No. 88. Woensdag 2 November 1904. ie Jaargang I Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Wees U Zelf! NUMMER 24. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Vrij scherpe bewoordingen. FEUILLETON. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zutcrdngs. Hiircati Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels 0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) „In vrij scherpe bewoordingen lieten sommigen zich hierover (de reorganisatie van den consulairen dienst) uit en verwe ten zij den Minister, ,'dat hij door in deze te blijven talmen, aan onzen handel en onze nijverheid veel nadeel berokkent". Deze woorden leest men inhetVoor- loopig verslag omtrent het afdeelings- onderzoek betreffende de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Ongetwijfeld „vrij scherpe bewoordin gen; die evenwel slechts weergeven den geest, welke het geheelc Verslag ademt en, opmerkelijk genoeg, door niemand wordt weerlegd. „Van meer dan ééne zijde werden op beleid des Ministers aanmerkingen ge maakt en word opgemerkt, dat deze bewindsman weinig energie betoont en met weinig voortvarendheid zijn Depar tement bestuurt", zoo luidt het in den aanhef, zonder dat iemand een woord van vergoelijking of verdediging doet hooren. „De lezing van dezen staat had hij verscheidene leden den indruk versterkt, dat van 's Minister's beleid niet te roemen valt" „Vrij algemeen was men van gevoelen, dat de gang van zaken met betrekking tot den houw van het Vredepaleis een zeer bedroevenden indruk maakt. De wijze, waarop in deze aangelegenheid is te werk gegaan, noemde men treurig Hoewel men toejuichte, dat de zaak thans uit de handen des Ministers is geraakt" „Ook wenschten deze loden hunne verbazing niet te verhelen, dat de Minis ter, die twee jaar geleden aan de Kamer verklaard heeft, dat de Britschc Regee ring bereid was schadevergoeding te geven, in al dien tijd nog niets heeft kunnen verkrijgen wat op eene schade vergoeding geleek." „In den ovcrgelegden staat wordt medegedeeld, dat de tentoonstellingen te Osaka, St. Louis en Luik de aandacht en werkzaamheid des Ministers vergden. Sommige leden zouden deze mededeeling gaarne nader zien toegelicht en waren vooral belangstellend te vernemen, welke op de tentoonstelling te St. Louis be trekking hebbende werkzaamheden door den Minister zijn verricht". De worsteling met de buitenwereld verdub belt de veerkracht van uw wczeilde wor steling met uzelven breekt haar. 7.) Ter gelijker tijd nam hij Bigarreau van top tot teen op, die van zijn kant dit onderzoek moedigdoorstond. Ofschoon het reeds vrij donker was, konBigarreau toch gewaar worden, dat de nader bij getredene een in één gedrongen jonge man was, met listige bewegingen, looze valsche oogen, en een zeer ongunstige uitdrukking om den mond. Een dunne, ongelijk geplante baard versierde zijn kin, hij had glimmende wangen, en twee roode strepen hoven zijn oogen, moes ten wenkbrauwen verbeelden. „Dit is Claude Pinson, de leerling over wien ik je gesproken heb," zeide de klompenmaker, als antwoord op de stomme vraag van zijn medgezel.... „Claude mijn jongen ziehierde Charn- penois, hij zal nu je. opleiding voortzet- De pointe dezer opmerking schuilt iu hot feit dat de. Minister die tentoonstel ling geheel heeft geïgnoreerd. „De boven weergegeven klacht, dat de Minister weinig energie betoont en do hij zijn Departement aanhangige aangelegenheden slepende houdt, staaf den vele leden met te wijzen op het gebrek aan voortvarendheid, dat den Minister ten aanzien van de gewichtige aangelegenheid der reorganisatie van den consulairen dienst kan worden ten laste gelegd. „Sommige leden aarzelden niet te verklaren, dat zij iu dit alles iets zagen, dat den schijn draagt van opzettelijk talmen". „Andere leden wilden den Minister maar liever niet meer vragen naar zijne plannen ten aanzien van de reorganisatie van het consulaatwezen". Spreken deze staaltjes reeds voldoende van de ontevredenheid, welker er bestaat over het beleid, of liever over het gemis aan beleid van het hoofd van het Depar tement van Buitenlandsche .Zaken, de afwezigheid van alles wat naar eene verdediging van den Minister zweemt, doet die ontevredenheid nog te sterker uitkomen. Geen „vele", „verscheidene", „sommige" of zelfs „enkele" leden voel den zich geroepen, voor den aaugevallen Minister in de bres te springen; zelfs het „een enkel lid" zwijgt. Een dergelijke eenstemmige veroor deeling en afkeuring sluiten gemeenlijk het politieke doodvonnis van den be trokken Minister in zich. Dat er echter ook ditmaal een executie zal volgen, wagen wij te betwijfelen. Voorgangers van mr. Melvil baron Van Lynden hebben voor nog hcctpr vuren gestaan, zonder dat de wonden door „scherpe bewoor dingen" veroorzaakt, politiek-levensge- vaarlijk bleken. En voor 't geval-Van Lynden kunnen verzachtende omstandig heden worden bepleit. Ondanks Vredesconferentie en Vredes paleis, is de taak van een Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken geen aangename. Niet kunnende steunen op het prestige door een groot leger en een sterke vloot geschonken, mist hij de middelen welke iu onze 20-eeuwsche, beschaafde maatschappij onmisbaar zijn gebleken om gedaan te krijgen wat men wil. De natie, door hare vertegenwoor digers in de Staten-Generaal, eischtdaar- egeu van hem de verdediging en ver ten, gij moet hem even gehoorzaam zijn, als aan mij. Daar gij nu kennis ge maakt hebt, zullen wij maar gaan zitten eten." Norino had intusschen, de witen brui nen aarden schotels gebracht, het brood gesneden en de soep opgeschept. Li het eerst hoorde men niets dan het gerammel van lepels, en het smakken der lippen, maar toen de eerste honger gestild was, wendde Vader Vincart zich tot de Champenois. „Is er geen nieuws, bij je thuis?" vroeg hij. „Neen, thuis niets.... maar terugkee- rende ben ik te Auberive geweest, en daar was het een drukte! een van die bengels, die daar aan de nieuwe gevan- nis bezig zijn, is ontsnapt en dat heeft de gehecle streek in oproer gebracht." Bigarreau sprong, bij het hooren van deze tijding, van schrik van zijn boom stam, en Norine kneep liem gevoelig, om hem tot voorzichtigheid aan te ma nen. Het was gelukkig al te donker, om zijne veranderde trekken waar te nemen, maar iu zijne ontroering liet hij zijn aardenschotol vallen, die op een steen aan stukken viel. „Foei, hoe lomp, en onhandig," riep Vader Vincart uit, „gaat gij zoo met mijn vaatwerk om?" „Laat ons hopen," roegde grijnzend de Champenois er bij, „dat hij handiger is, als hij een werktuig in zijn handen zorging barer belangen in het buitenland; doch zij vraagt niet, of hij over voldoende middelen beschikt om aan die eischen te voldoen. Hij kan vertoogen indienen, onderhandelingen beproeven; maar wan neer men weigert naar dat alles te luis teren, staat hij machteloos. En daar niemand, zelfs niet een Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Z., gaarne wil erkennen dat hij cigeidijk niet mee telt, moet hij die bittere waarheid wel trachten te bedekken onder schijn-werk- zaamheid. Een krachtige persoonlijkheid zou ook in de gegeven omstandigheden de ge legenheid weten te vinden, zich te doen gelden. Maar baron Van Lynden is geen krachtige persoonlijkheid; anders zou hij geen zitting hebben in ditjj Kabinet, onder pardon! naast een Premier, die in zijn vrije uren ook in de buiten landsche politiek liefhebbert en hem het werk uit de handen neemt. De taak van Mr. Melvil is te zijn, een representeerend man, die „mooi doet" op receptie of bal, in galakleeding, en niemand zal durven beweren, dat deze rol door hem niet volkomen naar eisch wordt vervuldt. Meer van hem te verlangen is onbillijk. Doch wijl niet ieder lust en geschikt heid bezit voor 't vervullen van een dergelijke rol, zullen ook de „vrij scherpe bewoordingen" van het verslag en de nog scherpere woorden bij de behandeling der begrooting in de Kamer, geen ander gevolg hebben dan dat de heer Van Lynden, die Maandag als Minister uit Tirol huiswaarts keert, het volgende jaar weder als Minister daarheen terugkeert, met deze ervaring rijker: dat scherpe bewoordingen der Kamerleden al even weinig uitwerken als zijne diplomatieke vertoogen. Maakt front voor «1c openbare school. Vereenvoudigde spelling. Wij willen in dit artikel zeer in 't kort nagaan, in welk opzicht het open bare, neutrale onderwijs de voorkeur verdient boven 't biezondere kerkelike. Gewoonlik wordt aan de overzijde veel werk gemaakt van een bestrijding der openbare school wegens 't optreden van sommigen onzer huiten hun werk- Uit: De Bode, orgaan van den B. v. N. O. heeft. Ja, baas, één van hun gevange nen is ontsnapt, maar ze zullen hem wel weer krijgen.... Ze hebben overal zijn signalement aangeplakt, en de po litic is hem op het spoor, hoorde ik." V. „Wees voorzichtig," fluisterde den vol genden dag Norine, toen Bigarreau met eeti kruiwagen vol hout voorbij haar kwam. „Toen gij gisteren avond {dat bord liet vallen, dacht ik dat ik dooi den grond zonk. Als gij zoo snel de kluts kwijt raakt, zal de Champenois, die sluw is als een vos, gauw je geheim geraden hebben, en dan maakt hij er bepaald een slecht gebruik van." „Die man bevalt mij niets, ik haat hem nu reeds," zeide Bigarreau. „Daar is op het oogenblik niets aan te doen, hij moet hier blijven, tracht dus goede vrienden met hem te worden.... Het is beter hem tot vriend, dan tot vijand te hebben." Bigarreau beloofde voorzichtjgertezijn, en deed zelfs zijn best om het de Cham penois naar den zin te maken. Hij slaagde hierin echter niet; het was alsof de Cham penois voor den leerling gewaarschuwd was, hij zocht voortdurend hem er in te. laten loopen, want ofschoon hij heel goed wist, dat Bigarreau pas de eerste beginselen geleerd had, gaf hij hem steeds het moeilijkste werk te verrioh- ten, en als de ongelukkige dan een stuk kring. Maar ieder begrijpt wel, dat de hoofdzaak toch iets anders is: zij kan en mag geen andere zijn, dan de vraag, of 't. onderwijs op de openbare school al of niet minderwaardig is vergeleken met dat op de biezondere. Onder 't hoofd: Maakt front voor de openbare schoott hebben wij enige stuk ken geschreven, die tans in brochure vorm verschenen zijn. Deze brochure is in bijna 40000 eksemplaren over ons land verspreid en lioogstwaarschijnlik zult gij hem van oen van do openbare onderwijzers in de buurt kunnen krijgen; als dit niet 't geval is en gij stelt er belang in, wat wij van harte hopen, zendt ons dan een briefkaart en wij zullen u hem onmiddellik kosteloos stu ren. Deze brochure, die 51 bladzijden telt, is'een pleidooi voor 't onderwijs, zoals 't gegeven wordt inde openbare school; wij hebben daarin geen kwaad gespro ken van deze of gene kristelike onder wijzer, die misschien dit of dat gedaan heeft; wij hebben gelukkig dergelijke middelen niet nodig om onze zaak te verdedigen; wij hebben daarin niets an ders gedaan, dan trachten aan te tonen, waarom 't openbaar onderwijs beter is, veel heter, dan 't biezonder onderwijs. Vindt gij 't ook niet een beetje raar, dat deze brochure door geen van uw kristelike organen bestreden is, of schoon wij zo daartoe toch dringend uit genoodigd hebben? Vindt gij 'tookniet een beetje raar, dat de organen, die dik- wels kolommen vullen met allerlei flau- wigheden overeen openbare onderwijzer, nu niet voldaan hebben aan ons verzoek om beginsel tegenover beginsel te stel len? Wij hebben in die brochure 't open baar onderwijs verdedigd op de volgende gronden a. Als de geesteliken, onverschillig van welke gezindte, 't ouderwijs in handen hebben, moet dit daaronder lijden. Wij hebben dit aangetoond met 'nuitvoerige uiteenzetting van de toettand van 't on derwijs in België. b. De openbare school kweekt ver draagzaamheid; de biezondere verwekt godsdiensthaat. Voor we dit punt hier kort toe lichten, moeten we 't volgende zeggen. Wij houden u voor iemand, die hoog genoeg staat om verdraagzaam te zijn op 't stuk van godsdienst. Wij kennen hout bedorven had, door met zijn dissel eene verkeerde snede te geven, riep hij dadelijk baas Vincart en betoogde, met de bedorven stukken, in de hand, dat die leerling steeds een onhandig werk man blijven zou. Norine trachtte van haar kant, door minder stuursch te zijn, de Champenois in een beter humeur te brengen, en be antwoordde zijne lompe beleefdheden met minder bijtende en verachtelijke afwijzingen. Maar ook dit was niet ten voordeelc van haar beschermeling, want toen de Champenois deze veranderde houding waarnam, dacht hij, dat Noriue hem beter dan vroeger mocht lijden, en werden zijne liefdesbetuigingen zoo drin gend, dat ze niet te verdragen waren. Norine kon nooit meer alleen mot hem zijn, of zij was blootgesteld aan zeer on aangename liefkoozingen, zoodat zij ein delijk haar geduld verloor, hom flink op zijn plaats zette, en even afgemeten werd als voorheen. Dit maakte den slu- wen medearbeider woedend, en deed zijn ingesluimerde vermoedens weer ont waken. De jalousie maakt haar slachtoffers zeer helder ziende, zij verfijnt hun ver stand, en geeft aan hun gezicht en gehoor een buitengewone ontwikkeling. De Champenois bespeurde een soort liefdesatmospheer in de werkplaats van vader Vincart, hij bespiedde de tweejon- gelieden, en ontdekte voor dat zij er u natuurlik niet, maar als ge katoliek zijt en in icderprotestant of jood een vijand zietomdat hij nict-katoliek is, of ge zijt pro testant of jood en gc noudt ieder katoliek voor uw vijand oiuriat hij katoliek is, dan verzoeken wij u ons artikel terzij de te leggen, voor u schreven we dan niet. Maar als ge iemand zijt, die on danks uw geloofsovertuiging in anders denkenden ook mensen ziet, dan vragen we uwe aandacht. En dan zult ge moeten erkennen, dat alleen de openbare school, waar voor ieder plaats is, verenigt, terwijl de bie zondere verdeelt. Vindt gc 't niet be- spottelik, dat ge uw kinderen tuis leert andersdenkenden als mensen te beschou wen, terwijl men ze op do biezondere school 't tegendeel leert. En dat gebeurt! Wij hebben 't in onze brochure aange toond. Wij hebben boeken, hoofdstuk ken en bladzijden aangewezen, waardoor 't roomse kind opgezet moet. worden tegen 't protestantse en omgekeerd. Als toch uw kind op de kristelike school loert natuurlik met de noodige toe lichting dat de moordenaar van Wil lem van Oranje door dc roomse kerk zalig werd verklaard'), of uw kind leert op de katolieke school dat uw gods dienst dc protestantse n.l. een boze dwaling is en dat Luther niet veel meer was dan een slecht sujet ge looft ge dan niet met ons, dat van 't kweken van verdraagzaamheid geen sprake meer is of kan zijn? e. Het onderwijs kan op de openbaro school alzijdig zijn. Men behoeft zich niet angstig af te vrageu of men soms in botsing kan komen met {een voor geschreven leerstuk. De openbare school brengt in prak tijk, wat wij lazen in Dc S1aii«laar«l 't bekende blad van «Ir. Knypei- „l)e wetensehap moet vrij zijn, vrijheid der gedachte, vrijheid van 't tvoord, zonder haar geen wetenschappelijke ontwikkcliug." d. Op de openbare school is voor allen van iedere richting plaats. Zowel voor- leerling als onderwijzer biedt hij ruimte welke richting zij ook toegedaan mogen zijn. De biezondere school van iedere IJ Men zie Geschiedenis van 't Vaderland door J. de Jong-, b!*z. 150. 2) Zie Schels der Vadert. Geschiedenis. Uit gegeven te Tilburg ter drukkerij van 't R K Weeshuis. zelf van bewust waren, dat zij door de liefde tot elkaar getrokken werden. Van af dat. oogenblik deed gekwetste ijdel- heid, en het gevoel van onvoldanen harts tocht hem Bigarreau haten, en vast besloten hem liet leven zoo onaangenaam moge lijk te maken, spaarde hij hem in niets en behandelde hem zoo slecht mogelijk. Bigarreau, sedert lang gewoon aan de tucht iu de gevangenis, en aan de plagerijen van de bewaarders, verdroeg met wijsgeerige kalmte die slechte, on rechtvaardige behandeling. Toch vloog hem soms het bloed naar het hoofd, en had hij veel moeite zijn toorn te be dwingen; hij begreep echter dat zoo'n uitbarsting ten zijnen nadeele zou zijn en hij groot gevaar zou loopen, dooi den klompenmaker te worden wegge- Ik kan het niet langer uithouden," zeide hij op een morgen tot Norine, toen zij samen kreeften vischten in de beek van Fontenelle," als de Champe nois niet verandert, vlieg ik hem nog eens naar zijn keel, en wurg ik hem." „Wees maar geduldig, arme Claude," antwoordde het jonge meisje, terwijl zij haar natte armen uit het water trok, en de haren uit de oogen streek," denk maar dat het een onweersbui is, die voorbij trekt.... De Champenois blijft niet altijd bij ons.... Ik zal wel trachten te maken, dat hij ruzie met vader krijgt, eu daardoor weggezonden wordt.... Al-

De Eemlander | 1904 | | pagina 1