Klerk Stadsnieuws. Advertentiën. Allerlei. CENTRALE KIESVEREENIGING 3 van Oost-Azië - - - naar Nederland JOH. DE RIJKE. beginselquaestie botsing kwam tusschen Regeering en Eerste Kamer, terwijl de samenstelling dier Kamer met die der Provinciale Staten zoo weinig meer klopte, dat Zuid-Holland al een paar jaar lang bezig was den Senaat om te zetten, welk proces de jongste Staten verkiezingen geenszins hebben kunnen stuiten, nu gaat het, meenen we, heel niet aan, de ontbinding, in welk opzicht ook, constitutioneel ongeoorloofd te noemen. En wanneer later een ander Kabinet hetzelfde overkomt als nu het Minis- terie-Kuyper weervoer, en wel onder soortgelijke omstandigheden, dan zal deze ontbinding een antecedent - zijn, waarop men zich met volkomen recht matigheid zal kunnen beroepen. Jaren, ja ik mag wel zeggen eeuwen lang is de „vliegende Hollander," een schrikbeeld voor alle zeevarenden ge weest, zoo'n verschijning waarvoor een goed zeeman even) bang moet zijn als een recht geaard ilollandsch kind voor den boeman. En nu komt er een bericht uit Ame rika van een vliegenden Hollander, die heuseh bestaat, en van wien men ver telt, dat hij over vijf jaar even populair zal zijn als de flets. Een zekere meneer Holland, dus vast en zeker van ooi-sprong een Hollander, heeft nl. een vliegmachine uitgevonden, waarmee hij weldra in New-York allerlei hoog-, laag-, rechts-, links-, kortom al lerlei kunstvliegerijen zal vcrloonen, en waarvan hij zich zooveel succes voorspelt, dat zijn „vlieger" de fiets binnen kor ten tijd „overvleugelen" zal. Het toestel bestaat uit 4 vleugels, elk van 3 M. lengte, die aan de schouders en heupen bevestigd en door handvat ten en trappers in beweging gebracht worden. De machine weegt ongeveer 20 pond. Het raam is van aluminium en staaldraad, en het overtrek van do vleu gels van zijde. De vlucht moet onder nomen worden van een kleine verhe venheid af. De heer Holland beweert verder dat alleen de eerste vleugelslagen eenige inspanning vereischen; na de eerste slagen kan de vliegende zoo licht en zeker voortzwevcn „als een vogel"; en met een inspanning, die niet veel grooter zou wezen dan men om te fiet sen gebruikt, zou men er met gemak in slagen, 65 tot 80 KM. in het uur af te leggen. Als de uitvinder gelijk heeft, dan staat ons werkelijk een geheele omwen teling in het maatschappelijk leven te wachten. De torenspitsen moeten alle worden afgeplat om geschikte rustpunten voor de „menschenvogels" aan te bieden, de telegraaf- en telefoondraden moeten veel zwaarder en dikker worden, om de heele rije mênschen te kunnen dragen die er dan als vogels op gaan zitten, de wegwijzers van den A. N. \VB. (dan A. N. Y. B.) zullen 50 M. hooger moe ten worden, aan elk huis dient een „plat" tc komen, waar bflkkers-, slagers- én kruideniersjongens kunnen „neerstrijken" enz. enz. Naar verhouding van den „wiekslag" zijner verbeelding, kan elk lezer met dit vliegeronderwerp zijn vlucht nemen en hooger in de lucht stijgen dan ik dat doe, gedachtig aan de wijsheid onzer voorouders: die niet hoog zit, kan niet lioogvalleu.' Ik keer daarom tot het uitgangspunt terug, en vestig nog even de aandacht op de enorme tegenstellin gen, waaraan het wondere Amerika zoo rijk is. In denzelfden tijd, dat het bericht van die nieuwe machine met zijn groote snelheid komt, lezen we van oen Ame- rikaanachen trein, die niet minder dan 1040 dagen te laat aangekomen is. Een trein die over tijd aankomt is niets buitengewoons, men heeft zelfs op de stations geschilderde borden met: „trein no zal vermoedelijk uren minuten te laat aankomen, maar een trein die dagen, maanden en jaren over zijn tijd aankomt mag iets bijzonders lieeten. Hij vertrok den Sen September 1900 van Galveston naar Beaumont, eene stad die 124 kilometers van daar ver wijderd ligt en die hij bereikte den 16en Juli 1903, dat wil zeggen juist 1040 dagen te laat. De oorzaak voor het op onthoud was een cycloon, die in de om streken van Galveston woedde en daar groote schade aanrichtte. Ook de spoor weg werd daardoor vernield, maar als door een wonder bleef de trein op de rails staan, hoewel zwaar beschadigd. Er werden nieuwe lijnen aangelegd, alle schade werd hersteld, maar de trein bleef maar staan op de afgebrok kelde 1-als. Toen kreeg een ingenieur een grappigen inval. Hij liet den trein zoo goed mogelijk herstellen, sloot de afge broken rails waar hij op stond op de nieuwe spoorlijn aan en zoo bereikte de trein nog zijn plaats van bestemming, waar niemand meer aan dacht. Thans is deze trein als curiositeit opgezonden naar de tentoonstelling van St. Louis. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van Lceraar in de Na tuurkunde aan de H. B. 8. alhier. De Adjudant-Ondcrofficier-pikeur J. E. Schuiling, van het le Reg. Huzaren heeft den militairen dienst met pensioen verlaten. Bij Kon. besluit is kapitein J. C. H. ;V. Quack, van het 5e Rog. lnf. benoemd tot Majoor bij liet 2e Reg. Inf. De 2c Luitenants van het 5e Reg. Inf. F. J. O. baron van Hardenbroek, L. J. de Wolf, en D. J. Gorter, zijn benoemd tot le Luitenant bij luin korps. Bij het 5e Reg. Inf. zijn benoemd tot 2e Luitenant de cadets P. N. van Bavel, en D. Keus, beiden afkomstig van de Kon. Mil. Academie. Kei- m i s. Yoor ruim f 4500 is inge schreven voor s'andplaatsen op de a.s. kermis, waarvan het grootste bedrag betaald zal worden door H. Wolfs met zijn stoomcaroussel (f3100). Uit die inschrijving blijkt verder, dat de kermis te zien zal geven hetzelfde, wat ieder jaar voorkomt: hippodrome, draaimolen, schiettent, kinoniatograaf, panopticum De dames T. H. Korteweg en J. C. IJperJaan alhier slaagden voor de acte Engclsch 1. o. OJfTWERP-KEGLEilIEKT VOOU DE „AMERSFOORT". Artikel 1. De vereeniging heeft ten doel in libe ralen geest werkzaam te zijn bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer in het District Amersfoort. Art. 2. De leden worden onderscheitien in: a. Afdeelingsleden. b. Verspreide leden. De toelating als lid der afdeelingen wordt geregeld door de afdeelings-regle- menten. Vereenigingen die zich als afdeelingen wenschen aan te sluiten, geven dien wensch schriftelijk te kennen aan het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging, onder toezending van hare reglementen. Dit Bestuur beslist omtrent de aansluiting. Verspreide leden zijn kiezers die door hunne woonplaats geen lid kunnen zijn van eene afdeeling en door het Bestuur op hun verlangen als lid zijn toegelaten. Bedanken voor het lidmaatschap moet schriftelijk geschieden. Art. 3. Iedere afdeeling benoemt uit hare leden één of meer afgevaardigden als leden van het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging, die daarin te zamen één, twee of drie stemmen uitbrengen naarmate het aantal leden der afdeeling op 1 Januari bedraagt 25 of minder, 25 tot 50 of meer dan 50. Elk ;oneven jaar treedt op 1 Januari één derde gedeelte van het Bestuur volgens rooster af, doch is terstond her kiesbaar. Zoowel in die periodieke als iu tusschentijds ontstane vacatures, voorzien de afdeelingen zoo tijdig mogelijk. Het Bestuur kiest een Voorzitter, een Onder-Voorzitter, een lsten en een 2den Secretaris en een Penningmeester. Art. 4. De Bestuursvergaderingen worden ge houden op tijd en plaats, die de Voor zitter, met inachtneming van de wenschen der afgevaardigden, 't geschiktst acht. De Voorzitter is verplicht eene ver gadering bijeen te roepen op gemotiveerd voorstel van twee Bestuursleden. Art. 5. Wanneer eene verkiezing moet plaats hebben voor leden van de Tweede Kamer of van de Provinciale Staten, geeft het Bestuur zoo spoedig mogelijk bericht daarvan aan de betrokken afdeelings- besturen met uitnoudiging tot het zenden van hare afgevaardigden naar eene Bestuursvergadering, ten einde te spreken over de personen die voor de candidaats- stelling in aanmerking kunnen komen. Tenminste vier weken vóór den ver kiezingsdag vergaderen de afdeelingen ieder afzonderlijk tot het stellen van een of meer voorloopige candidaten voor iedere vacature. liet Bestuur der Centrale Kiesvereeni ging vergadert daarna minstens drie weken vóór den verkiezingsdag tot eene definitieve keuze van den candidaat of de candidaten. De afdeelingen ontvangen van den uitslag zooveel noodig bericht van het Bestuur. Art. 6. Alle stemmingen over personen ge schieden bij gesloten briefjes, over zaken mondeling. De beslissingen gescliieden bij vol strekte meerderheid van de uitgebrachte geldige stemmen. Kan zoodanige meer derheid niet door twee achtereenvolgende vrije stemmingen verkregen worden, zoo heeft herstemming plaats tusschen hen die de meeste stemmen op zich vereenig- den. Bij staking van stemmen beslist de Voorzitter. Art. 7. De uitgaven der Centrale Kiesvereeui ging worden bestreden: a. door eene jaarlijksche contributie van de afdeelingen, die voor de ver kiezingen van leden der Tweede Kamel en der Provinciale staten beiden zijn aangesloten, van 15 cents per lid, en van do afdeelingen die voor slechts één dier verkiezingen zijn aangesloten, van 10 cents per lid; liet aantal leden op 1 Januari dient daartoe tot maatstaf. b. door eene jaarlijksche contributie van minstens 50 cents voor ieder ver spreid lid. c. door vrijwillige bijdragen. d. door omslagen over de afdeelingen deelgenomen hebbende aan verkiezingen, welke tekorten mochten hebben veroor zaakt, in evenredigheid van hare leden aantallen. De reiskosten der Bestuurs leden worden door de afdeelingen gedragen. Art. 8. Het vereeniginsjaar is het kalender jaar. Art. 9. Jaarlijks vóór 15 Januari doen de Secretarissen der afdeelingsbesturen aan den Secretaris van het Bestuur opgaaf van het ledenaantal op 1 Januari en van de namen der bestuursleden en der afgevaardigdenleden van het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging. Art. 10. In Februari van elk jaar doet de Penningmeester der Centrale Kiesver eeniging rekening en verantwoording over het afgcloopen jaar. Het Bestuur zendt een afschrift van de goedgekeurde rekening aan de besturen der afdeelingen. Art. 11. Wijzigingen in dit Reglement kunnen worden voorgesteld door het Bestuur of door een der afdeelingen. Zoodanige voorstellen moeten alvorens in een Be stnursvergadering te worden afgehandeld, gedurende vier weken aan het oordeel van alle afdeelingen zijn onderworpen geweest. Art. 12. In alle gevallen niet in dit Reglement voorzien, beslist het Bestuur. De Besturen der reeds gevormde afdeelingen bestaan uit de navolgende heeren Voorzitter LOCALE Amersfoort. F. M. v. Veen Onder-Voorz. E. Gerst lste Secretaris J. J. v. der Eist 2de Pcnningm. Leden H. Donker H W Prillevitz l K1ESYEREENIGINGEN. Zeist. Baarn. Jhr. K. J. A. Dr. A. J. A. H. Ram van Thomas Bottestein J. A. Meteler- kamp II. Polman P. Bloemeu- daal H. J. Rijnink W.Heijbroekjr J. C. Horsman J.S-Veldhuizen W. F. Donath Afdeeling Lensden Stoutenburg. J. W. van dei- Heul P. Keete W. Derksen A. Plomp O. Geertsma E. J. Schreuder A. de Lange. Aanmelding voor het lidmaatschap der Centrale of der genoemde afdeelingen bij een dier heeren wordt dringend verzocht. Verder moet getracht worden nog afdeelingen op te richten in de gemeen ten: De Bildt, Doorn, MaarnMaartens dijk, Westbroek, AchttienhovenBens- woude Woudenberg, Soest, Eenincs, Bun schoten en Hoogland. De noodige steun van belangstellen den, wordt daarbij verwacht en op hoogen prijs gesteld. Het einddiploma van de II. B. 8. verwierven de volgende leerlingen van do school alhier: W. F. K. Bischoff van Heemskerck. P. J. Boogaert, T. van Daal, A. C. F. van Kuijk, W. A. Piepers, II. Riedel, en A. H. Schimmel. Heden slaagden nog: E. G. van Bisse lick, M. H. van Eek, J. Ente, Jo hanna M. van Helsdingen en W. II. van Ilclsdingen. De voordracht voor eene onderwijze res aan de school Koningstraat, hoofd de heer N. van Veen, bestaat uit de dames: L. C. Oerlemans te Yrijhoeven- Capelle; C. Holsteyn te Vaassen en D. Rosier te JIoog-8oeren De vrijzinnige propagandaclub alhier heeft in do vergadering van 25 Juli be sloten zich aan te sluiten bij den Bond van Vrijzinnige propagandaclubs. Bij de gehouden schietwedstrijd van Ned. Schutterij-Kaderbond tc 'a-Graven hagen werden persóneele prijzen behaald door onze stadgenooten de heeren: II van Gelder, J. W. van Achterberg-li, G. Muys, J. D. Lanimcrts van Bueren, L. T. van Zwol, J. J. Otto on R. E. van Ruyven. Te Zwolle slaagde voor het examen hoofdakte de heer J. II. van Drie, on derwijzer alhier. B. en W. van Amsterdam hebben ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de wis- en werktuigkunde en de cos- mographie aan de 3e h. b. s. met 5-ja- rigen cursus voor jongens aldaar aanbe volen den heer G. C. A. Valewink. De 15 perceelen, gelogen aan den Soesterstraatweg en de Withoosstraat werden Zaterdagavond ten overstaan van notaris A. N. J. Vos verkocht aan de heeren van 't Hof en Achtcrbergh voor f30.000. Vacature ('roockcwit. Weldra, de juiste datum is nog niet bekend, moet er een verkiezing plaats hebben in district Hl voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Croockewit. Binnen kort, binnen zeer korten tijd hopen wij, hebben de leden van de vrijzinnige kiesvereeniging: „Amersfoort" dus een convocatie te wachten van het Bestuur. Want er zijn honderd redenen voor een, waarom het gewenscht is met deze zaak spoed te maken. We willen er hier de leden nadruk kelijk op wijzen, dat het lidmaatschap van een vereeniging, inzonderheid van een Kiesvereeniging niet alleen rechten geeft, maar ook plichten oplegt. Van de Kiesvcreenigingen hangt ten opzichte van de samenstelling van den Raad zooveel af, dat werkelijk geen dol leden zonder gegronde reden van een vergadering, waarin de keuze van den kandidaat plaats heelt, mag wegblijven. Het is wel geen geschikte tijd om te vergaderen, maar het is bijna nooit een geschikte tijd om belasting te be talen, en toch moet dit gebeuren. We wekken de leden van de Kies vereeniging dus op trouw ter verga dering te komen. Tevens sporen we alle vrijzinnigen aan: „wordt lid van de vrijzinnige- Kiesvereeniging Amersfoort". Geldelijke bezwaren kunnen niemand terug houden. De contributie kan men zoo laag stellen, als men zelf verkiest, Door lid van de kiesvereeniging te worden, oefent men grooter kracht uit, dan door er buiten te blijven staan. Door trouw ter vergadering te komen geeft men krachtigen moreelen steun aan het Bestuur. Zegt het voort! (1) Secretaris: <le heer J. v. cl. F.lst, Berg straat alhier. Elders in ous blad vindt men de namen der overige bestuursleden. Als mosterd na den maaltijd komt in den regel de critiek op gemeenteraads vergaderingen uitgeoefend. We verwijzen naar het ingezonden stuk van den heer P. II. van llaselen in ons vorig nummer, waarbij deze liet toejuicht, dat het voorstel van B. en W., om ieder te verplichten zijn privaatput- ten door do geiiieenterciniging tegen vergoeding te doen ledigen is verworpen. De heer van llaselen juicht het toe, dat dit voorstel is verworpen, en meent tevens, dat hij die zaak bekijkt van een standpunt, dat blijkbaar niet door de leden van den Raad is ingenomen, Mij wenschen voor het oogenblik op deze zaak zelf niet in te gaan, maar aangenomen, dat de critiek van den in zender in alle opzichten juist ware, dan was het toch veel beter, dat zulk oen waarschuwende stem gehoord werd voor het besluit is genomen Jan daarna. En nu komen we tot de zaak, waai om het ons te doen is. De lieor van llaselen had niet vóél de gemeenteraadszitting tie gege tens om zijn oordcel er over uit te spreken. De stukken, zelfs al zijn ze gedrukt, ontvangen alléén de leden van den Raad en de verslaggevers van de plaatselijke bladen, die ze echter pas na de zitting mogen publicecrrn. Waarom toch, vragen wij. De publieke zaak kan alleen door publiciteit gediend worden. De heer Plomp, die dezelfde vraag deed in een der vorige zittingen van den Gemeenteraad kreeg daarop van den Burgemeester ten antwoord, dat die geheimzinnigheid eenvoudig een ge volg was van een besluit van den Raad. Natuurlijk, ia er eenmaal een be sluit genomen, dan dient men zich daar aan tc houden. Maar wordt het niet hoog tijd, dat dit besluit wordt opgeheven? MTe leven toch niet meer in de lte- gententijd, waarin, alles, wat de Heeren wezen, door de rest van de burgers moest worden geprezen P Openlijk critiek moet den Raadsleden aangenaam zijn en is in het belang der gemeente. Laat men tegelijkertijd, wanneer de Raadsleden de stukken ontvangen, die ook toezenden aan de Redacties der ver schillende plaatselijke bladen, met het recht, die te miblicecren. Men moet dit meer aanmoedigen, dan beletten en we hopen, dat spoedig een der raadsleden, de vraag van den heer Plomp omzet in een bepaald voorstel, opdat dan dien toestand van werken in het halfduister spoedig een einde komen. 't Spreekt van zelf, dat B. en W. liet dan toch in hun hand hebben, niet tepubli- ceeren, die stukken, waarvan de inhoud van zoodanigen aard is, dat de open baarmaking ervan in liet nadeel van de gemeente zou zijn. Burgerlijke stand van Amersfoort van 23 tot 27 Juli 1904. Geboren: Antonettc Maria, d. v. II. J. Lentelink en Ph. J. Vermeer. Gerard, z. v. J. van Dijkhuizen en S. Poelhout. Everardus Anthonius, z. v. \V. Berghuizen en A. M. Markhorst. Anna Jacoba, d. v. J. Werkhoven en H. var Pluven. Overleden: Nicolaas Leijer, oud 3 maanden. Willem W. 11. Alfrink, oud 1 jaar. Jantje Juffer, oud 8 maanden. Maria Otten, oud 2ti jaren, wed. Johannes van Weerhorst, oud 2 maanden. De Inspecteur der directie belastingen vraagt met 1 Augustus a.s. ecu den op een salaris van f 300 's jaars. Eigen handig geschreven brieven te bezor gen aan zijn kantoor lMcter Botli- straat O. Is verschonen: ZOMERREIS mei den TraUM-Siberiselien Spoorweg DOOR van 1873 tot 1903 Ingenieur-Adviseur in dienst van de „Naimusho" (Min. van Binn Zaken) te Toki o-Japan. net 2 kaarten eu ÏO plateu. Prijs gebonden in prachtband f 2,05 Naainlooze Vennootschap Drukkerij „Yada", DirecteurJoh. A. Nederbragt. Wageningeu, Juli 1904.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3