„GRACIA." B. Lookhorst Advertentiën. Sigarenmagazijn ..DE PLANTEUR Rookt het merk: Onovertroffen 3 cents sigaar. M. Kraaijenhof. Mr. Timmerman en Jalouziënmaker G-edeballoteerd. Een Client van beteekenis. in lem onderdak verschafte. Des mor- ;eus werd hij naar moeders huis tcrug- ;ebracht. Een gedetineerde te Utrecht moest rijdagmorgen, daar hij nog iets op zijn ,-eweten liad, voor het Kantongerecht Ihicr verschijnen. Daar het de gewoonte zoo iemand voor verveling te vrij varen, ging ook ditmaal een livreiknecht, lias oen rijksveldwachter, met mijnheer nee, die hem voor alle zekerheid de loltbandjes, of te wel boeien had aan- jedaan. Alles ging goed tot aan de liMwstraat, waar het gezelschap hem iloSeling scheen te vervelen. Althans, ïijggooide zijn klompen uit en zoo hard lij kon schoot hij den rijksveldwachter ooruit, die hem natuurlijk aanstonds net evenveel spoed achtervolgde. Op erl Zuid-Singel werd hij door een burger •egrepcn die hem overleverde aan zijn eleider, zoodat hij. zij het dan ook tegen tillen dank, weer diens gezelschap ïoest aanvaarden. Nog langen tijd pro- esteerde hij tegen deze opgedrongen riendschap, door zooveel lawaai te maken, lzfjhet maar mogelijk was. Wat hem venwel weinig hielp. Dr Nutsavotid van Donderdag 1.1. kan alle opzichten geslaagd liecten. Niet- Bgenstaande de zoo gunstige recensies, ie [wij in ons vorig nummer plaatsten ij velen de verwachting hoog gespannen adden, durven wij gerust zeggen, met en [voorzitter van het Nutsdep ar- emient, dat die verwachting nog over- 'o'fen is door hetgeen mejuffrouw Wy- randi heeft gegeven. Ver, zeer vei' iceft ze liet gebracht in de kunst van crzen zeggen. Menig dichter mag het ich toewensclien, dat zijn arbeid door en kunstenares als mejuffrouw "Wybrandi 'ordt voorgedragen. Óp talentvolle wijze eet zij de schoone momenten van elk icht naar voren te brengen. Wanneer wij haar een vers hooren Bggen, dan schijnt ons het gedrukte f geschreven woord dood. Toch hebben wij eene aanmerking en el een zeer ernstige. Wij bewonderen de prachtige frag- lenten van Lioba, die zij ten gehoore tacht; doch de taal, vooral do poëzie in 1 redorik van Eeden is zeer zwaar, m een dergelijke voordracht goed te uunen volgen, ware het eigenlijk wen- ihelijk geweest, eerst het drama van an Eeden te hebben gelezen. Stellig are dan het genot van de voordracht erdubbeld geworden. Daaruit volgt even ®hl dat voor vele toehoorders, de ge- pannen aandacht, die het volgen van en dergelijke voordracht eischt, wel wat i vermoeiend is. We zouden de begaafde nnstenares bij een volgende gelegenheid i overweging geven, hot deel voor de auze te bekorten. Dit is geen aanmer ing, men voelt het, op het schoone cry van Y an Eeden, noch op de wer- elijk meesterlijke voordracht, doch een p het draagvermogen van het publiek, mminste als we dit naar ons zelf mogen fuieten. Dat niettegenstaande dit bezwaar, dat ij ook uit den mond van enkele hoor eis vernamen, Lioba toch met gespannen indacht werd gevolgd moge pleiten oor de prachtige dictie van de „spreek- ler". r Na afloop van de voordracht van de agmenlen uit Lioba werd mejuffrouw l ybrandi namens het bestuur van het ut door mejuffrouw Van der Horst ■rttyn een bouquet aangeboden, een ewijs van hulde, waaraan door liet ubliek met hartelijk applaus instemming erd betuigd. b Ka de pauze werden verschillende lome gedichten voorgedragen, waarbij ejiffrouw Wybrandi toonde dat haar lelton niet alleen voor het ernstige, aar ook voor het schalksche genre )ll»inen berekend zijn. - f 'jè Klaertje op 't IJs" van Potgieter k>nk eenig icuk. Heerlijk mooi word: keil lied van de zee' van Hélène wartli gezegd. Een van de toehoorders verklaarde is hu voor 't eerst iets moois gevonden hebben in de gedichten van deze hrnfster. Wij kregen een overeenkomstige ge- aarwording bij liet hooren van: Turk- he Beeldspraak van de Oenestet. Dit alle poëzie albums' prijkende ge- cht, is zoodanig gemeen goed gewor- 'n, dat het mooie er in verloren gaat >or liet overbekende, door hetconvcn- mecle, doch gezegd, zooals mej. YVy- anili dit deed kreeg het nieuwe be- 'orlijkheid. Innig mooi was ook „Het ihrijvcrke' van Guido Gezelle. Aan het slot van de voordrachten nam hot woord, om op irtelijke wijze de spreekster den dank •n de vergadering te vertolken. We vermoeden, dal het niet voor de Ht° heer zal zijn, dat mejuffrouw 'ybrandi hier optreedt. In het Hbld. komt een uitvoering gezonden stuk voor van den gepens. luit-kolonel van het Indisch leger, ridder M. W. O., tevens redacteur van Do mi litaire Gids, naar aanleiding van de jong ste mededceliug van regeeringswege in de Eerste niaKer in de bekende Assen- sche quaestie gegeven. Wij ontleenenaan dit ingezonden stuk: „Toch zou een ernstig, een grondig onderzoek, juist in deze, zoo hoog gc- wenscht en noodzakelijk zijn; wijl het hier niet enkel betreft een mogelijk onrechtvaardige bejegening van een ambitieus officier, maar een algemeen belang, een recht: het recht van de vrije gedachtenuiting in liet leger, binnen de perken van orde en wclvoegelijklieid. Men zoeke daartoe naar het begin van de beweging, die niet zoo gemak kelijk te vinden is, omdat de beweging zelf dra een samengestelde is geworden, maar met goeden wil toch na te speuren. In den aanvang dan zal men vinden.... liet optreden van ondergeteekende als spreker in de Club te Assen? Neen toen nog niet; want de gcneraal-majoor Prins was dien dag van mijn optreden zelf in Assen en vernam 's avonds in de sociëteit, dat ik een spreekbeurt zou vervullen, waarop hij tegen een der aanwezigen zoo iets zeide als: „Dat kan wel interessant wezenik heb wel lust er heen te gaan". Hetgeen een der aanzittenden aanleiding gaf om te zeg gen: „Doet u dat generaal, dat zullen de luitenants wel aardig vinden". De generaal maakte toen aanstalten om op te stappen, doch ging weer zitten en sprak over do zaak hoen. Aldus mijn berichtgever, die er bijvoegt, dat ver schillende getuigen daarbij tegenwoordig waren en het bericht kunnen staven. (Het was toen Sept.) „De eigenlijke boosheid brak eerst los den 22n December d. a. v., 's nam in Assen bij de hervatting der tactische oefening op de kaart, nadat de generaal- majoor Prins gedurende de ochtend- oefeningen al gelegenheid had gevonden om telkens een uitval tegen De Militaire Gids te maken, 's Nam. dan vond die opperofficier opnieuw aanleiding om in liet bijzijn van anderen smalend zich over De Mil. Gids uit te laten; liet vervolgens luitenant Reitsma ontbieden en begon dezen officier te verwijten het schrijven van het bewuste ingezonden stuk in het Alg. Hbl.; daarna dat die luitenant oprichter en voorzitter was van een debatingclub, den overste Graaf land en met dezen De Mil. Gids bin nenhaalde; dat de generaal dit niet wilde; dat genoemde overste misschien wel het goede wilde, doch het kwade bracht; dat de generaal den luitenant gevaarlijk achtte voor zijn jongere col lega's en hem overplaatste naar Does burg, in welks kleinere omgeving hij minder kwaad zou kunnen stichten. Enz. De luitenant R., nog versch onder den indruk van hetgeen hem ten laste gelegd werd en zich in zijn carrière bedreigd ziende door de bewuste aan- teekening in zijn conduitelijst, dient een memorie van rechtvaardiging in aan den Minister van Oorlog en rechtvaardigt daarin o.m.: zijn houding en gedragin gen in de disputeerclub en het laten optreden als spreker van mijn persoon. „Zou dat gedaan zijn zonder dringende aanleiding? Zonder provocatie van den chef? „Is het aan te nemen, dat R.'s „on bedachtzaamheid (nl. omdat hij het be wuste artikel in het Alg. Hbl. zond) hem voor zijn omgeving gevaarlijk en zijn overplaatsing naar Doesburg nood zakelijk maakte', zooals de militaire autoriteit thans wil doen geloovcn „Er waren getuigen bij het ondeihoud tusschcn den luitenant en den gencraal- niajoor; men vrage bijv. mede-overlegging van de schriftelijke vragen, die den luitenant R. gesteld zijn geworden naar aanleiding van het door mevrouw Reits ma aan den Minister van Oorlog gericht verzoekschrift. Mil men inderdaad op het rechte spoor komen, welnu, ik wees den weg aan: men vrage overlegging van afschrif ten van de conduitelijst van den luite nant, van zijn daarop ingediende memorie van rechtvaardiging en van de hiervoren bedoelde vraagstukken. Maar ten slotte: men lioore den luite nant zelf, door een commissie. Het geldt hier een algemeen belang. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: l>c Jicdcrlanilsciic collectieve I'eiisioeii-Verceiiigiiig. (overgenomen uit „De Fabrieksbode'.) Ofschoon bovengenoemde vereeniging reeds door verscheidene couranten en tijdschriften besproken werd, is zij toch nog betrekkelijk weinig bekend, in ieder geval veel te weinig voor eene vereeniging die zulk een goed en groot doel beoogt. Het doel dezer vereeniging is n.l. niet unders, dan het daarheen^ te leiden, dat niemand meer gebrek zal behoeven te lijden wanneer eenmaal de „oude dag" zal zijn gekomen en liet werken voor liet dagehjksch'brood eene onmogelijk heid wordt. Zal de vereeniging dit grootsche doel bereiken? Ik vrees: nooit geheel. Dit ideaal zal wel door niets anders te bereiken zijn, dan door Staatspen- sioneering. Doch een stap in de goede richting doet de Nedcrlandsche Collec tieve l'ensioenvereeniging ontegenzeg gelijk en die stap zal des te grooter kunnen zijn naarmate meerderen zich bij haar aansluiten en haar steunen door: zich zelve te steunen. Iedereen, 't zij man of vrouw kan z'ch bij deze vereeniging aansluiten en het lidmaatschap kost: niets. Om lid te worden behoeft men zich slechts aan het bestuur op te geven en een pensioenboekje aan te vragen welke aanvrage vergezeld moet gaan van 2o cent als eerste inleg. Deze pensioenbockjes worden uitge geven door de Rijkspostspaarbank. Men kan aan elk postkantoor op dit boekje het geld, dat men voor zijn pensioen ter zijde kan leggen, laten bijschrijven al is het niet kwartjes tegelijk. De Postspaarbank beheert ebt geld en geeft er rente van tot Mei van elk jaar; dan stort zij het ontvangen geld over aan de Levensverzekering Maatsch. „Dor drecht', die telken jare den verzekerden een overzicht geeft van het pensioen, waarop men door de verschillende stor tingen recht heeft gekregen. Het groote voordeel dezer vereeniging ligt nu daarin dat men zich voor elke storting een pensioen koopt, dat niet meer vervallen kan. Is men b.v. gedu rende een jaar niet in staat iets voor zijn pensioen te storten, dan is men liet reeds gestorte geld niet kwijt, zooals dat bij Levensverzekeringen liet geval is. Het eenige gevolg van dat nict-stoi ten is slechts, dat het pensioen in dat jaar niet vermeerdert; verminderen doet het echter evenmin. En ander groot voordeel dezer ver eeniging is, dat men kan storten zoo veel men wil en wanneer men wil. Moet men op gezette tijden eene be paalde premie betalen, zooals bij Levens verzekering Maatschappijen, en komen er voor den verzekerde ïuociclijkc tijden door ziekte, gebrek aan werk of iets dergelijks, hoeveel zuchten worden er dan niet geslaakt, hoer eel slapelooze nachten niet doorgebracht door de zorg oui liet geld voor de premie op den bepaalden tijd bijeen te krijgen, want komt het geld er niet, dan is o schrik beeld ook al het reeds gestorte geld verloren. Niet aldus bij de N. C. P. Y Hier kent men die zorg niet. Kan men door de omstandigheden daartoe ver hinderd, gedurende eenigen tijd niets storten, geen zorgen behoeven L te kwellen: Uw pensioen blijft wat liet bij de laatste storting was en rustig kan men den tijd afwachten, waarop de omstandigheden gunstiger worden en men weer wat af kan zondeien. De vereeniging heet Pensioenvereeni ging, doch is "eigenlijk eene Levensver zekering, waarbij men zelf bepaald hoe veel en wanneer men storten wil en ook wanneer het pensioen in moet gaan terwijl geen enkele storting verloren gaat. YVanneer men zich als lid opgeeft, bepaalt men zelf of liet pensioen moet ingaan op 55, 00 of 65 jarigen leeftijd. Het pensioen, dat door de Maatsch. „Dordrecht" voor elke storting wordt uitgekeerd varieert natuurlijk ieder jaar, b.v. voor eene storting, gedaan op 25 jarigen leeftijd wordt meer pensioen uitgekeerd dan voor eenzelfde storting op 40 jarigen leeftijd. Het is dus zaak zoo vroeg mogelijk met storten te be- ginnen. Door deze vereeniging kan iedereen zich, zoo niet genoeg om op den ouden dag van te leven, dan toch een appeltje voor den dorst verzekeren. Ieder die zijn eigen kost verdient, kan toch allicht, wanneer de goede wil tenminste daai toe bestaat, zoo nu en dan een kwartje afzonderen, zij het dan ook door er zich een klein genot voor te ontzeggen. En het bewust zijn althans zooveel men vermag er voor te zorgen, dat men latei niet anderen ten laste komt, zal een genot zijn, grooter dan wat men voor één kwartje koopen kan. Helaas zijn er ook velen, wien het ten eenenmale onmogelijk ii, iets, wat ook, ter zijde te leggen, daar zij of niet of slechts met groote moeite rondkomen. Voor hen vermag de N. C. P V. he laas niets en zal alleen Staatspcnsionee- ring hulp kunnen brengen. Maar als in afwachting van die aan allen hulpbren- gende Staatspensioneering alvast allen, die nog wel iets afzonderen kunnen, zich aansloten bij de N. C'. P. Y dan zouden er toch alvast heel wat menschcn minder tot last van bloedverwanten of liefdadigheidsgenootschappen komen. En dat was dan toch zeker reeds een groote stap vooruit. Hoe meer personen zich nu aansluiten bij de Y'ereeniging, des te lioogcr premie zal de Maatschappij Dordrecht ook kun nen uitkceion, dus is waar wat ik hier boven zei: Men steunt de vereeniging door zichzclvc te steunen. Nog een ander doel beoogt de N.C. P. V. n 1. om van werkgevers gedaan te krijgen dat zij voor hun personeel storten en op die manier hun een pen sioen verzekeren. Vooral heeft de ver eeniging hier liet oog gehad op de dienstmeisjes die wanneer zij niet trou wen, meestal eene treurige toekomst tegemoet gaan. Zegt nu haar meesteres haar, dat zij iedere week b.v. een kwartje voor haar op een pensioenboekje zal zetten op voorwaarde, dat het meisje hetzelfde loet, dan wordt op die manier reeds veel goeds tot stand gebracht het meisje leert sparen en voor de toekomst zorgen en zal zich meer aan hare meesteres hechten, wanneer zij weet, dat ook die voor hare toekomst helpt •zorgen. En verlaat liet meisje haar dienst, welnu liet gestorte gaat nooit verloren en geen meesteres zal toch wel zoo hardvochtig zijn om spijt te hebben van het gestorte geld, daar zij toch weet, dat het meisje er later toch nut van zal hebben. Het feit, dat een dienstmeisje maai zelden heel lang in één dienst blijft behoeft dus niemand af te schrikken om voor haar wat te storten, men bc- schouwe het eenvoudig als een toeslag op haar loon. Deze vereeniging, opgericht door vrouwen, was oorspronkelijk alleen voor vrouwen bestemd. Daar hot echter on billijk was zulk een groot doel der nicnschheid uit te sluiten, is men van dit oorspronkelijke idee afgeweken en kunnen nu allo menschcn, zonder eenige uitzondering lid worden. Y'eel is reeds over deze vereeniging gezegd en nog veel meer zou er over gezegd kunnen worden, maar het zou mij te ver [voeren er hier nog voi der over uit te weiden en ik eindig dus deze opwekking aan ieder die dit leest om zich bij de N. C. P. Yr. aan te sluiten, met de mcdedeeling, dat het Bestuur bestaat uit: Mevr. de YVed. E. A. Beaujon-Scliill, Presidente. Soestcrberg. Mej. Mr. C'. van Dorp, Daondelstraat 9, den Daag. Mevr. E. M. Melchiorvan Heteren, gewezen Hoofdverpleegster YVilhelminagastliuis Amsterdam. Mej. 1'. Smeding, Verpleeg- ster. Leeuwarden, Mej. L. van Ilaaftcr. 2e. Secretaresse v. li. Hoofdbestuur der Y'ereeniging Tesselschadc te Almelo. Mej. II. van Griensven, Onderwijzeres van eene Openbare School voor M. U. L. O, te 's Hertogeubosc.il. Mej. C. E. de Wilde, Directrice van het Gasthuis te Middelburg. Mevr. C. A. la Bastide Baarslag, letterkundige te Amsterdam, die allen bereid zijn inlichtingen te verschaffen en reglementen toe te zenden. Lijst van onbestelbare brieven enz over de 1ste helft ('er maand Februari Brieven: J. I). Gerritsen, Amersfoort. C. Buis, Edam. Joh. Oskam, 's-Gravenhagc 1'. de Jong, Hilversum. YVed. J. Kup, Sliedrccht. N. Petri, Utrecht. Briefkaarten. J. Planhagci, Amsterdam. Mej. II. Sleussen, id. E. Houtman, Narvik. blijk zullen geven, daarvan zijn wij overtuigd. Maar ook gij, niet sportvrienden, toont dat ook gij liet op prijs stelt, dat het opkomende geslacht hare uitspa aiingen tendienstc stelt voor zulk een doel. YVerpt alle vooroodeel van u a f en riclit uwe schreden morgenmiddag naar het Leusderveld. Gij allen, die zoo mild hebt bijgedragen, waar hot gold het lot van uwe Zuid Afrikaanschc stamverwan ten te verzachten, zult zeker niet ach terblijven, waar het thans geldt uw eigen landgenooten te helpen. Quick I gaat naar Zwolle 0111 een wedstrijd te spelen togen Z. Y'. Y'. van daar, terwijl U. D. i. II naar Utrecht gaat om U. F. C. II vandaal te be strijden. SI'ORT. Menschenvrienden De rubriek „Sport" vraagt voorheden de aandacht van alle lezers. Gelijk liet aan velen bekend is, heeft Dr. Bollaan te Rotterdam het plan op gevat, aldaar een inrichting te stichten, voor genezing van /«paslijders, volgens liet systeem van den onlangs overleden Deensehcn professor Finsen. Gelijk bekend, is de lupus eene der vreeselijkste ziekten. Daar zij voorna melijk heersehl onder de minvermogen den, die zich niet zoo gemakkelijk van goede medische hulp kunnen voorzien, moet er getracht worden hen zooveel mogelijk die hulp te verschaffen. YVelnu, deze gelegenheid doet zich thans voor. Daar voor deze stichting veel geld vereischt wordt, hebben de voetbalver, eenigingen door het geheele land het plan opgevat, de ontree's, die zij morgen 19 Februari bij hunne wedstrijden zullen ontvangen, geheel af te dragen voor deze inrichting. De beide Ainersfoortsche voetbalver- eemgingen Quick en U. D. I. hebben liet geluk, beide op dien dag een wed strijd te kunnen spelen, die hen in staat zal stellen, ook mede te werken voor het goede doel. Quick II zal spelen tegen B. F. C. uit Bussum U. D. I. I tegen A. W. uit Bussum. Dat de sportvrienden het zullen toe juichen, dat de voetbalsport zal kunnen medewerken voor zulk een edel doel, en door een flinke opkomst daarvan Burgerlijke Stand. van 15 tot IS 1'ebr. 1905. GEBOREN: Antonius, z. v. W. van Plurcn en J. Gouw. Sophia Gerdina Helena, tl. v. AV. F. van Waard en G. de Kuiter. Jochern, z. v. L. M. Rie- zebos en C. van den Berg. GEHUWD: F. G. de Jong en E. E. van Roosendaal. J. lloff en P. Pooi t. W. van der Heiden en II. Poort. OVERLEDENMartje Fontein, oud 3 weken. Een lcvcnl. kind van G. van de Ais en T. Mosterd. Piet Wijna, oud 20 jaar. -- Catharina Alida Augusta Gerdina Josina van AVaardt, oud 9 jaar. Een levenloos kind van W. F. van AVaardt en G. de Ruiter. Tot onze diepe droefheid overleed lieden, plotseling, te Amsterdam onze geliefde moeder en beliuwdmoeder ANNA VOS, Wed. don fleer C. TER BEEK. A. YV. VAN DUINEN— Ter Beek. S. J. YAN DUINEN. Amersfoort, 15 Febr. 1905. Stationsstraat. Aanbevelend Muuikuizeii 65 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle plaatsen onder garantie Schouwburg Utrecht. Koninklijke A'ereeniging HET „NEDERLANDSCH TOONEEL", Beschermheer Z. K. II. de Pi ins der Nederlanden. Zondag 19 Februari 1905 Indisch Blijspel in drie bedrijven door J. B. SCHUIL. Regio: YV. 1'. DE LEUR. Gevolgd door: ISlijt'spel in één bedrijf van GEORGES COURTELINE. Regie: YV. F. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer H. KUIJPERS. Aanvang half aelit ure. Prijzen der plaatsen: Baleon f 1.75. Stalles f 1.50. Ie Ampli., Ie Zijloge, Baignoires en 2c Amph.fl..Parterre f 0.75. 3e Ampli. en 2e Zijloge f 0.50. 4e Ampli. en Gaanderij t'0.30. Plaatsbespreking: Voor aandeelhou ders Zaterdag van 10 tot 11 uur, voor het Publick denzelfden dag, met of zonder bespreken, van II tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3