Binnenland. IJit de Omgeving. Stadsnieuws Allerlei. geschiedde, met het resultaat, dat toen vrijspraak volgde. Een wonderlijke kerkhofquaestie heeft men in St. Georgen (Schwarzwald). Daar is men gedurende dezen winter toen de sueeuw dik lag, in de war ge raakt, van wie de verschillende graven zijn. Ei* zal nu verlof worden gevraagd om de graven te openen ten einde de onverkwikkelijke quaestie op te lossen. Een tot twee jaren tuchthuis ver oordeelde dief wierp te Pest den rech ter onverwachts met een stoel. Er ont stond tusschen de twee beklaagden en de leden der Rechtbank een formeel gevecht, waarbij een rechter den vinger doorgebeten werd. Zoodra de dieven bedwongen waren kregen zij er nog een jaar bij. Te Roubaix is een schatrijk fabrikant in hechtenis genomen, omdat hij door den parkwachter op drie jongens, die in zijn park liepen, liet schieten met liet gevolg, dat er een gedood werd. Ci raaf L a 111 sdor f, de Russische minister van buitenlandsche zaken, is gisteren, terwijl hij een wandeling deed, aangevallen en geslagen door prins Dol- goroeki, dezelfde die indertijd gedongen heeft naar de Bulgaarsche kroon. De aanvaller is dadelijk in hechtenis geno men. De correspondent van de Echo de Paris, die dit meldt, voegt er bij: Graaf Lamsdorf is tegenwoordig zeer impopu lair. Men verwijt hem dat hij den oor log niet heeft voorzien en niet heeft kunnen beletten. Het volk stelt hem verantwoordelijk voor het verlies van de beste Russische pantserschepen bij het uitbreken der vijandelijkheden, en men voegt er bij dat hij, toen de diploma tieke betrekkingen met Japan afgebro ken waren, niet naar Port Arthur heeft willen seinen, zeggende dat een oorlog onwaarschijnlijk was en dat de Russen het eerste schot niet moesten lossen. De 86-jarige koning van Den e- niarken ziet nog niet tegen een reisje op. "Woensdag is hij te Munchen aange komen, doorreizende naar Gmunden. Mac Lane, de burgemeester van Baltimore, die veertien dagen geleden getrouwd is, heeft zich een kogel door het hoofd geschoten. De oorzaak van den zelfmoord moeten ontzaglijke ver liezen zijn die hij bij den grooten brand van Baltimore heeft geleden. Te Weenen zijn twee waggonladingen kippen, 4000 stuks, wegens cholera afgemaakt. Door dé Luxemburgschc verkiezingen is het bewind over de stad van clericale in liberale handen overgegaan. In Kameroen zijn petroleumbronnen gevonden, die een goed product leveren. Tleden begint te Unow in Galicië het proces tegen de voornaamste schuldi gen aan de mishandeling van Israëlieten, die daar in April 1903 plaats hadden. Aan geklaagd zijn 112 personen, onder wie alle politie-agenten, gerechtsdienaren en brandweermannen Oorzaak van de onlusten waren een aantal branden, die in Unowr uitbraken en waarvan men den Israëlieten de schuld gaf. Het gepeupel drong toen in de Israëli eten wijk binnen en plunderde de inwoners en him woningen uit. Van de beklaagden zijn intusschen 10 naar Amerika gevlucht. Uit Aieuwenhoorn meldt men: Een ongehoord feit is hier de vorige week aan liet daglicht gekomen. Een 84-jarige grijsaard, hij zijn gehuwde dochter inwonende moet door deze ge- ruimen tijd naar men zegt 2 a 3 maanden in een hokje van 1.20 M. lang en 1.10 M. breed opgesloten ge houden zijn. Do burgemeester hiervan in kennis gebracht, stelde dadelijk een onderzoek in loco in en trof daar den ouden man in een allerellendigsten toestand aan, wien, na de noodige reiniging ondergaan te hebben don volgenden dag een beter onderdak werd verschaft dan hij zijn ontaarde dochter; hij werd n.l. in een groot armhuis geplaatst. Gistermiddag te half één zijn man en vrouw met hun jongste kind met de Vlaardingsche boot vertrokken. Volgens mededeeling van hun achtergelaten zoon moeten zij naar België uitgeweken zijn. Vrijdag brak een hevige brand uit in'de boerderij bewoond door den land- houwer Vink te borneren (N. Br.) Alles brandde uit. De vrouw van Vink, de stemmen barer kinderen hoorende, en meenende dat zij nog in het brandende huis waren (hetgeen niet het geval was) wierp zich in de vlammen om hen te redden. Daardoor moest zij zelve, met vreeselijke brandwonden overdekt, uit liet vuur gered worden. Zij verkeert in levensgevaar. Een man, bij haar redding behulpzaam, is ook ernstig gebrand. Voor de plaatsing van een stoomcar- rousel op de Haarlcmsclie kermis had Tewe, uit Dordrecht, het hoogst inge schreven: f6555. In de maand Maart zijn 'in ons land met inbegrip der levensloos aangegeve- venen, 8106 personen overleden, waar van alleen aan mazelen 203. Ruim een jaar ligt de spoorwegstaking reeds achter ons, en toch zijn er nog velen die wachten op de terugbetaling door de Regeering van de door hen voorgeschoten gelden, uitgegeven voor voeding en huisvesting van militairen en schuttere. Meermalen hebben die personen aan de Regeeriug om terugbetaling verzocht (dus terugbetaling van de door hen voor geschoten gelden en niet uitbetaling van een belooning voor bewezen diensten) doch steeds tevergeefs Eenige gemeenten gaven aan de be langhebbenden liet geld terug en hoop ten spoedig dit zelf van de Rcgeering te mogen ontvangen. Ook die gemeenten wachtten steeds en op aandringen van die zijde wordt het antwoord gegeven: „Ge krijgt het geld terug, zoodra de desbetreffende wet zal zijn bekrachtigd". 't Wordt heuscli tijd, dat het Rijk zijn verplichtingen in dezen nakome! De Standaard verhaalt van een artikel dat prof. mr. Treub schreef in de Revue. Economique, een artikel „over het ken teren van de economische overtuiging in Holland". En wanneer men zoo leest wat De Standaard van dit artikel ver telt, dan zou men gaan meenen, dat ook de Amsterdamsehen hoogleeraar, die het immers den protectionisten na zegt dat Nederland steeds den handel begunstigde boven de nijverheid, het eens is met lien, die om deze reden bescherming vragen voor onze industrie. Natuurlijk zegt het blad liet niet uit drukkelijk. Maar het had, zoo hot zijn lezers volledig wilde inlichten, iets anders uitdrukkelijk belmoren te zeggen, dit n.l. dat de heer Treub, in zijn pas ver schenen boek „\rijhandel eir bescher ming voor Nederland" zich, zij het dan niet op geheel dezelfde gronden als een vrijhandelaar pur sang, heslist tegen stander heeft verklaard van het tarief- ontwerp dezer Regeeriug. In de Amsterdainsche propaganda- club der christen-democraten is de wen- schelijklieid uitgesproken van eenc nati onale samenkomst, en is aan de hoeren Staalman en De Vries het eere-lidmaat- schap aangeboden van den Amsterdam- schen Bond, welks bestuur nu is saam- gesteld. De heer H. van Munster is voorzitter, Th. Dill secretaris. De nationale samenkomst zal dezen zomer door de lieeren Staalman en De Vries worden bijeengeroepen, maar eerst na de verkiezingen voor de Provinciale Staten. UIT DE PERS. In ons Hoofdartikel, voorkomende in het nummer van Zaterdag 28 Mei, wezen wij op enkele uitingen van Dr. Kuyper in zijn rede, gehouden in de feestvcr- gadcring van de Vereeniging van Chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen. In verbard daarmee neinen wij het vol gende artikel over uit Het Volk'". - - - - Booze I»1 anneii. - - - - De heer Kuyper heeft de Calvinisti sche onderwijzers op hun feest hartelijk toegesproken. We zullen dat woord nu niet in bijzonderheden nagaan, een feest, rede kan wel wat lijden, en er was wel een kras woordje noodig om de feest stemming- te houden in liet corps, dat een beetje ongeduldig wordt, en zich afvraagt waar de vervulling van al de beloften des ministers blijft. Maar een paar bloemetjes willen wij toch plukken in dezen hol'. De minister meende te mogen zeggen dat de Calvinistische onderwijzers hun ideaal nog niet bereikt hebben, nu één derde van het volk onder hun invloed staat. Dat moet drie derden worden. Dit is de aankondiging van een bekeerings- ijver niet alleen op Heidenen gericht, maar ook op Joden, en Katholieken. „Allemaal Calvinist" is de leuze van dit feest. In hoever de coalitie tegen zulke voornemens bestand zal blijken, moet de tijd leeren. Ook kan het nu aangekondigde voornemen nog wel een enkel Eerste Kamer-lid beducht maken voor het. kuustinatig opstoven der Vrije Universiteit, die het hoofdkwartier van dezen kruistocht wezen zal. In verband daarmee was liet zeker dit onze Cromwel sprak over kunst.Hij wilde de pil eenigzins vergulden, want liet zou niet meer hot sobere, stroeve Calvinisme zijn van de Puriteinen, maar iets vroolijker. De vrijmoedigheid waarmede de heer Kuyper over kunst, spreekt, schijnt te berusten op de onderstelling dat met het ambt ook het verstand komt. En in de kunst eert hij de coalitie weer. Hij zou desnoods dr. Cuypers cal vinistische gebouwen laten zetten Hij ziet een vlek van ongeloof op onze natie, en dat komt ook in de bouwkunst uit. Als protestantsch gebouw haalt hij het Paleis op den Dam aan, als katholiek het Rijksmuseum. Daar is omtrent beide iets op af te dingen, maar dat laten we nu rusten. Het gebouw van het ongeloof is de Beurs. Niet orn wat er binnen gebeurt, maar om het uiterlijk. De kunstkraeht die daar in is, is ontdaan van alle hooger bezielen. De geest des verderfs die opkomt, bezielt niet tot waarachtige kunst, zij verwe zenlijkt uiet de godsgedachto én voert terug naar i le dagen van het oude Hei dendom. Dat kliukt nu wel aardig, maar het is toch pure onzin. Als een van die drie gebouwen ons doet denken aau het Heidendom, is het niet de Beurs, maar het Paleis, dat met zijn bouwkun dige vormen ons terugvoert tol de oude Grieken, die een berg vol goden hadden, en dus wel erge Heidenen waren, Het is zonderling hoe boud zoo een knappe man durft spreken over dingen waarover hij niet voldoende heeft nage dacht. Wij hebben er al eens de aan dacht. op gevestigd, dat hij Braakensiek een caricaturist noemde, terwijl' 's mans vriendelijk en verdienstelijk werk mijlen ver van de carieatuur af blijft. Maar één ding is zeker, met de sober heid in de bouwkunst, is hot gedaan als de drie derden van het volk Calvi nistisch zijn geworden. Kuyper neemt Cuijpers over van de bekeerde katho lieken, en de Calvinistische godsdienst oefening trekt in de kleurige en ver sierde kerken van don grooten Room seken bouwmeester binnen. Te nauwer nood wordt een beeldenstorm noodzake lijk. En de ongeloovig Beurs valt in die dagen, als ook het Heidendom metBer- lage incluis, zal bekeerd zijn, altijd nog wel te betirlantijnen met speciale orna menten, om haar in den Calvinistischen smaak te voegen. Dit zijn wilde plannen, en menigeen zal zich beducht maken. Katholieken Joden, en Heidenen vreezen de bekee ring, zij voelen zich goed zooals ze zijn. En de Calvinisten zijn stil beducht voor afwijkingen van den soberen eenvoud, die huu lust en hun traditie is. Zeker, allen zouden beducht, zijn, zoo niet. onder al de plechtigheid van deze woorden het vermoeden opkwam, dat het ook wel geurmakerij kan zijn. Bij liet voortdurend grooter wordend aantal inbraken en diefstallen in liet geen wonder, dat de heeren dieven telkens nieuwe middelen bedenken om hun prooi te bemachtigen en steeds brutaler wor den. Zoo hebben deze week een paar veedieven in den omtrek van Delft een buitengewoon stout stukje uitgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men nl. op een weiland bij den Oostersingel een koe van den land bouwer Overgang geslacht en liet vlecscli, met achterlating der huid, welke te ge makkelijk tot outdekking zou leiden, meegenomen, 't Is te hopen, dat men deze „s troopers" gauw te pak ken krijgt, en hun 't gewone burger jasje voor eenigen tijd „afstroopt" om het door liet boevenpakje tc vervangen. Van stroopers gesproken; dezer da gen heeft, men in Naaiden twee jagers- zonder-actc gesnapt. De veehouders S. en K. hadden een hert gezien en dat zoolang opgejaagd, dat het eindelijk in de gracht een toevlucht zocht. Zij hadden nu echter gelegenheid om het dier te vangen, en meenden een bijzon der mooi buitenkansje te hebben; doch al spoedig werd het „opgejaagde hert" door een politie-agent verbeurd verklaard „als zijnde wild zonder akte buiten jacht tijd buitgemaakt". Je moet het maar weten „Moeten weten" is echter nog niet zoo erg „als zullen weten", zooals twee boeven te Budapest zullen doen. Daar heeft een dief, Êaraszan genaamd, die tot 2 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld bij het voorlezen van het vonnis den rechter Szekc een stoel naar het hoofd geworpen. Er onstond daarop ccn gevecht tus schen Faraszan, diens medeplichtige Korsucz en de rechtelijke ambtenaren, waarbij aan een der rechters een vinger half werd afgebeten, vóór gevangenbe waarders en politieagenten de booswich ten meester werden. Gelukkig, dat dc rechters dadelijk bij de band waren om hen nog tot een jaar langer tuchthuisstraf te veroordeelen. Zonder straf zullen een milicien en een sergeant te Middelburg er ook wel uiet afkomen. Daar kreeg nl. een milicien, die door een luitenant geoefend werd, het plotseling te kwaad, en smakte zijn geweer op den grond, met de woorden: „ik verd... het, doe 't zelf". De jongman had zich zondanig overstuur gemaakt, dat men hem in de gasfabriek (waarom juist daar?) binnenbracht om weer op ziju verhaal te komen. Terstond is een streng onderzoek naar de oorzaak van des jonkmans drift ingesteld, en naar men zegt, moet voortdurende plagerij van den sergeant, wiens werk tijdelijk door oen luitenant werd overgenomen den milicien zoo driftig hebben gemaakt. Hij had zich met heel veel moeite be- lieerscht, maar kon 't eindelijk niet meer houden, juist toen de luitenant den ser geant vervangen had. Hoe hetonderzoek ook moge uitvallen, in elk geval zal dat muisje nog wel eeu staartje hebben, en is het gebeurde een bedroevend feit. Tot slot daarom het volgende. De bekende drankbestrijder pastoor dr. Alpli. Ariëns te Steendcren, ontving een niet geteekende briefkaart uit Tiel van den volgenden inhoud: Wei Eerwaarde Heer! Ileht u wel eens gezien, dat het drankgebruik werd bestreden door per sonen, die weten wat zweeten is? Zeker niet, wel? Maar wel door personen die niet weten wat werken is, die niet weten wat zweeten is, door diegenen gewoon lijk, die het grootste gedeelte van de week den tijd hebben, met een sigaar in het hoofd, een stok in dc hand en een stuk kachelpijp op het hoofd door de eeu of andere gemeente te wande len Is hot ii ooit overkomen (iets wat een degelijk werkman wel overkomt) dat gij 's avonds eens bij uw vrouw zijt gekomen eu dat gij tegen uw vrouw hebt kunnen zeggen„vrouw, nu kan ik u met een woord van waarheid ge tuigen, nu kan ik mijn hemd wel uit wringen van het zweet, dat ik vandaag heb gelaten". 't Is u nooit overkomen, nietwaar? Welnu, gevoel er dan iets voor, voor hem, dien dat wél overkomt en gun dan het gebruik van een glaasje drank aan den werkman. Misschien geeft dit voor u, na cenig ernstig nadenken, wel stof tot overweging. De heer Ariëns [publiceert de brief kaart in de „Kruisbanier" met het vol gende onderschrift: Het leuke van 't geval is, dat ik die briefkaart op mijn tafel vond, toen ik terugkwam van eeu propaganda-reis en zóódanig zweette, dat ik onmiddellijk van klecren verwisselen moest. Ik heb echter heusch geen behoefte aan'n borrel gehad. Itarueveld. De landkolonie van bet Leger des Heils breidt zich steeds meer en meer uit. 'Vooral hetlandbouw- bedrijf wordt op steeds grootere schaal uitgeoefend. Bij een bezoek aan de kolonie telden wij niet minder dan 18 melkkoeien, pinken, 3 stieren, waar van er twee bekroond ziju, en 11 kal veren. Voorts worden met de jonge beesten mede elf paarden gehouden. Behalve het landbouwbedrijf, worden op de kolonie nog verschillende andere vakken uitgeoefend. Zoo vonden wij er een bakkerij, waar ongeveer 700 broo- deu per week gebakken worden, een mandenmakerij, een borstelmakerij en een blikslagerij. Gewoonlijk bevinden zich ongeveer 35 kolonisten in deze inrichting die f3.50 per neck aau het Leger kosten. Juist doordat er zooveel verpleegden zijn, die bijna niets kunnen verdienen, kost dc kolonie het leger jaarlijks nog een massa geld. Ook is er groote be hoefte aan lectuur zoodat toezending van boeken steeds zeer op prijs gesteld wordt. Het adres is: Landkolonie van het Leger des Heils, bij Bameveld. - Eenigen tijd geleden werd door den hotelhouder v. V. Jr., alhier, aan een vreemdeling op zijn verzoek eeu rijwiel geleend om er even een ritje op te maken. Weldra bleek echter, dat men met een oplichter te doen had en werd aangifte hij de politie gedaan. Na veel moeite is deze er in geslaagd den verdwenen wielrijder te vinden, die thans voor den rechter van instructie te Utrecht een volledige bekentenis beeft afgelegd. De fiets had hij nog denzelf den dag voor f 18 verkocht. Voor een ander feit zit hij thans te Groningen opgesloten. Baar». Alhier is opgericht pen af- deeling van den Bond van Miliceins en Oud-miliceins. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren: J. G. van de Steeg, voorzitter, J. van Schaik, secretaris en M. Hob, penningmeester. Het rustige Soestdijk werd Woens dagmiddag omstreeks 5 uur in hevige opschudding gebracht, doordat een net gekleed persoon van omstreeks 30 jaar midden op den weg zich mot een revolver doodschoot. Hij had aan 't hotel Trier een glas bier zitten driuken en was op gestaan. Uit de papieren bleek, dat hij uit Utrecht afkomstig was. Hilversum In de gehouden ver gadering der Federatie van de Sociaal democratische Arbeiderspartij in het district alhier is besloten, voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten geen eigen candidaten te stellen. Daardoor komt te vervallen het besluit, genomen door de afdeeling Bussum, om candidaat te stellen de heeren dr. H. Gorter te Bussum, en Alb. II. Kroes, te Hilversum. Kaadsoverzioht. De jongste Raadszitting leverde wei nig belangrijks op, tenzij men als zoo danig wil beschouwen, dat het turbulente klaverblad in den Raad, waaraan dit maal een blaadje ontbrak, behoorlijk zijn streven voortgezet heeft, zooals we dat in onze vorige overzichten in het licht hebben gesteld. Toch mogen wc niet ontkennen, dat ter zake van de publiciteit der stukken van de Radilsvergadering, zeer terecht een hartig woordje door den heer Plomp is gesproken, naar aanleiding van het feit, dat Burg. en Weth. bij wijze van straf voor ecne beweerde indiscretie, het adres van den heer E. C. J. Kuyper, omtrent de levering van Raadsverslagen, buiten behandeling wilden stellen. De heer Plomp verkondigde de, naar onze ineening, volkomen juiste opvatting, dat bedoelde stukken a. h. w. pubhek eigen dom worden, zoodra zij ter beschikking gesteld zijn van de Raadsleden, opdat de openbare ineening, in het bijzonder de pers, de gelegenheid hebbe, zich uit te spreken of voorlichting te geven om trent de publieke zaken, die aan de orde gesteld zijn. Het resultaat van het voorstel van den heer Plomp was dat het adres-Kuyper in behandeling werd genomen en toen op initiatief van den heer van Eek naar de afdeelingen werd verzonden. Ernstig hopen wij, dat de zaak dan principieel behandeld zal worden en dat er een einde zal komen aan de bevoorrechting van een bepaald blad, welks Hoofdredacteur tevens aan het hoofd staat van de drukkerij, waar alle stukken van den Raad tor perse gebracht worden. Bovendien zal het dan mogelijk zijn, dat de zoogenaamde offi- cieele Raadsverslagen, die thans vaak lang op zich laten wachten, spoediger liet licht zullen zien. Ook ten aanzien van de afdeelingsverslagen moet er een eind komen aan den middeleeuwschen toestand, die hier nog bestaat, dat die geheim gehouden worden tot na den afloop van de Raadsvergadering, en dat dan nog alleen het bevoorrechte blad in staat is om die openbaar te maken. Wat het verdere deel van de zitting betreft, merken we op, dat het ditmaal niet de boomen aan den Singel geweest zijn, doch de bruggetjes waarover „ge boomd" werd. De heer J. van Keulen nl. had vergunning gevraagd tot het leggen van een bruggetje over de "West- singelgracht. B. en W., hoewel uit een schoonheidsoogpuut de vermeerdering van het aantal brugjes over dc Singel- grachten niet toejuichende, stelden toch voor om het verzoek in te willigen, de gewone jaarlijksche recognitie van f2.50 gld. thans op 10 gld. stellende. De heer v. Esveld kon terecht de reden van deze verhooging niet inzien en ad viseerde tegen de vergunning omdat zulke bruggetjes de stad ontsieren. De voorzitter echter was ran meening, dat dit laatste geen reden behoefde te zijn om het verzoek te weigeren, hetgeen den heer Esveld deed protesteeren, als zou eeue ontsiering der stad geen ge meentebelang treffen. Bij dit protest sluiten wij ons aan omdat zoo vaak ons kunstgevoel pijnlijk aangedaan wordt, door wat wij om ons heen waarnemen, daar ontwikkeling van kunstzin en smaak, hier in den regel opgeofferd wordt aan de dubbel tjeskwestie. De aangevraagde brug werd natuurlijk toegestaan en wel tegen jaar lijksche bijdrage van 10 gld. Ten slotte werden sommige gemoederen in den Raad weder in beweging gebracht door het rapport der Raadscommissie inzake dc Rekening en Verantwoording der Ambachtsschool, dat wederom op ver zoek van den heer Prikken, oud-secre taris dier school, werd voorgelezen. Wij betreuren het, dat, dc redevoering, die de heer Kleber van een papier heeft voorgelezen, nog niet in druk is ver schenen, want het rapport zelf is een parodie op een grondig onderzoek. Het blijkt, dat de Raadscommissie niet eens dc moeite heeft willen nemen om het oordcel in te winnen over het be heer der Ambachtsschool van den offi- cieeleu adviseur, den Inspecteur de Groot, ja zelfs geen enkele stap heeft gedaan bij hcf_bestuur dier school om

De Eemlander | 1904 | | pagina 2