No. 64. Woensdag 10 Augustus 1904. ie Jaargang versoiiijuti Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Wees U Zelf! Buitenland. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Een stap terug! FEUILLETON. DE SLAG BIJ WATERLOO. Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke koiling.) Zooals onzen lezers waarschijnlijk bekend zal zijn is door verschillende corporaties bij het lager onderwijs de strijd aangebonden tegen te groote klassen voor de volksschool. Met woord en pen trachten de voor mannen in die beweging het groote publiek duidelijk te maken, dat er een innig verband bestaat tussclmnde grootte van eene klasse en de resultaten van het onderwijs. Meermalen werden aan den Raad van verschillende gemeenten adressen gezon den om te trachten de overbevolkte klassen tegen te gaan en het maximum aantal leerlingen in een klasse lager te krijgen, dan de wetgever dit veroorlooft. Die strijd bestond tot nu toe bijna alleen bij het lager onderwijs. Slechts hier en daar gingen er-ook bij het Middelbaar Onderwijs stómmen in dien geest op, doch over t algemeen hoorde men van die zijde weijiig klachten. Dit werd niet veroorzaakt door lietfeit, dat deskundigen van oordeel waren, dat het Middelbaar onderwijs Wel mot groote klassen kon werken, in geenen deele, doch het euvel van te groote kjassen komt bij het Middelbaar Onderwijs zoo weinig voor het gymnasiaal onder wijs wordt er door een wetsbepaling tegen gevrijwaard dat men er van zelf weinig vau hoorde. De kwestie: hoe groot mag een klasse van een Hoogere Burgerschool hoogstens zijn, zoodat liet onderwijs nóg aan be hoorlijke oischen kan beantwoorden is er eene, die niet langs wiskundigen weg kan worden opgelost. Het is hier de practijk alleen, die uitspraak kan doen. De Hooger-Onderwijswet bepaalt het maximum-aantal leerlingen Wp" "24, voor de Rijks-Hooger-Burgerschpleu is dit vastgesteld op 25, velen zijn van oordeel, dat een 20-tal leerlingen, vooral in de drie hoogste klassen, stellig niet mag worden overschreden. Wie eenigszins bekend is met de verschillende parti culiere instituten zal weteu, dat in der gelijke inrichtingen nooit of bijna nooit grooter klassen dan van een 20-tal voor komen, en dat een verstandig instituteur, zoo spoedig het aantal grooter wordt tot splitsing in meerdere afdeelingen zal overgaan. Hu weet men, dat een kost schoolhouder in den regel koopman is -* Om met oordeel des onderscheids het onware van het ware te kunnen onderscheiden moet men de gedachte talen varendat men de. waarheid in \>achl heeft. Augustinus. *- door 6) ALEXANDER L. KIEL LAND. „Mag ik de heeren hier verzoeken? Het souper is klaar," zeide juffrouw Schrappe, terwijl zij de deur der hel der verlichte eetkamer opende. Neef Hans moest wel mede eten en boven dien had hij honger, maar hij zag steeds op zijn bord en zeide weinig Daardoor werd het gesprek in den beginne slechts tusschen vader en dochter gevoerd. De overste, die dacht, dat Hans zich in tegenwoordigheid van Betty verlegen gevoelde, wilde hem tijd' laten op streek te komen „Wat jammer, dat ge juffrouw Becl; van avond niet gevraagd hebt, daar zij morgen weggaat," zeide de overste „dan had ge quatre-mains kunnen spelen." „Ik heb haar gevraagd te blijven en dus uit zijn zaak zoo groot mogelijke voordeden zal trachten te haleu, iets wat natuurlijk niet af te keuren is, indien dat door geoorloofde middelen geschiedt. Zijn eigen belang is dus no. 1 en dat brengt ongetwijfeld mee, dat zijn uit gaven tot het noodzakelijke beperkt, zijn inkomsten zoo groot mogelijk zijn. En toch zal hij er niet toe overgaan een klasse maar vol te stoppen met een dertigtal leerlingen, omdat ieder onder wijzer wel weet, dat dit getuigen zon van groote kortzichtigheid, want liet onderwijs zou dan niet meer voldoende kunnen zijn en de kostschool zou ver- loopen. De adverteerders onder de kost schoolhouders weten dan ook zeer wel wat ze doen, wanneer ze bij hunne reclame geregeld vermelden: „kleine klassen". Waar bier dus de machtige prikkel van het eigenbelang er toe drijft de klasse-bevolking uiet boven een bepaald maximum op te voeren, kan men gerust aannJbicn, dat voldoend onderwijs niet mogelijk is, wanneer men het aantal leerlingen ecner klasse voor oudere leerlingen althans tot ver boven de twintig doet stijgen. Dringend noodzakelijk is liet dan ook een maximum vast te stellen, waarvan niet afgeweken moet worden. Cfaat uien aan een eenTiiqal vastgesteld maximum- tornen, dan weet men niét, waar men toe komt. De redohcering, „och, één jongen kan er nog wel bij, of er nu 24 of 25 in een klasse voorkomen, wat maakt dit nit. Een leeraar, die goed onderwijs kan geven aan 24 kinderen kan liet ook wel als er één meer bij is" lijkt ons uit een onderwijskundig oogpunt zeer af keurenswaardig. Men zet zoodoende de deur wijd open voor allerlei mis standen. (iaat meu zóó door, dan kan men nóg wel een stap verder gaan en rede neeren: als goed klassikaal onderwijs aan 25 leerlingen mogelijk is, dan is dit ook liet geval bij 26 enz. Daar niet wiskundig vast te stellen is, wij herhalen liet, waar precies de grens cener klassebevolking ligt, is er bij het vaststellen van een maximum, altijd sprake van zekere willekeur, dat is niet weg te redeneeren. Doch, die willekeur vindt men in liet dagelijkscii leven meermalen terug o. a bij liet vaststellen van een belasting toen zij van middag hier was: maar zij ging reeds naar een partijtje in een andere familie." Neef Hans spitste de ooren. Zou er sprake zijn van de dame van dien middag? „Ik heb u reeds verteld, dat zij met mij op den wal was en daar afscheid van mij nam," voer tie overste voort. „Het arme meisje, 'tis werkelijk jam mer voor haar." Nu bestond er geen twijfel meer „Yergecf mij, is er sprake vaneen jonge dame met blond haar en blauwe oogen?" vroeg neef Hans. „Ja! dezelfde," antwoordde overste Schrappe, „kent u juffrouw Beek?" „Neen!" antwoordde Hans, „maar het viel mij in, dat liet de jonge da me kon geweest zijn, die ik omstreeks twaalf uur op den wal tegenkwam." „Dat was zij" zeide de overste, een knap meisje, niet waar?" „Een zeer schoon meisje," ant woordde Hans met gevoel en over tuiging. „Heeft zij misschien eenig verdriet gehad? Het kwam mij voor, alsof de heer overste" „Ja, ziet ge, zij is eenige maanden verloofd geweest „Negen weken," viel juffrouw Betty in. „Zoo slechts zoo kort? nu goed; en nu heeft haar verloofde juist dezer dagen met haar afgemaakt. Daarom is zij nu eenigen tijd opreis, percentage. Geen voorstanders van een progressieve inkomstenbelasting zal liet ooit gelukken op wetenschappelijke gron den de door bon aangenomen percentages te verdedigen. Elke schrijver op dit gebied zal zich dan steeds beroepen op wat dc practijk loert. Hetzelfde is ook hier liet geval. En waar die practijk aantoont, dat een goed docent met een 24-tal leerlingen b.v. de handen reeds vol heeft zouden we werkelijk in navolging van het Hooger Onderwijs, dit getal als maximum willen vastgesteld zien en tot splitsing van klassen overgaan, wanneer dit aantal werd overschreden. „Zoodat dan de mogelijkheid bestaat, dat men voor één leerling b.v. een klasse zou moeten spitsen"? (zie Raadsverslag, vorig nummer). Ja. Daar zal men in 't algemeen toe moeten komen. Trouwens, daar zullen zelfs zij, die blijkbaar het middelbaar onderwijs geen goed hart toe dragen óók toe moeten komen. Want als is men van meening, dat 27 per klasse wel kan, dan zal men toch wel van oordcel zijn, dat er ééns een grens moet komen? En gesteld, dat mpn vindt, dat die grens 39 leerlingen jpêr afdeeling is, dan zal toch ook dc 40e leerling een split sing noodzakelijk maken? Betrekkelijkerwijze zal liet altijd één leerling zijn, die zoodoende de exploi tatie van een middelbare school duurder zal maken. Daaraan is niet te ontkomen. Uit het verslag van de laatstgehouden raadsver gadering, voorkomende in ons nummer van 3 Augustus, weten onze lezers, dat de Raad op advies van B. en W. besloten heeft, dat de II. B. 8. alhier gesplitst zal worden in 10 afdeelingen in plaats van in 12, zoodat de 3e klasse uit 2 afdee lingen in stede van uit 3 zal bestaan elk van ongeveer 27 leerlingen. In het onderhavige" geval zou bij splitsing van dc 3e klasse der II. B. 8. in 3 afdee lingen elke afdeeling toch nog 18 leer lingen tellen, een getal waarbij het mogelijk is goed onderwijs te geven en dat toch nog groot genoeg is om een Hink leeraar te cischen. Vooral voor de drie hoogste klassen van de Hoogere Burgerschool lijkt het ons een groot bezwaar, dat dc bevolking zoo talrijk wordt, omdat in die klassen vakken worden onderwezen, die eigen zooals ge wel kunt nagaan, en gaat bij hare familie aan de westkust, g- loof ik, een paar weken doorbrengen Zij was dus verloofd geweest doch slechts negen weken; evenwel was dat toch altijd eenkleine „maar". Toch was neef Hansmenschenkenner genoeg, zoodat hij reeds naar dien middag kon oordeelen, dat hare ge voelens voor den weggeloopen min naar niet de ware liefde was. Daarom sprak hij: „Als liet de dame is, dieik heden zag, dan schijnt zij de zaak nog al licht op te nemen." „Dat is het juist wat ik een ver wijt voor haar vind," zei juffffrouw Betty. „Waarom?" vroeg neef Hans wat scherp, want de toon, waarop dejonge dame haar aanmerkingen maakte, be viel hein volstrekt niet. „Was het misschien beter, dat zij zich dood treurde?" „Neen zeker niet," antwoordde juf frouw Schrappe, maar naar mijn in zien zou zij meer sterkte van karak ter getoond hebben, als zij meer ver ontwaardiging aan den dag legde tegen over haar gewezen verloofde." „Ik vind juist liet tegenovergestelde; het toont juist groote vastheid van gemoed, dat zij geen haat of toorn gevoelt; want de kracht der vrouw ligt in het vergiffenis schenken," zeide Neef Hans, die woordenrijk werd, nu aardige moeilijkheden met zicli brengen. We denken daarbij b.v. aan liet onder wijs in physica, dat in de derde klasse begint en aan dat in Scheikunde in de hoogere. Vooral waar de leerlingen met physica beginnen is liet noodzakelijk, dat men én om dc aan te brengen begrippen to verduidelijken en om de belangstelling levendig te bonden zooveel mogelijk proeven laat zien. Bij het doen van proeven, kan de leeraar maar een ge deelte van zijn aandacht aan de klasse wijden, zoodat liet „orde-houden" moeie- lijker wordt, dan dit bij sommige andere lessen liet geval is. Ook bij Scheikunde is dit zoo. Bovendien weet ieder wel, dat juist de leeftijd van 14 tot 10 a 17 jaar een zeer moeilijke leeftijd is, de overgang van knaap tot jonge man, die zeer zeker invloed uitoefent op den geest van de klasse en waarbij van de zijde van den leeraar heel wat tact vereischt wordt, om een goede, liefst zouden we zeggen een prettige verhouding tusschen lee raar en klasse te doen ontstaan. We zijn dus van oordeel, dat juist liet feit, dat een der hoogere klassen een te groot aantal leerlingen zal tellen, de bezwaren, die we» in 't algemeen te berde brachten, nog vergrooten. En nu de financieele zijde van de zaak. Blijkt werkelijk, dat de Minister van Bimüënlandsche zaken op grond van het feit, dat de school 10 in plaats van 12 afdeelingen telt de subsidie van het rijk vermindert iets waartoe bij stellig thans volkomen gerechtigd is dan wordt de zaak er niet beter op. Dan ,gaat het geldelijk voordeel dat men meent bereikt te hebben door een groot aantal leerlingen in twee klassen samen te dringen grootendeels, zoo niel geheel verloren. Dan is het effect dat men bereikt heeft alleen, dat men: het onder wijs o)> de H. li. S. in slechter eondi'ic heeft qebutrhl sonder dat de gemeente er voordeel bij heeft. Alleen kan men zich troosten met het bewustzijn dat men misschien beeft meegewerkt de schatkist met een f 1000 te bevoordeelen. Of de Auiersfoorters daaraan iets op hun belastingbiljet zullen bespeuren? Het antwoord aan den lezer. Op aangevoerde gronden meenen wij, dat de Gemeenteraad een voor het liet er op aan kwam zijne geliefde te verdedigen. Juffrouw Betty was van oordeel, dat, wanneer men bij het verbreken van een engagement meer verachting aan den dag legde, de jeugd met het aangaan van zulk een verbond wat voorzichtiger zoude worden. Neef Hans daarentegen beweerde, dat als een verloofde bemerkte ja zelfs den geringsten twijfel voedde dat, wat hij voor liefde had gehouden, niet de zuivere, echte, ware liefde was, hij zich niet alleen moest haas ten dc verloving te verbreken; ook was het plicht, zich voor de omge ving te verontschuldigen, vergiffenis der andere partij te erlangen en zoo weinig mogelijk meer over dc zaak te spreken, zoodat alles in het ver geetboek raakte. Juffrouw Betty antwoordde heftig, dat zij niet vond, dat het was zooals het hoorde, indien jongelui zicli bij wijze van proet verbonden, en deden alsof zij elkander beminden. Die opmerking hinderde Hans in de hoogste mate; maar hij vond geenge legenheid meer te antwoorden, want de overste stond van tafel op. Juffrouw Schrappe had iets over zich, dat hij volstrekt niet kon uit staan, en dat hield liern zoo zeer be zig, dat hij geheel en al de treurige tijding vergat, dat juifrouwBeck mor ondenvijs zeer betreurenswaardig besluit heeft genomen. Men meldt aan de Morning I'ost uit Pretoria, dat de Boerenaanvoerders weigeren de regeling der Regeering goed te keuren, waarnaar een derde gedeelte van den wetgevendeu Raad benoemd en twee derden gekozen zullen worden. Zij verklaren alleen een rege ling te kuuncn aanvaarden op het be ginsel van een volledig representatieve Regeering gebaseerd. Dc Vesuvius werkte eenige dagen en wierp aanzienlijke hoeveelheden lava uit den middelsteii krater. De bewoners in de onmiddelijkc nabijheid waren en kele dagen zeer ongerust, maar de werking was niet van langen duur. Sedert Vrijdagavond is de vulcaan weer in rust. Te Sorrente voelt men echter nog lichte schokken. Een Petetsburgsclie correspondent, Duitschei', wien liet door de censuur onmogelijk gemaakt werd zijn verhaal over den aanslag op 5 on Plehwe naar waarheid aan zijn blad te seinen, kwam dezer dagen naar Berlijn en schreef van daar de juiste toedracht. Volgens hem zijn bij den moordaanslag in een nauwe drukke straat vlak bij het station en juist na aankomst van een trein ge pleegd 20 mensehen gedood en meer dan 100 gewond. Onder de dooden zijn 2 soldaten, eenige koetsiers en onbekend gebleven voorbijgangers. Mot zekerheid meldt hij voorts, dat onder de dooden een hooggeplaatst staatsambtenaar is een van zijn vrienden, en dat de aanslag werd ge pleegd door vier mannen, van wie drie om het leven kwamen. De vierde is een Fin van Zweedsche afkomst. Er is in Rusland oen wet afge kondigd, die de medische studie en de rechten van vrouwelijke artsen regelt; vrouwelijke artsen wordt wat titel en rechten betreft, geheel met de manne lijke» gelijk gesteld. Zij, die buiten 's lands zijn opgeleid, kunnen zonder verdere voorbereiding voor liet examen als arts in Rusland worden toegelaten. Aan 't medisch instituut worden ze opgenomen zonder moeilijkheden, na een eenvoudig examen, als zij 19 jaren oud en niet gen zou afreizen. Hij moest bekennen, dat de dochter van den overste een schoon, ja een zeer schooit meisje was; zij scheen huiselijk en verstandig te zijn, en men kon duidelijk zien. dat zij haren ouden vader met aandoen lijke teederheid liefhad. En toch zeide neef Hans: „Dat arme meisje, zij zal nooit trouwen." Want zij miste ge heel en al die liefelijke onbeholpen heid, die ons in een jong meisje zoo zeer bekoort. .-Vis zij sprak, deed zij het met overtuiging en zekerheid; nooit gebruikte zij van die betoove- rende halve zinnen als: „ja, ik weet niet, of u mij begrijpt" „het is mociclijk mij goed uit te drukken" ik weet niet, boe ik het zeggen moet, maar ik voel wel wat ik meen;" kort om van dat half onzekere, onbewuste, dat het schoonste sieraad der vrouw- is, vond men geen spoor bij mejuf frouw Schrappe. Daarbij verdacht hij haar van „eene geleerde" te zijn. En daarin moet een ieder Hans gelijk geven, dat, zal een vrouw haar plicht in dit leven vervullen, namelijk de vrouw van haren man te zijn, zij geen andere kundigheden mag bezitten als die hij wenscht, dat zij bezit, ol die hij haar zelve geeft, iedere an dere voorraad van geleerdheid zal steeds een gilt van zeer twijfelach tige waarde zijn. Neef Hans bevond zich in eene el-

De Eemlander | 1904 | | pagina 1