Buitenland. Binnenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws. ijn geheel. Want van de 2 363 786 HA gebruikten grond zijn slechts 865 676 HA. bouwland. Het voordeel zou dus slechts komen aan ongeveeer der boeren. De greidboeren zouden hun bo ter en kaas geen cent duurder betaald krijgen; de boom-, vruchten- en groen- tenkweekers hun producten evenmin. De veehouders zouden integendeel schade lijden door den verhoogden prijs van het voor veevoeder bestemde graan. Wil men dus den bouwboer niet be- voordeelen ten koste van den greidboer dan zal men ook den laatste moeten beschermen door toekenning van uit- voer-preinies aan de zuivelbereiders; welke premies weer moeten worden op gebracht door de belastingplichtigen, die tevens hun boter duurder zullen moeten betalen. Maar dan zullen ook de aardappel bouwers, de aardappelmeelfabrikanten en de daaraan verbonden schipperij be scherming vragen. Zoo zouden de graan rechten tot geleidelijke bescherming moeten leiden van alle bij den landbouw betrokken. En dan nog zou deze pro tectie ten koste van 4"/j millioen ver bruikers een bevoordeeling zijn van slechts ruim 500 000 personen bij het landbouwbedrijf betrokken, en niet eens ten bate vau al die personen. Gesteld al, zeiden wij zoocven, dat niet de landeigenaren gingen strijken met de buit. Doch dit zouden zij wèl. De verhoogde prijzen van do producten zouden eenvoudig leiden tot verhooging van de pachtprijzenhet is niet de pacht boer, maar de verpachtende grondeige naar, die in zijn vuist zou lachen om het geschenk, dat hem in den schoot werd geworpen. Wat de boeren betreft: alléén dege nen, die tevens eigenaars zijn van den door hen gebruikten grond, zouden er voordeel van plukken: doch mede ten koste van de huurboeren, die nagenoeg de helft van de grondeu in gebruik heb ben. De laatsten zouden hun voordeel zien verdwijnen in den zak van den grondeigenaar in den vorm van ver hoogde pachtprijzen bij het vernieuwen van de huur. Landbouwbescherming betee- kent dus voor een deel het be lasten van de broodverbruikers ten b.ate van de grondeigenaars, en voor een ander deel een on billijke bevoorrechting van den een en boer boven den anderen. Zij zou teven8 uitbreiding van het landbouwbedrijf tegengaan, ue noogere pacntprljzen zoiidon worden verhinderd een plaats te huren. Waar b 1 ijft de bewe ring, dat protectie is een „na tionale" politiek? Niet de landbouw, maar de nijver heid zal het eerst worden beschermd. De regeering is gekomen met een „ge matigd" voorstel. Juist hierin echter schuilt grooter gevaar, dan in de volle maat van het protectionisme. Vergif wordt gemakkelijker druppelsgewijs toe gediend dan in een groote hoeveelheid. Een „gematigd" voorstel is het begin maar liet moet voeren tot mèèr. Welke zijn de gevolgen Bescherming van een tijdelijk in min gunstige omstandigheden verkeerende industrie zal voor andere takken van bedrijf een niet-gerechtvaar- digde ongelijkheid in de voorwaarden van voortbrenging in het leven roepen. Wordt de suiker-industrie beschermd, dan zal de suiker stijgen in prijs, en bescherming van de jam-fabrieken zoo wel als van andere, die suiker als grond stof gebruiken, zal met achterwege kunnen blijven. De loonen in het be schermde bedrijf zullen waarschijnlijk stijgen, en die stijging zal haar invloed doen gelden op de loonen in andere bedrijven. Voor vele fabrieken zal door de verhoogde productie-kosten de con currentie onmogelijk worden, tenzij de staat ook hen weer gaan steunen, hetzij door invoerrechten op de door hen ge fabriceerde goederen te heffen en zoo de buitenlandsche concurrentie te weren, hetzij door toekenning van uitvoer-pre- mies om voor hen de concurrentie mo gelijk te maken. Juist die industrieën, die den mecsten invloed kunnen doen gelden, zulleu het krachtigst worden beschermd en het meest van de voordeden gemeten: de zwaksten trekken ook hier weer aan het kortste eind. En heeft men eenmaal de bescherming ingehaald, dan raakt men haar niet meer kwijt. De ervaring, in het buitenland opgedaan, toont met hoeveel moeite en ellende zulks gepaard gaat. Ongel ij khoid voor de onder nemers door onbillijke bevoor rechting van den een boven en ten koste van den ander; een indirecte belasting op de ver bruikers, neerkomend op ver krachting van het beginsel, dat geen belasting verschuldigd is behalve aan den staat; een be lasting, die voor de arbeiders vr ij w e 1 g e 1 ij k staat met wille- kelurige loonsverlaging; exploita tie van allen ten bate van weini gen; klasse -wetgeving van de minste soortziedaar wat het onrechtvaardig gevolg zou zijn van protectie. Staatkundig Looping the loop. Minister Nasi inoge vlekkeloos van den socialistischen en clericalen smaad uit het onderzoek van wege de Italiaansche Kamer te voorschijn komen wat nog niet heel zeker is het tegen woordig zoowel als het nageslacht zal hem nageven dat hij er een dure manier van huishouden op na hield. In twee jaar maakte deze dienaar van de natie niet minder dan 73.022 lire op in ijverige samenwerking met zijn particulieren secretaris. We laten hieronder tot stichting van alle ministers in spé het lijstje volgen. Aan reiskosten 44.175 lire; en aan representatiekosten op de reis 7865 lire; aan liefdegiften gedurende de reis 14000 lire, aan voorschotten aan onder geschikten 6617 lire. De correspondentie verslond in de beide jaren van Nasi's ministerschap 28.243 lire; voor toevallige uitgaven was niet minder noodig dan 2500 lire; de particuliere secretaris over trof in dat opzicht zijn principaal nog en had 4000 lire noodig. In de landsdrukkerij liet Nasi zijn redevoeringen in een oplaag van 34000 exemplaren drukken, wat 10.827 lire kostte. Visitekaartjes voor de beide man nen werden ten getale van 67.900 voor 1000 lire verbruikt. De koninklijke koperstekerij leverde voor 6712 lire, waarvoor is niet gebleken. Aan boeken kocht Zijn Excellentie voor 2404 lire. Door middel van circulaires aan de hoogescholen ontving hij naar schatting 4500 deelen, die op staatskosten voor 15053 lire werden gebonden en alle zoo wat verdwenen zijn. Kunstvoorwerpen, phothografiën, wetenschappelijke appara ten werden voor 6275 lire aangeschaft, deels zijn ze weggegeven, deels is het spoor ervan niet meer te vinden. Eindelijk hebben minister en secretaris door staatswerklui meubels voor zich laten maken, 7 koffers doen leveren en 171 kisten voor een waarde van 5000 lire; bovendien kostte de expeditie van allerlei geschenken aan de kiezers van Nasi den staat 1979 lire. Om onder zulke bedrijven door een iseen künsfstükje, dat de" No'ord-Euro- peaan maar liever aan zijn Zuidelijken broeder overlaat. Hij zou er toch niets van terechtbrengen. De manoeuvre wordt echter een dubbele tour de force, als we weten dat de „ver kwistingen" van Nasi met het opgesomde ten einde zijn en geleidelijk overgaan tot wat. men, als het burgermenschen betreft, fraude noemt. Met kwistige hand werd o. a. ondersteuning verleend aan vereenigingen, wier doel is de bevorde- dering van het openbaar onderwijs. Toevallig zetelt het grootste gedeelte van die vereenigingen in het district van Nasi, Trapani. Subsidies tot aan moediging vau de kunst droegen verder vaak het karakter van aankoop van kunstvoorwerpen, die niet behoorlijk verantwoord zijn. De uitgaven tot onder steuning van behoeftige onderwijzers bedroegen in de Nasi jaren 354.144, waarvan slechts een achtste gedeelte langs regelmatigen weg werd uitgekeerd terwijl de rest onverantwoord bleef. Voor Rome vond men uitgetrokken een bedrag van 211A2-41 lire. Daar er echter in die stad maar 130 onderwijzers in aan merking kwamen, is het duidelijk dat heel wat aan de maat en de strijkstok bleef hangen! Onder de quitanties zijn er vele die met een zeer onbedreven hand zijn onderteckend, waaruit voldoende blijkt dat ook anderen dan onderwijzers wer den begiftigd. Uit een tweede fonds van 116000 lire zijn slechts 80000 lire vol gens voorschrift besteed. Over de rest beschikte de particuliere secretaris van Nasi met volkomen willekeur... Met dit embroglio van onregelmatig heden en knoeierijen rein als een duifje te voorschijn te koinen, is als gezegd, het kunststuk dat de wereld van Nasi verwacht. Hoewel zelfs de ineest hart stochtelijke bewonderaars van den mi nister de maffiamenschen, de Laza- roni en Carbonari in angst en vreeze het hoofd schudden, schijnt er toch een partij in Italië te zijn, die op het wel slagen van dit parlementair looping the loop rekenen. De vergelijking vlood ons gedachte loos uit de pen. Ze geeft onverwacht gelegenheid ook tot deze bemerking: waar de kermiskunstenaars stoutmoedi ger worden in hun verrichtingen, gaan de staatslui niet minder snel vooruit in hun duizelingwekkende prestaties! Wat is een Bismarck, een Gladstone en Thorbeeke in vergelijking met een parter re-kunstenaar als deze Italiaansche Nasi. Een belangrijke vergadering. Een hoogst belangrijke vergadering is te Arnhem gehouden door de Arn- hemsehe vereeniging voor Handel en Nijverheid, waarin de oud-wethouder van Amsterdam, de heer C. V. Gerritsen sprak over: Gemeentebedrijven, mede in verband met de voorge stelde wijziging der Gem eentewet. Spreker zal zijn rede in drieën ver- deelen, 1". zal hij de gemeente-bedrijven in het algemeen beschouwen, voor zoo ver deze kwestie van invloed is op onze denkbeelden, 2°. zal hij met enkele woorden de practijk behandelen en 3°. de gemeente-exploitatie beschouwen in verband met de voorgestelde wetswijziging. Hij begint met er op te wijzen, dat er ten opzichte van de rol, welke de staat in ons maatschappelijk leven speelt, twee groote stroomingen zijn, in de eerste plaats die der staatsonthouding, de oude economische leer, die evenwel steeds theorie is gebleven, want de practijk leidde er reeds in de dagen van Adam Smith toe om verschillende bedrijven als niet geëigend te beschouwen voor par ticuliere exploitatie: kanalen b. v.; ha venwerken enz. De aanhangers van die oude economische leer waren er voor, dat die bedrijven waaraan groot risico verbonden was, door de gemeenschap zouden ter hand worden genomen, en merkwaardig, is het, dat in den tegen- woordigen tijd juist het tegenovergestelde gelccraard wordt: de tegenstanders gron den hun tegenstand vooral op het groote risico voor de gemeenschap. Tegenover die oude school van de vrijheid staat lijnrecht die andere sterke strooming, de sociaal-democratie, welke zegl, dat juist door de vrijheid er twee klassen ontstaan zijn: een, die het ka pitaal heeft, en een, die de arbeidskracht bezit. Het spreekt van zelf, dat het doorge voerde systeem van de vrijheid aan de gelijkheid afbreuk moet doen, maar om gekeerd door toepassing van het stolsel der sociaal-democratie, welke gelijkheid vooral op het oog heeft, de vrijheid schade moet lijden. Tusschen die beide stroomingen be vindt zich een nieuwe, welke de sociale politiek voorstaat, de politiek der sociale rechtvaardigheid die de beide kanten, van vrijheid en van gelijkheid, tot el kaar wil brengen door van beide con cessies te eischen. Deze strooming neemt met den dag in omvang toe en zege- Voor hen, die deze politiek aanhangen, is het overtuiging, dat alle bedrijven, welke een monopolistisch karakter dra gen, moeten geëxploiteerd worden van staats- of gemeentewege. Groote verwar ring heerscht er over de taak der ge meente ten opzichte van de bedrijven, door haar te exploiteeren. Het eerste wat men altijd hoort, zoodra men over een mcuwe gemeenteexploitatie spreekt, is: dat is dooding van het par ticuliere initatief. Spreker ra-aagt even wel, wat is dit particulier initiatief? Ieder onzer is onderworpen in zijn bedrijf aan vrije mededinging, maar de concessiona rissen spreker erkent gaarne, dat hij weinig voor deze personen gevoelt vragen een bevoorrechte positie door uitsluiting van mededingers. Moet men nu eerbied hebben voor het particulier initiatief vau zulke menschen, die belo ven heel wat moois te leveren, als men maar elke mededinging uitsluit? Een ander argument, dat men wel eens hoort, is, dat gemeentebedrijven mede oorzaak zijn van verarming van gemeenten, de nood van de gemeente Amsterdam is zelfs in verband gebracht met de door haar geëxploiteerde be drijven. Spreker ontkent evenwel ten eenenniale het verband: do praktijk heeft geleerd, dat eigen exploitatie groote voor- deelen bezorgt aan de gemeentekas, aan de ingezetenen en aan het personeel dier bedrijven. Het voornaamste argument voor de exploitatie van gemeentewege ligt even wel hierin, dat de gemeente heel andere belangen heeft dan concessionarissen, die alleen maar geld willen verdienen. Het beginsel alleen behoeft nog niet te leiden tot gemeente-exploitatie, op practische gronden komt men er reeds toe, en hiermede bereikt spreker het tweede gedeelte zijner rede. In Amsterdam en waarschijnlijk ook wel in andere gemeenten is men om practische redenen gekomen tot gemeen tebedrijven. In 1895 bij de verkiezin gen werd do theoretische zijde op den voorgrond gesteld. Uit zijn verklaring, toen aan Burgerplicht gedaan geeft spre ker nu een overzicht van de practische gronden voor gemeente-exploitatie van monopolistische bedrijven. Toen was de raad nog lang niet voor gemeente-exploitatie, maar de gebreken van concessies kwamen langzamerhand aan den dag. Men begon met de tele foon; toen eenmaal besloten was tot eigen exploitatie hiervan, volgden ande re bedrijven, totdat ten slotte ook be sloten werd tot een eigen electrische centrale. Uitvoerig gaat hij nu na de bedrijven, welke de gemeente Amsterdam in eigen beheer heeft. Resumeerende zegt hij, dat gemeente-exploitatie van monopolistische bedrijven te prefereeren is, omdat de gemeente daardoor de bedrijven dienst baar maakt aan maatschappelijke belan gen; omdat de arbeidstoestanden voor duizenden verbeterd worden (arbeiders- trams, trams naar buitenwijken), de hygiënische toestanden verbeterd worden; omdat alle ingezetenen over één kam gesehoren worden bij het gebruikmaken van de diensten van het bedrijf; omdat door centralisatie van de bedrijven goed- kooper geleverd kan worden men denke slechts aan de levering van elec- trischen stroom voor verschillende doel einden omdat, aangezien de consessie niet afloopt, steeds de nieuwste verbete ringen kunnen aangebracht worden, enz. Nadeelen zijn o. a. het gemakkelijk opvatten hunner betrekkingen door de lagere ambtenaren en het gemis van den prikkel van het eigen belang bij de lioogere, het langzaam werken van het bedrijf, doordat vele zaken, vooral ah het commerieele dingen betreft, over te veel schijven gaan. Nadoelen zijn ook nog de coalitie van de gemeentewerklieden, welke Amster dam in het vorig jaar bedreigd heeft, en ten slotte, dat de voordeden van de bedrijven soms dienstbaar gemaakt wor den aan een financieele politiek, die zeer gevaarlijk is. Liever verhoogt men geen belasting, en daarom is men lichtelijk geneigd de geraamde winsten der be drijven dienst te laten doen als sluitposten der begrooting. Komende tot liet derde onderdeel zijner rede, zegt spreker, dat, als de minister zich bepaald had tot wat de considerans van het wetsontwerp zegt: regeling van de gemeentebedrijven en het comptabel be heer, men dan tevens tevreden kon zijn. Maar de minister zei wel, dat het daar om te doen w as, maar het blijkt al heel gauw, dat hij heel andere voornemens heeft. Hij zegt, dat de vraag zich op dringt of het wel geraden is, dat de gemeente op elk gebied als ondernemer optreedt. Maar spreker vraagt, is er dan ooit wat gebeurd, waardoor deze vraag op den voorgrond gedrongen wordt? De minister zegt het uiet en spreker ontkent het. Als de minister zegt, dat de gemeente geen bedrijf mag aanvangen, indien daarmee aan het vrije bedrijf concurentie wordt aangedaan, dan uogv uus ziuiixo uuk nog nooit gedaan is. Tot nog toe hebben de ge meenten alleen monopolistische bedrij ven in eigen exploitatie genomen en, voor zoover hem bekend is, nooit vrije mededinging uitgesloten. Betoogd wordt nu, dat de meening van den minister, dat de wet de grenzen behoort aan te wijzen, binnen welke het de gemeente veroorloofd is als explotatie op te treden, in strijd is met art. 144 der Grondwet. De vrijheid van zelfbestuur in de ge meente is zoo doorgedrongen in ons na tionaal gevoel, dat de wetgevers er bijna nooit aan hebben willen raken. Het anti nationale voorstel van den minister is dan ook een aanslag op de vrijheid van eigen bestuur in eigen kring, waarte gen, naar spreker hoopt, ook antire-re- volutionairen, hun traditie getrouw, zul len opkomen. Spreker gaat daarna de belangrijkste artikelen van het ontwerp na en noemt de moeilijkheden, welke van een der gelijke slecht geformuleerde en in vele opzichten verlammende wet het gevolg zullen zijn. Zijn slotsom is, dat het ont werp eigenlijk onaannemelijk is voor elk rechtgeaard Nederlander. Geuieug«le BerH-liteu. Geruchten. In de Haagsche correspondentie van de N. O. C. werden d. d. onrustbaren de geruchten vermeld over de toekomst van het ministerie. In de ministerieele bureau's werd zoo heette het reeds 't een en ander waargenomen dat op een naderend afscheid wees: het leek wel of de ministers reeds aanstal ten gingen maken om op te pakken." De Standaard steekt met bedoelde geruchten den draak door eraan toe te voegen, dat „naar men zegt, de Tweede Kamer volkomen bereid is, een votum van vertrouwen voor een kabinet-Druc- kerBorgesiusTroelstra, met groote meerderheid, aan te nemen. Intusschen troffen wij een opmerke lijke uiting aan in de anti-rev. Hollan der van heden. In een artikel over de naderende Statenverkiezingen herinnert het blad er aan hoe het altijd gezegd heeft, dat eerst in 1904 zou blijken of het christelijk ministerie werkelijk op de Staten van Zuid-Holland (en als ge volg daarvan op een meerderheid in de Eerste Kamer) zou kunnen rekenen. „Ontviel die steun, dan werd de positie van het Kabinet uitermate verzwakt en wel in die mate dat het zou moeten^ aftreden." Het blad meent, dat de toestand, wat de kans op het behoud der anti-bberale meerderheid in de Staten van Zuid- Holland betreft, „niet zeer hoopvol" is. Het wekt zijn geestverwanten op alle klachten in te spamien, want „ontzag gelijk veel staat hier op het spel". En het schrijft: „Is de uitslag voor ons ongunstig dan, dat spreekt van zelf, dén zalhet ministerie Kuyper wel onmiddel lijk zijn ontslag aanvragen" (do spatieering is van De Hollander.) Is deze voorstelling alleen bestemd om op den ijver der anti-liberale Staten- kiezers te werken of berust zij op ste viger grondslag? Weet De Standaard dienaangaande ook iets mede te deelen? N.C - Een verschil «lat «le iuoeite - ------ waar«lis. ------ Hilversum. Alhier werd aanbesteed het bouwen van eene open bare school met onderwijzers- en con ciërgewoning. Hoogste inschrijver Ver steeg te Utrecht voor f74.150; laagste de liaan van Amsterdam, voor f 45.938. Zeist. Aan den heer A. Roodvoets Jr., grondeigenaar te Utrecht, is door den gemeenteraad vergunniug verleend om op een terrein van pl. m. 50.000 vierk. M., gelogen tusschen den Utrecht- schen Straatweg en den Kroostweg waarop hij een villapark wil stichten wegen, rioleeringeu en een vijver aan te leggen. Ook voor de gasverlichting zal door den grondeigenaar zelf moeten worden gezorgd. Het villapark, dat op dit terrein zal worden gesticht, zal Emmapark genoemd worden. Vecnendaal. Het aantal aangegeven leerlingen voor den nieuwen cursus aan de open bare lagere school te Geldersch-Vee- nendaal, ruim een honderdtal, overtreft wederom verre het aantal beschikbare plaatsen. Het is te hopen, dat het ge meentebestuur van Ede, maatregelen treffe, waardoor de vele ouders, die op het onderwijs aan bovengenoemde school prijs stellen, niet genoodzaakt zullen zijn hunne kinderen elders te plaatsen (J 4-lxxiio to houden. Vrijdagavond (Goeden Vrijdag) zal in de Remonstrantsche kerk een gods- diensoefening zonder avondmaal worden gehouden ten 7 */a uur. De uitreiking der getuigschriften aan de leerlingen, die voor liet eerst de Ambachtsschool alhier met goed gevolg doorliepen, zal geschieden op Donderdag 31 Maart 's namiddags 2 uur, in het schoolgebouw, waarna de opening zal plaats hebben der tentoonstelling van de werkstukken en teekeningen, door leerlingen der school vervaardigd, welke tentoonstelling verder gehouden zal worden 1, 2, 4, 5 en 6 April a. 8. tel kens van 10 tot 4 uren. De uitvoeringen, gegeven door de leerlingen der Muziekschool trekken gewoonlijk een groot aantal belangstel lenden, maar zelden was het er zoovol als gisteravond; de zaal was geheel gevuld en bleef ondanks de tropische hitte, dieerheersclite (kan ditniet anders?), tot het eind toe geruild. Het eigenaardige van dergerlijke uit voeringen is, dat men er niet heen gaat met het plan om eens terdege kritiek uit te oefenen over hetgeen er gcpraestcerd wordt, maar zijn ooren slechts open zet om te luisteren naar de vorderingen, die de leerlingen gemaakt hebben onder de leiding hunner leermeesters. Men zal dan ook vau ons geen kritiek verwachten en geen beschouwing over de verschillende nummers, die ten ge- hoore werden gebracht. Wij willen slechts onzen eindindruk weergeven, en deze kan niet anders zijn dan een hoogst gunstige: de school heeft haar goeden naam weer hoog gehouden en het is op nieuw gebleken, dat het onderwijs in de muziek hier in Amersfoort aan uit stekende handen is toevertrouwd. Maandagavond werd in „Ons Huis" op de Korte Gracht alhier, de zevende Algemeene Ledenvergadering gehouden van de Amersfoortsche Toynbee-vereeni- ging- De voorzitter, de heer D. Gerritsen, heette de aanwezige Dames en Heeron welkom en gaf na de opening het woord aan den Secretaris tot voorlezing van de notulen der vorige Algemeene Ver gadering, welke zonder bemerkingen

De Eemlander | 1904 | | pagina 2