Buitenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws Allerlei. stoffen der rokken, tenzij men ze neemt ran zeer fijne faille of tafzijdc, bijv. met zijden galons of franje gegarneerd. Er is een verbazende verscheidenheid in galons en franjes; van af de ouderwet- sche geknoopte zwarte franje met lang afhangende einden tot het teuerifwerk toe, waarmee bij wijze van rozetten lichte zomcrtoiletjes worden versierd. Men kan dat handwerk maken met waschzijdc of garen, maar als men de eerste gebruikt, moeten de rozetten, wan neer de kostuumpjes gewasschen worden, er worden afgetornd en apart behandeld, omdat de zijde anders haar frischheid verliest; in plaats van de kussentjes ge- brui kt men tegenwoordig vierkante kleine raampjes om de figuren op te spannen Magnifiquc keuze in allerlei beleg sels en kant zag ik; het écrukleurige heeft hierbij wel de bovenhand en flat teert nagenoeg alle kleuren. Natuurlijk moet men goed uitkijken naar de kwa liteit, daar alles in de goedkoope soor ten sterk wordt nagemaakt. Licht ge kleurde tinten, geborduurd op zijden gaas of dunne zijde worden als nou veauté iu den handel gebracht; zij kun nen zeer flatteus worden aangebracht, maar slechts op fijne stoffen. Voort durend worden er ook nieuwe zij den stoffen in den handel gebracht, vooral met inoezen en strepen zijn zij gezocht, en zeker is er met het warme weer geen aangenamer dracht denkbaar fijne echte kanten kragen worden daarop nog gaarne gedragen, en zijn er zeker de mooiste versiering van: de „liberty"- zij zal wel een der meest gezochte soor ten blijven, omdat zij voor de moderne zoo gegarneerde rokken ver te verkie zen is boven de zware soorten. De kleeding der kinderen heeft ook veel verandering ondergaan; de zoo vlugge, iedereen goed kleedende, matro zenpakjes worden veel miuder gedragen de meisjes verschijnen thans weer in aangezette rokjes met een of twee vo lants; de zijden ceintuurs worden niet om het middel, maar boven de knie ge dragen. De jongens komen ook niet meer in hun aardige losse dracht voor den dag, maar in recht geplooide, stijve soort kielenik zag er echter nog nooit een, die den drager goed kleedde en me dunkt, dat de algemeene smaak op dit punt de mode wel spoedig weer zal veranderen, te meer daar de blousen veel aangenamer in het gebruik zijn. Meisjes dragen platte, groote hoeden met losse bloemtakken of strikken van slap lint, zij flatteercn alle gezichten doch met regenweer zullen toch wol de matelotjes in den smaak blyven; voor gekleede hoeden worden weer veel struisveeren gebruikt, die iedereen goed kleeden. 1 lard stroogecl en veel vrij schel groen zijn geliefkoosde tinten voor hoeden, 't eerste voornamelijk voor brunetten, 't tweede slechts voor bloudincs geschikt, tenzij men in de donkere tinten komt; dit zijn echter persoonlijke kwesties, die ieder voor zich zelf moet leeren oplossen. Het grootste dorp van Duitschland is Wilmeradorf bij Berlijn niet 50.000 in woners. In de laatste tien jaren is n. 1. het aantal inwoners vertiendubbeld. Die toeneming moet natuurlijk aan de nabij heid van Berlijn worden toegeschreven, zoodat ook Berlijn zijn forensenquaestie heeft. Dat het „bankjespringen" niet alleen beoefend wordt door Nederl. financiers maar ook in het buitenlandjzijn aanhan gers telt, blijkt uit het feit, dat de di recteur der credietbank te Nizza met de noorderzon is vertrokken, een te kort van 20 millioen francs achterlatend. In de brandkasten bevond zich de kapitale som van.... 100 francs. Onder de wetsontwerpen, die bij den Du its ch en Ryksdag nog aanhangig zijn is er ook een tot schadeloosstelling voor onschuldig ondergane hechtenis. In Oostenrijk zal thans ook binnen kort een wet bestaan, welke geldelijke schadeloosstelling toekent aan personen, die onschuldig voorloopige hechtenis ondergingen. Wanneer volgt NederlandP Uit de Belgische kamer (interpellatie over de Algemeene politiek der Regee ring): De Min. pres.: in geen enkel ander land wordt de vrijheid van den ambte naar en van den werkman zoo hoog ge houden als in België. Anseele: Dat is een gemeeneleugen, een leugen, een leugen! De president: Ga een beetje kal- mccren buiten de zaal, mijnheer Anseele. Anseele: Ik ben even kalm als U. Maar de minister vertelt leugens; ik her haal leugens. Door Parijs rijdt thans in de straten een automobiel rond ;van 4 voet lang en 13'4 paardekracht met een 7 jarigen chauffeur erop. Mooi modern speelgoed! Door den minister van Binnenl. Zaken is bij het Britsche Lagerhuis ingediend ee* wetsvoorstel, om aan vergunning houders, wien hunne vergunning wordt ontnomen, een schadeloosstelling toe te kennen. Vergunningen worden in Enge land door den rechter verleend en wel telkens voor één jaar. Het niet weder verleenen eener vergunning kan geschie den om wangedrag van den vergunning houder of ook om het aantal drankge legenheden te beperken. Werkelijk is dan ook in Engeland het aantal ver gunningen afgenomen, ondanks het toe nemen van de bevolking. Het toekennen der schadeloosstelling ondervindt echter veel tegenstand bij vele leden van het Lagerhuis. In een blad van vergun ninghouders staat echter onomwonden dat hun belangen vrij veilig zijn, nu er in beide Huizen zooveel leden bij den drankhandelbetrokkenzijn.De Daily News geeft zelfs een lijst van 167 leden van het Hoogerhuis, en 129 leden van het Lagerhuis, die belang bij den drankhan del hebben. Bij de staking op de Hongaarsche spoorwegen zijn niet minder dan 60.000 man betrokken. Dezen wenschen door de staking een loonregeling door te drijven, door hen zeiven ontworpen en aanzien lijk hooger dan die, welke in het inge diende wetsontwerp van Kabinet-Tïsza voorkomt. De regeering is door de sta king totaal overrompeld. Toch trad zij krachtig op en nam honderden stakers gevangen. Meer succes schijnt echter het optreden van den afgevaardigde Yaszönqi te zullen hebben. Deze 6tclde zich in verbinding met den gewezen staatssecretaris Vovös en te zamen noodigden zij de stakers uit. Dezen eisohten, dat eerst de leiders in vrijheid gesteld moesten worden. Nadat dit verkregen was, werden er samen- sprekingen gehouden. Door deze bemid deling is reeds verkregen, dat de re geering bereid is algemeene amnestie te verleenen; aan het spoorwegpersoneel de groote vergadering, tegen Donderdag belegd, toe te staan en de behaudeling van het wetsvoorstel tot loonregeling uit te stellen tot na een tweede groote vergadering van het personeel. Do her vatting van den arbeid wordt nu spoe dig tegemoet gezien, tot eventueele groote vreugde van de inwoners van Wcenen b.v, die een groot deel van de benoodigde melk en groenten uit Hon garije betrekken. Nadere berichten meldendat de werkstaking een ernstiger aanzien gaat verkrijgen doordat de stakers o. m. het ontslag van den vice-minister van ver keersmiddelen en van den directeur Ludwig eischen, welke eischen de mi nister „volstrekt onaannemelijk" heeft verklaard. Het Vaticaan heeft het bevel uitge vaardigd en aan alle katholieke bladen doen toekomen, dat er geen woord mag gewijd worden aan de feesten, die ter eere van president Loubet bij zijn be zoek in Italië zullen plaats hebben. Het geheele verblijf van Loubet in Italië behoort te worden doodgezwegen. De kooplieden in Transvaal zijn in beweging gekomen door den maatregel dat al|le bestellingen voor de re geering van Transvaal in 't vervolg door tus8chenkom8t van de kroonagenten te Londen moeten geschieden. De laat- sten trekken er dan n. 1. provisie van. Op alle wijzen schijnt dus Transvaal een melkkoetje voor de Engelschen te moeten worden. De koning van Portugal heeft de Kamer ontbonden. De reden ligt in den tegenstand, die de kamer biedt aan de belastingplannen der regeering. De mi nister van financiën trad reeds af en werd door een en ander vervangen, maar de financieële toestand is van dien aard, dat versterking der middelen noo- dig is, en nóch het land nóch de Kamer wil verder dokken. De minderheid der Kamer vooral was zeer roerig en wilde niets van de belastingplannen weten. Yan het oorlogsterrein. Het uitblijven der verwachte landing van de Japanners is wel eenigszins ver wonderlijk. Het was te verwachten ge weest, dat zij, na hun onbetwist meester schap op zee, deze dadelijk zouden hebben bewerkstelligd. Uit Moskou worden op het eind der week 2500 werfarbeidders naar Port Arthur gezonden, niet alleen om de ge havende schepen te repareeren maar ook om nieuwe torpedo-booten te bou wen. Gedurende de laatste dagen werden herhaaldelijk tusschen de beide Yaloe- oevers schoten gewisseld. De Russen hebben er aan de eene zijde een leger van 50000 man, terwijl het Japansche Yaloe-leger uit 48000 man bestaat. Is de lust bij de Russische volwas senen niet bijster groot om naar het oorlogsterrein te gaan, vele knapen zijn thans, naar bericht wordt, zoodanig door oorlogskoorts aangegrepen, dat zij zich bij dozijnen met messen en revolvers gewapend in goederenwagens verstoppen om als gratis passagier mee te komen. De kinderlectuur schijnt in Rusland ook nog wel iets te wenschen over te laten. De Russen hebben, nu hun werkelijk succes op hun wapenen blijft ontbreken, zich op andere wijze krijgsvoordeelen weten te verzekeren en wel door in 't Chineesch biljetten te verspreiden, waarin het steeds voortrukken der Japanners als van nul en geener waarde wordt voorgesteld, terwijl de voordeeltjes door de Russen behaald, onder een vergroot glas worden meegedeeld. Bovendien hebben zij den oorlogscorrespondenten, die naar Moekden zijn verwezen, de be lofte laten afleggen slechts gunstige^be- richten voor de Russen over te brengen. Minder gunstig is hetgeen de Temps" meldt n.l. dat de oorlog de Russen reeds 92 mill, reebeis kostte en dat dit bedrag wel tot 200 mill., fo'ebels zal aangroeien. Noch in Frankrijk, noch in Duitschland meldt men verder, is er kans, een Rus sische leening geplaatst te krijgen. G^meMgde Berichten. Vreemde sinjeurs. Welke eigenaardige en lastige denk beelden vaak onder de menschen heer- schcn bleek gistermorgen voor de arrond.- rechtbank te Zwolle. Zekere. M. van E. 25 jaar wonende te Leusden bij Amersfoort, moest zich verantwoorden wegens het stroopen van hazen. Op zichzelf een veelvoorkomend feit, maar de wijze waarop deze delin quent zich verdedigde was verre van alledaags. In de eerste plaats weigerde Van E, zijn hoed af te zetten onder beweren dat alleen God hem daartoe bevelen kon. De jachtovertreding had ook niets te beteekenen, want dat was geen God delijke wet en menschenwetten beteeke nen niets. De jacht en het wild zijn Gods recht, dat Hij aan alle armen gegeven had. En daar beklaagde arm was, volgde daaruit dat hij ook jagen mogt. De kantonrechter te Harderwijk had hem uit de rechtzaal ltyten verwijderen, omdat hij weigerde, den hoed af te zet ten. Deze ambtenaar had hem evenwel vrijgesproken aangezien hij meende dat beklaagde niet toerekenbaar was. De officier van justutie te Harderwijk was in appèl gekomen van dit vonnis, wijl niets overigens aanleiding gaf gees- teskrenking bij beklaagde te veronder stellen. Het O. M. te Zwolle vereenigdc zich met deze opvatting en eischte veroor deeling tot een boete van f5 subs. 4 dagen hechtenis; uitlevering van den haas of f 1.50 subs. 3 dagen hechtenis. In precies gelijk geval bevond zich op denzelfden dag en uur J. van S. te Putten. Dezelfde verklaringen en mee ningen werden gehoord, met dit onder scheid dat S. een pet inplaats van een hoed op had, en drie verbalen had op- geloopen. Ook hij was door het kantongerecht te Harderwijk vrijgesproken en onder scheidde zich nog van den vorigen be klaagde door te beweren dat hij een geheim boek van Daniël bezat waarnaar «hij leefde. Het O. M. vorderde tegen dezen „dienstweigeraar" fl subs. 1 dag;inleve- vering en vernietiging van het geweer of f20 sub. 8 dagen hechtenis. 2o. 4 maal f5 boete subs. 4 maal 4 dagen; inlevering ën vernietiging van het geweer of 2 maal f 20 subs. 2 maal 20 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. UIT I)E PERS. On<lcr Broeders. Men zal zich herinneren, dat ma de uitwerping van den heer A. P. Staalman uit de Anti-Rev. partij, de heeren van Munster en den Broeder uit Amsterdam, in een openbare vergadering tegen dat besluit hebben geprotesteerd. By het Bondsbestuur was nu een motie inge komen om het gedrag van de heeren van Munster en den Broeder af te keuren. Hoe het daarbij toegegaan- is blijkt uit het volgende verslag in de Ckriston- Democraat. De Voorzitter Mr. S. de Vries, die bij zijn openingswoord al een geheel val- sche voorstelling had gegeven van het optreden der heeren De Vries eu Staal man en van eeuige Anisterdamsche be stuurders, stelde voor de zaak naar het bondsbestuur om advies te zenden. Daarover ontstond een schrikkelijk woelige discussie waarin zekere Ooster huis en Van Oversteeg zich in het bij zonder bezig hielden met liegen. J.Janse, den Broeder, en ondergeteekende kwa men er geweldig tegen op het einde was echter dat de zaak zoo spoedig mo gelijk naar het bondsbestuur om advies zou gaan om daarna, zeer spoedig op een kleine bondsvergadering behandeld te worden. Reeds den volgenden avond was er vergadering van het bondsbestuur, de heer Bijleveld zat voor en wat daar is afgespeeld lezers, is zóó gemeen, zóó brutaal als ik ooit of immer heb gezien of mij ook maar had kunnen voorstellen. De zoude van Kreuzen werd eerst behandeld en nadat die man met tranen zijn optreden had beweend werd hij opgewekt allerlei leelijks van Staalman te zeggen. Vooral Ds. Sikkel was daar sterk in. Vooruit maar broeder, zeg maar dat je er spijt van hebtzeg maar hoe ze je bedrogen hebben. Lezers, als ik die figuur dóór van Sikkel moet schetsen, dan walg ik, zulk een wezen zag ik nog nooit en hoop ik ook nooit meer te zien. Eén w&ir woord sprak Sukkel. Tot Kreuzen zeide hij: nje hoort bij ons", nu, dat ben ik volkomen met hem eens. Ds- Sikkel, Bijleveld, Verwijcken van Oversteeg en alle anderen waren het er over eens dat ondergeteekende niet rneer bij hen behoorde. Verantwoording werd mij tot vier maal toe geweigerd. Ik moest alles aanhooren maar als ik de zaak, waar het om ging, wilde be spreken, mocht dat niet. Ook hier onverhoord veroordeeld, maar 't mooiste was dat ik er zelf bij was. Aan 't einde werd een motie aangeno men waarin werd uitgesproken dat van Munster door zijn optreden in den Hel der verraad had gepleegd aan onze partij en niet meer tot de A. R. partij kon gerekend worden. Dat verraad is er door den heer Sikkel ingebracht. Zóó zou men het ook in de kleine bondsvergadering voorstellen. Op mijn vriag of ik mij daar mocht verantwoorden zeide de heer Bijleveld neen. De heer Verwijck noemde hettaktiek h la Staalman, en ds. Sikkel zeidat het maar uit moest wezen!" „Een vergeten man, is er 't beet an", dat zal de groote hongerkunstenaar Papuss dezer dagen ook wel gedacht hebben, toen hij te Brunswijk in zijn flesch aan 't „hongerlijden" was, maar plotseling in hechtenis werd genomen om wegens bedrog terecht te staan. Zoo ziet men, dat zelfs voor een „geheel onthouder" de flesch nog nadeelige gevolgen kan hebben. Dat er niettegenstaande dit nog altijd liefhebbers van een fijne flesch worden gevonden, bleek dezer dagen uit de inbraak in de cantine der officieren van de genie in de legerplaats te Zeist. De inbrekers waren waarschijnlijk van plau den wijn aan tafel te gebruiken, want behalve eenige fijne flesschen namen ze een groot aantal lepeE, vorken en messen mee. Bovendien waren ze zoo vriendelijk voor een 500 a 600 gulden aan meubelen stuk te slaan, waaronder niet minder dan een honderdtal lampen. De vermoedelijke daders, drie solda ten bevinden zich reeds in arrest, en de instructie tegen hen voor den Krijgs raad is in vollen gang. 'tls te hopen, dat de waarheid 9pocdig aan den dag zal komen, en de bedïyvers van een dergelijk „vandalisme", dat in onze tijden niet moer thuis hoort, flink gestraft zul len worden, 't Zelfde mogen we wel toewenschen aan den onbekende, die in een tram te Rotterdam den tachtig jarigen reedcr Jau Smit uit Kinderdijk zijn portefeuille heeft ontrold met f 5000 aan bankpapier. De krasse tachtigjarige heer Smit zal niet zoo'n bljjde thuiskomst hebben ge had, als de nog oudere echtelieden van Dijk te 's-Hertogenbosch, die Woensdag j.l. hun 65-jarig huwelijksfeest mochten vieren. Het was een goede dag voor de beide oudjes; de buren hadden de woning van binnen en van buiten met groen en bloemen versierd, en de meer ge goede ingezetenen van den Bosch droe gen zorg, door geldelijke bijdragen, dat er niet alleen op den feestdag vreugde heerscht, maar dat er ook voor de eerste weken en maanden „volop" van alles zijn zal. Moge het dezen modernen Philemon gegeven zijn nog vele jaren met zijn Baucis in geluk en voorspoed samen te leven Voor ik den lezer weer voor een paar dagen verlaat, moet ik mijn ver ontschuldigingen aanbieden over een kleine vergissing, al was 'tdan „in commissie", aangaande de bedrogen Durgerdammcr, of liever de firma „Va der" van Amsterdam. Gelukkig voorden Durgerdammer is het gerucht gebleken wat voorbarig te zijn, en is het magazijn van de firma „Vader", eigenlijk „J. Vader en Co." nog wel degelijk gevuld. 'tls echter verplaatst en thans geves tigd aan de Dacosta kade 189. Onze talrijke Durgerdamsclie lezers kunnen dus gerust zijn, en voor hun bespaarde dubbeltjes een of ander nuttig artikel gaan koopen. Mochten zij uit dankbaarheid den Allerieischrijver eeii nog betere schaar willen schenken, waarmee alleen juiste berichtjes kunnen worden geknipt dan, zal hij hun zeer erkentelijk zijn. Barueveld. Bij de alhier gehou den stemming voor een lid van den ge meenteraad, zijn 587 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan bekwamen de hee ren E. F. Mulder (lib.) 291 st., J. Hooijer (ant.-rev.) 248 st. en W.Koller (kath.) 48 zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mul der en Hooijer. De raad dezer gemeente benoemde met algemeene stemmen tot onderwijze res aan school |no 2 alhier mej. A. J. v. d. Berg, te Glind. Tot tweeden predikant is door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier beroepen Ds. Hupkes te Gene- muiden. Veenendaal. S. H. had het onge luk, toen hij van de markt terugkwam met zijn paard bespannen kar in de Grift aan de Munnekenweg te geraken, doordat hij moest uitwijken voor een voorbijkomende wagen. De opzittenden, waarbij ook 2 zusters van bedoelden H. sprongen nog tijdig genoeg van do kar, evenwel niet zonder er geheel droog af te komen. Het paard werd, na nog een paar keer met de kar achter zich heen en weer gezwommen te hebben, op het droge gebracht. De ingekochte artikelen moesten zij jevcnwcl achterlaten, daar deze in 't breede water terecht waren gekomen. Zonder verdere ongelukken werd nu de reis voortgezet. In het hotel de Roskam van den heer Van Lent hield de heer A. J. J. Ento, Rijks-ontvanger alhier eene uiteen zetting van het nieuwe tarief van invoer rechten, dat spoedig in de 2e kamer zal behandeld worden. Xljkerk. Vanwege de gemeente Amsterdam worden op de Veluwe en omgeving verschillende proefboringen gedaan met het oog op eene voorziening in den waternood van Amsterdam. Ook hier, achter het huis van den heer Prins aan de Kwadebeek, is zulk een boring geschied. Op eene diepte van circa 75 M. verkreeg men een groote hoeveelheid water; men ging evenwel nog dieper, tot circa 95 M. De verschillende soorten grond die werden aangetroffen en moeten dienen voor het onderzoek, zijn zorgvul dig bewaard en naar Amsterdam opge zonden. De seinhuiswachter Wagt is overge plaatst naar Bussum, terwijl in zijn plaat9 alhier komt de seinhuiswachter Van Ettekover uit Bussum. Bij de Hollandsche spoor worden ingaande 1 Mei 1904 vijf treincontroleurs aangebeld. De tien oudste hoofdconduc teurs zijn opgeroepen om daarvoor examen te doen. De uniform zal gelijk zijn aan die van de kaartjes-controleurs, met dit verschil, dat de mouw en van twee zilveren galons voorzien zullen worden. Het bericht, dat de hoofdconducteur Riphagen in het gelijk zou zijn gesteld en zijn straf daarmede vervallen was, blijkt ons onjuist te zijn. Wel is de straf verminderd. De werkmanskaarten H. IJ. S. M. zul|en van af 1 Mei 1904 geldig zijn: in de treinen die des morgens vóór 7 uup en 's avonds in de treinen, die na 6 uur vertrekken. In gevallen evenwel, waarin de eerste trein 's morgens na 7 uur vertrekt, mogen houders van werk manskaarten ook met dien trein reizen, terwijl Zaterdags een vroegere trein voor de terugreis kan worden toegestaan. Zoowel op de heen- als terugreis is het reizen in express- en sommige sneltreinen uitgesloten. Voor zoover in de treinen afdeelingen voor werklieden zijn aange wezen, moeten de houders van werk manskaarten in die afdeelingen plaats nemen. De anti-revolutionaire Kiesvereeniging vergaderde gisterenavond tot het stellen van candidaten voor de Provinciale Sta ten. De heer J. Dijk, is te Utrecht ge slaagd voor het examen Vrije en orde oefeningen. Naar de N. R. courant verneemt, is de Kolonel W. A. T. de Meester, van het 5e Reg. Infanterie bestemd tot com mandant van het Regiment Urenadiers en Jagers.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2