Binnenland. Stadsnieuws. Allerlei. De ministerieele republikeinen hebben 203 gemeenten gewonnen, 64 verloren. Te Maagdenburg is een jongman, Wilhelmy genaamd, in hechtenis genomen, die een dienstmeisje heeft doodgeschoten, uit jaloezie. Dit veelbelovende jonge mcnsch is... 14 jaren oud! In den tijd dat Rusland trilde onder de eerste uitbarstingen van patriottisme, en algemeen ingeschreven werd voor bedragen in het nationale fonds van landsverdediging, uitte de vaderlands liefde van den Tsaar zich op zeer origi- neele wijze. Voor het troepen- en goede renvervoer langs den Siberischen spoor weg, werden 500 nieuwe wagens noodig geoordeeld. Het hout daar toe werd gehaald uit de opslagplaatsen van zijne Majesteit, gelegen in het gouvernement Tomsk. Daar lagen nog een partijtje balken, die men indertijd gekocht had voor 2'/j roebel het stuk. Ze werden nu aan het vaderland overgedaan voor 8, 4 en 5 roebel Het incident tusschen Griekenland en Turkije betreffende consul Deliannis is ten einde gebracht. De adjunct-gouver- ucur begaf zich naar den Griekschen consul om zijn leedwezen over het ge beurde uit te drukken. Twee regierungsbaumeisters te Staaatsburg hebben geduelleerd over.... Goethe's gedenkteeken met geen an dere gevolgen dan 3 en 4 maanden vestingstraf voor de twee kampioenen. In het kanton Bazel-stad ishetont- werp tot invoering van den kiesdwang verworpen met 5900 tegen 4100 stem men. Galgen.... patriottisme. Een moor denaar te Nagasaki, die terechtgesteld zou worden, kreeg van zijn familie eenige jen, om daarvan een goed gal- genmaal te koopen. Hij vermaakte het geld aan het oorlogsfonds en stierf met een leege maag. Door den Amsterdamschen Bestuur- dersbond en het Christelijk Arbcidcrsse- cretariaat is de volgende circulaire ver spreid. Aan liet 9fe<lerlan<lsclie Volk! Een industrieel conflict van ontzettend grooten omvang voor onze stad tusschen de Amsterdamsche Juwelicrsvereeniging eenerzijds en den Diamantbewerkersbond en religieuze zusterorganisaties anderzijds vond den 17en Februari plaats, tenge volge waarvan 6000 diamantbewerkers van den arbeid werden uitgesloten. Te treden in eenc uiteenzetting der aanleidende oorzaken tot deze groote uitsluiting kan, na de voorlichting van betrokken partijen, die reeds door mid del van de pers tot het publiek kwam, overbodig heeten. Evenwel dient hierbij gewezen op het o. i. beteekenende feit, dat reeds vóór het uitbreken van het conflict de orga nisaties der werklieden aanboden de oplossing der geschilpunten te brengen in handen eener scheidsrechtelijke com missie, door partijen aan te wijzen, het geen door de werkgeversvereeniging werd verworpen. Getrouw aan het standpunt eener scheidsrechtelijke uitspraak, werd het aanbod van Zijne Excellentie den Minis ter van Binnenlandsche zaken om be middelend en scheidsrechtelijk op te treden door de werklieden aanvaard, maar door de werkgevers verworpen. De nood onder een groote groep nij vere werklieden is thans ontzettend. In normale omstandigheden is de werkloosheid in de diamantnijverheid in verhouding tot andere bedrijven grooter gegevens daaromtrent kunnen eveneens als bekend worden ondersteld. Deze arbeidsstilstand beteekent: ellende en ontbering voor een 6000tal arbei ders met vrouwen en kinderen dus voor een 25000tal personen. Hiervoor doen ondertcekende Fede- ties een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk. Burgers van verschillend politiek- en godsdienstig inzicht steunen dit beroep. Onze federaties hopen en vertrouwen dat het Nederlandsche Volk zal doen blijken, dat het niet toelaat dat zooveel stille ellende, zooveel nood onder een groote groep nijvere burgers ongelenigd blijft. Volk van Nederland verricht nu een edel werk en steunt. Wat uwe motieven ook zijn moge, helpt de ellende verzachten, brengt voed sel waar honger is door uw gewaardeer- den steun! Voor het Christelijk Arbeiderssecretariaat'. J. Huizinga, Voorzitter. J. Douwes Jr", Secretaris. J. Hermans Jr. Voor den Amsterd. Bestuurdersbond: H. II. Wollring, Voorzitter. S. J. Pothuis, Secretaris. J. C. Ceton, Penningmeester. Commissie van Adhaerenten. Ondergeteekenden, alhoewel niet ver antwoordelijk voor den inhoud van voren staand stuk en zich door hunne adhae- sie geen partij stellend voor een der in strijd zijnde corporaties, verklaren gaarne een beroep te doen op de offer vaardigheid van liet Nederlandsche Volk om den nood, die onder duizendtallen gezinnen heerscht, door geldelijken steun te helpen lenigen en zijn bereid gelden voor dit doel in ontvangst te nemen. Prof. Dr. II. Bavinck, te Watergraafs meer. *Dr. C. F. J. Blooker, Weth. te Amsterdam, Vondelstraat 1 Dr. P. C. M. Bos, 3e Helinerstraat 53 Mr. Ph. Falkenburg, Oosterpark 48 Prof. Mr. D. P. D. Fabius, Gem.-lid, Keizersgracht 724 C. V. Gerritsen, Gem.-lid, Lid der Prov. Staten, Tesselschadestraat 15 Mr. J. N. van Hall, Weth., Vondelstr. 21 Mr. Th. Heemskerk, Weth., Weteringschans 251 W. Hovy, Lid der Eerste Kamer, Keizersgracht 474 Mr. Hüdig, Amsteldijk 88 Mr. J. Hingst, Vossiusstraat 38 Ds. P. H. Hugenholtz Jr. Willcms- parkweg 12 Mr. H. Louis Israels, Weteringschans 151 Mr. J. Kalff Jr., Van Eeghenstraat 51 Prof. II. H.i Kuyperte Watergraafsmeer Chr. R. Kouveld, Lid Prov. Staten Heerengracht 562 K. Kater, Jacob van Lennepkade 159 Mr. L. II. J. Lamberts Hurrelbrinck, Heerengracht 576 A. 8. Onderwijzer, Rabbijn, N. Keizersgracht 12 Mr. B. J. Polenaar, Heerengracht 598 Dr. P. H. Ritter, Hoofdredacteur N. v. d. -D., Vondclstraat 15 Mr. J. Roelvink, Gem.-lid, Weesper- zijde 27 L. Serrurier, Weth., Vondelstraat 11 Mr. Th. Stuart, Heerengracht 507 Prof. Mr.|M. W.F. Treub, Vossiusstr. 37 J. A. Tours, Directeur „Ons Huis" Rozengracht 19 Ds. P. van Wijk, Jr. Leidsche Kade 82 J. D. Wijnkoop, Rabbijn, N. Prinsen gracht 1 Hendrik Wertheim, Notaris. Heeren gracht 619 Gelieve aan dit adres geen gelden te zenden. Naar aanleiding van het bericht in de Duitsche bladen, dat men in den Rijksdag de indiening van een wets voorstel voorbereidt, betreffende instel ling van een rijksloterij, welke in de plaats zou moeten komen van de lote rijen in de verschillende bondsstaten, merkt de Residentiebode op. „Ginder, een einde gemaakt aan de kleine loterijen met waarschijnlijk kost bare en slechts gecontroleerde admini stratie. „Ginder, een niemand drukkende, en toch productieve bron van inkomsten aan het rijk geopend. „Hier, de deur opengesteld voor het welig tieren, voor het toenemen van allerlei insolide, slecht geadministreerde, straks clandestiene loterijen. „Hier, bij een leelijk tekort in kas een welkome bron van inkomsten bal dadig dichtgeworpen. „En toch ginder vooral niet minder dan hier een land, waar een godsdien stige levensbeschouwing bij de meerder heid der bevolking geldende is." In het Haagsche soc. dem. blad Voor uit komt o. a. de volgende advertentie voor: „Degene, die Zondag op onze Mei meeting een rozenkrans met kruis ver loren heeft, kan die terugbekomen bij O. de Weerd, VaiUantlaan 386." Voor het eind-examen van dehoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Utrecht, waarvan het mon deling gedeelte te Utrecht wordt afge nomen, hebben zich 102 candidaten aangemeld, waarvan 58 leerlingen der R.H.B.S. te Utrecht, 6 leerlingen van de gemeentelijke H.B.S. te Utrecht, 35 leerlingen van de H.B.S. te Amersfoort en 3 extranei. „Sic transit gloria mundi;" de be kende „millioenenjuffrouw" uit Tilburg heeft zich te Eindhoven bij de politic aangemeld ter bekoming van onderstand. Ook deze (hoeveelste?) millioenen juffrouw heeft dus haar goede dagen al gehad; 't schijnt toch, dat de mannen althans in éénig opzicht nog superieur aan de vrouwen zijn, want van mislukte nrillioenenheeren" hebben we tot nog toe weinig gehoord. Die zijn (vergeef mij de vergelijking, geëerde millionaire onder mijn lezers) even taai van leven als de 38 varkens, die tusschen de sta tions Eutin en Büchen uit een trein zijn gevallen, en ongedeerd naar alle rich tingen het land in gevlucht zijn. Van de veertig varkens nl., die uit den wageh gevallen zijn, heeft men er maar twee teruggevonden, waarvan één nog levend. Dit is misschien het eenige geval in de historie, dal een eigenaar zijn varkens liever dood dan levend zou wenschen, want waren ze doodgevallen, dan had hij er misschien nog iets voor gekregen, en nu zal het hem wel gaan als zooveel krombeenige varkensvangers, die met niets thuis komen, Dan brachten de garnalenvisschers in den Texelstroom het er beter af. Die haalden nl. een reusachtig stuk been op, blijkbaar een gedeelte van de kaak van een of ander groot dier. Dit been, dat er zwart en verweerd uitzag, woog niet minder dan 5 K.G. Als je zulke kaakbeentjes bezit, kan er voor „lichtheid in 't hoofd" (Pink-pillen-stijl) wel geen sprake zijn. Deze ziekte schijnt echter toch ook wel bij dieren te kunnen voorkomen, althans wc lezen van een Deventersch paard een heel eigenaardig geval, dat ons tot dit vermoeden brengt. De ge schiedenis i6 als volgt. Een op stal staand paard raakte los, wandelde de stad door en kreeg plotseling het luini- nieuze denkbeeld een woning binnen te gaan. De vrouw was juist bezig aan de schoonmaak, en de daarbij onmisbare potten met kalk en teer stonden in de gang. Het dier was deze schrikbeelden voor alle gehuwde mannen met hoog hartige onverscliilligheid voorbij gestapt, toen het achteloos achteruitschopte, waar door beide potten omvielen, en hun in houd zich in liefelijke eenheid op den vloer vermengde. Doch dit was slechts het begin der ellende. Een paar stoelen werden nog stuk getrapt, een servies werd tot gruis herleid, en een koffiekan viel in scherven. Nu stond het paard met zijn kop tegen den muur, en kon zelfs met zijn paardekop er niet door, zoodat verdere voortgang onmogelijk was. Op dat oogenblik kwaui de eige naar binnenstormen, die heel wat moeite had oin zijn avontuurlijk dier dier uit de woning te krijgen. De vrouw vroeg natuurlijk schadeloosstelling voor haar gebroken eigendommen, waarop de eigenaar antwoordde, dat hij het goed vastgebonden had. Hij eindigde echter met schadevergoeding toe te zeg gen, en voerde in triomf zijn wonder paard naar huis. Yan wonderpaarden naar wonderkippen of liever wonder- eieren is de sprong niet zoo groot of ik durf hem wel te ondernemen. Een kip van den heer v. Kassei te We esp legde dezer dagen een ei, op het oog een aaneengegroeid dubbel ei, van lang werpig ovalen vorm en met een ver bindingsnaad in het midden. De omtrek is niet minder dan 15 c. M., de lengte 8 c.M. Dit niet alledaagsche ei weegt juist een ons of 10 decagram. Barnevcld. Men meldt uit Barne- veld aan de N. R. C. Sedert eenigen tijd wordt in deze en naburige gemeenten, voor rekening van de gemeente Amsterdam, een onderzoek gedaan naar de aanwezigheid van water in den bodem. Reeds heeft de aannemer van dit werk, de heer Hoogendoorn, te Giesendam, een 9-tal boringen, tot een diepte van 56 M., verricht. Met de tiende proef, die te Hoevelaken zal plaats heb ben, wordt het onderzoek geëindigd. Behalve het verkregen water, worden ook de uitgeboorde grondsoorten aan een deskundig onderzoek onderworpen. De plaats, waar de boring geschieden zal, wordt, na een onderzoek van den bodem, door den ingenieur Poelgeest, van Am sterdam aangewezen. Naar men ons mededeelde werd bijna bij iedere boring de kleilaag op 17 a 18 M. diepte aan getroffen. Ongeveer 2 a 3 M. dieper bevindt zich de schelplaag, terwijl dan verder gewoonlijk zand wordt opgehoord. Grindlagen heeft men bijna niet gevon den. Enkele landbouwers, die nog niet in 't bezit van een nortonpomp zij», profiteer™ van deze proefnemingen. Op hun verzoek kunnen zij namelijk thans, alleen tegen den kostenden prijs Ier buizen in het bezit van een dergelijke pomp geraken. Het verkregen water tziot er overal prachtig uit. Door een onbekende oorzaak is het woonhuis van den metselaar v. N., te Achteveld, totaal afgebrand. Bijna de geheele inboedel en alle mate rialen tot het vak behoorende, zijn mede een prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel waren verzekerd. üKeiNt. De heeren A. Leenhard, I. J. Ansink en J. F. Hölscher zijn te Utrecht geslaagd voor 't examen L. O. Xunspeet. Het sanatorium Erica zal a. s. Zaterdag 14 Mei op feestelijke wijze worden geopend. Harderwijk. Bij het Koloniaal Werfdepot zijn in de maand April voor het O.-I. leger aaiurenomen 82 perso nen, onder wie 1-r vreemdelingen en 11 gedetacheerd wordende miliciens, terwijl (van de kol. reserve 2 militairen overkwamen. Voor West-Indiê namen 3 personen dienst. Naar Oost-Indië ver trokken 2 detachtementen, onder wie 4 officiereu, samen sterk 5 onderoff. en 70 minderen; afzonderlijk 8 officieren en 1 onderofficier; naar Suriname 3 officie ren. Uit West-Indië keerden 3 soldaten terug om den dienst met paspoort te verlaten. Baarn. Evenals vorige jaren zullen ook dezen zomer weder een zestal con certen worden gegeven in den tuin van het hotel Trier, door de stafmuziek van het 5e Reg: Inf: onder leiding van den heer G. K. G. van Aken. Op do jongste vergadering der afd. Baarn en omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, is besloten in Juni een excursie te hou den naar de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Ook bestaan er plannen een excursie te ondernemen naar de tentoonstelling te Dusseldorp. Door den voorz. den heer W. Heijbroek Jr., werd er op gewezen, dat vele coniferen tegen woordig door een ziekte zijn aangetast waardoor zij bruin worden. De heer Bierhaalder gaat de vermoedelijke oor zaak daarvan na. Eemnes. Bij de groote landverhu ring alhier ondergingen de prijzen, ten gevolge van de mislukking van den hooioogst van 't vorige jaar, eene be langrijke daling» Sommige perceelen gingen 30 4 35 procent in prijs terug. Kenaiagcvlng. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene hennis, dat zij voornemens zijn aan den gemeenteraad voor te stellen, ter gelegenheid van de jaar markt, tijdelijk aan don openbaren dienst te onttrekken, voor het tijdperk van 19 October tot 2 November 1904. a een opperv. v. hoogstens 550 M2 o|d Hof. b idem 150 op de Groenmarkt e idem 400 op de Appelmarkt d idem 250 op den Hof e idem 70 op den Hof f idem 50 op de Varkensmarkt y idem 30 op de Groenmarkt h idem 30 op de Groenmarkt i idem 180 op den Hof idem 180 op den Hof Jfc idem 60 op de Varkensmarkt l idem 120 op den Hof m idem 150 op den Hof. Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie verkrijgbaar. Zij die tegen zoodanige onttrekking be zwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoodigd die vóór 13 Mei a. s. schrifte lijk ter Secretarie in te dienen. Amersfoort, 7 Mei 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Naar wij vernemen bestaat bij de Centraal Spoorwegmaatschappij het voor nemen aan het Smalle Pad, naast de Broodfabriek (de oude bleekerij van Goldewijk) een buurtstation te doen bouwen, waar alle treinen van de N. C. S. zullen stoppen, met uitzondering van een drietal sneltreinen. De halte aan de Bloemendaalsche straat |komt dan hoogstwaarschijnlijk te vervallen. Wij twijfelen er niet aan of deze maat regel zal veel stadgenooten welkom zijn. Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteyn, leeraar aan de H. B. S. alhier, is door B. en W van Utrecht aanbevolen voor de betrekking van leeraar in de Staats wetenschappen en de Staatshuishoud kunde aan de gemeentelijke H. B. S. voor Jongens aldaar. Mej. M. E. de Mildt, is te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. De commies der 2e KI. II. Wiegman is bevorderd tot commies der le KI. der directe belastingen. Mej. J. Yliegenthart, is benoemd tot Onderwijzeres te Barneveld aan school no. 2. Met genoegen zagen we dat nabij het Politic-bureau reeds een aanvang gemaakt wordt met de plaatsing van een ijzeren urinoir. We vernamen, datervoorloopig drie geplaatst zullen worden. Aanbeve ling zou het verdienen de waterleiding er door te laten loopen en het aantal ijzeren urinoirs spoedig te vermeerderen. Dezen zomer zullen op het terras van Amicitia concerten worden gegeven op de volgende datums: 15, 19 en 28 Juni; 3, 14, 19 en 24 Juli; 7, 18, 28 en 31 Augustus. De concerten vangeu aan te half acht, met uitzondering van Woens dag 15 Juni daar er dan matinée is, aanvaug half drie. Het concert op 31 Augustus wordt gegeven door het Symphonie-orkest „Jubal", de overige concerten door do stafmuziek van het 5 Reg. Infanterie. Voor bijzondere concerten zal intijds worden kennis gegeven door aanplak king en door een advertentie in de plaatselijke bladen. Het comité tot steun voor de uitge sloten diamantbewerkers heeft zijne werkzaamheden gestaakt, zooals onzen lezers blijken zal uit een ingezonden stukje voorkomend in dit nummer, op grond van eene weigering van den Bur gemeester tot het werken met lijsten, 'tis met leedwezen en met ver wondering, dat we dit bericht verne men. Behalve het werken met lijsten staan aan het comité toch nog tal van andere wegen open, om zijn doel te be reiken. Wanneer men eenmaal een der gelijke taak op zich genomen heeft, noemen wij het lichtvaardig om bij het ondervinden van eene teleurstelling het maar dadelyk op te geven, juist waar zulk een comité, waarin de vertegen woordigers van alle georganiseerde werk lieden zijn opgenomen, zoo dringend noodig is. Yan het werken op „eigen terrein" door de arbeidersorganisaties verwachten wij weinig. Het ware te wen schen, dat andere personen liefst van allerlei richting, het werk van het comité overnamen, om te trachten ook hier in Amersfoort iets te doen voor de onge lukkige gezinnen der uitgeslotenen. Te Utrccht is op bijna 83-jarigen leef tijd overleden de weleerw. heer J. C. Yerhoeff, emeritus predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds. Verhoef werd in 1S45 door het Provinciaal Kerkbestuur van Ovcrijsel tot de Evangeliebediening toegelaten, den 14en Dec. van dat jaar werd hij predikant te Elden, in 1849 te Sluis en in 1859 te Amersfoort, welke gemeente hij 2 Sept. 1860 met Utrecht verwis selde, waar hij tot 1 Maart dezes jaars werkzaam bleef, toen hem eervol eme ritaat werd verleend. De overledene was ridder in de Orde van den Ncdcrlandschen Leeuw. In aanmerking genomen de moeilijk heden, die het werk van Max Bruch, de Odysseus, opleveren kan de uitvoering, dank zy de ijverige zorgen van den direc teur, den Heer Petri, als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Een woord van hulde aan den Heer v. d. Stap, dio op meesterlijke wijze de Odysseuspartij vertolkte. Met genoegen maakten we kennis met het zuivere sopraan-geluid van mevr. Vogelvan Vladeracken. Het trio ge zongen door mevr. Vogel, mevr. Gude en mevr. H.M. vormde een harmonisch geheel. De zeer moeilijke en inspannende be geleiding werd hoogstverdienstelijk door mej. van Driel weergegeven. Het koor was in sommige gedeelten bepaald goed, jammer dat de tenor- en bas-partyen door gering aantal zoo weinig krachtig waren. Men schrijft ons: De feestavond den Leden van Onder - linge Hulp aangeboden ter gelegenheid van 't 10 jarig bestaan dier nuttig zijn de vereeniging is uitmuntend geslaagd. De groote zaal van Amicitia wasgoed gevuld inet de Leden en hunne vrou wen eenige genoodigden en Donateurs; ook merkten wij den Eere voorzitter op. Een kort welkom werd door den voor zitter den aanwezigen toegeroepen waar na onmiddellijk de afdeeling van den Koninklijken bond van oud onderofficie ren de operette Schiuderhannes opvoer de gevolgd door voordrachten flinke co- mediestukken die de leden in verrukking brachten. Een voorbeeldige orde hcerschte in de zaal, de stilte alleen onderbroken door gulle lach, vooral als Doris Knoo- penschaar zijn tiepische gezegden gaf. De bediening was zonder weerga en dikwijls kon men 't den leden aanzien dat ze gelukkig waren mee te kunnen feestvieren, vooral toe» de geurige koffie met een warm sausijsje of melk met brood met ham werd gepresenteerd. Een mooi oogenblik was toen de Se cretaris daartoe door een commissie uit de leden uitgenoodigd in eenkortedoch gevoelvolle reden herdacht de oprichting, haar oprichters de medewerking der Doctoren en 't finantieel beheer en door spreker den voorzittei werd uitgenoodigd even op 't tooneel te komen waaraan deze voldeed en de Secretaris hem toesprak Mijnheer de Voorzitter. Uit naam der werkliedenvereeniging Onderlinge Hulp, die dankbaar erkent

De Eemlander | 1904 | | pagina 2