Advertentiën. PAPAGENO. J. BOLK Notaris, Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging. iet vaakst die woorden in den mond ïadden riepen ook het hardst om be- uiniging. En alsof we in Limburg met :en ultra-clericalen Kaad zitten is het Dok hier steeds het onderwijs waarop lezuinigd moet worden, ïeu raar denkbeeld moeten die keeren och wel van dat algemeen belang heb ben, ills ze niet eens inzien dat goed onderwijs een eerste vereischte voor de doei van een stad, in 't bijzonder voor Amersfoort is. Tenzij die hoeren van meening zijn, lat hot onderwijs niet zoo'n voorname ilaats inneemt, maar zóó zwart zal het lij hen er toch wel niet uitzien, al zijn ze steeds groote maatjes met de cleri- alen, die door verslechtering van on- lenvijs hun partijbelangen wel kunnen jeliartigen. „Te groote zuinigheid zal ookhier de .vijsheid bedriegen" besloot de heer Ger it sen en wij zeggen liet hem na. 't is trouwens een algemeen bekend feit <n wie het niet weet kan hetiuformeeren lij de huiseigenaren, dat verschillende amiliën zich juist hier komen vestigen mi het deugdelijk onderwijs. En wio rekken daarvan het meeste voordeel? Toch zeker de middenstanders, lllijft lezuiniging maar steeds het wachtwoord, lan zullen ook die iu de eerste plaats r de dupe van worden, en zullen zij iet te laat betreuren, dat zij zich door lie bezuinigings woede hebben laten mee leepen. We zeiden reeds dat de keer "Visser noeilijk zijn kalmte kon bewaren, ter- vijl ook de heer Kleber ziju oude actiek van persoonlijk worden nog niet ïeeft afgezworen. Bij de bespreking toch van de ver- chillende zaken dooi den heer Ger- itsen te berde gebracht hadden een [weetal incidenten plaats. Vooreerst dat de'wethouder van P. \V. [Ie heer Visser maar met alle geweld ilde volhouden dat de heer G. a 111 b- enareu had aangevallen en namen ïoest noemen van degenen, die hij be- oelde. Deze werd daardoor gedwongen en beroep te doeu óp de ambtgenoo- ;en van den heer Visser, waarop de eer Celosse zijn boozen collega dui- elijk aan het verstand bracht, dat de eer Gerritsen geen personen doch het telsel had aangevallen. Nadat de heer elos6e dit ferm en duidelijk iu 't licht tad gesteldvergat de heerVisser ijn woorden in te trekken. Niet ver- Itandig! Het tweede incident werd veroorzaakt joor de wijze van argumenteeren(?) van en heer lvlebe r, die behoefte gevoelde iu een vergelijking te maken tusschen e particuliere zaken van den heer Gorrit- en en de zaken vau de gasfabriek. Zeer goed kunnen we begrijpen, dat e heer Gerritsen geprikkeld werd niet lleen door het feit, door dat de heer leber, door zijn persoonlijke verge lijkingen een hatelijk karakter aan het debat trachtte te geven, maar ook door de eigenaardige insinueerende wijze van zeggen waarvan dit raadslid het mono polie schijnt te bezitten. S Tocli moeten wij het in deu heer (territsen afkeuren, dat hij zich niet heeft kunnen inhouden, den heer Kleber ta melijk heftig op zijn plaats te zetten. I De heer Kleber weet even goed als ^anderen dat de Gerritsen nog allicht ontvlambaar is en ziet natuurlijk met genoegen dat deze zich driftig maakt, j Met wat meer zelfbehcersching zal het den heer Gerritsen zeker geluk ken den heer Kleber deze statisfactie te deen missen door dergelijke niet-za- kelijke aanvallen maar in 't geheel niet te beantwoorden. Bij hoofdstuk 6 art 4, brak de be- zuiningings woede los, en natuurlijk weer op een onderwijs inrichting. De heer Hamers kwam met het voorstel om de memoriepost voor de Industrie Icliool van de begrooting af te voeren, fschoou deze post met algcincene stem men van het Dagelijksch Bestuur op do begrooting is gebracht, verklaarde do heer Visser dat hij geen cent voor die school wilde geven, zoodat bij voor hot voorstel Hamers zou stemmen. We begrijpen niet hoe een memo riepost zooveel tegenkanting kan onder vinden. Wordt een dergelijke post ge handhaafd, dan is hncn toch volstrekt nog niet gedwongen om later voor het Berlecnen van subsidie te stemmen. Eventueele voorstellen zullen toch steeds Sgpnieuw aan het oordcel van den Kaad moeten worden onderworpen, 't Is ,J>ns dan ook niet recht duidelijk, waar- óm de heer 11 inert ziju voorstel, nadat de stemmen staakten, volgens de usance nietin trok en we zien er niets in dan een soort reclithaberij, nu te meer misplaatst, daar het de voortzetting van de behandeling van de begrooting on mogelijk had kunnen maken. Of het hulpmiddel, dat de voorzitter te baat nam, door de vergadering te sluiten en cenige minuten daaina een nieuwe vergadering mondeling te convocecrcn, wel wettig is betwijfelen we, te meer daar een der leden afwezig was en dus geen kennis droeg van deze tweede vergadering, terwijl bovendien geen „be kendmaking" aan het publiek had plaats gehad. We kunuen ons dan ook zeer goed het standpunt van denheer J o r i s s c n indeuken, d>e aan de verdere beraadsla ging slechts „onder protest" deelnam. Bij tweede stemming over de memorie- post staakten de stemmen opnieuw, zoo dat de post gehandhaafd bleel'. Het laatste punt van de agenda vast stelling der jaarwedden voor de B. A. S. gaf den heer Plomp gelegenheid zijn twijfel uit te spreken, over het niet be voegd verklaren van een tijdelijk leer- aar van de B. A. 8., zoodat d ui zijn salaris te laag was uitgetrokken. Hij drong daarom bij B. W. aan daarom trent advies in te winnen bij de bevoegde autoreit, den inspecteur van het Ambachts onderwijs enz. De heer Gerritsen steunde hierin den heer Plomp, maar wees tevens op het onbillijke en on rechtvaardige, dat door de salarissen vast te stellen overeenkomstig het voor stel van B. en W. begaan werd tenop- zichte van den oudsten leeraar aan de B. A. S. die bovendien nog meer be voegdheid heeft, dan de leeraar die volgens B. W. wel bevoegd zou zijn. De heer Celosse beloofde namens B. en W. een nader onderzoek. Nog een enkel punt uit het debat wenschen we te rclëveeren. Het kwam ons voor, dat de heer Visser niet zeer ingenomen was met de overigens vol komen verdiende lof die de heer Ger ritsen had voor den maatregc^ om aan de gasfabriek het drieploegenstelsel in te voeren oui dezelfde redenen, die dit raadslid een paar jaar geleden had aange voerd om dit stelsel te verkrijgen. De wethouder Visser wees er op, dat thans deze maatregel genomen was, zonder tusschenkomst van een vakvereeniging of van een persoon (wien?) Enfin, hoe de zaak dan ook tot stand gekomen uioge zijn, zij is er en blijkt goed te werken, dat is liet voornaamste. Jammer, dat de betere salarisregeling van de politie ditmaal achterwege is moeten blijven. De heer \V. G. A. Meyer, alhier, wordt door B. en W. van Rotterdam aanbevolen ter benoeming vau tijdelijk leeraar voor de wis- en natuurkunde aan de H. B. school met 3- jarigen cursus. De 2e luitenant der infanterio van het O. I. leger J. A van Helsdingen is aan gewezen om 26 November zijn bestem ming te volgen. De heer J. J. Vermeulen leeraar aan het gymnasium alhier wordt aanbevolen voor leeraar aan het gymnasium te Leeu warden. De heer C. van der Zoo de Jong, stelt zich met het einde van het jaar 1904 niet weder verkiesbaar voor lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, alhier. De Heer J. H. R. Rolandus Hage- doorn, is aan de Rijks-universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen Doet. Rechtswetenschappen. De commissie der kinderbibliotheek van Uns Huis heeft, met het oog op het blijven voortheerschen der mazelen, besloten voorloopig geene boeken meer uit te geven. De j.l. Dinsdag benoemde onderwijzer C. Noorderbos is, naar ons van wel in gelichte zijde wordt medegedeeld, lid van den Bond van Ncd. Onder wijzers en nog wel bestuurslid van de afdceling Haarlemmermeer. Mocht het vroeger dus als voorgekomen zijn dat Bondsleden werden geweerd, we hopen uit deze benoeming te mogen opmaken, dat hot verkeerde daarvan thans is ingezien. Binnenkort zullen de besturen der afdeelingen van den Bond van Neder- landsche onderwijzers in de provincie Utrecht worden opgeroepen tot een vergadering met de provinciale propa- gandacomuiissie te Utrecht, om gezamen lijk het plan van actie tegen de vooi- gestclde wijzigingen in de Lager-Onder- wijswet, te bespreken. Voorop wordt gesteld, dat overal samenwerking moet worden trachten verkregen met het Ned. Oud. Genootschap en andere vereeni- gingen om de actie zoo omvangrijk mogelijk te doen zijn. Hedennacht tegen half een brak brand uit aan het Monnikeupad. 'Toen de spuiten op het terrein verschenen was de geheele schuur van v. d. K. reeds afgebrand, zoodat er geen water be hoefde gegeven te worden. Naar ons wordt medegedeeld begint het aantal mazelenlijdcrs hier gelukkig af te nemen. De vrees die er aanvanke lijk bestond, dat de kermis er wel toe bijdragen zou de besmetting nog verder te verspreiden blijkt dus niet gegrond te zijn. Vele ouders zullen met verlan gen weder naar de heropening der scholen uitzien daar zoo'n vaccantie, juist iu den kermistijd zeker niet al te best van pas zal zijn gekomen. Bij de gisteren ten raadhuize gehou den aanbesteding voor het bouwen van een wachtkamer en waschkeuken in het gemeentehuis is ingeschreven door: G. Massing voor f 760, J. van Keulen voor f720, T. au lloogevert voorf695, J. Wildeman voor f691, C. J. Kuntz voor f 653, N. Wolfswinkel voor f 650, allen alhier; L. van den Berg, te Hoog land, voor f590; E. de Bruin, te Hoog land, voor f560; C. Ruitenberg, alhier, voor f 479. Aan den minsten inschrijver, C. Rui tenberg, aannemer alhier, is het werk gegund. Het nieuwe gedeelte vau de Openbare Lagere School 2de soort, Ilellingstraat, zal vermoedelijk half November in ge bruik worden genomen. Woensdagavond omstreeks half elf bracht een jeugdige „schoone" den Hof in rep en roer door haar luid gillen en schreeuwen. De oorzaak van dit kabaal was dat haar kermisvrijer door de politie was ingerekend, hetgeen haar zenuwen heftig deed beroeren. Door eenige vrien den werd zij naar buis gebracht. Gisterenavond veroorzaakte een boer heel wat last en moeite aan een poli tieagent, die hem tijdelijk onderdak wilde brengen. Het kwam zelfs zoover, dat de boer zijn mes te voorschijn haalde en daarmede de jas van den diender poogde te kerven. Deze liet daarop evenwel ons boertje voelen, dat hij met iemand te maken bad, die over een behoorlijke hoeveelheid kracht te be schikken had. zoodat er voor hem aan geen ontkomen viel te denken. Het eind was dan ook, dat hij onder de Beurs werd gebracht. Dat ter Hall in Amicitia wel weer steeds een volle zaal zou trekken, was te voorzien. Het gezelschap van den heer ter Hall heeft ook hier een goeden naam en naar dezer dagen weerduidelijk bleek niet onverdiend. Vooral de revuën van den heer ter Hall zelf zijn steeds zeer geestig met heel wat rake zetten op bepaalde personen en toestanden. Zoo moet nu weer het Vredespaleis het ont gelden in „Het hof van Arbitrage," dat met volle recht een succes stuk mag ge noemd wordeu. Niet alleen worden de schitterende resultaten(l) die de Vredes conferentie tot nog toe heeft afgeworpen, belachelijk gemaakt, maar ook tal van andere zaken, waaronder natuurlijk de nieuwe Drankwet niet vergeten wordt worden op de hem eigene manier door Piet behandeld. In 't programma wordt de korte in houd dezer revue als volgt weergegeven: Het Hof van Arbitage is te beschou wen als het eenige resultaat van de Vre desconferentie. Voor dit Hof zullen (in theorie) alle geschillen van de mogendheden worden behandeld en in hoogste resort recht worden gesproken. De heer Cargenie, do bekende Amerikaansclie milliocnen- koniug schonk ons Rijk eenige milli- oenen om daarvan een waardig gebouw te stichten, waar dat gcwichtigeHof van Arbitrage hare zittingen en rechtspraken zal houden. Tot dusver is nog geen ge bouw verrezen evenmin de Wereld vrede bevestigd. Schrijver dezer persiflage nam Het Hof van Abrbitrage en Carnegie de Ameri kaansche ïnillioeneukoning tot onderwerp zijner Revue. Natuurlijk alles geparo dieerd, omdat het woord Wereld-Vrede (helaas) tot heden ook nog slechts als parodie te beschouwen is. Voor dit Hof, waar Pietals Congierge geëngageerd komen verschillende Ele menten hunne ontevredenheid uiten en worden door Piet op zijn manier te woord gestaan Geen wonder dat er her haaldelijk uitbundig gelachen werd. Ook de andere nummers van het programma werden zeer goed gespeeld en oogstten veel bijval. Ook de bioscoop kan zich in een her haaldelijk overdruk bezoek verheugen. Lang vóór den aanvang der voorstellingen verdringen de liefhebbers elkaar al voor den ingang. En geen wonder. De hec- ren Alberts weten met recht „schitte rende" voorstellingen te geven, terwijl de noodige afwisseling tot een tweede of derde bezoek aanspoort. Het punt van attractie voor veel jon gelui is natuurlijk de stoonicaroussel van den heer Wolfs. Daar wordt heel wat afgedraaid en verdraaid, terwijl het ook voor velen een genot blijkt te zijn aan den kant als rustig toeschouwer al die draaierij aan te zien. Jammer vinden wij het dat serpentines en confetti hier weer zoo druk gebruikt worden. Het eigenaardige genot, dat daarin moet 9chuilen ontgaat ons ten eenenmale, en wij zouden het volstrekt niet betreuren als het werpen verbode* wordt. Vrijzinnige Propaganda. Door den Bond van Vrijzinnige- Propagandavcreeuigingcn, waarvan liet secretariaat is gevestigd te 's-Graven- hage, (Laan van Meerdervoort 15), is de volgende circulaire gericht aan de hem bekende vrijzinnige kicsvereenigin- gen en particulieren. Het zal ongetwijfeld uwe aandacht hebben getrokken, dat in den laatsten tijd in de vrijzinnige richting op staat kundig gebied vooral onder de jongeren zich een verblijdende belangstelling beeft geopenbaard. Op verscheidene plaatsen in ons land hebben zich vrijzinnige (Propaganda) vereenigingen gevormd wier doel het is de vrijzinnige partijen te steunen bij verkiezingen en haar door ernstige en geregelde propaganda te versterken. Ten einde door eendrachtige samen werking tot grooter krachtsontwikkeling in staat te zijn en daardoor ook mogelijk te maken dat de zoo hoog noodige een heid in doel en middelen worde verkre gen heeft zich onlangs een boud van vrijzinnige (Propaganda) vereenigingen gevormd, aan welks statuten het vol gende ontleend is: Art. 2. De vereeniging stelt zich ton doel de verspreiding der vrijzinnige be ginselen op staatkundig gebied. Art. 3. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. de uitgave van een orgaan; b. de uitgave en verspreiding van ge schriften van vrijzinnige strekking op staatkundig gebied; c. het bevorderen van de oprichting van vrijzinnige (Propaganda) vereeni gingen. liet behoeft geen betoog, dat een op gewekt leven op staatkundig gebied, als waarvan de oprichting van dezen Bond blijk geeft en waartoe deze Vereeniging van jeugdige Vrijzinnigen verder zal leiden van hooge beteekenis reeds is en iu de toekomst nog meer zal zijn voor de vrijzinnige partijen in Nederland. Het ernstig streven is daartoe bij deze jongeren gevestigd; alleen een kas om de noodige en dringende uitgaven, die elke nieuwe organisatie medebrengt, te bestrijden, ontbreekt, wachten tot die door eigen krachten zelf gevormd is, zou, vooral met het oog op de naderen de verkiezingsdagen niet raadzaam zijn en de voorgestelde krachtige werking grootendeels verijdelen. Het is daarom dat het Bestuur van den Bond voor noenid de vrijheid neemt een beroep te doen op uwe bekende belangstelling in het staatkundig streven en werken der Vrijzinnigen en u beleefd doch dringend verzoekt door toezending van inliggen- den postwissel van uwe sympathie met het doel en streven van den Bond blijk te geven. Namens het Bestuur van deu Bond, G. POLAK DANIELS, Secretaris. Het zal wel geen bedrog behoeven dat er voor de vrijzinnigen vereeni gingen en particulieren alle aanlei ding bestaat, het streven dezer Jonge Garde zoo krachtig mogelijk, ook fi nancieel, te steunen. De klacht, in de laatste jaren zoo dik werf vernomen, dat bij het jongere ge slacht de liefde voor de vrijzinnige be ginselen ontbreekt, wordt door dezen Bond iu de bij hem aangesloten, over 't lieele land verspreide vereenigingen, teniet gedaan. Nu men die beginselen bedreigd ziet, is er een nieuw leven ontwaakt en, heuchlijk teeken, deze jon geren, wijs geworden door het voorbeeld hunner ouderen, zoeken hunne kracht in eendrachtige samenwerking en niet in verdeeldheid. Wij vertrouwen dat het den Bond aan den zoo noodigen steun niet zal ontbre ken en tevens, 'dat hun voorbeeld ande ren zal aanmoedigen om overal, waar nog geen vereenigingen gevestigd zijn, daartoe over te gaan, opdat in 1905 en later beschikt worde over een krachtig leger van jongeren wier jeugdig vuur ook de ouderen weder zal bezielen. Daarom, steunt de Vrijzinnige Propa ganda. SPORT. Wedstrijd uitslagen van Zondag j.l. Quick H Hercules Hl 70 U. D. I TJ. V. V. I 3—3 P. H. (Soesterb.) U. D. I. H 2—2 Morgen speelt U. D. I. II op haar terrein aan den Leusderweg een friendly- game tegen de B. Y. V. (Baarn). Het eerste elftal gaat naar Utrecht, om een competitiematch te spelen tegen Hercules IU vandaar. Burgerlijke Stand. van 22 tot 29 October 1904. GEBOREN: Jacoba Cornelia, d. v. P. de Wilde en S. Kuyer. Eva, d. van J. van Reijswoud en B. van Land huis. Johanna Elisabeth, d. van A. Hulst en M. ter Beek. Julian Frans, z. van W. A. Brinck en J. M. vun llemert. Ilittio, z. van D. Schrikke- ma en E. Buis. Maria, d. van G. Kommer en G. Rcnes. Aaltje, d. van J, van Es en J. van Essen. Arnoldus, z. van J. Apeldoorn en TV. Zevenboom. Petrus, z. van P Jans sen en T. J. Moor. Marinus Johan nes, z. van J. van Groenestein en E. Zonneveld. Elias, z. van E. van der Wart en A. van Eijken. Anthonius Johannes z. van J. II. van der Tol en A. M. van Deudekoui. ONDERTROUWD: J. Aikcns en J. van Boeijcn. G. Stam en J. W. Kreuzer. L. J. Koekoek en W. Dorrcbteijn. II. A. van Slooten en J. W. A. de Rooij. dir. A. van Veen en J. A. Schotcruian. GEHUWD: 11. Kok en A. van der Heyden. OVERLEDEN: Paulina Petcrsr Johannes Rijn, lj. Hermanns Josc- plius Hendriks 24 j., ongehuwd Fran cois Joseph Carabain Mathijs van Eys, 75 j. wodur. van E. Roed. Frans Boerwinkel, 5 mnd. Alexander Bik ker, 9 mnd. Gcorgius Bonsel, oud 2 j Maria Hcndrika Johanna Hof man, 3 j. Bertha AntoiaWiliielmiua Heere, oud 4 mnd. Hcndrika Theo dora Gijsbertsc, ond 2 j. Gerrit Ilageman, 75 j. wednr van B. v. d. Hesserweg. Johanna Cornelia llugc- beek, 2 j. Wilhclmiua Johanna van Apeldoorn, 1 j Gerrit Hendriks. 42 jaar. Alyda Everarda Johanna Bos huizen. Albertus Johannes van Leijen- liorst, 4 maanden. Maria tor Beest 4 maanden. Te Dordrecht overleed 21 October onze lieve moeder en behuwdmoeder Mevrouw A. v. d. Itovcnkaiup,— geb. De Boek. W. A. v. d. Bovenkamp. A. P. v. d. Bovenkamp v. Ravenhorst. Allen die te vorderen hebben van- of schuldig zijn aan de nalatenschap van Mejuffrouw JOHANNA GEERTRU1DA BIERMAN gewoond hebbende te Amers foort (Muurhuizen) en aldaar overleden 12 October j.l. worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van ondergeteekende Socsterweg 7 te Amersfoort vóór 15 November a.s. Exccut. Test. Utr. Schouwburg. Bestuurder: B. DELMONTE. Xondag 30 Oct. 1904 Klucht in vier bedrijven van RUDOLF KNEISEL. Schrijver van: „De gevolgen van een Leugen." door JAC. DE VOS. Te Amsterdam en elders meer dan 200 maal met uitbundig succes opgevoerd. 3 Aanvang lialf acht nrc. 3 Prijzen der plaatsen: Balcou en Stal les f 1.50. Ie Amph. en le Zijloge f 1. Baignoires en 2e Amph. fü 75. Parterre f 0.50. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Zaïerdag van 10 tot 11 uur; voor het publiek denzelfden dag, met of zon der bespreken, van 11 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. vV"? o or-.» u ntf «s sms v

De Eemlander | 1904 | | pagina 3