Stadsnieuws. Advertentiën. Verkooping Chemische fabriek De Notaris BOLK publiek verkoopen: Chemische fabriek SCHOUWBURG -- UTRECHT. Aladijn en de - - - - - - Wonderlamp. In verband hiermede is thans door den Inspecteur van het L. O. in de le Inspectie, den heer Jhr. Mr. Michiels van Kessenich, in tegenwoordigheid van den Burgemeester en een paar raadsleden, een onderzoek in loco ingesteld. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der „Barneveldsch'e Bouwvereeniging" is besloten het divi dend, na ruime afschrijving, op 3''^ pet. te bepalen, tegen 2'j, pet. het vorig jaar. Bij de godsdienstoefening in de Re monstrantsche kerk hoopt Zondagmorgen ten lO'/j ure voor te gaan Ds. W. H. Stenfert Kroese uit Rotterdam. Binnenkort zullen worden bevorderd tot le luitenant de 2e luitenants F. C. J. baron van Ilardenbroek van Anitner- stol, L. J. de Wolf en D. J. Gorter. Wegens vertrek naar 't buitenland heeft de heer II. J. Croockewit ontslag genomen als lid van den Raad, zoodat er binnenkort een verkiezing moet plaats hebben in district ITI, voor welk district genoemde heer zitting had. De lieer Croockewit werd in 1901 herkozen en had dus zitting tot Sep tember 1907. Bij de eindexamens der hoogero bur gerscholen in de provincie Utrecht zijn in de eerste ploeg geslaagd van de Amersfoortsche H. B. S.G. W. Beer- nink, II. P. Werumeus Buning, J. Hamburger, H. W. Coenen, H. G. Boks en H. Collard. De heer B. A. Siddré is benoemd tot plaatsvervangend lid in de aanslag- commissie voor de bedrijfsbelasting, kring Amersfoort. Door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. zal Zondagavond een concert wor den gegeven op het terras van Amicitia. Bij Kon. Besl. van 19 dezer is, met mgang van 25 Juli, benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amersfoort nir. A. van T r a a, advocaat en procureur alhier. De le luit. II. W. J. Dutry van Ilaeften, die met Augustus in actieven dienst wordt hersteld bij het 5e reg. inf. alhier, is bestemd voor liet 2e batal jon. Heden ochtend vertrok de ritmeester H. O. Maas Geesteranus van hier naar Deventer, alwaar hij in garnizoen komt. Tal van collega's waren op het station aanwezig om hem uitgeleide te doen. Tot voorlezer en voorzanger in de St. Joriskerk is door den kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente benoemd de heer J. de Talk Jr. Bij de Dinsdag ten Raadhuize gehou den aanbesteding voor het verven van be banken en de meubelen in de school aan de Beekstraat, werd ingeschreven door: G. van Raaij, te Scherpcnzeel voor f875; Pli. Smit voor f768, J. R. van 't Hof voor f 777.77, R. van Wijngaar den voor f 735, J. van Eedeu voor f689, L. J. van Keulen voor f679 en S. H. Massa voor f 67 5, allen te Amers foort. Het werk is aan den laagsten inschrij- gegund. Bij het op het landgoed Klarenbeek bij Arnhem gehouden concours-liippique werden o. a. prijzen behaald in: 2. Concours voor jachtpaarden, toe- behoorende aan een officier van het Nederlanpsche of Nederl.-Indische leger, of wel reserve-officier in werkelijken dienst. Prijs van de Militaire sportvereeniging; twee eerste prijzen gewonnen door Youpla eigenaar luitenant van Gellicum, en Boy, eigenaar luitenant P. II. IS. Beer- nink; 2e prijs, the Rival, eigenaar lui tenant G. J. Maris; derde prijs, N. N., eigenaar luitenant van Rijssen; vierde prijs, merry Mood, eigenaar luitenant Nedermeijer ridder van Rosenthal. Voor dit nummer waren 16 deelnemers ingeschreven. Het paard van ritmeester baron van Boecop weigerde over de sloot te springen en sprong integendeel over de houten afsluiting van het terrein, waarbij de ritmeester viel, Hij bleef met den voet in den stijgbeugel hangen, maar kwam er zonder kwetsuren af. In het 5e nummer behaalde Ivanhoe van luitenant N. Tliirion de 3e prijs. 3. Concours voor springpaardon, toe- behoorende aan en gereden door een officier of heerrijder. 17 Deelnemers springconcours. De hindernissen bestaan uit een sloot van 3 M. met laag hek, benevens eenige hoogte- en breedte hindernissen, waarvan het vaste gedeelte niet liooger is dan 1.10 M. le prijs Djompoe, eigenaar luitenant v. Gellicum, 2e prijs N. N., eigenaar luitenant H. J. van Rijssen, 3e prijs Kiunerslcy, eigenaar mr. II. Visser en The Rival, eigenaar luitenant van Gel licum. In De Bode, liet orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers lezen we uit Amersfoort het volgende bericht: In de vergadering onzer afdeeling van 2 Juli jl. werd besloten, de auto riteiten te bezoeken, in verband met 't vermeende weren van bondsleden bij sollicitatie le Amersfoort. Daartoe werden aangewezen de voor zitter van de propaganda-commissie in de provincie Utrecht en de secretaris van de afdeeling. Deze afgevaardigden bezochten den Burgemeester, den Wethouder van Onderwijs en den Schoolopziener in 't arrondissement Amersfoort. Bij deze bezoeken is gebleken, dat 't eenvoudig lidmaatschap van de B. v. N. O.*) voor genoemde autoriteiten geen motief was om onderwijzers bij ber.oe mingen te weren. 't Bestuurslidmaatschap dan wel? Red. Bode. In plaats van mej. Bolleman is tot concierge aan da openbare school le soort voor meisjes benoemd mej. Michon geb. Ilartogsveld. De Amersfoortsche Muziekvereeniging zal Zondagmiddag 24 Juli van 3 tot 5 een Matinee geven in de Koninginnelaan. Programma. No. 1 Marseh. No. 2 Ouverture L. Amitié Bossche No. 3 Wals Baiser D Adieu H.Hol- s trager. No. 4 Fantaisie La parure No. 5 Marsch. Pauze. No. 6 Marsch Alle negen Kegelaars No. T' C'resent Cycle Galop G.Mann No. 8 Potpourri Populaire No. 3 F. Renaud. No. 9 Fantaisie Rome oet Julliette Bellini. No. 10 Finale. De Amersfoortsche Muziekvereeniging zal Zondagavond 24 Juli 8 uur een Concert geven in den tuin van de Arend. Na afloop Bal. Entree Trij. No. 1 Marsch. No. 2 Ouverture Jeanne d' Are Kessels. No. 3 Cresent Cycle Galop G. Mann No. 4 Wals Le Coonette H. Hol- strager No. 5 Alle Negen Kegelaars feest- marsch van Aaken Pauze. No. 6 Marsch Souvenir de Vianen A. Preckker No. 7 Ouverture Marie Henriette L. Montagne. No. 8 Potpourri Populaire No. 3 F. Renaud. No. 9 Fantaisie La fille de Regement Jos. Kessels. No. 10 Finale. In het Overzicht van de ontwerp orga nisatie en gamizoensindeeling van het Nederlandsche leger is mede aangegeven een ontwerp van eene gamizoensindee ling voor de onderdeelen der verschil lende wapens, indien de nieuwe orga nisatie zal zijn vastgesteld. De mogelijkheid is evenwel niet bui tengesloten, dat voor enkele onderdeelen eene wijziging van ondergeschikten aard noodig of wenschelijk zal blijken, zoo wel uit het oogpunt der kazerneering en stalling als dat der oefening. Bij de nieuwe gamizoensindeeling is er naar gestreefd om de bestaande ge legenheid tot kazerneering en stalling zooveel mogelijk te benuttten. Wat Amersfoort betreft vertoont de ontwerp-garnizoens indeeling met de be staande het navolgende verschil. Cavalerie. 1 regimentsstaf en 2 veld- eskadrous meer en 1 depoteskadron en 1 eskadron ordonnansen minder. Hierdoor wordt het noodzakelijk dat er zal moeten worden bijgewoond voor 50 paarden. Voorts zal gaandeweg eenige uitbrei ding van kazernement ook alhier moeten plaats hebben. Op verzoek van den heer Celosse ne men we gaarne het volgende „Inge zonden stuk" over, uit de (Oude) Amers foortsche Courant. Geachte Redactie, In het gisteren verschenen nummer van uw blad. komt een schrijven voor van den heer Inspecteur van het M. O., waarin besproken wordt de behandeling van het request van eene leerares, om verlof tot het geven van eenige uren schoolonderwijs aan de Trompschool te Hilversum. Het heeft dezen heer verbaasd, dat zijn advies op genoemd request niet werd overgelegd en bekend gemaakt. Tot zijne geruststelling kan ik mede- deelen, dat zijn advies, dat van de com missie van Toezicht op het M. O. en dat van den Directeur der II. B. S. bij dat van B. en W. wèl aan den Raad is overgelegd. Nadat in genoemd schrijven uitvoe rige mededceling was gedaan van eene bespreking van den schrijver met de leerares over haar request, komt daarin verder voor: „Wat voor invloeden tus- schenbeide zijn gekomen, om haar te beweging, die gedachte (bedoeld wordt het intrekken van het request) te laten varen, moge de heer Celosse. thans ver klaren; hij zal dat wel weten". Opgeroepen tot het afleggen van ver klaring, kan ik den heer Inspecteur me- dedeeien, dat ik bedoelde leerares heb aangeraden, bij haar verzoek te vol harden, omdat zij mij verklaarde te meenen, hare lessen aan de H. B. S. en aan de Trompschool naar belmoren te kunnen geven, met al wat daaraan verbonden is. Ziehier de openbaarmaking, die de lieer Inspecteur wenscht. In allé beschei denheid meen ik daarbij te mogen op merken, dat ik mij volkomen gerech tigd aohtte, aan genoemde leerares den raad te geven, dien zij opvolgde. Over den verderen inhoud van des Inspecteurs brief zal ik zwijgen, omdat ik, daar genoemde leerares in het bui tenland vertoeft, haar niet kan verzoc ken, mij te willen mededeelen ofindien brief al het gesprokene is weergegeven, maar ook, omdat ik bedoelde aangele genheid liever niet in Ingezonden stuk ken in de bladen behandel. Hoogachtend, Uw Dw., (w.g.) CELOSSE. Amersfoort, 20 Juli 1904. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte Redactie. Dat de gemeentenaren niet altijd instemmen met hetgeen in den gemeen- raad besloten wordt, daarvan geven zij dikwijls blijken. Thans geven Vele hunne vreugde te kennen over het niet aannemen van een voorstel, dat (al is het dan ook op het kantje af) met 7 tegen 6 stemmen ver worpen is. Uit vrees, dat die vreugde van korten duur zal zijn en in tegenstelling met den heer Oosterveen, die meer om het belang van zijne buren denkt, acht ik het in het belang van alle houders van privaatputten waaronder ik niet alleen versta, de eigenaars dier putten maar ook de huurders en gebruikers, het navolgende onder de aandacht te brengen. In de laatste raadsvergadering werd door B. en W. voorgesteld de verorde ning der gemeentereiniging in dien geest te wijzigen, dat voortaan een ieder v e r- plicht is zijn privaatputten te doen ledigen door de gemeentereiniging tegen een daarvoor vast te stellen prijs. Door de heeren Plomp, Kleber en Vels-Heijn is dit artikel bestreden en nadat het op verzoek van den heer Plomp in stemming werd gebracht, is het met 7 tegen 6 stemmen verworpen en gelukkig ook! In bedoelde vergadering zegt de voor zitter „dat B. en W. geineend hebben het „beginsel te moeten handhaven om de „lediging verplichtend te stellen, omdat „de ondervinding geleerd heeft, dat de „facultatieve lediging weinig resultaat „heeft opgeleverd. De tegenwoordige „toestand is, dat men bevoegd is de put „te doen ledigen door de gemeente- reiniging. Van die bevoegdheid wordt „weinig gebruik gemaakt." Het is zeer goed te begrijpen, dat men daarvan geen gebruik maakt, want een eigenaar die zijn put kosteloos kan doen ledigen, is een dwaas als hij de hulp van de gemeentereiniging inroept, hetgeen hem f 7 kost. De heer van Esveld acht het in het belang der gezondheid en in liet ge wichtig algemeen belang, dat de veror dening wordt aangenomen en wil de onwilligen daardoor dringen. De heer Jorissen, die in het algemeen belang, voor do verplichte lediging van de putten door de gemeentereiniging is, zegt daarbij: „als het een algemeen belang is, moet „de gemeente ook de kosten dragenen „mogen die niet komen voor rekening „van dengene, wiens put geledigd wordt." Dat acht ik ten minste consequent, billijk en eerlijk, want veronderstel, dat iemand 100 huizen bouwt en tonnen stelsel neemt, dan gaat hij naar de ge meentereiniging en vraagt 100 tonnen. Die tonnen krijgt hij niet alleen koste loos van de gemeentereiniging, maar hij verzoekt tevens aan den directeur die 100 tonnen tweemaal per week (dat is 104 keer 100 tonnen per jaar) weg te halen en te ruilen voor ledige en schoone tonnen en wanneer dat niet geregeld geschiedt, heeft bij bovendien nog het recht den directeur eene ver maning te geven. Deze voor de gemeente zoo dure geschiedenis kost nu den eige naar niets, hij heeft dat alles gratis, maar de houder ran een put, die de hulp van de gemeentereiniging éénmaal in de 2 jaar of ééns per jaar of per drie maanden zou noodig hebben moet be talen, omdat hij aan de gemeente minder kosten en minder moeite bezorgt. Ik vraag li, is dat consequent billijk en eerlijk. Stol, dat het voorstel was aangenomen, welnu, dan bleef ons de keuze over alle privaatputten af te schaffen en ton nenstelsel te nemen en wij zouden dan vrij zijn van betalen. De gemeente kan dan meer tonnen, meer karren, meer personeel aanschaf fen, meer loon uitbetalen, terwijl de onkosten en admininistratiekosten boven dien grooter worden en dit alles betaalt de gemeente, want het is een algemeen belang. Ofschoon de heer van Esveld nu ten volle erkent, dat het ledigen der putten door de gemeentereiniging liet gewichtig algemeen belang is, wil hij evenals de heer Oosterveen toch de kosten daarvan drukken op de houders der putten. Dat mag niet, waarom dan ook de tonnen niet belast? Wanneer dejtonvrij is, moet de beerput zeer zeker vrij zijn. En nu het geval, dat men later toch wil gaan heffen en ook de tonnen be lasten. dan is de zaak daarmede nog niet beslist, want dan komt de vraag, wie moet betalen, de eigenaar of de huurder? Art. 1620 B. W. zegt „Het schoon houden van putten, regenbakken en se kreten komt ten laste van den ver huurder, indien het tegendeel niet be dongen is." Toen dit artikel gemaakt werd, waren er geheel andere toestan den. Men behoefde toen de putten om de 3 of 4 jaar te ledigen, nu dikwijls om de 3 maanden. Dan is de vraag, behoort eene inrichting, waarin een ton staat tot een sekreet, waarvan art. 1620 spreekt? Zoolang de oude putten er waren, die eerst om de 3 of 4 jaren geledigd werden, had geen enkele eigenaar te gen art. 1620 B. W. bezwaar want in den regel verkocht hij zoo'n put en kreeg dus nog geld toe. Nu de huurders de eigenaars dwingen closet te maken en van dat genot gebruik maken, w aardoor de putten in 3 maanden vol zijn en men dus andere toestanden heeft gekregen is het niet meer dan billijk, dat de huurder ook zorgt voor het ledigen dei- put. Wanneer alle eigenaren er toe over gaan die voorwaarde te stellen en de gemeente zal dan later de lediging ver plichtend stellen en er geld van heffen zal er ongetwijfeld een storm van den kant der huurders komen. Hoewel ik overtuigd ben, dat het niet de bedoe ling van de voorstanders is geweest om zich schuldig te maken aan onbillijk beid, maar de zaak mogelijk van deze zijde niet hebben bekeken, zullen zij nu moeten toestemmen dat het goed is ge weest, dat het voorstel verworpen is. U Mijnheer de Redacteur, dankzeg gende voor zooveel plaatsruimteteeken ik Hoogachtend, Uw dw. dnr. B. II. VAN HABELEN. Sport. U. D. I. Quick conbinatie. Na scluiftelijke stemming heeft de- A. V. Y. „U. D. 1." besloten geen combinatie aan te gaan met Quick. Be sloten was, dat minstens 2/a der geldig uitgebrachte 6temmen vóór combinatie moesten zijn, wilde deze tot stand komen. Ingekomen waren 39 stembiljetten waarvan 3 ongeldig, 15 vóór en 21 tegen combinatie. 37Gc Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Juli 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A C. R.O.Leinweberte Amersfoort (Breedestr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 735 5212 5801 5807 5821 5826 6390 0842 10077 10096 11508 18264 18267 en 19154. Te zamen 14 prijzen. De tweede klasse trekt van 1, 35 Augustus 1904. Burgerlijke stand van Amersfoort van20 tot 23 Juli 1904. Geboren: Antonie Marines, z. v. A. M. Stam en K. Apeldoorn; Leendert, z. v. G. Lablans en C. van Naarden; Wilhelmina Maria, d. v. J. van Empelen en W. M. Bakker; Frederik Willem, z. v. F. W. Butje en M. van Wilpen; Catharina, d. v. IV. Bottenberg en J. M. Klein jan: Alfred Ernest Reinier, z. v. A. E. R. Arnold en M. C. C. Strieker. Gehuwd: Wilhelmus Sleeking en Wilhelmina van Wessum; Adrianus Verheuvel en Wilhelmina lleere. Overleden: Jan Mantel, oud vijf weken; Cornelis de Gans, oud 71 jaren; Maria van de Garstkamp, oud 2 jaar; Christiaan Schimmel, oud 60 jaren, Coenraad van Nimwegen, oud 3 weken. MVRKTiilbRHJHT. Amersfoort, 22 Juli. ZandaanUppeleii per ri L 1 2.00 a 2,80 Appeien t 0.A 0. Peren t U.a 0. Hoeudereleren per lull stubs 1 3.30 ii 3.50 Boter per 1C.G. I 2.A 1.40 Kippen 0 80 A 1.— Kuikens I 1.A 120 Piepke.iKens I 0.30 A 0.60 Eendon t 0.80 A 1.20 Hazen t 0. A b. Wilde kon.jnen 1 0.A 0. Tamme konijnen pel- stuk 1 0.30 A 0.80 Duiven per paar 1 0.A 0. Magere varkens 112. A 15 Zeugen 140 A 60 Biggen I 7.— A 10. Aangevoerd waren - 11 L. Peren. 11.L Appelen. 200 H L. Z-u,-.aardappelen. 80000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1300 kilo Boter. stuks Vee. 15 Magere Varkens 300Biggen en" 21 Zeagen. der „IMEHSFOOKT". (voorheen PICK, LANGE en Co.) te Amersfoo r t. tc Amersfoort zal in het Hotel „DE VERGULDE ZWAAN" te Amersfoort, op DINSDAG 2 AUGUS TUS 1904 's middags 12 uur. De inwerking zijnde, volledig inge richte en van de hoste machineriën, w erk tuigen en gereedschappen voorziene „AMERSFOORT" tot bereiding van Aniline verfstoffen te Amersfoort, met woonhuis, fabrieksge bouwen, werkplaatsen, magazijnen, open grond en erven, kadaster Sectie D. nos. 1630 en 1631 groot 3817 M'J, niet alle daartoe behoorende en. in die fabriek aanwezige machineriën, werktuigen, ge reedschappen, de laboratorium-, cu ver verijinrichting en voorradige goederen in 5 pcrceelen en daarna gecombineerd. Perceel 1. de grond met gebouwen 2. de machineriën en gereed schappen. 3. laboratorium, ververijinrich ting en bibliotheek. 4. kantoorinrichting en diversen, 5. goederen voorraad. Alles zooals specifiek is omschreven bij afzonderlijke catalogus die tijdig verkrijgbaar'is bij gcnoemdenNotaris. De fabriek te Amersfoort, een centrum van spoorwegverkeer is allergunstigst gelegen onniiddelijk aan de rivier de „Eem" en daarom, alsmede om de inrichting der gebouwen tot alle doeleinden geschikt. Bezichtiging des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 1012 en van 25 uur. Aanwijzing ter plaatse door den gerant. Inforinatiën geeft genoemde Notaris, bij wien drie werkdagen vóór en op den dag van den verkoop de veilings voorwaarden ter inzage liggen. Vereciiigtle Tooiieelistoii. Directie: A. SAALBORN. Zaterdag 23 en Zondag 24 Juli tot sluiting der Kerniis- voorstelliugen. Opvoering va i« Groot Tooverkluchtspel in drie afdeelin- gen of tien Tafercelen, naar aanleiding van het verhaal uit de „duizend en een naelit", door IV. N. PEIJPERS. Plaatsbespr. voor Zondag: Zaterdag van 1112 en van 13 uur en Zon dag van 13 uur.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3