Uit de Omgeving- Stadsnieuws. Advertentiën. ^Aanbesteding. aanbesteden: Dikke menschen die de belasting welke zij moeten betalen te hoogvinden, zullen er toe moeten overgaan hun leef wijze te wijzigen, wat niet anders dan goed kan zijn voor hen zeiven en ook voor de algemeenc meuschheid. Deze belasting kan dus een zeer goeden in vloed hebben, iets, wat men van elke belasting niet kan zeggen. Alléén lijkt de gestelde vorm wat willekeurig. Het normaal gewicht is af hankelijk van de lengte. Iemand van 1 M, 62 weegt normaal 62 Kilo enz. liet ware beter, voor elke lengte dit normale gewicht als grondslag te nemendemeèste regeeringen zien met trots een vermeer dering der gemiddelde lengte. Waar nu het gewicht daarmee samenhangt zou het volgens den regel dat men boven 61 kilo belasting betaalt, tevens een be lasting op toenemende lengte worden. Bovendien zou men vooral het manne lijk gedeelte der bevolking belasten. Eerlijker ware daarom, elks normaal ge wicht tot grondslag te nemen. (Fiscus). Soest. Vanwege den Algemeenen Nedei'landschen Politiebond is aan deu eervol ontslagen gemeenteveldwachter H. Borgts de zilveren medaille met brevet uitgereikt voor 20-jarigeu trouwen dienst, en aan R. v. d. Berg Jetho, gemeenteveldwachter alhier, de bronzen medaille met brevet voor 10-jarigen trouwen dienst. Baarn. Door het vertrek van den heer H. van Meerten naar Groningen, was het presidentschap van de afdccling Toonkunst alhier, vacant geworden. Om daarin te voorzien hield de afd. Woens dagavond een vergadering en koos tot voorzitter den heer G. van Bronkliorst, alhier. Den aftredenden'president, die mede tegenwoordig was, werden harte lijke woorden toegesproken voor de verdienstelijke wijze, waarop hij het voorzitterschap had vervuld. Kcmne». De aardappelbouw valt hier dit jaar niet tegen, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft. Over het geheel blijven de aardappelen hoog in prijs in vergelijking wat zij op andere plaatsen doen Men heeft hier even als in voorgaande jaren poters betrokken van de Rijksproefvelden te Sappemeer. Over den uitslag is men vrijwel tevreden, maar een opmerkelijk verschijnsel moet het genoemd worden, dat de grootste knollen dikwijls hol zijn. Men weet niet aan welke oorzaak dit moet worden toegeschreven. Sommigen willen be weren, dat de landerijen, waarop men deze aardappelen verbouwt, over het algemeen te vet zijn. 't Beste zal wel wezen om daarover het oordeel te ver nemen van een landbouvvleeraar. Dan is men dadelijk op de hoogte. Harderwijk. Onder de kinderen heerscht thans veelvuldig kink- en slijm hoest, terwijl velen lijden aan keelaan doening. Ook komen enkele gevallen aan dyphteritis en roodvonk voor. Het gaat met dat hoesten al net als met mazelenheeft een kind het, dan komen er weldra meer lijders. Men kan de kinderen ook zoo moeilijk van elkaar houden, uoclt in huis noch in school. Op een der scholen vernamen we. is het verzuim thans 10"hoofdzake lijk een gevolg van de heerschemle ongesteldheid, 't Is maar te hopen, dat de toestand beteren zal. In de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring zal Zondag 8 September te half elf in de Luthersche Kerk voorgaan Ds S. Lulofs van 's Gra- venhage. Kaar men ons meedeelt zal de heer T. van Daal ook eandidaat w orden ge steld in district IH. De le-luit. L. Roelfsema, van het le reg. huzaren, wordt mei 1 October over geplaatst naar het eskadron ordonnansen te Amersfoort. De afdeeling Amersfoort van den Metaalbewerkersboud heeft besloten bin nenkort een openbare vergadering te houden waarvoor als spreker aal worden uitgenoodigd Dr. Herman Gorter. Maandagavond werd onder toeloop van een enorme menschenmassa een dronken vrouw naar het bureau van politie ge bracht. Velen beschouwen zoo iets als een heel pretje en denken in 't geheel niet na over het in- treurige van een derge lijk geval. Aan den Heer A. Zondervan, opzichter van den weg baanvak KestercnAmers foort ter standplaats Amersfoort, is we gens gevorderden leeftijd met ingang van 1 Febr. 1905 eervol ontslag ver leend. De brievenbesteller H. van den Berg, gaat eerstdaags wegens ziekte, den dienst met pensioen verlaten. Door het Bestuur der naainlooze ven- ootschap Volkshuisvesting is benoemd tot penningmeester de lieer J. 1'. van der Meer, die deze benoeming heeft aangenomen. Zondag 4 Sept. vierde do II. K. Volks bond zijn 10 jarig bestaan. Behalve do geestelijken, het bestuur van Patrimo nium, dat van het Kruisverbond, was namens het stedelijk bestuur de loco- burgcnieester de Heer Visser tegenwoor dig. De feestrede werd uitgesproken door den Weleerwaarden heer Lange- dijk adviseur van den Boud. Nadat een nieuwe buste van Paus Pi lts X was onthuld werd door den voorzitter van Patrimonium en door den lieer Visser eenige woorden van sijmpathic ge sproken. 's Avonds toonccluitvoering en muziek. De Schutterij kadervereeniging „Broe derschap" houdt gedurende dezen winter een doorloopenden schietwedstrijd voor leden en donateurs met geweer tot ka merschietoefeningen. De oefeningen zullen tweemaalsmaands in „de Arend" gehouden worden Gp de 20e Algemeene vergadering van de vereeniging tot Christelijke' Ver zorging van Krankzinnigen in Nederland gehouden te Middelburg werd als be stuurslid voor de stichting Veldwijk ge kozen ds. A. M. Donner, alhier. Deluit.-kolonel F. B. A. van Stcenhardt Carré prov. adjudant van Noordholland, zal binnenkort het leger mot pensioen ver laten. In verband met zijne aanvrage om benoemd te worden tot Kapitein bij de landweer, wordt de Kapitein der d.d. schutterij te Utrecht N. W. Gerlings, den 20 dezer voor den tijd van vier weken gedetaoheevd bij het 5eg.|Inf. al- hiel' in garnizoen. De 2e luit. der cavalerie O. -L. leger W. Storm van Leeuwen heeft deta cheering verzocht bij het eskadron or donnansen te Amersfoort. Zondagmiddag w as een paard, dat in een weide aan den Arnhemschenweg graasde, in de aan den kant zijnde sloot geraakt, waarin meer modder dan water was, zoodat het paard er zonder lndp niet meer uit kon komen. Het ging evenwel verre vau gemakkelijk een dergelijk vrachtje weer op vasten wal te krijgen. Eindelijk na veel tobben gelukte het evenwel het dier los te krijgen maar men had het nog niet weer in de wei, want toen men het naar den kant der sloot trok viel het weer terug in het modderbad. Men was er nu echter gauw genoeg bij om te verhinderen, dat het weer in den mod der wegzakte, zoodat men spoedig het genoegen mocht smaken het paard weer behouden en wel op vasten wal te krij gen. Of het een ongeluk was dan wel of het paard een voorgeschreven mod derbad nam, men doet tegenwoordig veel voor de gezondheid, konden wij niet te weten komen. Dat er al weer heel wat animo voor de cursussen in „Ons Huis" bestaat, blijkt wel uit het feit, dat alle plaatsen voor verstellen, naaien, strijken, Fransch eg Duitsch reeds bezet zijn terwijl zich voor Boekhouden en Engelsch ook eenige liefhebbers opgaven. Voor deze laatste lessen is het aantal evenwel nog niet voldoende, komen er nog een paar bij dan zullen deze cursussen met October beginnen. De heer A. Nijhoff, werd heden voor de Rechtbank te Utrecht beëedigd als commissaris van politie te dezer stede en komt Donderdag a.s. in functie. Door wijlen den heer A. A. Crollius te Dordrecht, in Augustus overleden is een soui van f 1000 gelegateerd aan de diaconie der Nedcrduitsche Hervormde Gemeente, alhier. Bij de gisterenavond ten overstaan van notaris Bolk gehouden verkooping in hotel „De Zwaan" werd de villa met koetshuis en koetsiersbovenwoning, ge logen aan de Blankenheinstraat, verkocht aan den heer A. J. P. Metelerkamp v. d. Bronekhorst voor 32.000 gulden. De anti-revolutionaire propagaudaclub „Groen van Prinsterer" liield Maandag avond in de Bovenzaal van de Kroon haar jaarvergadering, alleen toegankelijk voor leden en genoodigden. Na behan deling der huishoudelijke zaken, waarbij o. a. meegedeeld werd, dat in den komenden winter weer eenige openbare vergaderingen zullen worden gehouden, trad de bekende heer .1. van Oversteeg uit Amsterdam als spreker op met het onderwerp „Keuren en kennen". Heden avond houdt de vereeniging „Handel en Nijverheid" een vergadering in „de Zwaan". Op de agenda komeu als punten van behandeling voor: 1. Ballotage. 2 Ingekomen stukken. 3. Mcdedeclingen. Men klaagt toch z»o vaak hier in Amersfoort, dat men zoo niet weet waar men eens naar toe zal gaan. Er zijn zoo weinig amusementen dat met recht mag gesproken worden van een ver velende plaats. En zij die zoo praten ziet men zelden of nooit daar waar men zich, althans eenigszins kan amuseeren. Zoo ook weer Zondag- en Maandag avond. De lieer Wery doet veel om gelegenheid te geven den Zondagavond gezellig door te brengen, maar het is treurig dat hij daarbij zoo weinig mede werking van het publiek ontvangt. Het is wel waar, dat wat in de Arend ge geven wordt niet altijd hooge kunst is, maar dat verlangt men toch zeker ook niet. Eu dan vinden wij dat er menig maal in de Arend gezelschappen op treden, die ons den avond gezellig kun nen doen passeeren. Zoo ook Zondag en Maandag toen het Italiaansch Opera gezelschap G. Vcrdi twee concerten gaf in de Arend. Wij hopen, dat de heer Wery zich niet zal laten afschrikken en dat het publiek voortaan wat talrijker aanwezig zal zijn. Gisterenmiddag tegen vier uur reden twee koninklijke rijtuigen op de West singel en de op dat tijdstip daar tal rijk aanwezige schooljeugd begreep al spoedig dat er iets bijzonders was. Dit was dan ook zoo. H.M. de Koningin Moeder bracht namelijk een bezoek aan het Oudheidkundig Mu seum „Flehité". Daar „Het Stort" in andere handen is overgegaan zal het spoedig niet meer voor het publiek toegankelijk zijn. Het geheele terrein is door een particulier gekocht, die er een villa zal laten bou wen. Door B. en W. zal op Donderdag 29 September 1904 des voormiddags 11 ure ten Raadhuize worden aanbe steed: de levering van 1640 dubbele Hec toliter (tonnen) beste lange Friesche turf voor de gemeente, 700 dubbele Hectoliter voor hot St. Pieters en Blok landsgasthuis, en 100 dubbele Hectoliter voor het Burgerweeshuis, alsmede 600 dubbele Hectoliter beste harde turf voor de gemeente, 300 dubbele Hectoliter voor het St. Pieters en Bloklands gast huis, en 80 dubbele Hectoliter voor het Burgerweeshuis. Voorts voor de gemeente, de levering van ongeveer 1124 Hectoliter goede vette grove Ruhrkolen (kachelkolen.) In de buurtschap Holkerveen gelegen a d Centraal spoorweg tusschen Amers foort en Nijkerk brandde voor eenige dagen geleden een arbeiderswoning af. Yan dejaanwezige meubelen en verderen inhoud kon evenmin iets gered worden, deze schade wordt door de verzekering gedekt. Behalve dit, verbrandde er bij den bewoner J. Bos genaamd Yoor f75 pa pieren en eenig zilver geld, hetgeen een groot verlies voor hem is daar hij als arbeider a/d centraalspoorweg zijn brood moet verdienen. Vermoedelijk is de brand ontstaan döor eenige vonken van den daar langs lijdende locomotief. In het Amersfoortsch Dagblad van Dinsdag 13 September, lezen we: „Zaterdagnamiddag sloeg alhier een paard op hol, rende de Krommestraat in en liep in zijn vaart tegen de uitge bouwde winkelkast van den bakker Koning, die gedeeltelijk verbrijzeld werd". Wij hopen van harte, dat het de uit gebouwde winkelkast en niet den bakker Koning is, die gedeeltelijk verbrijzeld werd. Uit de groote bladen blijkt dat thans het Hoofdbestuur van de vereeniging „Middenstand" de middelen in studie zal nemen, welke kunnen strekken om de nadeelen uit de II. S. M.coöpe- latie voor de neringdoenden voortvloe iende te voorkomen of te beperken. We zijn van meening, dat de gang van zaken in deze kwestie duidelijk aantoont, dat het rechte begrip van or ganisatie er bij de midd' nstanders nog niet is, anders hadden stellig Amersfoort en ook Twente afgewacht, wat of het H. B. zou adviseeren alvorens een zelf standige actie op touw te zetteu Boven dien begint het H. B. wel wat laat met zijne studie. De jaarlijksche algemeene Verga dering van het onderwijzend personeel aan de Lagere Scholen in de arrondisse menten Utrecht I en H, Loenen, Amers foort, Rhenen en IJselstein zal op Za terdag 24 September 1904 in Buitenkist (Maliebaan 43) te Utrecht gehouden wor den. Op de agenda komen o. a. de vol gende punten voor: Ons onderwijs is niet eenvoudig ge noeg. Spreker de heer C.F A. Zernikc, hoofd cener school te Amsterdam. Zelfwerkzaamheid. Spreker de lieer O. J. ten Tliijc, hoofd eenor school te Utrecht. Tot bijwoning der vergadering wor den uitgenoodigd alle onderwijzers en onderwijzeressen in de provincie Utrecht, en verder allen aan wie een beschrij vingsbrief wordt toegezonden. De schoolopzieners spreken de wen- schelijkheid uit, dat de gemeentebe sturen en de besturen van bijzondere scholen in de provincie door het geven van vacantie aan de scholen waar op Zaterdag wordt school gehouden, het daaraan verbonden personeel zullen in staat stellen de vergadering bij te wonen. Gisteren werd in de keurig versierde zaal van den.Auiersfoortschen Roomsch- Katholiekcn Volksbond de jaarvergade ring gehouden van de R. K. drank- bcstrijdcrsvcrecuiging „Sobriëtas". De vergadering, die van 12 tot 6 uur duurde werd geleid door deu voorzitter mr. Ch. Ruys van Beerenbrouck uit Maastricht en was in hoofdzaak gewijd aan de wijziging der Statuten, waardoor een geheele verandering in de organisatie komt. Aanwezig waren: 58 kruisver- bonden, vertegenwoordigd door 71 afge vaardigden, uitbrengende 90 stemmen; 11 Maria-Ycreenigingcn door 10 afge vaardigden, uitbrengende 15 stemmen; 5 Paulusverecnigingen door 2 afgevaar digden uitbrengende 28 stemmen; 35 kruisverbonden uit het bisdom Breda, door 1 afgevaardigde, uitbrengende 35 stemmen en 2 St. Michael-vereenigingen (Geheelonthouders) door 2 afgevaardig den uitbrengende 2 stemmen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat op het oogenblik zijn aan gesloten 146 kruisverbonden met 928 geheel onthouders, 8487 afschaffers en 2952 halfdaagsche afschaffers (uit Breda), te zamen 12007 leden, d. i 5120 meer dan vorig jaar; 2 geheelonthoudersvereenigingen met 151 leden; 52 Mariavereenigingen met 526 geheelonthoudsters en 6500 afschaf- sters, te zamen 7026 leden of 2082 meer dan vorig jaar. Het totaal aantaal aangeslotenen be draagt thans 20083 d. i. 8000 meer dan het vorig jaar. De penningmeester van het Centraal Bestuur deelde mede, dat hij in 't afge- loopcn vereenigingsjaar had ontvangen 897,07'' gulden en uitgegeven 865,95 gulden. Met veel waardeering word o. a. mel ding gemaakt vau het werken van het secretariaat van „Sobriëtas" dat door het verspreiden van brochures uitstekend zorgt voor de schriftelijke propaganda en van het werken van tal van commissiën. Door de uitvoerige en belangrijke besprekingen van de wijzigingen in de Statuten moest een groot gedeelte van de agenda onafgedaan blijven. SI'OltT Door het bestuur der voetbalvereni ging U. D. I. alhier is weer een nieuw plan gevormd, oin het voetliallevcn in Amersfoort aan de gang te houden. Op de jongste bestuursvergadering is nl. besloten een schoolcompetitie op te richten onder haar leiding. De competitie zal 6 elftallen moeten bevatten, alle bestaande uit leerlingen van eenzelfde klasse of afdeeling ecner klasse, der H. B. S., Gymnasiumof het instituut van der Sluys. Voor prijzen in deze competitie, die voor Mei 1904 afgeloopen zal zijn, be houdens verhinderingen, wordt voor elk speler van het kampioenseltal een kleine zilvermedaille uitgeloofd. Op de jongste algemeene vergadering der voetbalvereniging U. D. 1. is het be stuur, wegens het bedanken van eenige be stuursleden uitdevolgendehcorensaamge- steld le Voorzitter, C.A. Rieber; 2c voor zitter-penningmeester, J. Förster; le se cretaris, W. J. Cankrien; 2e secretaris, II. W. C'oeneu; le captain G. v. Dorsen; 2e Captain, J. den Tex Bondt; le com missaris van materieel, J. C. Bouscholte. Tot eerelid werd de heer W. H. van Helsdingen benoemd. Bij de vereeniging Quik werd het Bestuur als volgt saamgesteld: H. J. Rolandus Ilagedoorn, voorzitter J. Borgerhoff Mulder, le secretaris P. Smit, 2e secretaris P. van der Eist, Pen ningmeester T wan Daal le Captain J. Tjassens Keizer 2e Captain. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid derredactie) Bont of Xeepbel 1 Het ingezonden stuk an den heer E. van Beresteyn geeft mij aanleiding tot een paar tegenopmerkingen. De heer van B. doet n.l. drie uit spraken: 1. de wijze, waarop B. en W. nieenen de belangen van de leeraren bij het M. O. te moeten behartigen verdient dut er openlijk verzet tegen wordt aangeteekend, 2. onze (ondorwijs-)belangen verkeeren bij den wethouder van onderw ijs Celosse niet in veilige handen, 3. er valt een rij van voor het mid delbaar onderwijs schadelijke besluiten te constateeren. Ik wil gaarne aannemen, dut de heer van B. door het schrijven van zijn stpkjc meende te handelen in het algemeen belang. Maar de heer van li. zal beter weten dan ik, dut men met dergelijke uitspraken niet publiek voor den dag treedt, indien men niet de noodigc be- w ijzeu voor hare juistheid kan bijbrengen of bijbrengt. En in 't geheele stukje van den heer van B. heb ik tevergeefs naar eenig bewijsmateriaal gezocht, liet is niet meer dan eenc lyrische ontboeze ming. Daar ik het uitspreken van onbe wezen beschuldigingen niet acht „in het algemeen belang", spruit mijn protest tegen het stukje van den heer van B. «rit hetzelfde beginsel vooit als zijn protest tegen B. en W., dat zelfs een scherp persoonlijk karakter aanneem tegen den wethouder tan onderwijs, t Waar de heer van B. van ,B. en W." eischt, dat zij reeds in Juni tot lie t doen eener voordracht hadden moe ten overgaan, daar had hij behooren te bewijzen, dat zulks toen reeds moge lijk was. Waar de heer van B. verder zegt, dat de twee tijdelijke leeraren tot 1 Sept. 1904 waren aangesteld endeniet benoemde(n) zonder betrekking(en)kwam- (en) op een moment, dat overal in de vacaturen is voorzien, daar is de conclusie, dat B. en W. de be langen van de(n) nict-benoemde(n) heb ben veronachtzaamd, nog al gewaagd. Waar de tijdelijke functionarissen wisten dat de aanstelling niet verder reikte dan tot 1 Sept. 1904, lag het toch op hun weg, die vacatuien, elders niet onbenut te laten voorbijgaan. Hebben zij dit wel gedaan, dan hebben zij het er op gewaagd, maar men kan daarvoor bezwaarlijk B. en W. aansprakelijk stellen. En hoe de heer van B. ten slotte de combinatie „B. en W." loslaat, om den lieer Celosse persoonlijk voor een en an der aansprakelijk te stellen, is teneonen- malc een raadsel. Wat het derde punt betreft: te spre ken van „een rij van schadelijke be sluiten" en deze niet eens te vermelden, laat staan hunne schadelijkheid te be wijzen, dat is het toppunt van..zwakke betoogtrant. Het kan zijn, dat de heer van B. op zettelijk zijn bewijsmateriaal heeft ach tergehouden en er nu in antwoord op dit stukje mede voor den dag treedt. Wij zullen zien. Het stukje dat hij schreef, spat ech ter bij de minste aanraking als een zeepbel uiteen. Hoogachtend J. M. THEEL. Burgerlijken Stand. van 10 tot 13 Sêptcinber 1904. GEBOREN: Cornelia, d. van J. E. de Hoop en C. Langras; Adrianus z* van J. F. de Hoop en C. Langras; Petrus Jacobus, z. van H. G. Bosselaar en. M. van van den Bos. OVERLEDEN: Jacobus Joh. van Plate ringen, oud 3 jaren; Elisabeth M. A. van der Vliet, oud 29 jaren, geh. Fran- ci8cus N. K rei kamp, oud 4 mnd. BURGEMEESTER en WETHOU- vau Amersfoort, zullen op Doudcrdag 22 September 11MM, 's voormiddags te elf uur ten Raadhuize, publiek Bestek 1. Het bouwen van een HOUTEN WAGENLOODS voor de Gemeente-reiiuging op „Ma Retraite" te Amersfoort. Bestek H. Het bouwen van nu BRANDSPUITHUISJE bij de v malige gasfabriek a/d Kampstr: ie Amersfoort. De bestekken zijn ter Gemeente I re tarie op franco aanvraag verkrijgbaar, i.w bestek I met teekening u ft.' h en bestek II met teekenir ft:.4c. Franco toezending 5 cent i Inlichtingen op het bureau «au deu Gemeente-architect, alle weik.lagen van 10 tot 12 uur. Aanwijzing volgens «intuin en nu' in de bestekken vernield.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3