Buitenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Allerlei. toond; voor beide dient ccktereenflinke vorst te worden afgewacht; men zou anders door die luxe ontzettend vatbaar voor kou vatten, worden. De lange mantels zijn lastig in het gebruik, daar de rok ken der japonnen er haast niet bij op genomen kunnen worden; met het mo del „tailor mode" gaat het nog, maar het staat niet bij elkaar; ook zijn zulke mantels als ze niet van beste kwaliteit worden vervaardigd, spoedig ordinair. Er worden zeer mooie, fijne weefsels in den handel gebracht, zoowel in zijde, fluweel als laken; de keuze is dus ruim genoeg, als men maar in het oog houdt, wat ons het beste kleedt. Die fijne, mooie stoffen dienen meteen ook voor japonnen; de wijdte der rokken eischt ze. De bovenstof wordt weer los op de voering gemaakt; deze moet dan echter een onberispelijke snit hebben en de naden worden met veel overleg zoo aan gebracht, zelfs in het midden van de voorbaan, dat er niets van te bemerken is. De voeringrok wordt aan den onder kant van éen of twee plisse's voor zien, zoodat de bovenstof wat uitstaat; overigens wordt de ruimte hiervan zoo veel mogelijk naar achteren aangebracht, valt de sleep smal en kleedt de draag ster slank. Garneering met bont komt ook veel voor op de rokken, en kan goed gebruikt worden om een voetvrijen rok van anderen af te maken. Deze rokken zullen veel gezien worden; ze zijn wel het aangewe zen model voor jonge dames, ofschoon men er bij vuile straten even goed mee in de hand moet loopen als met lange japonnen, tenzij men ze zóó kort neemt, dat de hooge laarzen een heel eind te voor schijn komen, wat toch altijd het denkbeeld wekt van een kip op hooge pooten, waar liever niemand op lijkt. De zijden kostuums zijn of van zware gebrocheerd zij vervaardigd en dan kunnen de rui me rokken zonder garneering blijven, omdat de teekening daardoor ook veel mooier uitkomt, ze zijn dan voorname lijk aangewezen voor groote, statige fi guren en vooral voor oudere dames, of men ziet modellen van effen zijde, druk gegarneerd met plisse's, ruches enz. Te Parijs draagt men nieuwe ccintures van lint, fluweel of zij, die aan corsetjes doen denken; de elegantjes laten ze bij hun costuunrs passend vervaardigen van vo ren meer of minder puntig, van ach teren rond van vorm, doch zoo dat ze onder de boléro uit zichtbaar zijn. De tail les, die meer en meer aaneengesloten gedragen worden, worden druk gegar neerd; een eenvoudige japon ziet men haast niet, tenzij dan in het genre tail leur. Nu komt ook weer in de mode de tunique: deze schijnt zich wel te zul len handhaven, wat misschien komt door net gelukkige model; zij wordt onge veer tot de knie genomen en 't zij ge heel rond, 't zij met een punt voor en achter geknipt en gegarneerd met tres, enz; men kan dit dan in oploopende breedten aanbrengen. Laken en zijden japonnen hebben ook wel mouwen van andere stof, bijv. van zij bij die van la ken en geruite of andere bij de zijden kostuums; in den regel neemt dit echter niet op, het geeft altijd min of meer den indruk van een opgeknapten japon te zijn, wat niet bepaald gewenscht is als men iets nieuws draagt. In de stad Bychowa (gouverne ment Mohilew) braken een aantal tot den krijgdienst opgeroepen boeren de Joodsche winkels open; in den avond werden de winkels aangestoken. Elders, vermoedelijk ook hier, was de aanlei ding tot deze buitensporigheden het feit, dat de reservisten vanwege de over heid geen eten kregen en du6 wel ver plicht waren het te nemen. Het Russische telegrammenbureau ver neemt dan ook zeer juist dat de muite rijen van reservisten geen eigenlijk an- tisemictisch karakter hadden, maar ont staan zijnnaaraanleidingder mobiliseering van boeren, diede ramen van verscheidene huizen inwierpen en de winkels open braken. De menigte wierp zich daarna op de huizen van joden en christenen. In eenige andere plaatsen de provincie is eveneens de orde verstoord. Eet geval wordt er voor de uitgeplun derde Joden niet veel aangenamer dooi en voor de Russische overheid niet minder schandelijk De aangerichte schade schat men op 200000 roebel. De curator van Louise v. Coburg dr. Feistmautel, en de advocaat van den prins, Bachrach, hebben aan den gevol machtigde van prinses Louise een bedrag van 18000 kronen doen toekomen om de kosten van onderhoud van de prinses te dekken. Dit besluit werd genomen, dadelijk nadat het Iiofmaarschalkbureau de door de prinses voorgeslagen psyclie- aters had goedgokeurd. Koning Leopold zou bij de 1SO00 kronen nóg 30 450.000 francs|gevocgd hebben. Wat L ngaatde kos- van het onderzoek dienaangaande moet nog een beslissing genomen worden. De doktoren hebben in opdracht den tegenwoordigen geestestoestand, van de prinses te onderzoeken. Kritiek op vroe ger uitgebrachte rapporten zal niet ge oorloofd zijn. Bij gelegenheid van do aanstaande algemeene verkiezingen zijn de Itali- aansche Christen-democraten afgeweken van het voorschrift van den Paus, om zich niet in te laten met de verkiezing. Ze hebben vijf candidaten gesteld en zijn vast besloten ook na een tweede vermaning van den Paus in hun houding te volharden. Hen begint, nu de gemoederen wat bedaren, ■Ion spot te drijven met het schietgrage Russische eskader. Zoo meldt men dat admiraal Rodscheskvensky officieel gewaarschuwd is dat bij Oporto Engelsche visschers zijn; of hij al-- je blief een beetje voorzichtig wil wezen! Verder doet Reuter een'aandoenlijk verhaal, waarin de admiraal komende uit de woning van den militairen gou verneurvan Vigo een oud man ontmoette, die hein de hand kuste. De admiraal kuste hem daarop op het voorhoofd. „Het volk juichte". Metterhaast krijgen we nogeen ontmoeting met oen Japanner. Voor den krijgt raad werd gister de kapitein Franfois verhoord. Hij zeide wel degelijk aan zijn chef, generaal De- laune mededceling gedaan te hebben van de betaling van 25000 fres. Herinnert deze het zich niet mcerdan verklaart hij zich dat door geheugen- zwakheid. Verder deelt Fraingois mede dat het inlichtingenbureau niet mede plichtig is aan het verdwijnen van me vrouw Bastion, do agentes van den in lichtingendienst en met name niets ge daan; heeft om haar verhoor te Rennes te voorkomen. Ook in zake den Duit- schen luitenant Wessel en zijn aanhang, antwoordde Francois slechts dat zij met de inlichtingendienst weinig of niets uit staande hebben gehad. Francois besloot met de verklaring, dat hij de volle ver antwoordelijkheid voor zijn gedragingen als officier van den inlichtingendienst op zich neemt. Tegen het huwelijk van de schrijf ster, Helena Bölilau, te Miinehen, met een Duitsch geleerde, die om dit huwe lijk tot stand te brengen, Turksch onder daan werd, en een Turkschen naam aannam, werd door de eerste vrouw, die achttien jaren met hem gehuwd was geweest, geprotesteerd. De Algeineine Zeitung deelt mede, dat in deze rechts zaak de eisch der eerste vrouw, tot erkenning der rechtsgeldigheid van het eerste huwelijk, door de Rechtbank ont vankelijk is verklaard. Hen klaagt wel eens over het onderwijzersleven. In het dorpje Holte bij Gocsteiniinde kan meester geen woning krijgen, hij moet maar zien dat hij een onderkomen vindt. De tegenwoordige titularis kon nergens onder dak konier en nu heeft de Raad besloten hem 0111 beurten in den kost te nemen. Bij 12 ingezetenen logeert hij telkens een maand. Maai- hij zal liet evenals zijn voor gangers wel geen jaar uithouden! UIT DE PERS. Gegronde Klacht In de Zeeuw treft men liet volgende aan: Bij al het goede dat we op politiek terrein dankbaar waardeeren, kunnen we toch moeilijk de oogen sluiten voor den toennmenden partijstrijd in ons lieve vaderland. In dat opzicht gaan we achter uit. Met deze bewering spreken we, daar zijn we zeker van, de meening uit van de bezadigden en ernstigen onder onze lezers. De stemmingen in onze regeerings- colleges worden al meer zuiver partij stemmingen. Men kan te voren bepalen met hoe veel stemmen dit of (lat ontwerp zal aangenomen of verworpen worden en wie voor of tegen stemmen zal. Het meest onbeduidende voorstel, waarbij alle omringende landen ons zijn voorgegaan, getuige de postwet, wordt gelijk allo andere, een middel tot venijn- zuigerij. Zelfs in onze meer bescheiden kringen dringt de partijstrijd bij benoemingen door op een wijze die bedenkelijk schijnt. Treffende staaltjes zouden we daarvan kunnen vertellen. Maar waartoe zou het dienen? De een zou de schuld op den ander schuiven. ll'y doen niet half zoo erg als gij in der tijd gedaan hebt, zegt de antirevo lutionair, en de vrijzinnige meent dat ongeveer alle benoemingen, waarbij geen partijgenoot benoemd wordt, aan partij geest zijn toeteschrijven. Bij iedere wet, bij iedere beoordeeling vragen de politiek opgevoede zich af: wat zit daar achter? Zoo wordt, de partijstrijd, die in een constituoneel geregeerd land onmisbaar is en zoowel opvoedende als opbouwende kracht heeft, een verderf. Zoo' wordt alle vertrouwen ondermijnd en alle ontwikkeling belemmerd, alle beoordeeling vergiftigd en alle toepas sing gebroken. Wij zijn overtuigd dat tegen dien ver keerden stroom geen damoptcwerpen is. Tal van omstandigheden brengen ons al dieper in die ellende.... tot andere omstandigheden, op Gods tijd te verschij nen, andere toestanden brengen. „Deze klacht van die. zijde trof ons schrijft de Nederlander. Wij stemmen er van harte mee in. Steeds wordt het moeilijker, in poli tieke vergaderingen anders te stemmen dan het partijbelang hot vordert. Het spreken in do openbare vergade ringen is niet veel anders, dan het ver dedigen van zijn stem voor het buiten staand publiek. Waartoe te pogen el kander te overtuigen, waar vooraf door het partijverband de stem is vastgelegd? Achter de schermen wordt overleg ge pleegd, bij het publiek debat staat de uitkomst. In staatkundige vergaderingen staat het debat niet veel hooger dan het debatteeren in meetings. Zoo wij nog niet allen zóóverzijn, dien weg gaan wij op. Ook de rechterzijde, sinds op de partijorganisatie, het partijverband, meer dan op den beginselstrijd alle gewicht is gelegd. Ome strijd daartegen wij erkennen het is vruchteloos geweest. Majoriteit heeft het op autoriteit ge wonnen. Helaas!" Ons treft de erkenning van de Neder lander, dat de rechterzijde alle gewicht heeft gelegd op het partijbelang, meer dan op den beginselstrijd. Dit verklaart menige stemming; recht vaardigt tevens het verzet van links. „Wanneer de lianen kraaien, De hanen uit de buurt" enz. zoo begon een aardig schoolversje, dat we vroeger leerden zingen. Ik betwijfel het sterk of men dat 1111 nog doet (ik bedoel dat liedje zingen), maar 'thanen- gekraai, zoowel in figuurlijken als in let terlijken zin, is er niet minder op ge worden, Ja, de Tilburgsche Vogelclub heeft zelfs een wedstrijd in 't hanen kraaien uitgeschreven. Me dunkt, de Ti 1- burgers zullen op dien dag wel goed wakker zijn, als de hanen tenminste den vorigen avond reeds op lt terrein wor den gebracht, en bij het aanbreken van den morgen „den dacli verkonden.4 't Zal zaak voor hen (de hanen nl.( zijn hun lesje goed te kennen, want die me dedingers, welke niet de helft van het aantal punten behalen van den eersten prijswinner, zullen worden geslacht en den volgenden avond verorberd. Met het oog daarop mogen dan ook alleen jonge lianen meedingen, behalve missschien een enkele oude, om een hoog aantal punten te krijgen voor den eersten-prijs- winner. I11 Brabant zijn ze nogzoo dom niet! Dat bleek trouwens dezer dagen ook uit de volgende zaak. In Oudheusdeu (N.Br.) werd nl. tegen een jonge dame uit Tilburg proces-ver baal opgemaakt wegens het jagen zon der acte. Zij beriep zich wel op art. 7 der jachtwet, maar da- baatte niet: al leen inwonende zonen mogen hun va der op de jacht vergezellen (van doch ters wordt niet gesproken indie „ouder- welsche" wet) en de verbalisant bleek zoohi goed jurist te zijn, dat hij zich door den geest van tic wet niet van stuk liet brengen, en met een zegevie renden glimlach aan de letter „dcrzelve wet" bleef vasthouden. Van „vasthouden," al is het dan ook tusschen de tanden, werd van de weck in Wagcningcn een schitterend voorbeeld gegeven. Vrouw M., in de wandeling genaamd „Jaan de Turk" vertelde tegen vrouw J. met trots, dat zy nooit valsche kwar tjes had uitgegeven. Vrouw J. werd daarover boos en de twist, waarom het Jaan te doen was geweest begon. Eerst wat „moelvcchten" en toon nam vrouw M., die haar bijnaam geen oneer aan doet, haar tegenstandster beet 0111 haar een pak slaag te geven. Per ongeluk greep ze vrouw J. echter in den mond en deze maakte van de gelegenheid gre tig gebruik, 0111 huarreusachtigevijandin twee vingers af te happen. De rest laat zich denken. Flauw vallen Dokter. Politie.. Buarn, Bij de Donderdag gehouden stemming voor een lid Tan den gemeen teraad werden (174 geldige stemmen uit gebracht. Hiervan Tcrkreeg de lieer A. J. Bicker Caarten (candidaat der chr.-hist. r.-k. en ar.tirev. partij) 263 stemmen; jhr. F. L. H. J. van den Bosch (candidaat van de bewoners der Lage Vuursche) 154 stemmen; de heer A. Heimans (candidaat der werklieden partij) 80 st. en de heer W. Ileybroek Jr. i candidaat der liberalen) 177 stem men. Herstemming alzoo tusschen de hoeren Bicker Caarten en Ileybroek. Van de 980 kiezers kwamen er 700 op. In de gisteren gehouden raadsver gadering werd het subsidie aan de Yer- eeniging tot verfraaiing van Baarn en bevordering van liet vreemdelingenver keer tot f1000 verhoogd. Op het rapport der Verfraaiingscom- missie in zake het deskundig onderzoek naar de beplanting der gemeentelijke plantsoenen was door de betrokken raadscommissie een advies uitgebracht, dat ter visie van de raadsleden wordt gelegd. Harderwijk. In de raadsvergade- r lig van Maandag is besloten met in gang van 1 Januari a.s. een veearts alhier aan te stellen op eene jaarwedde van f700. en slechts één van de drie bestaande keurmeesters te behouden. Wegens aanhoudende ongesteld heid van den heer R. Veen Valck, is tot tijdelijk Wethouder benoemd L. van Esveld. Mazelen en diphteritis hebben on der de kleinen, treurig genoeg, al vele schachtoffers gemaakt. In drie gezinnen reeds betreurt men het verlies van twee aanvallige kinderen en in een gezin zelfs van drie. In een dier gezinnen is de toestand al zeer hartverscheurend. De vader bevaarde als buisvaarder de Noordzee, terwijl hij onbewust was van den slag, die hem en zijn vrouw had gel roffen. De treurende moeder zag reikhalzend uit haar de komst van ha ren man, en wanhoopte reeds aan zijn overkomst, totdat eindelijk Zaterdag morgen bericht werd ontvangen', dat hij was binnengekomen. De bedroefde vader heeft nu tocli nog juist de begrafenis zijner beide kinderen, die Zaterdag plaats had, kunnen bijwonen. Voorwaar ook dit gezin doorleeft thans dagen van groote droefheid. ltarncveld. Aan de school voor uiet-betalenden alhier, is door het Ko loniaal Museum te Haarlem, een prach tige collectie Indische planten en zaden geschonken, die bij het geven van on derwijs in deze vakken van veel nut kunnen zijn. In de verzameling komen o.iii. voor: koffieboonen, rijst, bamboes, tabakszaad, foelie, muskaatnoten, suiker riet, enz. Kaadsovci'zichl. Er is Kermis Dinsdagbraaf gevochten, niet. op straat, maar in de deftige Kaads- zaal, waar onze vroede vaderen bijeen waren om de begrootiug voor 1905 vast te stellen. Vooraf gingen enkele punten, die uit den aard der zaak weinig aanleiding gaven tot discussie. Alleen bij de benoe ming van een onder wijzer aan de open bare school in de Beekstraat, vond de lieer Gerritsen gelegenheid om even terug te komen op het bekende schrij ven, dat B. en W. bij de voordracht gevoegd hadden, hetwelk luidde: „In verband inet de herhaaldelijk in Uwe vergadering te kennen gegeven zienswijze, dat het niet wenschelijk is een onderwijzer met hool'daete te benoe men indien niet alleen tor voldoening aan art. 24 der wet op het Lager on derwijs, de benoeming van een onder wijzer met die bevoegdheid niet gevor derd wordt, maar ook zich een voldoend aantal gesehikte onderwijzers zonder hoofdacte hebben aangemeld, moeten wij U opmerkzaam maken, dat C. Noorder- bos in het bezit der hoofdacte is en deze. op aandrang van den Arrondissement^ schoolopziener op de voordracht is ge plaatst.4* Zonder nadere toelichting kan door dit schrijven de indruk gewekt worden, dat B. en "NV. om f 125 te besparen den Rftad een wenk hebben willen geven om No. 1 toch vooral niet te benoemen, liet komt ons in dit verband zeer juist voor, dat de heer Gerritsen daarop wees en volkomen terecht betreurde hij het, dat door het weren van onderwijzers met hoofdacte, de beste onderwijskrachten in den vervolge zullen wegblijven, die juist hier voor de groote klassen zoo brood- noodig zijn. Gelukkig bleek bij B. en W. deze bedoeling niet te hebben voorge zeten, althans de heer Celosse ver klaarde het volkomen eens te zijn met het standpunt van den heerGer ritsen, terwijl ook de Baad duidelijk te kennen gaf, door 't benoemen van No. 1 voor taan een dergelijke toelichting niet noo- dig te hebben. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer van de Ham van Heijst. Als het de bedoeling geweest is, wat jongbloed in de commisie te brengen, dan is dit door deze benoeming den Raad volko men gelukt. De verschillende jaarlijks terugkeerende subsidies, werden zonder veel discussie toegestaan. Alleen bij het voorstel tot het verleenen van een hooger subsidie aan de Amersfoortsche muziekvereni ging kwamen de tongen los. De heer Plomp vond het een weelde uitgaaf waaraan men met het oogop degemeente- financiën thans niet denken mocht en de heer Veis Heyn meende dat erin onze gemeente gelegenheid genoeg be staat om van muziekuitvoeringen te ge nieten. Mogelijk dacht de heer Veis Heyn aan Amicitia, en kwam het niet bij hem opdat de hekleden, voor wie de uitvoeringen van de muziekvereniging meer bestemd zijn, honderdmaal meer genieten van de populaire muziek die gewoonlijk doof die vereniging ten ge hoor wordt gebracht, dan van de mu ziek Yan het 5e. Het doet ons genoegen, dat de sub sidie toch nog verhoogd werd tot [f 200 daar het toch zeker niet ontkend kan worden, zelfs niet door de meest ver woede bezuiniger, dat de uitvoeringen aan de Koninginnelaan zich verheugen in een algemeene sympathie. Vreemd vinden we het dat de subsidie aan de Tram zonder discussie werd ver leend. Niet dat we tegen deze subsidie zijn, we juichen elke verkeersverbetering toe, maar met het oog op hetgeen in het afdeelingsverslag hieromtrent i9 ge zegd. Daarin lezen we nl. „Een der leden wijst er op, dat de tram niet voldoende voorziet in het algemeen belang, hetgeen blijkt uit het steeds verminderend aantal personen, die er gebruik van maken; er zijn geen behoorlijke wachtplaatsen, waar men be sehut is voor regen en de bewoners van slechts eenige straten hebben er gemak van, zoodat (ten slotte alleen de aandeelhouders profiteeren zouden. Een ander lid wijst op de bepaling om de subsidie jaarlijks met f 200 te vermindereu. Gaat men nu f800geven, dan wordt het een betalen van te korten. Enkele leden gelooven, dat het beter voor de aandeelhouders der Trammaat schappij zou zijn, de subsidie niet te ge ven, dan zou men wellicht genoodzankt zijn, nu reeds den dienst té staken. De tegenspartelende leden zijn blijk baar bekeerd tot voorstanders van de tram, want niemand verhief zijn stem tegen de subsidie. Feitelijk betreuren we dit, daar we nu verstoken bleven, van de argumenten, die tegen het voort- staan van de tram zijn aan te voeren. De hoofdschotel van den dag was na tuurlijk de begrooting. Algemeene be schouwingen werden feitelijk alleen door den lieer Gerritsen gehouden. Deze was het met B. en "NV. eens, dat de toe stand onzer financiën niet zoo in-treurig was, als van sommige zijde wel eens beweerd wordt, zoodat hij ook volstrekt niet inzag dat belastingverhooging onver mijdelijk was. Dat genoemd heer, weer als van ouds zijn vurig verlangen om den middenstand geld uit den zak te kloppen, niet kon beteugelen, bleek toen hij meedeelde dat hij, indien de verhooging der straatbelasting werd ver worpen een voorstel zou doen om pro gressie in te voeren voor inkomens bo ven de f 3U00. Hieruit blijkt alweer dat de heer Gerritsen een duur raadslid kan zijn maar voor wie? Zeker niet voor den middenstand, maar voor ben die liet kunnen betalen, en dat is toch ze ker volkomen billijk. Jammer dat wethouder Visser zoo moeilijk zyn kalmte kon bewaren, anders had er zeker een zakelijk debat gevoerd kunnen worden over de kwestie van pu blieke aanbesteding. „Met genoegen" aldus de heer Gerritsen heb ik gezien dat zelf9 de levering van gordijnen voor f 150 publiek is aanbesteed, ik mis ech ter de aanbesteding betreffende de gas fabriek loopende over een bedrag van f 150000. De argumenten, door den wet houder |van publieke werken daarvoor aangegeven zijn onjuist. Behalve het na deel voor de Gemeente bij onderhaud- schc aanbesteding, kweekt men door die wijze van werken allerlei willekeur en oneerlijke ambtenaren. Gaan B. en NV. er niet toe over hier in te grijpen, dan zal ik een voorstel daaromtrent doen in een der volgende zittingen." Zeer terecht wees dehee^Gerrits en er verder op, dat Amersfoort, waar zeer weinig handel en zoo goed als geen iu- dustrie is, zich aantrekkelijk moet ma ken, door degelijke onderwijs-inrichtingen. Er is in den laatsten tijd in den Raad nog al eens geschermd met het alge meen belang, maar juist die leden, die

De Eemlander | 1904 | | pagina 2