Filiaalhouder Soepgroenten, DE THEE JAPONSTOFFEN ROYALE WORCESTER Advertentiën. J- van Gsnderen, GEZ. VAN GOOR, G. OUDRAAD, btgaren - Tabak - Koffie - Thee, Een geheelen inboedel. Gedroogde Brillen en Pince-nez Vraag: van OTTO ROELOFS Zn., J. van Genderen, G. H. VAN DAM, American Corsets. kwam niet, ofschoon gelukkig het aantal bezoldigde personen werd gebracht van 11 op 2S. Ook werd gezorgd voor betere oplei ding, terwijl de kweekelingen werden afgeschaft, althans in zooverre dat ze niet meer als zelfstandige leerkracht in de school werden gebezigd. Daarna begon de vereeniging te ver slappen. Men achtte het beginsel van bet openbaar onderwijs gewaarborgd. Maar reeds in 1880 kwam de strijd er tegen. Door dien strijd voor verbeterd schooltoezicht heeft men wel eens de meening verkondigd dat .Volksonder wijs" vijandig stond tegenover het school toezicht. Dat dit volstrekt niet waar was blijkt zeker wel uit het feit, dat tal van van leden het schooltoezicht behoorden tol de ijverigste leden onzer vereeniging. Het hoofddoel van „Volksonderwijs" is belangstelling voor dat ouderwijs te wekken bij het groote publiek. Dat dat dringend .noodig is bewijzen zoovaak de courantenberichten, die ons met schaamte moeten vervullen. Lezen we niet bijv. hoe iiirVenlo vele kinderen geen school konden bezoeken omdat het gemeente bestuur er op rekende, dat er wel een bijzondere school zoo komen. En zeg nu niet, dat isjn het donkere Zuiden, In Rotterdam immers was voor 3000 kinderen geen plaats te vinden op de schalen. Eu lozen we niet hoe in Naaiden en elders oen schoolgeld vastgesteld wordt, ondoordacht of misschien al -te goed doordacht, waardoor ouders niet in de gelegenheid zijn hun kinderen onderwijs te doen. genieten. Onderwijzers i komen dagelijks in 't gedrang en. oud.erwijzersvereenigiugen doen alles om daar tegen op te komen maai' zou het niet veel beter zijn als een corporatie van ouders daartegen opkwam?. Zoo is pr veel te doen voor onze vereeniging als we maar overal onze vertakkingen hebben. Ee.n andere oorzaak voor achteruit gang was hot paniculiérisme. Afdeelingen scheidden zich of omdat ze meenden af zonderlijk beter voor hun belangen te xunnen opkomen. Dat is een verkeerd beginnet Juist door steun onderling gaat er veel kracht uit van de vereeniging. Bij de. wet van '78 was heel wat be reikt maar veel was er onbereikt. Bewaarschool- en voorbereidend onder wijs, voortgezet onderwijs, vakonderwijs, er wordt niet van gerept. Belangen van abnormale kinderen werden voorbij ge- zién. Ge leest in de wet wel, abnormale kinderen vallpii er buiten, maar van bij zondere zorg is geep sprake. Een ander punt dat voorbij werd ge zien was liet ontbreken van leerplicht in de wet Kappeyne. Alles liet men weer aankomen óp zedelijke middelen. Een gyoot voordeel was het kleiner maken der klassen en het afschaffen van kweekelingen als leerkracht maar riiéh zag voorbij dat daardoor ook een verbetering had moeten volgen van de positie van den onderwijzer. Alleen de naam hulponderwijzer werd veranderd in onderwijzer. Er bleef dus nog veel werk voor de vereeniging en gelukkig bleven er van de 12000 leden nog een 2000 over. Men bleef ageeren voor leer plicht en men mag aannemen dat bet ontwerp leerplichtwet uitgewerkt door een commissie van drie bekwame man nen, in den tijd dat mr. Goeman Bor- gesius voorzitter was van „Volksonder wijs" zeer veel1 stof heeft geleverd voor de latere leerplichtwet. Verder1 heeft de Vereeniging steun gegeven''tón de schipperskinderen en is ceil begin gemaakt door vele afdeelingen 'met de oprichting van vacantia koloniën, Ik wil nu verder het program nagaan en Hél' en daar kantteekeningen maken. De Vereeniging „Volksonderwijs", gevestigd te Amsterdam, stelt zich ten doet:'"' a.' de algemeene volksontwikkeling te bevorderen en' in liet bijzonder de belangstelling in het volksonderwijs te wekken en levendig te houden. Dit tracht de vereeniging te bereiken doori'het uitgeven van een orgaan, dat vroeger eens per week verscheen, maar thans óp ongeregelde tijden uitkomt, en verder door 't uitgeven van andere ge schriften op onderwijsgebied. b. toe te zien, en, waar noodig, te bewerken dat werkelijk overal in het llijk van overheidswege voldoend open baar lager en herhalingsondcrwijs ge geven worde,voor alle kinderen toe gankelijk. Zoo heeft de Vereeniging in combi natie met' de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een commissie gevormd voor het herkalingsonderwijs. In vele plaatsen hetft die gemengde commissie aanwij- zigingen gegeven voor de inrichting van het herhallugsonderwijs. c. de overtuiging te versterken dat goed lager en herhalings- of voortgezet onderwijs voor ieder noodig is; d. op nauwgezette uitvoering van de Wet op het Lager Onderwijs en van de Leerplichtwet toe te zien, en, waar bij hare toepassing leemten of gebreken zich openbaren, die ter kennis te bren gen van de bevoegde macht en zoo noodig op aanvulling of verbetering aan te dringen; e. de openbare meening te winnen voor eene uitbreiding der Leerplichtwet in den zin van: 1". leerplicht tot het 14de jaar; 2". regeling van den betaalden kinder arbeid in overeenstemming met den leerplichtigen leeftijd; 3°. verplicht hcrhalingsonderwijs tot ten minste het 16de jaar. 4°. verplichting der overheid tot liet verstrekken of doen verstrekken van klccding en voedsel aan schoolgaande kinderen, die daaraan behoefte hebben en voorzoover daarin niet voldoende op andere wijze wordt voorzien; door haren invloed het opvoedend karakter der school te handhaven en samenwerking van huisgezin en school aan te kweeken. Vooral dat laatste, samenwerking tus- sclien [school en huis is nergers beter te bereiken dan in Volksonderwijs. In onze afdeelingen komen de ouders met. de onderwijzers samen en zeker zullen tal vaii onderwijzers genegen zijn om zaken van onderwijskundigen aard te bespreken. g. te ijveren voor eene behoorlijke bezoldiging en betere opleiding van het onderwijzend personeel, voor invloed van den klasse-onderwijzer op de regeling en inrichting van het onderwijs en voor pensioneering van weduwen en vveezen van onderwijzers; h. te ijveren voor eene inrichting der scholen welke aau de billijke eischen van paedagogiek en hygiëne beantwoordt. Dc Friesche vereeniging heeft van liet begin o( aan in haar vaandel ge schreven: verheffing van den onderwij zers-stand. Al is daar al een 25 jaar over heen toch staan de onderwijzers nog lang niet op dat peil, waarop zij krachtens liun ontwikkeling recht hebben Tal van andere personen: ambtenaren bij de belastingen, bij de posterijen, of ficieren enz. zijn financieel in veel betere conditie terwijl de gevraagde kennis toch vrij wel gelijk is. Men eisekt van den onderwijzer veel, zijn werk is hoogst belangrijk en liet moet geschieden door een [man met blijheid van geest. Dat kan niet de man die gekweld wordt door dagelijksche zorgen. Armoede is geen schande, maar de fatsoenlijke armoede, waaronder nog tal van onderwijzers in Nederlandgebuktgaan is wel eenschande, niet vooi hen, maar wel voor Nederland. En wat do scholen betreft, die zijn nog lang niet altijd, zoonis ze moeten zijn. In 't buitenland voldoen dc gebou wen aan veel hoogere eischen dan in ons land. Om slechts een ding te noemen, bijna nooit treffen wc voldoende speel plaatsen aan, waarvoor in liet buitenland steeds goed gezorgd wordt. Eu terwijl in Amsterdam bijv. proeven worden ge nomen met speelplaatsen op de daken, is dit iets wat in liet buitenland al lang bestaat. Verder geeft het program nog aan: i. bevordering eener wettelijke rege ling van het voorbereidend onderwijs; behartiging van bet onderwijs aan achterlijke kinderen; k. bevordering van het voortgezet onderwijs [in de richting van vakonder wijs in dc herhalingsscholen, door land bouw en umbachtsonderwijs, door in dustrie en handelsscholen en door kook- cn huishoudscholen, benevens zeevaart kundig onderwijs; l. bevordering van een betere aan sluiting van gymnasiaal en middelbaar aan lager onderwijs. Ik wil U thans nog iets meedeelen over het werk dat een afdccling al zoo kan doen. Onder de ijverigste afdeelingen van den laatsten tijd behoort Amsterdam. Om de belangstelling levendig te houden is het noodig veel werk aan te pakken en dat doen we in Amsterdam ook. Dc atdeeling Amsterdam heeft een rapport uitgegeven over het voorberei dend onderwijs. Dat lijvige rapport is een aanklacht tegen de maatschappij die nog tal van kinderen verwaarloost. Dat rapport heeft succes gehad. Welis niet alles bereikt maar de schoolcom missie heeft tocli een subcommissie be noemd voor het bewaarschoolondenvijs. Verder heeft zij een gids uitgegeven voor ouders wier kinderen de school verlaten. De afdeeling bracht gelden bijeen o:n kinderen die wegens ziekte de school niet kunnen bezoeken, thuis les te laten geven. In dat opzicht is veel goeds ge daan. Een kind kreeg een sportkar, een ander komt bij den onderwijzer. Een meisje was er van tien jaar, dat niet ge vaccineerd was omdat de dokter het kind daarvoor te zwak vond, en ont vangt nu thuis met succes onderwijs. De oproep om steun daarvoor onder vindt veel steun zelfs van R. K. zijde. Voor richtige uitvoering der leerplicht wet geeft de afdeeling aanwijzingen aan de ouders. Het Rapport over spraakge- der raadsleden B. on IV. verzocht heeft die zaak beter te regelen dan thans het geval is bij het instituut Kingma. Ein delijk zond ze tal van adressen aan den Raad in zaken van onderwijskundigen aard. In don laatsten tijd is de vereeniging zeer vooruitgegaan. In Mei 1904waren er 2100 leden en ook de financiën ston den zeer slecht. Er werd toen besloten propaganda te maken. Het aantal leden is gestegen tot 7000 en het aantal af deelingen van 39 tot 70. Op don duur kan de vereeniging echter alleen werken wanneer het aantal leden, zeer groot is. De contributie is niet hoog. In dc meeste nfd. van f 1 tot f 2. Ook kunnen leden van arbeirlcrs-ver- ecnigingen tegen lagere contributie lid worden. Verhooging van contributie willen we niet', daar de vereeniging alle klassen moet omvatten. We moeten dan ook minstens het cijfer bereiken van wat we vroeger hadden. Nu de toekomst. Ik wijs op de nog niet afgeloopen actie tegen de onder- wijsnovelle. Zoolang de beslissing niet is gevallen moot die actie blijvon voort duren. Aan den vooravond van de eindstem ming zal in vereeniging met verschillende onderwijzersorganisaties een vergadering worden gehouden om nog eens op de gevolgen van de wet te wijzen. Heel veel succes zullen we niet heb ben, maar de nu aangebrachte wijzi gingen zullen toch wel een gevolg zijn van die actie. De wet wordt vrij zeker aangenomen. En dan komt een tijd van krachtige actie vooi* ons. Evenals onze tegenstan dcis na '78 moeten we zonder ophouden gaan werken om ons dool te bereiken. In dc praktijk zal een gevolg van de wet zijn het verdwijnen van de Open bare school in veel plaatsen. En dan komt een tijdperk van arbeid voor onze vereeniging. NVe moeten die ouders steunen die geen gelegenheid hebben hun kinderen te zenden naar de school die zij verlangen. Er is meer. De betere aansluiting tusschen verschillende takken valt onderwijs. Er bestaat een ineenschake- lings commissie die met gewichtige voor stellen zal komen en dan moet der ver eeniging mee kunnen spreken. Ons ideaal is: Goed volksonderwijs voor allen. Wij moeten alle sluimerende talenten tot hun rechten trachten te doen komen. De tijd van de 17e eeuw, toen men van scheepjongen tot admiraal opklom is voorbij, maar toch moet de regeering het pad effenen, dat ieder zich kan ont wikkelen naar zijn talenten. Vanwege het rijk moet gezorgd worden dat overal in geschikte middelpunten scholen ook vakscholen ontstaan die bezocht kunnen worden door alle om woners der steden. Dat heel veel illusiën waarvan jeug dige eerzucht droomde niet verwezenlijkt zullen worden spreekt van zelf maar de algemeene ontwikkeling, de volks ontwikkeling zal er bij winnen. In het buitenland acht men ons om hetgeen we vroeger zijn geweest maar niet om het tegenwoordige. In Londen zag ik op een leerplan vele talen maar Nederlandsch ontbrak; zoo ook in New- York. Een voornaam punt is de verbeterde zorg voor misdeclden. Op dit gebied is voor onze vereeniging veel te doen. In verschillende landen zijn reeds scholen voor die kinderen, die met de beste resultaten werken. Waarom dat Lier ook niet? vraagt men. In ons land be staat vrijstelling voor blinden en doof stommen van leei'pliclit in Engeland juist 2 jaar langer. Ook bij de kinderwetten is voor Volksonderwijs een taak en de lijst van onderwerpen is daarmede vol strekt niet uitgeput want steeds zullen er nieuwe vraagstukken telkens en tel kens weer oprijzen. Laat ons dan klaarstaan om met een koel verstand en een warm hart te doen wat we tedoen vinden. Wij levenineen democratie, maarivieijyertvooruitbreiding van kiesrecht wie telkens meer wil geven aan het volk speelt een gevaarlijk spel, wanneer hij niet tevens strijdt voor beter onderwijs. Strijdt niet alleen, maar strijd met ons samen, alleen gezamelijk kun nen we wat groots bereiken. Volkskracht gaat uit van volksont wikkeling en volkskracht is een voor waarde voor onze onafhankelijkheid in de toekomst. Nadat Ds. Busch Keiser den spreker een woord van dank had gebracht deelde hij mede, dat het in de bedoeling lag aanstonds een afdeeling op te richten. Staande de vergadering traden een 30 tal dames en heeren toe, zoodat de afdeeling Amersfoort vau „Volksonder wijs" is opgericht. Voorloopig zal als secretaris fungeeren de heer W. C. Oostevman, van Asclr van Wijckstraat 17, bij wicn men zich als lid der afdeeling kan aanmelden. Burgerlijke Stand. van 8 lot li Maart 1905. Geboren: Elisabeth Johanna, d. van 1'. M. Chr. van Beek en J. 11. Gnocclii. Johannes Marines, z. van A. A. Montaubau en J. de Weijer. Maitinus Leendert, z. van J. Boshuizen en A. G. II. Kwast. Arendje Evertje, d. van A. Adeina en J. Arisscn. - Cornelia Jacolia, d. van J. Hartman en J. Fontein. Cornelis, z. van G. van de Bult en F. II. Bauer. Thoodorus, z, van C. Bonzei en R. K. van den Bijtel. Hendrik Dora Johanna, d. van II. Schuurman en J. vau Gelder. Ondertrouwd: O. V. Gerritsen en C'. II. Teengs. Gehuwd: E. J. Ruitenberg en J. W. van Gelder. O v e 11 e d e n Alijda van Straten, oud 7 maanden. Jacobus Gerardus dc Waal, oud 4 maanden. Hendrik de Kruid, oud 31 jaar, echtgenoot van A. van Dijk. - Adriana van Mourik, oud 21 jaar ongeil. Hendrik van Bokkum, oud 84 jaar, weduwnaar van 11. Hoppemeis. Johannes Cornelis Luugen, oud 76 jaar. Ondertrouwd C. V. GERRITSEN en C. II. TEENGS. Volstrekt eenige an algemeene kennis geving. Wegens familieomstandigheden kunnen geen bezoeken worden afgewacht. Amersfoort, 9 Maart 1905. Allen die iets te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van f., VAIV WIJNGAARDEN, Arn- hemsche weg 41. Deugdelijk werk bij billijke prijzen. Gevraagd voor de Hofstede OL'D-BUSSUM. Hygiënische melkerij. Brieven franco Oud Bussum Explt. No. 117 Naurdon. ZIllDSIKUBL «4. Op nader te bepalen datum in de maand April zal dooi Notaris A. N. .1. VOS, tc Amersfoort in hot koffiehuis M«lc Arend", aan de© Arnhemschem wogtc Amersfoort in het openhaar wor de u verkocht (ioedcren kunnen worden bijgebracht mits zicli aanmeldende bij don Y e n- dumeester J. J). LAMMERTSYAX BLERJ'jN, Langestraat, Amersfoort. per ons l?i' ceut. Verkrijgbaar bij Arnhemschestraat R~>. Telephoon 104. in Goud, Double, Zilver, Nikkel en Staal. Reparatie- on Slijpiiiricliling voor Itrillrii. BRILLEN op voorschrift van li.li. Doctoren bij U F. A. UKOEKIIIUKFA'. Instrumentmaker Langestraat 4 2. Schouwburg Itrcclil 11 o 11 n n il s c li Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBOKX. Zondag 12 Maart 11I05: INKWARTIERING of Overal soldaten. Militaire Blijspel in 5 bedrijven van G.- VON MOSER enF. Van SOIIöNTIlAN. Vertaling JAC. DE VOS. Regie: A. SAALBORN. Orkest onder leiding van den lieer H. K PIJPERS. Aanvang hall' acht ure. Holle ver anelers. Monsters verkrijgbaar bij Arnheiiiscliesti'aat 35. Telephoon 104. in zw art en gekleurd in zeer groote versclieidenheid. Atelier tot vervaardiging aller DAMKS CONFECT1E onder zeer bekwame leiding. DAGHEMDEN NACII1 HEMDEN PANTALONS LIJFJES in ongeëvenaarde keuze, keurige modellen en prach tige afwerking. Men onder zoeke en vergelijke de prijzen! Verder groote keuze in alles wat tot liet witgoedvak behoort, als Tafellakens, Servetten, Handdoeken, alle soorten keuken doeken, Sloopen, Lakens, enz. enz. AANBEVELEND, LANGESTRAAT Roval Worccst American Cprsete Oudcrgctcckcndeu berichten de ONTVANGST valt alle modellen vau liet DitC'orset voldoet aan allecisclicu aau een goed corset gesteld. Daar door is het model geschikt voor ieder figuur. Aanbevelend, GANGES T RAAT 75.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3