Binnenland. Tweede Kamer. De Tariefwet. werken zoiuler ons door iemand of iets van streek te laten brengen." Toen de journalist er Lebaudy aan herinnerde, dat men lieni zijn rechten op de Sahara betwist, antwoordde do „Keizer": „Niemand kan ons onze rech ten betwisten; wij hebben daarover de beste Engelsche en Belgische rechtsge leerden geraadpleegd: zij erkennen een stemmig de onbetwistbare wettigheid van onze inbezitneming van de Sahara. In het Pommernbankproces werd tegen den directeur Schultz zes jaar gevan genisstraf en 70.000 mark boete gc- eischt, en tegen den directeur Romeick \-ijf jaar en 45000 mark boete, wegens geknoei met de balans en misbruik van vertrouwen. Volgens den officier van justitie had het aan do beschuldigden gelegen, dat 28 000 000 mark verloren zijn gegaan. In het krankzinnigen gesticht te Bi cêtre bij Parijs ontstond brand. Slechts met de grootste moeite konden de ver pleegden gered worden. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De brand moet gesticht zijn door den zelfden ver pleegde die een jaar geleden een poging tot moord deed op een der docoten van het gesticht. Te Dordmund kwamen Zaterdagavond twee commensalen thuis in de gemeen schappelijke kamer. Een hunner, (he zich niet wel gevoelde, ging op een stoel zitten. Weinige oogenblikken later was hij dood. De audcr, blijkbaar dronken, ging rustig naar bed en liet eerst Maan dagochtend het lijk weghalen, dat nog altijd op den stoel zat. Tc Wezel werden Zondag drie per sonen wegens straatalarm in de gevan genis gebracht. Ze kregen in hun ver blijf ruzie met elkaar, waarbij de arbei der Gr. EEofmanu uit Zullichen doorzijn metgezel Freise uit Gcinsheiin werd vermoord. Zijn lijk werd den volgenden morgen gevonden. Het lijk van Schaumann, den moor denaar van Bobrikof, is nog niet aan zijn familie ter begraving afgestaan. Het moet door Russische gendarmen ruw behandeld wezen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de politie voort gaat met het zoeken naar samenzweerders, op haar gewone brutale manier. Maandag nog zijn verscheidene vreedzame inwoners in een der voor steden gedood met revolverschoten, zon der vorm van proces. Hevige stormen hebben gewoed in verschillende provinciën van Argentinië en hebben een belangrijke schade ver oorzaakt. De oogst is op vele plaatsen totaal vernield. In de haven van Fiumc brak brand uit aan boord van een met mais gela den bark. liet vuur deelde zich mede aan drie andere stoomschepen, die even wel behouden bleven. Twee jaar geleden is het Deensche zeilschip Orlanda uitgevaren en sedert dien heeft men niets meer van dat vaar tuig vernomen. Dezer dagen echter is door een visschersvaartuig uit Grimsby een flesch opgevischt, waarin een briefje stak, waarop te lezen stond: „Schooner Orlanda sinking Northsca. April nought two". In de buurt van Leicesteris een schok van aardbeving gevoeld. De Rechtbank te Brussel houdt zich bezig met de vraag of een in Juli 1904 in een club van de rue du Progrès in beslag genomen spel tir electro-mé- canique geheetcn al dan niet eeu hazard- of een behendigheidsspel is. Een groep van 126 stuks sieraden, af komstig van mrs. Langtry, werden te Londen verkocht voor ruim 28.000 pil. Bij Christie werd voor een paar mini aturen van den 18e eeuwer miniaturist Hillard 2400 guinjes besteed. De sleutel van het vertrek waarin Napoleon I werd geboren, is teLonden verkocht voor 750 gulden. Mijlen Leiter heeft aan zijn dochter Lady, Curzon een millioen dollars ver maakt als toegift op haar bruidschat van 700.000 dollars. Het millioen moetvoor haar eigen rekening en gebruik belegd worden, en tijdens haar leven mag geen ander o\er het geld beschikken. De oud-soubrette Jeanne Mercy te Brussel, die door haar eigen man met een revolver door de hand werd ge schoten, werd door de rechtbank 3500 francs schadevergoeding toegezegd, daar ze thans niet dc verminkte hand niet in staat is zichzelvc te begeleiden. Ze had 100 000 francs gcëischt. Haar man kreeg een jaar gevangenisstraf, met nog een maand extra, wegens het dragen van verboden wapens. In de Times van Maandag komt een artikel van Tolstoj over den oorlog te staan. De correspondent van (le Times heeft uit Tokio een telegram gezonden, waar uit blijkt dat m a ar schalk O j a m a en generaal Kodama wel degelijk naar Mantsjoerijc gaan, de eerste als opperbevelhebber, do ander als chef van zijn staf. Wij hebben dus terecb getwijfeld aan de juistheid van het bericht van Central News, waarin markies Jamagata en Mantsjoerijc werden genoemd. Deze twee officieren vervangen juist, volgens den correspondent van de Times, Ojama en Kodama bij den gencralen staf in Japan. N.R.C. Te Dalni hebben de Japanners een locomotief ontscheept, die de R ussischc wagons zal trekken, welke dc Japanners daar buitgemaakt hebben. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Daily Mail. is het En gelsche stoomschip Allantoiï dat in han den van het smaldeel uit Wladiwostok viel, goede prijs verklaard door de Rus sen. Het bericht aangaande het doodschie ten van kolonel Emersen, den corres pondent van de New Yorksche World, door terugtrekkende Russen, wordt tegen gesproken. Hij leeft en is welvarend. Te Almelo heeft de Roomsch-Katho lieke volkspartij besloten den candidaat der liberalen te steunen bij de a.s. her stemming van een lid der Prov. Staten. In het Friesche dorpje Knijpe woont eenduivelbanner, die nog altijd veel klanten heeft. Hij heeft wonder doende kruiden, £dic den boozen geest altijd op den loop jagen. Hoever zijn faam zich heeft uitgebreid, bleek Maan dag Iemand uit Enkhiiizen kwam naar hem om van den duivel verlost te- worden. We leven in 1904. Een jonge vrouw zoo meldt men uit Amsterdam aan de „N. Ct." kwam j.l. Vrijdag bij een kennis een zwarte rok en een rijksdaalder Iconen. Tot pand liet zij een kind, dat zij bij zich droeg, achter. Tot heden echter is de vrouw nog niet teruggekeerd om haar in te lossen, over welke nonchalance beklag hij de politie is gevolgd. Het Volk meldt: Buitengewone bedrijvigheid heerscht thans na den maandenlangen stil stand in de diamantindustrie (te Am sterdam). De patroons doen al hun best, om werklieden te krijgen, en menigeen der laatsten weet bijzonder gunstige arbeidsvoorwaarden te bedingen. Dc landverhuizers die gedurende den strijd te Antwerpen het brood moesten winnen, kceren zoo langzaam aan weer naar hun huis terug: nog slechts een klein deel toeft aan gene zijde van den Moerdijk. Als een nieuw staaltje van buitcuge- wonen verkieziügsijver bij de jongste stemming voor dc Prov. Staten in de provincie Groningen kan dienen, dat een verkiezingsagent voor dc vrijzinnige can- didaten, ten eiude een arbeider-kiezer in de gelegenheid te stollen zijn kiezers plicht te vervullen, zijn eigen bottines aan den arbeider-kiezer ten gebruikt» gaf, toen hij vernam, dat diens schoenen in reparatie waren, en tijdens dc afwezigheid van den kiezer in diens woning bleef wachten tot deze terugkeerde. De Zw. Ct. vermeldt het overlijden van een jeugdigen knaap te Zwolle, die van een zijner schoolmakkers een tik met een stok op de wang heeft gekre gen. De tik kwam zoo ongelukkig aan, (lat de jongen den volgenden dag onder dokters handen moest worden gesteld. 4 Bleek dat een zenuw was geraakt, 't geen tot gczichtsverlamming leidde. Na veel pijn te hebben geleden is de knaap bezweken. De jongen, die dein klap gaf, meende dat W. hem aan 't oor had ge trokken, maar dit was door een ander gedaan. De hoofdcommissaris van politic te 's-Gravenhage verklaart zich bereid den genen, die relation wenschcn aan te knoopen met Th. Gori, „Voorschotbank Neerlandia", 564 B Beeklaan, cu de firma Bood en Co., „Algemeen Hancleïsbureau cn Voorschotbank Voorwaarts", 30 Aan Leeuwenhoekstraat,' beiden te VGraven- hage, information te verstrekken. Zij plaatsen advertentien in couranten, ver- schijnendo in alle oorden des lands, onder het motto „geldverlegenheid" of „particulier geldschieter". De 7e algcmecne vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken heeft Maandag 25 Juli in de „Buitcnsocitcit-' te Zwolle plaats. Het voornaamste punt yan behandeling is de herziening van het reglement, waarvoor het ontwerp eener commissie, benevens een lange reeks -van amendementen, is ingediend. Nog vermelden wij de volgende voor stellen: Drachten: De algem. verg. besluite, dat de Ned. Ver. in combinatie met de andere groote Drankbestrijdersvereeni- gingen in ons land, zich wendt tot de regeering met het verzoek de uitgetrok ken post op dc Staatsbegrooting, subsidie voor de drankbestrijding, alle jaren ge leidelijk to verhoogen. Haarlem: Het hoofdbestuur dringe er bij den minister van binnenlandsche zaken op aan, dat de post voor drank bestrijding op de staatsbegrooting voor 1905 met ten minste f 13.000 worde verhoogd, ten einde gaandeweg tc komen tot den toestand, dat de baten voort vloeiende uit het drankgebruik worden besteed vuor drank bestrijding. Rotterdam: De actie tegen den bier- handel krachtdadig ter hand te nemen. Deventer: De Ned. Ver. spreke zich uit over de vraag, of hare leden tevens lid mogen zijn van een matigheidsver- eenigiug. De Ned. Ver. trachte middelen te beramen om, zoo noodig in samenwer king met andere geheclonthoudersver- eenigingen, een asyl voor drankzuchtige vrouwen op te richten. Uit Haarlemmermeer wordt aan het hbV'. geschreven: „Zooals men weet, werd in het dis triet Haarlemmermeer bij dc jongste verkiezing voor leden der Provinciale Staten het liberale lid, de heer J. II. M. Evclein vervangen door mr. B. J. D. Zubli, burgemeester van Bennebroek, candidaat der vereenigde kerkelijke par tijen. „Het is de moeite waard te vermel den, dat mr. Zubli niet alleen is lid der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", maar zelfs voor de laatste algemeene vergadering der Maatschappij, waarin o. a. een adres werd aangenomen, hou dende het verzoek aan de Eerste Kamer om de Hooger Onderwijswet niet aan te nemen, plaatsvervangend afgevaardigde van zijn departement was". De veldwacht te Bloemendaal kan er tot nog toe maar niet in slagen de hand te leggen op den persoon, die nu reeds sinds eenige weken op dc wegen tus- schen Aerdenhout, Duin-en-Daal en de Schapenduinen bij de nadering van wan- delaarsters plotseling en ongekleed uit het kreupelhout te voorschijn komt om weder te verdwijnen zooclra men ver schrikt de vlucht heeft genomen. Dezer dagen heeft het individu zich weer ver toond in het Bloemendaalsche Bosch, in een der hoofd lanen naar Klein Zomerzorg, alwaar hij twee dames trachtte aan te grijpen. En hoewel toen spoedig door eenige personen een klopjacht werd on dernomen, gehikte 't niet ecnig spoor van het individu te ontdekken, 4 Is, niet het minst voor de hotels, pensions, enz een netelige zaak. N.v.d.D. Na al 4 getob met de Drankwet lust 4 ons niet er nog veel woorden aan te verspillen. We hebben na zeven weken martelen een wet tot stand gebracht ten minste bijna die eigenlijk nie mand bevredigt. De geheelonthouder acht dc wet veel te slap; de drankbe strijder, die wel liet misbruik wil tegen gaan, doch in een matig gebruik geen kwaad ziet, vindt er te veel bepalingen in, die alleen plagerijen zijn. De hooge toon van den Minister van Biniienlaudsche zaken bij 't begin van ,t debat is steeds lager geworden; de amendenientenregen hield tot het. eind toe onverminderd vol en hij, die com mentaren op deze wet moet schrijven, zal heel wat kamerleden moeten ver eeuwigen, die een wijziging tot stand wisten te brengen. Donderdag van de volgende week waarschijnlijk tweede lezing en eind stemming. Dan de Eerste Kamer nog en dan, o vreugde, zal het zedelijk peil van ons ?olk aanmerkelijk verhoogd worden, d. w. z. over zes, tien, vijf en twintig enz. jaar, al naarmate de over gangsbepalingen van toepassing zijn. Ze delijkheid op afbetaling! jjc Verder hield dc Kamer zichmefc klei nere wetsontwerpen bezig, .waarvan wij alleen de wijziging in de Jachtwet noe men. Niet omdat die wijziging op zich zelf van zooveel bejang is. Er was twij fel of bij het jagen met den lichtbak de lichtbakdrager strafbaar was. Die twij fel nu is opgeheven. Maar toch lokte het wetsontwerp heel wat debat uit. Immers men had van den Minister meer verwacht of minder Meer na de motie-Kolkman, waarin op de regeling der wildschade werd aan gedrongen. Minde* nu de Minister daar nog niet mee gereed was cn dus de heele wet had kunnen laten rusten De heeren Helsdingcn, Marchant, Pas toors en Artz vooral vielen den Mininister over een en ander aan. En zelfs de ja gers of jagersvrienden in de Kamer lie ten niet onduidelijk blijken, dat ook zij uitvoering der motie-Kolkman gewcnscht hadden. Er is nu een staatscommissie benoemd om een en ander te onder zoeken, d. w. z. de zaak zal nog wel jaren blijven zooals ze is. De heer Troelstra stelde een motie, waarin de Minister werd uitgeuoodigd dit ontwerp terug te nemen, totdat oen geheele herziening der Jachtwet aan de orde zou komen. Alleen de socialisten, de vrijzinnig democraten cn de heeren Hubrccht, Passtoors, Rinc-k en de Klerk stemden voor. 't Ontwerp zelf werd nu zouder hoof delijke stemming aangenomen. sje Deze week is de Kamer in de afdee- lingen bijeen tot onderzoek der voor stellen tot grondwetsherziening en van 4 ontwerp-arbeidswet. De volgende week gaat de Kamer uiteen om een waarlijk niet onverdien den rust te gaan genieten. 't Derde regeeringsjaar is nil voorbij. En wat is er tot stand gekomen? I)e tien kleinere groepen van de ingediende Tariefwet. No. 31 van de vlugschriltjes van „Het vrije Ruilverkeer" bevat het volgende; In een vorig blaadje werden behandeld de 5 voornaamste groepen der nieuwe tariefwot, welke te zarnen f 15.000.000 zullen bijdragen tot de totaal geraamde opbrengst van f20000000. De resteerende fö 000 000 zullen worden verdeeld over 10 groepen. De financieel minst belangrijke daarvan is groep XIV; rijtuigen, voertuigen en vaar tuigen, waarvan de opbrengst, wordt geraamd op slechts f91* 000, doordat het verwachte invoerrecht op locomotieven en tenders voor komt onder de vermoedelijke opbrengst van groep XV bij stoomketels, machinerieën en werktuigen. Met het oog op despoorwegovereenkomst van 1890 moet men zich er over verwon deren, dat de Minister van Financiën voor stelt iuvoerreehten te heffen van locomo tieven en tenders en van rollend materieel voor spoor- en tramwegen, waardoor deze zaken evenals de rails, indien zij eenmaal door den Staat zullen zijn over te nemen, in prijs zullen worden verhoogd. Tevens zal door deze rechten de exploitatie der spoor weg- en tram wegm a at.se h app ij enwaarbij de Staat rechtstreeks belang heeft, worden be moeilijkt, Overigens verdient dezej groep de aandacht, omdat daarin voorgesteld wordt eeu verdubbeling van het tegenwoordige in voerrecht op rijwielen jvan 5 pCl., een be scherming dus van de inlandsche rijwiel industrie, welke grootendeels zaL w orden be taald door hen, die hot rijwiel noodig heb ben, veelal als vervoermiddel in hun bedrijf. Omgekeerd ondervindt deze nijverheid na deel van Groep III, welke de van buiten ingevoerde vernikkelde rijwiel-onderdeel en belast met 12 pCt. Groep X: Aardewerk, pottebakkerswerk, gebakken steen en dergelijke kunstteen, stelt voor grof aardewerk in het vervolg een specifiek recht, in het vooruitzicht van fü.60 per 100 KG., der waarde, tevens een v erhooging voor aardewerken porselein van 5 tot 12 pCt. en een geheel nieuw lnvocr- recht van 3 pCt. voor metselsteen en dak pannen en ook voor straatklinkers. Dit laat- pt» invoerrecht maakt een eenigszins vreemden indruk, vooral wanneer men het beschouwt in verband met het recht op houtblokjes voor bestrating in groep VII en met de nood lijdende financiën van sommige, vooral grootere gemeenten. Groep XI verhoogt het invoerrecht voor alle soorten glas gemiddeld van 5 tot onge veer 8 pCt., voor sommige tot 1" pCt., voor spiegels tot 12 pCt. Aan groep VIII: huiden, vellen en leder werd in November van het vorigjaar onder no. 21 een afzonderlijk blaadje gewijd,resul taat eener gehouden enquête, waarin over tuigend werd aangetoond, dat een invoer recht op leder een groot nadeel zal zijn o. a. voor de voor uitvoer werkende schoen industrie, welke zich allengs meer ontwik kelt, en dat de lederindustrie, ten minste indien zij meegegaan is met haar tijcl, aan beschermende rechten geen behoefte heeft. Deze meening wordt thans nader door vakmannen bevestigd in het onlangs ver schenen Verslag over 1903 van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, waarin o.m. wordt gezegd dat „in de schoenmakerijen en leerlooierijen, de hoofdbronnen voor de volkswelvaart dezer streek, welke a;.n zoo veel honderden gezinnen werk en brood ver schaffen, een frisscher, meer opge wekt leven te constatoeren viel". Op een andere plaats heet het dat „vooral levendig was de vraag naar zooileder, gelooid volgens de oude be kende methode", en dat ook de stoomlooie- rijen geen klagen hadden over den gang van haar bedrijf." Daar niet alleen voorde bloeiende schoen- nenindustrie, maar ook voor de fabricage van ander lederwerk, zooals drijfriemen, za dels, koffers enz. het leder grondstof is, komt de Minister iu groep VIII in strijd met den eersten grondslag van zijn tarief, dat grond stoffen, die de nijverheid uit het buitenland moet betrekken, vrij blijven van rechten. De fijnere soorten ovorleder toch, door de Nederlandsche industrie benoodigd, welke door den Minister aan een verhoogd invoer recht zullen worden ouderworpen, worden in ons land niet vervaardigd. Zulk een in voerrecht zal meer in het bijzonder de ex port-industrie bemoeilijken en zeker niet be vorderlijk zijn aan den nationalen arbeid. Voor zoover de nijverheid belang heeft bij groep V: chemische producten, genees middelen, drogerijen, verf en kleurstoffen e,n looimiddeleu, bepaalt het zich tot een kleine verhooging van het tarief, waarmede samengaan enkele technische verbeteringen, speciaal met het oog op chemische produc ten. Dat overigens ook hier protectionistische overwegingen de Regeering" bij de samen stelling van het tarief hebben geleid, blijkt uit hetgeen de Mem. van Toel. schrijft bij de post „vloeibaar koolzuur", dat de regee ring voortaan met een recht van f50 per 100 K.G. wil treffen. Hierdoor zal," schrijft de Minister, „©enigermate worden tegemoet gekomen aan de klachten van do zijde der Nederl. Industrie, dat de buitenlandsche fa brieken van koolzuur, sterk op eig'enmarkt, hier aanbiedingen doen waartegen onder normale omstandigheden niet te concurree- ren valt". Intusschen wordt hierbij uit het oog ver loren dat de fabrikanten van spuitwater en andere koolzuurhoudende dranken door dit invoerrecht ernstig zullen worden benadeeld; aangezien de prijs van het koolzuur volgens mededeeling van een vakman f14 per 100 K. G. bedraagt, zou een invoerrecht van f2.50 per 100 K.G. voor hen beteekeneu een verhooging van den prijs hunner grond stof met ongeveer 20 pCf. van de waarde. Groep XII: papier, brengt dc^bescherming voor de papier-industrie; waarop reeds van 1878 af door belanghebbenden, vooral in Limburg-, is aangedrongen. Dat daarvoor geen aanleiding bestaat [bewijzen de gun stige resultaten dezer uijverheid, zich af spiegelend in de zeer voldoende jaarlijksche dividenden, welke de papierfabrieken, voor zoover zij behooren tot de naamlooze ven nootschappen en haar dividenden hekend zijn, bij voortduring uitkeeren. Toch heeft (1e Minister gemeend de invoerrechten op papier te moeten verhoogen waardoor aan de papierindustrie een geheel ongemoti veerde bescherming verleend wordt, welke door de gebruikers van pak-, schrijf-, druk-» kaart-, muziek-, behangsel- en ander papier zal moeten (worden opgebracht tot een ge zamenlijk bedrag van 641,050 gulden: voor waar geen kleinigheid. De groepen I en II bevatten de rechten op dieren en dierlijke producten on plant aardige voortbrengselen. In groep I wordt van paarden een invoerrecht voorgesteld van tien gulden per stuk, ook van die, welke worden ingevoerd voorde slachtbank: voorts vindt men daarin invoerrechten op scha- ponvleesch volgens den Minister meeren- deels bestemd voor de tafel der meergogoe- den(?). op gerookte en gedroogde visch, op onversmolten vet en op eieren. In groep II wordt het invoerrecht voor vruchten verhoogd van 5 tot 10 pCt., voor zoover deze te rangschikken zijn onder weelde, van 5 tot 6 pCt. voor die vruchten welke dienen om verwerkt te worden, of voor con- sumtie van mihdergegoeden. In het systeem der wet behoorde de laatste soort vau invoer rechten te worden vrijgesteld, zoowel ten bate van de industrie, waarvoor zij tot grond stof dient als in verband met de draagkracht dorgeneu, voor wie dit artikel bestemd is. Iets nieuws is in deze groep oen invoer recht op mout, grondstof voor de bierbrou werijen, welk recht eveneens in strijd is met het systeem der wet. Haar voornaamste belang outleenen de groepen I en II aan de daarin voorkomende aanmerkelijke ver- hoogiug van de invoerrechten op honig en sucadc, twee onontbeerlijke hulpmiddelen voor een koekfabricage, welke door deze ver. hoogingen ernstig zal worden getroffen, vooral voor zoover zij werkt voor den uit. voor, die allengs zeer in belangrijkheid is toegenomen en zich voortdurend uitbreidt. Groep VII omvat hout en fabrikaten daarvan. Behalve, de verhooging van he* invoerrecht op eenvoudige meubelen van 5 tot 8 pCt. en op fijne van 5 tot 12 pCt., die inderdaad neerkomt op een verhoogd in voerrecht op de eerste, daar dc invoer van buitenlandsche meubelen in hoofdzaak be staat uit de eenvoudige soorten, komen in deze groep twoe nieuwigheden voor, name lijk iuvoerrechlen op geschaafd hout en op klompen. De f50.000, die de Minister van het invoerrecht op klompen verwacht, zul len moeten worden opgebracht door hen die de geringste draagkracht bezitten, Deze belasting zal het zwaarst drukken op de grootste gezinnen. Bovendien zijn deskun digen van oordeel, dat de Minister de ver moedelijke opbrengst van dit invoerrecht te laag heeft geschat, dat de invoer van buitenlandsche klompen grooter zal blijken te zijn dan de raming, zoodat een invoer recht op klompen zwaarderen druk zal uit oefenen, dan dé door den Minister daarvan verwachte bate doet veronderstellen. Recht vaardig kan een dergelijke belasting zeker

De Eemlander | 1904 | | pagina 2