No. 27. Zaterdag 2 April 1904. ie Jaargan? Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging ,,DE EEMLANDER". Buitenland. Een wachtwoord. FEUILLETON. HET NOODLOTTIGE TESTAMENT. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Itnrcaiil?i Hendrik van Vinndenstraa Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertcntiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 1 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) In een „driestar" verklaart de Stan daard het raadselachtig, „uit wat hoek vrij plotseling het blijkbaar afgesproken verzet tegen het wetsontwerp Hooger Onderwijs is opgekomen." „Men spreekt ervan, dat de Loge hier achtereit en het mot d'ordre (het wacht woord) uitgaf. ff?„Toch kan men het haast niet gelooveu. „Dan toch zou blijken dat dit „modern clericalisme" metterdaad een geor- denden clerus van grootmeester en tra wanten achter zich had." Er was een tijd dat aan een „drie star" van de Standaard cene, soms wel licht ietwat overdrevene, toch steedq ge rechtvaardigde beteekonis werd toege kend. Vorm en inhoud vermeden den man, die in onze journalistieke wereld een eerste en welverdiende plaats innam. Geheel anders is het met de povere politici, die na hem de redactioneele pen in de Standaard voeren. Wel zouden zij de wereld willen doen gclooven dat de mantel van Eliah op hunne schouders is gevallen; doch in de werkelijkheid is waarover zij beschikken slechts een mantel van papagaaienveeron, en is de geest welke in hen gevaren is. daarmee in overeenstemming' Wij willen dan ook den vroegeren drie-star-schrijver niet de oneer aandoen, hem te houden voor den „scribent" van bovenstaand fraai staaltje van verdacht making. Hoezeer ook partijman, dr. Kuyper staat te hoog om zijn pen te leeneu voor iets, wat feitelijk op één lijn dient gesteld met het vuile libel, het veelbesproken strooibiljet tijdens de verkiezingen verspreid tegen de Jezuietcn. In het wezen der zaak schijnt de ver dachtmaking, als zou de Loge het wacht woord tegen het bewuste wetsontwerp hebben uitgegeven, belachelijk. Verbeeld u, al die brave orthodoxe predikanten, onder leiding van Dr. Vos en Ds. Mo quette, trawanten der Loge; door haar opgestookt en handelend naar hare be velen! Toch heeft de schrijver van bedoeld stukje zeer wel geweten wat hij deed. Voor de onontwikkelde Katholieken toch is de Loge, wat de roode lap is voor den stier, wat de Jezuieten zijn voor de hekrompen protestantende vijandde geheime bron en oorzaak van alle kwaad; 13 Zij wist dat hij de zaken der gravin beheerde, zij herinnerde zich ook hoe hij haar bij elke gelegenheid het hof maakte, haar lippen beefden. Dalberg legde in haar hand een frisch bouquetje viooltjes en terwijl buiten de witte vlokken alles bedekten, vulde hier binnen een zachte voorjaarsgeur de lucht. „Eindelijk is het mij vergund, u weer te zien, juffrouw Armfeld," begon Dal berg. „Goddank, u zijt zonder nadeel de krisis doorgekomen." Toni verzocht hem plaats te nemen. In den stoel half liggend, met de groote pelsdekcn van den dokter be dekt, de viooltjes in de sidderende hand, zoo zat zij daar weer, hemelsch mooi en liefelijk. „Vees zoo goed, mijnheer Dalberg, en zet de bloemen in dat glas daar, en dan vertel mij eens al het nieuws dat ik in de laatste weken heb moeten missen." Hij begreep de bedoeling en sprak over dit en dat, eerst na geruimen tijd sprak hij: „Een gemeenschappelijke be kende van ons is intusschen verdwenen, ten ondergegaan en misschien ook eerst nu in zijn ware gedaante bekend ge mots is zoo laag, zoo slecht, of Loge mannen en Jezuieten worden er toe in staat geacht. Dit vooroordeel nu wil de Standaard exploiteercn om de tegenstanders van dit kabinet, en van dit wetsontwerp in 't bijzonder, te treffen. De oprecht geloovigcn, die eerst op het laatste oogenblik door de uitingen van den minister tot bewustheid kwamen van het gevaar dat hunne kerk opnieuw bedreigt van dezelfde zijde als voorheen, moeten verdacht gemaakt en van hun invloed beroofd worden. De leden der linkerzijde in de Kamer moeten worden voorgesteld als ongeloovigen, godsdienst- loozen, atheïsten want dat zijn im mers de Logemannen! opdat hun eenstemmig verzet tegen het wetsont werp van zijne ware beteekenis worde ontdaan. Dit is de bedoeling van de iStandaard, en men kan er van verzekerd zijn, wel dra in tal van bladen de echo dezer woorden te vernemen. Indien van liberale zijde eene ver onderstelling welke gelukkig geen ge vaar loopt verwezenlijkt te worden, want geen blad zou er zich toe leenen ware geinsiuueerd, dat dr. Kuyper den steun der Jezuieten had gekocht voor zijn wetsontwerp, door daarin op te ne men de subsidie voor de bijzondere gymnasia en de vrije leerstoelen, ten einde dus de subsidie voor zijn Yrije Universiteit machtig te worden, dan zou de geheele ministeriecle pers, met de Standaard aan 't hoofd, kreten vanver- ontwaardiging hebben geslaakt, en terecht. Want niets verdient sterker afkeuring, dan het bewust mengen van den leugen in den politieken strijd. Toch ontziet de Standaard zich niet aldus te handelen. Wij zijn niet bekend met het doen en laten der Loge, maar dit weten wij wel, dat geen „grootmeester en trawanten" ook maar den minsten invloed zouden kunnen uitoefenen op de stem van man nen als Röell, Mees, Ilubrecht, om slechts deze te noemen. Neen, het „plotseling verzet" waarvan liet antirevol. orgaan gewaagt, is niet de vrucht van ondergrondsche werk zaamheid, maar alleen te wijten aan den minister, die met zijn wetsontwerp, doch bovenal door de wijze waarop hij dit verdedigde, den schoolstrijd her opende die instede van te pogen ge worden Oskar Berning. Men heeft Heuveloord onder den hamer gebracht, tallooze bedrogenen roepen hem zelfs hunne verwenschingen na!" Toni liief plotseling het hoofd op. „Hebt u persoonlijk bij dit faillisse ment verloren, mijnheer Dalberg," vroeg zij bijna heftig. „Ook!" antwoordde hij, onwillekeurig kleurend, want hij wist zoo best, met welke bedoeling hij den wissel opge kocht had, „doch dat is bijzaak." „En" - Toni zag hem steeds in deoogen „en was u het, die het failliet bewerkte, mijnheer Dalberg?" Anderen met mij, juffrouw Armfeld. Oskar is een verkwister, een mensch zonder „Mijn bloedverwant, mijnheer Dalberg, en op 't oogenbik bovendien afwezig. Matig u daarom." Er ontstond een onverkwikkelijke stilte, toen zocht de jonge man Toni's hand te vatten. „Juffrouw Armfeld," zei hij, zonder eenige voorbereiding, „weet u, dat mijn heer Berning met u naar Australië denkt terug te keeren? Zult gij er in toestem men, uw vaderland voor immer te ver laten Toni verschoot van kleur. „Ik weet het met," fluisterde zij, „hij sprak met mij over deze aangelegenheden geen woord." „Maar hij zal het doen, Toni, reeds lijk recht te scheppen, begunstiging wilde van het door hèm gewaarmerkte onderwijs. De oppositie had van den aanvang af blijk gegeven van echt liberalen geest en de Minister zelf bracht hulde aan het hooge peil waarop door haar het debat was gehouden; zij had getoond den voorstanders eener christelijke levens opvatting de middelen niet te willen onthouden, noodig om deze tot haar volle recht te doen komen. Doch toen het ten slotte voor ieder duidelijk werd, dat niet dit, maar wel de begunstiging van de uitsluitend door den Minister als christelijk erkende le vensopvatting werd beoogd, en dat ten koste van die van anderen, toon mocht de oppositie, zonder ontrouw te worden aan haar beginsel, niet langer een libe raliteit huldigen, welke in zwakheid en karakterloosheid zou zijn ontaard. Niet de Loge, maar de Minister heeft het wachtwoord uitgegeven, dat besliste over de houding van allen, die niet blindelings hem willen volgen. En wederom, niet van de Loge, maar van de Standaard kwam het nieuwe wachtwoord, dat oorzaak zal worden dat men bij den strijd tusschen rechter en linkerzijde, tusschen de aanhangers der „moderne" en der anti-moderne levensop vatting, zal staan in het teekeu der ver bittering. Protectionistische hooge druk. Clericalepraktijken. Als Engeland en Duitschland en an dere moderne staten, waarbij Nederland de twijfelachtige eer geniet ook te be hooien het voorbeeld geven, dan kan het niemands verwondering wekken dat Rusland mede den weg naar het kwaad inslaat, alleen met dit verschil, dat wat elders op zijn Europccsch gebeurt, in Rusland op beer-achtige wijze wordt aaugedikt. Zx> dan ook ten aanzien van de bescherming. Op een congres van Rus sische berg-industrieelen bleek, dat ten gevolge van een ijverige propaganda van de belanghebbenden, de regeering te Petersburg do stedelijke besturen gedwongen heeft bij de gunning van leveranties, vooral betreffende electrischc trams uitsluitend inlandsche fabrieken te zeer spoedig, ik ken zijn vast besluit daaromtrent en juist daarom kwam ik heden hier. Gij hebt geen familie meer, Toni, gij zijt verlaten en eenzaam, wilt gij het wagen, een bijna vreemden ouden man ver over de zee te volgen, om in verre lauden aan nieuwe, wel licht drukkender betrekkingen overge leverd te zijnToni ik bid je, je leven aan mijn zijde te slijten, de bescheiden plaats als vrouw van een advokaat, maar een geheel leven dat U behooreu zal! Willig het in, bekommer u niet om de schatten van uw oom, ik verwerf ge noeg, om alle wcnschcn, die ge doen mocht, te bevredigen! Het jonge meisje had hem rustig laten uitpraten, nu zei haar vaste bijna vijan delijke blik hem, wat de lippen zouden sproken. Dalberg beefde, zijne wen- schen kwamen niet in vervulling hij zag het, hij voelde het. „Trouw?" herhaalde halfluid de stem aan zijn zijde, „trouw, mijnheer Dal berg? Gij hebt den vriend van uw jeugd verraden, om zelf te krijgen, wat het zijne was is het zoo of dwaal ik?" Hij verfrommelde krampachtig de franjes van het tafelkleed. „Wat het zijne was,Toni?" herhaalde hij nauwelijks verstaanbaar. „En nog is," ging zij sidderend en doodsbleek, maar vast verder, „en nog is, en eeuwig blijven zal. Koop Heuvel oord, het huis, dat hem zoo lief was, bevoordeelen, en slechts dan in het bui tcnland bestellingen te doen, als de be trokken artikelen heelcmaal niet in Rus land worden gefabriceerd of als de bui- tenlandsche prijzen hooger zijn, met inbegrip van het invoerrecht. Een bepaling van dergelijke strekking werd reeds opgenomen in de successie voor een leening van 30 millioen van de stad Petersburg, toen men daar het trambedrijf met electrische kracht ging cxploiteeren. Een dergelijk lot trof de steden Moscou en Riga. Waar de laatste clausule van de be paling de werking aanzienlijk neutra liseert, is er misschien voor het stelsel wat aan te voeren. Doch merkwaardig mag het heeten, dat de Russische indus- trieelen nog niet tevreden zijn en zelfs het nog niet tevreden zijn en zelfs het geduld missen, de invoering van de tol tarief-wet van 1903 af te wachten. Gul zig en geldbegcerig als ze zijn, ontbreekt hun het fatsoen althans den schijn te bewaren. Ze eischeu nu dat o.a. Peters burg bij het uitgeven van de 30 milli oen slechts zulke bestellingen in het buitenland doet, die binnen het jaar kunnen worden uttgevoerd, daar krach tens het Duitsch-Russische handelsver drag het oude tarief nog minstens een jaar van kracht moet blijven, of dat bij leveranties op langer termijn de Buitenland- sche Leverancier nu reeds zoodanige rech ten zal hebben te betalen, als 't geval zal zijn na de invoering van de nieuwe tarieven. En dat beginsel willen ze'verder toe gepast zien op alle leveranties van de verschillende stadsbesturen in het rijk. Het congres te Moscou heeft zich, naai verklaarbaar is, aangesloten bij al deze eischen. Een tweede kwestie, waarbij de on gelikte protectionistische gezindheid dei- Russische industrie aan het daglicht treedt, is de uitvoer van Russische ijzer ertsen. Deze is in de laatste jaren onge veer vertiendubbeld, waardoor natuurlijk de binnenlandsche prijzen zijn gestegen en de Zuid Russische ijzergieterijen na deel toegebracht is. Een congres het vorige jaar gehouden achtte kunstmatige bewerking van den uitvoer ongewenscht, daar zoodra de tegenwoordige crisis voorbij is, het verbruik in Rusland zal toenemen en de uitvoer aldus niet winst gevend meer zal zijn. De minister van landbouw, onder wien deze aangelegen heid ressorteert, heeft evenwel een coni- verheug u in het bezit daarvan, maar wees daarmee ook tevreden." Het werd doodstil in de fraaie kamer, nog eemnaal hoorde Toni de stem van haar afgewezen minnaar, terw ijl hij een halfluid vaarwel prevelde, toen knarste de deur en ze was alleen. De pelsdeken vloog weg, de schoone blanke, slechts door het wijde morgenkleed omhulde armen, bedekten het hoofd en Toni snikte. „Men heeft den geliefde uit zijn huis en zijn vaderland verdreven, men smaadt hem ongestraft, en zelfs de oom doet niets, om hem te redden. De onge lukkige, wellicht weet niemand waar hij zich bevindt, of hij nog wel in 't land der levenden is." Deze onrust, dit zoeken in 't duister was niet langer te dragen. Toni leunde, bitter weenend, tegen het kussen, haat- handen hingen als in zware moedeloos heid. Zoo alleen onder vreemden, zoo niemand toehehoorend, haar lot was diep treurig. Maar zij wilde nu zekerheid hebben. Toen haar oom als gewoonlijk kwam, om haar van al datgene te voorzien waarvan hij dacht dat het haar opvroo- lijken zou, vroeg zij hem plotseling: „Lieve oom, zeg mij toch waar is mijn neef Oskar? Maar verzwijg mij ook het ergste niet, ik moet alles weten." De oude zag haar aan, zelfs gedu rende haar ziekte was Toni niet zoo bleek als op dit oogenblik. missie benoemd, die ondanks het n^v;V. van de belanghebbenden besloot, u uitvoer ongewenscht is en zelfs „verb' - moet worden", terwijl slechts etc mijnen, bij wijze van hooge gunstg, voortzetten van den uitvoer zal woe toegestaan. Binnenkort zal diente- volge in de ijzerstreken een even I- lijko als kostbare controle op den uil t worden ingesteld. i - Zooals men ziet gaat alles wat de tectie aangaat par force in Rusland, n met geweldmaatregelcn, die misscb meestentijds wel uitvloeisel zijn van gril van een of ander regceringsperw zoo niet van diens onbeschaamd cif belang. Belangrijk voor de kennis autocratie blijft de wijze waarop in Tsarenrijk de algemeen Europeesc protectionisehen hoogdruk zich uit; ministratieve willekeur, blind looi patriottisme en ongehandschoend win bejag zijn daar de organen van de tendenz, die zich in AVcst Europa ih toch gelukkig in wat liefelijker vu' m Ecn eigenaardige kijk op de wij, waarop de katholieke kerk politiek dri levert ons het proces, behandeld vo het landgerecht te Beuthen in Pruisis Polen. De Poolsche bevolking in Boven-Öi - zië had bij de laatste Rijksdagverkiezing tegenover den aftredenden Centra kandidaat als tegenkandidaat gesteld c nationalen Pool Korfanty. Een verwoc strijd werd door de katholieke geef lijkheid tegen Korfanty gevoerd ging zelfs zoo ver, dat kardinaïfiv\j^\ aan zijn ondergeschikte geestelijk*^ heid verbood den kandidaat Korfanty,, te trouwen. Het Poolsch nationale blad Qomoslazak nam in den pennenstrijd een artikel ove r van een Warschauer Poolsch blad, waarin Kopp en zijn ondergeschikte geestelijk heid scherp aangevallen werd. ,,i Aan kardinaal Kopp en do geestelf heid werd verweten, dat ze druk oogcndienaarspolitiek deden, doch weinig bekommerden omhetheildesyoi De redacteur dor Qomoslazak w deswege door Kopp aangeklaagd weg beleediging. De beklaagde redacteur q Wolski stond daarom terecht, maar bood1' aan het bewijs der waarheid te leveioilv' en kwam, nadat het gerecht zelf weigerde, 'i zijn getuigen op te roepen, met eenfh van getuigen. ieder geval wetei „Je wilt het in Toni?" vroeg hij. „Ja, oom." „Nu goed dan Oskar is met, d gravin in Napels." Zij viel niet in onmacht, zij gaf ook geen gil, maar het klonk toonloos, toet i-j zij na eenige oogenblikken zeide: „Hier hebt u mijn hand, Oom, ik g, met u naar Australië." Zijn hart klopte snel, hij verontschiü- V digde zich later tegenover den dokter, maar toch scheen hij liet met zich zelf niet goed eens te zijn. „Ik moest het doen, Arning," zei Lij, „het is beter, dut zij al kost liet lies veel verdriet vergeten leert, jonge man kan haar geluk niet grol vesten, wellicht leeft hij niet eens ineej Do dokter schudde het hoofd, is spoorloos van hier verdwenen, mand heeft hem gezien, niemand v waar hij is." „Des te beter," zei de oude, „des beter. Ik wil niet dat zij hem nog eet maal terug ziet." Arning lachte, maar hij zorgde e voor, dat zijn vriend, vóór zijn vertrei naar Australië alle maatregelen nam. om het meisje in alle rechten te do'St treden, en haar tot erfgename te be noemen. Hij verdroeg ook uiterst rustig, het uur van scheiden. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 1