Uit de Omgeving. Binnenland. Allerlei. voorkwamen, De bladen dringen op vol ledige publiciteit en krachtige maatre gelen aan en waarschuwen 't publiek om vooral slechts gekookt water te drinken. De taricvenoorlog der groote scheepvaartlijnen houdt aan. De ïlam- burg-Amerikalinie opent een dienst in concurrentie met de Hongaarsche lijn Adria, tusschen Fiunie en Engeland en de Italia (een zusterlijn van de Ham- burg-Amerika-linie) begint tusschen Ge nua en de Middellandsche en Adriati- sche zeeën een concurrentie-dienst. Eindelijk bestaat ook nog plan om tegen de Cunard-lijn een geregeld verkeer tusschen Schotland en Ierland te openen. Hoewel het als vaststaande wordt beschouwd dat het Koningsberger socia- listisch-proces (hoogverraad en majesteits schennis) op niets moet uitloopen, tracht de rechterlijke macht de beklaagden het vuur nog aan de schenen te leggen. Het door de verdediging gevraagde verhoor van Bulgaarsche getuigen is door 't gerecht afgewezen als buiten de zaak gaande. De advocaten van de beschul digden hebben nu ambtelijke stukkeu uit Kusland overgelegd waaruit blijkt, dat nu pas een regeeringscommissie bezig is met herziening van het strafwetboek, aangezien behalve met Oostenrijk-Hon- garije geen staatsverdrag en geeu open baargemaakte wet bestaat, waarbij „weder- zijdsche gelijke behandeling" gewaarborgd wordt, wat uoodig zou zijn om Duitsche onderdanen wegens het voorgenoemde vergrijp te vervolgen. Er blijkt o. a. uit de stukken dat de Kechtbank aan den Duitschen gezant te Petersburg heeft gevraagd, of en waar de gezochte Rus sische wet reeds openbaar gemaakt is. Verder schijnt zoo goed als bewezen dat do aanvraag om vervolging niet van Russische zijde is uitgegaan, maar van Pruisische, met de zeker mislukte be doeling de Duitsche sociaal-democraten te doen veroordeelen als handlangers van de Russische Keizermoordenaars en anarchisten, 't Is te voorzien dat dit muisje in den Duitschen Rijksdag een langen en scherpen staart krijgt. Door de loges der goede tempeliers te Hamburg vergaderd, is besloten een algemeene Duitsche centrale vereeniging te stichten ter bestrijding van het alco holisme. Alle vereenigingen die op den grondslag van geheel-onthouding staan, kunnen toetreden. In de verschillende Loudensche hospitalen werden Maandag ongeveer 200 personen wegens zonnesteek behan deld. Uit alle deelen des lands komen trouwens berichten van sterfgevallen door de warmte. In Londen kwamen Maan dag 12, in Liverpool 2 sterfgevallen voor. Ook het aantal lieden, die zonder te kunnen zwemmen te water gingem en verdronken, is groot. Uit Keulen meldt men, dat men daar en in andere streken van Duitschland met zorg vervuld is over de aanhoudende droogte. De scheepvaart op den Rijn wordt met den dag bezwaarlijker. Om niet aan den grond te geraken moeten de vrachtschepen hun lading tot de helft verminderen. Als dat zoo doorgaat, zal de vaart spoedig geheel gestremd zijn. De gevallen van zonuesteek zijn nog aan de orde van den dag. In een fabriek nabij Leverkusen zijn twee schrijnwer kers temidden van hun arbeid in zwijm ge vallen en onderweg naar het hospitaal overleden. Ter hoogte van Coblcntz zijn aan boord van een stoomboot twee sto kers bezweken. Twee toeristen, die een uitstapje maakten in den Eifel, zijn iusge- lijks bezweken, en zoo meldt men nog tal van ongelukken, ook van baders, die van congestie het slachtoffer werden. De Parijzenaars worden op rantsoen gezet. Wegens den sterk verminderden watervoorraad in de vergaarvijvers der waterleiding zal, tot nader order, de toevoer iederen nacht van 12 tot (1 uur worden afgesneden. Die titulatuur! In hctHaarl. Dbld. lezen v. ij over een prospectus van Arti et Amicitiae: Wie voor f5 lid wordt, ontvangt een lot in de verloting van kunstwerken en als premie een plaat werk, bevattende zes .reproduetiën naar etsen van Rembrandt, met tekst dooi den WelEdelGeb. heer Jan Yetli. Men denkt, dat we ons hier vergis sen, dat ertochnietstaanzal WelEdelGeb. heer Jan Yeth. Artisten en andere be kende personen noem je toch kortweg bij hun naamwe spreken toch niet van den heer Charles Dickens of van den WelEdelGestrengon Heer Thorbecke of deu WclEdelGeborenlIeer Willem Maris. Of gaan we wel dien kant op, zooals men haast zou afleiden uit advertenties beginnende IIH. Kelners, of zelfs HH. Grasmaaiers, zooals we eens onder onze oogen hebben gehad; gaan we wel den weg op van de wederzijdsche titulatuur, dan dringen wij stellig aan op eerbied voor de dooden en zal het bestuur van Arti dienen te schrijven: bevattende zes reproduetiën naar etsen van den Wel EdelGeb. lieer Rembrandt. Deze consequentie beleefd aan het WelEdelGeb. Bestuur van de Wel- EdelGestr. Vereeniging aangeboden. Postduiven. Een duif, die hoogst waarschijnlijk heeft meegedaan aan de wedvlucht van uit Spanje, kwam erg hongerig en afgemat, aanvliegen bij den heer P. J. Rijnaarts te Gouda. Deze toe vallig een duivenliefhebber, moest het zijne er van hebben en daar uit de zeer onduidelijke stempels was op te maken, dat de eigenaar te Roubaix (Frankrijk) woonde, terwijl verder ook nog het woord „Madrid" was te ontcijferen, informeerde hij te Roubaix en uit de gevoerde cor respondentie bleek werkelijk, dat de duif aldaar thuis behoorde en er een was van een zestal der beste prijs vlie gers. Het dier is thans aan den heer Rijnaarts cadeau gedaan voor zijn be toonde activiteit in deze. Dat de Duitsche Jantjes zich in Zee land niet verveeld hebben, blijkt wel uit het groot aantal van verlof achter geblevenen die zich blijkbaar uit de nieuwe kennissenkringen niet konden losrukken. Gisterenmorgen arriveerde te Middel burg wederom een patrouille van het Duitsche eskader om nog een viertal achtergebleven zeelieden op te sporen. En nader schrijft men uit Middelburg Woensdagavond werd naar het poli tiebureau alhier overgebracht een ma troos behoorende tot het Duitsche es kader, dat dien middag naar Ylissingeu was vertrokken. Dij zal aan de bevoegde macht worden overgeleverd.' Men zegt dat ook te Antwerpen nog enkele ma trozen moeten zijn, die gedeserteerd zijn. Moeder had het druk en haar jong ste zoontje van even 4 jaren speelde, aan zijn lot overgelaten, in een hofje aan de Van Ravensteynstraat in den Haag. Van deze gunstige gelegenheid maakte het knaapje gebruik om zich aan den gezichtskring van moeder te onttrekken. Toen haar werk was afge- loopen ging de vrouw haar kind zoeken, maar het was spoorloos verdwenen. De politie werd in den arm genomen, de recherche aan het werk gezet, het sig nalement naar alle posthuizen getele foneerd, maar hoe men ook zocht, den heclcn nacht door, 't knaapje was ner gens te vinden. Een rechercheur, indach tig aan het spreekwoord: dat men dik wijls in de verte zoekt wat vlak bij te vinden is, zocht nog eens rond de wo ning en vond den kleinen deugniet, 's morgens om half zeven inhet kip penhok. Het dagelijksch bestuur van De Hanze, roomsch-katholieke vereeniging van ne ringdoenden in het bisdom 's Hertogen bosch, heeft een adres verzonden aan de koningin, waarin het verzoekt ten allerspoedigste een staatsenquête naai den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand te doen instellen. Dr. Kuyper heeft, naar men weet, een staatscommissie ingesteld die nog zal moeten overleggen of er een enquête gehouden zal worden. Deze katholieke middenstanders vin den blijkbaar dat dit treuzelen is en verzoeken wat meer haast. De Nieuwe Courant verneemt, dat bij de anti-liberale meerderheid der Staten van Zuid-IIolland het voornemen be staat de tien zetels, welke zij in de nieuwe Eerste Kamer hoopt te vervullen, onder de coalitie groepen te verdcelen alsvoIgt:4antirevolutionairen,4Roomsbh- Katholieken, 2 christelijk-historischen. De anti-liberale Eerste-Kamerleden voor Zuid-Holland zijn thans: 2 antirevoluti onairen (de heeren Woltjer en Van Vclzen), 1 Katholiek (de heer Bevers) en 1 christelijk-historische (de hoer Havelaar); zoodat naast de herkiezing dezer hoeren nieuw gekozen zouden worden 2 anti-revolutionairen, 3 Roomsch- Katholieken en 1 christelijk-historische. Het stoffelijk overschot van oud-presi dent Ivruger zal a.s. Dinsdag te 1 u. 37 min. stadstijd per Ilollandsche Spoor uit Clarens in Den Haag aankomen om gedurende eenige maanden tijdelijk te worden bijgezet in een chapelle ardente, aan de familie aangeboden door don heer Noordendorp, directeur der begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen. Het overbrengen van het stoffelijk overschot zal geschieden door de zorgen van de begrafenisonderneming Siniplicitas (directeur de heer Innema). Het stoffe lijk hulsel zal per rouwwagen van het station naar de begraafplaats worden vervoerd, gevolgd dooi- de familieleden, zeer vele autoriteiten uit de klingen der Regeering, de stedelijke overheid, de heeren dr. Leyds en Boescholte, resp. oud gezant en oud-gezantschapsraad der voor- maligeZ.-Afr. Republiek, dr. II.Mulleroud- gezant van den voormaligen Vrijstaat en nog eenige andere heeren en coiporatiën wier namen later zullen worden bekend gemaakt. Het is de bedoeling van de betrekkin gen van wijlen President Ivruger om het Nedcrlandsche volk gelegenheid te geven uog een laatste hulde te brengen aan wijlen den heer Ivruger. Bewijzen van deelneming in den vorm van bloemstukken zullen zeker aanvaard worden. Wij lezen in het N. v. d. D. Een ongewoon schouwspel trok vanmorgen de aandacht van velen. Door de Kal- verstraat marcheerden in groepjes een vijftigtal Javanen, mannen, vrouwen en kinderen. Dit waren geen geschoeide, in uniform gestoken Javaantjes van „De Nederland," die men als vereuropeeschte dandies ziet flaneeren, maar echte Javanen, in hun kleurige kleederdracht, barrevoets en met den hoofddoek op. Omringd door veel nieuwsgierigen, trokken ze vroolijk lachend en pratend over het Damrak en de Prins Hendrikkade ,over de Oostcrdoksluis naar de Handelskade. In het midden stapte deftig, zijn waar digheid bewust, een mandoer (opzichter), in het zwart gekleed, met een helmhoed op, maar toch ook met bloote voeten. Het was een gedeelte van de groep Javaansehe emigranten, die ten getale van 170 door de Maatschappij Neder land waren aangevoerd. Zij zijn thans, als gewoonlijk, tijdelijk onderdak ge bracht in het Javanenverblijf ran „De Nederland", aan de Handelskade in afwachting van hun vertrek naar Suri name, Woensdag a. s., met de Prins Willem V. Zooals men weet, voert de Kon. West- Ind. Maildienst gedurende de zomer maanden geregeld Javanen naar Suri name over. Dit vervoer regelt zich naai de eischen van det Emigratie-Departe ment te Paramaribo. Hoewel de liefde voor zijn land den Javaan is aangeboren, zijn er altijd liefhebbers genoeg, wat helaas ook mag beschouwd worden als een gevolg van de verarming der dessa- bevolking in sommige stroken. Gelukkig is de toestand der landverhuizers zeer bevredigend, en meer en meer geven de ondernemers in onze West de voor keur aan de ijverige, rustige Javanen, boven de Britseh-Indische koelies, ai zijn dezen krachtiger gebouwd en er voor bijzondere werkzaamheden beter geschikt. Door dit laatste is het te ver klaren, dat er onlangs toch weer een contingent Hindoes in Suriname werd aangevoerd, maar op den duur zullen de Javanen er wel de meerderheid vor men. Ook in de volgende maand zal de West-Indische Maildienst andeimaal een grooten troep Javanen naar Paramaribo overbrengen. Dr liaiuerontbiudiug. De Eerste Kamer zal dus ont bonden worden. De voorspelling in ons Hoofdartikel, dat dit niet gebeuren zou is niet ui t- gekomen. Onze verwachtingen waren gebouwd op het feit, dat verschillende toongevende bladen, ook van onze tegen standers, van oordeel waren, dat Dr. Kuyper vooral in het belang van zijn partij niet tot ontbinding zou over gaan. Nu hij dit toch gedaan heeft, kunnen we hem daar geen grief van maken, want het komt ons als vrij zeker voor, dat het regeeren door een liberale Eerste Kamer hem onmogelijk gemaakt zou worden. Dit is geen verwijt van onze zijde aan de huidige Eerste Kamer. Maar, waar deze vroeger getoond heeft óók met een antirevolutionair Kabinet te kun nen en willen regeeren (Mackay), en duts nimmer een oppositie quand-méme heeft gevoerddaar staat het bij ons vast, dat geen der wetsontwerpen van eenige beteckeniswë denken aan de rampzalige Tariefwet, aan deongelukkigcDrank- w eten ook aan de voorgestelde wijziging in de Onderwijswet ooit een meerderheid in de Eerste Kamer zou krijgen. Niet omdat die wetten van dr. Kuy per komenmaar omdat ze zoo slecht in elkaar zitten en geen liberaal met een gerust gew eten zijn stem kan geven aan dergelijke wetten, omdat ze niet 's lands belang zij n. De eenige manier om ze in het Staats blad opgenomen te krijgen is dus: een volgzame Eerste Kamer. Diegenen, die met het oog op de zoo zwakke actie van liberale zijde van oordeel zijn: „het moet eerst erger worden, voor het beter wordt", zullen nu hun zin krijgen. 't Is te hopen, dat nu ook bij de „kleurlooze middenstof" zoo langzamer hand de oogen opengaan en dat in 1905 met kracht geageerd worde tegen de kerkelijke Partijen. Reeds lang geleden werd er in dit blad geklaagd over de minder aange name „luchies" in het hoofdgebouw van het station alhier, totdat eindelijk bleek, dat die vieze lucht door visch werd ver oorzaakt, welke ter verzending gereed lag. 't. Schijnt echter, dat niet alleen liet reizend publiek 't land heeft aan visch- lueht," maar dat ook de bijen er niet tegen kunnen. Te Borger (Dr.) staat nl. op het erf van den bijenhouder Seholten een boom met een ooievaars nest, waarin vier jonge „ooickindertjes". Inde onmiddellijke na bijheid daarvan is een stal met bijen. Dezer dagen nu hadden de ooievaar en moer voor hunne kinderen wat visch meegebracht, en nu had je 't lieve le ventje gaande. De bijen vlogen als ra- zenden op die stankverspreiders af, en hebben de jonge vogels zoodanig ge stoken, dat deze geheel weerloos en blind zijn. Men tracht ze nu door zorg vuldige verpleging in het leven te hou den, maar men vreest dat 't niet gaan zal. Er „gaat" anders veel tegenwoordig, om nog niet eens te spreken van al de vacantiereizigers, die 't geheele platte land overstroomen. Zoo is van de week een inbreker te Rotterdam op een han dige manier aan zijn vervolgers ontsnapt. Hij had met zijn kameraad, Ernst Weinrich, van beroep desinfecteer en in breker, een poging gedaan tot inbraak in het dames-hoedenmagazijn van de firma Meyer Soeurs. Zij hadden reeds een deurruit van spiegelglas uitgesneden en zouden binnengaan, toen het gerinkel van een stuk neervallend glas hen op de vlucht deed gaan. Weldra werden zij door toegesnelden politieagenten en publiek achterna gerond, terwijl de me deplichtige van Weinrich om 't hardst met de anderen meeriep: „houdt den dief." Op die wijze werd de aandacht van hem afgeleid, en toen het oogen- blik gunstig was, ging hij er stiekum van door. Tot heden is nog geen spoor van hem gevonden, en 't is een aardige „puzzle" voor de politie hem te ont dekken. Voor „puzzles" moet je anders eigen lijk letterzetters hebben, zooals uit „de Volkstem" blijkt, die eenige bizonder- heden meedeelt uit het leven van den onlangs in de Kaap kolonie overleden geleerde Dr. J. W. G. van Oordt. „Gedurende en ook kort na den oor log van 1881 ontving Dr. Jorissen, de toenmalige Transvaalsche Staats-procu- reur verscheidene ambtelijke brieven uit de Kaapkolonie. De bode, die deze overbracht, had ook een brief van Dr. van Oordt ter overhandiging meegekre gen; maar deze brief was zóó onleesbaar geschreven, dat elke poging om den in houd te ontcijferen vergeefsch was. Dr. Jorissen zond toen den brief terug, met het verzoek om te laten weten wat er toch in stond. Dr. van Oordt was echter niet in staat om zijn eigen brief te herlezen. Goede raad was duur! Op eens echter kreeg hij een inval. De voor ieder, zelfs voor den schrijver daarvan onleesbare brief werd gezonden naar de zetterij van de „Zuid-Afrikaan," waarvan Dr. v. Oordt toen redacteur was; en daar wisten de aan het raad selschrift gewende vakmannen, weliswaar niet zonder eenig hoofdbreken, den brief van a tot z te ontcijferen." Varia. Een reusachtige oplage. Van het nieuwe gezangenboek der Methodisten, uitgegeven door C. H. Kelly te Londen, bedraagt de eerste druk niet minder dan l'/a millioen exem plaren. De voorbereidende werkzaam heden hebben 4 a 5 jaren geduurd. Zeven drukkerijen, welke belast waren met het vervaardigen der verschillende editiën, hebben daartoe 40 persen maan den achtereen aan het werk gehouden. Het boek, in octavoformaat, bevat op 1000 bladzijden 981 gezangen en is in 260 verschillende banden verkrijgbaar tot den prijs van 1 tot 60 Shilling. (The Review of Reviews). Hoe een Chineesch uitgever een ge weigerd manuscript terugzendt: Verheven broeder van Zon en Maan. Zie uw slaaf geknield aan uw voeten. Ik kowtow voor u en smeek uwe ge nade om verlof tot spreken en leven. Uw heerlijk manuscript heeft zich ver waardigd zijn goddelijk schijnsel op ons te doen vallen, en in verrukking heb ben wij ons laten belichten. Bij het ge beente mijner voorvaderen, nooit las ik zulk een geest, zulk een hartstocht, zoo verhaven gedachten. Met vrees en be ving zend ik u het manuscript terug. Als ik de schat, die u mij zond publi ceerde, dan zou de Keizer van het rijk der zon bevelen, dat dit de standaard worden zou, waarnaar alles moest wor den afgemeten, én dat niet één boek mocht worden uitgegeven dat hiermee niet. op een lijn staat; en onmogelijk is het, dat in 10000 jaar weer iets ge schreven wordt hieraan gelijk, en dus ik moet uw handschrift terugzenden. Tienduizend malen smeek ik u om ver geving. Zie mijn hoofd is aan uwe voe ten. Doe wat gij wilt. De slaaf van uw slaaf, SIN-KOU, Uitgever. Zooals men weet, wordt een derver- zuimrubrieken bij de leerplichtwet aan gegeven als „verschoonbaar geacht". Dat moge verklaren, hoe dezer dagen 't volgend briefje kon geschreven worden Meester! Ik zou gaarne willen weten waarom als B. „verschoonbaargeacht" aangetee- kend heeft daar de kinders welnietzoo mooi, maar toch altijd zuiver inlc school komen. Vaak genoeg moet ik ze ter- schoonen om reden dat ze ongemak aan hun hebben dat ze in de school ophalen, dus meester kan wel begrij pen, dat 't een mooie blaam voor ons is. Er wordt ook maar wat achter gezet. Vrouw G. Een jonge handwerksman wendde zich in dit voorjaar tot Tolstoj, of die hem asjeblieft wou helpen. Hij wenschte te trouwen en had geen geld. Ook had hij literair talent. Dit te ontwikkelen, getrouwd ziedaar zijn illusie en Tol stoj was rijk. De grapf ontving den jon gen onbekende op Jasnaja Boljana en gaf hem het onderwerp voor een opstel op; drie dagen mocht hij er aan werken. Den derden dag had de man drie kleine vertellingen klaar. De graaf ging nu met hem het bosch in, daar namen ze plaats op een bank en 'lolstoj las de stukjes. Toen hij ze gelezen had, fixeerde hij den jeugdigen schrijver: Hoe komt het, dat je ongelukkig bent. Het komt mij voor, jonge man, dat je door een boos noodlot wordt vervolgd. Je stukjes zijn vol van pessimisme. De jeugd mag ze niet lezen. Bovendien heb je in een stukje iemand satirisch behan deld. Dat mag niet. En wat wilde je nu eigenlijk? De handwerksman verzocht om lite- rairen raad en om geld. Ik heb dus luidde het ant woord in mijn werken al gezegd en herhaal het nu, dat elke zaak, waar men geld voor noodig heeft, eene slechte zaak is, die men niet behoeft te doen. Het is noodig, dat ieder zelf voor zich en anderen het goede doet en dit goede niet zoekt bij zijn buurman. De handwerksman ging ontevreden weg. Bnarn. H. M. de Koning-Moeder heeft aan het zangkoor Cantate Domino alhier toestemming verleend om haar op 2 Augustus a.s. een aubade te brengen. Hilversum. Woensdagavond hield onder voorzitterschap van mr. W. W. Wiehors Wiersma de vereeniging Koning innedag eene algemeene vergadering, waarin o. a. het volgende programma voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin werd vastgesteld: 7 uur: Reveille door de muziek der dd. schutterij, voorafgegaan door twee herauten te paard. 9 Kinder-optocht-aubade en uit- deeling van geschenken. 1 l/.j Groote allegorische- en recla me-optocht. 8 Concerten op verschillende punten der gemeente. 10'/2 Vuurwerk en muziek. Behalve het hoofd-comité, werden nog een 28-tal leden der feestcommissie gekozen. Harderwijk. Door den commissaris van Politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den visscher P. die hier eene buffet-juffrouw heeft mishandeld. Door een bewoner van de Bewuar- schoolsteeg is aangifte gedaan, dat uit zijne woning een zilveren horloge mot ketting is ontvreemd. Door den sneltrein die Dinsdag avond ten ongeveer 9 uur Hulshorst passeerde in de richting Zwolle, werd een begin van boselibrand veroorzaakt dicht bij het Stations-Koffiehuis. De dienstdoende Stations-chef die brand alarmeerde, attendeerde hierdoor eenige bezoekers van het Koffiehuis die onmid- delijk tot blussching overgingen door het slaan met gebladerde takken op de vlam men, waardoor erger werd voorkomen. Barnevcld. Onlangs is door den Raad alhier besloten 0111 de openbare school te Zwartebroek naar Terschuur te verplaatsen, naar aanleiding waarvan een groot aantal bewoners van het Zwartebroek een adres aan Ged. Staten gezonden hebben, met verzoek bedoeld besluit niet goed te-keuren,

De Eemlander | 1904 | | pagina 2