Buitenland. Binnenland. Allerlei. Voor Vrouwen. laatstgehouden vergadering diervereeni- ging. Toen zeide hij, het vertaalrecht zelfs in Nederland betwistend, dit „recht" willende bewaren voor de aaneengeslo ten boekverkoopers alleen. „Wij spreken hier als boekverkoo pers"- Op het congres sprak de heer Wormser weder in andere gedaante. Daar bepleitte hij de uitzending van veel eenvoudige, godsdienstige lectuur naar Zuid-Afrika, loffelijk pleidooi, ge tuigend zoowel van den vromen en va- derlandschen zin van ons geacht ge meenteraadslid als voor de noodzakelijk heid van de opruiming der zolders v ol der gelijke handelswaar, waar voor een markt moet gevonden worden. Ik spreek hier alsof ik, evenals de heer Wormser, zelf een handel iu „dergelijke waar" had, dus als koopman in zeker soort lectuur. Tnans spreek ik weer als schrijver." "Vervolgens stelt de heer Canter in 't licht,hoede schrijvers,die vóór 80 naam gemaakt hadden, met uitzondering van Multatuli, grooteudeels gefortuneerd wa ren. Wat zij met hun pen verdienden was „bijverdienste." De voordrachten van de heer Frede- ricq en Laurillard vindt schrijver vrij onbeduidend vooral het „pitlooze" Kwe zelken, waarop zooals men weet de heer Fredericq het publiek onthaald heeft, moet het ontgelden. Daarna richt schrijver zich tot zijn landgenooten, tot de Koningin en tot den Prins 0111 hen er op te wijzen, hoe noodig het is dat er verbetering komt in den toestand van de schrijvers, die van hun kunst moeten leven. Wij citeeren nog het volgende: „Nederlanders, uw schrijvers worden opzettelijk, door een aaneengesloten bent van boekverkoopers en uitgevers, dag aan dag bestolen! Nederlanders, uw schrijvers lijden ge brek, terwijl het in uw en hun belang zou zijn, dat zij een welvaart genoten, die hen onafhankelijk en vrij maakte. Nederlanders, uw schrijvers staan met beschaamde kaken tegenover de auteurs in 't buitenland, die hen er op aanzien, dat zij door Nederlandsclie uitgevers worden afgezet. Prof. Te Winkel heeft de hoop uit gesproken, dat over twèe jaar een groot aantal letterkundigen der jongere ge slachten op het negen-en-twintigste Con gres zouden vertegenwoordigd zijn. Professor, indien u dit ernst is en niets mag ons reden geven aan uw woorden te twijfelen, help ons dan aan ons recht Neemt gij het initiatief tot een verzoekschrift aan H. M. de Koning in der Nederlanden, waarin de in 't Nederlandsch schrijvende auteurs een stemmig H M. verzoeken, Haar grooten invloed aan te wenden, opdat aansluiting van Nederland bij de Berner Conventie worde verkregen. De in 't Nederlandsch schrijvende auteurs, zij mogen verdeeld zijn door velerlei meeningen op kunstgebied, zijn het allen erover eens, dat deze aanslui ting een zaak van recht en eerlijkheid is, jegens de buitenlandsche auteurs, jegens het Nederlandsche publiek en jegens henzelf. Roep gij hen op, dat verzoekschrift te teekenen. En mocht deze poging met succes bekroond worden, dan zult gij u voor altijd een plaats verworven hebben in de harten van alle weldenkende vaderlanders". Tijdens den strijd tegen de Ilooger- onderwijswet is er meermalen op ge wezen, dat het onderwijs aan de Vrije Universiteit op veel lager peil staat dan dat aan de openbare uuiversiteit. Vooral bij de debatten in de Tweede Kamer heeft dit verwijt bij de Kuyper-vergo- ders heftige verontwaardiging gewekt. Thans komt evenwel een antirevoluti onair predikant vertellen hoe de benoe mingen tot hoogleeraar aan de anti revolutionaire broeikast tot stand ko men en na lezing daarvan zal zeker niemand zich verwonderen, over degeringe waarde van het onderwijs daar gegeven. De nieuwe Eerste Kamer zal natuurlijk heel gewillig de Hooger-onderwijswet slikken, wat tevens wil zeggen dat de Vrije Universiteit een subsidie zal krij gen van honderdduizend pop. Om nu bijtijds aan de voorwaarden daarvoor te voldoen zijn onlangs de heeren Anema, Woltjer en Diepenhorst tot hoogleeraar benoemd, de eerste voor burgerlijk recht enz., de tweede voor Grieksch en de derde voor economie enz. De Roeksche Waardhet blad van zich liefkoozend tegen haar echtgenoot aan. Maar ik had u immers hef, ondeugd!" „Hij is toch veel beter dan ik, dat verzeker ik u. Alleen heeft de natuur mij recht en sterk gemaakt. Arme Jan, aim misbaksel! - - EINDE.-- den anti-revolutionaire predikant v. d. Valk, kan zich met de benoeming van mr. Anema vereenigen, maar verder schrijft het: „Op de benoemingen van de heeren Diepenhorst en Woltjer kunnen wij evenwel niet stoffen. „Dr. Woltjer Jr. is iemand, die een blauwen Maandag gepromoveerd is, en nog geen blijken heeft kunnen geven wat toch zeker mede een vareisehte is voor een professor van bekwaam heid in het doeeereu. „Door zijn benoeming heeft de Vrije Universiteit den Kamper koers genomen, daar iedereen weet, dat de benoemingen aan de Theologische School te Kampen voor het grootste gedeelte aan nepotisme te danken z(jn. „We dachten indertijd, dat een be noeming als van dr. H. H. Kuyper een uitzondering zou zijn en blijven, doch we blijken ons te hebben vergist. „Zoontjes van professoren, die een beetje in het gareel loopen, en niot al te onbekend zijn metBardholdSchwarz, kunnen hun kaartjes wel alvast lalen drukken inet den begeerdeu titel. En wijst men ons op benoemingen vanBa- vinck, een hoogst bekwaam man, en van Biesterveld (sic aan de Vrije Uni versiteit en van lach nietHonig aan de Theologische School, dan ant woorden we, dat iedereen wel weet, dut die benoemingen wel demonstraties wa ren. „Grooter verrassing dan de benoeming van dr. R. H Woltjer was voor ons die van mr. P. A. Diepenhorst. „Met zijn aanstaanden ambtgenoot Woltjer Jr. heeft bij gemeen, dat hij eerbt pas is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit. „Doch wisten de heeren, die dezen Diepenhorst benoemd hebben, niet, dat hij stad on land is afgereisd inet een en dezelfde lezing onder varieerend hoofd, een lezing, die op de Bijbelteksten en Psalmversjes na, bijna letterlijk over genomen is uit het bekende werk van prof. Trcub? „Zoo'n man zal nu les geven in de Calvinistische economie „'t Zou werkelijk belachelijk zijn, als het niet zoo treurig ware. „Is het niet opmerkelijk, dat deze drie aanstaande hooglcerareu allen B-mannen zijn „Waren er ouder de A-mannen en de Ned. Hervormden geen te vinden „Zoodra wij deze benoemingen lazen, gevoelden we, wat de vloek is van enge kringetjes. „Als men maar van de familie of vriendjes is, dan is men klaar." Ter toelichting van dit stukje het volgende: Dr. Woltjer Jr. is een zoon van prof. dr. Woltjer Sr., hoogleeraar aan devrjje Universiteit en antirevolutionair lid van de Eerste Kanier. Dr. H.H. Kuyper is een zoon van den minister-president, hoogleeraar aan de "Vrije en papa opgevolgd als hoofd redacteur van De Standaard Barthold Schwarz is de uitvinder van het buskruit. A-mannen en B-mannen zijn leden van de Gereformeerde Kerken A. en B. De Zwitser8che correspondent schrijft aan de N. R. C. Men zal zich herinneren, dat in deze courant verleden jaar verschillende be richten zijn opgenomen omtrent een eigenaardige godsdienstgemeen schap, die zich onder leiding van een Amerikaanschen Messias den heer Jo- sua Klein, te A m d e 11 aan de Walen- See, had gevestigd. Schijnbaar ontbrak het den boete-bidders niet aan geld. De heer Klein gooide met halve milioenen in het rond, al6of hij milliardair was. De brave bergbewoners van Amden dachten, dat de Voorzienigheid hun den rijken profeet op het dak had gestuurd. Zoo beloofde ue heer Kiem o. a., dat hij dit jaar een electrische spoorlijn van Weesen over Amden naar den top van den „Speer" zou laten aanleggen. Geen kleinigheid! Jntusschen is meneer gevlogen waarheen weet geen sterveling. Hij ver trok dit voorjaar, naar 't heette om z'n vermogen los te maken, dat in Amerika belegd was. Sinds heeft geen sterveling den aardschen Messias weergezien. Zijn villa's, kunsttempel en andere eigendommen, die hij te Amden heeft achtergelaten, dragen zware hypotheken, 't Restantje dekt in de verste verte niet z'n schulden. Eergisterenavond zijn te Etrem- bières (Savoyc) op de lijn Genève- Laroche twee treinen op elkaar geloopen. De twee locomotieven schoven letterlijk in één. Twee machinisten en een stoker werden gedood, een dertigtal pasagiers gewond, voornamelijk vreemdelingen, die van Chaniounix kwamen. Zoowel Burgess als Weidmann hebben de poging om het kanaal over te zwemmen moeten opgeven. Toch had Burgess het tot twee mijlen van de Fransche kust gebracht; zoo hij 't nog éen uur had weten vol te houden, ware hij geslaagd in zijn onderneming, een krampaanval dwong hem in de reddings boot te komen. Toch heeft Burgess vooral door de snelheid van zijn be weging groote verbazing gewekt en zelfs kapitein Webb overtroffen. Iu Juli d.d. werd uit de Eems in Duitscliland het lijk van een jongenmau in vrouwenkleederen gehaald. Men dacht aan dc zelfmoord van een krankzinnige, in een koffertje, dat ook op het water dreef, vond men een aantal brieven;alle eigennamen waren echter onleesbaar ge maakt. Thans blijkt, dat de overledene iemand is, die kort te voren met 1500 mark bij zich, op weg naar Amerika was gegaan. Dit feit, de verzekering van de familie, dat de jonge man uit stekend bij zijn verstand was, en de omstandigheid dat spoien van verwon dingen zijn waargenomen op het lijk, wekken het vermoeden, dat men hier met een geval van moord te doen heeft. Vermoedelijk is de verslagene met een schip naar den mond van de Eems wil len varen, en werd hij door de schip pers vermoord, die, om de justitie op een dwaalspoor te brengen, het lijk kleedden in vrouwenkleederen. De vorige week is dc bekende Kopcnhaagsckc tooneelkriticus en auteur Esmann vermoord door een jongmeisje, KaraHammerich, met wie hij in intieme be- trekking had gestaan. Het meisjeplecgde dadelijk na dc daad zelfmoord. Ze was gesproten uit een aanzienlijke familie, studeerde eerst iu dc medicijnen en daarna, onder leiding van Esmann, in de journalistiek. Wanhoop erover dat haar vriend voornemens was weer tot zijn verlaten vrouw terug te keeren, schijnt de aanleiding tot den moord ge weest te zijn. Esman die den leeftijd van 44 jaar bereikte, was zoon van een generaal-majoor en bezocht Duitsche universiteiten. Niet lang daarna ver rijkte hij het repertoire van het Duitsche tooneel niet eenige uitstekende blijspe len, waarin een beeld werd gegeven van het Kopenhaagsche leven in de hoogere kringen. Een poosje was Esman direc teur van een der schouw burgen in Ko penhagen. In een rapport over den toestand in het bakkersbedrijf in.Weenen deelt de kamer van koophandel aldaar mede, dat bij dc voornaamste bakkeis dage lijks 400 4 500, op feestdagen wel een 700 bedelaars, zich komen aanmelden om oudbakken brood. Een onderwijzer van een dorp, in de nabijheid van Berlijn gelegen, aan wiens huisdeur de lieve schooljeugd, om hem tc plagen, te graag in het voorbijgaan eens klopte, plakte, om van het kwaam verlost te worden, een groot briefje aan den buitenkant tegen de deur, waarop met groote letters geschreven stond: „Hier wordt niet geklopt". Des niettegenstaande werd er weer op een avond op de deur geklopt, en de on derwijzer kwam nog juist op tijd, 0111 in den weggeloopen kwaaddoener een van zijn scholieren te herkennen. „Nu wacht maar, mijn jongetje!" dacht hij. Den volgenden dag heerschte onder de scholieren groote spanning over de dingen, die komen zouden en slechts eene, de boosdoener zelf, gedroeg zich nogal goed. De onderwijzer kwam bin- ben, plaatste dadelijk een stoel klaar, riep het slachtoffer voor on verzocht, zich in de gewenschtc houding over den stoel te buigen. De knaap gehoor zaamde dadelijk; de onderwijzer nam den stok in de hand en hief de jas van den knaap in de hoogte om met do voltrekking van liet vonnis te beginnen. Maar, 0 wonder, iu plaats van te slaan, liet hij den stok dalen, en met onder drukt lachen keerde hij zich naar de deur. Waarom? zult gij vragen. Om dat op het gedeelte van de broek, waar de jongen anders op zat, nu een briefje geplakt was, waarop met groote letters geschreven stond„Hiel" wordt niet ge klopt!" De Scliiedamsche gemeenteraad heeft mot slechts éen stem meerderheid, 8 tegen 7 stemmen verworpen een motie van het lid v. Westendorp luidende: „De Raad, overwegende dat dc heer Jansen in den laatsten tijd getoond heeft niet te kunnen onderscheiden eigen en familiebelangen van die der gemeente; van oordeel, dat daardoor de gemeente belangen niet worden bevorderd; gaat over tot de orde van den dag." Dc heer Jansen is een der antirevo lutionaire wethouders der gemeente. Te Borsscle, in Zeeland, is een arbeidersvrouw overleden, die tot een uitgebreide familie behoort als in wei- tuge gemeenten zullen worden aange troffen. Door haar afsterven toch zijn niet minder dan 56 huisgezinnen in rouw gebracht, waarvan 39 te Borssele woonachtig zijn. In de gemeente Enimen worden op het oogenblik niet minder dan 17 on derwijzersfessen) gevraagd voor de open bare scholen. In deze gemeente is het aantal kin deren, dat geen plaats kon krijgen op de scholen bijzonder groot. Te Alkmaar werd gisterenmorgen een man uit de strafgevangenis ontsla gen. Kort daarna stal hij daar een paard op de markt, en werd onder Heer Hu- govaard al weer aangehouden. Het Nieuwe Schoolblad deelt het volgende als historisch mede: In de vierde klasse van een school vertelde, bij het onderwijs in de aard rijkskunde, de onderwijzer zijn leer lingen dat Nederland een koninkrijk is. Wie regeert er 1111 over ons land? vroeg hij Kuyper, was liet antwoord. Even vóór het aangaan der school te Oudenhoorn ontdekten de kinderen in eene sloot langs het schoolgebouw een paar boven het water uitstekende klomp jes. De terstond toegesnelde ouderwij zers haalden een 3'/2 jarig meisje uit het water. Alle aangewende pogingen, ook van den inmiddels ontboden en spoedig aanwezigen geneeskundige uit Zuidland, 0111 de levensgeesten weder op te wekken bleken vruchteloos. Voor de Ilaagsche rechtbank werd gisterochtend een strafzaakje behandeld betreffende een mishandeling, waarin een juffrouw, getuige, hare verklaring aldus samenvatte. „Meneer, Edelachtbare, ze stingeu met d'r allen tegenover mekaar. Vrouw sting met 'n emmer, vrouw met 'n stoel en Piet die in diens is, had 'n bezem. Ze sloegen op mekaar in. 't Was net oorlog." Het O. M. vorderde do veroordeeling van de aanvallende partij tot f 10 boete met welken eisch de mannelijke helft der strijdende partijen genoegen nam, terwijl de vrouwelijke helft van oordeel was dat aan dc verdedigende partij minstens dezelfde straf toekwam. „Van den passicloozen Amsterdammer" zou een uitstekende titel zijn voor een klucht, die dezer dagen te Berlijn is afgespeeld. Achter op de tram had een Amster dammer plaats genomen, die de Am sterdammers trammen graagpertram de Duitsche hoofdstad wilde doorkrui sen. Evenals hij dat in Groot Mokum gewoon was, wou hij een „overstappie" of een „passie" nemen, want een Hol lander blijft ook in 't buitenland voor de behoudende partij. „Bitte, conduc teur," zoo begon hij dan ook, „bitte gebeu sie mir eineinDeconduc- tcur wordt al ongeduldig, en de arme plezierreiziger weet zich geen raad. Ge lukkig, daar schiet hem wat te binnen; snel grijpt hij in zijn rechterjaszak, slaat het daaruitgehaalde boekje open, en vraagt zegevierend: „Bittte, conducteur, geben sie mir ein Leidcnschaft." (harts tocht). Gelukkig, dat de Berlijnsche tram geen vrouwelijke conducteurs kent, an ders zou dat muisje nog wel een staar tje gehad hebben, en was hij er zeker niet zoo goed afgekomen. Een andere tramscène met aanvan kelijk tenminste, minder goeden afloop wordt uit Warschau gemeld. Daar keerde het publick onlangs van een concert in den Bagatelatuin huiswaarts. De tram was stampvol. Aangezien een commis saris van politie geen plaats voor zijn vrouw vond, arresteerde hij den eers- steu den besten passagier, liet hem door een agent naar het bureau brengen en zijn vrouw op dc vrijgekomen plaats zitten. Twee uur later trof hij, op zijn bureau gekomen, den arrestant aan.Hij klopte hem gemoedelijk op den schou der en zeide: Wat, bent u nog hier? Ga toch gerust naar huis de zaak is al orde! Ja, in 't land van "Vadertje moct-je maar wezen. Zoo lazen we ook nog het volgende staaltje. Een heer gaat het Trebackaplein te Warschau over en wordt dooreen rijtuig overreden. De koetsier steekt daarop de de tong tegen hem uit. De overredenen roept om een agent. Maar de man in het rijtuig steekt zijn hoofd uit het portier, scheldt den overledene de huid vol en gelast den agent hem te arresteeren, wat de agent ook doet. Op de vraag van den arrestant, wie de man in het rijtuig was, verneemt hij dat „het een hooge beambte" was, „toegevoegd aan den persoon van den gouverneur." De gearresteerde overredene kon 24 uur op het bureau blijven zitten. Waarom? Omdat de koetsier van een ambtenaar hem had overreden en daarna zijn tong had uitgestoken. Zooals men ziet, gaat 't daar heel gemoedelijk toe en wordt er niet veel omslag gemaakt. Nu, aan „omslag maken" hebben ze hier en daar in ons voortreffelijke va derland ook een hekel, met name te Pannerden. Daar heeft de gemeenteraad namelijk besloten eindelijk de brandspuit eens te probeeren, die nu al drie jaar onge bruikt heeft gestaan. Naar wij vernemen zal deze plech tigheid een feestelijk karakter hebben en zullen verscheidene vreugdevuren ontstoken worden. Zoo langzaam aan komen we in 't herfstseizoen; al korten de dagen, al zijn hier en daar de gele bladeren ge ducht aan het vallen, de zonnewarmte heeft nog niet veel van haar kracht verloren en de zomertoiletten doen daar door nog trouw dienst. Is de zon echter ondergegaan of zien we 's morgens vroeg een dichten nevel, dan voelen we ook hoe veel koeler de atmosfeer is geworden en dat het tijd wordt daarvoor onze maatregelen te ne men. Eenige veranderingen in de mode zijn al reeds merkbaar. Zoo zullen de mouwen, die zoo'n be langrijk onderdeel van ons toilet waren, geheel van model veranderen; haast zou men het patroon er van onderst boven kunnen gebruiken; alle ruimte wordt voortaan bovenaangebracht en de mouw sluit aan den benedenarm strak aan. Reusachtige ballons kosten natuurlijk veel stof, zoodat er van bezuiniging nog niet veel sprake zal wezen. Daar serge de meest gezochte stof voor dit seizoen zal worden, zijn de kosten echter niet onoverkomenlijk; serge is ook zooprac- tisch en voor alle gelegenheden bruik baar, het hangt dan voornamelijk van onzen smaak af, hoe wij de japon ma ken: meer of minder gekleed. Met een garneering van tres, is het kostuum ook tegen regen bestemd; met fluweel na tuurlijk niet. Voor een wandelpak is de bolero nog altijd zeer gezocht; alles hangt daarbij echter van dc coupe af; men kan daarop borduren of deze op andere wijze versieren en altijd een keurig effekt verkrijgen. De bolero's klceden jeugdiger dan dc halflange pa letots die, geheel getailleerd met aan gesloten sehootdeclen gedragen zullen worden, ofschoon deze zeer elegant staan voor een rijzige, goed geëvenredigde figuur. Groote verandering zal te vinden zijn op het gebied der hoeden. Delage bol en groote randen zijn verdwenen; een hooge bol, de rand aan een zijde opgeslagen en een garneering aan de binnenzijde met bloemen of rozetten van satijn, terwijl de bol zelf met lint of bandfluweel is versierd, zullen ons een heel ander aanzien geven; de hoeden worden met smalle brides gedragen en flatteeren allen. Met de veranderde vorm der hoeden, gaan de kapsels mee, die nu ook veel hooger worden om den hoe den steun te geven. Zij, die weinig of dun haar hebben, zullen hun toevlucht moeten nemen tot een los kuifstuk, waar over het natuurlijke haar wordt gekamd; de zoogenaamde frisettes kunnen de ga pingen aan het voorhoofd, als het haar hoog is ingeplant, dan aanvullen. Het natuurlijke haar wordt op die wijze ge spaard, want onduleeren enz. bederft het zeer. De Engelsche vrouwen, die zich vrij algemeen verheugen in een weelderigcn haardos, zijn ook in de verzorging er van veel nauwlettender dan wijzij was- schen hun hoofdhaar op vaste tijden, wat zoowel uit een hygiënisch als uit een zindelijkheidsoogpunt aanbeveling verdient. Hot geldt hier ook, hoe beter men zijn zorgen toepast, hoe schooner resultaat, zonder dat ik daarmee een angstvallige bezorgdheid zou willen aan bevelen, die er toe brengen zou als in den tijd der hoogste weelde bij de Ro meinen voor niets tc leven als voor eigen lichamelijke verzorging. De tailles, om hierop nog even terug te komen, worden haast alle aanslui tend gemaakt, de voorpanden zijn her vormd in puntlijfjes; van overhangende blouses geen spoor meer; een goed fi guur is veel waard; haast had ik ge zegd een goed korset ook, als ik niet vreesde, dat het verkeerd zou worden opgevat, 11I. alsof dat het voornaamste middel er voor zijn zou. Toch begrijpt ieder wel, dat het bij deze mode van nog meer belang is als bij de blouse- dracht. De rokken blijven ruim en van een korte sleep voorzien. Het komt me voor dat de reformkostuums minder gedragen worden; ik kan me best voorstellen dat het nut, dat zij hee- ten voor te staan, niet opweegt tegen het zoo weinig smaakvolle model, dat men vrij wel als regel ziet; misschien verdwijnen ze weer spoedig voor goed.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2