Binnenland. boven de 28 jaren zijn en mits zij niet tot den Joodschen godsdienst be- hoorcn! Voor Joodsche meisjes is do toelating tot 8 pCt. van de studeerenden beperkt. Eindelijk is o. a. bepaald, dat de meisjes, die niet bij ouders of familie wonen, haar intrek moeten nemen in een speciaal voor dat doel in te richten internaat. De Amerikaansche tak van de beruchte Italiaansche llafia, de Black Hand, houdt weder duchtig huis; alle Italianen in de Unie, die zich niet aan dc bevelen van het geheim genootschap onderwerpen, loopen groot gevaar; te Passace, in Ncw-Yersey, is 'thuis van een Italiaansche barbier door dynamiet verwoest, omdat de eigenaar geen f5000 in de kas van de Black Hand wilde storteneen hotelhouder van Elisabeth- street te New-York Capparelle, die ge weigerd had een bijdrage van 500 dol lars te geven, heeft bericht ontvangen, dat hij zich gereed kan maken om naar de andere wereld te verhuizenhij durft zijn huis niet meer uit en heeft de hulp der politie gevraagd, welke druk zoe kende is naar de leiders van de geheim zinnige bewegiug. Dezer dagen werd te Londen een politierechter even vóór den aanvang der zitting door een der aanwezige be klaagden als volgt toegesproken: „Edel achtbare, kunt u mijn zaak niet het eerst in behandeling nemen, want ik moet voor dc tweede maal trouwen, ziet u, eu nu wou ik liever niet te laat in de kerk komen." Dc rechter had er niets tegen en veroordeelde het trouwlustige weeuwtje met den grootst mogelijken spoed tot 2 sh. 6 d. boete, wegens openbare dronkenschap. De juffrouw betaalde en spoedde zich heen, om toch vooral niet te laat in de kerk te komen. Ge wond in den strijd om het bestaan Drie meisjes van de Berlijnsche telefoon, die dienst deden gedurende een hevig onweer, hebben daarvan de ernstige gevolgen ondervonden. Ze zijn gedeel telijk verlamd, en hun toestand is niet zonder ernst. Te Keulen ontmoette een Italiaan twee landslui. Men bezocht vele café's en besloot voor de terugreis naar het Vaderland een gemeenschappelijke reis- kas te scheppen. De eerste Italiaan deponeerde in een portemonnaie een aardig sommetje, de twee andereu deden er elk wat bij, en de kas werd aan eerstgenoemde toevertrouwd. Kort daarop verdween het tweetal. De kashouder deed zijn portemonnaie open en vond haar gevuld met.... steentjes. Mysterie. Er is sprake van inci denten in 't paleis te Koustantinopcl, die zorgvuldig geheim gehouden worden, maar aanleiding zijn voor een krachtige versterking van de Albaneesche paleis wacht. De eenig overgebleven oud-strij der in den eersten Servischen onafhan kelijkheidsoorlog, Stoyan Zikisj, een han delaar te Niesj, heeft zijn 116 verjaar dag gevierd. ïlij ontving tallooze blij ken van vereering. Aan alle oorlogen in 't Oosten heeft hij sedert 1800 deel genomen; ook telkens als hij, na den strijd, zich in den vreemde vestigde, te Wecnen, Bucharest, Kicw of Athene, snelde hij naar zijn vaderland terug als er moest worden gevochten. Hij is nog een kras oud heertje, spreekt zeer dui delijk, heeft een goed geheugen en hoort als de beste; zijn gezicht alleen is wat zwak. lendige stemming. Het was eerst acht uur, en naar zijne meening kon hij moeielijk vóór half tien afscheid ne men. De overste was reeds aan een tafel gaan zitten, om met de veld- manoeuvre te beginnen. Er was geen uitweg, en neef Hans ging naast hem zitten. Vlak tegenover hem zette Betty zich neder met eenig handwerk en een boek. Hans boog zich 'wat voorover en zag, dat het een roman uit de nieuwe Duitsehe letterkunde was. Het was juist een der werken, die Hans steeds met luider stemme roemde, in dien hij zijne moderne beschouwingen met een kleine kleur van vrijdenkerij ontwikkelde. Maar dat boek bier in de handen eener dame te vinden, en dan nog wel in het Duitsch, Hans had er een vertaling van gelezen, dat vond hij in de hoogste mate erger lijk. Toen Betty hem vroeg of hem de roman bevallen was, antwoordde hij, dat het een dier boeken was, die slechts door mannen met ontwikkelde denk beelden en vaste principes moesten gelezen worden, en die volstrekt geen dames-lectuur waren. Hij zag, dat de jonge dame een kleur kreeg, en hij gevoelde grof ge weest te zijn. Maar hij bevond zich in een slechte stemming en boven dien had dat zekere kleine juffertje In een Armenisch huis, in een der voorsteden van Konstantinopel zijn twee kisten met bommen gevonden. Zoo zegt men, doch de vondst wordt in sommige kringen beschouwd als een truc; de po litie zou zelf de gevaarlijke kisten in 't huis hebben gebracht om een voor wendsel te hebben voor haar optreden tegen Bulgareu en Armeniërs, die bij tientallen worden gevangen gezet. Voorloopig worden de beslissingen van de te Bern gehouden internationale conferentie voor de bescherming van patenten en monsters niet openbaar gemaakt. Men weet alleen, dat 14 Staten zich met 't in beginsel vastgestelde plan van bescherming hebben vereenigd. In den Circus te Barcelona is een gewichtige vergadering gehouden door het internationaal anarchisten-comité. Het doel was tegen de wet op de ver- ecnigingen te protcsteeren. Er werdcu heftige redevooringen tegen godsdienst, autoriteiten, kapitaal, bourgeoisie enz. gehouden. En ten slotte is besloten het centrum der anarchistische actie te ver plaatsen naar.... Tanger, in Marokko. Men meldt uit Manilla, dat de Amerikanen nog altijd de handen vol hebben op de Philippijnen. Op 't platte land houdt 't verzet| en de wapening voor den oorlog steeds aan; de landar beid wordt in den steek gelaten de nij verheid kwijnt. Toch zullen de Ameri kanen wel zegevieren, maar ten koste van heeveel ruen6chenlevens nog? De Kegeering in Noorwegen heeft het plan in het Noorden van het land forten aan te leggen om de Noordsche vloot bij een eventueelen aanval te steunen. Men acht dit voor dc be scherming van het geheel Scandina visch Schiereiland van overwegend belang, omdat zoowel de visscherij als de zee-toegangen tegen een vijande lijke vloot, die de aanvoer van levens middelen zou willen beletten, er door beveiligd zullen worden. Een commissie van officieren van land- en zeemacht, onder presidium van admiraal Boerrosen heeft de plannen zorgvuldig onderzocht. Men denkt dat Malvik, de terminus van den trans-scandinavischen spoorweg, in het bijzonder voor versterking in aan merking zal komen. Uit het Handelsblad van Antwerpen: Uffra Jopkens had een papegaai ge kregen, en het bleek dat dit beest lee- lijke dingen zegde; onder ander, telkens de uffra omtrent het kot kwam, riep Cocoken: Yal dood, ouw snuifdoos! Dat hinderde de uffra geweldig, en zij ging om raad bij den koster van Puyvelde. Deze had een papegaai, die goed was opgebracht, en daarom sprak de koster: -Uffra, ik zal u mijn papegaai zendenzet de twee vogels naast elkaar, de uwe zal wel andere woorden leeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Zoodra de twee vogels aan malkaar gewend waren, wilde uffra Jopkens eens hooren of er geen beterschap was ge komen. Toen zij bij het kot kwam, riep haar papegaai uit: Vul dood, ouw snuifdoos! Verhoor ons, Heer, verhoor ons! voegden beide papegaaien erbij. Dezer dagen had in een der post treinen op dc lijn Ylissingcn Bokstel, iets over zich, dat hem ergerde. Hij ergerde en verveelde zich, en zag den beker des lijdens tot aan den rand toe gevuld, toen de overste be gon met het corps B., „door de duis ternis begunstigd voorwaarts te la ten rukken. Neef Hans zag verstrooid toe, hoe de overste lucifers, doosjes, penne- messen en andere kleine zaken over dc tafel liet voorrukken. Van tijd tot tijd schudde hij met het hoofd, doch hoorde in het geheel niets. Hij dacht aan de mooie juffrouw Beek, en wierp af en toe een schuinen blik op juf frouw 8ch rappe, tegen wie hij zoo onaardig geweest was. Eensklaps schrikte hij op. Dc over ste klopte hem op den schouder. „En nu zal ik dit punt ook bezetten. Wat denkt ge daarvan?" Daar doemde de raadgeving van oom Frits voor onzen Hans op: ter wijl hij heftig knikte, zeide hij: „Na tuurlijk! het eenige goede punt, de sleutel van de positie!" Dc overste was verstomd en werd zeer ernstig. Daar hij evenwel het verblufte gezicht van Hans zag, nam zijn goedïieid weder de overhand en zeide hij lachend: „Neen, neen, mijn waarde, nu zijt ge geheel verkeerd. Overigens," voegde hij er met een goedigen lach bij, „overigens is dit eene dwaling, waarin ge deelt met de een niet alledaagsche ontmoeting plaats, 's Avonds te voren was van Duitsch- land naar Engeland per mailtrein een kist met reuzenslangen verzonden. Uit die kist schijnt een dezer exemplaren door onbekende oorzaak ontsnapt te zijn. Althans toen de conducteur van den te rugkeerenden trein den volgenden och tend in den bagagewagen walde gaan, zag hij plotseling een slangekop voor zich. Begrijpelijkerwijze was hij nieterg op zijn gemak doch maatregelen nemen was niet mogelijk. Gedurende den ver deren tocht kroop de slang uit den ba gagewagen, die een weinig openstond, doch hield zich behoorlijk vast, omniet te vallen en slingerde door de snelheid van den trein heen en weer. Bij aankomst te Bokstel mocht het gelukken de slang, die door de gefor ceerde bewegingen veel geleden had, in een kist te krijgen en verder naar de bestenuning op te zenden. (Tel.) Yolks-etymologie. Wij lezen in de N. Crt.: Een vader liep met weetgraag zoontje .voor Scheveningens nieuwste bouwwerken. Zij staan voor het Palace Hotel en het zoontje, wien de tot-zwij- gen-stemmende verbazing van zijn men tor ten laatste begint te vervelen, vraagt: „Wat is dat, pa?" „Dat? Dat is 't Pala-see-hotel!" „Ja, maar wat i s dat pa?u „Och jongen, je ziet toch wel dat 't vlak au de zee staat pal an see!" Uit den Haag meldt meuaan deN.R.C. Gisteren is de tramdienst op de lijn PleinWitte BrugKurhaus uitsluitend met beugelrijtuigeu uitgevoerd. Van den voormiddag tot den avond liep elk rij tuig vol met personen die, hoewel ge woonlijk geen gebruik makende van deze lijn, toch voor de nieuwigheid er eens wenschten mee te rijden. En zoo stond er op het plein tusschcn 4 en 8 uur een lange rij van wachtende passagiers, een colonne die van de stand plaats bij de Witte tot voorbij het stand beeld van den Zwijger voortliep, en dooi de politic, ter uitvoering van de geno men orde-maatregelen, twee aan twee waren opgesteld en een voor een in het rijtuig werden toegelaten. Hetzelfde geschiedde op hetKurhaus- plein te Scheveningen, in de uren dat de grootste stroom van bezoekers naai de stad te verwachten was. Te Scheveningen leidde de heer Ver steeg, hoofdcommissaris, en in de stad de heer Dietz, afdeelings-commissaris, de maatregelen van orde, die weer met succes bekroond werden en waarover het publiek, dat er zich langzamerhand aan gaat wennen, zeer tevreden was, al eischt het in de file staan meer tijd dan het bestormen van de trams. Wat de rechterzijde uit dc Overijsel- scl)$ Staten in het schild voert, kan men wetiicht uit de volgende vraag in Sy- prandi's Volksblad afleiden: „Wat zouden de liberalen wel zeg gen Lals na de verkiezing te Markelo, wanneer deze voor hen gunstig uitvalt, de 28 rechterleden eens allen afwezig bleven of den aftocht bliezen, zoodra de geloofsbrieven van 't nieuwe Statenlid uit Markelo moesten worden onder zocht?" 't Kan een vroolijke vertooning te Zwolle worden op die manier. Bij Kon. Besluit werd dezer dagen het aan liet chr.-hist. Eerste Kamer-lid Havelaar als directeur-generaal der post meesten van onze liooge krijgskun dige autoriteiten. Neen!] nu zal ik u den sleutel der positie toonen." En nu begon hij met eene wijd- loopige verklaring, hoe de stelling, die hij bezet hield, van geene krijgskun dige waarde zou geweest zijn, indien hij de manoeuvre niet had ondernomen, die hij op eigen gezag uitvoerde, en waardoor hij den vijand in de groot ste verlegenheid had gebracht en het corps B. vele uren lang had tegen gehouden in het voorwaarts rukken. Hoe vermoeid en onverschillig Neef Hans ook was, moest hij toch de ver standige houding der voortgerukte troe pen tegen den overste bewonderen, tenzij het verhaal van oom Frits niet geheel op verdichting rustte Want was de zelfstandige manoeuvre van den overste uit een krijgskundig oogpunt misschien een geniale trek, dan was het ook naar behooren, dat hij de „Zwaard-orde" gekregen had. Maar van een andere zijde was het ook aan te nemen, dat het niel aanging in een leger als het onze zoo te han delen, indien hij moest aannemen, dat het doel van den tocht was, iemand op te houden of in verlegenheid te brengen. (Slot volgt.) en telegraaf verleende verlof verlengd tot 20 Sept. a.s. Het Vaderland geeft hierbij de vol gende toelichting: Dit besluit is noodig geworden, om dat de heer Havelaar heeft opgebonden lid der Eerste Kamer te zijn en het deswege hem verleende verlof daarmee tevens een einde nam. Op 20 September als de nieuwe Eerste Kamer weer bij eenkomt, zal hem opnieuw verlof moe ten verleend worden. We hebben nu, indien we ons niet bedriegen, twee waarnemende directeu ren-generaal en een met verlof." De Haagschc Courant teeken bij deze toelichting aan: „Iioe lang moet dat geknoei nog du ren, dat zegt men begonnen is om den heer Havelaar, niettegenstaande hij al lang feitelijk is vervangen, vol pensioen te kunnen geven?" „Zij die den Zondag niet wen- „schen te heiligen komen gemak kelijk tot wanorde. Zoo men het „gebod Gods niet eert, hoe zal men „dan luisteren naar het verbod der „Overheid!" Ziedaar een klein fragment uit de speech van den Burgervader van Ambt- Almelo. Het niet-heiligen van den Zondag be- teekent hier het houden van optochten langs 's Heeren wegen. Zijn onder deze Sabbatschenders ook begrepen de coalitie-vrienden, t. w. de Boomsch-Katholieke Kruisverbonders, die Zondag j.l. in optocht van't station naar 't St-Jozefsgebouw trokken, met muziek voorop, en waarvan de oud-Deken van Almelo, de Zeer-Eerw. Heer Reigers, zich heeft voorgesteld als „de officier van het leger?" En behoort tot die Sabbatschenders ook mr. Sybrandy, die op den dag des Heeren een lustplaats bezoekt, circa acht uren van z'n woonplaats, 0111 daar te genieten van een wereldsch concert? Nbl. v. Almelo. Aan het Hbl. wordt toegezonden het „weekrapport van den inspecteur der vereeniging tot bescherming van nien- schen," waarin de volgende rake opmer kingen voorkomen. „Gedurende de week van 30 Juli 5 Aug. was ik op verschillende plaat sen in Amsterdam werkzaam en moest ik aldaar vele raaien handelend optre den. Zondag 11. bijv. deed ik de II. IJ. S. M. aan eiken vertrekkenden trein drie wagens bijvoegen, daar zij zich niet outzag 10 en meer inenschen in één coupé te bergen. Ik verbaliseerde den 30 Juli een hotelhouder hier ter stede, die zijn paarden een stroohoed opzette, doch zijn koetsier een zwaren hoogen hoed en warme manteljas liet dragen. Ik vernietigde van 15 Aug. 71 paal schoenen, daar ze te klein waren voor dc kinderen, die ze droegen, zoodat open en pijnlijke voeten ontstonden. Voor zes steenbikkers, die op een open veld aan 't wrerk waren liet ik een schaduwgevende schutting op richten, en aan een dienstbode die ge durende de vier wreken, dat dc familie op reis was, thuis moest blijven om op de poes te passen, stond ik voor het verdere gedeelte van dien tijd verlof toe. Aan de politie, die de wacht hield aan de ko8telooze zwemschool aan den Wes- terdoksdijk alhier, gaf ik instructies, de honderden wachtende zwemlustigen „en queu" op te stellen met 30 centimeter tusschenruimte; ik adviseerde de stads- tuiulieden tevens aldaar eenige schaduw gevende boomen te planten, zoodat de wachtende niet langer tegen een gele schutting in de brandende zon opeen gepakt behoeven te staan. Verder deed ik zeventien zwaar beladen handkarren afspannen, zijnde dc vracht te zwaar voor één persoon. Ten slotte deed ik een commissie uiteengaan, welke in een lokaal bij 03 gr. Fahrenheit zes uren achtereen 15 jonge dames voor de hoofd akte examineerde en reikte ik deze dames het gewenschte diploma uit." Ei- ware voor zulk een inspecteur, zoo hij bestond, nog wel meer werk te vinden op warme dagen als we beleefd hebben. Men schrijft ons uit schoondijke: Wat men toch overdrijven kan! Van een eenvoudige liefdehistorie, Zondag vóór acht dagen hier afgespeeld, is acht dagen later een schrikbarend verhaal gemaakt, zoo dat zelfs door die overdrijving de goede naam van een wel wat driftigen maar volstrekt niet boo- zen jongen man wordt geschaad. Dien Zondag zegt het meisje haar vrijer af. De jongen wordt daarna baloorig, komt 's nachts niet op bed, maar wacht \s morgens vroeg het meisje op de hofstede af. 1 lij grijpt haar bij de keel, maar op haar geroep laat hij haar los. Baas en knecht komen toeloopen; de afgewezen minnaar verwijdert zich, wordt later door de marechaussee gehaald maar ontkent eenige booze bedoeling gehad te hebben. Tegen liein wordt toch pro ces-verbaal opgemaakt. Het meisje heeft geen letsel bekomen. En middelerwijl doet door de pers de ronde het bericht dat de jongen gevanke lijk naar Middelburg was gebracht en dat het meisje erg mishandeld geweest zou zijn, wat beslist onwaar is. (Midd. Crt.) UIT DE PERS. In ,De Protestanteen weekblad, uitgegeven door de Evangelische Maatschappij, vinden we een artikel, dat we hieronder laten volgen. Ofschoon het niet in zijn geheel aan spraak kan maken op onze onverdeelde sympathie, achten we het toch be langrijk genoeg om het onzen lezers onder de oogen te brengen. Zeker staat er zeer veel waars en goeds in, dat door vele Amersfoorters wel eens goed overdacht mag worden, lleliooreii wij bij elkaar Van onze tegenstanders op kerkelijk en politiek gebied wordt zeker en terecht beweerd dat zij rooinschen, antirevo lutionairen enz. niet in 't minst bij elkaar passen wat godsd enstige begin selen betreft. Toch hebben wij hun monsterverbond tot stand zieu komen en ondervindt ons- vaderland de gevol gen van hun valscho leus „vóór den Christus". Met die leus gewapend schijnt hun alles mogolijk wat vroeger gedacht werd onmogelijk te zijn, en al zijn hunne daden ook veelal in lijnrechten strijd met den Christusgeest, zij gaan toch voort, de onlangs gehouden verkiezingen hebben het opnieuw bewezen, de domme menigte met hun bedriegelijk vóór of tegen den Christus te misleiden. De geheele liberale tegenpartij wordt doodeenvoudig over één kam geschoren en als goddeloozen enz. aangemerkt. Geen wonder dat door de vcreenigde liberalen van alle fracties in 1905 alles zal worden in het werk gesteld om het zoozeer genaio zich noemende christelijk ministerie te doen vallen en een vrij zinnig bestuur te herkrijgen. Er zal echter nog heel wat gewerkt moeten worden bij de vrijzinnige par tijen om een vast program daar te stellen waarmede alle fraction zich kuunen ver- eeuigen. Voorloopig zijn het allen eens dat door een gezamenlijk optreden bij de stembus in de eerste plaats de gemeen schappelijke vijand Home en Dordt inoet worden verdreven. Mocht dit gelukken, dan zal spoedig de vraag aan de orde komen aau het hoofd dezes vermeld behooren wij bij elkaar Aanvankelijk zal het antwoord hierop ontkennend luiden, toch zal wanneer de verschillende fraction elkander eenigs- zins beter leeren kennen en waardeeren de weerzin op velerlei gebied voor elkaar kunnen worden weggenomen. Is het niet vergeeflijk dat er bij den Protestant, die voor zijn godsdienst niet onverschillig is, een zekere tegenzin bestaat zich aan te sluiten bij iemand die, hoewel op politiek gebied het geheel met hem eens, voor zijn geloof de schou ders ophaalt. Dit weerzien kan zoo spoedig niet op zijde gezet worden en toch„het moet". „Liever Turksch dan Paapsch" is door onze voorouders vroeger wel eens gezegd en hoewel het nu zulk een vaart niet, loopen zal, ieder weet het dat aaneen sluiting van allen die de vrijheid lief hebben noodzakelijk en plicht is. Hoe moeten wij dus op den grondslag- staande van het vrijzinnig Protestantisme ons verzoenen met de ideën van onze bondgenooten waarmede wij gezamenlijk tegen de reactie zullen optrekken? In de eerste plaats door de wetenschap dat vrijheidszin en een vooruitstrevende geest allen bezielt, de afkeer van het ultramontanisme en zijn aanhang allen vervult -, wetende dat het Protestantisme een der groote bronnen is waaruit de vrije geest onder het menschdom ont sprongen is, kunnen wij ook over vele groote hinderpalen die ons schéiden heenstappen en allen die vrijheid en vooruitgang voorstaan als broeders be schouwen, ook hen die zouden willen dat de maatschappij als me t één toover- slag zou te veranderen zijn ten gunste van de mingedeelden en de noodlijden den op deze wereld. Ook hun streven met edele bedoeling is door Christus' geest bezield, want schrijft onze gods dienst niet in de eerste plaats voor liefde on steun lan de armen en ver drukten Ook zij zijn zonen der Her vorming, hoewel aan de moeder ont wassen, in de meeste gevallen heelt die godsdienst toch den grondslag gelegd voor hun ijver voor de goede zaak. Onze israelitische medeburgers en strijders, erkentelijk als zij zijn voor de zegeningen eu vrijheden hun steeds door een liberale regeering aangeboden, ook zij verdienen als burgers van den Staat en getrouwe aanhangers van het Oranjehuis in vele opzichten onze sym pathie. -•

De Eemlander | 1904 | | pagina 2