Advertentiën. BiljarcWenceurs J. W. de Vaal, Vereeniging „Voor de JCunst." Sociëteit Amicitia. „Volkshuisvesting." R. J. van Eimeren COIFFEUR. POSTICHEUR, Specialiteit Dameshoofdwassching. Daarna wordt de stemming over de iitikclcii voortgezet. Bij art 46 stelt de heer Plomp een deine wijziging voor die z. d. en z. h. t. wordt aangenomen. De heer Van Duinen. Mijnheer le Yoorz. ik wensch art. 48 te laten -ervallen en stel een nieuw artikel voor. )e heer Van Duinen leest hierop een litgebrcid artikel voor, houdende bepa- ingen over 't bouwen van fondementen >n kelders in verband met den stand an 't grondwater in 't Oostelijk en SVestelijk deel der stad en over 't op rekken van muren. De lieer Visser wijst erop, dat en dergelijk ingrijpend voorstel in de fdeelingen had behandeld moeten worden De Vo o r z. verzoekt om schriftelijke Indiening van 't voorstel. De heer Hamers acht dit voorstel niet rijp voor behandeling. De lieer Gerritsen dringt om de zelfde reden op intrekking van 't voor stel aan. De heer Van Duinen. Door een vergissing in de oproeping voor een af- dcelings-vergadering, heb ik dit voorstel niet in de afdeeling verdedigd. Ik betreur het dat deze ui. i. hoog noodige bepa lingen niet iii de verordening zullen opgenomen worden, maar ik zie de bezwaren voor oogcnblikkelijke behan deling in en trek dus mijn voorstel in. Bij art. 77 stelt de heer Plomp een kleine redactie-wijziging voor die door B. en W. overgenomen wordt. Achtereenvolgens worden uu de verdere artikelen z. d. e. z. li. st. aangenomen. De heer Geritsen. Mijnheer de Voorz. ik acht mij verplicht B. en W. hulde te brengen voor het veelomvattende werk bij de vaststelling dezer verorde ning verricht. "We hebben nu een goede bouw rdening, nu komt het op een krachtige uitvoering aan, opdat er goede woningen gebouwd worden voor de menschen, wier huizen onbewoonbaar worden verklaard. De Voorz. Ik bedank den heer Ger- itsen namens B. en kV. voor zijn waar- decrende woorden. De totstandkoming dezer verordening is mede te danken aan de krachtige medewerking der be trokken commissie. Voor een krachtige uitvoering zullen B. en kV. zeer zeker zorg dragen. Hierop wordt de Bouwverordening in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. Na rondvraag sluit de Voorz. hierop de vergadering. iet iel ng ap- inj lici In de Rdmonstiautsche Kerk wordt Zondagmorgen om half tien een gods dienst oefening gehouden voor jonge lieden. De gewone dienst voor de ge meente vangt aan om 11 uur. Bij de Hollandsclie IJzeren Spoorweg- Maatschappij is met ingang van 1 April 1905 benoemd tot chef der afdeeling voor speciale technisch- administratieve diensten de ingenieur in algemeene dienst F. M. van Veen. De jaarvergadering van „Vreemde lingenverkeer" werd Maandagavond in de Arend gehouden. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris den heer II. Meursing, terwijl de lieer M. de Jong, als penningmeester reke hing en verantwoording deed. De af tredende bestuursleden, de heeren B. A. an Ruyven, II. Meursing en J. G. de Jager werden herkozen. Het aantal leden nam in het afgeloo- pen jaar toe met 8 leden, 18 begunsti gers en 1 donateur. De minister van oorlog heeft bepaald dat op Zon- en feestdagen de tenue oor alle militairen beneden den rang an officier is, zooals voor de groote tenue is bepaald, met uitzondering dat de schako niet van de pompom, de kepi en de talpa niet van de pluim, de kol bak niet van pluim, snoeren en zak wor den voorzien, terwijl bij het regiment grenadiers en jagers de vangsnoeren op de gewone wijze aan de schako zullen worden gedragen. i Van 3 tot 15 April zal bij het le reg. vesting art. te Utrecht een cursus worden gehouden in artillerie-weten- ichappenvoor hoofdofficieren en kapiteins, aangewezen fort- en vesting-commandan ten, in geval van mobilisatie. Onder het opschrift „Geheimzinnig" meldt de Telegraaf het volgende: Hedenmorgen werd uit Amersfoort aan den stationchef van Hilversum ge seind, den sneltrein uit Duitschland, die gewoonlijk dat station voorbijstoouit, te doen stoppen wegens „een geheimzin- nigen voet" die men, even voordat de trein het station Amersfoort had ver laten, aan den goederenwagen had ont dekt. De trein stopte dan ook in Hil versum en daar vond men, hangende aan den bagagewagen, een boven den enkel afgesneden naakten voet, die af komstig schijnt te zijn van een man die door dien trein nabij Holten overreden was. Mejuffrouw C. II. J. Puscli, thans te Amsterdam, is gisteren te Utrecht ge slaagd voor het examen Nuttige Hand werken. Gisterenmorgen is in den Haag over leden Dr. L. Bleekrode, die ook hier ter stede, vooral bij de Nutsleden geen onbekende was. Maandagavond werd hij, op weg naar zijn laboratorium, door een beroerte getroffen,Dinsdagmorgen maakte de dood een einde aan zijn arbeidzaam leven. Behalve zijn werk op het gebied van natuur- en scheikunde, zijn bekend zijn reizen naar Nova-Zembla en naar Noord en Zuid-Auierika. In het vaderland terug gekeerd, stelde hij dan velen in den lande door het houden van populair- wetenschappelijke voordrachten in staat, met zijn indrukken en met de resultaten van zijn onderzoekingen kennis te maken. Dr. Bleekrode had juist den leeftijd van 59 jaar bereikt. Door den heer ij. E. W. Duys van Amsterdam, die hier onlangs met den heer Oosterbaau debatteerde, is in Baarn eene politieke redevoering gehouden, waarin hij ook de houding van den afgevaardigde jhr. van Asch van Wijck besprak. Ilecl veel zal hij van dit laatste wel niet verteld hebben, want erg praat lustig is onze afgevaardigde in de 2e Kamer gewoonlijk niet. Voor zoover ons bekend is heeft hij zich alleen be paald bij „Zondagsrust." Nu over rust kan hij in ieder geval meepraten. We hopen dat de kiezers van het district Amersfoort er in zullen slagen hem na Juni een heele lange rust te bezorgen. Royaards. Er zijn twee zaken die we Maandag avond in Amicitia betreurden, in de eerste plaats, dat de Sociëteit haar ondernemings geest niet met wat meer klinkende munt beloond zag en vervolgens dat zulk een groot deel van het Amersfoortsch ont wikkeld publiek verstoken is gebleven van een dergelijk hoog kunstgenot, als wij 27 Maart mochten smaken. Hoe het kwam, dat de lieer Royaards alhier slechts voor zulk een klein publiek optrad, terwijl hij overal elders volle zalen heeft is ons niet duidelijk. Laat hot dezen artist een troost zijn, dat het aan hem niet gelegen heeft. Al telde hij slechts weinig toehoorders, die weinigen, durven wij gerust te zeg gen, hebben genoten. Wanneer men Royaards hoort, weet men niet wat het meest te bewonderen óf het enorme geheugen om zulke voor drachten uit het hoofd te kunnen houden óf de gave om zich zoo in de voor te stellen personen te kunnen inwerken, als hij ons vertoont. Het eerste nummer van den avond was „de toespraak tot de hoofden vanLebak". Toen Multatuli zijn Havelaar schreef, zal hij misschien niet aan het feit gedacht hebben, dat ooit iemand dit deel van zijn werk zou voordragenmocht hij die mogelijkheid voorzien hebben, dan stellen wij ons voor, dat hij in Royaards een waardig vertolker gevonden heeft. Het is een subliem genoegen dit meesterlijke proza op zulk een wijze te hooren „zeg gen". Ieder woord, hoe zacht dikwijls ook uitgesproken, duidelijk geheel tot zijn recht komend. Hoe gevoelvol is de toon, wanneer hij spreekt van het overlijden van den goeden mensch en van den mensch „die niet vervloekt wordt" Boven dien, die actie wat gaat dat dezen man goed af, die breede gebaren, altijd ge distingeerd en nooit druk. In één woord, de avond zette mooi in. Als 2e nummer hoorden wij de ge schiedenis van Saïdjah en Adinda. De kalme manier, waarop de heer Royaards, zittende in een stoel, ons deze tragedie vertelde, kwam ons zeer goed gekozen voor. Toch kon ons deze voordr iclit het minst behagen. Misschien kwam het omdat het wat lang duurde, maar we vonden ook de zeggingswijze niet altijd zoo, dat het pakte. Laten wij voorop stellen, dat wij niemand kunnen aanwijzen, die den heer Royaards zal verbeteron, maar wij vinden, dat in den toon, waarop Saïdjah en Adinda sprekende werden ingevoerd te veel kunstmatige affectie gelegd werd, juist die echt mooie onschuldige zinnetjes dachten wij meer tot hun recht te zien komen als zij, wij zouden haa6t zeggen, zonder e e n i g e intonatie werden voor gedragen. Wij kregen nu wel eens den indruk van iets geforceerds, nauwelijks komt er echter in het verhaal iets van beschrijvenden aard voor, of de kunste naar toont zich in zijn volle kracht. De komst van den tijger bracht het geheele publiek in agitatie: men wachtte angstig den sprong af en een gevoel van ver lichting, deelde zich mede, toen men den goeden afloop vernam. Het slot, de dankbetuiging aan „den neer der Heeren" liet aan bijtend sarcasme niets te wenschen over. Na de pauze begon de spreker niet „het gebed van den onwetende." Wij hebben dit gebed dikwijls gelezen, doch nooit zijn wij zoo sterk onder den in druk ervan geweest als j. 1. Maandag. Een bewijs, dat het geheele publiek meevoelde, was, dat bij het einde niemand eraan dacht de handen op elkaar te brengen. Wel was Multatuli een genie, om zulke taal in elkaar te zetten Ten slotte dioeg Royaards ons de bekende kruissprook" voor. Hierin zagen wij hem in het emplooi waarin hij ons inziens het hoogst staat, n.l. dat van acteur. Die voordracht en de actie de tegenstelling in de stem, het was alles bij elkaar een groot meesterstuk. Iedereen, liberaal of anti-revolutionair, israclict of katholiek, geloovige of atheïst, iedereen kan uit zulk een voordracht nog heel wat loeren. Wel heeft Royaards de gave om hetgeen Multatuli bedoelde tot ons te doen doordringen. Willen wij precies uitdrukken, wat wij gevoel den, dan zouden wij zeggen „het was geweldig mooi." Wat vergt de heer Royaards veel van zijn lichaam. Wij vroegen ons af, is er een mensch tegen bestand om zulke vermoeiende en aangrijpende voordrach ten dikwijls te houden? Het sterkste zenuwgestel moet o. i hierdoor worden aangetast. Laten wij hopen dat het dezen genialen man moge gelukken, de volkomen be- heersching over zijn talent te kunnen behouden. Bij sententie van het Hooge Militaire Gerechtshof is W. B., oud 20 jaren, geboren te Assen,, huzaar bij het eska dron ordonnansen, schuldig verklaard aan diefstal van een doos sigaretten uit den sigarenwinkel van den winkelier P. J. B. Jacobs in de Langestraat te Amersfoort, in den voormiddag van 5 Januari j.l. gepleegd, en veroordeeld tot vijf maanden gevangenis, met bepa ling dat deze straf zal gerekend worden te zijn ingegaan op 23 Januari 1905. De tegen dezen huzaar in appél ge danen cisch, om hem tevens het recht te ontzeggen om gedurende vijf jaren bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen werd ontzegd, omdat, naar het oordeel van het hof, zijn voor dit collega gedane opgave dat hij den diefstal heoft gepleegd in baloorigheid en niet met het oogmerk om uit den dienst verwijderden aldus van zijne dienst verbintenis ontheven te worden, niet onaannemelijk voorkomt, en der halve zijn wensch om in don dienst te blijven ernstig gemeend is en hij mits dien door het gepleegde feil niet onge schikt is om in den militairen stand te blijven. De afdeeling Amersfoort van de S D. A. P. benoemde tot afgevaardigde naar het congres dier partij den heer P. Stynman. De heer W. Hekkenberg, die wegens ziekte heeft moeten bedanken als be stuurslid der districts federatie zal worden opgevolgd door den heer K. van 't Veer. De heer Frank van Goes, de candi- daat der sociaal-democraten in het district Amersfoort voor de komende verkiezing, zal worden „uitgenoodigd om Dinsda 11 April alhier te komen spreken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontmoetten twee surveilleerenden poli tieagenten een 11-jarigen knaap, die ecnige tuinplanten onder zijn jas ver borgen hield. De agenten, hierin iets verdachts ziende, wilden gaarne weten waar de jongen die planten van daan had, waarom zij hem meenamen naar het bureau, waar hij meedeelde, dat hij ze van zijn tante had gekregen. Op zijn aanwijzigiug ging men even bij die „tante" informeeren, maar aan het op gegeven adres bleek men noch iets van de planten noch iets vanons baasje te weten. Na veel moeite gelukte het daarna te weten te komen, dat de planten gestolen waren uit de tuinen van eenige huizen aan de van Asch van Wijckstraat. Voor de toelating tot de Ambachts school alhier hadden zich aangegeven 65 leerlingen, waarvan zich echter 2 terug trokken. Wegens plaatsgebrek, werden na vergelijkend onderzoek 13 jongens afgewezen Toegelaten werden de volgende leer lingen (f. achter den naam beteekent voor timmerman, seh. voor schilder, sm. voor smid). C. Top sch., C. van Loenen t., W. Mulder t., A. M. van Plateringen t., A. van Bennekom sm., J. F. Haars sch., J. I I. de Vries sm., A. J. Aalderink sm., J. Brandsen sm., P. Slagter sm., G. van Bekkum sm., J. H. Wels sm., J. A- Jochems sm., G. de Kort sm., D. Tals- ma sm., A. J. Bos sm., J. W. van List t., G. Koops t., A. v. Surksum t., L. M. de Kok t., A. Epskamp tW. Reeders t., J. van Toor t., F. Boom sm., H. J. Velthuis Sin., J. Jekel t., A. Broekhuizen t., P. Schreuder t., A. R. Yelthuizen t., H. de Kruyf t., L. Prins t., R. Quint sm., J. van de Hoef sm., A. Geuchies sch., J. van Loo sm., J. N. A. Kochheim sm., C. IJskes t., A. Groot t., W. van Schaick t., II. Hop sm., A. Albert sm., O. de Vries sch., M. Yos t., M. A. Welling sch., L. M. Helms t., P. J. Iloff sch., J. Dellevoet sm. en A. van Winterswijk t. Het schriftelijk examen voor onder wijzer (es) wordt voor de provincie Utrecht gehouden op Dinsdag 4 April in Buiterlust te Utrecht. Hetmondeling examen vangt aan 12 April. Als des kundigen zullen daarbij optreden, de heeren Voor Nederl. Taal: L. Akkerhuys, directeur der Rijksnormaallessen te SchoonhovenP. J. Fétéris, hoofd cener openbare school te Utrecht; W. K. D. Lustig, hoofd eener openbare school te Utrecht; A. Waasdorp, hoofd eener bij zondero school te Utrecht. Voor rekenen: D. Heineke en P. J. van Loo, hoofden van opbare scholen te Utrecht. Voor teekenen: J. W. Draaijer en J. de Raad, teekenonderwijzers te Utrecht. Voor aardrijkskunde: E. Nijland en F. W. Visser, hoofden van bijzondere scho'en te Utrecht. Voor geschiedenis: K. Beversluis, hoofd eener openbare school te Utrecht, en A. A. Klein, hoofd eener bijzondere school te Driebergen. Voor kennis der natuur: A. C. den Besten, hoofd eener bijzondere school te Utrecht, S. J. van Effercn, hoofd eener openbare school te Rotterdam, en J. Stamperius, rustend hoold eener openbare school te Baarn. Voor paedagogiek: L. Gerhardt, hoofd eener openbare school te Utrecht en R. Husen, hoofd eener bijzondere school te Utrecht. Voor zang en schrijven: F. A. Brand, hoofd eener openbare school te Werk hoven en M. J. van Dam, hoofd eener openbare school te Utrecht. Voor vrije- en orde-oefeningen: 0. J. G. Miereniet en K. Ranikema, gymna- stiekonderwijzers te Utrecht. Voor nuttige handwerken: mevrouw A. S. BorremanPhilips en mej. W. E. A. Ouwejan, beiden te Utrecht. Vrijdag a.s. geeft de Zangvereenigiiig van de afdeeling Utrecht van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst een uitvoering in de groote zaal van het Park Tivoli, waarbij als solisten zul len optreden: Mevr. Emma Bell widt, sopraan, uit Frankfort a/d Main, de lieer Willy Schmidt, tenor, eveneens uit Frankfort a/d M. en de heer Jan Sol, bas uit Amsterdam. Uitgevoerd zal wor den „Die Jalires zeiten", oratorium voor soli, koor en orchest van Joseph Haydn. De donateurs, donatrices en leden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst hebben kosteloos toegang voor hun persoon op vertoon van hun diploma van lidmaatschap, mits voor zien van hun handteekeniug; dames tegen betaling van f 2. op daineskaarten hebben eveneens toegang jongelingen beneden 16 jaar). De algemeene repetitie op Donderdag 30 Maart, des avonds te 7 uur (in Tivoli) is kosteloos toegankelijk voor de donateurs, donatrices en leden als boven, op vertoon van diploma. Voorts voor dames tegen betaling van fl. De uitvoering op Vrijdagavond begint dos avonds om half acht, terwijl de laatste trein N. C. S. om 11.12 (Grecn- wichtijd) van het Buurtstation Utrecht vertrekt naar Amersfoort, Baarn en Zeist. SPORT. De promotiewedstrijd, die U. D. I. I te Amsterdam moest spelen tegen Quick vandaar, ging niet door. In den wedstrijd U. D. III Tromp- school (Hilv.) mocht het geen van beide vereenigingen gelukken ecu doelpunt te behalen, zoodat de wedstrijd met den stand 0eindigde. Burgerlijke Staud. van 21 tot 29 Maart 1905. GEBOREN: Antonia MagdalenaJo- sephina, d. v. E. B. M. Kampers en R. van den Berg. Frans Johannes, z. v. H. Zwau en A. Vcenendaal. Jo hanna Hermina, d. v. J C. G. Middel en H A. M. Clemens. Johanna Gerardine Jozepliine, d. van P. W. I'. M. Smolders en M. J Luykx Elisa beth d. van G. Kraal en G. van de Kooij Leo Josef, z. van ,1. Wal en A Wolfswinkel. Hendrik, z. v. II. Bokkingen C. Hekkers Johanna Maria, d. v. A. de Wit en W. van Groenestein Dirk Theodorus, z. v. A. van Wil- ligcnburg en J. C. Withoos. Jo hannes Marinus, z. v. W. G. Hoofsloot en J. Gouw. Antonia Christina Helena, d. v. E. Hoenderdaal en II. Brandsen. Cornelia, d. v. G. Mastenbroek en A. Mulder. Frederik Johannes Andreas Josef, z. v. J. F. A. Hofinann en G. Eibers. Cornell's, z. v. A. van de Geest en J. v. d. Bor. GEHUWD: C. V. Gerritsen en C. H. Tceugs. G. Voute en G. M. W. Celosse S. Groot en A. Krielen. OVERLEDEN Wilhelmina Clasina Mo stel tman, oud 7 mnd. Hermann Laurcntz Spaink, oud 68 jaar, echtgenoot van A. Arentscn. Evertje van Es, 2 jaar. Joscphus Benjamin Bos, oud I jaar Christina van de grift, oud 84 jaar. wed. v. J. A. W. Jens. Antonia Binnenveld, oud 74 jaar, wed. v. H. Ruijtenberg. Alijda van Soeren, oud 55 jaar. Adam Wijnen, oud 94 jaar Otto Joseph van der Linden, oud 3 maanden Overleden te Oosterbeek Mevrouw C. A. v BEMiUEMlN Roland Hoi.st, Geliefde schoonzuster van Wed. A. ROLAND HOLST. 25 MAART 1905. t* De lieer en Mevrouw TEENGS Noorduijn betuigen hun il.iuli voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van hun "Vader en Ile- huwdvader, den heer C. NOORDUIJN ondervonden. Allen tile iels te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van JL. VA!* WMNOAAItUFA', Arn- lieui8che weg 41. Deugdelijk werk bij billijlcc prijzen. VOOR DE LEDEN. Op 30 en 31 Maart, 7 uur nam. A'aanilooze Vennootschap. VEKGAliBRIJIk van AAN DEELHOUDERS op llONIilOHUAG <i April 1905 des namiddags ten 8l/a nee in ONS HUIS. Punten van behandeling Jaarverslag. Vastelling dividend. Verkiezing van bestuursleden. commissieleden volgens art. 16. Secretaris, I. IIOOYKAAS. l»e stukken liggen ter inzage ten huize van l>r. Schreuder. Arnheiuselie Straatweg S. Aparte salon voor Dames. KAMPSTRAAT 56 Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. UTRECHT, NOBELSTRAAT 12. De tentoonstelling van het Brevier sluit op Zondag 2 April ten 5 uur. van den Kardinaal Griiuani, HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3