Stadsnieuws. Allerlei heer Van Aardeniie bij hem liet school geld zou komen afdragen, hem het oppositievoeren tegen li. en W. wel zou afloeren. Over deze houding van een gemeente-ambtenaar vroeg in de gisteren gehouden Raadszitting de heer Van Aardenne het woord. Hij meende dat de Raad aan zulk een optreden paal en perk moest stellen. Het eind der discussie over deze zaak was dat twee leden, een Katholiek en een Pro testant, werden benoemd om de quaestic te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Flora T o s c a, de welgedane, blozende hongcrlijdster,die te Amsterdam zich heeft laten inmetselen in een glazen huisje, is gisterenavond 8 uur in tegen woordigheid van een grootc menigte belangstellenden uit haar kluis gekomen. Zij was wel wat magerder geworden, doch had nog hetzelfde blosje op de wangen als toen zij haar vrijwillige hongerkuur begon. 4t Publick hief hocra's voor haar aan, terwijl haar bloemen werden aangeboden, benevens een glas fosco. Het laatste waardeerde zij niet minder dan het eerste. Een dubbel mannen-kwartet hief daarop een toepas selijk lied aan: „Das ist der Tag des Herrn". De Nieuwe Sprokkelaar bevat het volgend stukje lyrisch proza: „Wij vreezen voor wat de liberale wij zeggen niet eens de socialistische, van deze toch verwacht men ook in ge wone tijden niet anders pers ir. de eerstvolgende maanden als voorbereiding voor de Juni-stenibus, nog zal te lezen geven. Als nooit te voren heeft men er op te rekenen, dat de liberale vulcanen stroomen van kokenden haat zullen uit braken tegen het christelijk beginsel, het christelijk beginsel naar de Heilige Schrift, naar Gods Voord. „En 'tis niet zoo onwaarschijnlijk, dat het met razernij opzweepen tegen dat beginsel, zijn doel bereiken zal. God laat in zijn ondoorgrondelijke wijsheid soms toe, dat in critieke omstandigheden de Satan overwinningen viert." In de N. R. CL van Vrijdag 17 Februari lezen we onder de rubriek ingezonden stukkeu, het volgende: PagaDisteii. Sedert Dr. Kuypcr hen die niet tot zijne staatspartij behooren en zijne ker kelijke inzichten en levensopvatting niet deelen, gebrandmerkt heeft als paganis- ten, en zijne tegenstanders dien scheld naam als eene strijdleuze bobben aan vaard, evenals de voor bedelaars ge scholden verbonden edelen den geuzen naam accepteerden, is het misschien niet zonder belang na te gaan, wat men onder paganisten heeft te verstaan. Toen door de decreten van Keizer Constantijn en zijne zonen, het aan de bevolking verboden was in de steden den ouden godsdienst uit te oefenen, en alleen in de dorpen (pagi) dit nog werd geduld, werden de aanhangers van den ouden godsdienst pagani genoemd. Een schrijver uit die dagen Yigilius Tapsensis zegt dan ook: cum tres sint in mundo religinones, Judaeorum, Paga- norum et Christianorum, dat er drie godsdiensten in de wereld zijn: van de Joden, de Paganisten en de Christenen. De paganisten zijn dus de pagani, de dorpsbewoners die nog den ouden gods dienst aankleefden. Een ander tijdgenoot Endeleichus Rhetor zegt dan ook: Signum quod perhibent esse Crucis Dei, Magnis qui colitur solus in ur bi bus. Het teeken hetwelk zij beweren het kruis van God te zijn, Die alleen in de groote steden wordt vereerd. Paganisten zijn dus geen afvallige Christenen, die noemde men apostatac; paganisten zijn ook geen mcnschen die geen godsdienst hebben. Dr. Kuypcr is veel grootcr apostaat a vera et Romana Catholica Ecclesia, dan de door hem gescholden paganisten dat zijn van zijne Gereformeerde kerk. De tcgenpartijders van Dr. Kuypcr kunnen dus den door hem hun in 't gezicht geslingerden scheldnaam gerust als eene strijdleuze aanvaarden. De paganisten zijn de dorpers, de achterlijken, die den strijd aanvaarden tegen de grootsteedse he helder ziende volgelingen van Dr. Kuyper! X. Een zonderling geval deed zich voor met een zoekgeraaktcn verlovingsring. De heer P. v. N., tabaksfabrikant, vermiste in September van het vorige jaar plotseling zijn verlovingsring; hoe wel overal gezocht werd, de ring was en bleef weg. Het toeval wil dat de broeder van den heer v. N., voor de zaak op reis zijnde, in Dinxperlo tot de ontdekking komt, dat bij een afnemer daar ter plaatse door een werkman van de ijzer gieterij te Isselborg was kennis gege ven, dat in een pond door hem daar gekochte tabak een gouden ring was gevonden De werkman was zoo eerlijk, den ring terug te geven, die aldus buiten verwachting weer in het bezit van zijn rechtmatigen eigc- aar kwam. Bij het helpen stoppen van tabak moet den lieer v. N. de ring van den vinger zijn gegleden. Omtrent den beruchten moord enaar- iubreker Jmmick, alias Gottwald, wegens diefstallen met inbraak, verleden zomer tc Utrecht en Almelo gepleegd, tot I jaar gevangenisstraf veroordeeld en wiens tijdelijke uillevering door onze regeering aan de Oldenburgsche justitie is toege staan, kunnen we nader het volgende melden Immick was vroeger in menagerieën als dierentemmer werkzaam en heeft na dien tijd zware misdrijven gepleegd, namelijk diefstallen met inbraak. In vo rige jaargangen van „Die Gartenlaube" (jaarg. 18781879) komt een plaat voor, waarop Immick met een olifant is afgebeeld. Omtrent zijn aankomst tc Oldenburg verleden week het volgende: Immick werd direct in verhoor genomen. Hij bekende de dader te zijn van den dicf- van 11000 Mark met inbraak gepleegd bij den logementhouder Oester- man, verleden zomer te Oldenburg, zoodat deze zaak wel het eerst aan de ioI zal komen. Verder hoopt men ook spoedig de instructie te kunnen openen der treurige zaak en waarvoor hoofdzakelijk zijn uitlevering was gevraagd, n 1. den dub belen moord, gepleegd op de weduwe Muller en haar dochter, gevolgd door diefstal en brandstichting. Om de afwikkeling der zaak te be spoedigen zijn de getuigen telegraphisch opgeroepen. Er is al vaak gewaarschuwd tegen de praktijken van dieven, maar telkens vinden dc hecren weer wat nieuws uit. Zoo vertelt de Avondpost nu, dat er in de laatste dagen te 's Gravenhage een paar mannen, bij voorkeur in stille straten, 's avonds aanbellen met dc bood schap „koinplimcnt van ïienccr Die, en of meneer en mevrouw lust hebben morgenavond een partijtje te komen ma ken?" Dc meid naar binnen, meneer en mevrouw beraadslagen of ze gelegenheid hebben, geven de boodschap mee, dat ze „gaarne van de uitnoodiginggebruik zullen maken", doch dan vindt de meid de gang leeg. De mannen zijn weg, en hebben al wat van hun gading is uit de gang meegenomen. Een andere truc is, dat de mannen vragen .of meneer dezen sigarenkoker ook in De Witte heeft laten liggen." Meneer bekijkt den koker nauwkeurig, mevrouw ook, en inmiddels hebben dc dieven gelegenheid hun slag te slaan, waarvan ze dan ook dankbaar gebruik maken. Of wel ze doen de boodschap, „dat mevrouw Die tot haar spijt van avond mevrouw niet ontvangen kan." Mevrouw snapt niets van de boodschap, peinst en overlegt, en eenigc minuten later is de fiets uit dc gang verdwenen. Op die manier zijn deze w eek uit een huis aan de Koninginnegracht een ko peren kanonnetje en bij een bewoner der Jan van Nassaustraat de fietsen van meneer en van mevrouw, jassen en pa- rapluies gestolen. Een waarschuwing om 's avonds vooral niet al te goed van vertrouwen te zijn. Men meldt uit Deventer: Een vermakelijk gesprek is hier heden ochtend gevoerd tusschen een ambtenaar ter gemeente-secretarie en een boertje. BoerKank mien hier. ook angèven veur 't kiezen? Ambtenaai Neen, daarvoor is 't tc laat. BoerKank d'r ook kw aod mee? Ambtenaar: Hoe bedoelt u? Boer: Jao, kan mien dat ook geld kosten, of kunt ze der mien ook veur in de kaste zetten! Ambtenaar: Neen, dat niet; maar ge kunt dit jaar niet kiezen. Boer: Dank oe wel, mieneer; dat kan mien niet schelen. Boertje af! UIT DYPKRS. Ook een voorganger en voor lichter. l)e N. K. C't. schrijft: ln een vergadering, in het Rechthuis te Watergraafsmeer gehouden door de antirevolutionaire en R.-Katholieke kiesvereeniging gezamenlijk, heeft, be halve de candidaat in het district (Hil versum), baron Van Heemstra, de lieer iliesterveld, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, het woord gevoerd. Volgens een verslag in De Standaard heeft deze woordvoerder in zijn rede doen uitkomen de groote beteekenis van den komenden verkiezingsstrijd, en daar van o. m. gezegd: „Het gaat om de heerschappij van onzen God en Koning op ieder terrein van het volle en rijke mehsphenleven. Met minder kunnen en mogen wij niet tevreden zijn. „Het Christendom, heeft iemand eens gezegd is van uit de catacomben van Rome naar buiten getreden. Onze tegen standers willen liet weder naar die otideraardsche begraafplaatsen terugdrin gen. Wij mogen dit niet toelaten. Wij zul len blijven getuigen van het geloof, dat eenmaal den heiligen is overgeleverd, en als liet moet willen wij er voor sterven". (1) Zou men, zulke taal hoorendc en de loostnndeii om ons hoen niet kennende, niet denken, dat Re der) an cl bedreigd werd met een godsdienstvolging als in liet oude Rome 111 de eerste tijden van het Christendom? Wanneer dezen geestdrijver eens op den man af gevraagd werd, welke rede nen hij heeft om te beweren, dat zijn politieke tegenstanders liet Christendom willen terugdringen naar de oilder,lard- sche begraafplaatsen; op welke feiten of verschijnselen een zóó onzinnige be schuldiging rust, wat zou hij kunnen zeggen? Hij zou het krasse woord niet kunnen waarmaken, hij zou met beschaamde kaken staan. Aan het slot van het verslag in liet antirevolutionaire hoofdorgaan wordt ge zegd, dat dc toespraak van den lieer Biesterveld langdurig en hartelijk werd toegejuicht. Dat geeft ons geen hoogen dunk van liet gehalte van hen, die hier vergaderd waren. Wij zouden verwach ten, datecn taal als van dezen woord voerder ook in de kringen zijner eigen geestverwanten en bondgeiiootcn afkeu ring zou vinden. Vooral nu wij nog zoover van de Juni-stembus af zijn en (ills dc opwinding van den strijd niet tot vergoelijking Jof verklaring dienen kan. (1) Wij citeeren letterlijk De Standaard. Zooals Parijs berucht is om zijn vrecselijkc bloedbruiloft zoo zal Scliaer- beek weldra bekend zijn om zijn roct- bruiloft. Het Handelsblad van Antw. verhaalt in zijn eigenaardig Ylaamsch- Hollandsch nl. het volgende: „Een bruiloft kwam Zaterdagnamiddag uit de St.-8'crvaaskerk te Schacrbeek. Aan de poort ontvingen de jonggehuw den de gelukwcnschcn hunner vrienden, toen een man, die achter zijn rug een klak vol met roet had verborgen, op het gelukkige paar afkwam en de vuilig heid over het witte toilet der bruid goot! Onwillekeurig trokken alle bruilofts gasten zich eenigc stappen terug, 0111 de zwarte wolk te vermijden, waarin de bruid gehuld was; maar na het eerste oogenblik van ontzetting en terwijl dc vrouwen jammerden, achtergevolgde men den dadev. Deze was niemand anders dan de broeder der bruid, die zich wreekte, omdat hij op dc bruiloft niet was ge- noodigd. Men kon den plïchtige vatten, maar de genoodigden dachten er niet aan dat hij nog de klak in de hand had, waarin het roet was geweest. En zich tegen zijne vervolgers ver werend, sloeg hij links en rechts met het hoofddeksel! Men ziet van hier het effect, daar 0, noodlot, de wraakzuchtige bijna altijd dc aangezichten trof! Politieagenten kwamen tocgeloopcn, maar de orde kon maar worden her stcld toen deze ook zwart als schouw- wegers waren, daar zij eveneens van de klak hun deel kregen. Inmiddels was de bruid in bezwijming, gevallen en degenen, die haar tot het bewustzijn wilden terugbrengen, maakten zich kon het wel anders? ook al zoo zwart als moorkens. Kortom het was als een troep schouwvegers in groot toilet." Dat was met recht „root in 't eten" gooien. Gelukkig degenen, die het, met logenstraffing van het gezegde „dei Mensch ist, was er iszt" zonder eten kunnen stellen. Nauwelijks is het groote „fleschkind" Papus met flesch en al verdwenen of de Amsterdammers kon den kennismaken met Ma pus, alias Flora Tosca, de beroemde hongerkunstenares die tien dagen ingemetseld heeft gezeten, met niets anders bij zich, dan eenigc flesschen Yictoriawater en een paai' boekjes over „De heilige Vastendagen" en „kunstmatige voeding." Of zij met 'het oog op de donkere toekomst van Amsterdam, waar wellicht binnen niet al te langen tijd mooie be trekkingen zullen komen voor „onder wijzers in het hongeren" zich bij voor baat al populair willen maken, 't is niet zeker, maar 't heeft er allen schijn van. Want nauwelijks is mejuffrouw Flora uit haar „gepleisterd graf" opgestaan, of er heeft zich alweer eene nieuwe hongerkunstenaar aangemeld, een Ame rikaan, Charly Sacco genaamd. Ilij heeft met haar een weddenschap van f GOO aangegaan, om 14 dagen, derhalve 4 dagen langer dan zijne voorgangster, zonder voedsel te blijven. Donderdag avond om acht uur is hij in gemetseld nadat er nauwkeurige inspectie van de kluis en het daarin aanwezige meubilair had plaats gevonden. Er was geen knack- worstje te ontdekken. Sacco, een baar deloos jongmensch van ongeveer 20 jaar, werd door Flora Tosca aan het publiek voorgesteld, die verzekerde, dat er niet dc minste verstandhouding tus schen hen bestond, zooals sommige booze tongen beweerden. Alles ging eerlijk toe en zij en haar helpers zouden Sacco dag en nacht controleeren. Nu, controleeren, kan soms heel wat voordeel opleveren. Daar heb je nu b.v. in New-York iemand, die jaarlijks 80.000 dollars (d.i. f 200.000) aan de stad be taalt voor het privilegie 0111 het straat- vuil na te snuffelen. Enkele jaren geleden waren er nog van stadswege drie of vier mannen aan gesteld voor anderhalve» dollar daags, die de. straatmodder moesten „ziften", totdat eindelijk een vernuftig opzichter der straatreiniging op den inval kwam, dat een flink man er genoeg uit kon halen om de „zifters" zelf te betalen, en zulk een man werd er ook gevonden. Toen werd een bod van 75 dollar gedaan en aangenomen, en van liever lede steeg de prijs tot 209 dollars per week. Bij trapsgewijze verhooging is voor dat werk, twee jaar geleden, de som van 700 dollars, verleden jaar 1100 dol lars en dit jaar 1150 dollars betaald, en nu wordt het door de stad gedaan, die er jaarlijks 80.000 dollars van trekt. ■tctaalt line lielasliugen vóór ot' op 1 Haart Wij herinneren er aan, dat zij, die kiezer willen worden en over hetlaatst- vei loopen dienstjaar in een ol meer der rijks directe belastingen zijn aangeslagen, maar liet te dier zake verschuldigde nog niet hebben voldaan, daartoe alsnog ge legenheid hebben tot op 1 Maart. Indien zij op dien dag hunne belasting niet geheel hebben voldaan, wordt bun naam niet op de kiezerslijst gebracht en kunnen zij dus niet aan de verkiezing voor de Tweede Kamer dezen zomer deelnemen. Zij, die kiezer voor don gemeenteraad willen worden en niet behooren tot de kiezers op grond van betaalde rijks directe belasting, moeten u i t e r 1 ij k op 1 Maart hunne plaatselijke directe belasting over het iaatsverioopeu dienst jaar hebben betaald. Anders wordt hun naam niet op den lijst der kiezers voor den gemeenteraad gebracht. In de gehouden Jaarvergadering dor Vrijz.-Prop.-Club werden alle Bestuurs leden herkozen, zoodat het Bestuur voor 1004 ais volgt issamengesteld uit tie heeren G. Moerman Jr., voorzitter, F. Faber, secretaris, A, 0. R. O. Leinweber, pen ningmeester, A. v. d. Kuilen en G. Florijn commissarissen. Tevens werd besloten, dat dc club, die reeds 104 leden telt, 3 afgevaardig den zal zenden naar de algemeene ver gadering van don Bond van Vrijz.-Prop.- 'lubs, welke vorgaderingZondag 26 Febr. zal worden gehouden te Amsterdam en waarin o.a. mr. J. A. Levy een politieke redevoering zal houden. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Moerman, Faber en Lein weber. De le luitenant der infanterie van het 10e Regiment, W. J. J. Hasselbach, wordt 1 Mei gedatacheerd bij het le Reg. veld-art. alhier. De kunstschilder W. O. J. Kieuwen- kamp, thans mot zijn woonschip „de Zwerver" alhier vertoevende, zal zich binnenkort tc Edam vestigen. De zanguitvoering Zondag 12 Febr. door dc Ycrccniging Kunst naar Yer- mogen gegeven, heeft een batig saldo opgebracht van f 44.79, welk bedrag door den president der vereeniging is afgedragen aan Burgemeester en Wet houders ten bate der algemeene armen van Amersfoort. Maandag 27 Februari geeft de tooncel- vereeniging Yondel hare tweede uit voering in de Keizerskroon. In Amicitia zal door de Toynbeever- eeniging „Ons Huis" op 5 Maart a.s. een uitvoering worden gegeven; alsdan wordt .opgevoerd liet blijspel van Mar cellus Emants: „Jonge Harten.' De door de Vrijzinnige Fropaganda- Club uitgeschreven vergadering, waarin als spreker zou optreden mr. D. E. Lioni, gaat wegens ziekte van den spre ker niet door. Uitslag van liet wapenfecst van den Kon. Offioieren-Schermbond. Colonnewedstrijd (geweer) 1ste prijs Koloniale Reserve, Nijmegen; 2de pr. miliciens van het regiment grenadiers en jagers, 's-Gravenhage3de pr. onder officieren van de vereeniging Emma, van het 5de regt. infanterie, Amersfoort; 4e pr. miliciens van het 5de regt. infanterie, Amersfoort; 5de pr. miliciens van het 10de regt. infanterie, Haarlem; 6de pr. sergeants en korporaals van het korps mariniers le afd., Amsterdam. Als afzonderlijke prijs werd aan de vereeniging Leonidas, van het regiment genietroepen te Utrecht, een verguld zilveren medaille toegekend voor een colonne lange stok. Israëlietische lotelingen der lichting 19(15, die daartoe lnin verlangen te ken nen geven, worden toegewezen aan de garnizoenen Leeuwarden, Groningen, Assen, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Leiden, 's-Gravenhage, Middel burg, Bergen op Zoom en Breda. In de uniformen bij het leger in Nederlandsch-lndie zijn belangrijke wijzi gingen aangebracht, waardoor o. a. de blauwe attila bij diensten te velde kan worden vervangen door eene eenvoudige jas van blauwe serge en de witte pan talon door een van blauw linnen o? katoen. De kwartierinuts wordt vervangen door een pet van blauw laken. Het besluit treed geleidelijk in werking; tot 1 Februari 1906 mogen de oude kleedingstukkeu ongewijzigd worden gedragen. Te Breda slaagde voor liet examen nuttige handwerken niej. S. C. H. van Helsdingen, thans te Apeldoorn. Yan de 17.500 milliciens van de lich ting van dit jaar zullen worden ingedeeld: 523 bij de zeemilitie, 12,476 bij de infanterie, 596 bij de cavalerie, 3475 bij de artillerie en 420 bij de genie. Yan hen zullen 12,300 man ter vol ledige oefening en 5200 tot korte oefe ning worden ingelijfd. Op de aanbeveling voor secretaris dezer gemeente, vacature jhr. mr. B. W. Th. Saudberg, zijn geplaatst dc hoeren: mr. dr. J. G. Stenfert Kroeze, te Zwolle en mr. dr. D. Talma te Haarlem. In een openbare vergadering met debat van dc anti-revolutionaire propa- gandaclub „Groen van Prinsterer", te houden 6 Heart a.s., zal de heer N. Oostenbaan schoolopziener te Doesburg optreden. Mejuffrouw Jungius, stichtster en leid ster van bet Nationale bureau voor vrou wenarbeid, zal Dinsdag 21 Februari in Ons Huis een voordracht houden ovei Het orstaan en de werking van het nat. bureau voor Vrouwenarbeid. De vergadering is alleen toegankelijk voor genoodigden. De le luit. J. A. Fet, van het 5c reg. inf. te Amersfoort, heeft detachec- ring verzocht bij de landmacht in W. 1. Men schrijft ons: Bij de jaarlijksche verhuring en ver pachting der gemeente landerijen, werd dit dezer dagen niet door een notaris gedaan, zooals dat tot nog toe dc ge woonte was, maar deden B. en W. het zelf. Zou dit gedaan zijn om ook daarop al te bezuinigen, of wil men een begin maken met het overbodig maken der nota rissen? "Wie het weet, gelieve het te zeggen In liet bijzonder vragen wij ditmaal de aandacht voor de rubriek „Sport". Waar op een dergelijke wijze steun wordt gevraagd, hopen we dat velen daartoe bereid zullen zijn. Men geeft niet jets, maar betaalt eenvoudig zijn entree, en ziet daarvoor ongetwijfeld mooi spel. Maar met het betalen van die entree doet men dan thans ook een hoogst nuttig en uiensclilievend werk. Dat velen dat zullen inzien. Het gebeurde in Utrecht. Hij moest een boodschap doen voor zijn baas en kwam een militaire troep tegen, die juist uitrukte. Wie zal liet een Hollandichen jongen kwalijk nemen, als bij zich bij zoo iets dadelijk aangetrokken voelt, een eindje mee te marclieeren? Zoo ook ons baasje, dat evenwel heelemaal den groo- ten baas vergat en maar meeliep, zoodat, toen hij weer aan zijn werkzaamheden begon te denken, hij veel te ver van huis was, 0111 nog op tijd bij zijn baas te kunnen komen. Uit vrees, dat hij geducht onder handen zou worden ge nomen, durfde hij niet meer terug, van daar, dat hij, zonder bepaalde bestemming maar doortippclde. Zoo arriveerde hij in Amersfoort, waar hij rond bleef zwerven, tot de politie hem gisterennacht aantrof

De Eemlander | 1905 | | pagina 2