Zaterdag 1 October 1904. No. 79. ie Jaargang verdut: i Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Wees U Zelf t Onze O Buitenland. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Van Houten teruggekeerd. FEUILLETON. Voor Vrouwen. DE MLANDER. Woensdags en Zaterdags. J Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaar Franco per post Per 3 maanden Franco per post f 3.00 - 3.50 - 0.75 - 0.90 [Prijs der adrertentiëu Van 1 tot 5 regels J0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Toen de Staten van Friesland op den langzamerhand berucht geworden 3den Augustus ur. S. van Houten tot lid van de Eerste Kamer hadden benoemd, beeft een deel der -liberale pers dit niet zonder ingenomenheid vermeld, omdat men in hem eenigzins een tegenwicht zag voor de macht van dr. Kuyper. Ja, de hoop volle droom: liberale hereeniging onder Van Houten's vlag, conservatieve her eeniging dus zonder eenig programma, zonder kracht tot vooruitgang, met niets dan tegenhouden, getalm, geschipper zulk schoon droombeeld moet sommigen conservatief-liberalen bladen werkelijk reeds voor oogen zijn gekomen. Hun beminnelijke „mine' jegens den jong- herborene getuigde hiervan. Zij schenen van oordeel te zijn, dat die man zonder programma en zonder volgelingen, maar die toch nog zich zelf „volksvertegen woordiger par droit de naissance' durft noemen, het vervallen liberalisme zou kunnen opbeuren en meer kracht in blazen tegenover den nog steeds was- senden invloed van dr. Kuyper en zij het ook minder openlijk gezegd tegen over dien van mr. Troelstra. Vroeger had men deze rol aan prof. Van der Vlugt toegedacht, doch diens optreden verwekt geen duurzaam succes. Eenmaal heeft hij tegenover de sociaal- democratie niet onkrachtig stelling ge nomen, daarna was de bekoring van zijn optreden naar die zijde weg en ook tegenover dr. Kuyper was zijn positie van korten duur. Het was derhalve niet te verwonderen, dat de verkiezing van mr. Van Houten sommigen een reddings plank toescheen. Nu is mr. S. van Houten, al kan hij dan allerminst een krachtige figuur zijn, toch iemand die aan zijn clericale tegen standers heel wat last kan veroorzaken. Tegenover het onverdraagzaam theolo gisch drijven van Dr. Kuyper kan hij een niet onbelangrijk kampioen zijn. Onverkwikkelijk toeken van politiek leven, als een man, die niets anders wil zijn dan anti-clcricaal, weer parlementair nut gaat krijgen. Wel heeft Kuyper ons land in godsdiensttwisten diep doen zinken, dat zulk een middel van verweer niet te erg moet keetcn. De Van Houten n.l., zooals de laatste Als uw leed groot is, ziet ge dc gansche wereld op een verren afstand, als aan het einde van een reusarhtiy worstelperk. Zelfs dc stemmen schenen uit dc verte te komen. naar het Duitsch, van WILHELMINE HEIMBURG. jaren hem ons hebben doen kennen, de cynisch-conservatieve arbeidersbestrijder. Iloe zijn de tijden veranderd en Van Houten met hen! Terwijl hij jaren ge leden als radicaal eene voortdrijvende kracht in het parlement was, waarmede rekening gehouden moest worden en op wicn veler hoop gevestigd was, wanneer voor de democratie betere tijden zouden aanbreken, is hij nu niets dan een lood zwaar blok aan 't been voor wie sociale wetten wil. In 1888 schreef hij nog in de Voorrede voor de tweede uitgaaf" van de „Staatsleer van mr. J. R. Tlior- bccke": „Gelukkiger schijnt mij het tijdstip dezer tweede uitgave, die sauien- valt met het verdwijnen van den census uit de Grondwet en met de eerste groote overwinning der democratische richting. Het voorname bolwerk van de heer schappij van het geld eene heer schappij, die zich ten onrechte tooide met de valsche vlag van heerschappij der rede of der ontwikkelden is ge vallen". Wie dacht er toen aan, dat deze schrij ver het werkelijk democratische kies recht van Tak van Poortvliet zoo heftig zou bestrijden en 11a den val van Tak müt eene kiesrechtregeling zou komen, waarbij zoo goed als geheel tot den ceusus is teruggekeerd? En wie her kende uit zijn latere „Staatkundige brie ven," geschreven in de spijtige tijden, toen voor hem iu de Tweede Kamer geen zetel meer beschikbaar was, den auteur van de „Bijdragen tot den strijd over God, eigendom enj familie?" Vooral uit die „Staatkundige brieven* blijkt ook zijn afkeer van sociale wetgeving, wier doel is het verleenen van hulp aan de economisch zwakke groepen in den staat. Aan eene dergelijke „bedee- ling" doet hij niet mee. Het is dan ook zeker, dat hij zich evenzeer tegen soci ale wetten zal kanten als tegen de zoo genaamde christelijke staatkunde. Intusschen heeft mr. Van Houten dan terstond na de opening van de zitting der Sta ten-Generaal zich tegenover dr. Kuyper gesteld. Zooals bekend is, heb ben de Staten van Ovcrijsel voor de nieuwe Eerste Kamer geen bijdrage ge leverd. Op hun vergadering van 3 Augus tus eerst .de unfaire houding der rech terzijde, vervolgens dc uittocht der lin kerzijde en sluiting der onvoltalbg ge worden vergadering; spoedig daarop de hardnekkige weigering van dr. Kuyper, (Slot.) „Iloe is het toch gebeurd, Rudolf?" l)aar vloog de deur open, en een ontsteld meisje kwam binnen en viel voor Grethe op dc knieën. „Mevrouw vergeving om Gods wil vergeef het mij! Mijn vrouw wendde het hoofd af en wenkte, dat zij weg moest gaan. „Ach mijnheer," jammerde Mina, en kroop op haar knieën naar mij toe, „ik ben slecht geweest! Ik ben naar mijn vrijer geloopen; ik had een paar pan toffels voor hem gemaakt, die ik hem brengen wilde; Elzc sliepj zoo rustig, en toen heb ik vergrten, om het stukje waskaars uit te blazen het nachtlicht brandde zoo duister, en ik kon geen kandelaar vinden en heb toen een stukje kaars aangestoken en in mijn naaimand gezet, en dat is toen afgebrand en heeft dc wol aangestoken. Ik dacht er niet aan, maar zat alleen in angst over Manne die in de kamer geslopen was, en Mep zoo snel als ik kon, weer hier na toe, en nu toch te laat mijnheer!" „Ga de kamer uit!" beval ik, want juist trad de dokter binnen. Wankelend verliet het meisje de kamer. „Het kind leeft, dokter!" riep men hem toe. „Dat is een mooie geschiedenis! zeide hij en schudde het hoofd, terwijl hij zich over de kleine patiënte boog. Mijn zwager had hem reeds alles ver teld. „Een paar oogenblikkcn later, Lui tenant, dan welk gelukkig toeval, deed u nog juist bijtijds in dc kamer gaan?" „Ja, met recht een gelukkig toeval, dokter!" en mijn oogen zagen ernstig in die van Grethe, die zij langzaam neer sloeg. „Is ons kind buiten gevaar?" vroeg zij haastig, en haar bleek gelaat werd eensklaps donkerrood. „Ik geloof bet wel, mevrouw. Leg het kind te bed in een andere, frisck ge luchte kamer. Morgen vroeg kom ik eens kijken, en zorg dat gij ook weer bedaard wordt!" Spoedig heerschte er stilte in onze wo» ning. Allen namen afscheid van ons niet den Staten een nieuwe machtiging tot vergaderen te bezorgen. Ziedaar het ver grijp waarover mr Van Houten daags na de opening dr. Kuyper kapittelde. Tengevolge van de „Overijselschekwes tie" is de Eerste Kamer incompleet en zijn wij (in eene staatsrechtelijke moei lijkheid gekomen. Aan wien de schuld cn hoe uit die moeilijkheid te geraken? Scherp stelde mr. Yan Houten het geval en moeilijk kan ontkend worden, dat hij dien dag dr. Kuyper in eene lastige positie bracht. En toch was het iets anders dan een aan beide zijden met lust cu smaak geleverd steekspel? Twee dagen later voortzetting van het toumooi. De heer Yan Houten besprak toen dc ontbinding der Eerste Kamer na de verwerping der Iloogerondcrwijs wet op 14 Juli Tot nog toe had zulk een ontbinding nooit plaats gehad. De verleiding tot ontbinding thans was ge legen in het feit, dat de Eerste Kamer, nog liberaal in hare meerderheid, niet meer in politieke richting overeenstemde met de Provinciale Staten. De regee- ringsgeziude pers vooral De Stan daard had reeds terstond na de ver kiezing der Provinciale Staten op ont binding aangedrongen, opdat de eerste Kamer ook clericaal >oudc worden. Ku kan men van een democratisch stand punt niet alleen niets inbrengen tegen eene daad, welke beoogt de volksver tegenwoordiging meer in overeenstem ming mot de vertegenwoordigden te brengen, maar moet men haar veeleer toejuichen. Dr. Kuyper heeft een prece dent geschapeu, dat juist den democra ten te pas komen zal, wanneer later de Eerste Kamer als conservatief bolwerk nietmeer overeenstemt met meer democra tische Provinciale Staten en ontbinding het middel zal zijn om een sta-in-den weg op te ruimen. Maar dc niets minder dan democra tische Mr. Yan Houten was natuurlijk vau zulke opruimerij weinig gediend Ilem is het denkbeeld sta-in-den-weg vrij wat sympathieker. Was het geen eigenaardige loop van zaken, dat reeds op den tweeden dag zijner parlemen taire herleving zijn voor dc democra ten zoo weinig aantrekkelijke zijde om den hoek moest gluren! Weldra is van Yan Houten het nieuwtje al weer af; dan zal men hem duidelijk zieu in zijn relatieve waarde, di hij n.l. slechts ontleend aan het onvrucht- een hartelijken handdruk. In het salon naast de Kersttafel stond nu het bedje met het slapende kind. Zacht snikkend knielde de moeder er naast, met het hoofd op de kussens. Toen stond zij op. „Kom mede Ru- dolf!" „Waarheen?" „Kom mede!" Zij voerde mij aan di hand de kamer uit, het portaal over, de trap af. „De hond, |Rudolf, de goede hond!" fluisterde zij op den drempel van den paardenstal. „Roep gij hem, want naar mij zou hij niet luisteren." „Manne!" riep ik in den benauwd warmen, donkeren stal; daar ruischte iets in het stroo en kwam hij op mij toeloopen, kwispelstaartend en blaffend van vreugde. „Kom, Manne!" zeide Grethe en nam hem op den arm, „kom!" En toen wij beiden de plaats weer over gingen, zag ik bij het stergeflonkcr vau| den hei ligen nacht de zwarte huid van het dier tegen het blank gelaat der blonde vrouw, en zag de groote tranen, die uit haar oogen druppelden, en haar hand, die den hond streelde. Zoo klom zij snel en stilzwijgend de trap weer op. „Zet hem neer, Grethe, hij zal wel meekomen," smeekte ik. Maar zij schudde slechts het hoofd, en boven verdween zij snel met den hond iu de eetkamer. baar-theologisch bederf, dat Kuyper over ons land poogt te brengen. Yerdwijnt die plaag en gaat men terugkeeren tot het werken aan gezonde wetgeving van onzen tijd dan verdwijnt tevens het laatste restant van Van Houtens's po litieke waarde; dan is hij ook als tegen gif overbodig geworden. 't Is nu bepaald een genot langs de modewinkels te wandelen en liet nieuwe te bekijken, dat zij zoo smakelijk kun nen uitstallen. Men zou gaarne meteen welgevulde beurs naar binnen willen gaan en een keuze doen in kostuums, hoe den en bont, maar er dient eerst eens rekening te worden gebonden met liet overschot, van onze garde-robe van liet vorige jaar. Hebben we dan alles nage gaan, dan komt de berekening heel wat zuiniger uit en kan men verder door nieuwen aankoop zijn voorraad uitbrei den. Er is ontegenzeggelijk een zeer mooie keuze in stoffen van matte tin ten; dei herfstkleuren komen hierin prach tig tot hun recht; bijv. liet rood dei- wilde wingerd in allerlei nuances, en groen, zoo bleek en flots of weer ge nuanceerd met grijs en bruinmen heeft maar voor 't kiezen en kan voor be trekkelijk weinig geld er zeer gedistin- gucerd uitzien. Van veel belang is het te weten welke kleuren ons passen, zoo wel bij onze teint als ons hoofdhaar. Blauw is voornamelijk voor blondines aange wezen en heeft daarbij nog de eigen schap dat hij evenals zwart de draagster grooter doet schijnen, terwijl wit juist kleiner maakt. Wie een bleekgeel teint beeft, kan groen heel goed dragen; paar» moet men dan echter vermijden; geel is ook een uitstekende kleur voor iemand met rooden teint is zwart of blauw het voordeeligst; heeft men een grauwach- tigen teint, dan kieze men blauwachtig groen en vermijde vooral rose, geel en oranje. DeZe kleine aanwijzing kan mis scliien te pas komen, ofschoon de meeste vrouwen al zoo langzamerhand door on dervinding weten, welke kleur haur liet meest flatteert. Er zal dezen winterzeer veel bont worden gedragen, tot hoeden van bout toe; ook bonten pélerines,met een ander soort bont gegarneerd, zijn mode. Als nu de strenge winter maar komt, dien men voorspelt! Een bezwaar Ik volgde haar niet; ik stond in het salon voor het venster en doorleefde in gedachten de laatste uren. Hoe vreeselijk waren zij geweest! Slechts in de eetkamer hoorde ik zacht heen en weer loopeu, het ge rinkel vau borden en Grethe's lieve stem: „Kam Hanne! Kom." Een poosje later kwam zij naast mij staan en greep mijn hand. „Vergeef mij, Rudolf!" „Wat, Grethe?" „Dc hond Manne, onze Manne Ik weet liet! Het heeft u jaren lang leed gedaan, dat ik Ik streelde haar over haar zachte lokken. „Laat maar rusten, Grethe, het is alles vergeten in dit uur!" Juist drong hij zich door de smalle deurreet en liep naar mij toe. „Har telijk dank, beste kerel!" llij stond kwispelstaartend voor ons en keek ons beurtelings aan, als wilde llij zeggen: „Wat scheelt u toch, gij dwaze mensehen; ik deed eenvoudig mijn hondenplicht Zoo zaten wij lang, zwijgend fbor het bedje van ons kind; Manne lag op mijn schoot, als in vroegere dagen. Een vroolijke zalige Kerstnacht daalde neder over de aarde en sprak tot ons an liefde en vrede. Onze handen waren ast ineengesloten in echte Kerstfeest- dankbaarheid. Ja, liefde en vrede over de geheele groote wereld, liefde en vrede van de bont-dracht is altijd, dat men er zoo vatbaar door wordt en het altijd baast met een verkoudheid boet, als men in liet voorjaar er mee wil eindigen en waar nu zelfs volwassenen over kink hoest beginnen te klagen, mag hierop zeker wel worden gelet. Voorkinderen, die .zooveel gevoeliger zijn, is bent ab soluut af te raden; iu plaats van het broeien der keel door bont of wollen cache-nez, doet men veel verstandiger om door middel van koude wasscliingen hals en borst te versterken en de kin deren door alle weer en wind uit te zenden; zoo is 't gevaar voor kou vat ten veel geringer. De winterhoeden ge ven, uitgezonderd de gewone kleuren: rood, blauw en zwart ook de fijne ua- jaarstintcn te zien; groen in alle tinten evenals bruin van licht tot donker,beide vooral gegarneerd niet schilderachtige takken bladeren nog verhoogd door daarbij passende zij of fluweel. Zijde blijft zeer gezocht voor toiletten; bij ko medievoorstellingen enz. zullen veel lichte kleuren worden gezien en de za len daardoor een aantrekkelijker voor komen hebben. Korte japonnen zijn na tuurlijk op straat meer geliefd dan die mot een sleep; ofschoon men er even goed mee in de hand loopt als met deze; wat met een parapluie of mof altijd voor ons een een vermoeiende geschie denis is, vooral tegen St.-Nicolaas en Kerstmis, als men allicht nog eenige pakjes er bij te dragen krijgt. Is men kort en gezet, dan kleedt een japon met sleep echter zooveel beter, dat men zich daaraan moet houden. Dc blouses zul len ons nu werkelijk gaan verlaten en zijn onder de aangesloten mantels ook niet te bergen; de mode komt echter zoo tegemoet aan kleine beurzen, dat zij ons heel goedgunstig toestaat ook nog ruime paletots of liavelocks te dra gen; toch denke men er aan dat die een jaar later zeker heel ouderwetsch zullen staan en zou ik dus niet durven raden, ze weer nieuw te koopen. De Rechtbank te Brunswijk, veroor deelde een aanzienlijke dame aldaar, wegens bedrog (door het opgeven van den leeftijd van een kind van 10'/, als 9'/a jaar om op een spoortrein half geld er voor te betalen) tot drie dagen ook in de enge wereld vau ons huis. Merkt gij op, boe liefelijk zij lieer- schen? Wanneer hebben mijn Grethe en ik elkander zoo innig aangezien? Zoo zonder tclnduw, zonder bitterheid. En ook gij, klein zwart dier; ook gij hebt deel aan dezen Yrede. Gij zult niet meer koud en hongerig op mijn drempel zitten en mij aanzien, niet dien roerend vragenden blik van het stomme mishandelde schepsel nooit meer! Zacht tikt de pendule, zacht ruisclit de vergulde vlag op den Kerstboom; en zacht ademt ons dierbaar kind. Blijft bij ons, gij liefde en vrede, voor immer! -EINDE.--

De Eemlander | 1904 | | pagina 1