„Ca Siocon Stadsnieuws. Uurwerken, B. Lookhorst Inès Sandia, - Tafelhonig - T E NTOONSTELLIN G. Buitengewone Vergadering Allerlei Advertentiën. W.ENDENDIJKÏ J. A. Schoterman in Wijnen R. J. van Eimeren COIFFEUR. POSTICHEUR, Specialiteit Dameshoofdwassching Mr. Timmerman en Jalouziënmaker BOON'S CACAO, W. J, ROON Comp. Wormerveer E. J. Ruitenberg ALLERZIELEN. Opera Italiana, Maandag 20 Februari, Succes. SUCCES, Succes. SAME Dl 25 FEV-R1ER. Tourné Schürmann Mad" MARAGGI DILIGENTE per flacon 40 ct. J. van Genderen, Arnliemschestr. 35, Teleph. 104. Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen Zaterdag en Zondag 18 en 19 Februari Niet-leden f 0,25. Kiesvereeniging „ZEIST", it niemand nchade zal ondervinden, aar laat men ons dan ook niet de ibsidie misgunnen, die hebben we ook omlig. Wat het jus promovendi aangaat, de eer Gerhard heeft terecht opgemerkt, at de aanwezigheid van het woord eds een verblijdend feit is. De actie ui dan het woord inhoud geven, 'kor de opleiding moet goed zijn, maar ct in eens is alles te verbeteren. Dat de minimum-eischen regel zullen orden heeft spr. wel gezegd maar niet wezen evenmin dat met aniêndemen- [i niets verbeterd kan worden. Dat de kleine scholen verfoeiclijk zijn, ie zal het ontkennen. Doch er is een der bezwaar dat eerder komt, nl. dat i niet ieder ouder zijn kinderen dat nderwijs kan geven wat hij wenscht. Is de voorgestelde wijzigingen te dien izichte tot stand komen heeft iedere irtij wat zij wil, dan kan zij gaan achten de scholen te vergrooten. Van 253 scholen met een leerkracht, zijn maar 19 waarbij men kon vaststellen, it ze ontstaan zijn door het oprichten in kerkelijke scholen. Wat de uitspraak van Dr. Kuyper [treft, omtrent dat der leerlingen, en moet zoo iets als een hyperbool [schouwen, die getuigt van 's mans rooten ijver. En nu do schoolbesturen. Die zullen et onderwijs niet zoo slecht maken. usch het schoolbestuur heeft niet io'n invloed als men vaak wel denkt, i'ij bijzondere onderwijzers moeten zelfs el eens zeggen: kwam het sehoolbe- uur toch maar eens. Ook de invloed in do geestelijkheid is niet zoo groot, dor onderwijzer weet trouwens wel, it wij, do onderwijzers de school maken, erkelijk de bijzondere onderwijzer ■(■ft vaak meer vrijheid dan de open- (Hilariteit.) Herhaaldelijk is gesproken over dog- atisch onderwijs, maar wij geven dat et, den katholieken onderwijzers is at verboden. Wat de tweede redevoering betreft, inleider heeft zelf met zijn rede bitterend bewezen dat neutraliteit een nling is en hij heeft de neutral' hooi dan ook duchtig afgebroken. De neutraliteit laat mij echter koud, aar ik geen neutraal onderwijs doch nderwijs op godsdienstigen grondslag rlang. Ik acht het dan ook overbodig in te aan op de kwestie der neutrali- it, maar waar spreker gezegd heeft, ief het kind wat des'kinds is zou ik bij willen voegen, en geef den gods enstigen wat zij meenen, dat hun Écht is. De heer Van 'tHof. Mijne hoeren, heb het woord gevraagd, maar gezegd at ik er misschien wel van af kon zien, icn mijnheer Van Lent het woord oeg, want ik dacht zoo meester tegen- ter meester, dat zal beter gaan dan anneer ik het doe. Ik ben geen ge- erd man en heb ook niet veel gelezen, zal dan ook niet ingaan op het geen e heer Gerhard gezegd heeft. Met veel au hetgeen de heer Van Lont gezegd eft, stem ik in, maar ik moet nog ren opkomen tegen het gebruik van et woord paganisten. De heer Gerhard eeft dat telkens gedaan en dat vind ik iet mooi nu Dr. Kuyper dat woord igetrokken heeft, en gesproken heeft, in modernen. En dan heeft de spreker den bijzon- eren onderwijzer verdacht gemaakt, hij loet daarvoor ook bewijs leveren In zijn repliek gat de heer Gerhard en heer Van 't Ilof gelijk, dat hij iet veel geleerd had en daarom nam ij het hem niet kwalijk, dat hij zoo rkeerd geluisterd had. Anders was het iet don lieer Van Lent, die overigens icnde het met den spreker eens te zijn, olang de onderwijzer maar aan het oord was, maar zoodra de politiek er ij kwam was het mis. Ha er op gewezen te hebben, dat men leen moet vragen naar het belang van et kind en niet naar het belang eener olitieke partij eindigde de heer Ger ard onder daverend applaus zijn repliek. Te ruim half een sloot de voorzitter e vergadering. Ik heb een onderwijzer gekend, die zijn onderwijs zich vooral toelegde p 't aanbrengen van vaardigheid in zen, schrijven en rekenen. De andere akken kwamen er niet zoo op aan. ooral het onderwijs in de aardrijks- unde vond hij vrij wel overbodig, ja elfs verkeerd, want, zoo zei hij, hoe ïeer je ze van do wereld leert, des te ader kun je ze thuis houden, en dat tegenwoordig toch al zoo'n toer. Wat zou die man wel zeggen, als hij volgende berichtje had gelezen uit do Gron. Ct. „Drie jongentjes kwamen, gisteren te koningen aan van Leeuwarden. Loo nde hadden ze den langen, weg afge legd, ofschoon oen van hen kreupel was, twee van hen op klompen liepen en de derde op schoenen zonder zolen, liet doel was... de Martinitoren waarvan ze zooveel hadden gehoord! „Zie je, daar heb je nou de vruchten van je moderne onderwijs en een levende illustratie van mijn stelling dat de aard rijkskunde maar verkeerde begeerten opwekt. De arme jongens zouden zich doodloopen, maar 0111 die zucht naar ontdekkingsreizen af te leercn, zou 't zeker goed zijn om ze regelrecht naar huis terug te sturen," zoo zou hij zich ongetwijfeld hebben uitgelaten. Maar de Groningsche politic-agenten dachten er anders over. Ze legden botje bij botje en kochten den jongen met schoenen zonder zolen een paar klompen qn voor alle drie een Hink stuk „ollewivekouk". Daarna werden de jongens ondei politie geleide weer naar Leeuwarden terugge bracht, natuurlijk op 's rijks kosten, gelijk ook bi'lijk is. Dan worden er door het rijk dikwijls heel wat meer kosten ge maakt voor heel wat minder noodige zaken. Zoo bleek gisteren voor de Haagsche rechtbank wat do koppigheid van een schipper aan liet rijk kan kosten met onze omslachtige rechtsspraak. Do man had zich te verantwoorden, omdat hij geweigerd had 20 centen te betalen voor het gebruik maken van een mestput te Wassenaar. Om „de cente" was 't hem niet te doen geweest, want hij gaf dikwijls ge noeg 'n arme d een kwartje, maar hij was van idéé, dat de persoon die hem last had gegeven om de mest te lossen, die twee dubbeltjes moest be talen. Hoewel hij gerust zijn vrachtbrief met 20 centen had mogen verhoogen, en Cr dus niet de minste schade bij kon lijden verdraaide hij 't toch het gevor derde recht te betalen. Die koppigheid kost gelijk de president opmerkte aan het rijk vijftig cents aan papier, een heele boel schrijverij en een gulden of vier voor reisgeld en tijdverlies aan de getuigen. Het O. M. vorderde, om de rekening kloppend te maken, de veroordeeling van den weerbarstigen schipper tot f 5 boeten of 5 dagen. Geeft de man wat waarschijnlijk is er de voorkeur aan om 5 dagen te gaan brommen, dan mag liet rijk hem nog 5 dagen den kost geven. En dat alles om twee dubbeltjes. De 2e-luit. J. II. A. L. Strijbosch, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, heeft overplaatsing gevraagd bij het O. I. leger. Bij het plaatselijk telephoounet is gis teren aangesloten inr. H. J. M. van den Bergh, Bergstraat 33, met No. 127. Bij veiling op 11. Dinsdag en 'Woens dag door Notaris Bolk te Amersfoort gehouden zijn de goederen van den heer L. Arlar verkocht: 2 huizen te Baarn aan den Dijkweg aan Gebr. Dijkman te Baarn voor f 1430; 4 huizen te Baarn aan de Balistraat aan de Maatschappij Eendracht te 's Ilage voor f 4800.. 8 huizen aan de Lange Beekstraat te Amersfoort aan de Maatschappij Een dracht te 's Gravcnhage voor f12000 3 huizen aan de Molenstraat onder Leusden aan Gijsbert Nieuwennuizen te Amersfoort voor f 2000. Meer en meer wordt de Langestraat een winkelstraat. Thans weer heeft de heer G. Muys zijn bekende zaak in mandenwerk, rieten meubelen, bamboe- artikelen enz. verplaatst naai Langestraat 115 waar hij een keurig net ingerichten winkel heeft geopend. De ruime winkel niet zijn fraaie etalage van de talrijk voorhanden zijnde artikelen, biedt een aangenamen aanblik en vooral des avonds lijkt nu ook dat gedeelte der Langestraat veel vroolijker door het „meer licht" dat er thans gekomen is. Wij kunnen ieder een bezoek bij den heer Muys, die trouwens in Amersfoort lang geen onbekende is, aanraden. Een genotvolle avond staat morgen den Nutsleden te wachten. Mej. Sjouk Tigler Wybrandi zal dan voor de leden en hunne dames in Amicitia optreden met een zeer rijk programma. Genoemde déclamatrico heeft zich in het noorden een gfooten naam gemaakt, zooals blij ken kan uit enkele recensies, die wij hier 'aten volgen: Het Dagblad van den Helder zegt van haar (24 Jan. 1905): Jl. Vrijdagavond trad in eene buiten gewone vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreekster op mej. Sjouk Tigler Wybrandi, van Leeuwarden. Is het de gewoonte niet, van deze verga deringen verslag te geven, we meenden in d^t geval eene uitzondering op den regel te moeten maken. De spreekster toch droeg liet sclloone drama „Lioba", van Eredorik van Ecdcn, op eene zóó beschaafde en wegslepende wijze voor, dat een woord van hulde hier op zijn plaats is. In ademlooze stilte werd zij gevolgd en vooral wanneer zij de rol van „Lioba", zoo groot en rein in hare liefde, vertolkte, hing het audotorium aan haar lippe-i. Wij vertrouwen dan ook, dat het „tot weerziens!" haar door den voorzitter aan het einde der bijeenkomst toegeroepen geen ijdel woord moge zijn en dat, treedt zij we der in ons departement op, alle leden zich zullen spoeden naar de vergader zaal. De Alkmaarschc krant is niet minder vleiend Vóór de pauze vergastte zij de vee gadering op niet minder dan zeven ta- freelen uit „Lioba", drama in verzen van Frederik van Eeden. Met welk een vastheid maar meer nog met welk een gevoel werd dat alles gezegd. Wij zouden niet weten te zeg gen, wat dieper indruk maakte, het tafereel in den Kloosterhof, waar Lioba tot hare bloemen spreekt en Harold haar ontmoet, of dat waarin zij uiting geeft aan haar verlangen naar een kind. Of zouden wij het vijfde tafreel de voor keur geven, waarin bij het ziekbed van Harold de herinnering aan den wachter die in Harolds afwezigheid haar minnaar was geworden, te machtig wordt? Bijna zouden wij dan vreezen te kort te doen aan het gedeelte, waarin zij waakt bij Harolds lijk, en kleine kin deren bloemen komen leggen op de lijkbaar. Liever onthouden wij ons dus van verdere opsomming en bepalen we ons, tot de naar wij meenen niet te stoute bewering, dat overal de vertolking was geheel in overeenstemming met het treffend karakter van „Lioba", Na de pauze werden enkele kleinere stukken voorgedragen van verschillend genre, nl.: de rei van Edelingen uit de Gijsbrecht, „Klacre wat heeft er uw hartje verlept", van Hooft, Wijs Klaartje op 't ijs", van Potgieter, „Turksche beeldspraak", van de Genestet, „Sterren", van Hélène Swarth, „Het schrijverke", van Guido Gczelle, en „Voorjaarsmid dag", van Adama van Scheltema. Ook deze nummers werden op uitste kende wijze voorgedragen. Alleraardigst was dat van „Wijs Klaartje op 't ijs", treffend schoon dat ernstige „Sterren", van Hélène Swarth, keurig mooi dat lieve gedichtje van Guido Gezelle. Te verwonderen is het niet, dat het Bestuur zich gelukkig achtte, dat men in de gelegenheid was geweest mej. Tigler Wybrandi te doen optreden, te verwonderen ook niet, dat de president de hoop uitsprak dat men, indien men weer eens zoo gelukkig mocht zijn, dan voor haar de groote zaal van de „Har monie" kon inruimen. Wij zullen het hierbij laten, hoewel voor ons liggen nog recensies van de Leeuwarder Courant, van de Provinciale Drentsche en Asser Courant, uit Deven ter enz., waarin telkens met bepaald enthousiasme gewaagd wordt, van de „mooie, klankvolle stem, die teere en forsche tonen kan aanslaan", van „de groote afmetingen van haar talent" van een dictie, die in het bezit is van weinigen enz. enz. Menig niet-lid van het Nut zal 't zeker spijten, niet in de gelegenheid te zijn een blijkbaar zoo begaafde kunste nares te kunnen hooien. Dat alle leden tenminste toonen op prijs te stellen, dat het Nutsbestuur er in geslaagd is. een zoo uitmuntend spreek ster hier te krijgen, door van die gele genheid te profiteeren. Wij laten liet programma hieronder volgen 1. Fragmenten uit Lioba, Fred, van Eeden. 2. Rey van Edelingen uit Gijs brecht van Anistel, J. v. il. Vondel, 3. Sal nimmermeer gebeuren, P. C. Hooft. 4. Ivlaere, wat heeft er je hartje ver- lepi, P. C. Hooft. Vrij6 Klacrtje op 't Us, Potgieter. 6. Turksche Beeld spraak, De Genestet. 7. Een lied van de zee, Hélène Swarth. 8. Sterren, Hé lène .Swarth. 9. Het schrijverke, Guido Gezelle. 1U. Voorjaarsmiddag, Adama van Scheltema. Burgerlijke Stand. van 11 tot 15 l'ebr. 1905. GEBOREN: Heintje, d. van A Jan sen en C. W. ten Hoven. Bertha, d. van L. C. Smit en C. W. Blankwa ter. Franciscus Lambertus, z. van L. Muyzert en P. van 't Wel. OVERLEDENMaria ter Beek, oud 31 jaren, echtgenoote van A. Hulst. Geertruida Kiers, oud 75 jaar, wed. van IJ. van de Veer. Petronella Alid.i van Oers, oud 18 jaar, ongehuwd. Gerrit Wilhelm Jekol, oud 6 mud. Elisabeth Catharina Roelfsenta, oud 2 mud. Sophia Hurwitz, oud 32 j. ongeil. SI'OKT. Zondag sloeg Hercules III te Utrecht, (fuik 11 van hier met 53. De andere wedstrijden gingen niet door, wegens afkeuring van het terrein. Allen ilie iels te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van Li. VA\ WIJNOAAKIIKK, Arn- hemsche weg 41. Ileugdelijk werk l>ij billijke prijzen. Varkcnsiiiarkt 2, Amersfoort Ruime sortecring van alle soorten I in alle modellen en prijzen. Lage prijzen Solierie bediening. Aanbevelend. litrcclilsclic straat 34. Aruhciusrlie Straatweg 8. Aparte salon voor Dames. Muurliuizeu 65 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle plaatsen onder garantie in fraai gêdécoreerde Bussen. 1 o K'. inli. f 1, t 99 99 Vio 0.2*>. Timmerman en Makelaar. WEVEBSISfiEL 11. Schouwburg I TKK4 IIT. Nederlaudsche Toonéelvereen iging van Amsterdam. (Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1895). Opgericht 1 September 1893. Donderdag l<> Februari 111115 11ste Opvoering van: Een zinnebeeldig spel in 3 bedrijven van HERM. IIËIJËRMAXS Jr. In dit stuk treden op de dames VAN DEK HOliSTVan der Eugt Melsert, Dia. BOER—van Rijk, TERNOOIJ APELHaspels en KIEIILen de heeren ALEX POST (Faassen), VAX DER HORST, HOEKERS, MÜSCII, VAX DER DOES en HISSLXK. Aanvang 7 .A uur. Prijzen der plaatsen: Balcon f2.25. Stalles en lc Amph. f2.le Zijloge f 1-75. Baignoires en 2e Amph. f 1 .S0. Parterre fl.3e Amph. f 0.80. ,2e Zijloge f 0.75.4e Amph. f 0.50. Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking voor aandeelhouders Dinsdag van 1012 uur, voor het publiek denzelfden dag (na loting) van 1 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 1012 en van 1—3 uur. Schouwburg l'TKKCHT. D i r e 11 o>e CAY. M. DE HONDT. aanvang 7 uur. Wegens li e t enorme groote Opera in 4 akten, van Ponchiclli. Optreden van de voornaamste artisten. Front Ballet. In bet le bedrijf: La Fuilana. In het 3e bedrijf: La Danzadella Olil. l>e morgenstond - de dag - de avond - de naelit. Tlióatre d'l treelit. Keprfvseiitat lou de gala et la troupe parisiennc Pièce en 4 actes de JOS. SCHüRMANN. VICTOR REYELENT IUt >UL RALPH. Aanbevelend, te A II F K S F O O H T. van de portefeuille met aquarellen en ct.scu van BITTA EX ZOXEX te Amsterdam, in AMICITIA van ÏO tot 4 uur. VAN DE op 17 Februari a.s., 's avonds S uur 111 de groote zaal van de Nieuwe Sociëteit te XciNt. Spreker: Jlir. J. II. HAM, Oud-kapitein. ONDERWERP: VOLKSLEGER. Vrije Toegang. Met debat. HET BESTl L R.

De Eemlander | 1905 | | pagina 5