Buitenland Binnenland. Allerlei Stadsnieuws. VERGADERING in de Kölnisehc Ztg. vinden wij een correspondentie uit Kief, waarin eenige bijzonderheden over Russische arbeidi rstoestanden worden medegedeeld. Daaruit blijkt, dat de Russische arbei ders vooreerst in twee groote groepen kunnen worden verdeeld, namelijk zij, die tot den boerenstand böhooren, en als zoodanig eenig landbezit hebben, en zij, die geen ander bezit hebben dan bun werkkracht. Een bijzondere plaats nemen de 40 a 50.000 spoórwegarbei- des in. Deze zijn om zoo te zeggen bevoorrechte arbeiders. Zij krijgen van den Staat 'een huis in erfelijk bezit, waarvoor zij een zeer geringen huurprijs hebben te betalen. Zij mogen slechts uit de orthodoxe Russen worden geno men. Zij worden dan Ook als bijzonder betrouwbaar beschouwd door de Regee ring, die hun o. a. de jodenmoorden te Homel deed volvoeren. Het moet voor de Regeering dan ook een teleurstelling zijn geweest, toen deze arbeiders aan de stakingen deelnamen. Verder zijn de Russische arbeiders georganiseerd in sociaal-democratische bonden, die weer naar de nationaliteit hunner leden onderscheiden worden. Zoo bestaat er een Russische, een l'oolsche en een Joodsche partijgroep. De Russische boud is panslavistisch, de l'oolsche bond streeft o. a. naar de bevrijding van Polen, en de Joodsche bond staat op Zionistisch standpunt. De meest radicale elementen van al deze honden zijn weder vereetiigd in een renovistische partij, „de Strijd" geliee- tcn. Uit Oostenrijk komen reeds be lichten over enkele bepalingen, die het nieuwe Duitsche Oostenrijksche handels verdrag zal bevatten. Daaruit blijkt o. a. dat, tot regeling van het grensverkeer van het vee, een deskundige commissie door beide landen zou worden benoemd, die onder voorzitterschap van een ver tegenwoordiger eener derde, neutrale Mogendheid, over elk voorkomend geval zou hebben te beslissen. Voor andere twistvragen over het toltarief wordt een scheidsgerecht benoemd. De correspondent van de Daily Tele graph te. Petersburg seint nog bijzon derheden over de ongeregeldheden van de atgeloopen dagen, meest naar ver halen van ooggetuigen en van gewonden in de hospitalen. Zoo vertelt hij, dat meer dan eens de kozakken en lansiers loshaktcn op het volk dat voor de troe pen op de knieën gevallen' was, velen kicgen zoo sabelhouwen over het hoofd of den rug; één vrouw werd het hoofd geheel van den ïomp geseheiden. Vrou wen en kinderen die in de hoornen van den Alexandertuin geklommen waren, w erden eruit geschoten alsof het kraaien waren. De politie, zoo verzekert hij nog, huurt menschen van laag allooi af, om de ruiten in te slaan, en zoo de geze ten burgerij gebeten te maken op de werklieden; de regecring laat buitenaf onzinnige berichten verspreiden, enz. De correspondent zegt vau personen Om half vijf was hij thuis. Stil kroop Bram in zijn hoekje, rookte zijn pijp, onderwijl zijn vrouw vóór 't eten zorgde. Even later kwamen de jon gens uit school en klokslag vijf verscheen Izak. Hij glom vau genoegen. Misschien krijg ik van de week opslag! zei hij, tegenover zijn vader plaats nemend. Zoo? vroeg deze somber-belang stellend. Hij zag den jongen aandachtig aan; van hem verwachtte hij 't eensklaps. Met zijn geluk was 't gedaan, maar Izak, izak die had een andere loopbaan, die zou nipt afhankelijk zijn van regen achtige dagen en van kostjuffrouwen of studenten uit de Pijp. Ja, zei Izak, Dorsman heeft zijn ontslag gekregen, 't Is een sociale en nu wou hij morgen vrij hebben. Toen de patroon "t hem niet wou geven, heeft hij opgespeeld en nu moet hij op staan- den voet weg. Denkelijk kom ik in zijn plaats. Bram dacht een oogenblik na en, niet iets vreemds in zijn stem, vroeg bij: En waarom wou hij morgen vrij hebben? Wel, u weet toch dat éen Mei de socialen. r/én Mei schreeuwde Bram op eens, éen Mei? En dus vandaag Is 't de laatste April, zei zijn vrouw. Ik heb vanmiddag ook bemerkt dat we ons een dag vergist hebben. Twee groote tranen rolden over Brain's wangen. Zijn geluksdag kwam nog! - - EIKDE. - - uit 's Keizers omgeving te weten, dat Nikolaas 11 de zaken volmaakt kalm en luchthartig opneemt, en niet uit vrees, naar slechts op aandringen van zijn omgeving van residentie veranderd is, in den laatste» tijd. Ook de Tsantsii moet zich met niets bemoeien buiten haar huis houden; onder de onmiddellijke omgeving van den Tsaar heeft alleen de Keizerin- weduwe een open oog voor den ernst van den toestand. De grootvorsten echter hebben dezer dagen een zeer moeilijk leven, zij durven zich nergens vertoonen en de politie dringt er op aan, dat zij zich zooveel mogelijk schuil zul len houden. Menschen die Rusland kennen, zoo gaat de berichtgever voort, zeggen dat deze staat van zaken niet voorbijgaande zal zijn. Zij verzekeren dat de worsteling tusschcn het tegenwoordige gezag en het volk hoe langer hoe bitterder voort gezet zal worden, totdat een van beide het onderspit delft, en niemand twijfelt er aan, w ié dat zijn zal. De werklieden en hot volk zullen noodzakelijkerwijze onder den duim gehouden worden, omdat de revolutionairen geen brood hebben en geen wapens. Maar de li berale leiders redeneeren aldus: De autocratie, die zich zoo gehaat gemaakt heeft hij het volk zal zich ten slotte toch weer aan het volk moeten toevertrouwen, en op het volk moeten steunen in zaken van leven of dood. De timmerlieden die de paleizen onderhouden, de koks die het eten bereiden, de officieren en soldaten die saluutschoten lossen, de bedienden van allerlei rang, zij allen komen voort uit een volk, dat thans heftig gebeten is op den hecrscher. Vandaag nog kunnen zij onderdrukt worden, maar morgen, als men aan het gevaar gewoon is geraakt en de voor zorgsmaatregelen verslappen, zal er al tijd een Brutus te vinden zijn onder honderd-veertig millioen menschon." Dat is, naar den berichtgever gelooft, het persoonlijke gevaar, maar er is nog een ander. Om den oorlog te kunnen voortzetten heeft men het volk noodig; het volk is nu tot alles in staat, en liet haat den oorlog. Het zal voortaan geen middelen ontzien. De voornaamste spre ker op een geheime vergadering welke de correspondent heeft bijgewoond, zeide: „De autocratie zal het geen gemak kelijke taak vinden, een dubbelen oorlog te voeren: tegen het Japansclie volken tegen het Russische Vader Gapon had gelijk toen hij zeide: „Wij kunnen verslagen worden, maar niet overwon nen". De enkelen die regoeren en de velen die slechts geregeerd worden zullen voortaan tegenover elkaar staan als de twee vijandige legers in het verre Oosten. Ook wij kunnen elkaar nu en dan ontmoeten op neutraal terrein, maar, anders dan daar ginds het geval is, zul len hier zelfs in dat geval de vijande lijkheden niet gestaakt worden. Deleer dat dooden geen moorden is, is een ge vaarlijk en tweesnijdend wapen." Voor de zedelijkheid. Te Oef feit (N.rBr.) zou 11. Zondag de harmonie- vereeuiging een uitvoering geven. De dorpspastoor, blijkbaar zijn volkje "ken nende, bad de volgende regeling ge troffen Zondagavond moest er alleen toegang zijn voor de mannelijke bewoners van bet dorp en moest de toegang aan vrouwen en meisjes geweigerd worden. Maar om nu de vrouwen niet ten achter te stellen, moest Maandagavond de voor stelling herhaald worden met dien ver stande, dat nu de mannen geen toegang hadden. Ten slotte moet ik zoo eindigt de schrijver van „Brieven uit de hoofd stad" in de Prov. Gron. Ct. zijn jong- sten brief even vertellen van een 57-jarig Jordaansch vrouwtje, dat lezen noch schrijven kon, dom en onnoozcl was, doch bij haar buren best stond aangeschreven en niet minder dan 14 kinderen had groot gebracht, die allen een eervolle positie in den werkmans stand innemen. Dit vrouwtje had van haar dochter, die bij een familie op den Parkweg diende, een rijksdaalder gekre gen welke valsch was. Zij noch de dochter hadden hierin erg gehad, doch toen zij bij een handelaar in zeemleeren lappen twee lapjes van tien cent kocht en den rijksdaalder in betaling gaf, ont ving zij deze terug met de opmerking: moedertje dat ding is valsch, geef mij maar twee dubbeltjes. Zij voldeed hier aan terstond, doch meende deze schade ook niet te kunnen lijden en probeerde tot tweemaal toe het geldstuk in om loop te brengen. Het is menschelijk en echt natuurlijk in dit geval, want het brave mensch kon deze schade niet lijden. Maar de strafwet denkt er anders over en gisterenmorgen werd zij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Dit is voor haar een harde, verschrik kelijke straf, ón zoo ooit, dan zou hier gceji gevangenisstraf, doch geldboete moeten worden opgelegd, desnoods in afbetalingen. Wat loch was het geval? De dochter, die haar het valsche geld stuk had gegeven, had het op haar beurt weer ontvangen van haar mevrouw. Deze ontkende aanvankelijk, dat zij het geldstuk had gegeven, en ook haai man zeide, dat dit een onmogelijkheid was, doch het debat tusschcn mevrouw en het meisje was toch hiermede ge ëindigd, dat mevrouw voorstelde de schade samen tc deelen en het meisje f 1/2,0. gaf. Wat zegt men hiervan? Voor een jeugdig rechtsgeleerde, die een goed werk wil doen, is hier een pracht van gelegenheid het Jordaansche vrouwtje in hooger beroep te gaan verledigen. Desnoods gratisals men wat voelt voor de allerongelukkigste omstandig heden, waardoor de rijksdaalder in haar bezit kwam, en weet, welke rol de-ine vrouw" van liet dienstmeisje in dit geval heeft gespeeld. Journalistieke beeldspraak. Een van de provinciale bladen heeft het in zijn buitenlandsch overzicht over Ma rokko en om nu den invloed van Frank rijk op dat land aan zijn lezers duidelijk tc maken, gebruikt hel 't volgende beeld „Wel tracht Frankrijk er bij wijze van kunstmest, beschaving tn strooien, maar dat helpt vooralsnog niet heel veel." - Uit het kiesdistrict Voorst meldt men aan de anti-rev. Rotterdammer: „Zelden, hier althans nooit, is zoo ge streden om een zetel, als ditmaal bij de verkiezing van een lid van de Staten van Gelderland, in het hoofdkiesdistrict Voorst, in de vacature van wijlen baron van der Feltz. Op de afgelegenste plaat sen zijn spreekbeurten gehouden en waar (a.r.) sprekers optraden, hielden liberale debaters hen, als 't ware aan de slippen van de jas. Uit alle hoeken zijn de kiezers opgejaagd; onafgebroken reden den geheelen dag rijtuigen om kiezers naar en van de stembus te bren gen en motors en fietsen werden ge bruikt voor cstaffettediensten. Er is hard gewerkt. Zoo groot was de belangstel ling naar den uitslag, dat te Apeldoorn de passage naar het bureau van de „Apeldoornsche Courant" zoo goed als gestremd was en de menschen verdron gen elkaar 0111 de af en toe inkomende opgaven van de steuibureaux, die daar gepubliceerd werden." De lib. eand. dr. D. Brocx won het met ISO stemmen op den anti-rev. carni. den heer F. C. Colenbrander Jr. 's-Gravcnhage, of beter gezegd „den Hèèg" is toch eigenlijk maar je stad van ons dierbaar vaderland. Alles wat ons land aan sjiek, elegantie, bluf, ge affecteerdheid enz. enz. oplevert vindt men het best in ons Heegje vertegen woordigd. Van de nieuwste snufjes kan men in den Haag 4t eerst een proefje nemen; en de „groene" provinciaal staat met open mond al het wondervolle aan tc gapen wat onze residentie hem vertoont. Een van de merkwaardigste vertoonin gen werd zeker van de week ten too- neelc gevoerd. Het traditioneele huwe lijksbootje is vervangen door een tuf tuf, en weldra zal men niet meer kunnen „roeien met de riemen die men heeft", maar moeten „tuffen met den chauffeur die op den auto zit." Een bediende van een automobielen- fabriek reed n.l. met zijn aanstaand vrouwtje in den auto naar den ambte naar van den burgerlijken stand. In een keurige „tuf-tuf" liet hij zich met zijn bruid naar het Stadhuis rijden, 0111 zich in het huwelijk te begeven. De getuigen met hun dames volgden eveneens in een autocar. De moderne trouwstoet de chauf feurs waren in een mooi pakje gestoken en droegen bloemruikers op de borst had veel bekijks. Bijna evenveel als een ander vehikel, waarin een ccnigszins aangeschoten blcekersbaas uit Loosduinen plaats had genomen 0111 er wat mee door den Haag te toeren. Na van 10 tot 11 te hebben rondge reden en ergens te hebben „aangelegd", had de man genoeg van de residentie en gaf den koetsier te kennen dat hij nu naar huis wou. „Heel goed"4 zeide koetsier, „als je eerst betaalt." „Neen", was het antwoord, „jc zult me nu eerst naar Loosduinen rijden en dan zal ik zien, wat ik doe." Begrijpelijkerwijs had onze koetsier daar niet veel zin in, weshalve hij naar zijn baas reed 0111 deze over het geval tc raadplegen. Deze was het volkomen eens met zijn knecht en sommeerde het „vrachtje" op te dokken. Onze vriend, die eerst de koets al was uitgewaggeld en bij die gelegenheid met zijn hoofd vrij onzacht tegen de straatsteenen was aangekomen, sprong echter w eder in de vigelante en verklaarde, pacifiek tegen de kussens geleund, te zullen afwachten, tot hij in Loosduinen was. Dat was zijn recht, verklaarde hij. E11 als de baas dat niet goedvond dan zou hij in liet rijtuig blijven, onverschillig waarheen dit ging, desnoods in den stal van den huurkoetsier De baas, die onzen klant echter liever niet in den stal zag, gaf den koetsier den raad naar het politiebureau te rijden en den onwilligen betaler daai „er uit te laten d En zoo ging het in gestrektcn galop naar de Groenmarkt. Stilgehouden. De koetsier naar binnen Een agent houdt de wacht. De man in de xoets vraagt, naïef verwonderd: -voor welk hotel houden we hier stil?", steekt het hoofd buiten het raam en roept tot den dienaar van den Heilige Hermandad: „portier, een sigaar?" Deze verwaardigt zich niet te antwoorden. Daar verschijnt een tweetal rustbe waarders. Zij openen het rijtuig en be velen onzen vriend met ben mee te komen-. Deze blijft zitten. Dc agenten grijpen hem aan. „Met welk recht, verstout ge u, de hand aan mij te slaan", declameert de blcekersbaas en klemt zich vast aan het portier. Een ruk, een vloek, en kletterend breekt een ruit en staat de man op straat, om weldra in het bureau te ver dwijnen. Wat daar achter de schermen gebeurde, bleef voor de buitenstaande menigte langen tijd een geheim, totdat de koet sier, van vreugde stralend, het gebouw verliet. Hij had zonder deurwaarder of andere moeilijkheden het geld losge kregen: f4,50 voor het ritje en 50 cent voor de gebroken ruit. En de bleekersbaas kreeg gratis nacht- logies om zijn roes uit te slapen. van Commissarissen van „DeEeinlander" op Xoiidag 39 Januari 'smorgens half elf. Vergadering' van den Raad der gemeente Amersfoort, op IHnsdag, den 31 Januari 1905, des namiddags ten V/n ure. Punten van behandeling. 1. Verzoek van den leeraar aan de Hoogere Burgerschool van Weezei Errens 0111 privaatlessen te mogen geven met adviezen. 2. "Verzoek van mejuffrouw J. M. de Bruijn, onderwijzers aan de Openb. school 2e soort om gedurende U. jaar te worden ontheven van de lessen in de nuttige handwerken aan die school, met adviezen. 3. Verzoek van den leeraar aan de Hoogere Burgerschool J. A. Bruijnsom wijziging zijner jaarwedde niet advies. 4. Verzoek van eenige gehuwde onderwijzers bij het Lager Onderwijs beneden 28 jaren om in het genot te worden gesteld van ecne tegemoet koming in huishuur met advies. 5. Verzoek van de Commissie voor kindenoeding 0111 een subsidie van f 300 voor 1005, met advies. 6. Verzoek van J. O. Snouck om een lokaal in oen der openbare 1 «geren- scholen in bruikleen te mogen ontvangen voor het geven van gymnastiekonderwijs, met advies. 7. Verzoek van A. Wery om eene buitengewone vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het café en dc concertzaal „de Arend14 als deel uitmakend van eene inrichting voor maatschappelijk verkeer niet ad viezen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening regelende de inrichting der plaatselijke politie met adviezen, 9. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van perceel E. uo. 4423 gele gen in de St. Agathastraat met rapport der Raadscommissie. 10. Voorstel tot wijziging van de jaai wedde van den leeraar aan deN Bur geravondschool C. J. F. Prins met ad vies. 11. Ontwerp-besluit tot vaststelling- van jaarwedden van het inderwijzend personeel hij het Lager Onderwijs. 12. Ontwerp-verslag onge\olge art. 35 der Leerplichtwet (inzake kindervoe- ding.) Ton raadhuize had Donderdag de openbare aanbesteding plaats van liet maken van een gushouder-fundeeringen van eenige aanhorige werken voor de gemeente-gasfabriek te Aniei stoort. Ingeschreven door: T. van Daal alhier, voor f4'J77; A. van den Brink, id., voor f4605; O. Ruitenberg, id. voor 4909; J. H. (I. van Haaien, Nijmegen, voor f 5147J. Wildeman Keijzer, alhier, voor f 5187W. van de Koojj^ id., voor f5292; J. van Ileuleni, id., voor f5305; J. C. van Eijbergen id., voor f5333; J. Bunnik, id., voor I 5375; Koenen Hemels, id., voor 5423; G. Wassiuk, id., voor 15583; E. de Bruijn, Hoogland, voor f5650; G. C. Blanken, alhier, voor f5680; 11. Noorman, id., voor f5997; J. van Harpen, id., yoor f 6197A, van Genderen, id., voor f0999; H. Lablans, id., voor f 7320; 51. van den Berg, id., voor f 7371. Aan den lieer T. van Daal in het werk gegund als minsten inschrijver. 5 oor den Doopsgezinden Kring al hier, zal morgen te half elf inde Luther- schc Kerk een godsdienstoefening wor- dcu gehouden, waarin hoopt voor te gaan Dr. Johs. Dyserinck van 's Graven- hage. In de godsdienstoefening, welke mor gen in dc Remonstrantschc Kerk wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. P. Heering uit 's Gravenliage. De dienst vangt aan om half elf. De Asser debatingclub. Naar de Asser Ct. vernam, heeft de heer S. A. Reitsma als voorzitter en als lid der luitenants-debatingclub bedankt. Onder den titel: „Weezenvcrpleging. Lezing, gebonden te Zwolle over (le vraag gezins- of gesticlitsverpleging, door Homo Sum," is bij Ph. Zalsman te Kampen een brochure verschenen, waarin voor de gezinsverpleging gepleit en de 5Iaatschappij tot opvoeding van weezen in bot huisgezin aanbevolen wordt. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, leeraar aan de eerste Hoogere Burger school voor jongens te Amsterdam heeft uit die betrekking eervol ontslag gevraagd. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Kapitein bij het le Reg. Inf. de le luitenant A. C. de 5os, thans te Leiden, vroeger alhier. Mej. M. C. van Ililten alhier, komt voor als no. 4 op de voordracht voor onderwijzeres aan school 2 te Barneveld. Jhr. J. A. Hoeufft, volontair ten kan tore van den Gem.-ontvanger alhier, is door den Raad der gemeente Yiaiien benoemd tot Ontvanger dier gemeente. De benoemde was door B. en W. als no. 2 voorgedragen. Wij herinneren aan de LVIIIste uit voering door dc zangvereeniging van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, heden avond te 8 uren precies in Amicitia, onder leiding van den heer M. W. Petri. Solistende dames en heeren Joha. van Linden van den Ileuvcll (Sopraan) uit 's-Gravcnhage, Jeanette B. van Kasteel (alt) uit Rotterdam, R. van Schaik (tenor) uit Utrecht en Join A[ Hoes (Bas) uit Amsterdam. Begelei ding: Mej. J. L. Wolter (klavier) en de ensemble-klasse van de Muziekschool. Uitgevoerd worden: Ludwig van Beet hoven, Jlesse in C, en na de pauze •Job. Seb. Bach, Cantate „Gott fahret auf init Jauclizen". 5taandagavond houdt de afdeeling Baarn van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers een openbare vergadering, waarin Mr. J. A. Levy zal spreken over: De Ouderwijs-Novelle. Naar men ons van welingelichte zijde verzekert zal de rode dezelfde zijn, als ook door mr. Levy alhier is uitgesproken. Door den Minister van Koloniën is zijn resolutie van 26 Juli 1904, voor zooveel daarbij de onderwijzer J. C. A. Zitwing is gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Genei aal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar tc lande, op diens verzoek ingetrokken. De heer Zitwing was cenigen tijd terug onderwijzer aan de R. K. school alhier. Dinsdagavond wordt in Amicitia de 3e abonnenientsvoorstelhng gegeven. Opgevoerd zal worden het bekende tooneelspel van Jhr. 5. W. G. van Riems dijk „Mea Culpa", door het Haarlcmsch Tooneel. De rol van Baron van Kanstra zal gespeeld worden door Louis Bouw meester. De afdeeling Amersfoort van de ver- ecnigiug tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen, zal haar algemeene jaarlijksehc vergadering van leden en begunstigers houden op Maandag 30 Januari a.s., in het gebouw „Ons Huis", te 8 uur nam. Belangstellenden (niet-leden) worden, teneinde kennis te kunneruiemen van doel en streven der vereeniging, vriendelijk uitgenoodigd do vergadering bij te wonen.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2