Buitenland. Binnenland. Allerlei. Stadsnieuws En daar dit laatste bij het niet-Taceinecren het geval is, dienen wij eiken maatregel te bestrijden, die ten doel heeft onze wetgeving ten aanzien van dit pnnt te verzwakken. Volgens de regeering kon de nu voor gestelde „voorloopige" voorziening vooral na de invoering van de leerplichtwet niet uitblijven. „De overheid" zoo heet het „die een vader eenerzijds het naar school zenden van zijne kin deren ten plicht stelt, en anderzijds het ter school gaan aan zijn kind ontzegt, komt met zichzelve in tegenspraak*. \Yij daarentegen houden staande, dat de leer plichtwet aan de vaccinatiequaestie niets heeft veranderd. Voordat die wet tot stand kwam, licerschtc niet minder dan daarna de overtuiging, dat het plicht was der ouders hun kinderen onderwijs te doen genieten. Die wet heeft alleen dezen zedelijken plicht ook tot een wet- telijken plicht gemaakt. Maar even als men, vóórdat deze wettelijke verplich ting was opgelegd, hoe nuttig men het onderwijs ook achtte, toch ter wille van de volksgezondheid meende die kinde ren van de scholen te moeten uitsluiten, wier ouders hen niet wilden laten vac cineeren, evenzoo is dit een eisch ge bleven, ook nadat de wettelijke leer plicht is tot stand gekomen. Door die wet is de wenschelijkheid van het ver schaffen van onderwijs aan kinderen niet grooter geworden dan vroeger, evenmin als het belang der volksgezondheid, bij de vaccinatie betrokken, verminderd is. De democratische conventie te St. Louis is nu voorbereid; alle gedelegeer den zijn op hun post. [Parker schijnt vooralsnog de candidaat te zijn die de beste kansen heeft; mochten deze ver minderen dan zullen vele Zuidelijke gedelegeerden hun stem aan Cleveland geven. De Londen8che politie zoekt tever geefs naar een inbreker, die in den laatsten tijd in 30 huizen in 'tAVestend heeft „gewerkt" en die blijk geeft van groote vaardigheid en kunstzin. Hij zoekt stelselmatig alle zilveren voorwer pen bijeen, rangschikt ze op een tafel en neemt dan uitsluitend de kostbaarste kunstwerken mee. Men vermoedt dat hij 'tgestolene naar Holland verzendt. Men meldt het verdwijnen van den prior van het Karmelitcr-klooster te Krakau, Zarzynnik: hij is met een dame en 80.000 kronen naar Amerika uitgeweken. Uit AA'eencn werd dezer dagen met stelligheid verzekerd dat gravin De Lonyay, Prinses Stephanie, opnieuw lijdend is en vermoedelijk eerlang een nieuwe operatie zal moeten ondergaan. De Petit Bleu heeft „uit de zekerste bron' een formeele tegenspraak van dit bericht ontvangen en verklaart dat de gezondheid der gravin niets te wenschen overlaat. 16 dezer wordt te Antwerpen een tentoonstelling van „het moderne boek" geopend. Max Kooses is voorzitter van de regelingscommissic, die van alle zijden steun ondervindt. Er komen wonder- schoone zaken in; van den catalogus, een (kunstwerk, worden 1000 ex. gedrukt en a 1 franc verkocht. De tentoonstel ling zal 's Zondags en Donderdags vrij zijn en andere dagen voor 1 franc te bezichtigen. Op de Onafhankelijkheidsdag heb ben eenige incidenten in Amerika plaats gehad met opzicht tot de vlag. Te AVhitestone, Long Island, kreeg een Schot 't te kwaad met het publiek om dat hij weigerde de Star-and-stripes-vlag te hijschen; hij werd aangeklaagd en tot 2500 dollars boete veroordeeld, ter wijl zijn vergunnieg om in Amerika te varen, werd ingetrokken. De Franschen hebben te Water loo een monument opgericht voor de Fransche soldaten die daar in 1815 gevallen zijn. De Brusselsche korres- pondent van de N. Rott. Ct. vertelt nu de volgende anecdote Ter oprichting van het monument moest men eenige meters fundeering leggen en tot dat doel een vrij diep gat graven. Den eersten dag dat de grondwerkers bezig waren, zagen ze zich omringd door bezoekers die oplet tend de uitgravingswerkzaainheden volg den. De werklieden begrepen in'teerst de oorzaak dezer nieuwsgierigheid niet, doch ze kwamen op de hoogte toen de gids die de Engelsche pleizierreizigers vergezelde, hun vroeg of ze nog geen „souvenirs" van het slagveld hadden gevonden. De werklieden moesten ont kennend antwoorden, doch de vraag was niet tot doovemansooren gekomen Dcnzelfden avond pleegden zij overleg met elkander, en een hunner begaf [zich naar het kerkhof van Evere, waar hij er in slaagde een ganschen zak been deren bijeen te zamelen, welke beende ren ze in het gat te Waterloo, dat ver der uitgegraven moest worden, verborgen. Toen zich den volgenden dag een nieuwe stroom pleizierreizigers bijna allen Engelschen vertoonde, droegen de werklieden zorg de beenderen, die zij hadden medegebracht, al gravende te voorschijn te brengen. Onmiddellijk deden de zonen Albions aan de grondwerkers de verleidelijkste aanbiedingen en na heel wat onderhan delingen werden ze eigenaars van het gebeente, dat ze onderling verdeelden, Lépine, de Parijsche prefect van politie, heeft een tijd geleden ecu recla mebiljet doen afschrcuren, waarop Ivruger afgebeeld stond, pastilles aanbiedend aan Koningin Victoria. De drukker deed hein een proces aan en de prefect is nu veroordeeld tot 500 francs boete. De Ileilslegerfecsten te Londen zijn geeinnigd met een monstermeeting in Crystal-Palacevan den ochtend tot den avond waren daar 100.000 men- schen uit alle oorden der wereld bijeen. Er werd geen druppel sterke drank, bier of wijn verkocht. Het défilé voorbij generaal Booth moet grootsch zijn ge weest. Drieduizend muzikanten waren bijeengetrokken. En nóch in heel het reusachtig gebouw, nóch op de „grounds" was éen enkele politie-agent te zien! Bij 't spelen met een klein kanon schoot te Neurenberg een knaap zijn 13-jarige speelmakker dood; de jongen kreog 't schot in den lever, die totaal werd verbrijzeld. Tusschen Italiaausche en Duitsche studenten hebben te lnnsbriik vrij hef tige standjes plaats gehad, uitgelokt door een protest van de Italianen tegen het waarnemen door een Duitsch pro fessor van 't voorzitterschap der examen commissie. Er werd geducht gevochten en de politie had de handen vol om de orde te herstellen. Nog: niet verouderd. De Ecmlandcr heeft herhaaldelijk in 't licht gesteld, hoe de clericalen, door hunne valsche leuzen, de góe-gemeente misleid hebben. Toevallig kwam ons de zer dagen het volgende onder het oog, dat, hoewel het reeds in 1895 door Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lolunan aan het adre6 van Dr. Kuyper gericht werd, nog niet verouderd is. „Meermalen hebt gij mij met lofuiting-en „overladen en steeds vriendschap betuigd. „Slechts nadat ik met negen andere Kamer kleden aan de kiezers van mijn district uit eengezet had, waarom in geen geval het „ontwerp-Tak, zooals het ons voorgelegd was, „voor ons aannemelijk was, hebt gij ook mij „„losgelaten", en zelfs op devinnigste wijze myne candidatuur bestreden „Uzelven en wien het inallendeele „met u eens was als het ware hetmo- „nopolie toeëigeuende van liefde „„voor het volk achter de kiezers", „hebt gij de „overigen verdacht ge- „maakt. Dezen hadden geen oog voor „de nooden des volks, wilden privi legies toekennen aan het bezit en „wat dies meer zij. Aan uwe zijde „stond de Heiland, de anderen „gin- „gen dus tegen Hem in. Door zoo te „spreken, hebt gij u opnieuw de liefde van „duizenden en tienduizenden verzekerd, die „in u den volksman bij uitnemendheid, den „inan van doorzicht en gevoel zien." In écn opzicht is De. Kuyper zicli zelf dus wel gelijk gebleven. Een uitbreker. De politie te Roer mond hield Dinsdagmiddag aldaar, op telegrafisch verzoek der politie te Dus- seldorf, aan een zekeren J., een gebo ren Roermondenaar. De man was even wel niet lang zijn vrijheid kwijt, want een paar uur later bleek, dat de vogel gevlogen was. De ijzeren staven voor het raam van het arrestantenlokaal wa ren gebogen en vandaar is hij gespron gen op de binnenplaat; van een daar naast gelegen boekwinkel; hier kocht hij nog heel „gemütlich" een Ansicht kaart en is daarna niet meer gezien. Waarschijnlijk is met hem een gevaar lijk persoontje verdwenen. Tusschen twee passagiers op het Schic- bootje van Rotterdam naar Delft ont stond Dinsdagmorgen tijdens de reis twist. Een der twistenden, een koop man, trok zijn mes en bracht den an der zeven steken toe, waarvan twee ern stig, maar niet levensgevaarlijk. De da der sprong onmiddellijk van boord, maar werd door de politie op rijwielen nage zet en gearresteerd. De verwonde is in het gasthuis opgenomen. De aangehou dene is een berucht uiau, die reeds 18 jaren moet hebben getucht voor ver- scliillcnde misdrijven. Het stoomschip „Koning Willem ni" met generaal Van Heutsz nan boord is Zondagavond 6 uur te Genua aangekomen. De generaal wordt Maandag 11 dezer omstreeks 11 uren des voormiddags te 's-Hage verwacht. Na de begroeting aan het station zal hij zich naar zijn hotel begeven om daarna eenige bezoeken bij ministers en andere autoriteiten af te loggen. De ontvangst door den Gemeenteraad ten raadhuize is voorloopig bepaald des middags '2 uur. Des avonds geeft de minister van Ko loniën, de heer Idenburg, ter cere van den opperbevelhebber groot diner. Bezoekers van het Hotel des lildcs warden voortaan met een automobiel van de stations afgehaald. Heeft moil in don laatsten tijd nog al eens dikwijls zijn taaiinstinct kunnen toepassen oni allerlei mogelijke en on mogelijke strooibiljetten te ontcijferen of beter nog te begrijpen, thans deelen de nieuwsbladen een brief mee, die ook „lang niet voor de poes is", 't ls een schrijven aan den secretaris van 's-Gravcn- deel, en bevat de volgende logische redeneering: „Geweerde Mijnheer! Daar ik gaarne zou willen voorgaan om met mijn tweede huwelijk te voleinde. Verzoek ik s.v.p. beleefd, mij aan gaande eenig onderricht omtrent dit feit te willen geven. Daar ik niet vrij genoeg ben oin overal maar naar toe te loopen. Neem ik de vrijheid u te vragen mij s.v.p. een beetje op de hoogte te helpen hoe of ik er aan beginnen moet en wanneer ik er aan beginnen kan. Daar ik niet weet of ik te veel of weinig woordc gebruik om aan een Mijn heer te schrijven, wil ik maar eindigen. Ben ik met een diepen eerbied, met hoogachting, met eerbiedige genegenheid, met een oprechte achting, U zeer oot moedige en onderdanige dienaar". Jammer, dat de naam van den steller van dit schoone epistel niet bekend is, althans niet vermeld wordt, anders zou den de tegenstanders der sociaal-demo craten hem zeker verzoeken in hun dienst te treden om de „volkspartij" beleefdheid te leeren. Zooveel diepe eerbied, zooveel hoogachting, zooveel „eerbiedigegenegenheid" zooveel achting, zooveel ootmoed, zooveel onderdanigheid in één persoon vereenigd is niet zoo gemakkelijk te vinden, zelfs niet onder candidate» voor rijksbetrekkingen. In elk geval; zijn a.s. vrouw zal zeker een „goeie man" aan hein krijgen, en trouwlustige jonge dames zou ik aanraden zich met den secretaris van 's-Gravendeel in betrekking te stellen. Je weet nooit waar iets op uit kan loopen. Dat ondervond een kersenkoop- man dezer dagen te Haarlem ook. Twee jongens kochten van hem een half pond kersen, die zij van de schaal opaten. Hij die de laatste kers gebruikte, zou betalen. Toen er evenwel nog één op de schaal lag, zei de eter tot den koopman: „Die is voor jou", en zij gingen heen. De koopman kon hen niet naloopen, want om zijn wagen was de jeugd, die veel schik van 't geval had, nog al vertegenwoordigd. Het oud-IIollandsche spreekwoord: „met groote hecren is 't kwaad kersen eten" zal nu wol een kleine wijziging moeten ondergaan, zóó dat de „kwajon gens" in do plaats komen van de „groote lieeren'j is te meer daar deze wijziging niet speciaal-Haarlemscli, maar geheel en al in den geest des tijds zou zijn. Ja, die tijdgeest kan ons nog vreemde dingen te zien geven. Zoo heeft het Berlijnschc publiek zich van de week kunnen vergasten aan het ongewone schouwspel van een „natuurvrouw". Midden tusschen het wandelende publiek liep n.l. een vrouw, met loshangend haar, bloote armen, bloote voeten en geen ander kleedingstuk dan een soort reformrok. Later werd zij door een rijtuig met twee hoeren, misschien verkleede politie agenten, opgepikt en buiten hot gedrang gebracht. Aan liet einde van den cursus 1903 1904 der Hoogere Burgerschool zijn door dc Commissie van Toezicht op liet Middelbaar onderwijs bevorderd de vol gende leerlingen, geplaatst in rangorde naar liet behaalde aantal punten: Uit kl. I naar kl. II: C. S. vanllaef- ten, Marg. J. A. Hemmes, J. F. AVes- seling, AVflha de Tourton Bruijns, L. A. Beht, AY. G. de Ilaas, Bertha vanSloo- ten, Nelly Carels, L. Adam, Joh. J. \V. van AA'isselingh, Nelly Glerum, J. de Wit, P. M. Geraerds Thesingh, D. J- M. Boode, C. van den Donker, A. M. Frederikse, D. B. J. Kievits, S. L. de Winter, II. R. F. Ponse, J. F. Govorts. T G. van Alphen, II. van Boeyen, A. Lobman, C. W. Versluys, R. de Bel, H. F. van Eek, A. Prins, J. II. A. AA'ie- ringa, F. W. Sap, J. F. Mounier, A. Snijder, G. H. Schwemmer, P. van 't Veer, A. Cohen, Bertha S. A. Evers en G. F. M. van der Duyn, terwijl 14 van 50 leerlingen dezer klasse niet werden bevorderd. Uit kl. li naar kl. Ill: Aletta C. van Os, Ch. N. Dieters, K. W. F. M. Pool man, II. J. Vermey, G. J. Willems, Al- bertine de Tourton Bruyns, L. A. K. M. Doorman, II. G. B. Rissink, G. Cool V. AV. van Üogli, J. J.Stavernian, AV.G Lobman, Christina Geyl, G. Boodt, M. M. van Esveld, P. J. J. Mounier, D. C. Prins, J. Pli. Swaving, G. D. d'Aulnis de Bourouill. H. II. J. Renes, A. van der Goes, II. van Meerveld, P. H. F. van der Horst, M.H. Geraerds Thesingh, F. C. 'I'. Schuwer, E. C. Tjassens Kei- ser, J, A. E. Keetell, AV. A. A'eenhuy- zen, Alarie A. Ar. Carpreau, AV. F. Rut gors, J. C. A. v. d. Bogert,G.vanKhijn, A. Meyer, Sjoukje Oosterbaan en voor- waardelijkMelanie Bock, E. van Gelder R. P. P. de Beaufort en II. J. van der Horst Bruyn; 11 van de 47 leerlingen dezer klasse werden niet bevorderd. Uit kl. Hl naar klasse IA'J. AAr. Best, D. Pasman, J. AAr. Hartgerink, G. J. J. van Goor, G. de Vries, Maria Souman, K van Arlar, J. Th Beerniuk. E. B. Willemslijn, M. AVillcmslijn, A. Rinsma, Mary van Slooten, II. G. Goo- sens, Anuctje Stavernian, G. Bicker Caarten, H. van Eeden, G. Huysing, II. G. F. A'eenhuyzen. Jacoba van A'een AI. A. J. M. Jacobs, Martha de Vries, J. den Tex Bondt, P. van den Nieuwen- huizen, E. P. Boode, Elis Oosterbaan, Anna Kunneman, G. Oh. Roodhuyzen de Vries, G. AI. van der Plank, W. F. Burtage, J. B. Bloemendal, II. A'ee- nendaal, A. J. Prins Visser, G. Grei- danus, Maria Stamperius, voorwaardelijk A. Bischoff van Heemskerk, en Hendri- ka Kroon; bevorderd werden ook de toehoorder J. W. L. van Boetzelaar en voor de voldoende vakken dc tochoor- dcresscn Chr. Maria Vos en Antonia Richer, terwijl 23 van de 62 leerlingen dezer klasse niet werden bevorderd. Uit kl. IA' naar kl. A'P. E. Staver nian, Dauiela C. Stcinbuch, J. 1'. Trcub. AF. II. van Os, H. N. Prins, F. J. Heijligers, D. B. Streefkerk, Geertje de Groot, II. Kindcrmann, S. van Rams- horst, J' F. P. Holtrop, Jolian. Marg. van Goor, AS1. Verdonk, J. M. van den Bosch, N. A. A. van de Roemer, J. AI. van der Veen, J. Ph. Korthals Altes, J. J. Pels Rijcken, Gerardus Buys, J. Meulenhelt, J. II. van Heenis- korek Duker, Jeannetto Geijl, P. van Eerden, S. Versluys, Suze van Nulck, A. A de Haas, II. II. van der Zoo de Jong, J. C. Bouscholte, Charlotte Hey- broek, AS'. C. Cankricn, C. A. Rieber, C. A. E. de Bruyn, Max AS'olff en voorwaardelijk L. Thole, H. J. van Daal J. van Oven en Nelly Burgers; niet bevorderd werden 17 van de 54 leer lingen dezer klasse. Van de 249 leerlingen, die dc school aan het eind van de cursus telde, kon den er 65 niet worden bevorderd en nemen er 35 nog deel aan het einde- examen, dat dit jaar gehouden wordt te Utrecht. De nieuwe cursus begint Dinsdag 6 September, e. k. Op 6 dezer werden alsnog tot de lessen der Hoogere Burgerschool toe gelaten Voor klasse I AI. J. van Boecop (Amersf.). Voor klasse II J. C. AV. Noori uyn (Amersf.). G. vau Soest (Doorn), benevens de toehoorderes Agnes G. M. den Ilartog (Amersf.) en de toehoorder G. A. J. Knijntjes (Amersf.). Voorwaardelijk C. J. van Ingen (Rhenen). Voor klasse HI II. Davelaar (Oud- Loosdreclit). C. L. van Esveld (Harder wijk), henevens de toehoorderessen Ja coba A. B. van Goethem Amersf.), en Antonia A. Rieber (Amersf.), A'oor- waardelijk F. Mos(Elburg) en A. AV. Sanders (Putten). A'oor klasse IA' J. AV. L. Alberdingk Thym (Baarn). Van 62 dc candidate» die aan de ver schillende klassen hebben deelgenomen, moesten er 14 worden afgewezen. Marie J. C. Prillevitz en J. AA'. Bos zijn in ons lijstje, opgenomen in het No. van AA'oensdag, niet vermeld onder de geslaagden voor het toelatingsexamen van de II. B. S. alhier. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht vereenigde AVoensdag jl. de Slatenleden zijner provincie, als mede de Burgemeesters van Utrecht en Amersfoort aan een gemeenschappelijk diner. Onze vroegere stadgenoot de 2e lui tenant der Inf. O. I. Leger J. J. de Kroes, is bevorderd tot lc luitenant. Aan de Universiteit te Leiden is be vorderd tot doctor in de Nederlandsche lettoren de heer A. van de AVater, vroeger leeraar aan de II. B. S alhier, met academisch proefschrift getiteld De volkstaal in het oosten van de Bom- melerwaard. De 2e luit. F. JJ. baron van Heem stra van het le reg. huzaren, is over geplaatst van Deventer naar Amersfoort. De heer E. J. van der Noordaa, is aan de Universiteit te Utrecht bevor derd tot Arts. In den Haag is onze vroegere stad genoot de heer AA'ilson overleden. Bij het plaatselijk Telephoonnet is Donderdag aangesloten met no. 104 J. van Genderen in koloniale waren, Arn- hemsche straat 35. Gisterenmiddag kwam een spoorweg arbeider onder een trein nabij het station alhier en toen de trein van 36 wagens was gepasseerd vond men den man slecht aan den arm eenigszins verwond. In een gisterenavond gehouden spoed vergadering van de commissie tot vie ring van den verjaardag van H. AL de Koningin is met algemeene stemmen de commissie ontbonden. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de wijze waarop de Ra ad de subsidie van f 500 heeft toegestaan. Een motie daaromtrent aangenomen zal den Raad worden toe gezonden. In de alg. verg. van het Nutsdepar- tement, die zeker tengevolge van het mooie weer, uiterst matig bezet was, werd rekening en verantwoording ge daan door den penningmeester, den heer Rost, en eene commissie van drie leden, bestaande uit de heeren D. Ger ritsen, E. Peijrot en P. Fredcrihs benoemd tot nazien van die rekening. Tot leden van het bestuur werden gekozen le in plaats van den heer Dr. II. J. Reynders, die voor de benoeming had bedankt de heer Dr. P. H. Peyrot en 2 e in plaats van den heer AVere- nieus-Buning, de heer M. L. Celosse. Naar men ons meedeelt heeft het bestuur uit zijn midden den heer J. G. Busch Keiser als voorzitter gekozen. Bij het groot internationaal kegel con cours van 2 tot 6 Juli te Nijmegen ge houden werden door .ómersfoortsche kegclaars de navolgende prijzen gewon- n en: In de korpswedstrijden„Houd Plank" 8e prijs met 159 houten en „Acht om don Koning" 34e prijs met 142 houten. In den personeelen wedstrijd de heer Tli. II. G. Brandsen, 9e prijs met 38 houten. Ofschoon de vertegenwoordiger der Utrechtsche waterleiding maatschappij bekend heeft laten maken dat de water leiding in den nacht van 7 op 8 Juli van des avonds 10 tot des ochtends 4 uur zou zijn afgesloten, kwamen tal van huismoeders nog gisterenmiddag tot de minder aangename ontdekking dat zij nog geen voldoende water konden krij gen. 't Is te hopen dat er toch eindelijk eens een einde zal komen aan den treurigen toestand dat door do te weinige druk geen geregelde watertoevoer is te verkrijgen. De beloofde verandering laat nog al lang op zich wachten. AVoensdagavond omstreeks 7 uur werd het zevenjarig dochtertje van den blee- kersknecht A. van K. ter hoogte van de Kamperbinnenpoort overreden door een boerenwagen. De bestuurder dc R. reed door, maar is bij de politie bekend. Het kindje kreeg twee der wielen over de borst, waardoor bloed uit neus en mond te voorschijn kwam Na bin nengedragen te zijn bij den heer H. C. A. de Jong, werd geneeskundige hulp verleend door de artsen Rolandus Ilage- doorn, en Dr. Groneman, waarna over brenging naar het onderlijk huis plaats vond. Men hoopt het kindje in 't leven te kunnen houden. Evenals ten vorigen jare, hadden de leerlingen der Hoogere Burgerschool deze week weer een uitnemend geslaag den algemeenen excursiedag. Onder geleide van eenige leeraren bracht een vijftigtal hunner Donderdag 7 Juli een bezoek aan Kleef, terwijl de feestelijk versierde en doelmatig voor de gelegenheid ingerichte stoomboot van den heer Houtzaager een honderdtal in staat stelde voor "betrekkelijk geringen prijs een zeetochtje te doen naar Marken en A'olendam. Allen hadden veel genoten en keerden in de meest opgewekte stemming terug.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2