Binnenland. Raudanovsky, eer9te secretaris dor Russische legatie te Reking, heeft op weg van Madras naar Calcutta, zelf moord gepleegd. Hij schoot zich niet een revolver voor het hoofd. Rij de onthulling, te Pistozza, van oen gedenkteeken voor Garibaldi, is het voor eenige dagen tot heftige tooneelen gekomen. De gemeenteraad aldaar is clericaal, dus anti-Garibaldiaansch en men kon niemand vinden, die de zorg voor 't monument wilde aanvaarden. De afge vaardigde Movelli Gualtierotte, werd alleen als vertegenwoordiger van de ge meente en de Kamer, niet als onder staatssecretaris uitgenoodigd. De feest redenaar, die uit naam van de roya listen sprak, haalde zich nu ook de on genade van socialisten en nihilisten op den hals, toen hij van de liberale staat kunde van deu jongen Koning sprak. De afgevaardigde Lollini, socialist, kwam er zijdelings tegen op en riep de man nen, die sedert 1860 Italië hebben ge regeerd, ap tot boete-doening naar dat monument op te trekken. Toon een in specteur van politie hem daarop het stil zwijgen oplegde, ontstond een helsch alarm, gevolgd door een gevaarlijk op dringen, met een algemeen sauve qui peut tot slot. Hoe dom, vermakelijk dom de Russiche boeren over sommige dingen kunnen denken, toont de Osiv oboshderyc aau met het volgende, als waar gedebiteerde verhaal. Voor het bestuur van een Zemstwo verschenen een aantal vrouwen met een aanklacht tegen den Tsaar. Ze waren ontevreden over den oorlog; er was toch land genoeg, vooral als men den grond van de groote eigenaren en de staatsdomeinen gelijkmatig wilde ver- deelen. Daarom moet de houding van den Tsaar veroordeeld worden, en stel den de vrouwen voor Vadertje naar den Haag te sturen. Daar is immers het scheidsgerecht! Dat zien de onschuldige boertjes klaarblijkelijk aan voor een soort vorstenrechtbank. 't Is dom, maar het idee is anders nog zoo kwaad niet. Omtrent Paul Kruger vinden we in de bladen het volgende officieele doods bericht: Zwitsersche Confederatie. Kanton Vaud. Arrondissement v/d gemeente Montreux. Extract uit het overlijdensregister. Den 14 Juli 1904, te 3 uur 's morgens, overleed te Clarens: Kruger, Stephanus Johannes l'aulus; van beroep: ex-president van de Zuid- Afrikaansche republiek; zoon van Casper Jan Hendrik Kruger en Elisabethe Fran- cine, geboren Steijn. Burgerlijke staat: Weduwnaar van Geznia Suzanna Federika Vilhelmina du Plessis afkomstig uit het district Colesberg, woonplaats te Pretoria i Trans vaal), verblijf houdende te Clarens, geboren 10 October 1825. Generaal Heutz is thans te Nijmegen in het Oranje-hótel gelogeerd. Verbeter lug-verkieT, lug»- teeliuiek. De Avondpost verneemt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire heeft gericht tot Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën, waarin wordt medegedeeld, dat het voor- gewichtigste oogenblik in de veld-ma- noeuvre is," ging oom Frits voort, „de beweging, die de overste op zijn eigen hand tegen het bevel des generaals on dernam, en die vriend en vijand in de war bracht. Deze geniale trek was, on der ons gezegd en gezwegen, de aan leiding, dat men hem de orde van het Zwaard gaf en hem ertoe bracht zijn ontslag te nemen. Als ge nu aan dit punt komt, moet ge dikwijls met het hoofd knikken en zeggen: „Natuurlijk! Het eenige ware! De sleutel van degeheele positie!" Vergeet dat niet, de sleutel!" „Sleutel herhaalde Hans. „Wordt gij evenwel," en oom Frits zag hem half medelijdend aan, „wordt gij evenwel in uwe romantische jeugdige lust onthaald op den slag van Waterloo, dan moet ge of geheel zwij gen of nauwkeurig opletten. Ik heb eens anderhalf uur lang moeten luisteren, om dat ik, om hem te toonen, hoe goed ik de situatie begreep, in plaats van Mil- hauds kurassiers, de dragonders van Kei lerman vooruit liet rukken." „Gij, oom, liet gij de dragonders voor uitrukken?" vroeg Hans. „Nu, dat zult ge wel begrijpen, als ge op het lange verhaal wordt getrak teerd. Maar" ging oom op plechtigen toon voort, „wacht u, wacht u, zeg ik, voor Blücher." Voor Blücher?" „Ja, ja, meer zeg ik u niet. Maar- nemen bestaat, om vóór de in 1903 te houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, een algeineene herziening van de indeeling der kies- en stemdis tricten aan de orde te stellen. Aan de gemeenteraden zal nu de vraag worden voorgelegd, of wijziging van de bestaande indeeling van hunne gemeente in stemdistrictcn noodig of wcnschelijk is, en zoo ja, hoe elk stern- district dan zou worden. Deze herziening zal plaats hebben, opdat ieder kiezer gelegenheid hebbe, binnen de bij artikel 57 der Kieswet aangegeven tijdruimte zijn kiezersplicht te vervullen. Een „wetenschappelijke katholieke vereeniging" is in wording. Blijkens een mededeeling in De Tijd hebben een 10 a 12-tal van de voornaamste katholieke medici vergaderd en den grond gelegd voor de medische afdeeling van een te stichten groote katholieke w etenschappe lijke vereeniging. Ook is het gelukt voor de wis- en natuurkundige, voor de juri dische en voor de letterkundige afdeeling eenzelfde aantal mannen te vinden, die bereid waren respectievelijk den grond slag dezer afdeelingen te leggen. De redactie van De Tijd zegt, naar aanleiding van deze mededeelingen. dat zij misschien voor de niet-ingew ijden nog niet in alle opzichten duidelijk zijn, maar alles zal worden opgehelderd. Zou er sprake zijn van eene Katho lieke „Vrije" Universiteit? De naaktlooper in de omstreken van Haarlem levert bijna dagelijks stof voor al lerlei verhalen van kinderen, die den man nu eens hier en dan weer daar gezien mee- nen te hebben. Thans meldt men aan het N. v. d. D. het volgende, dat ge beurd zou zijn in het Bloemendaalsche Bosch met een paar oude dames, die daar op een bank zaten te lezen. Terwijl beiden in hun lectuur ver diept waren, verscheen zoo waar plot seling en in draf een nagenoeg onge kleed man, die reeds de hand naar haar uitstrekte, zoodat een der dames het „haast van den schrik bestierf", Spoedig werd nu door eenige hoeren, die juist daarop kwamen aanwandelen, een hinderpaal gelegd, en werkelijk zag men kort daarop den zoolang gezoch te tusschen de boomen terugkomen. Aan de dames werd nu verzocht te blijven zitten. En terwijl dezen hieraan trachtten te voldoen, bleek 1111 weldra, dat men hier te doen had met.... een hardlooper, in een rood tricot pakje, die recht op de dames afkwam, om opnieuw zijn hand voor haar op te houden.... Een gevaarlijke vergissing. De arbeider B. te Giessen-Oudekerk, in het hooiland werkzaam zijnde, wilde als naar gewoonte zijn dorst lesschcn aau bier. Een kruik werd aan den mond gezet en een paar teugen daaruit genomen Nu bleek evenwel dat zich een geheel ander vocht in de kruik bevond, dat hem hevig ongesteld maakte en spoedig huiswaarts deed gaan. Door dr. van der II., inmiddels ontboden, werd de maag geledigd en alras bleek, dat in plaats van bier, creolin was gebruikt. De toe stand, aanvankelijk gevaarlijk, is thans bevredigend, zoodat gevaar vermoedelijk geweken is. Geil voorzittershamer zoek! De voorzittershamer van de Neder- landsclie Maatschappij tot bevordering der geneeskunst is sedert de onlangs te Breda gehouden vergadering, spoor- waarom vertel ik u dat alles eigenlijk van dien ouden zonderling? Wat ter we reld zijt ge met hem van plan?" „Wandelt hij iederen middag?" vroeg Hans. „Iederen middag van elf tot éen uur, en iederen avond van vier tot zeven. Maar welk belang „Heeft hij vele kinderen?" „Slechts ééne dochter; maar wat dui vel...." „Adieu, oom, ik moet naar huis, naar mijne boeken." „Maar wacht dan toch! Gaat ge van avond niet naar tante Marie? Ik moest u uitnoodigen." „Neen, dank u, ik heb geen tijdriep Hans al voortgaande. „Zij heeft een dames-partijtje.... zeer jonge meisjes," brulde oom Frits hem na, die volstrekt niet begreep, wat er met zijnen neef was voorgevallen. Maar deze schudde met een eigen aardige verachting het hoofd en verdween aan het einde der straat. „Vreemd, zeer vreemd,"dacht de oom, de jongen is gek ofo daar heb ik het, of hij is verliefd. Ja, hij stond daar, en sprak duistere woorden over de liefde, terwijl ik hem voor no. 34 aantrof en zijne, belangstelling in oversteSchrappe. Zou hij op juffrouw Betty verliefd zijn?... Neen, neen," dacht oom Frits terwijl hij hoofdschuddend zijnen weg vervolgde, „zoo veel verstand schrijf ik hem nog loos verdwenen, zegt het Dagblad van Noord-Brabant. Het gekke van het geval is, dat de hamer niet eens het eigendom is van de Maatschappij maar van een andere vereeniging te Breda, die het voorwerp gracieus aan de Maat schappij leende. In het Tijdschrift staat nu een oproeping aan de leden, of een hunner liet toeken des gezags soms bij abuis niet zijn paperassen heeft mee genomen. De hamer is nogal een souvenir, aan de "Bredasehe vereeniging indertijd ver eerd. Gisterenmiddag te 4 uur kwam de begrafenisstoet van President Kruger te Oud- Eik en Duinen aan en werd het lijk van den Oud-President na een tref fend gebed van Ds. Fernhout de over ledene had den wensch te kennen ge geven, dat er aan zijn graf niet gesproken zou worden fer aarde besteld. Ontelbare bloemstukken en kransen bedekten de lijkbaar. Ook de Koningin had een prachtige bloemkrans gezonden als be wijs van Hare sympatliie. A an de velen, die den stoet in een 40-tal rijtuigen volgden, vernielden wij slechts de heeren Eloff en Bredel, de hoeren Mevrouw Steijn, den Burgemeester en Wethouders van den Haag, en de schilderes van liet portret van den over ledene, Thérèse Schwartze. Hoogstwaarschijnlijk is deze rustplaats slechts een tijdelijke en zal aan den wensch van den President voldaanworden, dat zijn lijk rusten zou in den bodem van zijn geliefd Vaderland. UIT DE PERS. l»e ontbinding der Eerste Kamer. Het Sociale Weekbladdat de ont binding der Eerste Kamer niet gemoti veerd achtte, zoolang de motie-Lohman omtrent den effectus civilus van de uni versiteitsgraden nog ter tafel ligt van de Tweede Kamer, erkent thans dat de regcermg de ontbinding kan rechtvaar digen door de mathematische zekerheid, dat de Eerste Kamer, die de Hooger- Onderwijs-wet verwierp, een politieke kleur vertoonde, die niet de kleur is van haar committenten der Provin ciale Staten. Intusschen zitten, meent de schrijver, mr. Limburg, de vrijzinnigen daardoor lcelijk in het moeras, omdat Nederland thans voor langen tijd een kerkelijke Eerste Kamer krijgt, minstens tot 1913, tenzij een eventueel vrijzinnig kabinet denzelfden weg zou willen volgen als nu. In zooverre is dan ook naar de meening van mr. L. deze ontbinding een gevaarlijk precedent. De schrijver zegt vervolgens: „Yoor de groote politiek heeft deze ontbinding de beteekenis, dat zij in haar gevolgen de fouten van dr. Kuyper helpt goedmaken. Het indienen van zijn Hoo- ger Onderwijswet vóór het einde van de vierjarige regeeringsperiode was een fout, omdat hij een deel van zijn coali tie ontstemde. De linkerzijde in de Tweede Kamer had van die fout partij kunnen trekken, zoo zij in dit wetsont werp geen groote politiek en geen liooge philosophie had gezocht, maar zich eenig en alleen had geworpen op de waar borgen voor de vrije universiteiten. Dat is niet geschied en de uitslag van de stemming in de Tweede Kamer, gevoegd bij het feit, dat op het stuk der waar borgen het wetsontwerp geen enkele wijziging had ondergaan, dan die ééne welke een gevolg was van een onhan digheid van den minister waarbij een universiteit na 25 en na 50 jaar wel toe." Hans at dien middag zeer weinig; verliefde incnschen eten over het alge meen niet veel en bovendien was ge hakt zijn lievelingsspijs niet. Eindelijk sloeg het vijf uur. Ilij had reeds zijn post op den wal, vanwaar hij een gezicht over de geheele vesting had ingenomen. In order: daar kwamen de zwarte rok, de lichte broek en de glim mende hoed in het gezicht. Hans voelde een lichte mate van hart klopping. Eerst dacht hij, dat het kwam, omdat hij zich over zijn vooraf beraden list tegenover den eerbiedwaaïdigen overste schaamde. Maar spoedig werd het hem duidelijk, dat de aanblik van den vader zijner geliefde zijn bloed in beweging bracht. Door die gedachte gerustgesteld begon hij volgens de aanwijzing zijns ooms lijnen in liet zand te trokken. Het was stfl en ledig in de vesting. Hans hoorde den overste met vaste schreden naderen hij kwam in zijne onmiddellijke nabij heid en bleef toen staan. Hans zag niet op; de overste deed nog een paar schre den en kuchte. Ilans trok met zijne rot ting eeu lange diepzinnige streep. Toen kon de oude heer zich niet lan ger stilhouden. „Ei, ei, jonge heer," zei de hij vrien delijk, terwijl hij zijn hoed afnam, „maakt gij kaarten van onze vestingwerken?" Hans zag op als iemand, die uit diepe meer faculteiten zal moeten bezitten, maakte het voor de vrijzinnigen in de Eerste Kamer niet gemakkelijk. Wan neer thans liet Hooger Onderwijs reeds voor Kerstmis door do nieuwe Eerste Kamer zal zijn afgedaan, en intusschen d ontstemde elementen in de coalitie weer met de regeering aan anderen arbeid hebben meegewerkt zal bij de verkie zingen van 1901 de Hooger Onderwijs wet aan de linkerzijde niet meer kunnen ten goede komen. Een tweede fout van dr. Kuyper be stond in de wijze waarop hij had toe gelaten, dat zijn Drankwet gevormd was tot het misbaksel dat ten slotte de goedkeuring van de Tweede Kamer vcr- w ierf. De Eerste Kamer had dit ontwerp kunnen verwerpen zonder politieke ge volgen; zij zou daarmee het land een dienst hebben bewezen, en zelfs menig lid van de rechterzijde zou over die verwerping niet hard hebben getreurd. Door de ontbinding echter zitten we aan de Drankwet vast. Eindelijk: de regcering beging van haar standpunt de politieke fout niet te zorgen dat het Tariefontwerp in de beide Kamers kon zijn afgedaan vóór de verkiezing van 1905. Integendeel, zooals de zaken stonden, zouden die verkiezingen beheerscht worden door het tarief, want óf het was zelfs nog niet behandeld in de Tweede Kamer, óf de Eerste Kamer zou op dit belang rijke economische vraagstuk met eere zijn gevallen en de verkiezingen zouden plaats hebben na verwerping van de Tariefwet door den Senaat. Thans echter krijgt de regeering een zeer gewillige Eerste Kamer voor haar tariefontwerp en wat de Tweede Kamer mocht aan nemen al erkennen wij dat de ver kiezingen van 1905 toch mede door het tarief zullen worden beheerscht, omdat een aanneming in de Tweede Kamer vóór dien tijd niet mogelijk is zal de Eerste stellig niet afwijzen. Zoo is het voor ons nog geen uitge maakte zaak, dat niet een ander beleid van de linkerzijde in de Tweede Kamer bij de Hooger Onderwijswet aan de groote politiek en aan den economischen toestand en de welvaart des lands, ten goede zou zijn gekomen." Ten slotte zegt de schrijver nog ten aanzien van de meerderheid in de Eerste Kamer: „Dat de meerderheid eenmaal het wetsontwerp verderfelijk achtende voor het land de wet verwierp, niet tegenstaande zij wist daarmede misschien haar eigen doodvonnis te tcekenen, is een daad van karakter. Den bekwamen mannen, die ter wille van hun overtui ging, hun zetel zullen verliezen, strekt die daad tot blijvende eer." De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, zegt in een artikel over de ontbinding o.a., dat zij, bij vroegere ge legenheden meer in het breede de fouten van Kuyper's voorstel, en vooral die van zijne tactiek om het dogmatisch onder- wijs-ontwerp aan het technische vast te schakelen, in het licht heeft gesteld; ook de onoprechte en belachelijke w ijze van verdediging werd, meent zij, vol doende door haar aangetoond, zoodat zij zich ontslagen mag rekenen van nog maals uiteen te zetten, waarom ook haar inziens de anti-korkelijken niet anders konden doen, dan „dit misbaksel van een wetsontwerp af te wijzen". Toch meent zij, dat de liberalen an ders hadden moeten handelen; zij had den billijkheidshalve zich moeten ver klaren voor gelijkheid van examen voor de leerlingen van alle universiteiten, af genomen buiten de universiteit. gepeinzen opschrikt, en vriendelijk groe tend antwoordde hij ietwat verlegen: „Neen het is slechts eene ge woonte van mij, het is oin mij te ori- ënteeren." „Eene uitmuntende gewoonte! een zeer uitmuntende gewoonte," riep de overste met warmte. „Zij versterkt het geheugen," merkte Hans bescheiden aan. „Zeer waar, zeer waar, heer student," antwoordde de hoofdman, die behagen vond in den eenvoudigen jongen man. „Namelijk bij ingewikkelde situaties," ging de eenvoudige jonge man voort, terwijl hij zijn tcckening met den voet uitwischte. „Juist wat ik zeggen wilde," riep de overste verrukt, „boven alles zijn teeke- ningen en plannen onontbeerlijk in de krijgskunde, zooals ge wel kunt begrij pen. Een slagveld bijvoorbeeld...." „Ja, dat zijn zaken, die mij te inge wikkeld zijn," viel Hans hein met een bescheiden lachje in de rede. „Zeg dat niet, jonge heer," antwoordde de ander. „Heeft men eenmaal een goed overzicht over het terrein en over de stellingen der legers, dan kan zelfs een tamelijk ingewikkelde veldslag aanschou welijk voorgesteld worden. Zie bij voor beeld het terrein, dat wij nu voor ons hebben, dat kan ons zeer goed een be grip, in miniatuur natuurlijk, geven van.,., van bijvoorbeeld.... van den slag bij AVa- Dr. Kuyper zoo vervolgt de Am sterdammer is zonder uitstel overge gaan tot Kamer-ontbinding. Maar zou hij er den moed toe gehad hebbben, indien de liberalen van de Tweede en de Eerste Kamer duidelijk hadden laten blijken, dat zij het verleenen van den effectus civilis een ongeoorloofden eisch moesten vinden, doch dat zij tegelijker tijd van harte bereid waren, op andere volkomen billijke, wijze, aan het verlangen der kerkelijken naar recht te voldoen? Hoe zou Kuyper nu voor de natie staan, als hij dan toch, om zijn wil, ten voor- deele van zijn eigen universiteit, door te zetten, de Kamer ontbonden had, ten einde dien effectus civilis te bemachtigen. Tegenover Het Volk en het Sociaal Weekblad verklaart de Nieuwe Courant te weigeren, eens en voor goed, deze ontbinding als een constitutioneel prece dent te erkennen, om de eenvoudige reden, dat uit hetgeen in strijd met den zeer duidelijken geest van de Grondwet geschiedt, nooit gevolgen voor de toe passing dier wet mogen worden afgeleid. De ontbinding nu was een daad van machtsmisbruik, niet van rechtshanteering AVil men de grieven van de N. C. ken nen, dan verwijst zij naar het scherp ge stelde requisitoir van prof. de Louter. AA'at het alternief betreft, m het rapport var. den ministerraad aan de Koningin gesteld, dat het onstane conflict slechts op tweeërlei wijze tot oplossing was te brengen, óf door terugtreden van het Kabinet, óf door ontbinding yan de Eerste Kamer, dit zegt de N. C. is op dit oogenblik eenvoudig niet waar En zij noemt de jongste partijdaad der regeering met den geest van de Grond wet in strijd. Als zoodanige kan zij voor latere onrechtmatigheden of machts misbruiken nimmer een precedent zijn. Over het in de Staatscourant gepu bliceerde rapport door den Raad van ministers aan II. M.de Koningin uitge bracht, waarin de leden van dien Raad eenparig tot ontbinding der Eerste Ka uier adviseeren, zegt de N.E.Ct. o.a. „In het rapport treft ons de uitspraak, dat het ontstane conflict alleen tot op lossing te brengen was, of door terug treding van liet Kabinet, of door ontbin ding var. de Eerste Kamer. Nog slechts weinige dagen geleden zijn uit den boe zem der kerkdijken partijen gansch andere stemmen vernomen, waarvan de meeste, nu het ontbindingsbesluit er een maal was, zich op die wijze wel niet meer lieten hooien, maar waarvan ééne, de gezaghebbende stem van den man onder wiens leiding De Nederlander staat, toch standvastig dezelfde is gebleven. Het A'aderland zegt in zijn nummer van Dinsdag '26 Juli van de ontbinding der Eerste Kamer. De vraag is thans ter sprake gekomen, of deze Eerste-Kamerontbinding als een antecedent mag worden beschouwd, waar naar later een andere Regcering ver wijzen mag, die ook de vervulling van haar wenscheu andere wenschen dan die van dr. Kuyper door de Eerste Kamer verijdeld ziet. Die vraag is geen vraag voor wie deze ontbinding gelijk prof. De Louter en gelijk De Nieuwe Courant als een misbruik beschouwen van de macht door de Grondwet aan het Uit voerend Gezag verleend. Dat is ons standpunt echter niet. Quaestieus schijnt het ook ons, of ze, van liet standpunt der Regceringspartijen zelve gezien, verstandig, wijs te noemen is, deze ontbinding; maar nu over eeu terloo." „De oude heer wordt zwaar op de hand," dacht Hans, „maar het kan me niet schelen, ik bemin haar." AA'ees zoo vriendelijk hier op de bank plaats te nemen," ging de overste voort, die inwendig verheugd was over zulk een verstandigen toehoorder, „dan zal ik beproeven u in korte trekken een begrip te geven van dezen noodlottigen merkwaardigen slag, altijd als hetu interesseert." O, gaarne, overste." antwoordde Hans. „Niets kan mij meer belang inboezemen. Ik ben maar bang, dat fkhetu te lastig maak. U zult te veel moeite hebben, met zulk een onkundigen burger als ik." „In het geheel niet; de zaak is een voudig; men mpet zich slechts van te voren op het terrein oriënteeren," ver zekerde de vriendelijke oude heer, ter wijl hij naast Hans ging zitten en rond keek. Toen zij daar zoo zaten, keek Hans den overste eens goed aan, en hij moest bekennen, dat deze ondanks zijn zestig jaren nog een knappe man was. Zelfs de korte knevel, die aan de uiteinden op gestreken was, gaf hem iets jeugdigs. Over het geheel had hij veel overeen komst met koning Oscar IA' op de oude twaalf-t chelling-stukken. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 2