Heerenhoeden C. DE JAGER. TENTOONSTELLING Opening van het Saison. Advertentiën. Fröbelschool. Japansche Kunstvoortbrengselen GEZUSTERS VAN GELDER. Horlogerie prima. Nieuwste modellen in verschil lende prijzen van f 1,50--f 7,00 voorhanden. SpecialiteitHEERENMODEARTIKELEN, Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen. Zaterdag, Zondag en Maandag 26, 27 en 28 Maart e.k. JAPONSTOFFEN. MANTELS. COSTUUMS. COSTUUMROKKEN. De statuten van van de alhier be staande vereeniging Joan van Olden- barnoveld zijn opgenomen in Staatsblad No. 71. Door den Directeur der Gem. gasfa briek is de Heer M. Stolberg, benoemd tot tijdelijk klerk aan genoemde fabriek. In de plaats van Mr. W. D. Caudr die op zijn verzoek eervol werd ontslagen, is door den Commissaris der Koningin dezer provincie buiten de aanbeveling om tot Secretaris der Gezondheids-com missie benoemd de heer A. 31. E. des Tombe, oud-Burgemeester van IJselstein Op de aanbeveling der Gezondheids commissie kwamen voor de Heeren W. A. van den Bovenkamp, Mr. P. J. A. van Voorst Vader, en Jlir. Mr. Dr. E. A. van Bercsteyn. Bij de gehouden openbare aanbesteding vergrooting van het Raadhuis werd inge schreven door: E Wildeman) to Amersfoortvoorf 17120 f16658 f15949 f15389 f14166 f13713 f13650 f12300 f12175 G. Wassink, D. Juffer, W. v. Genderen, T. v. Hoogevest, C. J. Kuntz, J. C. v. Eijbergen G. v. d. Hooff, N. Wolfswinkel, De gunning is aangehouden. Voor f12175 is gegund aanN. Wolfs winkel, Timmerman, alhier, de verbou wing van het Raadhuis. De algemeene vergadering van de Amerfoortsche Toynbee - vereeniging Ons Huis wordt 3Iaandag 28 Maart 's avonds 8 uur in 't gebouw Korte Gracht gehouden. Onder verwijzing naar de in ditnum- mer voorkomende advertentie van de Vereeniging tot het houden van Kunst beschouwingen, wekken we onze lezers op, toch vooral niet te verzuimen eens een kijkje te nemen op deze tentoon stelling. Het verdient zeker aanbeveling en mag hoogst actueel worden genoemd, in deze dagen een kijkje te kunnen ne men in Japan. Uit goeden bron vernemen wij, dat de heer W. Frans, griffier vandenBurger- lijken stand, binnenkort ontslag zal vra gen. Voordrachten Personeel O. L. School 3e soort (Puntenburgerlaan). -4. Onderwijzer (vacature Clausing) met bijacte j. Ie J. Hooikaas, Hilversum. 2e N. M. Heilijgers, Puttershock. 3e S. P. Slagter, Woudenberg. B. Onderwijzeres (vaste in plaats van de tijdelijke) met bijacten j. en k. Ie H. C. Koensz, Baam (school Oud Leusden, 2e J. 31. Knoppers, Amerongen. 3c R. C. van Eijbergen, Rotterdam. C. Onderwijzer (nieuwe plaats) met bijacte j. Ie N. M. Heilijgers, Puttershock. 2e S. P. Slagter, AYoudenbcrg. 3e 31. Moerdijk, Nunspeet. D. Onderwijzeres (nieuwe plaats) met bijacten j. en k. Ie J. 31. Knoppers, Amerongen. 2e R. C. van Eijbergen, Rotterdam. 3e J. W. E. Daamen, Maartensdijk. De benoeming zal 29 Maart 1904 plaats hebben. In de vergadering van den Raad de zer Gemeente welke zal gehouden wor den op Dinsdag 29 3Iaart, des middags half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten 1. Voorstel 5'elsHein-Oosterveen om in beginsel te besluiten tot afschaffing van de Kermis, met afdeelingsrapporten en antwoord. 2. Request R. K. Boer om ontheffing van schoolgeld, met advies. 3. Voorstel tot uitbreiding der open bare Lagere school le soort voor meisjes. 4. Voorstel tot uitbreiding der open bare Lagere school 2e soort. 5. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel der openbare Lagere school 2e soort met een onder wijzer. 6. Voorstel tot benoeming van onder wijzend personeel aan de openbare La gere school 3e soort (Puntcnburgerlaan) met vier voordrachten. 7. Voorstel betreffende regeling van concierge- en amanuensis-diensten (Hoo- gere Burgerschool). 8. Voorstel tot vastelling van eene Verordering betreffende de lediging van privaatputten en Verordeningen op de heffing en invordering van rechten we gens dienste van de Gemeente-reiniging en tot aanschaffing van een luchtpomp met toebehooren. 9. Af- en overschrijving van posten op de Begrootiug der Gemeente, dienst 1903. 10. Af- en overschrijving van posten op de Begrooting der d. d. schutterij dienst 1903. 11. Voorstel tot onderhandsche ver liming van het perceel, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, Sectie E No 3440 (voormalige looierij Overgooi-), 12. Voorstel tot het verleenen van gedeeltelijke kwijtschelding van land pacht. 13. Request van de Vereeniging „Am bachtsBchool voor Amerfoort en Omstre ken", tot het rooien van ecnige boomen met advies. 14. Samenstelling der stembureau's voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten 1934/1905. Woensdagavond werd in de Toekomst een openbare vergadering gehouden, waarin de heer J. Oudegeest van Utrecht het rapport der enquête commissie be sprak. De voorzitter betreurt in zijn openingswoord de slechte opkomst, maai bij hoopt, dat het doel van den avond het oprichten van een afdeeling van de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramperso neel zal worden bereikt, waartoe hij als oudspoorman gaarne wil medewerken De heer Oudegeest het woord ver krijgende begint met een breedvoerige uiteenzetting over maatschappelijke tegen stellingen en behandelt daarna de oor zaken van de Januari-staking in het transportbedrijf. Na dien tijd is het spoorpersoneel door het geschrijf in de bladen en door de houding der maat schappijen in niet geringe mate geprik keld. Spreker heeft zijn best gedaan om de tweede staking te voorkomen, maar de menschen waren door de han delingen der directies zoo verbitterd, dat zij de staking wilden, terwijl ze wisten dat Amsterdam O. S. bijv. niet zou staken. Zich onderwerpende aan het besluit der meerderheid, streed spre ker mede, alhoewel hij wist dat de strijd een hopelooze was. 3Ien heeft gesproken van een misdadige woeling, maar na al hetgeen in de laatste 14 jaren is ge beurd tusschcn directie en organisatie, was de staking van de arbeiders geen mis daad. Vervolgens behandelt spr. het rapport van de enquête-commissie. Daarin verklaren de heeren, die men toch niet kan verdenken van het scherper voor stellen der feiten, dat de staking in hoofdzaak een gevolg was van de jaren lange opgekropte grieven van het per soneel. Had Dr. Kuypcr deze uitspraak voorzien, dan zou hij zich wel gewacht hebben, de Koningin te laten spreken van misdadige woeling. Letterlijk alles wat door de Steeds Vooiwaarts en de Ned. Ver. is gepubliceerd wordt in het rapport nog eens aangedikt en aange wezen voor urgente verbetering. Dat moeten de arbeiders zich voor gezegd houden; zoolang de tegenwoordige hee ren het spoorbedrijf blijven beheeren, zoolang is er voor de arbeiders geen verbetering te verwachten. Spr. zal dat aantoonen uit de verklaringen van de hr. van Hasselt, Sprenger vanEyke. a., afgelegd voor de enquête-commissie. De heer van Hasselt verklaarde, dat een handarbeider gemakkelijk |28 uur twee etmalen kan werken, zonder eenig gevaar voor ziju gezondheid. De wachteressen werden volgens hem goed betaald, de commissie was van tegen gestelde meening. Ook beweerde de hr. van Hasselt, dat de maatschappijen geen eld voor verbeteringen hebben. Dat kan waar zijn, maar dan hadden de heeren aandeelhouders niet onderling het reserve fonds moeten deelen. De heer Sprenger van Eyk beweerde, dat conducteurs bij de S. S. hoogcr loon hadden dan het rijk betaalt aan de com miezen en rijksveldwachters. Maar daar bij nam hij van die rijksambtenarenhet gemiddelde loon en van de conducteurs hoogste. De heer Krapels gaf voor de com missie een seheeve voorstelling van den duur van den arbeidstrijd van rangeer ders en seinwachters, de arbeidsduur is hooger dan de hr. Kr. opgaf. De heer Ilettinga-Tromp verklaarde voor de commissie, dat de S. S. alle lust en energie doodt. Verder blijkt nog uit de enquête, dat de H. IJ. S. M. geregeld 5°/0 minder uitkeert aan de arbeiders dan particu lieren; dat de S. S. nog minder betaalt dan de II. IJ. S. 31., enz. Uit alles blijkt dat de organisatie nog dringend noodig is. Hij wekt dan ook alle aanwezige spoormanne» op om zich aan te sluiten bij de Ned. vereeni ging- Hierna sloot de voorzitter de verga dering met de mededeeling dat er ge legenheid bestaat zich bij hem als lid op te geven. Maandag, Dinsdag en Woensdag '21, 22 en 23 Maart hebben de overgangs- en eind examens der Burgeravondschool alhier plaast gehad. Bevorderd werden van de eerste tot de tweede klasse de volgende leerlingen der afdeeling Ambachtsschool: W. van de Brug, P, W. Beyer, L. Bekker, H. v. d, Bor, W. Deys J. v. Dykhuisen, N. J: Hardeman, A. H. Kruyff,K.J.van Kamp, C. Kroes, J. Mets, Th. Otto, R. .Schouten H, W. van Tol, G. Timmerman, C, A. Snij ders, J. Vos, L. Vierdag, W. L. de Wit, J. v. d. Weijer. 3 leerlingen van deze af deeling werden niet bevorderd. Van de andere ufdeelingen der eerste klasse werden naar de tweede bevorderd Uit kl. la, J. de Bree, A.W. v d.Heyden C. Hullu, H. A. Jekel, H. Lensing, W Lokhorst, li. van Nes, J. van Polen, A. Pechtol. H. van Veen, en P. Staul. Uit kl. lb. W. Alings, H. van Beek, H. C. Broekhuijsen, G. Bliekendaal, J. B. Dyk huizen, G! van Empelen, K. L. de Jager, G. van Kallcveen A. vaD Nieuwkerk, 11 Pijpers. H. Ruitenbeek, W. Reeders, C. G Velthuysen, J. Vredeling, A. J. vauWijland en C. Blommestcyn. Uit kl. lc. H. R. van Beek, J. C. van Es, J. C. de Froe, P. J. Lauderman, H. M. Mor ren, J. Meerbeek, G. van Plateringen, W A. C. Stoopendaal, A, Voorn en J. A. van Valkenhoef. Niet bevorderd werden uit kl. 16 6 leer lingen en uit kl. lc 2 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse wer den bevorderd de volgende leerlingen der afdeeling Ambachtsschool E. N. Arlar, J. C. de Bruin, C. B. Brits, L. Binsbergen, J. Caarls, J. B. Cornelisse, E. van Druten, H. E. Enkelaar, Th. deFol ter, D. Gramsma, M. Hemminga, H. Hondriks. P. Hamwijk, K. J. J Kaljee, J. D. Michels, C. A. Quint, J. v. d. Ruyden, F. Ruitenberg, J. Renes, S, Eibbesme, P. Vredeling, G- Velthuysen, J. J. Vahstal en C. J. Voortman -2 leerlingen van deze afdeeling werden niet bevorderd. Als gevolg van 't met vrucht doorloopen van den 3-jarigen cursus der Burgeravond school werden getuigschriften uitgereikt aan do leerlingen H van Achterbergh, E. van Aekknm, W J. J. Cornelisse, W. van Doorn, H. van Gas tel, J. B. van der Hoeven, H. van der Hoep, D. P. van den Hooff, D. Huisken, R. Hop, A. Jens, W. Kerkhof, C. Kuit, J. J. Kaspers, A. J. Lorijn, J. F. van Manen, P. G, van Nieuwkerk, L. S. Reeders, H, Riphagen, C Sehreudcr, M. van Voskuylen, H. Vellhuy- n, D. van dea Vennen, E. Velthuysen, E, in 'tWel. Aan 1 leerling der derde klasse kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. De door hot schoolfonds der Loge. „Jacob vau Campen" beschikbaar gestelde prijzen werden toegekend aan de volgende leer lingen Vnn de eerste klasse der afd. Ambachts school aan C. A. Snijders en W. M. de Wit, elk een 2e prijs. Van de andere afdeelingen der eerste klasse aan P. J. Landman en A. J. van Wy land een le prijsaau H. C. Broekhuysen, J. C. van Es, J. van Polen en P. Staal, elk een 2e prijs. In de tweede klasse der afd. Ambachts school werden toegekend aan H. E. Enke laar een le prijs, aan J. Caarls, J. B. Cor nelisse, J. J. Vahstal en C. J. Voortman elk een 2e prys. In de derde klasse dez afd. Ambachts school aan H. van Achterbergh en W. J. Cornelisse elk een le en aau W. van Doorn en C. Kuit elk een 2e prijs. Na gehouden overgangsexamen werd op 25 3Iaart aan de Ambachtsschool te Amersfoort de volgende leerlingen bevorderd. Yan de eerste naar de tweede klasse: Timmerlieden: Mot lof H. R. van Beek, M. v. d. Hoorn, J. Vos, J. B. Cornelisse en M. v. Kleef; voorts nog H. M. 31orren, R. Schouten, VV. v. d. Brug, J. Caarls, A. II. de Kruyff, J. v. Dijkhuisen, P. VV. Beyer, G. Timmer man, J. v. d. Hoek, J. A. Kerkhof, VV. Roos, VV. 3Iesbergen, VV. Eggen- kamp, en W. Deys; niet bevorderd 3. Meubelmakers: 3Ict lof II. Riphagen, II. A. Enkelaar en E. S. Reedere; voots uog L. Binsbergen, en J. J. van Yal- kengocf; niet bevotderd 1. Smeden: Met lof A. Snijders en VV. Ij. de Wit; voorts nog J. A. de Goey, L. Bekker, J. Mets, A, van Barlingen, VV. Veenendaal, K. v. d. Kamp, G. van Veenendaal C. Kroes, II. VV. van Tol, J. v. d. Weijer, N. Harderman, en Th. Otte; voorwaardelijk J. Schilstra, L. Vierdag, en II. v. d. Bor; niet bevor derd 2. Schilders: Met lof J. C. de Froe en A. H. Langelaar: voorts nog G. v. Plateringen, P. Groot en A. v. Driessen. Van de tweede naar de derde klasse Timmerlieden: 31 et lot J. de Bruin, H. Hendriks, G. v. Essen, P. Vredeling S. Tibbesma, J. VV. Brouwer, en H. v. Achterberg; voorts nog J. D. Michels, 31. Blom, F. Ruijtenberg, VV. Heeren, C. B. Brits, W. J. J. Cornelisse, E. Arlar, G. Gramsma, 31. v. Rossum, J. v. Kleef, G. Donselaar en J. Renes; voorwaarde lijk J. v. de Reijden. Smeden; Met Lof C. A. Quint, Th. de Folter en J. II. Geysscn; voorts nog L. Gramsma, J. A. J. Lorijn, G. v. d. Pol, I). Koelewijn, P. Hamwijk, VV.Zijl, K. Kaljee, G. Veltimijzen, M. Hemminga en J. J. Vahstal. Schilders: Allen met lof, te weten C. Nanndhberg, E. v. Druten, C. J. poortman, C. Zijl en J. M, Nieuwboer. Donderdag 31 Maart a. s., des na middags te 2 uren, vindt, ten overstaan van Bestuur eu genoodigden, in het gebouw dor Ambachtsschool voor het eerst plaats de uitreiking der Ge tuigschriften aan de leerlingen, die den driejarigen cursus der school met goed gevolg hebben doorloopen, daarn a volgt de opening der tentoonstel ling van werkstukken en teekeningen door leerlingen der school vervaardigd. Bedoelde tentoonstelling zal voor leden en belangstellenden na den dag dei- opening nog toegankelijk zijn op Vrij dag 1, Zaterdag 2, Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag 6 April, telkens van ees morgens 10 tot des namiddags 4 uren. Vier van de vijf bestuursleden der Amersf. Vrijw. Brandweer hebben als zoo danig bedankt,n.I. de heeren S. H. 3Iassa, J. A. Schoterman, J. H. Donath en H. M. Verhey. De heer L. R. Sinnige, is te Utrecht geslaagd voor het candidaats-examen in de Scheikunde. Sport. Voor het U. D. 1. concours hebben tot nu toe reeds twaalf verecnigingon. ingeschreven. A. s. Woensdag zullen wij alle deel nemers mededeelen. Wij hopen, dat onze stadgenoten door oen flinke op komst aan U. D. I. zullen toonen dat haar pogingen, om gedurende de Paasch- dagen een flink aantal vreemdelingen hier heen te trekken, op prijs worden gesteld. Wij herinneren er nog eens aan dat kaarten geldig voor het gehecle con cours in hot sigarenmagazijn van don Heer Brandsen verkrijgbaar zijn. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 17 tot en met 23 3Iaart. GEBOREN: Wilhelmina Johanna, tl. van R. A. Verhaar en C: J. Remy. Geertruida, d. van C. Fonteijn en A. Riksen. Elisa beth Wilhelmina, d. van J. Kok en M. Hoff. Adrianus Cornells, z. van M, Schiefelt. Jacobus Wilhelmus, z. van J. W, van Diest en C. J, vau der Heiden, ONDERTROUWD: Z. van Drie en G Roozeboom. C. Moerman en G. M. P. -Spruit A. Veenendaal en C. Ruizendaal, GEHUWDW. van den Heuvel on H. G. van Kooten. P. Frederiks en J. van Dicr- men. D. A. Lambrechts en J. G. Stuurop. G. Driesman en R. Kruis. OVERLEDENGeertruida Jordense, 26 j. eehtg. vau W. Arlar. Cornells Johannes van Barlingen, 5 j. Wilhelmina vau Erp, -19 j. echtg. van P. J. H. Stneels. Wilhel mina Kouwonhoven, 57 j. ongeh, Gerar- dus van Empelen, 5 m. Jacobus van Ha- selen, 85 j. wedr. van J. de Beer. a OUDERS wier kinderen de Fröbel school wenschen tc bezoeken, kunnen zich daarvoor aanmelden bij de Directrice, Langegraeht 13, liefst tussclien 12 en 2 uur Dinsdags en Donderdags. Nog enkele plaatsen zijn er onbezet. Americain Waltham-Mas8-Horloge9, eu meer fijnere merken. W. F. A. GROENHUIZEN Horloge- en instrumentmaker, Langcstraat 42. OP telkens van ÏO tot 5 ure, in A3UCITIA, van een verzameling bijeengebracht door de firma KLEIJKAMP, te Rotterdam. Introductie voor niet-leden f 0.25. Wij hebben de eer de ontvangst tc berichten der NOUVEAUTÉ'» voor bet VOOHJAABS- EN ZOMERSAISON. Langi-st raat 48,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3