No. 55. Zaterdag 9 Juli 1904. ie Jaargang Wees U Zelf! I Liberaal Orgaan roor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". KUYPER's POKKENWETJE. FEUILLETON. Kluchtspel. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meerJ 0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting Even warm als de anti-revolutionairen tegen, wat zij noemen, den vaccinedwang zijn, even warm is men van Roomsch- katholieke zijde vóór de vaccinatie ge zind. Men kan zicli dan ook wel voor stellen, dat het heel wat moeite zal hebben gekost het pokkenwetje ter wereld te brengen. Reeds in het najaar van 1901 was het, volgens de verklaring der regeering bij de schriftelijke gedachtenwisseling over de staatsbegrooting voor 1902, in bewer king. En bij de daarop gevolgde open bare beraadslaging over zijne begrootipg verklaarde de minister van binnenlaudsche zaken, dat het voornemen was binnen kort de behandeling dor vaccinequaestie bij de Staten Generaal aan de orde te stellen. Dat was in December 1901. Eu eerst in Maartt 1903 is het wets ontwerp ingediend. Als wc nu in aanmer king nemen, dat het gehcole wetje in een paar uur tijds in elkaar kan zijn gezet dan mag men eeu incubatietijd van bijna 11 jaar zeker wonderlijk lang noemen. De verklaring hiervan behoeft niet ver gezocht te worden, want zooals wij reeds zeiden de Coalitievrienden staan, wat betreft het vraagstuk der vacciuatie niet aan Kuyper's zijde en er zal dus wol langdurige overleggingen onderhandeling noodig zijn geweest, eer heb ontwerp, van den stempel van het coalitiekabinet voorzien, de wereld kon ingaan. Door dit regeeringsvoorstcl wordt ondertusschen een eerste schrede gezet op een verkeerden weg, waarop de logica de voorstanders zal dwingen veel verder te gaan. Het beginsel zal doorwerken. Thans geldt het nog alleen het „los- rafelen" van .bandjes", zooals minister Kuyper het bij de behandeling zijner begrooting voor 1902 uitdrukte. .De principieele beslissing in zake den indi- rcclen vaccinedwang zal eerst kunnen genomen worden bij eene algemeene herziening van de wet op de besmette lijke ziekten", zoo heette het in de Memorie van Antwoord op het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer over diezelfde begrooting. Dan zal er van losrafelon van bandjes geen sprake meer zijn: alle band zal ruwweg worden doorgesneden. In zijn Memorie van Toelichting bij het ingediende wetsontwerp stelt de minister ten aanzien van die princi- Wut men hoopt, stelt iemand steeds in 't gelijk. Hij vroeg of het niet beter zou zijn dat ze het billetten geven zou staken, maar Pauline zei stellig: .Je behoeft niet bang te zijn; ik ben je vrouw en bewaar ons beider eer niemand zou met zijn praatjes te ver durven gaan. Maak ik schandaal, dan verneemt heel Parijs het, en wijst je met den vinger na. Dank je wel!" Eens toen Gorgeon weer boos was, ontviel hem in tegenwoordigheid zijner medeacteurs een gezegde waaruit zij be grepen dat hij en zijn vrouw over die zaak oneens waren. Men plaagde hem en noemde hem Gorgeon den Tijger. Hij kreeg zijn bedaardheid terug, deed een tijdlang alsof hij niets zag, en was vriendelijk jegens dengenen die hem de meeste ergernis gaven. Toen beklaagden zijn vrienden hem, ze vonden hem een sul en noemdem hom Gorgeon Dandin. pieele beslissing twee mogelijkheden. Handhaving van het beginsel der tegenwoordige regeling schijnt hij niet denkbaar te achten. Algemeene gedwon gen vaccinatie en revaceinatie zou de eene oplossing zijn; isoleering van den lijder aan besmettelijke ziekte, natuurlijk niet loslatiug der verplichte vaccinatie van schoolkinderen, de andere. Welke van deze twee oplossingen minister Kuyper aan zijn principieele herziening ten grondslag zal leggen, be hoeft men niet te betwijfelen. Het wetje, dat dan slechts zal dienen tot het „losrafelen" van .bandjes" geeft een eigenaardige kijk op Kuyper's wet gevend talent. Wij wezen er reeds op dat de coalitie-tang moest aangewend worden om het wicht ter wereld te bren gen, vandaar dan zeker ook dat het niet al te gaaf is te voorschijn gekomen, llet is in alle opzichten een modderend wetje. Toen de heer De Savornin Lohman als minister een wetsontwerp op (leze materie indiende, vatte hij de kaak althans consequent aan. Dit moet erkend worden, al verlangen wij naar die con- sequontie r.iet. Alle kinderen, wier ouders of voogden verklaarden bezwaar te heb ben tegen de toepassing der koepok inenting, hetzij die kinderen een open bare of een bijzondere school bezochten, worden van den eisch van ingeënt te moeten zijn, vrijgesteld. En ook de onderwijzers deelden in die vrijstelling. Consequentie is evenwel voor minister Kuyper .oude plunje" en het wetje door hem ingediend zal dan ook slechts gelden voor de leerlingen der bijzondere scholen. In de Memorie van Toelichting wordt dit aldus gemotiveerd: „Een vader, op straffe van de paedago- gische verwaarloozing van zijn kind, te willen dwingen zijn gezond kind in strijd met zijne overtuiging een smetstof in het bloed te laten inbrengen, is met elk gezond beprip van burgervrijheid in strijd. liet is niet het medische standpunt, dat hier het geding uitwijst, maar in geding is hier een verkorting van de persoonlijke vrijheid en van het onder recht door Staatsdwang". Zich plaatsende op dit standpunt, zou men van den minister moeten verwach ten dat hij niet minder maar meer gaf dan het wetsontwerp-Lohman, maar de coalitievriendenzijucr ook nog, denktKuy- per. En hij moet dus met minder volstaan. Niet in zijn gezicht, dat durfden zij niet. Maar „Dandin, Dandin",dieverwenschte naam zat in de lucht, üp het oogen- blik dat hij zou spelen hoorde hij het fluisteren, keek om, zag niemand,wilde terug, kon niet, anders kwam hij te laat. Och! het was zoo erg niet geweest! Maar Pauline was en bleef een kind, en er zijn altijd wel tooneelspelers die in zoo'n plagerijtje behagen scheppen. .Dandin," die bijnaam bracht Gor geon erg uit zijn humeur, en de huise lijke vrede was gestoord. Hij zocht twist, zij, in 't gevoel van haar onschuld, hield vol dat ze gelijk had en zei: „Je zult niet den baas over mij spelen," waarop hij antwoordde: „Ik verkies niet mij be lachelijk te maken." Hun wederzijdsche vrienden gaven hom ongelijk. „Waarom heb jq- iemand van het tooneel genomen, als je zoo achterdochtig bent!" redeerden zij. „Ilad maar een onbeduidend burgeresje ge trouwd, van zoo iemand zou geen inensch werk hebben gemaakt." Zij waren een jaar getrouwd. Eerst 's avonds kwam het hun in de gedachte. Ze zeiden niets. George dacht: „Zóo weinig houdt ze van mij!" En Pauline: „'t Spijt hem zeker dat hij mij genomen heeft!" Ongelukkig kwam er een armband van den Markies; want wie zich ook terugtrok, hij hield vol. Gorgeon wilde het geschenk terugbrengen; „ikzal hem En als we nu nagaan wat wordt voor gesteld dan zien we dat de vrijstelling zich, volgens het wetsontwerp, zal be palen tot de bijzondere school. Maar ook daar zal het niet van de ouders afhangen, of hun kinderen van de vac cinatie zullen vrijgesteld worden. Zij kunnen die wel aanvragen, maar als het bestuur der school, of indien dit ont breekt, het hoofd der school er tegen is, wordt die aanvrage niet eens aan den minister van binnenlandsche zaken, die ontheffing kan verleenen, overgebracht, en kan er van die ontheffing geen sprake zijn. Aan bestuur of schoolhoofd wordt dus de bevoegdheid gegeven al of niet „verkorting van de persoonlijke vrijheid en van het ouderrecht door .Staatsdwang" te doen plaats hebben en den vader te dwingen tot iets, dat „met elk gezond begrip van burgervrijheid in strijd is". Als de aanvrage om ontheffing de school met verlies van leerlingen zou bedreigen, dan acht de minister dit, blijkens zijn toelichting, al voldoende om het door hem in zoo krasse bewoordingen voor opgesteld ouderrecht te schenden. En op de openbare school zal geen kind vrijstelling van de vaccinatie kun nen krijgen, al zijn zijn ouders er nog zoo tegen gekant, en al is er-geen bij zondere school, waarheen zij hun kin dereu zouden kunnen'en willen zenden, waar zij die vrijstelling zouden kunnen erlangen. „Elk gezond begrip van burgerrecht" mag daar geweld worden aangedaan; tegen „verkorting van de persoonlijke vrijheid en van het ouder recht door Staatsdwang" wordt daar in het geheel niet gewaakt. Het principieele standpunt, dat de regeering bij deze voordracht heet in te nemen, moge men al niet erg prin cipieel vinden, Kuyperachtig is het in ieder geval wel. Hoe is nu de houding tegenover de ouders, voorstanders van koepokenting, aan wie, door de vrijstelling van vac cinatie aau kinderen, naast wie hun kroost op de schoolbanken moet plaats nemen, zooals het in de Momorie van Toelichting heet „hinder voor hun eigen kinderen" wordt „aangedaan". Wel, zegt de Memorie, zoo zij hun kinderen niet met niet-gevaccineerde kinderen willen doen schoolgaan, kunnen zij ze van de school, op verzoek van welks bestuur eenigc ontheffiug verleend is, aftlemen. Maar als er dan geen andere eens zeggen waar hot op staat," sprak hij. Maar zijn vrouw verkoos het sie raad te behouden en zei: „Jou is het niet ingevallen mij wat te geven, daar om kun je niet velen dat mijn vrienden mij de minste attentie bewijzen." „Jij hebt zulke rare vrienden! Maar ik zal het ze wel afloeren!" „Je zoudt beter doen op je zelf toe te zien. Ik heb altijd gedacht dat er twee soorten van mannen wareu, ver boven alle anderen verheven, echte hee- ren en kunstenaars, maar over de kun- tenaars denk ik nil heel anders." Denk wat je will," zei Gorgeon en nam zijn hoed. „Ik zal je geen aanlei ding tot vergelijkingen meer geven." „Ga je gang!" sprak zij onverschillig. „Ik ga weg," zei haar echtgenoot stellig. „Waarheen?" vroeg Pauline heel nieuwsgierig. „Dat zul je wel hooren." Het klonk dreigend. „Je komt toch terug?" klonk het ongerust. „Nooit!" donderde het, theatraal maar ernstig. Vier maanden gingen voorbij zonder dat Pauline iets van haar man hoorde. Men zocht overal naar hem, zelfs in de Seine. Zijn verdwijning speet het publiek maar do rollen werden aan anderen gegeven. Zijn vrouw treurde oprecht; haar liefde was eigenlijk nooit verzwakt. school of geen andere geschikte school voor de kinderen dezer ouders aanwezig is? Dan zal hun dus deze „hinder voor hun eigen kinderen" maar moeten wor den „aangedaan". Dan zullen zij dus maar, „op straffe van de paedagogische verwaarloozing" van hun kinderen, ge dwongen worden gevaar te loopen „hun gezonde kindoren „smetstof (en hier nu wel de echte, gevaarlijke, virulente) in het bloed te laten brengen" door aan- laking met de nie(-gevaccincerde kinde ren; want de vaccinatie, hoe machtig middel ook tot voorkoming der pokziekte, is niet voor allen onder alle omstandig heden een voorbehoedmiddel. In tijden van pokkenepidemie, wanneer er dus direct gevaar te duchten valt, laat de regeering haar principieele stand punt varen. In die tijden zijn gemoeds bezwaren ook in regeeringsk ringen contrabande, want van den dag af vol gende op dien, waarop de burgemeester ingevolge het wettelijk voorschrift bij openbare aankondiging heeft bekend gemaakt, dat de pokken in de gemeente epidemisch voorkomen, tot en met den dag, waarop de epidemische verspreiding dier ziekte in de gemeente is geëindigd verklaard, zal de werking van een ver leende ontheffing van de verplichte vaccinatie zijn opgeschort. Dit wordt in de Memorie van Toelichting verdedigd op dezen grond: „Het medische vraag stuk, of de besmetting, die hier in aan merking komt, reeds in het incubatie- tijdperk, of eerst na het uitbreken der pokken plaats grijpt, is nog niet tot afdoende beslissing gebracht. Ware dit reeds het geval, en bleek in het incubatie- tijdperk geen besmetting voor te komen, zoo zou deze opschorting redelijken grond missen. Nu dit nog niet genoegzaam vaststaat, scheen ze raadzaam". Bij de beraadslaging over de begroo ting van binnenlandsche zaken voor 1902 zeide de minister: „dat de ervaring heeft geleerd, dat aan het uitbreken der pok ziekte een zekere incubatieperiode voor afgaat. In die incubatieperiode kan men niet zien of iemand de pokken heeft, ja dan neen, zoodat dan geen sprake kan zijn van isolement en besmetting der halve niet is uitgesloten". Deze woorden laten aan stelligheid niets te wensehen over en toch heet het in de Memorie van Toelichting: „Het medische vraagstuk, of de besmet ting, die hier in aanmerking komt, reeds Zij ontving niemand, zond met een ge voel van afkeer den armband aan den Markies terug, en was wanhopig dat ze zoo koket was geweest. „Ik heb mijn armen man vermoord," dacht zij. Tegen het eind van September ver breidde zich het gerucht dat Gorgeon niet dood was; iets later, dat hij in Rus land als acteur veel opgang maakte. „Zou het waar zijn? zou mijn dwaze man nog leven?" dacht Pauline. Als hij gezond en wel is en mij hier laat treu ren, zonder dat hij er reden voor heeft, zal ik het hem betaald zetten. Mij zulk groot leed aan te doen!" maar de smart was te hevig, en ze schreidde nog har der dan te voren. Een week later zond een ongenoemd vriend, en die niemand anders was dan de Markies, haar het volgende artikel uit de Petersburgsche Courant: „Den 26sten September is, in tegen woordigheid van het Keizerlijk Hof en een schitterend publiek, in den Schouw burg Michel opgetreden de beroemde Gorgeon in: La Soeur de Jocrisse. Hij heeft veel succes gehad; de jouge over- looper van Palais-Royal werd luid toe gejuicht en ontving een massa bloemen en geschenken. Nog een paar keer zulk een aanwinst en ons tooneel, thans reeds goed bezet, zal het voornaamste in heel Europa zijn. Gorgeon krijgt jaarlijks 40 roebels, buiten zijn beneficie. De boete voor de verbreking van zijn con- in het incubatie-tijdperk of eerst na het uitbreken der pokken plaats grijpt, is nog niet tot afdoende beslissing gebracht". Het oordeel van mannen als prof. Rosen- stein e. a. die het onomwonden uitspre ken dat juist in het incubatie-tijdperk de pokken het incest besmettelijk zijn is zeker voor Dr. Kuyper van geen waarde. Het is duidelijk, dat de door de regeering voorgestelde verwijdering van de school van niet gevaccineerde kinde ren, den dag nadat officieel is bekend gemaakt, dat de pokken epidemisch voorkomen, het gevaar van besmetting volstreekt niet wegneemt. Op het oogen- lilik dier officicele epidemisch verklaring kunnen er reeds gcruimen tijd pokken geweest zijn, en het is dus zeer goed mogelijk, dat vóór dat tijdstip school gaande niet-gevaccineerde kinderen be smet zijn geworden, de ziekte „onder de leden" hebben, en de besmetting overdragen op andere mede niet-gevac- cineerden of zelfs op gcvaccinecrden, met wie zij op de schoolbanken zitten. Op die wijze kan de school een brand punt van besmetting worden. En zelfs in tijden, dat er wel pokken voorkomen, maar van een eigenlijke epidemie geen sprake is, omdat daarvoor het aantal voorkomende pokkengevallen te gering is, kunnen de ongevaccineerde kinderen, die dan niet van de school geweerd worden, de pokken op de school overbrengen. In het wetsontwerp wordt den burge meester voorgeschreven openbare aan kondiging te doen van het feit, dat op een school niet-gevaccineerde kinderen worden toegelaten. Deze maatregel is niet overbodig, wanneer de voorgestelde bepalingen wet machten worden. Het standpunt door de regeering bij dit wetsontwerp ingenomen is vrij slap te noemen, maar hoe slap liet ook is, de plicht van allen die ongeschokt zijn in hun oordeel over de zegeningen, die Jenner's groote ontdekking ons ge bracht heeft, is liet, front te maken tegen deze stap op een slechten weg, tegen dit afbreuk doen aan het groote belang der volksgezondheid. Ten volle onderschrijven wij Thorbecke's woord: „Geen greep in ieders zorg voor eigen lijf en gezin, dan voor zoover, bij aan raking mot anderen, uit zijn doen of laten gevaar voor dezen kan ontstaan". tract te Parijs wordt uit de kas der Kei zerlijke Schouwburgen betaald". Pauline weende niet langer; het mooie weeuwtje wist dat zij werkelijk tot de verlaten vrouwen behoorde. De gehcele Parijsche tooneelwereld was het erover eens dat de man slecht had gehandeld en dat de vrouw te beklagen was. Na een jaar reeds een allerliefste vrouw, een jong ding; ze was pas 18 jaar! dat zich niets te verwijten had, zoo maar voor een dwaze gril te verlaten! Wat kon hij tot verontschuldigingaanvoeren? Dat hij jaloersch was? Pauline was een voorbeeldige vrouw; alle mogelijke ver leiding had zij rechts en links afgeschud; al haar vederen waren blank gebleven. Om het pathetische beeld te voltooien, haastte men zich erbij te voegen; „Hul peloos, zonder middelen van bestaan heeft Gorgeon zijn vrouw achtergelaten." Alsof zij niet elke maand 500 francs verdiende. Bovendien had haarman haar al het zilver en de fraaie meubelen laten behouden. Van de laatste verkocht ze een gedeelte en ging in een eenvou diger wijk op een 4de verdieping wonen. De Markies en de lieeren van het orkest hadden verbazend medelijden met haar, maar ook hun verlakte schoenen werden niet in haar woning gestoken. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1904 | | pagina 1