No. 65 Zaterdag 13 Augustus 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Buitenland. Op vast accoord? FEUILLETON. DE SLAG BIJ WATERLOO. DE MLANDER Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3-00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Toen Dr. Kuyper als minister optrad en hij gezelschap had gezocht bij do meest conservatieve elementen uit de christelijke" partijen, voelde hij zeer goed, dat veel, wat hij vroeger had ge sproken o( geschreven, moest worden vergeten. De herinneringen aan zijn dcmokratisch verleden en de aanhalingen uit zijn talrijke geschriften in de Tweede Kamer gedaan bij de eerste begrootings- debatten in 1901, gaven hem dc gele genheid om al datgene wat hem hinderlijk kon zijn op zijn weg, om met het puikje der .christelijke" mannen, voort te bouwen op de christelijke grondslagen van ons volksbestaan, af te snijden en te verwerpen als „oude plunje". Daaronder moeten wc zeker ook rang schikken al hetgeen Dr. Kuyper, als leider der anti-revolutionaire partij heeft gespróken, en als redacteur van De Standaard heeft geschreven over samen werking met andere partijen op „vast accoord". De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons dat De Standaard over bijna niets anders schreef dan over „los accoord" en „vast accoord" en diep werd het den mannen broeders ingeprent, dat in geen geval op losse gronden, zonder deugde lijke overeenkomst, d. i. zonder.„vast accoord" tot samenwerking met 'benige andere partij mocht worden overgegaan. In 1901 nu inoest al, wat op den naam van /Christelijk" aanspraak meende te mogen maken, zich nauw; aaneen sluiten, om die goddelooze liberalen te helpen bestrijden, en om de zege te verschaffen aan de zich bij uitstek christe lijk wanende partijen. Het ging om den godsdienst, vóór of tegen Christus was de leus. Iloe was het nu in die dagen met dat „vast accoord"? De jaren, sedert ver- loopen, hebben ruimschoots geleerd eu het is meermalen op de meest ondubbel zinnige wijze gebleken, dat er van oen „vast accoord" geen sprake is geweest. Hadden we evenwel nog een bevestiging noodig, dan vinden we die in een der nummers van De Banier, het orgaan van den Bond van kiesvereenigingen op Ckristelijk-TIistorischen grondslag in Friesland. Het is in alle opzichten een zeer opmerkelijk eu leerzaam artikel, 't welk dit blad te lezen geeft. Het artikel is geschreven vóór de verkiezingen Ik heb le menschen in al hun 1 leed bestudeerdmisverstand dat was de grootste bron van hun ellende. A. S. C. Wallis. door Slot. ALEXANDF.lt L. KIELLAND. Hij moest toch weten, dat het doel veel eerder daarin bestaat, de beide vijandelijke legers, benevens bagage- en fouragewagens op het bestemde uur ter bestemder plaatse, waar het ontbijt staat, elkanderte laten ont moeten. Terwijl hij in gedachten verzonken was, eindigde de overste de manoeu vre. Hij was ditmaal niet zoo tevre den over zijn toehoorder als buiten op den wal, want nu had hij iets ver strooids over zich. Het sloeg negen uur. Maar daar neef Hans besloten had niet vóór half tien weg te gaan, zoo brak voor hem het langste half uur van zijn leven aan. De overste werd slaperig,juffrouw Betty antwoordde koel en kort. Hans voor de Provinciale Staten en wat die verkiezingen betreft, zou hare houding afhangen, of zekere harerzijds gestelde voorwaarden van samenwerking van anti-revolutionaire zijde zouden worden aangenomen. Zooals bekend is werd daarop een gunstig antwoord ontvangen, zoodat de samenwerking in Juni 1904 verkregen werd. Maar aanstonds laat het blad daarop volgen, dat met opzicht tot de verkie zingen voor de Tweede Kamer haar standpunt ((lat is dus ook het standpunt van den Bond) zal zijn: „geen coalitie zonder zekere voldoende waarborgen". En om dat btandpunt te verklaren, be roept het zich in de eerste plaats op de geschiedenis. „Lang vóór do organi- secring van onzen Fr. Bond van Chr.- llist. kiesvereenigingen" zoo schrijft het blad „was hot velen duidelijk, dat ze niet langer mee konden met de A.-R. partij. Men had genoeg van het politiek gemodder ter wille van het succes en hoe langer hoe meer drong de be wustheid door, dat men toen ook princi pieel iets anders wilde. Vandaar' het ontstaan van kiesvereeuigingen, liier en daar, die meer of minder goed georgani seerd, in 1897 vooral, hun invloed in do, schaal wierpen en die een jaar later zich aaneensloten tot vorming van den Er. Bond". Let wel: het was niet enkel „het politiek gemodder ter wille van het succes", dat tegenstond, maar ook prin cipieel was men het niet eens, ook principieel wilden deze Christelijk-histo- rischen iets anders dan dr. Kuyper en de zijnen. Meermalen hebben wij ook reeds aan getoond, en dc programma's der ver schillende zich „christelijk" noemende partijen, laten trouwens ook geen twijfel, dat ten opzichte van gewichtige beginseleu de opinies uiteenliepen en dat van een eendrachtig optreden, van een regeerings beleid, dat alle partijen, welke men aaneen wilde klinken tot eene regee ringsnièérderheid, zou kunnen bevredigen, geen sprake kon zijn. Toen dr. Kuyper, zijn Kabinet bij de Vertegenwoordiging introduceerende, kwam aandragen met zijn famous beeld van den gemecnschap- pelijken wortel des geloofs, waaruit verschillende stengels ontsproten, hoeft hij daarmede de diepgaande politieke verschillen dan ook niet kunnen weg vagen. moest zelf voor het gesprek zorgen; moede, boos, ongelukkig en verliefd als hij was. Eindelijk was het op slag van half tien Hij stond op terwijl hij zeide, dat hij gewoon was vroeg naar bed te gaan, omdat hij het best kon stu- dceren, als hij om zes uur 'smorgens opstond. „Wel, wel," zeide de overste noemt gij dat vroeg naar bed gaan? Ik leg er anders om negen uur al in." O, misslag op misslag! In allerijl zeide Hans goeden nacht en ijlde naar benedeu. De overste lichtte hem uit, en zeide vriendelijk: „Goeden nacht en kom eens spoedig weder!' „Gaarne!" riep Ilans van beneden, maar in zijn binnenste nam hij zich plechtig voor, nooit weder op den drem pel van dat huis te komen. Toen de oude heer weer in de ka mer kwam, zag hij zijne dochter de ramen open zetten „Wat beduidt dat?" vroeg de overste. „Ik lucht hem uit', antwoordde Bettv. „Nu, nu, Betty, nu zijt gij toch on deugend. Maar ik moet bekennen, dat dc jonge man mij bij nadere kennis making niet is medegovallen. Ik ken de tegenwoordige jeugd niet." Daarna begaf de overste zich naar zijne slaapkamer, terwijl hij de gr- „Meende men" zegt De Banier „in 1991 tot samenwerking te moeten komen, dan was dit, bijwijze van nood maatregel, ondanks den oorspronkelijken opzet en allerminst om daarmede een richting aan te geven, die nu voortaan, altijd, zou moeten worden gevolgd". En in verband hiermede waarschuwt het blad tegen de opvatting, als zou de Friesche Bond eene vereeniging zijn van politiek ontevredenen, „voorbestemd om meer of minder gewillig eu in het achterste ge lid achter het Antir.-vaandel aan te loopen". Wie met het verleden dezer partij rekent, „acht. in do eerste plaats zelfstandig optreden een vanzelflieid, houdt coalitie voor een noodmaatregel en beschouwt dc te stellen voorwaarden als conditiones sine qua non". Waarom in 1901, in spijt van alle vroegere voornemens om eene.afxonder- lijke, zelfstandige partij'te zjjn> i(]je jn eigen program hare. "gevoelens neerlegde en in 't houden van een eigen koers heil zocht", tot den „noodmaatregel" moest worden overgegaan, krijgt men niet te hooien. Was misschien ook deze fiere partij onder de suggestie gekomen van dr. Kuyper en zijn geroep, dat de „Christelijke" beginselen in gevaar waren? Misschien wel? Of men in 1905 zich aan die zijde evenwel weer zal laten verschrikken door Kuyper's wonder spreuken is een tweede vraag. Zeker is het althans, dat men daar inziet, dat de associatie op „los accoord" eene groote fout is geweest; inziet, „dat helaas ook een Christelijk Ministerie, door onze medewerking (dat is de medewerking dezer Christelijk-Historischen) tot stand gebracht, ons van den wal in dc sloot kan helpen." En wat is het geweest, dat de oogen geopend heeft? Daarom trent laat De Banier geen twijfel. Zij zegt het duidelijk, waar zij waarborg eischt, „dat, noch dc macht van een uit coalitie geboren Christelijk Kabinet, noch die van op dezelfde wijze verkre gen Chr. meerderheid der Kamer dienst baar ge ui a a kt w o rdt aan belangen of bedoelingen van één part ij, welke ook." (Wij spatieeren.) Hebben wij ongelijk wanneer wij dit artikel van het Friesche Christelijk- historische blad niet alleen zeer opmer kelijk, maar ook leerzaam noemen? Hoe weinig het ministerie-Mackay, het Kabinet van het Christelijk bewust zijn, het Kabinet „van antirevolutionair wone vermaning aan zijne dochter gaf: „Blijf niet te lang op, Betty!" Toen Betty zich alleen bevond, blies zij het licht uit, nam de bloemen van het hoekraam, ging er voor zitten met de voeten op een stel en de hand on der het hoofd. Tusschen twee hooge huizen door kon zij in den hellen maanlichtglans een streep van het fjord zien schitteren. Het was niet veel, maar het was toch altijd een gedeelte van den grooten weg, die naar hot Zuiden naar vreemde landen voert. En hare wenschen, haar verlangen, vlogen naar dat verre land, denzelfden weg vol gend, waarop zoo menig jonge vogel zijn wieken moede heeft geslagen: uit het enge fjord naar liet Zuiden, waai de lucht hoog is, waar het hart zich uitzet en de gedachten groot en moe dig worden. En Betty zuchtte, terwijl zij de kleine waterstreep aanschouwde, die zij tusschen de beide hooge huizen zag schemeren.... Terwijl zij daar zoo zat, dacht zij zeker niet aan Hansmaar hij dacht aan juffrouw Schrappe, terwijl hij met haastige schreden voortijlde. Nooit nog had hij eene jonge dame leeren kennen, die zoo weinig in zijn smaak was gevallen. Dat hij onaardig tegen haar was geweest, veranderde niets aan de zaak. Wij vinden de men schen pooit aangenaam, die aanleiding signatuur", de partijen, die het aan 't bewind hadden gebracht, bevredigde, weet men. Hot was vooral ook de scherpe critiek van Dc Standaard zelf, die liet prestige van dat Kabinet ondermijnde, met hoeveel empliasc liet ook bij zijn optreden in de kolommen van dat blad begroet was en hoe liefjes liet ook aan vankelijk als „kostelijk Kabinet" was gedoopt. Men kon toen nog denken, dat liet ontbreken van dr. Kuyper's leiding in liet Kabinet dc oorzaak was, dat het in de „Christelijke" kringen meer teleurstelling dan bevrediging gaf. Maar nu heeft men een Kabinet met den antirevolutionairen leider in eigen persoon aan het hoofd, door hem zelf naar eigen inzicht samengesteld, en waiyih hij zich, met terzijdestelling van Jiftf tot daartoe bestaande reglement voor den ministerraad, cenc exceptioncele positie wist te verschaffen door op te treden als permanent voorzitter van den ministerraad. Nu, zou men denken, moet alles wel naar wensch gaan, nu zullen alle „Christelijke" kringen in den lande wel volkomen bevredigd worden. Wat toch kon men meer ve:langen? Het hoogste was verkregen, boven alle wen schen en begeerten. En wat moeten nu de belangstellende omstanders zien? Dat eene zoo talrijke „Christelijke" groep als door den Frieschen Bond vertegenwoordigd wordt," haar spijt komt betuigen, dat zij in 1901 zoo maar in het blinde weg heeft meegewerkt tot de concentratie, door dr. Kuyper be oogd, en komt waarschuwen, dat het dringend noodig is, zich voortaan „door geen aangeheven leuze blindelings inee te laten voeren", maar zich door vol doende waarborgen de zekerheid te ver schaffen „van niet weder op minder aangename wijze te worden verrast". Op krasser wijze kou zich de ontc vredenheid over dr. Kuyper's regeerings beleid wel niet uiten. En dat in een blad, hetwelk in overeenstemming met de partij, waarvan het't orgaan is in 1901 zoo ijverig heeft meegewerkt om de „Christelijke" coalitie tot stand tc brengen! hebben gegeven, dat wij ons niet goed gedragen hebben. Het was hem als 't ware een troost bij zich zei ven te herhalen„zij zal toch nooit trouwen. En dan richtten zich zijne gedach ten op de geliefde, die morgen zou afreizen. Zijn hard lot drukte zijne ziel ter neder en hij gevoelde behoefte zijn hart te kunnen uitstorten aan een vriend, die in staat was hem te begrijpen. Maar het zou niet gemakkelijk gaan op dit uur van den dag een vriend in eene goede stemming te vinden. Oom Frits was evenwel steeds zijn vertrouweling geweest, dien wilde hij ook nu opzoeken. Daar hij wist dat oom Frits bij tante Marie was, begaf hij zich op weg naar het slot om hem op zijn terugweg te ontmoeten. Hij koos een smalle laan aan de rechterzij, waar zooals hij wist, oom Frits altijd ging. En na een eind weegs geloopeu tc- hebben, vond hij een bank en ging hij zitten. Het moest bizonder amusant bij tante Maria zijn, als oom Frits hei tot over tienen kon uithouden. Eindelijk zag hij aan het einde dei- laan iets wits glinsteren; het was het witte vest van oom, die naderbij kwam. Hij stond van de bank op en zeide ernstig: „Goeden avond," Oom Frits hield er niet van in Te Rome wordt druk besproken eon artikel van Ferri in de Avanti over de militaire uitgaven. Hij zegt, dat niemand in ernst denkt aan een oorlog met Oos tenrijk, maar dat het dc militaristen zijn, die deze vrees als voorwendsel nemen om meer geld voor oorlog te vragen. ~erri eindigt mot de hoop te uiten, dat de socialistische partij zal voortgaan met zich te verzetten tegen de|militaire uitgaven. Dezer dagen zijn te Spezzia zeer in 't eheim, proefnemingen gehouden met de ondcrzeeschc boot Delfino. Naar inen verzekert zijn de uitkomsten zeerbevre- digend geweest. 28 dezer loopt in tegenwoordigheid van den Koning te Castoliamare di Sta- bia hot linieschip Vittorio Emanuele van stapel, en twee gepantserde kruisers zui daar tegelijkertijd op stapel gezet wor den. Er is een bevel uitgevaardig tot strafrechtelijke vervolging van den pre sident en secretaris van de opgeheven Societa Ginnastica te Triest, in verband met de ontdekte bommen. lil 't Macedonisch comité schijnt oneenigheid tc zijn ontstaan; sommige aanvoerders willen op eigen gelegen heid opereeren. Dat de beweging in die richting sterk is, bewijst de enorme voor raad oniplofbare stoffen, wapens, elec- trische batterijen enz., waarvan de afzon derlijke benden in bezit zijn. De Duitschc aardrijkskundige en reiziger, Friedrich Ratzel is aan een be roerte gestorven. Ratzel, die 00 jaren oud werd, studeerde eerst voor apothe ker, later in de natuurwetenschappen, aardrijkskunde en aardkunde. Als cor respondent van de Köln. Ztg. bereisde hij een groot deel van de wereld, waar na hij, eerst te Münehen, later te Leip zig, als hoogleeraar in de aardrijkskunde werkzaam was. Hij schreef vele werken en gaf bijv. inet Schweinfurth, Emir. Pasja's reisbrieven uit. Een schandelijk geval van specu latie op een assurantie-premie is onlang6 aan boord van dc Gothland van de Ham- burg-Amerikalijn ontdekt. Toen de boot te Liverpool geladen werd, werd o. a. een T. B. gemerkte kist gebracht met donkere lanen eenzame wandelaars tegen te komen liet was hem dus eene groote verlichiing, toen hij zijn neef herkende. „Zoo, Hansje zijt gij het?" zeide hij vriendelijk. „Op wien wacht ge hier?" „Op uzeide Hans opgedemtpen toon. „Zoo! Watscheelt er aan? Zijt ge ziek? „Vraag mij niets," zeide Hans. Op ieder ander oogenblik zouden deze woorden juist een storm van vragen van oom Frits hebben opge wekt. Maar heden avond was hij te zeer in zijn eigen gedachten verdiept zoodat bij de zaken van zijn neef op zijde schoof. „Wat was het toch dom van u, om niet mede naar tante Marie te gaan. Wij hebben zulk een prettig avondtje gehad. Dat was juist iets voor u ge weest. Zie het was eigenlijk een afscheidsfeest ter core van een jonge dame, die morgen vertrekt." Een vreoselijk vermoeden kwam bij Hans op. „Hoe heet zij?" riep hij uit en kneep oom Frits in den arm. „Au!' riep deze. „Juffrouw Beek". Ilans viel lang uit op de bank neer. En nauwelijks was hij neergevallen, of hij vloog met een luiden schreeuw op en trok uit zijn rokzak een klein zwart ding, dat hij zoo ver smeet, als hij kon.

De Eemlander | 1904 | | pagina 1