Advertentiën. Amersf. Bank. Dienstbode. Betrekking DIENST GEVRAAGD; werden goedgekeurd. Ofschoon wel eenigszins bekend met Toynbee-werk, wekte het voorlezen van 't jaarverslag van den Secretaris, als punt 1 der agenda vermeld, toch eenige verwondering. We hadden ons niet voorgesteld, dat dooi de Toynbee-vereeniging zooveel gedaan wordt en het bevreemdt ons daarom, dat er in Amersfoort schijnbaar niet veel sympatliie bestaat voor deze ver- eeniging; althans de opkomst had beter kunnen, ja moeten zijn. Wij willen aan de hand van het uitgebrachte jaar verslag de lezers van ons blad een wei nig op de hoogte trachten te stellen met de werkzaamheden van „Ons Iluis". Het eerst kwam aan de orde het verslag der cursus-commissie. Hier uit teekenden we, als 't meest belangrijke aan, dat er lessen worden gegeven in: verstellen, strijken, teekenen, Fransch en Duitsch, waarvoor per lesavond door de deelnemers 5 ets. wordt betaald. Zelfs verstrekt 't Bestuur van „Ons Huis" aan hen, die met goed ge volg den cursus in het strijken hebben bijgewoond een diploma, 't welk nog al op prijs wordt gesteld. He commissie van vermakelijkheden, had 't voorrecht een pluimpje te verdie nen voor haar wefkzaamheden, in het bijzonder, waar het betrof het organi- seeren van een kunst-avond in „Ami- citia," waarvoor verschillende Dames en Hecren uit Amersfoort hunne medewer king verleenden, en die zoo'n verbazend succes had. Een zeer nuttige instelling der Toyn bee-vereeniging is de Kinderbibliotheek, waarvan, zooals uit het verslag bleek, een zeer druk gebruik gemaakt wordt. Het zou ons niet jverwonderen of die commissie zou 't zeer op prijs stellen, wanneer de een of ander eenige kinder boeken aan haar wilde afstaan. De commissie voor de clubjes zag hare w erk zaamheden gaarne nog wat uitgebreid, doch gebrek aan leidsters was oorzaak, dat het getal dit jaar tot 4 beperkt bleef. De voorzitter sprak hierbij den wensch uit, dat spoedig nieuwe krach ten zich mochten aanmelden, waarvoor 't mogelijk zal zijn, aan meerdere jon gens of meisjes een nuttigen en aange- nainen avond per week te verschaffen. Daar niemand 't woord verlangde over de verschillende verslagen, werden ze onder dankzegging aan de commissies goedgekeurd. Punt 2 der agenda vermeldde 'tver- slag van den penningmeester. Hieruit vernamen we, dat de kas der vereeni- ging dit jaar sluit met een batig saldo, 't Bestuur voorspelde 't volgend jaar een vrij groot tekort, daar verschillende personen genoodzaakt waren, voor hun lidmaatschap te bedanken. |Door het werven van nieuwe leden hoopte men 't tekort weer aan te vullen. De heeren van der Horst Bruin en Blok werden door den voorzitter verzocht, de reke ning en verantwoording te willen nazien, 't welk door beide heeren werd aange nomen. Thans kwam aan de orde het punt Bestuursverkiezing. Aftreden moesten dit jaar Mevr. Gerritsen en de heeren C. Ruitenberg en O. Akkerman. Van de laatste was bericht ingekomen, dat hij door drukke bezigheden niet weer in aanmerking wenschto te komen voor een bestuursfunctie. De beide overige leden werden herkozen en lieten zich hunne verkiezing welgevallen, terwijl de heer Akkerman tot Mei 't secretariaat al blijven waarnemen. Nog herinnerde de voorzitter er aan, hoe in den afgeloopcn zomer wederom eenige Amsterdamsche jongens en meis jes inet hun onderwijzers gedurende een paar dagen in „Ons Huis" gratis ge huisvest werden. Daar niemand verder 't woord verlangde, werd de vergadering gesloten. Raadsvergadering. Ter |vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden Dinsdag, den 29 Maart 19U4 om half twee, waren tegen woordig lli leden en de Gemeente- Secretaris. Afwezig de Heer van Beek, die in 't Buitenland vertoeft. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken Bericht van Ged. Staten inhoudende vermindering van het rijkssubsidie M.O. van f 15.000 met f 1000 met ingang van 1 Jan. '04; goedkeuring door Ged. Sta ten van het le aanvullings-kohier der straatbelasting dienst 1903; goedkeuring door Ged. Staten der onderhandsche verhuring van „Ma Retraite"; mededee ling dat aan Mr. W. D. Caudri, eervol ontslag is verleend als Hoofdcommies der Secretarie en in zijne plaats is be noemd Jlir. S. M. van Reigersberg Ver- sluys, Gemeente-Secretaris van Goes; mededeeling van B. en "W., dat A. van Leer, is benoemd tot Ambtenaar, be last met de gerechtelijke vervolging voor de gem.-belastingenmededeeling, dat de rekening en verantwoording der Am bachtsschool is goedgekeurd en ter inzage van de leden zal worden gedeponeerd. De heer Plomp vraagt naar aanlei ding van het verzoek van het raadslid Kleber, aan B. en W., de rekening in handen te stellen van eene commissie van 3 loden, die dan verslag aan den Raad zullen uitbrengen, teneinde een positief resultaat te verkrijgen. De voorzitter heeftliiertegen geen bezwaar en worden als commissieleden aangewezen de H.H.; Plomp, Veis Heyn en Hamers. Ingekomen is het verslag van de .Am bachtsschool over 1903, naar de com missie verzonden. Een rekest van het bestuur van het gesticht de armen „de Poth" tot overdracht van huizen tegen f3000. Prae-advies van B. en W. op een schrijven van J. Klink, tot het bou wen van 76 woningen en straataanleg Rekest van den Institutcur P. van der Sluys tot het aanwijzen van een terrein om in de open lucht te spelen. Vervolgens komt aan de beurt het bekende voorstel Veis Heyn Ooster veen, om in beginsel te besluiten tot afschaffing der kermis, met afdcclings- rapporten en antwoord. De Heer Veis Heyn brengt dank aan B. en W., die, door het voorstel thans eerst in behan deling te brengen aan de burgerij ge legenheid hebben gegeven haar gevoelen uittespreken. Er is dan ook eene kracht dadige beweging voor en tegen de ker mis uitgegaan. Uit het advies van B. en W. blijkt, dat de kermis een oud volks gebruik is, dat voor verbetering vatbaar is. Wanneer het algemeen belang eischte dat ze verdwijne, dan mag het finan cieel belang geen reden zijn tot behoud. De overheid moet de bron dempen, waaruit het kwaad voortspruit. Het voorstel van B. en W. om de terreinen uit te breiden vindt spr. een wel niet doodelijken, maar toch gevoeligen slag voor de kermis. De heer Prikken leest uit de uit voerige toelichting van de voorstellers, dat de kermis niet verdedigbaar is op grond van financieclen, moreelen en godsdienstigen aard. Wat betreft finan- cieelen aard, dit is door de Voorstellers met geen enkel bewijs gestaafd. Het bedrijf der kermisreizigers is niet zoo lucratief als het wel schijnt, daar zij ook weer veel aan de gemeenten moeten betalen. De bezoekers der ker mis uit de omliggende gemeenten doen hunne iukoopen bij de neringdoenden. Het morecle standpunt vindt hij een minder juist. In vroegere tijden was de kermis er voor den handel. De kermis is thans eene volksvermakelijkheid. Het misbruik van de kermis is niet verhef fend, doch daar is de kermis niet de schuld van, maar zij, die er misbruik van makendan moest men andere fees telijkheden hier en elders ook verbieden. Het voorstel van B. en W. om waar zeggers en dergelijken niet toe te laten, behoort niet aan den Raad, maar vol gens art. 188 der Gemeentewet aan den Burgemeester. Spreker zal dus tegen het voorstel stemmen, niettegenstaande hij de de indiening van het voorstel toe juicht, daar het kan strekken tot verede ling van volksamusemeuten. De Heer Jo rissen zal ook tegen stemmen op dézelfde gronden als de vorige spreker. Hij vindt de kermis goed noch slecht. Voor enkele personen, die er misbruik van maken, acht spreker afschaffing niet noodig. Hij blijft het remedie erger vinden dan de kwaal. Spreker voelt wel iets voor beperking, maar men schaft den Zaterdag niet af. Kaar zijn inzien kon men den Maandag laten vervallen en eerst Dinsdag beginnen. Wanneer men de Kermis ging afschaffen, dan kon menook wel Ivoningimiedag enz afschaffen en vooral sommige tooneeluitvoeringen, die schromelijk misbruik maken van de rechten van anderen. De lieer v. Es veld, sprak reeds in de Afdcelingen omtrent overleg plegen met den commendant der troepen. De tractementsbetaling geschiedt op den Zaterdagavond; het hoofd van het gar nizoen kon maatregelen nemen om de mannetjes in 't oog te houden. De minderheid van B. enW.wenscht de Kermis intekorten, maar dan wordt de beweging op de andere dagen te groot. De Heer Kleber wenschtzijne stem ook te motiveeren. Spreker vindt, even als de minderheid van B. en W. dat de sluiting der Kermis gerust kon ge schieden om 11 uur. De Heer Hamers kan zich met het gesprokene door den heer Jorissen wel vercenigen. Hij wenscht de Kermis Zaterdagavond te sluiten. De eerste da gen zijn kalmer. De Heer Plomp noemt het afschaf fen in beginsel een spiegelgevecht, daal de voorstellers weten, dat de uitvoering moeielijkheden zal opleveren. Wanneer men er toe overgaat om de Kermis over verschillende terreinen uittestrekken, dan wordt de gezelligheid van kramen, enz. weggenomen, en wordt het politie, toezicht niet gemakkelijker. Het sluiten op Zaterdag vindt spreker ooknietprac- tisch. De Vrijdag is voor de boeren en de Zaterdag voor de burgers; spreker kan zich wel vereenigen om Zaterdag avond 11 uur te sluiten. De Heer Visser deelt mede, dat de verplaatsing wordt voorgesteld in over leg met den commissaris van Politic. Wanneer men den Zaterdagavond af schaft, dan zullen gehuwde arbeiders, maar ook ongehuwden toch feestvieren. De heer v. Eek zegt: als men overal tenten en spellen gaat zetten, dan zal er ook overal herrie zijn. Wanneer op den Hof rondom de tenten de noodige ruimte is, dan maakt dit het politietoe zicht gemakkelijk. Spreker vreest, dat de Commissaris van Politie ingegaan is op de wenschen van B. en W. De Hoer van Kalken beweert dat de Kermis kwaad oplevert. In beginsel tegen de Kermis zijn, noemt spreker een groot verschil met afschaffen. Het kwaad zal dan niet ophouden en men verbittert het volk. De boerenknechts en meiden zijn dan juist vrij. Wanneer de Zaterdag niet behouden wordt, dan wordt het gevaar op den Vrijdag grooter door de boeren, burgers en militairen. Spreker brengt vervolgens hulde aan de II.H. Veis Ileijn en Ooster veen die tot hun voorstel den moed hadden. De heer Oosterveen. Het pret ma ken en genot van de kermis weegt bij spreker niet op tegen het genoegen van den huiselijken kring. Door het genoegen met de kermis, wordt het genot van den huiselijken kring soms een jaar lang bedorven. Spreker is er voor om in beginsel te besluiten tot afschaffing. De heer Celossc vraagt den heer Veis Heyn of deze zich kan vereenigen met het voorstel van B. en W., als liet voorstel tot afschaffing in beginsel niet in aanmerking komt. Spreker stelt de voorstellers voor hun voorstel terug te nemen. Wanneer het kermisterrein nog meer wordt uitgebreid, dan komt eene compacte menschenmassa niet voor en wordt het politietoezicht vergemakkelijkt. Botsin gen komen dan ook minder voor. De Zaterdag kan volgens spreker ge mist worden, dan komt men Zondags, wanneer men met andere indrukken rondloopt, geene pretmakers meer tegen. De heer Veis Heyn. Wanneer zijn voorstel mocht vallen, is deze bereid medetegaan met B. en W. De Voorzitter zal in antwoord op eene vraag van den heer v. Esveld in overleg treden met den garnizoenscom mandant. De heer Kleber is het niet geheel eens met den heer Celosse, om waar zeggers en dergerlijken te weren. De heer Celosse. Het Dag. Best, weet zeer goed, wat er op de kermis komt. De Voorzitter deelt mede, dat onze delijke zaken niet worden toegelaten. De heer Celosse. Het Dag. Best. zal het aangenaam zijn den wensch van den Raad te hooren. De Voorzitter brengt in rondvraag- het voorstel tot in beginsel afschaffen der kermis. Voor het voorstel verklaren zich de H.H. Weth. Celosse, Mr. van Voorst Vader, Croockewit en de Voorstellers. Het voorstel werd alzoo verworpen met 11 tegen 5 stemmen. De voorstellen van B. en W. tot uit breiding van terreinen en wering van waarzeggers en dergerlijken werden aan genomen. Bij het voorstel omtrent den Zaterdag staakten de stemmen, zoodat hieromtrent in de volgende vergadering moet worden beslist. Punt 2. Rekest R. K. Boer, om ont heffing van schoolgeld, met advies, waarmede de Raad zich z. h. st. ver- eenigde. Punt 3. Voorstel tot uitbreiding der openbare lagere school le soort voor meisjes z. h. st. besloten. Punt 4. Voorstel tot uitbreiding dei- openbare lagere school 2e soort Z. h. st. besloten. Punt 5. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel der openb. lagere school 2e soort met éen onder wijzer. Aangenomen Z. h. st. Over punt 6. "Voorstel tot benoeming van onderwijzend personeel aan de openbare lagere school 3e soort (Pun tenburgerlaan) met vier voordrachten gaat de Raad op voorstel van den heer Plomp van 3 uur tot half 4 over in geheime vergadering. Na opening wordt na tweede vrije stemming benoemd de Heer N. M. Ilei- lijgers, met 10 stemmen, J. Hooykaas, 4 en S. P. Slagter, 2. Uit de tweede voordracht wordt be noemd mej. H. C. Koensz, met 16 stemmen. Idem uit de 3e de heer S. P. Slag ter met 16 stemmen, Idem 4e na 2e vrije stemming, Mej C. van Eijbergen, met 9 stemmen, Mej. W. E. Daamen verkreeg 4 en Mej. J. M. Knoppers 3 stemmen. Punt 7. Voorstel betreffende regeling van concierge- en amanuensisdiensten (H. B. S.) wordt ingetrokken. Punt 8. Voorstel tot vaststelling van cene verordening betreffende de ledi ging van privaatputten en verordeningen op de heffing en invordering van rechten wegens diensten van de Gem.-reiniging en tot aanschaffing van een luchtpomp met toebehooren. Op verzoek van den heer Plomp na ondersteuning, naar de afdeelingen verzonden. Punt 9. Af- en overschrijving van posten op de begrooting der gemeente der dd. schutterij, dienst 1903 Z. h. st. aangenomen. Bij punt 11. Voorstel tot onderhand sche verhuring van het perceel, Kadas traal bekend Gemeente Amersfoort, Sec tie E. no 3440 (voorm looierij Overgooi- werd een voorstel van den heer Plomp, verworpen met 9 tegen 7 voor en voor stel B. en W. aangenomen. Voorsteller wenschte de huur met 6 maanden op zegging wederzijds te doen eindigen en vond een termijn van 3 jaar te lang. Punt 12 Voorstel tot liet verleeneu van gedeeltelijke kwijtschelding van landpacht. Zonder li st aangen. Punt 13. Rekest van de Vereeni- ging Ambachtsschool voor A. en Omstr. tot het rooien van eenige hoornen, met advies, overeenkomstig dit advies h. st. besloten. Punt 14. Samenstelling der Stem- bureau's voor de verkiezing van leden der Prov. Staten. 1904/5. le Stemdistrict (tevens Hoofdstem bureau LedenH. W. van Esveld. A. II. van Kalken, N. Vcls-Heijn 5 uur. Plaatsvervangend voorzitter E. L. Vis ser Plaatsvervangende leden: II. J. Croo ckewit M. II. Pel J. J. Berends 2e stemdistrict Voorzitter M. L. Celosse Leden: C. D.J. van Eek, A. A. Hamers, M. R. N. Oosterveen (5 uur). Plaatsvervangende leden: A. M. Tromp van Holst, Mr. J. C. H. Prikken, Jobs Knoppers, J. van "VVessum. 3e stemdistrict. Voorzitter: J. G.Kle ber. Leden: C. J. Plomp, J.\V. Jorissen, Mr. P. J. F. van Voorst Vader. (5 uur) Plaatsvervangende leden: Mr, J. Heij- ligers. C, A. van Blaricum, L. O. Ver kerk. Bij de rondvraag of een der leden nog iets in 't midden had te brengen verzocht en verkreeg de hoor van Kal ken het woord. Spreker brengt lof aan de politie, die bij do laatste kermis met kracht en verstand is opgetreden en vermeent de tolk dezer vergadering te zijn, wanneer hij der Politie lof toe zwaait voor de zware en moeilijke taak door haar zoo eervol vervuld. De voorzitter dankt den heer van Kalken voor de gesproken woorden. Hierna wordt de vergadering om streeks half 5 gesloten. Zondag 27 Maart werd in de Toe komst, de jaarvergadering gehouden van de Propaganda-Commissie voor de pro- vinoie Utrecht van de Nedcrl. Vereeni- ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Bij afwezigheid van den voor zitter, den heer Hekkenberg werd de vergadering geleid door den secretaris den heer Aric H. Willemsen van Utrecht. Na het lezen der notulen en het uitbren gen van het jaarverslag door den secre taris, kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. De heer Hekkenberg had bericht gezonden liever niet meer in aanmerking te willen komen, terwijl de heer Millemsen, eveneens wegens drukke werkzaamheden gaarne zijn functie aan een ander wilde overdragen. Na gehouden stemming en herstemming werden gekozen de heeren Bijleveld (Utrecht), Ivooyman (Amersfoort) en Weykamp (Baaru), respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Een voorstel om op Hemelvaartsdag een openluchtvergadering te Zeist te houden, werd na uitvoerige discussie verworpen, terwijl samenwerking zal worden gozocht met de Provinciale Pro- paganda-commissie van de Nat. Christen- Geheelonthouders vereeniging om de Pinkstermeeting gezamenlijk te orga- niseeren. Naar aanleiding van dit voor stel werd de wcnschelijkheid betoogd om met de onthoudersvereenigingen van allerlei richting in de provincie Utrecht samenwerking te zoeken; het Bestuur zal de noodige stappen in die richting doen. Na het regelen van enkele huis houdelijke zaken, werd de vergadering gesloten. De omwenteling op politiek zoowel als op sociaal gebied, die Japan in de laatste vijf en dertig jaren heeft door gemaakt, zijn optreden in de wereldge schiedenis, zijn staatkundige en oecono- mische verbindingen met Europa hebben de oogen der kunstlievende wereld op de artistieke producten van dit eilanden rijk doen vestigen. Met eenige verbazing bemerkte men, dat hier eene kunst voor handen is, die zelfs eene, en dat wel zeer oude geschiedenis bezit, eene kunst, die zich wel is waar door eene zekere bisarrcrie direct tegenover de Europee- sche plaatst, maar die tevens uitmunt door eene buitengewoon scherpe bestu deering der natuur, verbonden met eene hoogst karakteristieke weergave er van. Ongeveer alles wat op toeken- en schilderkundig gebied op de tentoonstel ling, den |26, 27 en 28 Ma:\rt. 11. door de Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen in de groote zaal van Aiuicitia gehouden aanwezig was, mag als eene illustratie van deze be wering beschouwd worden. Bij verrew eg de meeste Kakemono's en M a k i - mono'i treft ons die juiste blik op het typische, op het karakter der dingen. Vogels en visschen, apen en andere dieren planten en mcnschelijke figuren zijn er op weergegeven met een juistheid van beweging, een merkwaardig begrip van het eigenaardig kenmerkende van het object, die onze heelc bewondering eischt terwijl .de wijze van behandeling, hot sobere en schijnbaar nonchalante procé dé, die enkele, naar men zou denken zoo gemakkelijke penscelbewegingen een extra-bekoring uan het geheel toevoegen. Deels op zijde, deels op papier uitge voerd, zoo bijna zonder licht en donker trekken deze afbeeldingen tevens aan door den indruk van „af zijn", dien zij geven, terw ijl zij er toch maar zoo losjes opgeworpen schijnen. Dezelfde in de hoogste mate nauw keurig natuurwaarneming en het nauw gezette weergeven er van vinden wij bij het snijwerk in hout en in ivoor. Wij verwijzen slechts naar „de vechtende blinden," naar „de omroeper", misschien niet geheel anatomisch nauw keurig, maar toch voortreffelijk gekarakteriseerd vor der naar het in ijzerhout gesneden wilde zwijn, naar de op een vleugel gezeten muizen en eindelijk naar de Ne tsukes of gordelknoopen, die duidelijk aantoo nen, hoe de Japannees ook de kleinste voorwerpen met groote zorg iu snijwerk weet uit te voeren. Doch ook de bronzen vazen, welke artistieke vormen aan de Europeesche kunstnijverheid menigmaal tot voorbeeld hebben gediend, zeer zeker niet tot scha de van deze laatste, mogen wij in dit. korte overzicht niet over hethoofd zien. Die vazen, versierd met visschen of planten en bloemen, getuigen steeds van een zuivere kunstopvatting van het relief die de vormen doet uitkomen of in het fond verdwijnen met het fijnst mogelijk vormverschil. Het is ons onmogelijk in dit kleine be stek al het buitengewone en merkwaar dige, dat deze tentoonstelling te aan schouwen gaf, uitvoerig te bespreken. Hoe gaarne zouden w ij anders nog wen schen uit to weiden over het Satzuma aardewerk, zoo zeer uitmuntend door vorm en kleur. Van het cloissonné werk kon men zich een duidelijke voorstelling maken, daar de opeenvolgende bewer kingen aanschouwelijk gemaakt waren. Wat met dit email te bereiken is, toonde meer dan een prachtig versierd vaasje. Ten slotte noemen wij nog eenige wapens en stootplaten van zwaarden, zoo gezocht door de liefhebbers van Ja- pansche kunst, ook eenige waaiers en reukvazen en eindigen wij dit uit den aard der zaak zeer onvolledig verslag met een woord van dank aan de firma Wed. G'. G. Kleykamp uit Rotterdam, die het bestuur der Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen alhier in staat stelde aan haar leden deze uiterst interessante en in haar soort eenige ex positie aan te bieden. Dat het publiek dit buitenkansje wist te appreciecren, toonde het tamelijk druk bezoek terw ijl men in 't algemeen niets dan lof hoorde over het hier ter beschouwing aangebo dene. Dat dergelijke tentoonstellingen niet weinig kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van smaak en kunstzin behoeft dan ook voorzeker geen betoog. ALGEMEENE VERGADERING van AANDEELHOUDERS op Duniler- dag 14 April e. li., 'savonds 0111 8 uur, ten kantore der Bank, alwaar aandeelcu overeenkomstig art. 22 der Statuten gedeponeerd moeten worden. Wordt voor een MEISJE van 15 jaar (liefst (lag cii nacht.) een Information ten dienste. Adres aan het bureau van „De Eem- lander". Wordt gevraagd voor een be schaafd Meisje een ter assistentie in de huishouding in een deftig gezin. Fr. br. let. M bur. vau dit blad.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3