Dienstbode. Advertentiën. DE NOTARIS 7oHs7 KNOPPERS. Sociëteit Amicitia. J. C. van der Meer. Sociëteit AMICITIA. 2e Abonnements-voorstelling „De Hofslachter", Goncertzaal „DE AREND", Speen hoff's Vrije Tooneel of voogden van meisjes-leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amersfoort, dat bedoelde leerlingen aan de school toegelaten zijn voor het volledig ouder wijs j dat blijkens bet programma der inrich ting in elke klasse onderwijs gegeven wordt ook in Gymnastiek en wel in de drie lagere klassen twee lessen per week in de hoogere eenmaal per week; dat door het Reglement voor het Mid delbaar onderwijs in art. 23 wordt voor geschreven, dat de leerlingen de lessen volgen, zooals die voor hun klasse op den lesrooster zijn bepaald on dat vrij stelling van enkele lessen op aanvraag van ouders of verzorgers kan worden verleend; dat door geen der ondergeteekenden zoodanige aanvrage ooit gedaan is; dat niettemin bedoelde leerlingen stoeds uitgesloten worden van het hijwonen der Gymnastiek-lessen; dat zij erkennen, dat het niet aangaat de meisjesleerlingen aan de gewone Gymnastiek lessen te doen deelnemen, doch dat daaruit geenszins voortvloeit, dat de meisjes verstoken moeten blijven van voor haar geschikt Gymnastiok-on- derwijs; dat vooral in den laatsten tijd aan de meeste Hoogere Burgerscholen afzon derlijk Gymnastiekonderwijs voor meis jes-leerlingen is georganiseerd, waartoe de meisjes in don regel in twee groepen verdeeld worden, welke ieder tweemaal per week van een leerares Gymnastiek onderwijs ontvangen; dat thans een vijftigtal meisjesleer lingen het volledig onderwijs aan de Hoogere Burgerschool volgen, die op de aelt'de wijze verdeeld zouden kunnen worden, waardoor een doeltreflende re geling geen hoogo uitgaven van de Ge meentekas zou vorderen; dat Zijn Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken, overtuigd van het nut van het Gymnastiek-onderwijs, ook voor de aankomende vrouw, voor schriften heeft gegeven waarbij een vrijstelling van het Gymnastiek-onder wijs alleen verleend kan worden op grond eenor geneeskundige verklaring; redenen waarom zjj zich tot Uwe EdelAchtbare vergadering wonden met het verzoek, het daarheen te willen lei den, dat ook aan do meisjes-leerlingen der Hoogere Burgerschool voortaan Gym nastiek-onderwijs zal worden gegeven. In zijn advies op dit adres, zegt de Inspecteur van het Middelbaar Ónderwijs dat do poging van adressanten alle aan moediging en waardcering verdient. Yerder schrijft de Inspecteur: Zal deze poging slagen, dan behooren de vrouwelijke leerlingen in minstens twee groepen (de verdeeling geschiede naar de klasse of den leeftijd), te wor den gesplitst; zelfs zoude een splitsing in drie groepen van de 50 meisjes aan beveling verdienen. Elke groep behoort 2 uur per week onderwijs te ontvangen. Geschiedt de splitsing naar deklassen, dan zal het misschien mogelijk zijn, do uren voor de Gymnastiek tusschen de gewone lesuren in te schuiven. Wordt het onderwys op Woensdag- of Zaterdagmiddag gegeven, dan zullen vele buiten-leerlingen, die dan veel tijd verliezen, bezwaar maken, daaraan deel te nemen. Bovendien strekt het dan ook niet tot het verkrijgen van een doel matige afwisseling vau geestes- en liehaamsarbeid. De opmerking van adressanten, dat de meisjes in den regel dit onder wys van ecu leerares omvangen, ismin- der juist. Gewoonlyk geeftdelceraarvan de school ook aan de meisjes les in de A Gymnastiek. Ik geloof, dat de orde on- der de lessen daardoor zeer wordt be vorderd; iemand buiten het personeel moet al een zeer krachtige, persoonlijk heid zijn om het vak tot zijn recht te doen komen, en m. i. is in het geheel niets, beter dan half werk, vooral wat dit onderwijs aangaat. Mocht Uw Collego mecnen, een lee rares met dit vak te moeten belasten dan houd ik my aanbevolen voor advies in deze zaak. Ik ken in de buurt van Amersfoort maar één dame, tan wie dit onderwijs gerost kan worden toever trouwd. Of in Uw jGemeente een ge- acnikte leerkracht aanwezig is, is mij bekend. Naar aanleiding hiervan gaven B. en W. den Raad in overweging buiten de gewone schooluren aan de vrouwelijke leerlingen der Hoogere Burgerschool onderwijs in de Gymuastiek te doen geven door een vrouwelijke leerkracht en dit onderwijs naar den leeftijd in twee afdeelingen te splitsen, zoodanig dat elke afdeeling twee uur per week on derwijs kan ontvangen. De kosten, aan deze regeling ver bonden, zullen overeenkomstig de Ver ordening regelende de jaarwedden der leeraren aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, bedragen voor vier wekelijk8chc lesuren, per jaar f 320 f400. Onbegrijpelijk komen ons hij dit punt de discussies voor „Als de adressanten een leerares willen, dan moeten ze die dan ook maar zelf bezoldigen" zegt de heer Jorissen. Waarom? De meerdere kosten mogen niet voor rekeningkomen der gemeente. Jawel bezuiniging cn nog eens bezuiniging, dat hooren we steeds van dien kant wanneer het onderwijs zaken betreft. Wordt er wel eens be weerd dat daarvoor nooit genoeg kan worden uitgegeven, de hceien Jorissen c. s. schijnen van mecning te zijn, dat voor onderwijs nooit te weinig kan wor den uitgegeven. Maar zullen de meer dere kosten nu wel zoo hoog loopen? Het wil ons toch voorkomen, dat wan neer de tegenwoordige leeraar er mee belast wordt, dat die dan toch ook voor die meerdere uren zal moeten worden bezoldigd, zoodat dan het verschil toch zeker niet zoo groot zal zijn. Tenzij de heer Jorissen van meeniug is, dut men een leeraar vrijelijk meer lesuren mag opdragen, zonder hem daarvoor booger te bezoldigen, 't Kan zijn, aan die zijde hecrschen wel eens vreemde begrippen omtrent gemeenteambtenaren. Iloe het zij, de hoeren kregen dit maal niet hun zin en met 9 tegen 7 stemmen werd besloten met ingang van 1 Februari buiten de gewone school uren Gymnastiek-onderwijs te doen ge ven aan de vrouwelijke leerlingen van de H.| B. S. en niet 13 tegen 3 stem men om dit onderwijs te doen geven door een leerares. Onbestelbare brieven, tweede helft December: Maria, adres W. Dunkerken?; J. Ha mers?; mevr. Byland, Amersfoort; K. ten Brugge, Amsterdam; A. Maater, Deventer; Wed. A. v. d. Velden, Rot terdam. Briefkaarten: Mej. E. Meyer, Amers foort; H. B. Geldcren, Amsterdam; Mej. Wighers, idem; J. Koelman, idem. Uit het buitonland terugontvangen brie ven: G. Demeluim, Bruxelles. Briefkaarten: Castïllard, Milauo. De heer A. P. II. J. van Weezcl Errens, verwierf op de internationale tentoonstelling van schilderijen, teeke- ningen, enz. te Tours een zilveren me daille van verdiensten voor zijn inder tijd ook hier geëxposeerde schilderij „Herfstweg". De heeren J. Kooiman en G. Muys zijn benoemd tot leden der Jury voor de 11de internationale tentoonstelling der „Twentsche Pluimvee-club" welke van 3 tot 5 Februari te Hcngeloo wordt gehouden. Donderdagavond wordt een gecon- binccrde vergadering gehouden van de Kiesvereeniging Amersfoort en van de Propagandaclub in de Zwaan. Daar de a. s. verkiezing in District I besproken zal worden, mag het overbodig geacht worden nog tot bijwoning op te wekken. Maandag 9 Januari zal in Amicitia de tweede abonnemcnts-voorstelling wor den gegeven. Ditmaal treedt op de Koninklijke vereeniging „Hot Nederlandsch Too- neel" met het blijspel De Hofslachter, dai in tal van bladen hoogst gunstig is gerecenseerd. Zoo zegt o. a.. Het Vaderland er van, het volgende „De rol van den hofslachter, een heel knap stuk werk, was voor La Roche een doorslaand succes. Toiirniaire gaf zich als opnieuw vor- jeugdigd aau de vertolking van Rudolf, den gelittcekenden boemel-student, vlug, opgewekt, en dan geestig. Als hij zoo op dreef is, blijft hij toch wel een ar tiest van groote fijnheid. Er is nooit iets vulgairs in zijn grappig-zijn. De Gusti van Rika Iloppcr was correct. Met opgewektheid hielpen al de ande ren mee, Arbous als de studieminnende zoon, mevr. Van Korlaar, heel typig onderworpen doende, ook vooral mevr. Richard-Braakensiek, die zoo heel veel opofferde aan de onaantrekkelijke figuur van de lispelende Röschen Himmer, Van Schoonhoven deftig on komiek als af gevaardigde, Ycrcnet enz. enz. De vertaling klonk goed. 'n Pretti ge vertooning van 'n blijspel dat amuseert. De bijval was groot". Het Dagblad vau Zuid-Hollaud cn 'sGravenhagc'1 schrijft: Het Nederlandsch Tooneel voorde gisterenavond m den Grooten Schouwburg op het bekende stuk „De Hofslachter", blijspel in 3 bedrij ven van Oscar Walthcr en Leo Stein. De zaal was vrij-goed bezet en de echt-leuke klucht had bij uitstekend spel veel succes. Vooral na 't laatste bedrijf werd krachtig geapplaudisseerd." In December 1904 werden door de tram vervoerd 577(5 betalende passagiers, tegen 5559 in de zelfde maand van 1903. De Passage-opbrengst bedroeg in De cember 19041443.72', de totaal-opbrengst f 475.02, tegen f 44S,82' en f 475.02 in 1903. De opbrengst per dag-Kilometer was in December 1904 {8,51, in de zelfde maand van 1903 f 8,44'. In het geheelc jaar 1904. werden vervoerd 77247 passagiers en was de totaal-opbrengst f 0634.79', terwijl in 1903 werden vervoerd 82956 passagiers en de totaal-opbrengst was f7079.93. Het mooie weer moge in 1904 dan al prettig zijn geweest voor velen, uit de cijfers blijkt, dat de Amcrsfoortsche tram er niet wel bijvaart. Op verzoek van den minister van oorlog is door de commissarissen der Koningin aan de Burgemeesters mede gedeeld, dat onder de categorie van beambten bij de rijkspolitie, bedoeld onder no. 11 van de kolommen 1, 2 en 3 der lijst, bchoorende bij bet Land- weerbesluit II (Staatsblad no, 220 van 1904), alléén belmoren die ambtenaren en beambten, die deel uitmaken van bet vaste korps der rijkspolitie, dus niet de onbezoldigde rijksveldwachters. De le-luit. A. C. J. C. Wilkens van bet le reg. veld-art. te Amersfoort, thans gedetacheerd bij de rijschool alhier, wordt na afloop dier detacheering ge plaatst bij het 2de reg. veld-art te s-Gravenhage. Wij zijn zoo gelukkig onzen lezers tc kunnen meedeelcn, dat we niet meer het jongste blad, het „piepkuiken" zoo als we eens minder vleiend genoemd werden, zijn in Amersfoort. Met den aanvang van het Dieuwc jaar is ver schenen de Amcrsfoortsche Kerkbode, zoodat als we ons niet vergissen, er thans 10 bladen in Amersfoort zijn, die bet den burger moeilijk maken, wat te lezen. Voor den vrijzinnige bestaat deze moeielijkheid echter niet. Ons blad is hel eenige blad, dat voor de vrijzinnige beginselen opkomt en dat, zonder aan zien des pei'60ons durft opkomen voor wat het recht en billijk acht. Ieder vrij zinnige, die zich dan ook niet op ons blad abbonneert, verzuimt daardoor ge deeltelijk zijn plicht cn helpt niet mede een van de machtigste, propagandamid delen voor den komenden stembusstrijd, in stand te houden. Het vorige jaar heeft, we zeiden bet reeds op een andere plaats in dit num mer, onze verwachtingen overtroffen, maar ofschoon we dankbaar zijn, we zijn niet voldaan. Het aantal lezers kan en moet nog aanmerkelijk worden uitgebreid. Daar voor zij ieder, die met ons het groote nut van ons blad inziet, een ijverige propagandist. Heden avond te acht uur treedt de „van ouds bekende" heer Lamberts op in Amicitia. 't Is dc tweede maal, dat genoemde heer door het Nutsbestuur werd uitgenoodigd tot het geven van volksavonden. Naar men ons meedeelt is er een beperkt aantal plaatsen gere serveerd voor de leden van her Nut, die en wij juichen dit toe van de „Volksavonden" een druk gebruik maken. We herinneren er onze lezers aan, dat de zaal precies te half acht wordt geopend en alleen maar te be reiken is door denhoofdingang: „Achter de Wal". Het programma van den heer Lamberts, dat wij reeds eenmaal plaat sten, laten wij op verzoek hieronder volgen 1. Een carnavalsbeeld door mr. Lam- bertB Hurrelbrinck, 2e Stuurman Roe lof door Weremeus Runing en 3e Varia. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren tegen te gaan, hetgeen be laas nog dagelijks voorkomt, verzoekt de 2e secretaris der afdeeling „Gooi en Eemland" van de Nederlamlscbe Ver eeniging tot bescherming van dieren, wonende Utrechtsche straat no 35, allen die var zoodanige mishandeling getui gen zijn of zulks vernemen, hem monde ling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maat regelen te kunnen nemen. Wij ontvangen de volgende circulaire: „Op 13 Juni 1904 is alhier opgericht de muziekvereeniging „Harmonie", be staande uit personeel der H. IJ. S. M., werkzaam zijnde aan de wagenwerk plaats alhier. Deze Vereeniging stelt zich ten doel om hare leden onder leiding van een bekwaam directeur in de gelegenheid te stellen een muziekinstrument te bespelen, zoodoende aangename afleiding tc ver schaffen en, het nuttige aan het aange name verbindende, dc leden door het beoefenen der schoone, edele muziek kunst tot booger ontwikkeling op te voeren. Vele moeilijkheden zijn echter aan het oprichten en instandhouden van een muziekkorps verbonden. Immers, dwingt het geen respect af, als men werklieden na volbrachte voor de moesten zware dagtaak, me* hunne voreelte handen en door arbeid vervormde vingers een in strument ziet bespelen, cn het daarin, volhardende in dc studie, tot tamelijke hoogte kunnen brengen, getuige de vele goede dilettanten-korpsen ook hier in ons land? Maar dat is ook bijna het eenige, wat de werkman kan bijdragen: studie en oefening na werktijd, terwijl er nog zoovcele andere bezwaren zijn, die wij niet bij machte zijn te bestrijden. De geldelijke bezwaren zijn hiervan wel de voornaamste. T it ('en aard der zaak kost het aanschaffen van muziek instrumenten een schat van geld Daarbij komt uitbreiding, onderhoud, zaalhuur salaris van den directeur, enz. enz. Om ons tc helpen deze hinderpalen te overwinnen, roepen wij UEds. moreelen en geldelijken steun in. Help ons, door ommestaand inteekenbiljet naar believen in te vullen. Wij zullen daarentegen onze krach ten inspannen en hopen door het geven van concerten, opluisteren van volks feesten enz. blijken te geven, dat uwe bijdrage rijke vruchten afwerpt, en dat de muziekvereeniging „Harmonie" een sieraad worde voor de stad Amersfoort." Zij die iets tot steun kunnen en willen bijdragen, kunnen zich vervoegen bij den secretaris, den heer D. PO UW, Soesterstraatweg 85. „Voor de Kunst" te Utrecht. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. „Voor de Kunst" heeft deze dagen de illustraties van „Heer Halewijn" door Henricus tentoongesteld. Ik verheugde mij ze te zien, want door de vele prij zende beoordeelingen was mijn verwach ting gewekt, en geen der oude liederen heeft door zijn soberheid en dramatische kracht zoo groote aantrekking voor mij als dit. Een van de heel enkele is dit lied, waaruit de oerkracht spreekt die we in héél oude volkspoëzie aantreffen. Daarin is niet de weemoedige zachte toon van "de Koningskinderen" of „Het Daghet in den Oosten", niet de naïeve vroomheid van Maria- en Kerstliederen der 15e eeuw of dc lichte blijheid der minneliederen, maar het grootsche, heroïsche van veel oudere poëzie uit een verder verleden, toen nog niet liefde en vroomheid, maar toen vreczeloozc moed en onbedwingbare kracht de deugden waren. Zooals Reinout van Montalbaen het ios Beyaert overwint, en temt het voor anderen ontembare, zoo slaat hier het koningskind vreezeloos den vrouwen moordenaar het hoofd af, zonder genade en zonder berouw. Maar hier is niet alleen de kracht van den Reinout; daaromheen is hier liet mysterieuse van den verleidelijkcn zanger, wiens lied lokt en lokt, zooals de stroomgeesten lokten, naar de diepen, zooals de stem van den hartstocht lokt, cn wiens hoofd afgehouwen nég dwingen wil, nég overreden. Er is cn de forscliheid cn het mysterieuse in van heel oude mythen en sagen. Dit lied te verbeelden eischt weergave van alles-bedwingendc kracht cn van het mysterieuse daaromheen. Heeft de teekenaar daaraan voldaan Voelen we de trotsche overmacht van dit koningskind? of 't mysterieuse van den verleidelijkcn zanger Halewijn? Het laatste heeft de teekenaar beproefd te geven door symbool, door heiligonschijn om do hoofden, maar voelen we iets van het lokkende, demonische van den zanger? Zien we de schittering van koninklijke praal die in het lied be- schteven staat? Zien we de beweging waar het koningskind „zingend en klin gend" door het bosch rijdt? of waar zij cn Ilalewijn naast elkaar rijden, bemer ken we daar, dat „op den weg viel menig woord?" Van beteekenis zijn daar niet de mcnschen en 't mysterieuse bosch, maar de paarden Zien we iets van haar trotsche fierheid tegenover hem. Waar is in lijn en kleur liet karakter van menschen en omgeving, waar de actie uitgedrukt? We zien vrouwen bengelend aan de galg en voelen geen verschrikking; we zien het afgehouwen hoofd in krans van spatten bloed, maar het ontzettende van dien kop, dio afgehouwen nog spreekt cn lokt en beveelt, voelen wc niet. We zien het Koningskind met het hoofd aan haar voeten, maar merken niets van den genadeloozen trots (lie uit de woorden spreekt: „Al onder de galghe en ga ik niet" „Uw rooden hals en strijk ik niet", „Moordenaars raad en doe ik niet." Wie de dramatische kracht van het lied gevoeld heeft, gevoeld al het ont zettende en grootsche daarin, kan door hot werk van Henricus, hoe zuiver ook van uitvoering, niet voldaan zich ge voelen. Want het Koningskind is bij hem een zoete joncvrouw met een heiligenschijn, in teere, bleeke kleuren, een Melisande of andere Macterlinckfiguur, of desnoods eene uit later middeleeuwen als de joncvrouw uit het „Daghet inden Oosten". Maar ze is niet die krachtvrouw, die doodt den verleider berouw- en genadeloos, zonder medelijden voor vader of moeder van haar slachtoffer, een wrekende ge rechtigheid. We denken aan de „Evangile de l'Enfance" van Carlos Schwabde kleu ren harmonieus, fijn, de teekening op zich zelf goed, ornementen en letters mooi, maar, heer Ilalewijn zingt er z ij n lied niet en do pracht en strakke kracht van de koninklijke maagd is ver bleekt èn verslapt. Heden opent Voor de Kunst een ten toonstelling, waar Toorop zijn 10 jongste tcekeningen inzond en waar zeer be langrijk werk van Dupont cn Aarts te zien is terwijl onder het beeldhouwwerk de complete inzending van Mendes da Costa opnieuw met bewondering voor diens ongemeen talent vervult. Burgerlijke Stand. van 1 Jan. tot 4 Jan. 1905. Geboren: Wilhelmina, d. v. B. de Wit en E. Oostvecn. Dirkje Beren- dina, d. v. J. Mol en D. C. lddink. Alexandre, z. v. J. Alles en M. Zcrnitz Anthonia, d. v. L. to Kulvc en D. van Kraats. Antje Johanna Albertha, d. v. H. Doosjo cn A. van Henn eluf Alijda Petronella Maria, d. v. P. de Wilde on A. van der Linden. Gijsbert, z. v. G. Morren en F. Corbeé Maria Elisabeth, d. v. G. van Keken en II. Iloogevcst. Overleden: Ilendrikus Brouwer, oud 68 jaar. Hendrik Gcurtsen, oud 10 dagen. te Amersfoort. muaKt bekend, dat de gewone jaarlijkselie hout verknoping op de goederen van dc familie Van ISarden- brock en «len Eilclachthnreu Heer iur. A. .1. de lieaufort zal worden gehouden op Woensdag 18 Januari 1005 «les voorin. lO nre in de herberg van de Wed. K IIO EMU. KRAAI..aan RA VOORT te I.EIJ8RKX*. Aan houders van aandeelen in de geldleening van liet jaar 1892 wordt hierbij kennis ge geven, dat. de COUPONS, be taaibaar 1 Januari 1905, kuu- nen worden ingewisseld bij den kastelein der Sociëteit. De penningmeester, Te Amersfoort gevraagd een nette en vooral zindelijke RIEX'STRORE van buiten, van goede getuigen voor zien, liefst zoo spoedig mogelijk. Adres: Van Oldenbarneveldlaan 1. op Maandag O Januari a. 8 uur, te geven door de Koninklijke Vereeniging „IIET NEDERLANDSCH TOONEEL." Opgevoerd wordt Blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch. Entree le Bang ft£,00, 2c IiangfO,75. Plaatsbespreking vanaf Yrijdag van 12 tot 2 en voor leden ook van 4 tot 6 nam. AMERSFOORT. Donderdag 5 Januari Impresario Francis Pichler, Rotterdam. Optreden van J. H. SPEENHOFF. Dichter-Zanger. Geheel nieuwe serie voordrachten. Mevrouw S. de La MarKlopper, Diseuse. Kwartet Prinz Instrumentalisten. Napoleon dc La Mar, Diseur. Mevr. Speenhoff—Prinz, Chanteuse Internationale Prijzen der plaatsen: le Rang fl 2e Rang fO.60. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking op den speeldag van 10 tot 3 uur a 10 cent extra.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3