Stadsnieuws. Allerlei. bracht. Sedert den aanleg der kanalen konden de Enschedéschc, Oldenzaalsche en Hengelosche fabrikanten alles halen en leveren tc Almelo, ook de steenkoleu, die daar per schip werden aangevoerd; terwijl na de opening van den spoorweg, waardoor de steenkolen 50 a 60 pCt. goedkooper konden worden aangevoerd, er voor de katoennijverheid geen belet sel meer was om met Engeland tecon- curreeren. En thans? Sinds de afschaffing der differentieele rechten in 1874 is de waarde van den afzet der Twentsche textiel industrie gestegen van d'/a tot 11 mil- lioen gulden 's jaar 8. i)e cijfers bewijzen, dat landbouw en nijverheid een groot aandeel hebben in den stijgenden handelsoinzet, dat ook voor hen van groot belang is de ont wikkeling van een onbelemmerd ver keer, dat de bevordering der binnen-en buitenlandsche communicatie ook hun ten goede is gekomen. Het denkbeeld, dat het daaraan ten koste gelegde „eenzijdige be voorrecuting van den handel" zou zijn, berust op de onjuiste gedachte dat de handelsbelan gen uit den aard der zaak in strijd zijn met die van landbouw en nijverheid. Het tegendeel is waar,zij zijn ten nauwste aan elkander verbonden; deze producee- ren de goederen, die de handel naar vreemde landen vervoert en inruilt tegen andere waren, die wij niet of minder goedkoop kunnen voortbrengen. Met toenemenden handel erlangen onze pro ducten grooteren aftrek. Zeker geen handel zonder goederen, doch ommet Gochel te spreken „geen fabryken zonder negotie, het welberekend belang der fabryken is een bloeiende handel". "Worden derhalve aan dezen do midde len verschaft om zijne functie naar be lmoren te kunnen verrichten, dan komt dit eveneens ten goede aan de beide an dere takken van volksnijverheid. Doch bovendien brengt de bevordering van een onbelemmerd verkeer profijt aan allen, die belang hebben bij den vrijen invoer van buitenlandsch goed, dus aan alle verbruikers, zoodat zij ten slotte ten voordeele strekt van geheel het Ne- derlandsche volk. Is echter door liet nieuwe verhoogde tarief van inkomende rechten de pro tectie eenmaal binnengeleid, dan wordt daardoor de nijverheid eenzijdig bevoor recht ten koste der verbruikers, en van handel en landbouwdan wordt tot schade van heel de gemeenschap ge kweekt een parasitisme en in lt leven geroepen een strijd van belangen, in plaats van bevorderd de samenwerking van koopman, landbouwer en industri eel, die alle in hun bijzonderen kring zijn geroepen tc werken aan het ge meenschappelijk doel, de bevordering der algemecne volkswelvaart. En hier voor is allereerst noodig volledige vrij heid van handel en van verkeer. {het vrije ruilverkeer.) UIT DE PERS. De Ahnuhassa. Naar aanleiding van het verlof, dat volgens berichten in verschillende couranten, dooi' den gou verneur-generaal van Heutz aan den Bisschop van Batavia verleend moet zijn om een dieustreis in de Minahassa tc doen, heeft het Vaderland zich ge wend tot den oud-resident van Menada den heer E. J. Jellesma om inlichtin gen. Het blad ontving van genoemden heer het volgende schrijven in antwoord, dat wij hier geheel laten volgen: „Ik kan moeilijk aannemen, dat de Indi- „sehe Regeering, na al de bezwaren, door een voor een uittrok, totdat hij niets overhield, als wat Moeder Natuur hem had geschonken; zijn hand had geen vleeschkleur meer, maar geleek op blauw gespikkelde zeep door de koude, en hoe toen hij zich maar liet drijven, omdat hij te verstijfd was om te zwemmen, hij een plof hoorde en aan boord werd gehc- schcn van een Engelsche pink, onder allerlei kreten van verbazing van het - scheepsvolk, hoe men hem niets had ge vraagd, maar weer in het leven had terug gebracht met kleeren voor den uitwendigen en rum voor deninwen- ■digeu mensch; hoe in dienzelfden |nacht zijn reddingsboot in den grond werd geboord door een linie schip, hij alleen van de opvarenden was gered en opge nomen in een der booten en hoe de medelijdende passagiers giften hadden ingezameld met het gevolg, dat hij den volgenden dag in Southampton landde als een vrij man, plus een pak kleeren en twintig pond in zijn zak. Had hij over al deze dingen na gedacht, dan zou zijn stemming zeker minder bitter zijn geweest. Maar ge durende tw ee lange jaren was hij slechts met ééne gedachte vervuld. Toen men hem van de bank der beschuldigden den trap afduwde, zei hij tot zich zelf: „'t Is Meg's schuld, gevloekt zij ze!" Als hij 's nachts op zijn houten rust bank lag, zei hij: „'t Is Meg's schuld; gevloekt zij ze!" Als wind en regen hem „het gewestelijk bestuur van Menado zoo „herhaaldelijk aangevoerd, zoo'n ingrijpen- „den maatregel zou nemen zonder den bis schop een beperkende instructie mede te „geven. Is de persoonlijko tegen woord ig- „beid van dien prelaat voor de eene of „anderen kerkelijke handeling aldaar wer kelijk noodzakelijk, zou dan toegestaan „kunnen worden zich daartoe naar de „hoofd plaats Menado te begeven, maar „het bezoeken van plaatsen daarbuiten moet „naar mijn vaste overtuiging, gebaseerd „op langdurige bekendheid met het Mina- „hassasche volk (ik ben ruim 20 jaren in, „de Minahassa als ambtenaar werkzaam ge- „weest) beslist ontraden worden, ook in het „belang der openbare rust en orde. Het is „overigens voor de Roomschen uit de ande- „re plaatsen zoo'n groot bezwaar niet om „naar de hoofdplaats af te komen: deMiua- „hassa is niet uitgestrekt en de wegen zijn „er uitstekend. „Van zekere zijde wordt wel eensbeweerd „dat de Protestautsche hulppredikers en „zendelingen in de Minahassa de Indische „bevolking zouden ophitsen tot onverdraag zaamheid tegenover de Roomschen. Ik heb „het voorrecht die lieeren allen zeer goed „te kennen en durf bepaald verklaren, dat „die bewering onwaar en niets danlasteris. „Het bestuur in de Minahassa heeft steeds „den meesten steun ondervonden van de zijde dier Protestautsche geestelijken lom „de verbitterde gemoedereu ouder de Pro- „testantsche Inlanders tot kalmte aan te „sporen; zonder die gewaardeerde hulp zoude „de toestanden in de Minahassa reeds lang „onhoudbaar geworden ziju. Neen, het zijn Juist de Roomsche priesters, die door hun over vloed en hun handelingen in strijd met wet „e« adat de bevolking aldaar in gisting hren- ,.gen en op den duur aldus voortgaande onge twijfeld aanleiding zullen geven tot ernstige rustverstoringen. Jf;De Minahassa moge uiter dijk kalm schijnen, hij is hartstochtelijk „van aard, vooral waèr hot zijn godsdienst „geldt. Men zij dus voorzichtig!'4 "t Is een ernstige beschuldiging, die de lieer Jellesma tegen de Boomsche priesters inbrengt, 't Ware te wenschen geweest, dat de oud-resident nader had omschreven aan welke „handelingen in strijd met de wet" genoemde pries ters zich schuldig maken. Aan de aangeduide handelingen, die stellig strafbaar zijn, kan toch door be voegde autoriteiten een einde gemaakt worden 1) ('ursiveering van ons Red. Ecml. Er zijn er helaas nog altijd onder ons, die, evenals vanouds de „zondebokken" hij de Israëlieten, altijd komen te staan in het „hoekje waar de slagen vallen", menschen te wier kosten ieder zich weet tc vermaken; menschen, die hoe mooi ook hun streven is en hoe krachtig hun wil, toch nooit schijnen te bereiken, wat ze wenschen; menschen, die, als ze eens wat laat aun den trein komen, hem, (want dan vertrekt hij te vroeg) net voor den neus zien wegrijden; menschen, die in een gedrang er nooit zonder kleerscheuren alkomen; menschen, die... doch waartoe mijn zin nog langer ge maakt. Iedereen kent zo, die ongelukkige stakkers, die nooit eens een meevaller tje hebben, maar altijd mot „de kous op den kop1' thuis komen. Die reeks ongclukkigen is echter, dank zij het steeds toenemend aantal kranten, langzamerhand uitgebreid, en telt niet slechts „bokken" en „menschen", maar ook provincies en plaatsen, liefst dorpen, onder haar termen. De kranten moeten nu eenmaal vol, en zoo komt in 't gezicht sloegen op den havendam zei hij: „'t. Is Meg's schuld, gevloekt zij ze!" Als hij zich zoo ellendig voelde, als nooit te voren in zijn leven, en toch niet half ellendig genoeg, als hij 't ver diende, zei hij: „'t Is Meg's schuld,ge vloekt zij ze!" Nooit: ,'t Is de schuld van Jim Kea, gevloekt zij hij!" altijd „Mcg". En nu bracht iedere voetstap hem nader bij Meg en hij zou Mcg nu betaald zetten voor al het leed dat hij over haar en zich zelf had gebracht! Er was heel wat af te rekenen, een lange reeks van grieven stond op het zondenregister. Misschien zou hij haar verwonden. Hij wist 't nog niet juist, 't Zou van de omstandigheden afhangen. Hij zou zien wat hij deed, als hij haar in handen had en zij in zijne macht zou zijn. Hij hief zijn hoofd op en keek uit naar een wegwijzer; hij ging toen de duinen over, en bereikte langs een zij weg den achterkant van het huisje, waar hij altijd had gewoond ineen buitenwijk van Saudpoort. Er was licht in dc voorkamer; hij sloop naar het achtervenster en gluurde door de afhangende klimop. Het was eene heel kleine woning, maar de kamer besloeg de geheelc opper vlakte van de beneden verdieping en had aan den achterkant een klein in lood gezet venster en aan den voorkant een deur cn een grooter raam, even- het, dat de Achterhoek, Drenthe, Kam pen, St. Michielsgestel, Dinksperloo en nog enkele andere „wereldsteden, af en toe en 0111 beurten tot mikpunt worden gekozen voor jonrnalistieken spot. Zoo kan men dan nu ook weer lezen dat te Dinksperloo een 74-jarige jonge man op het punt is het huwelijksbootje in te stappen met een jonge dochter van 72 jaar. Er ontbreekt nog maar aan, dat de kranten hen voorstellen als aanstaande ouders van een talrijk kroost, of een inschrijving openen om gelden in te zamelen voor een bakermand. Zoo on mogelijk zou dat laatste niet zijn, want in de almanak en de krant kan men van alles vinden. In liet Rott. Nieuwsblad komt b.v. bet volgende ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur. Twee stugge loopcrs, die te voet door heel Nederland en België hebben ge- loopen, zegge geloopen, niet gevaren of gespoord, met negotie en zingen hun brood lang en eerlijk hebben kunnen verdienen en samen door het leven wil len, aangezien mijn huishoudster 's avonds :n nette cafés zingt en ik nu met sinaas appelen loop, waar men haast niets meer mee kan verdienen, en de werkzaam heden buitengewoon slecht zijn en ik hier geen kruiwagen heb voor een be trekking, omdat ik maar zanger ben, maar toch eerlijk met een recht hart onder mijn jas, zoo wenschen wij onder voorwaarden een groot werk tc vol brengen. Wij loopen 11 a 12 uur per dag. Zoo loop ik van Rozcndaal naar Rotter dam in 1 dag, van Utrecht naar Rotter dam 1 dag, wij samen van Woensdag naar Goes, Zeedijk onderlangs 11 uur, in den $omer in een dag. Zij heet Gcertruida Walpot, 26 jaar, Rotterdam, ik Jacobus Van Gemert, 37 jaar, 's Her togenbosch, 7 jaar yerkeering. Alzoo: wij wenschen op voorwaarden of conditiën, door UEd. ingewonnen, een rondreis door de wereld te voet te maken, voor de eer van de Rotter- damsche burgerij en onszelf, 0111 zelf niet vergunning artikelen to mogen ver knopen voor ons onderhoud of zingende. Zoo UEd. liefhebber mocht vinden voor zoo'n weddenschap, daar ik wel graag werk zou willen hebben, maar 1000-maal mijn neus gestooten heb en goed bekend ben 0111 met een handwa gen te rijden, dan heeft UEd. maar te spreken. Wij gaan lustig en vroolijk onze wereldreis aanvaarden met vast beradenheid. Nu mijnheer de Redacteur, hopende op goeden inval. A. J. C. VAN G. Logement „De Oranjeboom" Raamstraat 26, Rotterdam. Een sterk contrast met deze zang lustige „globetrotters" vormt de zonder ling, van wien dc Telegraaf het volgende verhaalt: „Ir. het laatste voorjaar brandde te Gemonde, bij Bokstel, een arbeiders huisje af, waarin als pachters woonachtig waren de gebroeders Van B. met nog een kind van een jaar of tien. Tot op het oogenblik liggen enkele half-ver- brandc balken, plus een hoopje stecncn daar nog bijna onaangeroerd. Een der gebroeders (de oudste, die aan beide beenen lain is), heeft het erf zijner vaderen sinds den dag des onheils niet meer verlaten. Onmiddellijk nadat de vlammen waren gebluscht, bracht hij al kruipende en rollende ecnige takkenbosschen bijeen en legde daarop wat stroo en het weinige inderhaast geredde beddegoed. Het geheel werd zoo in lood gezet. De trap was achter in de kamer en leidde naar twee kleine slaapkamers. Jitn Rea wilde zich niet eigen oogen vergewissen, hoe zijn vrouw het maakte en wat zij uitvoerde, voor dat het tot die afrekening tusschen hen beiden kwam, en zie hier wat hij zag: Tegenover hot vuur zat Margareta te breien in een schommelstoel, zoo als hij haar tallooze malen op hem had vinden wachten. Ilij .reek langen tijd naar Mcg, voor zijn oogen iets anders konden on derscheiden, en toen hij haar gelaat zag, weigerde zijn lippen te zeggen: „ge vloekt zij ze!" Zij zag er zoo goed en welvarend uit, cn hoewel er iets straks om haar mond was, vond hij dat zij er beter uitzag, dan toen hij haar het laatst had gezien, zelfs voor.... nu ja, voor die zwachtels want den laatsten keer zag hij haar in de bank der beschuldigden. En in een anderen stoel, naast het vuur, met haai' rug naar hem gekeerd, zat Juffrouw Martha Wormley, zij praatte en hij herkende haar stom, ofschoon hij haar gelaat niet kon zien. Wordt vervolgd. opgesteld onder de kruin van een eeuwen ouden, halfverniolmden vlierboom en wordt tegen weer cn wind enkel beschut door een stuk vuil linnen, dat zóódanig over de slaapplaats is heengespannen, dat deze tent veel overceukonist heeft met die der Arabieren! Ongeveer acht maanden heeft de „Kromme", zooals hij niet onjuist in de wandeling genoemd wordt, daar zoo gelegen en rondgekro pen. Eerst kon hij zich nog een beetje behelpen met 'n paar eigengemaakte krukken, doch nu gaat dat niet meer. Het kille vocht heeft zijn slachtoffer alle kracht ontnomen, daarbij geholpen door kommer en gebrek. Want sinds lang heeft het armbestuur de ondersteu ningen gestaakt, omdat de „trouwo" bewoner links", nog rechts wilde. Koppig is liij altijd geweest en die ondeugd groeide steeds meer aan sinds medelijdendebezoekers hem voor een „flinken vent" kwamen houden. Burge meester en Wethouders van St. Michiels gestel, ouder welke gemeente de hut lag, wilden hem besteden in een gasthuis dichtbij, waar hij liefderijk verzorgd zou worden, 't Hielp niets. Wel wilde bij jaarlijks f 100 accepteeren, als pensions- prijs, maar dan moest mijnheer zelf een kostjuffrouw mogen uitkiezen. Wie mot zijn zielstoestand op de hoogte is, kon die „schikking" niet aan nemen. Daarom zit de „Kromme" nog steeds op zijn luchtig buitenverblijf. Overdag maakt hij voor (lezen of genen boer tegen zeer lutteleu prijs een mand of korfje, en 's nachts, (eigenlijk van 's namiddags halfvier tot 's morgens lialf- acht, dus zestien uren achtereen!) zit hij als een Arabier in zijn tent, het ge laden geweer naast zich. Niemand komt hem clan ook storen! Licht heeft hij nimmer aan, vuur evenmin, 's Morgens kruipt hij naar de sloot en haalt daar wat koffiewater, dat bereid wordt boven een pas aangeschaft kooktoestel. Dc eigenaar van den grond kan hem er maar niet afkrijgen. Bij dcurwaarders- exploit is hem de pacht opgezegd tegen,... Pinksteren! Maar dan gaat hij toch niet, zegt hij. Hij woont „in zijn eigen huis!" Wel een zonderling!" Kaadsovorziolit. Na hetgeen wij schreven over de kwestie van publieke- of onderhaudsehe aanbesteding in ons nummer van 26 Nov. achten wij het overbodig nog veel over de zaak van de aanbesteding of prijs opgave van een nieuwen gashouder, die Woensdag w eer in den Raad ter sprake kwam, te zeggen. Het schrijven van B. en W. waarin de gevraagde inlichtingen werden gege ven moge een zekere spitsvondigheid niet ontzegd kunnen worden, op groote duidelijkheid mag het in geen geval bogen. E11 nu is het wel heel gemakke lijk, 0111 zooals de lieer Kleber deed, te zeggen: de zaak is zoo gezond als 't maar behoeft, wanneer men vergeet dit tevens duidelijk te maken dan is zoo'n phrase niets meer dan een algemeen heid. We willen gaarne den lieeren ver dedigers van den gevolgden weg een behoorlijke hoeveelheid gezond verstand toekennen, maar dan blijft het voor ons duister, (lat zij in deze kwestie alles volmaakt in orde vonden. Tenzij er an dere beweegredenen in het spel zijn, welke veronderstelling wij evenwel niet willen maken. Vooral do houding van den heer Plomp wekt in liooge mate verbazing. Dat iemand als de heer Kleber, tegenover het optreden van den lieer Gerritsen nimmer onbevooroordeeld voor den dag kan komen is bekend, maar dat de heer Plomp, die herhaal delijk cn ook in deze zitting weer bij de behandeling van punt 10: Vaststel ling verordening op de heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in liet klein, blijken gaf van groote scherpzinnigheid, niets onre gelmatigs in deze kwestie zag, vinden we, om maar een zachte uitdrukking te gebruiken, bevreemdend. Dat is voor ons iets abnormaals, waarvan wij het niet durven wagen de diagnose vast tc stellen. E11 de houding van Wethouder Visser? Voor de zooveelste maal toonde dit raadslid, dat liet algemeen belang voor hem uitsluitend bestaat in: Wat kost het? Moreele belangen of moreele verplichtingen schijnt hij voor een ge meentebestuur als louter belast te be schouwen en zoowel iu deze zaak als bij de verlofaaiivrago van den directeur der H. B. S. werd zijn houding be- heerscht door: wat zal het minste kos ten? Of nu evenwel de gemeente wer kelijk het goedkoopste uit is, door het tweede aanbod te aanvaarden van de lirrna Klöune, zullen we niet beslissen Mogelijk is liet laatste woord hieromtrent nog niet gesproken. De firma Klönne zelf heeft beter begrepen, dat er iets niet in den haak was dau de Raad, anders had ze toch niet zooveel moeite gedaan om het te laat ingekomen biljet nog te doen aannemen. Ware alles zuiver regelmatig geweest, dan had de firma Klünno het biljet ingezonden zon der meer, maar dat heeft de firma niet -. gedaan. Ze heeft de nadere inschrijving gezonden aan den Directeur met liet Yerzoek of de Directeur moeite wilde doen 0111 het biljet nog te doen aanne men. Dit doet men niet als men weet1 zuiver regelmatig te handelen en dan had de firma ook wel regelrecht het biljet gezonden aan B. en W. Ten slotte nog een eigenaardigheid^) in deze kwestie. Iu het officieele ver slag van dc voorlaatste raadszitting zijn de woorden van dc heeren Jorisscn en Visser, waar het op aankwam, wegge laten. De heer Jorisscn vroeg nl. of ei dan nog een 3de biljet was ingekomen, welke vraag de wethouder moest beant woorden met Jla, zonder meer. Er daarop heeft dc heer Jorissen gezegd „Ja, ziet u, dan is er iets niet in den haak." In de correctie stonden deze woorden wel, maar in het verslag staan ze niet. Als men de meest frappante zakeij er uit corrigeert, is het misschien bete geen officieel verslag te geven, daa - (Ie waarde ervan dan toch aanmerkelijl daalt. Dat het lot van de genieentereiiiiger aanmerkelijk zal worden verbeterd, jui clien we toe. Er valt in Amersfoort hee wat te reinigen, zoodat de mannen, die dat onaangename werk moeten verrich ten, zeker niet te laag mogen bezol digd worden. De weekloonen wordei nu volgens het voorstel van B. en W gebracht op f 8.50 terwijl de heer vai Kalken een voorstel zal doen 0111 eci uniform-weekloon in te voeren van f 9 Wij hopen, dat do Raad ook daarvoo; zal te vinden zijn, want reeds veel ti lang hebben deze mannen vuil cn on dankbaar werk moeten doen voor eet te laag I0011. Nu het voorstel van B. en W- tot l wijziging der verordening regelende de inrichting der plaatselijke politie, is ge- renvoyeerd naar de afdeelmgen, hopen we dat er een beetje spoed achter ge zet zal worden, zoodat ook de politie agenten eindelijk eens in het genot zullen wordeu gesteld van de reeds lang in 't uitzicht gestelde, maar uog steeds achterwege gebleven verhooging. Het gymnastiekonderwijs vormde een belangrijk deel van de agenda nl. Ie het verzoek van don heer J. C. Snouck in zake bruikleen van een lokaal in een der openbare lagerp scholen voor het geven van gymnastick-onderwijs, en 2de een adres omtrent het regelen van het gymnastick-onderwijs voor meisjes aan de H. B S. Wat het verzoek van den heer J. 0. Snouck betreft, kunnen we ons niet be grijpen, dat B. cn W. zich aanslotei bij 1 het advies der Hoofden van Sch( len. Dat de argumenten van deze hec ren erg zwaarwichtig waren, kunnen w niet vindeu, maar dat voor 't oogcnbli in het midden latende, is het ons dui ter waarom B. cn \V*. afwijzend adv seerden. Er bestaat behoefte aan deg- lijk gymnastiekonderwijs. Dat de hor Snouck er tegeu opziet zoo maar aai- stonds voor eigen rekening te gaan bot-j wen is dunkt ons toch ook duidelifl genoeg. Eu waarom zou de gemeente die lokalen genoeg heeft, niet een daai i van verhuren om den heer Snouck in d gelegenheid te stellen zijn lessen te br ginnen? Worden de scholen ook nic eiken Zondag gebruikt voor de Zor dagscholen? Is daar het toezicht som zoo onvoldoeude, dat de Hoofden vrees den voor een nog meer overhoop bale der 8choolmeubelen? Ons dunkt, dat i het onderhavige geval daarvoor niet d minste vrees behoeft te bestaan, temeci daar gymnastiek aan kleine klassen wonij gegeven, zoodat liet niet zoo mociliji zal ziju voor den heer Snouck om ba hoorlijk orde tc houden, zoodat het toe] zicht van de Hoofden zeker daarbij wj gemist zal kunnen worden. Nu de Raai zich duidelijk genoeg heeft uitgesproken,! dat hij wel geneigd is het verzoek vaijj den heer Snouck in te willigen |twijfelel we er niet aan, of B. en W. zullen ii hun nader advies niet meer afwijzend! beschikken. Natuurlijk zal er rekening geboudei: moeten worden met het argument val den Wethouder Celosse n.l. dat hier eel precedent geschapen wordt en dat hé bezwaarlijk zal zijn eventueele aanvrat gen van andoren te weigeren. B. en W1 zullen de voorwaarden wel zoodanig re gelen, dat slechts zeer scrieusc aanvrageij inkomen; ten eerste door een niet t! hoogo maar toch behoorlijke huur B, eischen eu ten tweede den aanvragö verantwoordelijk te stellen voor evei4 tueele schade aan schoolmcubelen I schoollokaal toegebracht, terwijl bovei dien bepaald dient te worden, dat aa de zaak een einde gemaakt wordt zoodt het gewone onderwijs er op een of at dere wijze last van ondervindt. Het tweede gymnastiek-debat vond zijn aanleiding iu het volgende adres: Geveu niet verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen ouders

De Eemlander | 1905 | | pagina 2