Alhier Sigaren- Advertentiën. J. BOLK II Een dubbele Villa E. J. Ruitenberg1, B. Lookhorst mr. Ip. 3. Al. ad. Bergh, Bergstraat 27. ÜLarie Antoinette. G. Muijs Langestraat 143. D J SmitsLangestr 20 publiek verkoopen I Een dubbele Villa J. A. Schoterman, Ruime keuze in FIJNE SIGAREN St. Nicolaas-cadeau De St Nicolaas Etalage is gereed, een ieder wordt beleefd tot een bezoek uitgenoodigd, Firma wed. J. D. van Gelder. Mr. Timmerman en Jalouziënmaker gevestigd, als ADVOCAAT EN PROCUREUR. magazijn „DE PLANTEUR" Stationsstraat, Aanbevelend, M. KRAAIJENHOF. Nieuwe Nederlandsche Tooneelver. Zeer geschikt voor St. Nicolaas Cadeaux Kleine Meubeltjes. Faiënce de Gouda, Wie niet tot haar behooren. Evange lische», Modernen maar ook Orthodoxen moeten als Heidenen worden uitgeban nen. Koud van hoogmoed en heet van dweepzucht kent zij geen genade voor ook maar eenigszins andersdenkenden." 't Zou me niet verwonderen, dat u reeds lang de vraag op de lippen zweefde, hoe is het na al hetgeen we van u gehoord hebben mogelijk, dat de tegenstand tegen onze Roomsch-Lo- leerende regeering niet nog veel krr cli- tiger en feller is Hoe is het mogelijk dat bij de Ned. Herv. kerk niet allee i gemeenteleden maar ook predikanten door dik en dun met dit ministerie meegaan, het steunen en aanprijzen Hoe is het mogelijk dat in 1901 en later zelfs vele liberalen hunne stemmen hebben uitgebracht op de candidaten van de clericalen? Inderdaad we staan hier voor een raadsel, welks volledige oplossing ik niet geven kan, omdat ik ae zelf niet gevonden heb. Wel besef ik klaar en gevoel ik diep, indien zij ook maar voor een gedeelte het inzagen, het ontzettend gevaar dat overal dreigt te overheerschen, zou kunnen worden afgewend. Toch is er iets wat hun vreemde ge dragslijn eenigszins verklaart. De om standigheden zijn voor dr. Kuyper en zijn bondgenooten bijzonder guustigge- wee9t. De door hen verafschuwde soci aal-democraten hebben hem goede diens ten bewezen de spoorwegstaking met hoe dikke woorden door hen afge keurd, was voor ze een fortuintje, waar van ze gretig hebben gebruik gemaakt. De sociaal-democraten. Hoe bloed rood werd door hen dat spook gekleurd, hoe atgrijselijk die boeman afgeschil derd, wie zou reeds niet rillen bij de gedachten dat die mannen aan 't roer kwamen, ons Christenland zou een hei- densche woestenij worden. Daarvoor moest ons land behoed wor den. En slechts twee wegen stonden open: de Roomschen en Calvinisten als leiders en bestuurders te kiezen of dooi den zweep van mr. Troelstra c. s. te worden gcgeeseld, Yan alles beroofd ja zelfs doodgeslagen te worden. En wat bazelt ge van de liberalen, of zij u zou den kunnen willen helpen? Zij ziju zoo al geen verklapte socialisten, dan toch wegbereiders van het socialisme, bij hen zijn uw belangen al evenmin veilig als bij de socialisten zelf. Naar die woorden werd en wordt door velen helaas geluisterd, zij wer den er bang voor, er mee bang gemaakt voor hun kerk, voor hun rust en voor hun geld. Zoo is het gekomen dat een groot deel van onze Ned. Herv. Kerk liberaal is gaan vereenzelvigen met so cialist en ongeloovige, zoo is het geko men dat velen uit vrees voor de soci alisten hun heil en toevlucht zoeken, in plaats van bij waarachtige vrijzin nigheid en godsvrucht, bij de dorre leer stellingen van Calvijn en de heidensche ceremonieën van Rome. Ik behoef niet meer de ten eenon- male ongegronde beweringen van de clericalc sprekers en schrijvers te weerleggen. Alleen ten aanzien van de voorgewende eenheid van sociaal-demo- h raten en liberalen merk ik op, dat nog zeer onlangs in de vergadering van de Prov. Staten van Overijscl de eenige socialist door niet te stemmen aan de Roomsche en Anti-rev. candidaten tegen over de liberalen de meerderheid heeft verschaft en dat kort geleden mr. Troelstra openlijk verklaard heeft dat er van coalitie tusschen liberalen en sociaal-demokrateu nooit sprake geweest is en kan zijn. Maar zoo hoor ik me nog eens toeroepen, wij trouwe leden van de Iierv. Kerk moeten toch de Christelijke, althans de zich noemende Christelijke regecring steunen. Stellen we ons echter niet met klinkende woor den tevreden maar vragen we naar spre kende daden, welke zijn dan de resul taten van ons onderzoek naar de chris telijke daden. Leggen we naast elkaar de eerste door dr. Kuyper aan de ko ningin in den mond gelegde troonrede en die jl. September uitgesproken hoe groot en breed is naar vorm en inhoud het verschil. Hoe bitter weinig werd verwezenlijkt van de in die eerste troonrede toegezegde wetten. De overheid, lezen we daar, behoort voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volksbestaan. Er kend werd dus, dat die Christelijke grondslagen er reeds waren, dat de li beralen die niet hadden opgebroken en dat de kerkelijken niets anders te doen hadden dan er op voort te bouwen. Wat hebben zij|gebouwd? Laat ons zien. De Zondagswet zou worden herzien, 't Is niet geschied. De Leerplichtwet zoo niet geheel afgeschaft dan toch op heel anderen en beteren leest geschoeid. 't Is niet geschied. De oneerlijke concurrentie in den handel worden be streden. 't Is niet geschied. De ver- valsching van voedingsmiddelen ver hinderd. 't Is niet geschied. In de schreiende behoefte van den ouden af- geleefden arbeider zou door pensioen van Staatswege worden voorzien. •t Is niet geschied. Het leerling en octrooistel op beter fundament gebouwd, 't Is niet geschied. De herziening van het consulaatwezen, 't Is niet geschied. De door alle staatspartijen zoo vurig gewenschte adminsitratieve rechtspraak, 't is niet geschied. Het zedelijk karakter van ons volks bestaan zou op meer afdoende wijze, door de wet moeten worden bestreden. Rijst er niet een spottende glimlach, als we wijzen op dc zeer langzame affschaffing van dc Staatsloterij of op de zeer grootc Drankwet, die eer een verslechtering is van de oude en in de praktijk bijna onuitvoerbaar is. Voor de vrijmaking van het onderwijs in zijn onder cheiden schakeeringen zou op den ingeslagen weg worden voort gegaan. Wij stemmen het toe op het terrein van het onderwijs is en wordt stevig gearbeid. Maar is er vrijmaking? Neen veeleer het tegendeel. Ons Hoo- ger onderwijs, verklaarde zelfs mr. Loh- man is vrij en krijgt de regeering kaar zin, zal dan liet in knellende banden ge klonken worden. En wat in haar mond de vrijmaking van het Lager onderwijl beteokent, getuigen de voorgedragen, in geheel ons land druk besproken en krachtig bestreden wijzigingen, zij bc- oogen niets minder dan de openbare school leeg te pompen ten voordeele van de bijzondere. Al wordt'niet het met ronde woorden gezegd; voor geen hel derziende is het doel verborgen. 'tMoet anders worden dan het geweest is, niet dc openbare schoolregel en de bijzon dere aanvulling maar juist omgekeerd, 't Is lijnrecht in strijd met de grondwet, die iedere regeering, behoudeude zoowel als vrijzinnige de aanhoudende zorg voor het openbaar onderwijs opdraagt ni.a.w. zoo duidelijk mogelijk verklaart, dat de openbare school d e volkschool zal zijn. Een der voornaamste artikelen van de grondwet wordt verloochend en vertrapt door de Christelijke mannen, die gezworen hebben haar te zullen handhaven. Behoef ik nog mceij te noemen en te wijzen op het vele dat niet afgedaan is? Moet ik herinneren aan het vaccine- wetje of aan de toegezegde tariefher ziening, die vrees ik en in de Kamer en in het land tot zooveel onchristelijke verdeeldheid en strijd aanleiding zal ge ven? Ja toch, laat ik dit niet vergeten, we hebben van dit ministerie snelvuur- kanonnen gekregen en jaar op jaar zien we het budget van oorlog en marine, ten koste van dc belasting-betalende burgers verhoogd. Dal getuigt misschien yan een bijzondere soort vaderlandsliefde, maar toch zeker niet van bijzondere Christelijkheid. Inderdaad niet zonder recht schreef de heer Staalman in zijn blad de Chris ten-Democraat dat Februari 1905 zou zijn verstreken en dat dan nog niets zou tot stand gekomen zijn van alles dat de Christelijke staatslieden het volk hadden voorgespiegeld, En wat is nu in de drie jongste jaren door het zich Christelijk noemend be wind gedaan in het belang en ten be hoeve van onze Ned. Herv. Kerk? Om haar op te bouwen niets, om haar te bestoken of af te breken veel. En wordt de nu opnieuw ingediende Hooger on derwijswet tot wet verheven, dan wordt door dc zeer partijdige bevoorrechting aan Kuyper's zoogenaamd vrije univer siteit het recht en de macht gegeven graden uit te deelen, die tot het be- kleeden van staatsbedieningen de be voegdheid verleencn, en dan schrijft dr. Bronsveld, zal over weinige jaren de meerderheid van onze rechterlijke col leges, de Hooge Raad daaronder begre pen, bestaan uitkweekelingén van de Yrije Universiteit, geflankeerd door Roomsche juristen, die onder geestelijke curateele staan en dan zal men eens goed gaan afrekenen met de Hervormde Kerk. Yan uw belangstellende aandacht die ik dankbaar aanvaardde, vrees ik reeds te veel gevergd te hebben. Ik ga eindigen. Nog een enkel woord naar aanleiding van let op de oproe- pingakaart vernielde onderwerpDe Her vormde kerk beschermd door de vrijzin nige beginselen Ge zult bemerkt heb ben, dat ik strikt genomen dit onder werp niet behandeld heb. Toeh zijde lings wel. Ik heb getracht u te overtui gen, dat onze J'oomsche- Doleerende regeering, dat die regeering volgens hare beginselen die kerk geen goed hart toedraagt. Maar, zegt ge misschien, dat is nog geen bewijs dat ze onder een liberaal bewind wel veilig zal zijn. Ik antwoord zeer zeker. Niet omdat ik al les goedkeur wat liberele staatslieden doen, maar omdat de beginselen zelve mij daarvoor een vastere waarborg bie den. Reeds in Thorbecke's eerste grond wet van '48 werden ze met spiegelhel- dere klaarheid geformuleerd. Bovenaan staat daar de vrijheid, vrijheid van on derwijs, drukpers, vereeniging, vrijheid van godsdienst en geweten. Aan die vrijheid heeft onze Hervormde Kerk vólkomen genoeg. Zij vraagt aparte bc scherming noch bijzondere bevoorrech ting, maar evenmin mag en wil ze go- doogen, dat ze bij andere wordt ach tergesteld. En daarvoor behoeft ze on der de vrijzinnige beginselen niet be vreesd te zijn. Met een krachtige opwekking om niet den moed tc verliezen, maar om zich steed-i krachtiger te organiseeren en goeden moed te blijven houden en te blijven hopen op een gunstige om mekeer besloot spreker zijn ondci de grootste aandacht gevolgde rede, die blijkbaar èn door de ernstige taal èn door den gloed waarmede ze werd uit gesproken een diepen indruk maakte op de aanwezigen. Met een woord van op rechten dank en hulde aan den spreker sloot de voorzitter de goedgeslaagde vergadering. Wanneer „Jubal" een uitvoering geeft, dan hooren we iets goeds, dat zijn we al gewoon geworden. We spreken niet meer van „goed werk voor deze jonge vereeniging", een dergelijke be perking kunnen we gerust achterwege laten. Zoo ook weer het Concert van gister avond. Het goed gekozen programma, waarvan vooral liet Adagio aus der Oxford symfonie van Haydn en de Air de Rinaldo van Handel heel mooi werden uitgevoerd, werd op keurige wijze ten gehoorc gebracht. En dat de Serenade de Mandolines van Desormes, die we reeds vroeger eens van „Jubal" hoorden tweemaal moest worden ge speeld verwonderde ons niet, het dank baar applaus scheen na dc tweede uit voering nog bijna geen einde tc nemen. Over het geheel kan „Jubal„ weer mot trots terugzien op deze uitvoering, de ijverige en talentvolle directeur de heer Bikkers, heeft eer van zijn werk, en we twijfelen er niet aan of morgen bij de Yolksuitvoenng zal de zaal wel weer te klein blijken voor alle lief hebbers, zoodat wie wil genieten zal moeten zorgen er vroeg genoeg te zijn. Voor de rechtbank te Utrecht stond terecht zekere W. M. alhier, gedagvaard omdat hij voor 4t kantongerecht te Amersfoort een valschen eed zou hebben afgelegd. Daar bij deze zaak duidelijk uitkwam welk een treurig slachtoffer van de ellendige makelarij tc Amersfoort, de beklaagde was, hopen we Woensdag een uitvoerig verslag van deze kwestie op te nemen. Plaatsgebrek belet ons het thans te doen. De commissie voor kindervoeding verzond deze week de gewone inschrij vingsbiljetten. Eene opwekking voor onze 8tadgenooten om flink bij te dragen voor het huttig doel is zeker wel overbodig. De kas is uitgeput en van de com missie tot wering van schoolverzuim kwam een verzoek in om een verhoogde bijdrage voor klompen De vereeniging komt dezen winter dus voor grootc uitgaven te staan. Een onbekende zond reeds een bank biljet van f 25 waa van de commissie dankbaar melding maakt. Moge zijn voo beeld veel navolging vinden. Een hoogst artistiek uitgevoerde re clame ontvangen we van de firma J. G. Fontein, Langestraat 32. Een boekje, met een keurige oinslagteckcniug van onzen stadgenoot den heer B. J. van Oostorhoudt, waarin op iedere pagina een toepasselijke aanduiding wordt gegeven bij, de daarboven geplaatste reclame. 1t Geheel maakt zoowel wat inhoud als uitvoering betreft een aangenamen in druk en geeft onder het motto „sier u huis" nuttige wenken voor de veraan genaming en verhooging van de gezel ligheid van ons huis. Een indruk van het 'geheel geeft ons de laatste pagina waar we lezen: „Sier uw huis" is'een gulden raad. En wie daarbij de kunst te hulp roept, heeft in haar een dankbare helpster en vindt in zijn smaakvol ingerichte kamers een prikkel te meer tot het zoeken van den huiselijken aard. En hij, wiens opmerkzaam oog nog zonden tegen de wetten der kunst om zich heen bespeurt, trekke daartegen te velde en neme dank baar aan wat de hedendaagsche kunst nijverheid hem weet te bieden. Daartoe geeft het jaargetijde der gezelligheid met de komende hij uitstek huiselijke feesten een welkome gelegenheid. Geen duurzamer geschenk «;an een waarmede men in den waren zin van het woord het huis siert." Wij twijfelen er niet aan of menigeen zal zich. aangespooi;! voelen door dit werkje, eens een kijkje te nemen in het magazijn van de firma Fontein, waar veel moois op kunstgebied te zien is. En dit is zeker, verlegen behoeft men niet te zijn, wat men zaljuitzoeken voor St. Nicolaas geschenk. Alleen zou de moeielijkhcid kunnen bestaan dat men door veelheid zijn keus lastiger kan be palen. Veel moest nog; blijven liggen tot liet volgende nummer. Burgerlijke Stand. van 23 tot 26 Nov 1904. GEBORENTheod Geerardus Eliber- tus, z. van F. I'. A. Klaasscn en W. van den Biezcnbos: Wilhelmina Jacoba Maria Antonia, d. van J. F. WeyerB en M. A. J. C. Onrust. Teunis, z. van H. Bouw en H. J. de Kruyf. Albert, z. van H. Barten en A. de Boer. Andries, z. van P. Tuit- hof en J. C. Brinkman. Gerritjc Catharina, d. van W. van Straten en S. Faber. GEHUWD: A. Fleissig en H. P. Nieuwstraten. J. Ileere en II. C. Hienekamp. A. Pothoven en D. van Apeldoorn. J. Kraan en D. Gouw J. G. Sina en C. M. van den Berg F. van Geldercn en J. M. Mets. OVERLEDEN: Elisabeth Johanna van Doorn, oud 3 jaar. Elsje Meestor, oud 3 dagen. Dirk van den Hoek, 6 maanden. NOTARIS te Amersfoort zal op IMiin dag 29 Xflvemln-r 1994, 's avonds 7 nar in het hotel „DE ZWAAN te Amersfoort, Gemeente m niiooit aan de Paulus-Buijslaan met Tuinen, Kad. Sectie C Nos. 1328 en 1329 groot 8 aren 70 centiaren. met Tuinen, Kad. Sectie C Nos. 1364 en 1365 groot 11 aren 45 centia ren, eigenaar de heer JAN BUISMAN te Zeist van 6ub. I is een huis verhuurd voor f 400 sj. inclusief waterleiding sub. II is thans buiten huur. Aanvaarding: sub I in huurgenot en sub. II in gebruik bij de betaling der koopsom op 28 FEBRUARI a. 6. of zoo.eel vroeger als wordt overeengeko men. Ter bezichtiging vervoege men zich bij den makelaar den heer P. II. van Haselen te Amersfoort. litrcchtscliestraat 34. zeer geschikt voor Aanbevelend, ALS BOYEN. Tinuiivnuan en Makelaar. REVERSES «El, 11. Aanbevelend ZUEDSINGEL. Mumi-liuizm 65 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle phuilacn under garantie. heeft ontvangen dc fijnste merken SIGAREN en SIGARETTEN. Uitstekende St. Nicolaas-Cadcnux in kistjes van 25 tot en -net 250 stuks. NEEMT PROEF! NEEMT PROEF! Schouwburg - Utrecht. Bestuurder: B. DELMONTE. Zondag 27 November 1904: Geschiedkundig drama in 6 bedrijven door PAOLOGO GLACOMETTI, ver taald door J. HAGEN. Het succes van den dag. De Marie Antoinette door PAOLOGNE GLACOMETTI, is histo risch trouw gevolgd, vandaar ongetwij feld het enorm succes, hetwelk behaald werd met dezelfde opvoering, door de Kon. Ver. het Ned. Tooneel. Orchest onder leiding van den heer H. KUIJPERS. Aanvang half acht ure. Ruime Keuze in tijn mandenwerk. Bamboe artikelen. - Rieten Stoelen enz. Dameswerktafels, Mimitafels, Theetafels, Bijzettafels, Étagères, Fantasiestoeltjcs, enz. enz LUXE MANDENWERK. Voetzakken, Waterstoven, Vellen, Vachten, Tea-C'oseys, Kussens, enz. IS RUIME KEUZE. Zeer uitgebreide Collectie (KUNSTAARDEWERK.) Roomkleurig en donker fabrikaat, bestaande uit: Vazen, Kannen, Klokjes, Inktkokers, Bloempotten, Jardinieres, Aschbakjes enz, De prijzen der artikelen variëeren tusschen 37,5 cent en 37,5 gulden. D. J. SMITS, Langestraat 29.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3