DE NIEUWE JAMS Advertentiën. De feestelijkheden te Baarn Waterleidingmaatschappij J. N.vanHoogevest. per een pondspotf 0.32 uitgewogen per pondf 0.25 J. van Genderen privaatlessen te mogen geven, met ad viezen. 4 Verzoek van de heeren W. G. A. Meijer, Dr. P. K. Lulofs en J. C. A Havinga om privaatlessen te mogen geven, met adviezen. 5 Voorstel omtrent periodieke ver- hooging van jaarwedde Van de leeraren Dr. P. K. Lulofs en A. M. Kerkkamp, met adviezen. 6 Voorstel omtrent periodieke ver hooging van jaarwedde van de leeraren Dr. P. H. Poyrot en Dr. A. Smit, met adviezen. 7. Voorstel in zake het verzoek van het bestuur der Amersfoortsche Tram weg Maatschappij om eene subsidie van f1U00. voor 1904. Te behandelen bij de Gemeentebe- grooting. 8 Voorstel in zake het adres van G. J. Boode om eervol ontslag als onder wijzer bij het Lager Onderwijs. De heer Hamers. Zou het niet wcn- schelijk zijn dit punt aan te houden tot 't einde der vergadering, want ik had nog een vraag te doen, die beter kan ge daan worden in geheime zitting. Aldus besloten. 9 Voorstel betreffende het eervol ont slag verleend aan Mej. A. T. Iüeij als onderwijzeres bij het Lager onderwijs De voorzitter. Door een fout in den vorm komt dit voorstel nog eens ter sprake. De heer Esveld. Moet er dan ook niet een maand langer traetement worden betaald. De voorzittei. Neen. Z. h. stemming goedgekeurd. 1U. Voorstel tot het betuigen van ad- haesie aan een adres van de vereeuiging tot bevordering van stoomvaartbelangen tot verbetering van den Eemmond. Z. h. stemming of discussie aangeno men. 11. Voorstel omtrent regeling van het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool cursus 1904 1905. De voorzitter. De adviezen hebben ter lezing gelegen en zijn dus bekend. De Secretaris leest ze voor. De heer Hevligers. (Onverstaanbaar) De heer Esveld. Zeer gaarne zou ik eenige inlichtingen willen hebben, om trent de motieven die er toe geleid heb ben om nu de school in eens tot een 10-klassige te maken. Ik heb die mo tieven niet in de stukken kunnen vin den. A'aar veler meening zal er door die maatregel schade aan het onderwijs worden gedaan. Ook zal de Rijkssub sidie dan wel worden verminderd en denkelijk weer worden gebracht op 10.000. We kunnen dus voor hetzelde geld klassen krijgen van 17 of 18 leer lingen en nu zal men klassen maken van 27 leerlingen. De wet op hetHoo ger onderwijs spreekt van een maximum van 24 leerlingen terwijl uit het advies van den inspecteur blijkt, dat op de K. II. B. 8. het maximum op 26 wórdt gesteld. De orde zal in een grooterc klasse moeielijker zijn te handhaven. Wethouder Cclosse. Ik moet opmerken dat We niet hebben een 12 klassige school maar een 5 klassige met 12 afdeelingen. Voor een leeraar is het aangenamer een goed bezette klas voor zich te zien, dan zoo'n kleine klas. Voor een zwak leeraar gaat dat niet op, maar de Gemeente betaalt goed en dan mogen we ook goede leeraren cischen. (Verder onverstaanbaar), De heer Esveld. De heer Celosse heeft niets anders aangetoond, dan dat ik gesproken heb van klassen waar ik afdeelingen had moeten zeggen. Waai' de Inspecteur op het Middelbaar onder wijs en de wet op het H. spreken van een maximum van 26 en 24 leer lingen, daar zijn dat autoriteiten, die ik hooger stel dan onze minister van onderwijs. (Gelach) De heer Celosse heeft in de vorige vergadering juist gezegd dat in een kleine klasse het ondcrwijsgeven een genot wordt. De heer Celosse heeft ook vergeten het voordeel te noemen voor de gemeente dat schijnt er dus niet te zijn. We hebben nu 12 afdeelingen. De subside is daarop gebaseerd en wanneer we nu 10 afdeelingen maken zal de minister de subsidie gaan verminderen. We zul len dus niets krijgen dan verslechtering van het onderwijs. De heer Plomp. Een vermindering van de afdeelingen vermoedt de heer Esvcld, geeft minder subsidie. Dat weet alleen de minister van Binnenlandsche zaken en daarom zouden we eerst eens kunnen informeeren wat de gevolgen zouden kunnen zijn. "Wethoeder Celosse. Dat komt me niet gewenscht voor we hebben dat al eens meer gedaan en kregen ten ant woord, dat de minister ter zijner tijd wel zou beslissen. (Verder onverstaanbaar.) De heer KI eb er. Ik zal voor het voorstel stemmen. Ik ben niet zoo goed op de hoogte als de heer Esveld, maar om voor één leerling nog een klas in te richten, komt me verkeerd voor. De krachten van de leeraren gelden niet mee, die zijn goed, want we zien dat ze steeds meer vragen privaaatlesseu te mogen geven. De heer Ileijligers. Het geldt hier net bestendigen van een bestaanden toestand liet voorstel kan zijn in het belang van de gemeente, doch niet in dat van de school en het is dus de vraag welke belangen gaan voor, die I an de sohool of die van de gemeente De heer Celosse (onverstaanbaar) De lieer Esveld Nu zijn er 3 boven het maximum maar een paar leerlingen die zich in den loop van den cursus aan melden, maken dat getal veel te groot. De heer Jorissen. Heb ik den wet houder van onderwijs goed begrepen, dat er R. H. B. S. zijn, die ook boven het maximum gaan. De heer Celosse. Ja. De heer Jorissen. Nu dan is er voor de gemeente toch ook geen bezwaar. De voorzitter sluit de discussie en in stemming gebracht wordt het voor stel aangenomen niet 8 tegen -1 stemmen. Tegen de heeren Proinp, van Eek Esveld en Ileijligers. 12 Indiening gemeenterekening. De rekening over 1903 geeft in ont vangsten f 589 ö1/., en uitgaven f 543. 306.34, zoodat er een voordeelig soldo is van f46.033.171 In handen gestelt van een commissie bestaande uit de heeren Oosterveen, Tromp, en Kleber. 13 Benoeming leeraar inde Staatsweten schappen aan de Hoogere Burgerschool. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer D. J. Breumcr, te Utrecht. 14. Benoeming onderwijzeres aan de school 3e soort aan de Koningstraat. Bcnonmd mej. L. C. Oerlemans, te VrijhoevenCapelle. 15. Voordracht leden van hot college van zetters. Voorgedragen worden de hr. L. L. Visser, T. van Daal en J. Sinnige, en II. C. van Dam, S. Knoppers en A. Herschel. 16. Betaling uit den post voor on voorziene uitgaven op de begrooting van 1904. Indertijd stond de Raad f65 toe voor medailles voor het kegelconcours. Ged. Staten maakten bezwaar daar de medailles 161.80 kosten. Met intrekking van 't vorig besluit aldus besloten. 17. Behandeling verordening mazelen enz. De voornaamste bepalingen luiden als volgt. Het is aan het Hoofd der school ver boden, kinderen, lijdende aan mazelen, epidemische bof of kinkhoest, besmette lijke huid- of oogziekte of besmettelijke ziekte der behaarde hoofdhuid, of kin deren uit huisgezinnen, waarin mazelen voorkomen, tot de school toe te laten, voor dat hem uit eene geneeskundige verklaring is gebleken, dat de ziekte heeft opgehouden, en er, voor zooveel mazelen betreft, geen gevaar voor be smetting bestaat, voor de andere leer lingen der school. Wanneer het lloofd cener school ver moedt, dat in zijne school een leerling, lijdende is aan een der in art. 2 genoem de ziekten, of dat in het gezin, waartoe een leerling zijner school hchoort, ma zelen voorkomen, geeft hij van dit ver moeden terstond kennis aan het hoofd van het huisgezin, waartoe de leerling behoort, en laat hij dien leerling niet in de school toe voor dat hem, door overlegging eener geneeskundige ver klaring, gebleken is, dat zijn vermoeden onjuist was, of dat de ziekte geweken is. Het is aan een Hoofd van een huis gezin, waarin zich een der art. 2 ge noemde ziekten openbaart, verboden in het geval van mazelen, een tot zijn gezin behooreud kikd, en in de overige gevallen de door een dier ziekten aan getaste kindereu, eene school te doen bezoeken, vóór dat door overlegging van eene geneeskundige verklaring, aan het Hoofd der school gebleken is, dat de ziekte is geweken. Overtredingen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25. Na enkele onverstaanbare opmerkin gen van den heer Ileyligers werd de verordening zonder discussie en zonder h. stemming aangenomen. Alsnu gaat de Raad over in geheime zitting. Na heropening komt aan de orde het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwij zer G. J. Boode. Wordt verleend met 9 tegen 2 stem men (tegen de heeren Plomp en Iluy- ligere.) Aan het eind der vergadering doet de hoer Ileyligers eenige vragen om treilt het oproepen van een leeraar in Natuurkunde, waarna de voorzitter te half vijf de vergadering sluit. Onze particuliere Correspondent schrijft ons. Baarn. Wie gisteren op onze aan sporing of uit eigen beweging een bezoek aan de Germaansche Mark heeft gebracht, zal zeker geen berouw hebben over zijn uitstapje. Wij althans hebben genoten Afwisselender, idyllischer en toch ook weer comischer schouwspel dan de aan blik, dien het Germaansch dorp en zijn bezoekers ons bood, is moeilijk te be denken. Zie daar voor u dePekingkom, waarop een ruwe uit een boomstam gemaakte boot wordt voortgebomwd. Achter in het vaartuig staat een oude indrukwek kende Germaan; zijn lange grijze haren, zijn zware, volle, grijzende baard, zijn ebruind gezicht, zijn kalme blauwe oogen, zijn rustige houding, zijn stem mige maar toch losse kleederdracht boe zemen u ontzag in, en doen u denken aan heldenfiguren uit de oud-Gerinaan- sche dagen. Die indruk wordt nog ver sterkt, als gij uw oog ineer naar links slaat, en aan de overzijde van het meer twee hutten ziet staan, op welken erf Germaansche vrouwen en kinderen in blauwe of bruine kleederdracht zich bezighouden, en een paar armzalige geiten aan een „strooien" touwtje staan te „grazen". Ge ziet nog iets verder naar links; maar o schrik, uw illusie is weg! Boterham-etende oude tantes, giebelende jonge meisjes in reformklec- ren, deftige heeren met gekleede jassen en hooge doppen, sportliefhebbers met trui en korte broek, „stik-beduusde" boerinnen met witte mutsen, nuchtere boeren, die lachend aan elkaar vertellen, dat „die boot eigenlijk van iczer is," heel die bonte mengeling van menschen, die men op een zendingsfeest gewoon lijk aantreft, stoot u plotseling in de werkelijkheid terug. Snel loopt ge verder, inderhaast nog bijna omver gereden door een paar ondeugende Germaantjes, die aan het vaderlijk oog ontsnapt, een tegen een boom staande fiets probeeren en er al aardig mee terecht kunnen. Ge bereikt weldra de „havezate", op welker erf een paar woedende honden de wacht houden, en een koe en een mooi ge roskamd paard-met-hoefijzers staan te grazen. Verder staan op het erf nog een bijenstal en een broodoven, uit welke laatste een heerlijk tarwebrood u toelacht. Ge zijt nu weer geheel en al Germaan geworden en vol geestdrift begeeft ge u naar de plaats, waar een oude boogschutter bezig is den jongens te loeren, hoe ze den boog moeten han- teeren. Eenigszins vreemd kijkt ge op, als ge onder ade knpen, zooveel don kerharige of zwartlokkige schuttors op merkt, maar nog grooter is uw verwon dering als ge er zelfs eenigen ziet met een zeer duidelijk Semiotisch type. Nog nadenkend over de vraag, hoe die kin deren Jacobs onder deze blonde Ger manen verdwaald zijn geraakt, hebt ge, ondertusschen verder loopend, de ding- plaats bereikt. Hier staat onder een heiligen booin een groote steen, waar achter de „richter" zich verheft. Vóór den steen staan een aantal vrije mannen, voor de rechtszitting opgeroepen, ernaast zijn de „bijzitters" of schepenen en een priester, 't Is een indrukwekkend gezicht! Met een kloppend hart wacht gij het oogenblik af, waarop liet. ding ge opend zal worden, en de richter zal gaan spreken. Ge hebt, om althans iets te kunnen begrijpen van de rechtspraak uw Oud-Hoogduitsch leesboek, uw Heli and, uw Beowulf thuis eerst nog eens doorgelezen, maar gij bemerkt al gauw, dat uw moeite vergcefsch is ge weest. De rechter spreekt heel verstaan baar IIollandsc.il, en de klager en de gedaagde doen in 't minst niet voor hem onder. Gij zijt weer in de 20e eeuw! Dan ïaaar weer verder geloopen om toch maar uw eersten indruk weer te verlevendigen. Daar passeert ge een grafterp waarvoor een bedroefde wedu we ligt te treuren, haar linkerarm onder het hoofd. Dit is het treffendste en meest poëtische, dat ge nog gezien hebt. Ge komt in een weeke, zachte stem ming van medelijden en eerbied en blijft staan. Daar verschijnt plotseling een heer met een lioogen hoed, die vroolijk roept: „Kom Jans, je wordt afgelost." De treurende Germaansche weduwe staat op, wordt plotseling een vroolijke Jans, kruipt lachend onder het prikkel draad door, en wordt vervangen door Kaatje, ik bedoel door een andere weduwe. Vol afschuw voor een man, die twee weduwen naliet, gaat ge verder, en ziet nu in een diepte onder een boom een offersteen, waarop een gedood lam ligt, en waarvoor een wit kleed met bloedrooden rand is gespreid. Twee krijgers staan naast den boom, en heb ben aan den priester gevraagd, of het lot hun gunstig zal zijn bij hun nieuwe onderneming. De priester neemt het aarden vat, waarin het schapenbloed is opgevangen en sprenkelt wat op het kleed, om uit de figuren de toekomst te lezen. Ieder voelt de wijding van het oogen blik, behalve een kwajongen, die met een schelle stem roept„He jü>, is tat bessensap?" Publiek en priesters zwichten voor den humor en glimlachen. „Ze hebbe der zelf lol van, da's ok wat moois," roept een ander. De twin tigste eeuw verjaagt u nok hier, en ge gaat naar den uitgang .van liet terrein, want ge hebt alles gezien, zelfs de tri cotborstrokjes van de Germaansche kin deren, welker mouwtjes heel onbeschei den onder de mouwen van het opper kleed uitkeken. Vóór gij het terrein verlaat beklimt ge nog even een hoogte om voor het laatst uw blik over alles te laten gaan En hier van uit de verte schijnt alles u weer zóó echt, komt ge weer zóó onder den indruk, dat gij met een dankbaar gemoed voor de volijverige feestcommissie, die zoo enorm veel heeft gedaan om het zoover te krijgen, het feestterrein verlaat. Ontzaggelijk is de mcnschcnmassu, die van allo kanten toestroomt. Tot Soestdijk is het één bewegende menigte van menschen, rij tuigen, automobielen, fietsen enz. enz. Straks komt de Koningin I 't Is ondertusschen half vijf geworden, maar de koninginnen verschijnen niet, en velen zijn in hun verwachting te leurgesteld maar toch, de feestvreugde was er en is er gebleven. Baarn viert feest, en met haar de duizenden feestgangers, die maar steeds blijven toestroomeu. En toch als om half negen 't bosch fantantisch is verlicht en duizenden op de primitieve banken gezeten zijn of er dicht opeen gepakt nans staan om naar de schitterende tableauxt te kijken, is 't af en toe doodstil in het sombere woud, zóó aangrijpend is de aanblik, zóó overweldigend de indruk, dien de beeldengroepen maken. in het vorig nummer dezer courant werden de tableaux aangegevenwe kunnen dus kort zijn. Een goede be schrijving te geven is ons trouwens onmogelijk, en daarom vatten we ons oordeel in in deze weinige woorden samen „het was eenig mooi ST&ÖSNÏEUW8. De leerling der II. B. S. alhier M. R. A. Bishoff van Heemskerek, komt voor eene plaatsing aan de cadettenschool te Alkmaar in aanmerking voor den dienst hier te lande. Naar de Veenendaalsche Courant bericht, zal er een Anti-revolutionair dagblad worden opgericht voor de pro vincie Utrecht. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, tijdelijk leeraar in de Staatswetenschap pen aan de H. B. S. tc Amsterdam, wordt door Burg. en "VVeth. voorgedragen om wederom benoemd te worden voor den cursus 19041905, of voor zooveel korter als noodig mocht blijken. Een wielrijder kwam Zondagavond nabij 't station Soesterberg, doordat hij over een hond reed te vallen met het gevolg dat hij zijn rechterarm ontwrichtte. Overgebracht naar Amersfoort verleende Dr. H. W. Schreuder aan het Politie bureau de eerste geneeskundige liulp, waarna de patiënt naar zijn woonplaats, Hoogland, werd gebracht. Met ingang van 1 Augustus is de klerk der posterijen en telegrafie II. Jonker overgeplaatst naar Dongen. Aan den adjudant onderoff. W. A. Spits van het 5e Reg. Inf. is de gouden medaille voor trouwen mil. dienst toe gekend. Maandagmiddag tegen half een pas seerde het koninklijk echtpaar, op reis naar Soestdijk, onze gemeente. Ds. E. M. ten Gate van Monniken dam zal op Zondag 7 Augustus te half elf in de Luthersche Kerk optreden voor den Doopsgezinden Kring. Zondag 7 Augustus zal door de staf- muziek van het 5e Reg. Inf. een con cert worden gegeven op het terras van Amicitia". De 2e luit. der Inf. J. Govers, alhier in garnizoen, wordt op verzoek over geplaatst naar het le Reg. Inf. A. tossen De Amersfoortsche processte naar Kevelaar vertrekt dit jaar 22 Augustus en komt terug 24 Augustus. Er zullen ongeveer een duizend deelnemers zijn. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie is aan de II. IJ.S. M. vergunning gevraagd, om op ver schillende stations openbare interlocale spreekcellen, voorzien van automatisch werkende toestellen, te mogen plaatsen. Naar men ons meedeelt is de vergun- ning daarvoor ook verleend voor het station Amersfoort. Meermalen komt het voor, dat reizi gers zeer veel handbagage in de door gaande rijtuigen medenemen, waarbij niet zelden van een omvang dat de medereizigers er last van ondervinden. Daarom hebben de spoorweg-maatschap pijen het personeel opgedragen goed toe te zien, dat de handbagage niet meer plaats in beslag neemt, dan de ruimte zoowel boven als onder hunne zitplaatsen toelaat terwijl geen zitplaat sen door de bagage mogei. worden ingenomen Ta VHertogenbosch slaagde gisteren voor het examen hoofdonderwijzer de heer J. M. Weterings te Appeldoorn, vroeger onderwijzer alhier. Ter eeré van den jaardag van II. M. de Koningin-Moeder wapperden gisteren tal van vlaggen van verschillende open bare en particuliere gebouwen. Vooral de Langestraat leverde oen prettige aanblik op. Het klokkenspel bewees cok, dat een jaardag van het vorstelijk huis werd geweid, terwijl 's avonds de Amersfoortsche muziekvereniging een concert gaf aan de Koninginnelaan. Het concert dat de stafmuzick van het 5e Reg. Inf. gisterenavond ten pa- leize te Soestdijk zou geven is niet doorgegaan wegens den dood van II. M. adjudant Jhr. t. d. Staal. Bij de gisterenmiddag gehouden vei ling van de Chemische fabriek met om liggende gebouwen, goederenvoorraad en machinerieën, aan de kleine koppel werd deze in massa afgemijnd op f 59.800. De schietvereeniging „Wilhclmina" behoorende tot de afdeeling Amersfoort van den Koninklijken Ned. Bond van Oud-ondcroff. hield Maandagavond een onderlingen schietwedstrijd op de Leus- derheide, tot besluit van de zomeroe- feningen. De uitslag was als volgd Schutters le klasse. Ie prijs: L. B. J. Serré, 2c prijs: J.A. Janssen, 3e prijs D. van Buurcn, 4e prijs B. A. Clemens, 5e prijs J. D. Lammerts van Beuren,, 6e prijs J. Pluim. Schutters 2e klasse, le prijs W. van Achterbergh, 2e prijs G. Ilar- dcveld, 3e prijs: A. Ilassing, 4c prijs Tl. Heilijgcrs. De prijzen werden na afloop -n „de Arend" uitgereiki, waarna men na af- lopp nog geruimen tijd gezeellig bijeen bleef. Van de laatste groep examinandi voor het eind diploma ÏI.B.S. in de provincie Utrecht slaagden de volgende leerlingen van de II. B. S. alhier: Anton Schimmel, Elisabetha J. A. Wic- ringa W. J. Unger. Willemina J. F. Rost, A. Schut en Albertus Schimmel. Aan het eindexamen II. B. S. in onze provincie hebben in het geheel deelgenomen 102 candidaten, waarvan 35 van de II. B. S. alhier. Van die 35 verkregen er 30 het diploma, zoodat or slechts vijf zijn afgewezen. DE UTRECHTSCHE mankt hare abonné's bekend, dat de WATERLEIDING zal zijn afgesloten Vrijdag 5 August 11* a. s. des naminiddags van liult' twee tot hall' drie. De Vertegenwoordiger ONTVANGEN: Xeleplioom 104, Ariiiieuixeliestr. 35.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3