CONCERT Nieuw Bessensap IJit de Omgeving^ Stadsnieuws^ Advertentiën. Allerlei" Concertzaal „DE AREND". Zondag 14 Aug. (v. d. firma Louis Varossieau) J. van GENDEREN, Doch één ding schijnt ons noodig dat de vrijzinnige partijen willen zij kracht blijven uitoefenen meer en meer verbonden moeten worden door dén baud van het Protestantisme in vrijzin nigen geest, uitmuntende door verdraag zaamheid en wars van alle farizéëisme. Zonder vrees propaganda maken en dc afdwalenden verzamelend zal het onaf scheidelijk bij de vrijzinnige partijen de hoofdrol moeten vervullen waarvan de grootste zedelijke kracht kan uitgaan. Dan zullen ons door de tegenpartij de namen van godloochenaars en revo lutiemannen niet met eenigen grond naar het hoofd kunnen worden geworpen, en zal de valsche leus vóór of tegen den Christusgeen kracht ten kwade meer kunnen uitoefenen. Mogen alle fracties meer en meer door Christus' geest vereenigd worden, opdat een vrijheid die niet in bande loosheid overgaat verkregen worde. Dan komen wij tot elkander. Propaganda maken voor oen of andere zaak, of strijdvoeren tegen een maat- chappelijk kwaad doet niet iedereen op dezelfde manier. Bij ons hebben we Kuyper niet een heirlcgcr van predi kanten en „Christelijke" onderwijzers, die het volk steeds trachten te sugge- roeren, dat niet-Kuyperiaan gelijk staat met godloochenaar, we hebben er Sy- brandi's wier heldere en juiste definities van alles wat de liberalen betreft over bekend zijn, we hebben er Troelstra's, wier ontzaggelijken ijver ieder moet roemen, wc hebben er Braakensiek's die met hun teekenstift de gebreken en misstanden in de politiek ons vaak nog duidelijker en scherper doen zien dan het mooist gestelde „Tan dag tot dag", in 'tkort we hebben hier van alles, behalve en gelukkig ook behalve een mevrouw Nation, in wier bezit Chicago zich niagvprlieugen. Deze ame tracht haar afkeer van alcohol, tabak enz. op de meest drastische w ijze te kennen te geven. Zoo doorkruiste zij, maanden gelcdcu, met een bijl gewapend de straten van New-York; gevolgd door eenige geest erwanten werden geregelde aanvallen gedaan op kroegen en andere drinkge- legenlieden, waar de bende den boel kort en klein sloeg. De drankduivel moest en zou worden uitgeroeid. Carrie Nations jongste kruistocht is gericht tegen het rooken. Zij valt op straat dc rookende voorbijgangers lastig en slaat hun sigaar of sigaret uit den mond. Zoo ook onlangs in een der hoofdstraten van Chicago. Een heer werd door haar aan gehouden en zij sloeg hem de sigaret uit den mond. Dc man bleef zichzelf volkomen meester, en zeide niets anders dan: „Dit mag geen tweeden keer ge beuren", waarna hij een nieuwe sigaret opstak. Weer sloeg de dweepster liern het voorwerp tusschen de tanden weg; maar toen liet de man alle decorum varen en bokste mevrouw Carrie Nation tegen den grond, waarna bij zijns weegs ging. De practisclie Yankee's vinden dat de rooker volkomen gelijk had. Nu, in elk geval trad hij heel wat bezadigder op dan een 78-jarige grijs aard te Yenlo. De man had een mooien ppelboom, die heel wat beloofde en waarmee hij dan ook danig ingenomen was. Een tienjarig jongetje uit de buurt had echter ook al meermalen begeerige blikken naar dien grooten appelvoorraad geworpen, en daar hij zedelijk minder sterk was dan het beroemde Jantje, dat eens pruimen hangen zag, kou hij ten slotte zijn kwade begeerte niet meer onderdrukken en sloeg een paar appels van den boom „zoo vol geladen." Onge lukkig werd hij juist door den ouden uiau gesnapt, die zoo driftig werd, dat hij met zijn jachtgeweer op den jongen schoot. De ten hulp geroepen dokter haalde niet minder dun 58 kogelkorrels tut het boven- en onderlij! van den jongen, die met recht „pijn in 'tlijf" kreeg van het appelseten. Tegen den ouden driftkop is door dc marechaussees proces-verbaal opgemaakt, terwijl het gevaarlijk wapen hem is ontnomen. Barneveld. Hoewel de locaal- spoorweg EdeBarneveldNijkerk nog pas betrekkelijk korten tijd geleden voor het publick verkeer geopeud is, heeft het vervoer van personen en goederen op deze lijn zulk een omvang genomen, dat reeds nu het station alhier te klein bleek te zijn. Niet alleen zal het gcbouwdanooke.cn aamerkelijkcuitbreidingondergaaan,maar zelfs zullen de perrons worden overkapt. De werkzaamheden hebben reeds een aanvang genomen. Maandag herdacht onder tallooze blijken van belangstelling de Heer E. van Schothorst, hoofd van school No. 1 alhier, zijn 40-jarige werkzaam heid bij het onderwijs. De kinderen boden den jubilaris een prachtig geschenk aan, en werden door hem onthaald op chocolade en krentebroodjes. Namens alle onderwijzers uit de gemeente werd hem een kostbaar Souvenir aangeboden, terwijl het har monie-gezelschap den feestvierende een serenade bracht. Baar». Prinses Yon Wied is Maan dagmorgen om half tien per auto van Soestdijk naar Scheveningen vertrok ken. Hilversum. De tweede alhier gehouden tentoonstelling van erken der Gooische schildersclub „De Tien" is afgeloopen. Van de 42 tentoongestelde werken zijn 16 verkocht, nl. Bellenblaastertje van A. Broedelet; Kippenvoeren. Melk- schenkster en Harretje, van II. T. De Court Onderwater; Avondvrede, van Fr. DeutmannEl Aid, Dansende Vrouwen en Ontmoeting, van Joh GcbhardIn den melkkelder. In de zon, Winterzon, Dooiweer, Koeien en De Plas, van Aug le Gras; In de Kathedraal, van jhr. I. C. Snoeek, Oude Huizen, van II. .1. Wolter. Harderwijk. Van de haringvangst op de Noordzee zijn de hier thuis be hoorde visscliers voor enkele dagen weer gekeerd, om daarna weer te vertrekken. Naar w c vernemen, moet de besomming niet zeer ruim zijn, al is de vangst niet minder dan verleden jaar. De oorzaak hiervan wordt toegeschreven aan den Iagcreu marktprijs van het zeebanket. Raadsover/.ielit. Dc discussie in den Raad over de kinderfeesten op den verjaardag van H. M. de Koningin is geëindigd met het verwerpen van een voorstel van B. on W. om hen een crediet van f 500 te verleenen, teneinde nu zonder de feest commissie die kinderfeesten te organi- seeren. In 't algemeen kunnen we ons volkomen vereenigen met de heeren Plomp, Jorissen en van Eek, dat slechts, indien door daden van jbeteekenis, d. w. z door het bijeenbrengen van een flinke som gelds het publiek zijn sympa thie voor dergelijke feesten te kennen gegeven heeft, dat pas dan dc tijd voor den Raad gekomen is, om zoo noodig door een aanvullend subsidie van zijn kant een bewijs van belangstelling te geven. Met volkomen sy mpathie zeggen we liet den Heer van Eek na, dat, indien men werkelijk meent door feesten op Koninginnedag de liefde voor het Vor stenhuis krachtig te kunnen versterken, men dan zoo'u feest niet moet beperken tot enkele scholen, doch dat 't dan een feest moet worden óók voor dekinderen der meergegoeden. En de heer Plomp èn de heer Ce- losse keurde het sterk af in de Com missie, dat die er liet bijltje zoo spoedig bij neergelegd had Wij hebben reeds vroeger in ons blad uiteengezet, dat we de houding van de Commissie op grond van de an tecedenten en op grond vande wijze waarop die commissie is ontstaan, begrijpelijk vonden. Wil men in die richting iets bereiken, dan sla men den weg in die men in verscheidene gemeenten reeds bewandelt, b. v. in Deventer n. 1. liet oprichten van een permanente „Oranje- commissie", waarbij men het vieren van dergelijke feesten uitsluitend of bijna uitsluitend overlaat aan particulier ini tiatief. Het eerste punt vau dc agendade Bouwverordening gaf aanleiding tot een tamelijk uitvoerige discutsie, waarbij echter niet over die verordening zelve gesproken is, doch alleen over de kwes tie of die verordening al of niet zou behandeld worden. Door den heer V e 1 s-H e ij n werd liet voorstel gedaan de gehecle veror dening terug te zenden naar de afdee- lingen op grond van de late indiening bij den Raad en de onvoldoende toe lichting. De zaak is reeds in de afdeelingen geweest, docli daar waren maar S leden present zoodat men niet kon beweren dat de zaak in de afdeelingen grondig besproken is. Doch B. en W. kunnen er niets aan doen als de afdeelingen slecht bezocht worden. Toch zou er zeker geen bezwaar zijn het voorstel nogmaals in de afdeelingen te onderzoeken, indien er maai- de daartoe noodige tijd be schikbaar was. Art. 8 der woningwet schrijft echter gebiedend voor, dat 1 Augustus de Bouwverordening gereed moet zijn, zoodat er voor Gedeputeerde Staten termen bestaan om in te grijpen en zij thans gerechtigd zijn, den Raad zelf een bouwverordening samen te stel len en die moet dan geaccepteerd wor den. Wethouder Celosse scheen daar voor te vreezen, doch de Raad scheen die vrees niet te dcelen, althans be sloten werd de verordening naar de afdeelingen terug te zenden Volgens enkele raadsleden is men nu al l'/a a 2 jaar aan den gang om een bouwverordening tot stand te bren gen en het wilde nog maar niet lukken. Als de schuld niet ligt aan den Raad, die pas einde .Juni de stukken ontving, dan had het toch zeker op den weg van B en W. gelegen, wetende dat 1 Augustus de laatste termijn is om er wat meer spoed achter te zetten en de verschillende commissies en andere des kundigen wat haast te doen maken. Uit de discussie noteeren wc nog, dat de commissie van fabricage pas 20 Febr 1904 doch de gezondheidscommissie reeds 14 Nov 1903 haar rapport heeft ingediend. Een lichtpunt in deze tamelijk on vruchtbare discussie is, dat door den heer Plomp krachtig werd aangedrongen op publicatie van do verordening, hierin gesteud door den lieer ICleber. Het bezwaar van den Burgemeester dat wanneer men deze verordening publiceerde, dit moest geschieden met alle verordeningen, werd blijkbaar door den heer Plomp met gedeeldwant hoewel bedoelende, op het oogenblik alleen verlof te vragen voor dc Pers om deze verordening te publiceeren, was hij toch van oordeel, dat het ..die richting wel uit moest", n.l. de richting, die de burgemeester vreesde. Zeker, die richting moet liet uit. Wanneer liet belangrijke zaken geldt moet liet publiek niet telkens voor een fait accompli gesteld worden, maar in de gelegenheid zijn vóór de beslissing, hetzij door adressen aan den Raad, hetzij in de Pers invloed op de opinie van den Raad uit te oefenen. Er werden nog meer „zaken" gedaan. Een verzoek van den lieer Gerritsen om een hooischuur te mogen bouwen op liet terrein van de voormalige zw em school werd naar de afdeeling gezonden. De bezwaren, die door verschillende leden tegen het bouwen van de schuur werden ingebracht liepen nog al uiteen en schenen ons niet van zeer ernstigen aard. Overigens is die kwestie niet zeer belangrijk. Mogelijk komen we er wel eens op terug, als de zaak opnieuw in behandeling komt. De discussie over bet splitsen van dc H. B. S. in tien in plaats van in tw aalf afdeelingen was zeer laag bij den grond, en wij zijn vast overtuigd, dat de Raad door dit besluit het middelbaar ouder wijs zeer heeft benadeeld. Li 't Hoofd artikel in dit nummer hebben we de gronden uiteengezet, waarop onze mee ning rust. De heeren Esveld en Hcyligers poog den vergeefs de twaalf klassen te redden, wat trouwens zeer moeiclijk viel, waar de wethouder van onderwijs er geen voorstander van bleek. Alhier is opgericht een plaatselijk comité voor Algemeen Kiesrecht. Voor- loopig zijn toegetreden de afdeeling van de S. D. A. P. en dc afd. van de Alg. Ned. Timmerlieden Bond. Als secretaris fungeert de lieer O'. Seves, Kampstr. 62. Tot onderwijzeres aan dc school te Hamersveld is beuoemd Mejuffr. C. Bongcrs te Baarn, oud-leerlinge van de Rijks-Normaallessen alhier. De le luit der cav. van liet O.-I. leger K. W. Rauh, gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage, keert in December naar lndic terug. Maandag slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handteekenen lager onderwijs, onze stadgenoot dc heer C. de Lange, onderwijzer in schilderen aan de Ambachtschool alhier. De heer T. Kuiper, benoemd commies der posterijen en telegrafie 4e klas, wordt 1 September geplaatst aan het telegraafkantoor te Rotterdam. Bij het m Juni gehouden examen voor den rang van commies bij den stations dienst zijn o.a, geslaagd: de commiezen 2e klas F. A. Gaemers, C. P. Holler J. A. Busquet en J. "NY. Meyer te Amers foort, W. Störch te Deventer en de haltechef J. Baantger te Woudenberg. De heeren Busquet, Meyer en Baant ger moeten echter in enkele vakken herexamen doen en wel in de maand December. Een candidaat moest worden afgewezen. Met de opleiding van deze ambtena ren was belast de lieer J. G. Krapels Stationschef alhier. Bij de te Loosduinen gehouden schiet wedstrijden werd in de afdeeling: wedstrijd tusschen het regiment Grenadiers en Jagers en de tien regimenten infanterie, de 3e prijs behaald door het óe regiment infanterie, Amersfoort, Z. M., met 160 punten. De gopenisonneerde Brigadier-titulair der Rijksveldwacht G. Staal, is door II. M. de Koningin-Moeder aangesteld tot parkwachter ten palcize le Soesfdijk. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de Opperwachtmeester van het le Reg. Veld-art. J. C. F. de Raadt, benoemd tot Sergcant-majoor-sohrijver ten bureele van den Kolonel plaatse lijken commandant te 's-Gravenhage. Op verzoek is de le luit van liet 5e Reg Inf. H. F. Kcctcll, eervol ont heven van zijn detaoheeriug bij de ko loniale reserve en overgeplaatst bij liet 2c Reg. Inf. te Nijmegen. Op de tweede tentoonstelling van werken der Gooische Schildersclub „de Tien" te Hilversum gehouden, werd o. a. verkocht Oude nuizen van den heer II. J. Wolter. Dat de roodvonk te dezer stede, voornaamlijk onder het garnizoen, nog niet geweken is, blijkt hieruit dat er zich nog telkens nieuwe gevallen voordoen. Ook zijn hier en daar bij burgers verschijnselen van roodvonk geconstateerd. Door het genomen Raadsbesluit om de 12 afdeelingen van de H. B. S. in liet komende cursusjaar 1904 1905 te beperken tot 10 zal een tweede toelatings-examen dit jaar niet gehou den kunnen worden. Van den cursus van het 5e Reg. Inf. zijn toege,laten tot den Hoofdcur sus de volgende leerlingen A. J. Sparenburg, H. A. Buurman, N. J. M. F. van Everdingen, II. J. Juta, W. A. de Groot, C. Gordijn en G. J. F. Scheltema, allen ter opleiding voor de infanterie h. t. 1.B. Ch. M. Martens, voor infanterie O. I. L.; en W. G. A Raat, voor administratie h. 1.1. Morgen zal op de Zcisterheide een groote manoeuvre plaats hebben, hoofd zakelijk ter oefening van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De hoofd verband plaats zal worden gevestigd nabij liet hotel De Berg, aan den Utrechtsclien straatweg. De onderdeeleu van verschillende wapens uit liet garnizoen zullen aan de oefening deelnemen. Het bevel ever de troepen zal worden gevoerd door den luitenant-kolonel W. F. IC Bislioffvan Heeniskerck. Voor liet bereden maken van de officieren van gezondheid worden paarden van liet cscadrou ordonnansen beschikbaar gesteld. Door de afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Typ. Bond is tot de patroons het verzoek gericht de gezellen eenige vrije dagen per jaar te geven inet be houd van loon natuurlijk. Daarbij werd gewezen op verschillende plaatsen uit ons land waar een dergelijke „Arbeiders- vacantie" al bij tal van patroons bestaat terwijl dit ook liet geval is bij de firma van Cleeff alhier. Blijkens een corres pondentie in „De Stem des Volks" uit Amersfoort, is er nog niet veel succes verkregen. De meeste patroons hebben zelfs in 't geheel geen antwoord ge zonden, terwijl de firma van der Want en Co. een paar vrije dagen toezei. De Amersfoortsche leden van de scliiet- vereeniging „Wilhelmina" behoorende bij de afd. Amersfoort van den Bond van Oud-onderofficieren hebben zich Zon dag bij den te Dordrecht gehouden schietwedstrijd kranig gehouden. In den wedstrijd voor afd van den Bond behaalden zij de Eereprijs, buks, zijnde een zilveren medaille, uitgeloofd door Z. K. H. den prins der Neder landen; en den eersten prijs cylinder geweer, zijnde een verguld zilveren me daille uitgeloofd door Mr. A. R. Zim merman, burgemeester van Dordrecht. In den wedstrijd voor erkende schiet- vereenigingen van den Bond 2 e prijs cylinder geweer, groote zilvoren me daille. Voorts werden door verschillende schut ters personeelc prijzen behaald. Zij, die verwacht hadden, dat er toch wel eindelijk een einde zou zijn geko men aan de hei- en boschbranden in de nabijheid van Amersfoort, zijn in hun verwachtingen teleurgesteld. In 't laatst der vorige week is althans wederom driemaal brand gealarmeerd op dc Leus. derheide en in de bossclion nabij de Treek. Donderdagavond brandden ongeveer drie bunders opgaand dennenhout, toe- behoorende aau den lieer Bothoven, timmerman te Leusdcn, al, terwijl Vrij dagavond een hoeveelheid sparren van den heer W. H. de Beaufort in vlam men opgingen, liet vuur was toen zoo lievig, dat reizigers komende niet don laatstcu trein van de richting Apeldoorn, even voorbij het station Barneveld, de vlammen, die hoog opsloegen konden zien. De arbeiders van uir. W. II. de Beaufort hadden de handen vol maar liet gelukte heil toch don brand te blus- sclien nog voor de inmiddels ter hulp gekomen militairen op liet terrein w aren. Van uit liet Kamp van Zeist had men nog met zoeklichten getracht de plaats waar de brand heerschte te bepalen. Te ruim 2 uur 's nachts was men het vuur meester. Radicaal lu de Nieuwe Amersfoortsche courant, uitgave van den lieer G. J. Slothouwer vinden we liet volgende, zonderlinge bericht: „Naar wij uit goede bron vi rnemon „zal door do *)raaiealc Kiesveroeniging „Amersfoort" de heer D. Gerritsen eau- „didaat worden gesteld voor dedoorhet „bedanken van den lieer H. J.Crooeke- „w it ontstane vacature in den Gemeen- „teraad. Zooals ieder weet, die eenige belang stelling heeft voor de politiek van den dag, eenc belangstelling, waartoe een journalist ambtshalve verplicht is, be- btuut er in ons land geen „radicale" partij meer, zoodat een „radicale" kies- vereeniging onmogelijk is. Doch bovendien de kiesvéreeniging „Amersfoort" is de liberale' kiesveroeni ging in onze stad, wat bij een beetje goede wil óók ieder weten kan, daar dit duidelijk blijkt uit de geschiedenis, zoowel als uit de handelingen, van ge noemde vereeniging. Het Bestuur zelf spreekt herhaaldelijk van de liberale kiesvereeniging Amersfoort. Ten over vloede is genoemde kiesvereeniging aan gesloten bij de „Centrale kiesver eeniging" voor het district Amersfoort, waarvan art. 1 der Sututen luidt als volgt: De vereeniging heeft ten doel in li beralen geest werkzaam te zijn bij de verkiezingen voor do Provinciale Stilten en voor de Tweede Kamer in het District Amersfoort. Redenen te over om de onjuistheid van dat „radicale" aau te toonen. Wanneer we niet te doen luidden met een „neu- ti aal" blad, docli met een katholiek of anti-i evolutionair partijblad, zou dit zonderlinge bericht ons doen denken aan een verkiezingsfilm van de minste soort, met liet doel de kiesvereeniging Amersfoort in een ongunstig daglicht te stellen bij vele kiezers. Nu wij voorshands alleen liet recht hebben aan een journalistieke blunder te denken, hopen wij, dat die vergissing, na onze toelichting door de Nieuwe Amersfoortsche courant in een der vol gende nummers zal hersteld worden. Cursiveering van ons Red. Eemlander Burgerlijke Stand van Amersfoort Aran 6 tot en niet 9 Aug. GEBORENWilhelmina, d. van J. Pijpers en A. de Goede. Wilhelmina, d. van B. Gijsbertse en G. Haarman. Marinus Albertus, z. van G. J. van Daatselaar en E Foekema. OVERLEDENJan van Eys, oud 3 maanden z. van A. van Eys en C. van den Brink. Cornelis Walet, oud 49 jaren, echtg. van A. Horst. bij gunstig weder IN REN TUIN van de Utrccïitsclie Kapel onder leiding van den heer G. W. Da velaar. Aanvang 7'/, «inr precies. PEK FEESOHf 0.20 PER 1IALVE FLESEIIf «.II

De Eemlander | 1904 | | pagina 3