Advertentiën. JCedenavond Buitengewone Vergadering Het Bestuur. Inschrijving van Leerlingen Ambachtsschool Van Langestraat 143 naar 115 G. MUIJS. Kiesvereeniging „ZEIST", ANDRÉ VAN VEEN, Tailor I ■^BBHB LE2ING op Maandag 13 Februari 1905, 's avonds 8 uur in „De Arend", Bedrijfs-Concentratie en Middelstandsbeweging. (lefvolgende corpsen zich doen inschrijven: (Hoogste atdeeling.) De stafniuziek- corpsen van het le reg. inf. te Assen. 2e) reg. inf. te 's-Hertogenbosch, 3e reg. inf. te Bergen-op-Zooni, 5e reg. inf. te Amersfoort, 6e reg. inf. te Breda, 7e reg. inf, te Amsterdam, 8e reg. inf. te Arnhem. (2de afdceling, fanfares.) Do Muziek corpsen van het 1 reg. veldart., 2e reg. veldart. te 's-Gravenhage, 3e reg. veldart. te Breda, 3e reg. vestijigart. te Gorinchem, 2e bat. 2e reg. inf. te'Maastricht. ■Vrijdag 3 Maart zal door Mejuffr. M. van Aken een pianoconcert worden ge geven in Amicitia. .■Alhier aangehouden door de politie %'i gesignaleerde», een had 5 weken en de ander 3 dagen te goed. j jfïerzake verkoop van sterken drank in 't klein alhier bekeurd de weduwe Bosman, wonende Arnhemscheweg. |§Door de politie alhier opgespoord eene paardendeken en een koperen waschketel, welke in den nacht van 22 op 23 Jan. door dielstal met braak ontvreemd zijn bij zekeren van li. land bouwer wonende te Nijkerk. De goederen zijn alhier verkocht door D. van E. en A. V. beiden thans ge detineerd te Utrecht als verdacht van meerdere diefstallen. iiDe grootc bladen weten mee te dee- len, dat in den loop van dit jaar onder staande examens vermoedelijk zullen gehouden worden op de volgende tijd stippen en dat daarin, zitting zullen nemen de volgende hoofd- en subalterne officieren •SSYoor de Cadettenschool van 7 Juli tot 7 Aug.: voorzitter hut-kol, F. K. Bischof van Heemskerk, van het 5e reg. inf; plaatsvervanger majoor M. A. E J. Meijboom, 7e reg. inf. i?feYoor den Hoofdcursus, van 6 Juli tot begin Aug.: voorzitter luit.-kol. P. A. Spaan, van het 4e reg. inf.; plaats vervanger majoor R. A. Luber, van het 6e reg. inf. Eindexamen Hoofdcursus in de maand Augustus. Leden: A. A. Heisterkamp en J. Steinbuoh, kapiteins 5e reg. inf. Plaatsvervangers kapt. J. de Visser, van het 4e reg. inf. en kap. Crena Uiterwijk. van het Instr.-Bat. Eindexamen Kon. Mil. Academie: Lid: luit.-kol. A. Hoogeboom, van het reg. gren. en jagers. Plaatsverv. majoor G. H. van Tcrwiaga, van het le reg. inf. Zondag 19 Februari a s. des namid dags te één uur, zal in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", Maria- plaats te Utrecht, een vergadering plaats hebben van de voorstanders der „verplichte, algemeene, kostelooze volks school", in aansluiting aan den „Oproep", vóór enkele weken door de hecron J. J. Laruers, Ph. van dor Yos en S. de Vries Sz. gedaan. Tot deze ver gadering zijn uitgenoodigd allen die hun sympathie met den oproep hebben te kennea gegeven. :3Voor- en tegenstanders kunnen verder, na introductie door een der genoemde heeren, tot deze ook voor de pers toe gankelijke vergadering worden toege laten. ■■Eerst zal het standpunt ten aanzien der volksschool worden uiteengezet, waarbij gelegenheid wordt gegeven tot debat, daarna zullen in huishoudelijke zitting de propagada-middelen worden besproken. KDonderdag a.s. treedt hier op voor de leden van het Nut en hunne dames mej. Sjouk Tigler Wijbrandi uit Leeu warden o. a. met fragmenten uit Fred, van van Eodens Lioba. Mej. Wijbrandi heeft zich in het Noorden een welver dienden naan] verworven, door haar meesterschap in het verzen zeggen. SIn ons volgend nummer hopen wij een volledig progragramma van hare voordrachten aan onze lezers te kunnen meedeelen. vsst j Het bestuur der Sociëteit Amicitia is in onderhandeling met de Nederland- sche Tooneelvereeniging, om in het begin van Maart ook hier ter stede het veel besproken stuk van Ileyerinans „Aller zielen" te doem opvoeren. m ■Over Heyeruian's Allerzielen lezen we in Het Vaderland het volgende: ■De naam Heyermans ende censuur misten hun uitwerking niet. De schouw burg was uitverkocht. Zelfs de stalles- trapjes waren bezet. En aan applaus beeft het niet ontbroken. Telde ik goed, dan werd er na de eerste actie eens, na de tweede viermaal en aan 't slot driemaal gehaald ■Bij 't overzien van Allerzielen nagaand wat de bedoeling van den auteur ge weest is, dunkt 'me, dat Heyermans met dit stuk iets méér heeft willen geven dan met zijn vorige. Ileeft hij wellicht gereageerd op het in één opzicht bijna eenstemmige oordeel der Duitschepers, dat hem geprezen heeft om zijn Klein- mulerei, kloppend met de critiek ons eigen land, die hem ook in zijn tooneelwerk het meest als Falkland waardeert en nu eens willen toonen, dat ook hij in het bizondcre liet alge meene weet le geven Wat is hier het bizondcre, het geval? Vóór de pastorie op een dorpje aan de zee is een hoogzwangere vrouw in eengezakt. De pastoor, een jong idealis tisch geestelijke, heeft geen oogenblik geaarzeld haar op te nemen. In de pa storie heeft ze een zware bevalling door staan, waarna haar toestand geen vervoer toeliet. De pastoor liet een liefdezuster komen om haar te verzorgen. Zijn eigen kamer stond hij aan de zieke af, van den koster leende hij een bed voor zich zelf. Het kindje werd, toen de moeder te zwak bleek het te voeden aan de zorgen van een gezonde boerin toever trouwd. Ha twaalf dagen is de zieke zoover hersteld, dat ze voor het eerst op mag zitten. Ziedaar de situatie aan 't begin van het eerste bedrijf. Maar we merken al gauw dat het niet zoo kalm toegaat als deze uiteen zetting zou doen vermoeden. In het dorp heeft deze zaak de tongen in be weging gebracht. Ze weten meer van die vrouw. Zij is niet anders dan de „:ncidu van een zeeman. De Protestan ten maken er een schandaaltje van. In de herbergen wordt het feit bekletst, met gcmcene liedjes bezongen. '11 Jonge collega van pastoor Hansen heeft van de zaak gehoord, spreekt er hem over aan. Pantoor Bronk is een ij veraar voor de Kerk, zooals Hansen een dweper met de christelijke humaniteit. De bot sing is omvermijdelijk. Wat Hansen de natuurlijkste zaak ter wereld vindt, acht de ander een ongeoorloofde onvoorzich tigheid. De Kerk zij onaantastbaar. Voor haar belang wijke alles. In haar naam breekt Bronk met de oude vriendschap, klaagt den idealist aan, wordt de tus- sehenpersoon voor zijn schorsing dooi den bisschop. Hansen gaat intusschen door met zijn liefdewerk. Hij wéét nu dat de vrouw veel zonden bedreven heeft. Tc schooner zijn roeping! Hij zal dat afgedwaalde lam terugbrengen. Maar zijn pogen is vergeefs: de vrouw wil niet gered worden op die manier. Daarbij haar kind wordt ziek; ze denkt aan niets anders meer ze wil er heen. Een oploop van kwaadwilligen bedreigt 4s avonds de pastorie. Een ruit wordt ingeworpen. En de radelooze moeder wil naar haar doodziek kind. Hansen spreekt het volk toe en imponeert het doorzijn optreden gaat met de vrouw door den storm naar haar kind. 't Kind sterft. lt Lijkje wordt naar de pastorie gevoerd. De deugdzame boerin wil 't niet langer in haar huis houden. En de ontroostbare moeder weigert nu van 't lijkje te scheiden. Toch moet dat. Pastoor Bronk komt in de pastorie, zal den geschorsten Hansen vervangen. Die zaak moet nu uit zijn. De koster krijgt order het lijkje weg te halen met geweld of list. Yoor kt heilige doel zijn alle mid delen goed. 't Laatste geschiedt. Terwijl Hansen nog eens tracht de vrouw tot berouw en boete over te halen, wordt het kistje stil geroofd uithetkamertje daarnaast ter begraving in ongewijde aarde naast den muur vau het kerkhof. En de moeder gaat dan met pastoor Hansen een bloeien de plant brengen op het grafje. In dien tijd komt de zeeman in de pastorie, ziet door 't venster wat gebeurt. Hij haalt zijn liefste. En bedroefd, maar dankbaar nemen zij afscheid Yan den jongen geestelijke, die nu ook kan heengaan. k Heb dit verteld zonder critiek. Heijermans heeft zich daartegen m. i. verkeerdelijk trachten te wapenen, o. a. door de opname van de vrouw te mo- tiveeren met den verren afstand tusschen pastorie en dorp. Dat verzwakt de figuur van Hansen, zonder de realiteit te ver sterken. 'n Idealist en geloovige als Hansen, ziet in het neerzaken van een vrouw op zijn stoep, 's avonds bij hon- deweer, een vingerwijzing Gods 0111 allereerst zelf voor haar te zorgen. En de opname in zijn woning is beslissend voor het overige. Maar wat-diezelfde vrome geestelijke niet vergeten zal, en wat Heyermans onbegrijpclijkcrwijs! wel vergeet, dat is: het pas geboren kind te doopen. 'n Kind, in een pastorie geboren en ongedoopt gebleven dat is een absurditeit. Maar ik onthoud me van verdere detailcritiek, al zijn er nog tal van be denkingen te opperen. Ik kom nu tot het algemeene, dat ditmaal des schrijvers bedoelen was, en hem het stuk „een zinnebeeldig spel" deed noemen. De „meid" van den zeeman licet Rita, draagt een vreemd kleed, heeft grootc ringen in de ooren en praat, wel verward en geëxalteerd, maar toch bij herhaling over wat haar scheidt van het geloof van den goeden pastoor. Zij is niet eenvoudig een niensch in dien treurigen staat, zij is het Katuurlovën tegenover de bekrompenheden van het Geloof, tegenover de starre dogmatiek Yan de Kerk! Zij is het verschopte, mis kende Katuurleven, dat de Aarde bemint als een moeder, dat niet in de Dood een opstanding vereert, maar een ncdcr- gang betreurt, dat lacht om de engheid van een benauwende moraal, dat niets vraagt dan zon en lucht en vrijheid en liefde. In liet zwarte kleed der star- dogmatischen geestelijke haat het de kleur van zijn vijand, want het weet bij ervaring, dat hij het toelegt op be perking van ruimte, op betimmering van lucht en licht, op dwang en slavernij. Eu als onder dat zwarte kleed de liefde huist, de zuiver-humane liefde, die de eeuwen door gekruisigd wordt, dan voelt het de verwantschap, ondanks dat kleed, en egt het, als Rita ten slotte ot pastoor Hansen, met volle overtuiging: gij komt tot ons. Ziedaar de algemeene bctcckcnis, gelijk ik die gevoeld heb, helaas tegelijk met een indruk van groote onvoldaanheid over het geheel! Omdat ik daarin mis eenheid,' harmonie Omdat er twee ele menten voortdurend tegen elkaar ram melen, de realiteit en het symbool. Ware het Heyermans gelukt, zonder de bij voeging „een zinnebeeldig spel" en zon der die vrouw er op aan te kleeden, zonder haar redeneeringen te laten houden als in het tweede bedrijf, uit een gave werkelijkheid, een handeling van door ons aldoor als reëel gevoelde personen, vanzelf het symbool te doen verrijzen, waardoor het bijzondere van lt geval zich uitbreidde tot een algemeene waarheid, dan zou stellig dit stuk op een liooger plan zijn gekomen dan de meeste van zijn vorige. Hu hij dit niet heeft gekund, nu hij de hoogere bedoeling er als een afzonderlijk aanhangsel bij heeft moeten voegen, blijft het beneden een gave weer geving van gewoon-mcnschelijke reali teit. De vertooniug was in een woord uit muntend. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie JEeu Kaadscltjc. Kent het courantenlezende publiek de overeenkomst en het verschil tlisschen een inktvisch en de goede stad Amers foort? Hiet welnu: de overeenkomst is: dat beiden veel armen hebben; doch het verschil: dat een inktvisch achteruit, Amersfoort daarentegen vooruit gaat. Maar laat nu die vooruitgang voortduren, want houdt zij op, dan wordt stilstand achteruitgang hot verschil valt weg: Amersfoort=inktvisch. Laat vooral ook de overeenkomst niet grooter worden; kampt mede tegen vermeerdering van het aantal armen, steunt de pootige mannen, die koppig strijden tegen het gevaar, dat Amersfoort een koppootig monster wordt: helpt Liefdadigheid. Ik dacht het wel", zegt een nurksch lezer, zijn gepantoffelde voeten naar het lekkere haardvuur uitstrekkende: „ik dacht het wel, het is weer een bedelbrief, een aanslag op je beurs. Vrouw, geef me nog een kop thee en reik me die andere courant eens aan." Mis voor deze keer is het geen bedelpartij, zoo- ajs ge het gelieft te noemen; liefdadig heid kan ook worden uitgeoefend door hen, die niet van het aardsche slijk te veel hebben, en de verceniging van dien naam kan op vele wijzen worden gesteund. Reeds met een enkel woord is door de pers gemeld, dat eenige zangvere nigingen zich hebben verccnigd on dei- een bekwaam musicus en dat zich hierbij hebben aangesloten eenige beoefenaars der dramatische kunst. Dit ensemble heeft een leider gekozen en studeert nu sedert eenigen tijd het zoo-geroemde zangspel in: „Marijke van Scheveningen". Deze opera van vier bedrijven met solo nummers, quartettcn, koren, ja zelfs met ballet, (vrees niet, 0, Vestalinnen, de tricotbeenen zijn vervangen door Sche- veningsche rokken) vormt op den avond van 22 Februari den hoofdschotel, waarbij als entremets- en toespijs nog gevoegd worden muzieknummers en een aller- vroolijkst blijspelletje. „Jawel", zou onze pantoffelman van straks zeggen: „ik snap liet wel. Ze komen met een lijst, ik teeken, geef de kaarten aan de meid, ze hebben d.iar een vroolijken avond, de onkosten gaan van de opbrengst af en het batig saldo, zooveel als op mijn neus kan liggen zijn gouden lorgnet heeft hij juist in de hand is voor Liefdadig heid. Vrouw, als ze met de lijst komen, heb ik juist op de soos geteekend je snapt 'm, hè?" Alweer mis lieftallige stadgenoot. Heem voor de mensche», die voor dat doel hun tijd geven, uw hoed af, ze verdienen het ten volle. Bijna allen zijn den geheclen dag tot 's avonds laat en zelfs 's nachts bozig in hun bedrijf, de tijd aan de repetition besteed, moet worden ingehaald, en toch geven velen zich nog extra moeite om do benoodigdheden voor de uitvoering in gereedheid te brengen, opdat de kosten toch maar gering, do baten groot zullen zijn. De repetitiën op het tooneel zijn met het oog op de kosten zoo weinig mogelijk; medewerkers, die door hun bedrijf over groote localitcit beschikken staan deze af voor deze repetitien, costumes en requisiten worden op allerlei vernuftige wijze met geringe kosten geleverd. En nu gij, Amersfoortsche burgers eerste tlasso, weet dat de tweede zoo flink de handen uit de mouwen steekt 0111 de derde klasse voor ongevallen te behoeden, wilt gij nu ook niet hetschoo- ne doel van Liefdadigheid steunen en voorkomen dat de kleine burgerman, die 's winters buiten schuld achteruit gaat, tot armoede vervalt. Welnu, maak dan van de gelegenheid gebruik dat de inteekenlijst nogmaals wordt aange boden of neergelegd en teeken voor een aantal kaarten tegen een prijs van een gulden of liooger, en teeken niet alleen, maar wek ook anderen op dit te doen! Het was werkelijk geen bedelpartij, want voor uw geld beloof ik u drie voudig genot: het waardeeren van de geest in de Amersfoortsche coupe tweede klasse, liet voorkomen van achteruitgang in de derde en ten slotte een uangena- men avond eerste klasse. J C. Burgerlijke Stand. van 8 tot 11 Icbr. 1905, GEBORENJohan Frederik, z, v. J. O. |Vecnendaal en C. Beijerse. Aal- bert, z. v. R. Meester en I. Doesberg. Antonius Gerardus, z. v. A. van Luijlelaar en G. van Ilamersveld. ONDERTROUWD: C. W. Kaspers en J. Bollen C. de Graaf en A. Adelaar J. van Minnen en 11. Ven horst. GEHUWD: H. M. A ter Wolbeek en J. W. Los. D. van de Kamp en J. van der Horst. H. Elzenaar en J. de Roo. E. Dekker en K. van "Veldhuizen C. Buddingh en H. Yer- vat E. de Greef en C. Hecck. E. van Vollenhoven en R. J. van Rood. OVERLEDEN: Christiaan Maiinus Dorland, oud 6 maanden. Tennis van Daal, oud 32 jaar Evcrtje Bron- dijk, oud 4 jaar. Johannes Rutgc- van 't Klooster, oud 2 jaar. Morgen speelt U. D. I. 1 te Utrecht een competitiematch (3e klasse H. V. B.) tegen U. V. V. vandaar. Oëtruinvd: EDl'ARD VAN VOLLENHON EN EN BÈCCY VAN ROOD. AmersfoortlllA_ 1 9 reuman 190o. s-(r raven hag I De Heer en Mevrouw E. VAN VOL LEN HON ENVan Rood, betuigen hun hartclijkcii «huik voor de vele be wijzen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Do Heer en Mevrouw J. VAN VOL LENHOVENVan Crcveld en Mevrouw G. VAN ROODBoasson «luukcn li a u-t cl ij li voor de vele blijken van belangstelling hij liet huwelijk hunner kinderen ontvangen. Amersfoort, 1 's-Gravenhage, I 9 Februari 1905. De ontwei Kckc- v«»..crp IJ'" uliig en Verantwoor ding en liet jaarverslag over 1904 der Verceniging Am bachtsschool voor Amersfoort en Onisl reken liggen voor de leden ter visie in liet school gebouw. AMERSFOOR' meenten, voor de te AMFllSFOOUT, IN TIMMEREN; SCfHDERFN, SMEDEN EN MACIIINE-BAHK WERKEN. Men kan zich dagelijks uitgezonderd des Zaterdags na 11 uur van VI tot 25 Februari van 9II, van 24, en van 78 uren, in het gebouw AMBACHTSSCHOOL doen inschijven. Het schoolgeld bedraagt f (i per jaar, naar belang van de gegoedheid der ouders en is kosteloos voor hen die geen schoolgeld kiiiiticu betalen, ter beoordeeling van het Bestuur. Alle leermiddelen en gereedschappen worden kosteloos verstrekt. (Over <Ie Appelmarkt.) mijner zaak in: Elanden werk. Kictcii meubelen. Hlaiuboearti kelen. KINDERWAGENS, SPORTK AR REN, Houtwerk. Borstelwerk. Zeemlappen, Sponsen. Zeepen, Eau <le Oologue enz. en/. Mij in uw aller gunst steeds aanbevolen houdende, VAN DE op 17 februari a.s., 's ayonds S uur in de grootc zaal van de Nieuwe Soeieteit te Zeist. Spreker: Jkr. J. II. ItAJI, Oud-kapitein. ONDERWERP: VOLKSLEGER. Vrije Toegang. Met <lehat. 11ET BESTUUR. SoesterstraatwcK No. 14. Soesterstraatweg No. 14. le MbASSK 31.4 A T Z A A li. Coupe Anierieaiue - JBugelselie Motten. uitgaande van „HANDEL EN NIJVERHEID-" door den Heer F I K K 1.1» V #«p uit Amsterdam, over: liitroduetie van niet-lcden zeer geweuselit.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3