SPORT- Uit de Omgeving. Stadsnieuws G. H. VAN DAM, Jaëger- en Wit flanel niets anders over, dan maar weer te stelen. Als hij dan maar zoo verstandig is om een gedeelte van het „geleende" te houden, anders kan 't spelletje wel aaan den gang blijven. 'tls jammer, dat hij geen Zwitser is, anders zou hij misschien wegens zijn eerlijkheid in aanmerking kunnenkomen voor een gevonden nalatenschap, waar mee men nog niets weet te beginnen. Te Zürisch is namelijk een oude gie rigaard overleden n.b. van honger ge storven, in wiens kamer men bij onder zoek een vermogen vond van ongeveer een half millioen gulden aan bankbil jetten en effecten, in hoeken en gaten verborgen. Erfgenamen, in den regel happig ge noeg, komen niet opdagen, om de een voudige reden, dat de man geen nabe staanden had, en de stad zit er maar mee. 'tls wellicht voor 't eerst dat een gemeente zich den drukkenden last van „het kapitaal" bewust wordt. Onze mi nister van financiën zou er beter raad mee weten, want onrustbarend is het tekort aan rijksinkomsten in het afge- loopen kwartaal. Wij zijn bij het drie twaalfde der raming ongeveer ze6 rnil- liouii ten achter. De inkomsten in de maand Maart zijn ruim vier ton minder dan die in dezelfde maand van 1904. De opbrengst der Successierechten alleen brachten al f 120.000 minder op. De roekelooze speculatiezucht, die 't.vorig jaar zooveel millioenen naar .Amerika heeft „gezucht" zal hier zeker niet vreemd aan zijn. Wij hopen, dat 'twel- dra aan een of anderen onderzoeker zal mogen gelukken een nieuw licht- stralend element, „zwendelium" te vin den, waarmee hot mogelijk zal zijn, door middel van eenvoudige belichting, van de effecten, aandeelen, pandbrieven enz. de betrouwbaarheid der firma's te onderzoeken. Aardbeien. Het groote aantal in onze tuinen ge kweekte verscheidenheden van deze vrucht kan men terugbrengen tot vijf soorten. Ze zijn: de boschaardbei, waar toe de bekende maandbloeiers belmoren de muskusaardbei, welke vast vleesch bezit en daardoor zeer geschikt is voor den inmaakde scharlaken-aardbei, waar onder de vroegste soorten worden ge vonden; de Ckiliaardbei mot laatrijpende soorten, en de ananasaardbei, tot welke ome meeste variëteiten belmoren. Honderden soorten worden tegen woordig in de prijscouranten aangeboden, waardoor de keuze niet gemakkelijk is. Welke zal men zich aanschaffen? Voor de vroege teelt komen Lanton's Noble en Jucunda het eerst in aanmerking. De eerste geeft minder goede|vruchten, draagt in het 2c jaar nog flink, maar brengt in het 3e jaar slechts een schra len oogst van kleine vruchten voort. Jucunda duurt langer en draagt vruchten van betere kwaliteit. Als aanbevelens waardige soorten noemen we nog: Shar- qiless, welke in Amerika van 93 soorten een der beste was, zoowel wat opbrengst, als gem- en smaak betrof, King of the Earliest, Sir Joseph Panton, Royal ihou- vereignBelle de Vibert, Abraham Lin coln en König Albert von Bachsen. Hot zijn slechts enkele van de talloos vele. Yoor een paar jaar werd te Aalsmeer een cultuurproef met aardbeien genomen, welke voor de geforceerde teelt belang rijke uitkomsten gaf. 8 Soorten kwamen voor deze proef in aanmerking. Respec- tievelijk gaven ze: „Sieger" 303 stuks, Fraise de Lvon 187, Lanton's Noble 134, Teutonia" 133, Marguerite 114 en drie andere soorten, welke te zamen werden gekweekt, wijl men van een soort geen voldoend aantal planten bezat, nl. „Leader" „Empres" of „India" en „Edouard Le- fort", 197 stuks. Sieger won hot dus ver van alle soorten. Niet alleen was het totaal aantal vruchten dezer variëteithet grootst, doch het was ook een der soor ten waarvan het vroegst| kon worden geplukt. Ze muntte bovendien uit door den vorm, de kleur, grootte en smaak der vruchten, alsmede door den sterken groei der planten, zoodat ze voor de vervroegde teelt ais een belangrijke aan winst mag worden beschouwd. Wie zich maandbloeiers wil aanschaf fen, vindt in Belle de Montrouge en Heine des quatre saisons rijkdragende soorten. Ook Oailcm, zonder ranken, Blanche d'Orleans, Belle dt meaux, met en zonder ranken, zijn aan te bevelen. De vermenigvuldiging der aardbei- planten kan geschieden door scheuren, door zaad, door uitloopers. Het scheuren verdient alleen dan aanbeveling, wanneer de soort weinig of geen uitloopers geeft, daar men bij deze wijze van vermeer dering zwakke planten krijgt, welke weinig dragen. Het vermenigvuldigen door zaad wordt toegepast ten einde nieuwe soorten of sterkere variëteiten te winnen. In den regel gebruikt men tot voortplanting de uitloopers of lange draadvormige stengels, welke uit de ok sels der gewone bladeren ontstaan. Aan deze uitloopers komen 2, 3 of meer plantjes die, met de vochtige aarde in aanraking komende, wortel schieten. Van half Aug. tot half Sept. kunnen de jonge planten van de moederplant wor den afgescheiden en afzonderlijk geplant. Men neme daartoe bij voorkeur de eerst gegroeide plantjes, deze hebben den laugstcn groeitijd gehad en zullen dan ook in den regel het sterkst zijn. Ook in het voorjaar kan inen planten, doch verwachte dan weinig vruchten, terwijl men nog goed zal doen, die, welke wor den voortgebracht, te verwijderen, daar anders de planten allicht te veel ver zwakken. Zit men eenmaal in een goed soort en wil men hiervan kwantiteit en kwali teit nog verbeteren, dan houde men in den loop van den zomer die planten in 't oog, welke het mildst dragen, de grootste en tevens de geurigste en smakelijkste vruchten geven. Bij deze plaatse men een steeketiquette of een voudig een gewoon stokje, om daarvan dan in Juli of Augustus de uitloopers tot vermenigvuldiging te gebruiken. De plantjes zet men op een onder- lingen afstand van 4060 c.M.twee of drie voor éen, een halven palm van elkaar, zoodat zij later één bos vormen. Ook tusschen de rijen wordt een afstand van 40 c.M. genomen. Heeft men zoo 3 rijen naast elkaar, dan komen de beide uitersten 20 c.M. van deu kant en heeft derhalve het bed een breedte van 1.20 M. "Wil men cultuur op randen, waarvoor alle soorten, maar inzonderheid de maand bloeiers geschikt zijn, dan is de afstand slechts 20 c.M. Yan de vele ranken, welke zich hierbij ontwikkelen en nog 't zelfde jaar dragen, neme men er eenige weg en late de overige in den korten, verteerden mest, dien men tusschen de pollen gestrooid hoeft, doorgroeien. Later, als de moederplanten den voomaamsten oogst gegeven hebben, worden deze verwijderd, de jonge plantjes op haar plaats gezet, waarbij men zorg draagt een flinke kluit om de wortels te houden. Aldus verkrijgt men geregeld nieuwe randen, die het geheele jaar vruchten leveren. De breedte dezer randen zij 10 a 15 c.M. Om de 6 18 jaar worden ze vernieuwd, door de aarde een steek uit te graven en door nieuwe, vruchtbare aarde te vervangen. Tot bemesting en bescherming tegen de koude tevens bedekke men in het najaar de aardbei-bedden met een laagje ouden, half verteerden stalmest, ter dikte van ongeveer een halven palm, waarbij echter de harten der planten vrijgelaten worden. In het voorjaar wordt deze mest voorzichtig, zonder de wortels te bescha digen, ondergespit. Veel hinder van de koude hebben de planten niet. Sedert jaren een deel onzer bedden met kunstmest bemestende, bedekken we ze in den winter nooit, ze ontwikkelden zich in 't voorjaar steeds voorspoedig en gaven geregeld een' milderen oogst dan die, welke stalmest ontvingen en dus bedekt werden. Om zijn planten overvloedig te doen dragen, houde men de bedden goed schoon, make in het voorjaar de aarde om do pollen voorzichtig los om ze dan te gieren met een zwakke oplossing van voedingszouten of zoo men deze niet heeft, met een goed verbonden mengsel van water en roet, dat eenige dagen aan de lucht blootgesteld is geweest. De aardbei houdt van een vrij vochtigen, niet te lichten grond; op lichten grond is bij droog weer geregeld gieten nood zakelijk. Zeer bevordert men de opbrengst door de uitloopers, wanneer men ze althans niet tot uitplanting wenscht te gebrui ken, op geregelde tijden weg te nemen, zooals gebleken is uit een interessante proef van Wilhelm Dürkop in Wolfcn- büttel. Hij plantte 300 jonge planten in 6 rijen, waarvan hij de ranken respec tievelijk wekelijks, om de 2, 3, 4, 5 en 6 weken verwijderde. De planten, wel ker uitloopers het vaakst verwijderd werden, droegen de meeste bladeren, bloemtrossen en vruchten. De cijfers der vruchten waren: 916, 841, 860, 628, 618 en 482 stuks. Sprekende getallen, die zeker menigeen zullen opwekken, zich de moeite van het wegnemen der ranken te getroosten. Om het rotten der vruchten in natte zomers te voorkomen, kan men de bed den met turfstrooisel of dennenrijs be leggen of daartoe gebruik maken van den in den handel zijnden ijzeren aard- heidrager. Men plukke de vruchten niet op den middag en nooit, als de zon er op staat zij zijn dan smakeloos; de beste tijd voor het plukken i6 's morgens vroeg. Var. ouds zijn de aarbeicn een be kend geneesmiddel geweest. Ze zijn bloedzuiverend en door het groote ge halte aan ijzer voor bloedarmen en bleek- zuchtigen aan te bevelen, bovendien is de vertering gemakkelijk. Het uit aardbeien geperste sap geneest winter handen en voeten en wordt ook, ver mengd met water, als middel tegen zomersproeten gebruikt. Soest. De hier gestationncerde rijks veldwachter W. van Amerongen en on ze gemeente-veldwachter v. d. Berg, hadden heden het geluk eene overtre ding der ijkwet te eonstateeren bij Th. W. koopman en bierhuishoudcr, aan den Amersf. straatweg. Genoemde koop man, die veel varkens aflevert, had na melijk een tiental geijkte gewichten van 25 K. G. in gebruik, in welke ge wichten na de ijking, lood gegoten was, zoodat elk gewicht van 25 K. G. de gemiddelde zwaarte had van 26 K.G. De vernuftige koopman verdiende dus met het wegen der varkens, voor de aflevering bestemd, een aardig be- drag. De politie heeft genoemde gewichten in beslag genomen, en W. zalzicheerst- daags hebben te verantwoorden voor het in bezit hebben van valsche gewichten, onverminderd het feit dat hemnogdaar- bij ten laste gelegd kan worden vanbe drog met deze gepleegd. Baar». Door den Raad is een ver ordening vastgesteld, regelend de uitbe taling van salaris aan zieke onderwijzers. Gedurende 'teerste halfjaar wordt het vollesalarisuitgekeerdgedurende'ttweede halfjaar de helft, terwijl na een jaar een halfjaar non-aktiviteit wordt verleend, waarna eervol ontslag volgt. HilverNum. De liberale kiesver- ecniging De Eendracht alhier heeft can- didaat gesteld voor de Prov. Staten de heeren G. van Mesdag te Hilversum en D. J. van Houten te Weesp, beiden aftredend. In het officieele verslag, bij den gemeenteraad alhier ingekomen van de vergadering van Stad en Lande van Gooiland, wordt van de stem ming over de vermelde motie-Naar den, geamendeerd door Hilversum, welke motie met 3 tegen 2 stemmen werd aan genomen, het volgende gezegd: „De tegenstemmende gemeenten gaven te kennen, dat zij gehouden waren aan de opdracht oin slechts dan vóór de motie te stemmen, als daarin werd be paald, dat elk der gemeenten 2 stemmen zoude uitbrengen tegen één stem voor elke groep van Erfgooiers uit te bren gen. Wij gelooven evenwel, dat Huizen, indien eenmaal een goede regeling wordt voorgesteld, niet om die reden alleen zulk eene regeling zou verwerpen. Barnevelil, Bij de Dinsdag alhier gehouden herstemming voor een lid der gemeenteraad, is gekozen de heer E. F. Mulder (lib.) met 413 at. Oij den heer J. Hooijer (anti-rev.) waren 327 st. uitgebracht. Op een nabij het station van de tram alhier liggend stuk grond, zullen voor rekening van de coöp. Stoomzui- velfabriek „de Eendracht" te Terschuur de noodige gebouwen geplaatst worden voor een stoomzuivelfabriek. Dinsdag a.s. heeft de aanbesteding plaats. Harderwijk. In de vacature, ont staan door het eervol emeritaat van Ds. J. P. Hattink, is door den kerkerand beroepen Ds. F. J. Los, prod, te Bar- neveld. Dinsdagmorgen ontdekte het zoon tje van D. J. V. in de bakkerij zijns vaders, een dronken man, die daar be wegingloos lag. Na zijn vader gewaar schuwd te hebben, kwam deze spoedig kijken en nam den ongenooden gast onder handen, die gaarne bereid was te ver trekken, en de schade die hij onwillens had aangericht, te vergoeden. Bovendien liet hij ook nog een klein geschenk ach ter. Ds. O. Genouy, Waalsoh predikant te Utrecht, zal Zondag avond half acht in de Zaaier (Muurhuizen: hdek Kerkstraat) de godsdienstoefening der Walen hier ter stede leiden. De dames M. G. van. Hal, en J. van Dam, zijn te Utrecht geslaagd voor het examen Lager Onderwijs. De voordracht- en reciteeravond door den heer Jules van Amerongen Dinsdag avond in Amicitia gegeven, was, jammer genoeg, bijzonder slecht bezocht. We zeggen jammer genoeg want de jeugdi ge declamator droeg op hoogst verdien stelijke wijze de verschillende nummers van het programma voor Vooral de meer eomische nummers, werden uitmuntend gezegd; wat de klassieke stukken aangaat wil het ons voorkomen dat deze nog wel wat zwaar voor den heer van Ameron gen zijn. Zonder twijfel geeft echter het gehoorde de beste verwachtingen. Ds. D. J. van Aalst komt voor op een drietal te Yelp. Sedert Zondag wordt vermist de fou- rier J. v. d. N. dienstdoende Opper wachtmeester bij de 5e batterij van het le regiment veld-artillerie. De herstemming tusschen de heeren A. J. de Wilde, Directeur der gemeen- tereiniging en A. Veen, hoofd der Open bare Lagere School Puntenburgerlaan voor het kies-college der Ned. Hervormde Gemeente, zal piaats vinden Dinsdag 17 Mei. De oude Amerf. Courant weet mede te deelen, dat het carrillon van den Lieve Vrouwetoren voortaan ten gehoore zal brengen bij halfslag liet „Mailied" van L. von Beethoven, waar van de tekst luidt: Wie herrlich leuchtet mir die Natur, Wie glazt die Sonne, wie lacht die Flur! Es dringen Bliithen aus jeden Zweig Und tausend Stimmen aus dem Ge- strauch Und Freud' und Wonne aus jeder Brust: O Erd', o Sonne, o Glück, o Lust! En bij heel uur „Andenken") van Mendelsohn Bartholdy, met den tekst: Die Baume grünen überall, Die Blumen blühen wieder Und wieder singt die Nachtigall Nun ihre alten Lieder. O glücklich wer noch singt und lacht, Dasz auch der Frühling seingedacht. O liebes Herz und soli ich dich Nuu nieinals wiedersehen? So musz der Frühling auch für mich Ohn' Blüth' und Sang vergehen. Was soil der Frühling sonust für mich? Est ist kein Frühling ohne dich. Ken pers-flater. In de (Oude) Amersf. Courant van Donderdag 11. lezen wij, dat „hedenoch tend om elf uur op de begraafplaats Moscowa te Arnhem op plechtige wijze een steen geplaatst is op het graf van onzen voormaligen stadgenoot Derk Troelstra." Wij moeten opmerken, dat bedoelde steenlegging eerst op Hemelvaartsdag zal plaats hebben, zoodat onze oudere zus ter een abuis met de datum der plech tigheid begaan heeft. Hare toevoeging aan het beri chtecli ter, „dat tal van corporatiën aan de plechtigheid deelnamen", bewijst dat aan de Korte Gracht ditmaal gebruik gemaakt moet zijn van de welbekende „persduim", want onder de pre hypno tische verschijnselen zal deze pers-flat er toch wel niet gerangschikt mogen wor den. Zóó zijn onze manieren. Als jong blad zijn wij gewoon van tijd tot tijd een aantal exemplaren on zer courant ter kennismaking te ver spreiden. Soms word zulk een nummer door den goedresscerde geweigerd en door de post aan ons bureau terugbe zorgd. Voor dezen correcten vorm om ons te kennen te geTen, dat nadere ken nismaking met onze courant niet ge- wenscht wordt zijn wij altijd erkentelijk. Wij willen ons niet opdringen aan wie onze politieke zichting niet is toege daan. Hooren wij echter niets, dan is het ons ook goed, want dat algemeene lot deelen wij in dat geval met zooveel andere gratis verspreide lectuur, en wij zijn tevreden met de gestadige stijging van het aantal onzer abonnés op deze wijze verkregen. Dat wij wel eens een minder waardeerend oordeel over ons blad hooren uit-spreken nu ja, daar trekken we ons weinig van aan, als het niet geinotvieerd wordt, want onze kolommen staan open voor wie onze meening op zakelijke wijze wil be strijden, en aan „praatjes" storen wij ons niet bij de vervulling van de taak die wij in het algemeen belang nu eenmaal op ons hebben genomen. Ie mand die bijv. zegt: „De Eemlander is een vuil blaadje",na eerstverklaard te hebben, „dat hij 't ding noch nooit gelezen heeft" (historisch!) verdient geen „bestrijding" want voor zulke „manie ren" moet men een mate vanridderlijk- heid hebben,- die wij ons verheugen niet te bezitten. Evenmin, naar onze mccning, bij wat ons dezer dagen wedervaren is, toen de post ons een exemplaar van onze cou rant terugbezorgde, geadresseerd geweest aan den heer T. E. M. van Lil aar alhier, en dat thans op den omslag de bijgeschreven mededeeling vertoont: „Scheidbladen worden ongelezen aan de Redactie teruggezonden." De omslag was niettemin afgescheurd geweest, doch later weer er om heen geslagen, en bevestigd met lak dat ge zegeld is met een wapen, bekroond door een figuur, waarover we 't nog niet eens hebben kunnen worden,of het een engel moet voorstellen dan wel een draak of eenig ander heraldiek gedierte. Z66 zijn onze manieren Agenda. Dinsdag 10 Mei 's avonds 7'/a uur in Amicitia. Uitvoering der afd. Amers foort der M. t. Bev. d. Toonkunst. Ten gehoore wordt gebracht: Odys seus; Oratorium van Max Bruch. Baarn. Donderdag 12 Mei.Concours van den Bond van harmonie- en fan farekorpsen in de provincie Utrecht. Sport. Morgen zal U. D. I. H op haar ter rein aan den Leusderweg een promotie wedstjijd le klasse U. P. V. B. spelen tegen Hercules JU. Hedenavond houdt de voetbalverceni- ging U. D. 1. haar YHe jaarlijksche vergadering in het hotel „de vergulden Zwaan". Burgerlijke Stand van Amersfoort van 26 April tot en met 4 Mei 1904. GEBOREN: Marinus, z. van J. I). Grevinck en O, M. Stoffels. Bornar- dus Marinus, z. van M. Pon en A. van Doesburg. Johanna Maria, d. van J, van der Laan en H. W. Beek Cornelia Alctta, d. van G. Riezebos en C. C. Iloolwerf. Theodorus Antonius Johannes, z. van A. Jaspers Focks en \V. T. Zijsvelt. Johannes Antonius en Willem Hendrik, twee z. van A. C. Buvcldt en J. E. Bockkum. Barbara, d. van II. Brandeen en C. B. Rouendal. Stoffelina Wilhelmina, d. van W. van Apeldoorn en S. van Yeen. Cornelis, z. van C. Langgras en J. Vee- nendaal. Franciscus Nicolaats, z. van W. E. Kieikamp en li. van Ilamersveld. -Gerrit Willem, z. van C. A. Stoové en N. de Groot. Ida, d. van J. van Eeden en J. Ouwerkerk. Teunis, z. van T. Brand80n en J. de Bakker. Gerdina, Elisabeth, d. van W. van den Bos en M. II. van Gerst. Nicolaas, z. van G. Wallenberg en M. de Graaf. Nicolaas, z. van J. Mater en W. Veer. Gcrhardus, z. van A. J. Boode en W. van Surksnm. Abraham, z. van A. Verhoeff en C. Hartogsvcld. Hcndrika, d. van H. van Zanten en W. Kuijt. ONDERTROUWDG. van den Brink en H' van Doornik. A. Meijer en S. C. do Haan. H. Hulst en G. J. van der Ililst. A. II. Staal en H. van Naardent II. Schipper en A. Juffer. GEHUWDH. Zwarteveen en M. II. M. Vierdag. D. van Loene en M. Binnekamp. J. van der Veer en C. L. Rensing J. de Bruin en W. Koller. G. J. H. de Meij en A. E. van Wandelen P. Stalenhoef en A. M. Boog. II. de Vries en L. Boer. N. van Doorn en W. M. Kocli. E. van den Berg en E. M. Huurdcman. OVERLEDENGerardus Antonius Kamp, 67 j. wedr. J. PI. Brom en C. T. Kamp. Everardus Stephanos van Békkum, 79 j. wedr. van W. Kuijer. Carel Christ, 5 j. Albertus van Millingen, 7 m. Johanna Wilhelmina Mater, 12 m. Johanna Brouwer, 8 w. Willem Hendrik Buvelot, 3d. Nicolaas van de Roemer, 69 j.'echtg. van A. A. de Kruijff. in zeer groote verscheidenheid voorhanden bij Langestraat 99.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3