Bruine Teer. 1 Heerenhuis Prima S. J. HOUTZAGER, Advertentiën. III Bouwterrein Opera Italiana, Groote Spui. BOON'S CACAO, J. BOLK, Notaris te Amersfoort publiek verkoopen. Huis met tuin Bouwterreinen, Alr.lp.H.M.p.d.Bergh, Advocaat en procureur, Bergstraat 33. - Twee Weezen, - W. J, BOON Comp. Wormerveer II Barbiere di Siviglia. omi Dat is volkomen juist. Maar Kuyper oorpeclde over het vierde jaar van het vorig ministerie, dat er dan niet veel meer te doen is. In 1900 schreef De Standaard, datT de Troonrede in het vierde jaar zelfe geen belangstelling wekt, alle wetten daarin zijn reclame voor de stembus. Aangenaam zal liet mij zijn als men aiijjnu eens den grooten voorraad sociale wetten van dit ministerie toont. Maar danfkomt men aandragen met de staking. Welnu daarvoor geef ik twee sociale wetten cadeau en als er dan geen ander overblijft, dan is er toch ook niet veel gedaan. Nog een wetje is er nietwaar: het Poslwetje. Dat een dergelijke wet in het vrije Nederland tot allerlei willekeur aanleiding kan geven wie zal het ont kennen. En zit er iets christelijks in de ver beterde uitgaaf van de Drankwet. Er zijn bij de behandeling daarvan oogen blikken geweest, dat zelfs Kuyper niet meer wist hoe hij het had. 't Is te hopen lat die Drankwet nog wat doorwerkt mi ons volk te ontnuchteren van de zegeningen van dit ministerie. Een bepaald christelijke wet is niet l^aespeurcn. Maar toch wel ecnige ver beteringen. Over benoemingen spreek k niet, ofschoon geschiktheid niet num mer een is. Yan waar zou die schrale logst komen. Dat ligt aan de verkeerde lamenstelling der coalitie. Een demo- iraat als Kuyper, gecoaliseerd met de meest conservatieven kan die onmogelijk ivervleugelen, zoodat hij niet in de vroegere richting kan voortgaan. Yan- laar het gebrek aan sociale wetten lie ook in de tweede periode niet komen. Wel de Arbeidswet, maar ook daarin intbreekt het frissche democratische. Eirj door de Tariefwet zullen juist de kleine luyden" getroffen worden, die wet zal zwaar drukken op den mindo- •en iinan. Juist die coalitie moet verlammend werken op iedere regeering. In de eerste aren is een regcering zonder coalitie ieker onmogelijk, ook wanneer de lin- cerzijde aan de regeering kwam. Maar le .vrijzinnigen staan op een zelfden lodem der dogmavrije vrijheid en zoo'n coalitie zou zich moeten richten laar het democratische deel. Dan zou le verhouding heel anders worden en con men voor den kleinen man veel neer verwachten. Het is niet onmogelijk, lat Iwe het beleven, dat ook de anti-rev. veer demokratisch werden. Dr. Kuyper leeft in de Kamer gezegd, dat hij vol trekt niet wil tegenspreken, dat in de oekmnst alle democraten konden samen gaan. Wat heeft men van die vrijzinnigen e wachten? Over de vrijzinnige coalitie 8 nog al veel geschreven en ze is niet ;rg [welwillend ontvangen. De vrijz. dom. lebben zich om het kiesrecht in 1901 tan de Liberale Unie afgescheiden. Ze ïebben hun woord gehouden en een ciesrcchtvoorstcl ingediend. Maar nu noct men van twee kwaden het beste ciozen, of meer en meer afzakken in iet clericaal moeras of met alle vrijzin- ïigen front daartegen maken. Van grondwetsherziening is vooreerst geen succes te wachten, door de Eerste lamer. En nu heeft men gezegd: laat nen aan het eind der periode een voor tel in zake het kiesrecht doen, n.l. om le belemmeringen uit de grondwet te verwijderen Waar het onmogelijk is om njgéén stap daartoe te komen moeten ve practisch zijn eu meegaan met legeuen, die een blanco-artikel willen. Het die coalitie hebben we geen enkele van onze beginselen verzaakt. Bovenaan iet program staat de handhaving van iet Openbaar Onderwijs. Door de ingc- liende wet zal juist hel peil van het inderwijs dalen. Bij de sociale wetten wil men: ouder- lomspensiocn, herziening armenwet enz. 'oo ook verschillende maatregelen be- reffende het defensiewezen, het belas- iugwezing en ten slotte het blanco cieerecbt-artikel. Waar nu de vrijzinnige partijen in ons and zich tot een coalitie hebben aange- lotcn, daar is nog een groot deel, dat laarbuitcn blijft staan: de oud-liberalen. Die partij had tot voor korten tijd geen aires, zoodat men ook geen onderhan- lelingen kon aanknoopen, ik zeg ook net dat dat noodig zou zijn. Maar voor corteu tijd is van die zijde nu een uanifest verschenen, waar ook krachtig ront wordt gemaakt tegen de huidige egeering. Onder de 75 onderteekenaars comt ook voor mr. Sam. van Houten, lie zelfs nu reeds zoover is gekomen lat uitbreiding van kiesrecht moet komen. rVij, die met die liberalen niet meer :onden samengaan omdat hun tempo eBangzaam was, wij die meer voor le kleine luyden willen doen, wij rkennen dat in de laatste jaren allen laar links zijn opgeschoven en ik vlei ne dat wanneer er een linker meerder- leid zal zijn gekomen, er ook wel een pervatieve minderheid zal zijn, die echter steeds meer naar links zal gaan. De huidige regeering is een ramp voor ons volk en wil den staat brengen onder een klein kerkje. Dat dat nog kan zijn, behoeft ons niet te verwonderen als we denken aan de 19 eeuwen lange over heersching van kerk en geestelijkheid over de kleine luyden Maar het „daghet in het Oosten". Meer en meer begint men er zich aan te ontworstelen. De strijd zal heftig worden. Ds. Talma zei in den Haag dat de Christelijke partijen vereenigd zijn door hun liefde, de vrij zinnigen door hun haat. Een dergelijk uitspraak kan alleen opkomen ineen zwarte zielen ik zou haast zeggen, zooals de waard is vertrouwt hij zijne gasten. Maar moet het heen als elke secte een school voor zich moet hebben en do kinderen daar al loeren, dat zij beter zijn dan andere. Het program der coalitie is poover, maar dat is een verdienste. Geen der beide partijen heeft iets opgeofferd van zijn eigen standpunt. Zoo gaan we den strijd tegemoet. Gelukkig dat de belangstelling in de politiek groot is. Laten we wel begrijpen waarom het gaat. Het gaat om de. een heid van ons volk. En tevens om het waarachtig welzijn. Tal van nooden moe ten worden gelenigd, niet alleen van de arbeiders maar ook van onzen midden stand. Gelukkig dat op tal van plaatsen jonge krachten voor de vrijzinnige be ginselen strijden, dan is de toekomst nog niet hopeloos. Ons volk is 'in meer derheid vrijzinnig, wanneer men slechts in aanraking met het volk komt, wan neer men ze wijst op de gevaren die dreigen, maar het ook niet verblindt met schoone beloften. De moed behoeft niet te worden opgegeven. Woeker met uw tijd, wek uw vrienden en kennisson op, om het Ncderlandschc volk te verlossen Van de dwingelandij van kerk en geeste lijkheid om te blijven een vrij volk zooals het altijd is geweest. I» e b a t. Aan het debat werd deelgenomen door de heercn Wijnia, Yan 't Yeer en Stijnman. De heer Wijnia is verwonderd, dat de spreker bijna over niets heeft gespro ken dan over hetgeen deze regeering al of niet heeft gedaan, en slechts kort hoeft gesproken over het coalitieprogram. We hebben niets anders gehoord, dan over oude plunje, maar dan vraag ik: hebben de vrijz. dem. ook geen oude plunje. Die hebben toch ook moeten schikken. Verder spreekt spr. over enkele pun ten van het coalitieprogram, als verhoo ging van successierechten en tracht aan te toonen, dat van de verdraagzaamheid der openbare school niets terecht komt. De hoofdkwestie waar het tegenwoordig om gaat, aldus spr., is de wereldbe schouwing, of wij in Christus beschouwen God's zoon. De heer S t ij n m a n wil een vraag stellen en wel deze: stol dat de vrijzin nige coalitie de overwinning behaalt en we krijgen in hot laatst der periode een blanco artikel en als de Liberale Unie zich dantegen algemeen kiesrecht ver klaart, wat hebben we dan? De heer van 'tVeer vraagt: wanneer het voorkomt dat de soc-demo- craten een candidaat stellen in dit district en er komt een oud liberaal candidaat, wat zullen de vrijzinnigen dan doen? Repliek. De heer Zelverder zegt, dat het zijn taktiek is om niet over het coalitie program te spreken. We hebben nu Februari, en deze vergadering is een voorposten gevecht. Ik wijs nu juist op het gevaar van de huidige regcering, wat wij wenschen komt later wel, ais we in de verkiezingen zijn. Wat het kiesrecht betreft: wij zijn ons gelijk ge bleven en Dr. Kuyper heeft juist zijn rokje oingedraaid| De Dr. Kuyper van 1894 verklaarde in 1901, dat van hem bet kiesrecht niet te wachten was. De vrijz. dem. hebben steeds gestreden voor het kiesrecht en hopen steeds dezelfde te blijven. Waar is de oude plunje van de vrijz. dem.? Dat is een naieve vraag. Wij hebben geen oude plunje en dus ook niets op te bergen. Bij de vrijz. dem. is de coalitie niet met algemeenc stemmen aangenomen. Zeker, maar wat zegt dat? Toch zeker niets tegen het program. Dan heeft de heer Wijnia gesproken over AllardPierson, dat was onze oude plunje. De heer Wijnia. Uw geestelijke vader heb ik gezegd. De heer Ze 1 ve 1 der. Zoo hoog klimt mijn stamboom heusch niet op. Dan die verdraagzaamheid op de openbare school. Hoe kan dat heeft hij gezegd, als je zooveel partijen hebt. Dat is niet juist. Yan de sociaal-democraten is een groot deel van de bijzondere school en Kuyper is een product van de openbare, dat gaat over en weer. Onze eenheid moet zijn de democratie, één in het streven naar betere toestanden zoowel intellectueel als moreel. De eed is eigenlijk geen fijn puntje, maar dat heb ik ook nict^gezegd. Ik heb alleen gezegd,'dat de heeren het niet eens konden worden over de open baring. Men is christelijk als men in Christus Gods zoon beschouwt. Daar heb ik niets tegen, maar is dat een waarborg om de economische en politieke belangen aan die mannen te vertrouwen. Eed, doop eu sacramenten zijn maar ondergeschikte punten. Verkondig dat eens, als uw chefs erbij zijn, dan zult ge eens wat hooren, vooral als Kolkman er bij is. Vrijheid, gelijkheid en broeder schap is ontstolen aan het Evangelie. Maar nu zou ik zeggen dan kunnen we daar alles uit halen. Ze zullen er wel instaan die woorden, maar toch niet in het verband van 1789. Uw vrijheid bedanken we voor, wij willen een moderne vrijheid. Ik wil ook wel aannemen dat Modder man een broddelwet heeft gemaakt; spreekt dat nu goed dat dit ministerie een broddelwet in 't kwadraat heeft ge maakt. De ongevallenwet moest mooi worden gemaakt met de hazenpeper van Dr. Kuyper. Denk maar eens aan het groot amendement, dat heeft de wet volkomen bedorven. Nu de heer Stijnmam. Wanneer in de Kamer, die komen zal, een meerderheid is links, dan krijgen wc een blanco artikel. Dan wordt de Kamer ontboden eu dan zullen de conservatieven zich nog wel eens bedenken om zich tegen de meerderheid van het volk te verklaren. De vraag van den heer van 'tVeer kan ik niet beantwoorden, dat hangt van de candidaten af. Ik weet daar niets van, die vragen kan men alleen beant woorden als men voor het geval staat. Voorop moet echter staan, dat deze meerderheid vernietigd moet worden. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. Bfederlandsche Vereen iglug tot hulp aan Lupuslijilers Door eigen waarneming zult gij mis schien niet geheel onbekend gebleven zijn met de vreeselijke ziekte, Lupus (Wolf) genaamd, welke dikwijls den on- gelukkigen lijder geheel misvormt en uit de Maatschappij stoot, wijl zijn lijden jaren lang pleegt te duren. Het verdient de aandacht dat deze huidaandoening geenszins door ongebonden leefwijze of onvoorzichtigheid veroorzaakt wordt, maar het ongelukkig slachtoffer aantast, zonder dat in de meeste gevallen de oorzaak van het lijden kan worden op gespoord. Gij kunt dus nagaau welk zwaar zedelijk lijden den ongelukkige treft, die na tal van vergeofsche pogin gen meestal de behandeling moest op geven en in de ergste gevallen zich zooveel mogelijk verborgen houdt, om niet te gevoelen hoe hij door zijne kwaal, die hem zelfs niet eens de verlossing door den dood brengt, ieders afschuw opwekt. In werkelijkheid kende men voor deze ziekte tot voor korten tijd, geene behan delingswijze, die niet met zooveel pijn gepaard ging, dat zij reeds daarom dik wijls niet kon worden toegepast, zoodat de geneesheer dan onmachtig den langzamen, zedelijkeu, physieken en maatschappclijken ondergang zijner patiënten moest gadeslaan. Hierin is thans gelukkig verandering gekomen en heeft de pijnlooze licht- genccsmethode, door den Deenschen hoogleeraar Finsen uitgevonden, in de behandeling dezer ziekte eene zeergroote verbetering gebracht, terwijl op den zelfden grondslag andere eenigszins af wijkende behandelings-methodcn even eens worden beproefd. Aan elke geneeswijze dezer langzaam voortwoekerende kwaal blijft evenwel het grootc bezwaar kleven van zeer langdurig en zeer kostbaar te zijn, en dit bezwaar klemt te meer, doordien, ofschoon lupuslijders in elke klasse der bevolking worden aangetroffen, de ziekte in evenredigheid, hoofdzakelijk minver mogenden aantast. Deze zijn niet alleen onmachtig de kostbare behandeling te betalen, maar evenmin in staat gedu rende den langen behandelingstijd in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. Zoolang de pijnlijkheid oener behan deling het hoofdbezwaar bleef, moest men zich wel hierbij neerleggen. Nu echter is de wetenschap zoover gevor derd, dat met zeer groote kans op ge- heele genezing der lijders, een streng wetenschappelijke behandelingswijze zou kunnen worden toegepast, indien dit niet afstuitte op hunne geldelijke onmacht. Wij ïueenen daarom, dat het oogenblik is gekomen een beroep te doen op den bekenden milddadigheidszin onzer land- genooten tot redding van de ongeluk- kigen en tot behoud van menig men- schenleveu voor de maatschappij. Dit is het standpunt waarop zich do Yerceniging stelt, wier statuten wij u hierbij aanbieden. Zonder op medisch gebied partij te kiezen tusschen de verschillende behan delingsmethoden, en zonder de eene inrichting boven de andere te willen begunstigen, is het alleen en uitsluitend ons doel de geldmiddelen bijeeu te bren gen óm in geheel Nederland den strijd tegen den Lupus ernstig aan te binden, en om minvermogende landgenorten in staat te stellen gezondheid, levenslust en werkkracht terug te krijgen. Wij vertrouwen, dat gij ons hierbij uw steun niet zult onthouden en daar van zult willen doen blijken door nevens gaand inteekenbiljet ingevuld te doen toekomen aan den heer Th. J. van Haren Noman, penningmeester onzer Yerceni ging, aan het adres van zijn kantoor, Keizersgracht 313. Het Bestuur der Ned. Aer. tot llulp aan Lupuslijders, Prof. S. MENDES DA COSTA, Voorz. Th. J. v. HAKEN NOMAN, Penniugm. Dr. C. W. BOLLAAN, le Secret. W. J. v. HAKEN NOMAN Jr., 2e Morgen gaat U. D. I. I naar Utrecht om een competitie-match (3e klasse N V. B.) te spelen tegen U. V. Y. I vandaar. Indien deze wedstrijd in 't voordeel van U. D. 1. eindigt, is zij kampioen. U. D. 1. II ontvangt op haar terrein B. V. Y. uit Baarn tot het spelen van ecu friendlygamc, terwijl Quick I en II zich eveneens zullen meten ineen oefen wedstrijd. Quick I is, door het winnen van den wedstrijd op Zondag j. 1. kampioen van hare afdeeling (2e klasse N. Y. B.) ge worden. Burgerlijke Stand. van 22 tot 25 I'ebr. 1905. Geboren: Antje d. van J. Schaap en T. M. van der Put. Jannetje, d. van G. Zwart en N. van Uussehotcn. Nicolette Wilhelmina, d. van N. W. van Woudenberg en T. Steinvoorte. Ondertrouwd: E. J. Ruitenberg en J. W. van Gelder. Gehu w dC. de Graaf en E. Ade laar. J. van Minnen en H. Venhorst. Overleden: Jan Tiggelavcn oud 1 maand. Johan Frederik Veenendaal, oud 2 weken. Isaac van Doorn, oud 80 jaar wed. van II. Yonk. Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze moeder eu bchuwdmoeder be tuigen wij onzen hartelijke» «lank E. v. d. PLANK—Bonk J. v. d. PLANK. Amersfoort 24 Eebr. 1905. Allen «lie iets te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van JL. VVV WIJNGAARDEN, Arn- hemsche weg 41. llcngdelijk werk bij billijke prijzen. iu fraai gedecoreerde Bussen. K'. inh. f 1, X 99 99 7n - 0,85. zal in liet Hotel „DE ZWAAN" aan de Utreclïtschestraatte Anierifoortop IHns «lag 7 Klaart 1905's avonds 7 uur Geuieeuto Amersfoort niet tuin in de Huurhuizen, Kadaster Sectie E No. 1873, groot 3 aren, 50 centiaren. In huur bij den WelEd. Heer E. G. ÜRENTH tegen (400.'sjaars, tot 1 Mei 1906 of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. Te bezichtigenDonderdag 2 en Maandag 6 Maait a.s. van 113 uur. II aan het Monnikenpad No. 23, groot 4 aren, zuidelijk afgepaald, deel van Kadas ter Sectie B No. 1782. naast Koop II groot 3 aren, 10 centiaren, noordelijk afgepaald deel van Sectie B No. 1782. Massa van Koopen II en III. IV Zeven perceeleu zeer gunstig gelegen aan den "VVoestijger- weg tegenover de Kleine Gasthuislaan, allen uitgemeten en afgepaald ter breedte elk van 11 meters en ter diepte van 6377 meters, deel uitmakende van Sectie 13 Nos. 377 en 2102. No. 1 het zuidelijk perceel groot 9 aren, 20 centiaren. No. 2 noord daarnaast groot 7 aren, 90 centiaren. No. 3 noord naast 2 groot 7 aren, G5 centiaren. No. 4 noord naast 3 groot 7 aren, 35 centiaren. No. 5 noord naast 4 groot 7 aren, 10 centiaren. No. 6 noord naast 5 groot 6 aren, 80 centiaren. No. 7 het noordelijk perceel groot 6 aren, 50 centiaren. Massa van Nos. 1 tot en met 7. Aauvaarding op den dag van de be taling der koopsom 7 JUNI 1905. Schouwburg Utrecht. II o 11 a n (1 s c h Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBORN. Zondag 2ti Februari 1905: Op algemeen veelvuldig verzoek: Beroemd Drama in 8 Tafereelen van d'ENNERY en ANICET BOURGEOIS. Regie: A. SAALBORN. Orkest onder leiding van den Heer 11. KUIJPERS. Aanvang half acht ure. Schouwburg Utrecht. Dir. Cav. M. DE IIONDT. MAANDAG 0 MAART. Slechts een enkele opvoering van Opera in 4 atti di ROSSINI. Met medewerking van Sigra Guilia Allen, de Prima-Donna v./h. St.-Carlo Teatro te Napels, Sigr DE ANGELIS, Basso Primo, eu Sigr SI1 .VESTRI, Ba riton, als Figaro. Overal niet hel grootste suc ces oi»gevoer«l.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3