1 lit de Omgeving- Stadsnieuws Advertentiën. Gevraagd, A. N. J. VOS Bouwterrein Allerlei. publiek verkoopen Vier Huizen en Erven Een Huis met Schuur Bouwterrein niet genoemd worden, integendeel is zij een duidelijk beeld van progressie in om- gekeerée richting. Invoerrechten op hout zijn afgeschaft in 1877. De Minister stelt voor een invoerrecht te hebben van geschaafd hout van 75 cents per M3, gelijkstaande met ongeveer 3 pCt. der gemiddelde waarde. De Minister is van meening dat de bouwbedrijven van dit in voerrecht geen noemenswaardige nadeelen zullen ondervinden. Dat hangt er slechts van af wat men noemenswaardig acht, wat niet. Volgens de ingediende tariefwet zal niet alleen een invoerrecht worden gelie- van gescharfd hont, maaar ook van tim merwerk voor huizenbouw van velerlei soorten steon, van glas verf, behangselpa pier, voerwerpen van ijzer, van ongeveer alles wat benoodigd is in het bouwbedrijf Zal dat Êbedrijf van deze combinatie van invoerrechten geen nadeel ondervinden? En welk nut heeft een invoerrecht op geschaafd hout? Meent de Minister dea.imede deschave- rijen te beschermen? Indien dat zijn bedoe ling is, zal hij een hooger invoerrecht moe ten voorstellen dan ongeveer 3 pCt. dei- waarde. Van geschaafd hout betaalt de im porteur lagere vracht dan van ongeschaafd. Dit vrachtverschil staat gelijk metongeveer 2 pCt. van de gemiddelde waarde van het ingevoerde hout. Het voordeel, verbonden aan een invoerrecht van 3 pCt. wordt daar door voor de schaverij dus vermindord tot sléchis 1 pCt. Waar zal men schayerijen gaan oprichten voor zulk een miniem voor deel? Als maatregel ter bevordering van den nationalen arbeid zal het voorgestelde in voerrecht op geschaafd hout geen effect heb ben, het zal uitsluitend leiden tot een ver hooging van den prijs dier houtsoort, te zamen met de vele andere verhoogingeu ten nadeele van de bewoners vooral van de kleinere woningen, waarop deze rechten in verhouding het zwaarst zullen drukken. De overblijvende groep is groep IV; meel en meelfabrikaten. Haar beteekenis ontleent zij niet aan de rechten, die daarin worden voorgesteld, doch aan die waarvan bij de vastgesteld, doeh aan die waarvan de vast stelling van het nieuwe tarief van invoer rechten is afgezien. Deze groep zal worden behandeld in een afzonderlijk daaraan ge wijd blaadje. Cieinengde Berichten. Maandag namiddag is op den La- rensclien grindweg bij Zutpken een on geluk gebeurd. De tegenwoordige en de vroegere koetsier van den heer II, G. J. Yölcker wonende op den huize de Yoorst te Gorsscl, waren bezig met het afrijden van een stel nieuwe paar den van hun patroon, toen de dieren, waarschijnlijk verschrikt door het geluid van een voorbijgaanden trein op hol sloegen. In razende vaart vlogen zc den weg over, waardoor de vroegere koetsier eerst onlangs door Yölcker gc- pensionneerd van den bok sloeg en deerlijk aan het hoofd verwond op den weg bleef liggen. Nog denzelfden avond is hij aan de bekomen wonden overle den. De jongere koetsier bleef nog op den bok zitten, doch in de Kapper alleen gekomen, renden dc paarden tegen een boom, waardoor zij met brik en al on derst boven vielen en vastgegrepen kon den worden. Als door een wonder heeft deze koetsier liet er betrekkelijk goed af gebracht, zoodat zijn toestand bui ten gevaar is. Kinderachtig. ln een grootc stad in de nabijheid van Halfweg heeft zich het volgende toonecl op een openbare school afgespeeld: De Districts-sclioolopziener bezoekt dc school en wordt ontvangen door het reeds zeer vele dienstjaren tellend hoofd der school. Beiden nemen den hoed af, maai' het schoolhoofd zet den zijnen weer op, om dat hij voor zijn gezondheid gedwongen is, met gedekt hoofd te loopen. Schoolopziener: .Mijnheer ik heb mijn hoed af!" Schoolhoofd: „Dat zie ik, mijnheer. Voor gezondheidsredenen houd ik den mijne op Schoolopziener: „Het komt niet te pas, dat u in tegenwoordigheid van een hooger geplaatst ambtenaar met gedek- ten hoofde staat Desniettemin bleef liet hoofd van|den onderwijzer gedekt. Een paar uur na het schoolbezoek ontvangt het hoofd der school een briefje om 's middags op een bepaald uur bij den districts-sclioolopziener te komen. Het hoofd der school gaat op den bepaalden tijd naar diens woning, maar krijgt daar ten antwoord, dat mijnheer niet thuis is, waarop dc bezoeker zijn kaartje afgeeft, ten bewijze, dat hij aan het verzoek om te komen voldaan heeft. Nauwelijks thuis, ontvangt hij wederom het verzoek, op een vastgesteld tijdstip te verschijnen. Het hoofd der school gaat niet, maar schrijft een briefje, waarin hij mededeelt, dat de hoedengescliiedenis nu maar uit moet zijn, en hij komt niet. Hierop volgt weder een brief, waarin de districts-sclioolopziener antwoordt dat hij bij den betrokken wethouder een aauklaclit heeft ingediend wegens onbe leefdheid. Wat de wethouder van deze dingen zal zeggen? Open endeis Vole mensfehen meenen, dat de gewoonte om hij open vensters te slapen een ziekte kan ver oorzaken. Dit is een ongegronde vrees. Vóór alles beginne men met het sla pen met open vensters in het warme jaargetijde. Wie zeer gevoelig is, opene eerst een heel klein weinig het venster, en trekt de gordijnen er overheen en laat de store zakken. In de steden is het bijna noodzakelijk de bliuden of de gordijnen te sluiten, daar wel zelden iemand in do gelukkige mogelijkheid is bij geheel open venster te kunnen slapen. Dan zette men liet bed altijd zoo, dat het niet in den tocht staat, en is men bijzonder gevoelig, dan trekke men iets over de gewone naohtkleeding, bedekke zich het hoofd en harde zicli langzaam. Waar zeer kleine kinderen zijn, is het beter het venster in een aangrenzende kamer te openen en de verbindingsdeur open te laten. Zoo worden jzij vnn jongst af aan gezonde, frissche, lucht gewend, zonder dat men overdreven hygiënische kuren behoeft te ondernemen. Mcnsclien, eenmaal gewoon er aan bij open venster te slapen, kunnen het moeilijk uithouden in gesloten ruimten. Bij stormachtig koud weer, stoke men een weinig, sluit, waar het kan de on derste vensters en opene de bovenste. Over deze (geopende) valt dan nog, een gordijn, zoodat de frissche lacht vol doende vrijen toegang heeft en de sla pende toch gevrijwaard wordt door een schadelijken tocht getroffen te worden. Ruime, frissche lucht is een hoofd- vereischte voor de menschelijke gezond heid, en vooral 's nachts wordt hier veel tegen gezondigd. De slaapkamer is helaas! nog steeds liet stiefkind en daartoe wordt dikwijls den verst afgelegen, onmogelijksten hoek van het huis aangewezen. Als men ten minste nog voor frisschen luchttoevoer zorg droeg, zou het met de gezondheid veel beter gaan. Gelderl Een eigenaardig marktventer was de vorige week in den Haag te zien. Een „werker" voor de vrijzinnige candidaten ging Si. bij de jongste stemming in een oud-roeststalletjc op de groote nurkt zitten om den eigenaar van dat stalletje in de gelegenheid te stellen zijn kiezers- plicht te vervullen. Of de nieuwe „be diende" veel verkocht heeft tijdens de afwezigheid van zijn „baas" wordt er niet hij verteld, en 't blijft dus nog altijd een open vraag, maar dit is zeker, dat zij 't wel verdiend haddenhij even goed als zijn „haas". Een dergelijk ijveren voor zijn begin selen kan geen kwaad en is vrij wat onschuldiger, dan liet optreden van twee Amsterdainsche sociaal-democraten in de Geref. Iverk te Sloterdijk. De voorganger, Ds. Winckcl werd n.l. midden in zijn rede door hen geïnterpelleerd, terwijl oen hunner vroeg of er ook debat kon worden toegestaan. De inmiddels toege schoten kerkeraadsleden brachten hun echter aan 't verstand, dat een gods dienstoefening geen vergadering is van een debating-club, waarop deze moderne schriftgeleerden het kerkgebouw ver lieten. Van Sloterdijk naar Amsterdam is de reis niet zoo ver, of ik mag mijn lezers wel in gedachten daarheen laten vliegen om in Artis een kijkje te gaan nemen, want de nijlpaardenstal is weer open. Men versta mij nu niet verkeerd, en geve hier geen verkeerde bedoeling aau mijn woorden; ik wil daar slechts wat laten „zien", en geen logies bespreken of andere beleedigende handelingen verrich ten. De lezer moet nl. weten, dat de nijlpaardenstal eenige weken gesloten is geweest, 0111 aan liet „kraamnijlpaard" en haar jong dc grootst mogelijke rust te verschaffen. Nu beide dieren zich rustig houden, kan men weer bezoekers toelaten, en 't is de moeite waard een kijkje te gaan nemen. Het jong is een fraai dier, donker van kleur en uiterst levendig en vlug; het ontwikkelt zich prachtig, Gcenoogen- blik verwijdert het zich van de moeder liet volgt haar, zoowel in den stal als in liet. water, waarin het zich reeds kort na de geboorte met het grootste gemak bewoog. Dat zelfde, zich met groot gemak bewegen, kan ook gezegd worden van een zekere juffrouw C'. de R. uit Utrecht,, die sedert ruim een maand in do om steken van Beimekom vertoefde, en, geheel zonder middelen, leefde van het goed vertrouwen van pensionhouders en winkeliers. Zij had er slag van zich overal een goed onthaal te verzekeren, 0111 dan later met stille trom af te trek ken. Eerst had zij een paar vriendinnen bij zich, doch de laatste weken leefde zo alleen. Een aantal lichtgcloovigen zijn de dupe gewordeno.a. een restaurateur te Wa- geningeu, die, ofschoon gewaarschuwd, baar crediet verleende lot ruim f70 Eeno week geleden had zij te Arnhem een rijwiel gehuurd voor een dag, doch hei niet terugbezorgd. l)it was de aan leiding tot hare arrestatie. Gisteren werd zij naar Arnhem gebracht, waar zij echter later weder op vrije voeten is gesteld. Men zij dus gewaarschuwd voor deze jonge d.une, die al niet veel beter, zoo al niet slechter schijnt, dan dc heldin van liet volgende verhaal, dat door een „ooggetuige" in de N. Arnh. Ct. wordt verteld. Zondagmiddag omstreeks half drie kwam iu een cafe te Arnhem een jongen binnen, 14 a 15 jaar oud. Hij verzocht liet Heschje dat hij hij zich had met bitter te willen vullen. Het tleschje werd aangenomen en gevuld met water vermengd met elixer en tevens werd den jongeu te verstaan gegeven, dat het de eerste en dc laatse maal was dat hij drank kwam vragen. De jongen maakte dat hij wegkwam en liep, in de richting van het station gaande, naar een als juffrouw gekleedde vrouw, die daar blijkbaar op den knaap stond te wachten. De vrouw nam liet fleschje aan, ontkurkte liet, proefde. en wierp het verontwaardigd op straat, toen zij tot de ontdekking kwam, dat do inhoud niet uit jenever maar uit water bestond! Stlaricuiu. I11 de Maandagavond te Blaricuni gehouden zitting van den ge meenteraad is met 5 stemmen tegen 1 (dien van den wethouder S. de Jong; de wethouder II. Borsen was niet aanwe zig) aangenomen het besluit van 3 Mei j.l. in zake de Erfgooierskwcstie te wij zigen en wol om misverstand te voor komen. Bij de rondvraag zeide het lid Heer schop in de couranten gelezen te heb ben, dat een adres van afkeuring tegen den burgemeester van Blaricum bij H. M. de Kouingin is ingediend. Zoo dat waar is, wil hij een tegen-motie indienden. De voorzitter, de lieer Hosang, ant woordt, dat inderdaad bedoeld adres tegen hem hij de Koningin is ingediend en hij kreeg hiervan inzage. Reeds werd in de zitting van 11 Juni j. 1. op het kantongerecht te Hilversum van bedoeld adres door jhr. uir. Fr. van Lennep in zijn pleidooi gesproken en een gedrukt afschrift van liet adres aan den kanton rechter overhandigd. Ik word zei de voorzitter daar o. 111. iu beschuldigd van op 30 April, en 1 Mei j.l. den publicken weg afge sloten te hebben; dat ik reeds dagen van te voren met dat plan heb rond- geloopen; dat ik per bode door liet dorp heb laten rondroepen, dat liet vee door Rijksveldwachters met geweld zou gekeerd worden; dat ik geen wet houders-vergadering houd, enz De wethouder S. de Jong zegt. dat dit alles waar is, de hekken van de Meent waren toch gesloten en gij hadt toch, wildet gij maatregelen nemen, eerst een wethoudersvergadoring kunnen beleggen. Dat deedt gij niet. Gij doet alles alleen. De voorzitter antwoordt, dat hij in spoedeischende gevallen zulk niet be hoeft te doen. Hij wist natuurlijk niet vooruit, wat er gebeuren zou. Wethouder de Jong: „Dat wist gij wel." De voorzitter antwoordt dat hij aan niemand verantwoording verschuldigd is. Hij kan die maatregelen nemen, welke hij noodig acht, om de rust te bewaren en wanordelijkheden en onlusten te voorkomen. Hij moest op de Meent wezen en kon toch voorzeker daar geen wethoudersvergadering houden. Bovendien worden iu net adres, dat ook gij ondergeteekend hebt, den com missaris der Koningin woorden in den mond gelegd, die, naar Z. Excellentie mij officieel schrijft, hij niet gesproken heeft. Wethouder De Jong: De commissaris der Koningin heeft in zijn onderhoud met ons bedoelde woorden wel gezegd. Het lid Heerschop stelde deze motie voor: „De Raad der gemeente Blaricum verzoekt den beiden wethouders te er kennen, dat de inhoud van het adres aau de Koningin onwaar is en verzoekt tevens, dat zij beiden hun ontslag zullen indienen." Het lid Verver merkte op, dat men moeielijk kan beoordeelen, in hoeverre het adres waarheid bevat, en stelde zijnerzijds deze motie voor: „l)e Raad der gemeente Blaricum, constateerende dat de wethouders aanhoudend overhoop liggen met den burgemeester, verzoekt hun, hun ontslag in te dienen." Deze motie werd met 5 stemmen aangenomen (de wethouder De Jong bleef buiten stemming). 7Js. D. J. vail Aaht komt voor op liet drietal voor Predikant hij de Ned. llerv. gemeente te Utrecht (vacature Ds. van Meer). 11e Kerkeraad zal 4 Juli een keuze doen. Onze vroegere stadgenoot Dr. P. Qroeneboom, thans lceraar in de oude talen aau liet gymnasium te Utrecht, komt voor als 110 2 op de aanbeveling voor Conrector aan liet gymnasium te Alkmaar. Donderdag jl. werd oen ïiicuvvmodcl sproeiwagen voor het eerst in dienst gesteld, die naar men ons meedeelt, zeer goed voldoet. De N. 11. C. weet mee te deelen dat de oud-burgemeester van Amsterdam de lieer Vening-Meiticsz binnen kort het buitengoed: „Heiligenberg" zal betrek ken. De regelingscommiBsic voor het Kegel concours heeft den heer J. van Duinen cene herinneringsmedaille aangeboden voor de groote moeite, die hij zich ge geven heeft voor het versieren van dc zaal in Amicitia, wat door hem geheel be- liecl [belangeloos en zeer artistiek werd gedaan. Gisterenavond omstreeks 10 uur werd eene beschonken gehuwde vrouw, ge naamd v/d W door een agent van po litie gevolgd door een talrijke menigte, naar liet Politie-bureau overgebracht. Omstreeks denzelfden tijd werd C. de M. door een steek in het hart ver moord in „liet Hol", nabij de oude Zwemschool. De dader OIj. bevindt zich in arrest. Gisteren ontstond in de keuken van liet 3e bat. in de Inf. kazerne een vrij hevige schoorsteenbrand, die evenwel spoedig werd gebluscht, zoodat geen verdere onheilen voorkwamen. De bij de koloniale reserve overge plaatste le luit. der Infantrie van het 9e Regiment, is bestemd voor het valide gedeelte Ons bericht in onB Woensdagiminiiier aangaande de benoeming van moj. Eg- gink tot klerk aan de Rijksverzekerings bank to Amsterdam blijkt onjuist te zijn. Genoemde dame althans, weet van een dergelijke benoeming niets af. I11 plaats van den tot kapitein bevor derden le luitenant M. D. J. de Jongh is de luitenant-adjudant B. J. Stöver aangewezen om op te treden als leeraar in dienstvoorschriften en reglementen aan den cursus hij het 5e Reg. Infan terie. De gehecle uitslag van den wedstrijd „vrije haan" van het nationaal kegel- concours is. als volgt. le prijs, portefeuille met (300, de heer J. Beckering, Rottendam, 4 maal 5 negens; 2e pr, porfeuille met f200, G. Bauer, Enschede, 45 punten; 3e pr., portefeuille met f 100, Walraven, Ouden- Ijosch, 44 p.; 4e pr., kunstvoorwerp, Buning, Tilburg, 2 maal 44 p.; 5e pr., Eerier, Winterswijk, 44 met 43 p.6e pr., H. A. A. Kuyper, Amsterdam, 2 maal 43 p. 7e pr., A. Reneman, Am sterdam, 43 en 41 p. Se prMende- laar, Enschede, 43 en 40 p. 9e pr., Mertens, Rotterdam, 43 p. 10e pr., Heeminck, Winterswijk, 42 en 41 p. 11e pr Voordouw, Amsterdam, 42 en 41 p. 12e pr., K. Vuyk, Rotterdam, 42 en 38 p. 13e pr., Bianchi, Amers foort, 42 en 37 p. 14e pr., 6' de ■Jager, Amersfoort, 42 en 36 p.; 15e pr. Mollee, Amsterdam, 42 p.; 16e pr., J. II. Keevcn, Rotterdam, 41 en 40 p. 17e pr., Gijsbers, Winterswijk, 41 p.; 18e pr., Fischer, Enschede, 41 p.; 19e pr., Hochtenbaeii, Utrecht, 41 p.; 20e pr., Van ïlilst, 's-Gravenhagc, 41 p.; 21e pr., E. Roelofs, Nijmegen, 41 p.; 22e pr., B. Wilminck, Hengeloo, 40 p. 23c pr., B. van Loo, Amersfoort, 40, 39 en 39 p.24e pr., G. de Leeuw, Apel doorn, 40 p.; 25e pr., C. van de Ven, Tilburg, 40 p.26e pr. Th. Brandsen Amersfoort, 40, 39 en 38 p.; 27e pr. P. NefkensAmersfoort, 40 p.; 28epr., Tiicker, Amsterdam, 40 p.; 29e pr., IF. .7. „4. de Wolff, Amersfoort, 39 p. 30e pr., A. J. Miehiehcn, Amersfoort, 39, 37 en 35 p.; 31e pr., Van Leeuwen, Amsterdam, 39 en 34 p.32e pr., G. Pool, Amsterdam, 39 p.; 33e pr., J. Bosch, Amsterdam, 39 p.; 34e pr., I). Evers, Amsterdam, 39 punten. Burgerlijke Stand van Amersfoort vnn 10 Juni tot 22 Juni 1904. GEBORIN Ileiuliik, v.n W' Weijér en M. Meijer Joseph. van P. an Esveld en II. Vi.iL Gecitruida, d vim II. Spielings en I van Deinen. - Pieter, z, van P. vnn Doorn 1 11 J M Janssen. Ger- l iuus Willem. 7. v.111 L. van den Brg en J. vnn Beek. Jnn, z. vnn J. M .ntel en G. van der Leek. An- tonie Cathariiius, z. van A. C. van Versendaal en E Lodder. Elbertu* Johannes, z. van G. van Denveren en en G. J. Schutten Wil hel min i Dirkje, d. va G. YViggerman en \V van Ark. Johannes, z. van 10 Bl ekendaal en II. W. «Ie G>«ns Marritje, d. van G. Gerritsen en l'\ Bleeker. Wilhelmus Herrranus. z. van H. Pas en E. Alffrink Jan, z. van J Renes en W. van N ij kerk ONDERTROUWD: J. C Guikers en M G. M. van den Uithoor::. L. van Apperloo en B. C, Velthnijzen H. Sletheen en J. Rentink. GEHUWD H. A. Vierdag en E. J. Helmerliorst. II J. Vos en E. J. van Eijsden. D. Wolft en 1 C. Kennedie. W. van Putten en H Lablans. OVERLFDEN: Banko Talsma, 19 j. ongeh. Arnold Joseph Duchateau 68 j. echtg van M. E. Ru ijl en. Johannes van Wandelen, maanden. MARKTBERICHT. Amersfoort, 24 Juni. Z andaardappelen per rl L t 2.00 A 3,00 Appelen t 0.— A 0.— Perer. f 0.— a 0.— Hoendereleren per 103 -.tuks i 3.20 k 3.600 Boter per K.G. 1 1.05 A 1.20 Kippen 0. 90 k 1.40 Kuikens 11.A 130 PiopkuiKens I 0.A 1.40 Eenden t 0.90 A 1.20 Ha/en f 0.A 0.— Wilde kon.jnon 1 0.40 A 0.50 Tamme konijnen per stuk t 0.40 A 0.80 Duiven per pa ir f 0.60 A 0.70 Magere varkens t 00. A 00— Zeugen 1 00. A 00— Biggen f 6.A 8.00 Aangevoerd waren II L. Peren. H.L Appelen. 12C HL. Z>ir.Aaardappolen. 50000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1200 kilo Boter. stuks Vee. 8C Mas'ere Varkens 113 Biggen en Zengen voor de administratie der adveitentiën enz. van „de Eemlander," tegen vast salaris en provisie, een ACTIEF PERSOON, met administratie bekend. Zicli zoo spoe dig mogelijk schriftelijk aan te mel den aan het bureau van „de Eemlander" II. v. Viandenstraat 28. Dc Notaris te Amersfoort zal op Zaterdag i> Juli 1904 des avonds 7 uur, iu het Hotel ,DE VERGULDE ZWAAN" aan de Utrechtschcstraat Amersfoort, in de gemeente AMERSFOORT. Nos. 14 aan den Leusdergrintweg nos. 56, 58, 60 en 62, (tegenover de Infanteriokazerpes) verhuurd als nos. 56 en 62 elk voor f 2,35 per week en nos. 58 en 60 elk voor 2,25 per week. No. 5. Erf, Tuin en Bouwland, aan den Ylasakkerweg (nabij het Station), groot 28 aren, 28 centiaren, in eigen gebruik bij G. KUIJER. No. 6. Een zeer gunstig gelegen aan de Beekesteinsche laan op den hoek van de Aldegondestraat, groot 193 centiaren. Nos. 7—16 Tien perceelen gunstig gelegen aan den Soesterstraatweg en Borstraat (Knoesthof), elk groot ongeveer 200 cen tiaren. Afzonderlijk en in diverse massa's. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 8 October 1904. Breeder bij biljetten. 11

De Eemlander | 1904 | | pagina 3