AFBRAAK Villa en Bouwterrein „f)el Sirarie Bergje," INBOEDEL, Ipeegere Burgerschool Advertentiën. AFBRAAK, Bouwterrein, A. N. J. VOS ,,'t Gentrum. Vereeniging „Voor de JCunsf. OPENBARE VERKOOPING D. C. PRINS Notaris Lagerwey, Bouwterrein Bouwterrein Bouwterrein Eén Bouwterrein publiek verkoopen; Patisserie Veenendaal AMERSFOORT. J. Rolk Notaris te Amersfoort Rijke keuze Paasch-artikelen. Zaterdag 15 April 1905, OPENING Langestraat 21. P. G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang, Brillen C1K Pince-nez A. J. Boode Gzn., Huis- Plafond- en Rijtuigschilder Kamerbehanger j ire door den werkgever moet betaald I orden. I Dc oudcrnemerskassen staan ook I ider toezicht van de controleurs (die I ;rantwoordelijk zijn aan den minister) e i onder controle van de Rijksverzekc- I ugbank. I Voor Districtkassen berekent de inister noodig te hebben f 500000 per ar. De administratiekosten mogen et booger zijn dan '/io.7o van 'c dilg" loim. De meerdere administratiekosten Ijn voor 't Rijk en worden geschat op 1350000, te zamen dus, wanneer die I hatting eenigszins tegenvalt, ongeveer I n millioen. I De di6trictskassen zijn dus zelfstandige I chamen onder staats-contróleen garantie. I Yiudi men hier nu terug de vroeger Idezen opzichte door Dr. Kuyper I eleden beginselen, dat de staat dc I artieuliere kl achten in dc maatschappij I toet prikkelen tot eigen voorziening I a hen daarbij moet steunen. De bc- I oeliug der wet is voortreffelijk, 't is I en uitstekende sociale voorzorgsmaat- I egel. Vooreerst zou men evenwel kun- I ,en vragen moei er dwang zijn tot I erzekeriug. In Dr. Kuypers eigen I artij gaan stemmen op, dien dwang ver- I terpen. Prof. Fabius zegt o. a.: dit is I taatssocialisme, onaannemelijk voor I ntirevolutionairen. Ook Ds. Sikkel is I an die moening. Ook de bekende I rijzinnig democraat L. Simons noemt I crzekeringsdwang onpsychologisch en I mpopulair. I Dc memorie van toelichting deelt node dat op 5000 000 zielen nu nillioen verzekerd zijn tegen ziekte, laarvan krijgen 200 000 geldelijke chadeloossteUing, terwijl bij 100 00 D lie schadeloosstelling onvoldoende is. lok m.i. is dus het particulier initiatief jntocreikend gebleken. Er bestaat naar nijn meeuiug, geen bezwaar tegen hvang. Hoe moet de verplichte verzekering 'chter geregeld worden. Men zou ook Kunnen uitgaan van dit beginsel: de itaat legt dwang op tot verzekering, naar treedt alleen aanvullend op met .taatsverzekering waar particuliere fond- ten ontbreken. Ik heb vau deze materie nog al studie gemaakt en nagegaan de nestaande ziekenkassen van werklicden- vereeuigiugen en nu is 't merkwaardig dat de reglementen dier vereenigingen uiterst strenge bepalingen bevatten tegen mogelijke misbruiken. Mijn oordeel is Jan ook, dat ziekteverzekering door niemand beter kan geschieden dan door belanghebbenden zelf. Zoo oordeelt Dr. Kuyper zelf. Hij wil zelfwerkzaam heid van de organen der maatschappij. De overheid moet alleen tusschenbeiden komen om 't particulier initiatief op te ivekken en te versterken en later terug treden. Zoo is 't ook in Duitschland, tvaar de ziekteverzekering reeds 20 jaar bestaat. Daar prikkelt de staat de werklieden tot oprichting van fondsen, door de ambtelijke verzekering minder aantrekkelijk te maken. Deze ambte lijke verzekering biedt zelfs voelbare nadeelen en is dus gegrond op bevor Idcring van particuliere verzekeringen. In Duitschland, waar de ambtelijke [verzekering een zaak der gemeente is, geeft deze minder uitkeering dan de particuliere. Bij dc gemeentekassen is de premie l1/, a 2 van 't dagloon, bij particuliere kassen mag 't hooger zijn, tot 3' 2 a 4In Duitschland naren iü 1902 9 152 103 verzekerden in 't geheel; daarvan waren maar 1 370 000 bij gemeentekassen verzekerd. De particuliere of genootschappelijke kassen lrebbdn daar een groote mate van zelfstandigheid. Deze cisch dient dus voorop. Ver zekering taak van belanghebbenden zelf. De staat werkt alleen aanvullend. Hoe beantwoordt dit ontwerp aan dezen eisch. Dc verzekeringsplichtigen zijn vrij behalve de werklieden van een onder neming, waar een ziekenkas gevestigd is. De districts kassen hebben echter een voorsprong, vooreerst worden ze niet ingesteld naar behoefte, maar van hooger hand opgericht. Ze hebben hun eigen huishouding en organisatie en krijgen toeslag op admini stratiekosten en worden gegarandeerd door den Staat, dus zijn solide. Bij verzuim wordt een verzekerings- plichtige door den controleur bij de districtskas verzekerd. Zijn ze daar eenmaal in, dan blijven ze daar, omdat de wet verbiedt willekeurig van kas te verwisselen. Het peil van uitkeeringen zal hier voor districts- en particuliere en onder- nemerskassen even hoog zijn. In Duitschland is het peil der uit keeringen bij gemeentekassen opzettelijk lager dan bij oudernemerskassen. De wet laat hier, bij afzonderlijk con tract bedongen, wel hooger uitkeeringen toe, maar dit zal wel uitzondering blijven. Bovendien is het peil der wettelijke uitkeeringen hooger dan in Duitschland, terwijl do premie laag is 1 of l'/s te 8e 9e 10e bij districtskas8en en 3 a 4 bij on- dernemerskassen. Voor ondernemers- verzekeringskassen zal dus de concur- eutie tegen do officieele kassen moeielyk, zoo niet onmogelijk zijn. Dr. Kuyper is hier dus volkomen in strijd met zijn vroegere beginselen op dit punt. In de verschillende loonklasscn be draagt de premie: laagste klasse 8 van 't dagloon. 2e 5 3e 3l/i 4e 3.3 5e 2.7 6e 2.3 2 1-8 l 1-7 1.5 De premies zullen hier dus hoog zijn. De lust tot hooger uitkeering zal niet kunnen bestaan. Hier wordt dus parti culier streven niet aangemoedigd zooals in Duitschland. Vergelijkt men nog eens. Onder nemerskas moet opgericht worden door ondernemer. Vergadering werklieden moet statuten goedkeuren. Ondernemer moet te kort in de kas aanzuiveren en voort cliot verstrekken, wat hij terugkrijgt als de kas 't kan missen. De premie van een ondernemers- kas mag niet hooger als bij de wet vastgesteld. Districtskassen subsidie van 't Rijk. Toeslag van administratiekosten en staatsgarantie. De districtskassen zijn dus in veel voordeeliger conditie. Den ondernemers zal weinig meer overblijven, dan intrek king van de koninkl. goedkeuring aan te vragen. De heer Regout heeft dan ook reeds verklaard dat deze wetsbe palingen den dood voor de onderncmings- kassen zullen meebrengen. Verder be weerde hij dat de wetsvoordracht een overdreven macht aan de werklieden geeft. Hoe ver dit juist is wijst de volgende tabel uit. In de laagste gevarenklasse staan de bijdragen van werkgever en werkman tot elkaar als volgt: loonklasscn. werkgever. werkman. Ie 1 25 2e 1 25 3e 1 25 4e 1 15 5e 1 7 Wielrijders zijn verplicht op hoeken van straten'mot de bel of op andere hoor bare wijze te waarschuwen zij zijn mede verplicht hun rijwiel tusschen zonsondergang en zonsopgang van min stens éénlantaarnte voorzien, die eengoed licht werpt in de richting waarheen ge reden wordt." Met dc meeste gestreng heid zal door de politie op de nako ming dezer bepaling gelet worden. Amersfoort 15 April 1905 De Commissaris van Politie A. NIJIIOFF. Met ingang van 20 April a.s. is be noemd tot Inspecteur van Politie te Utrecht do heer R. J. Stellinga, thans Adjunct-Inspecteur van Politie te Amers foort. Donderdag 20 April vergadert de Kiesvcrccniging Amersfoort tot definitie ve kandidaatstelling voor de Tweede Kamer van den heer W. II. de Beau fort. Dinsdagavond vergadert de vereeni- ging Amersfoortsche Industrie en Huis houdschool in „Ons Huis". 6e 7e 8e 9e 10e 51 2 6 47* 37, In de 4e gevarenklasse, 8ste loon- klasse betaalt dc werkgever evenveel als de werkman; in de 9c loonklasse ook evenveel en in dc 10e loonklasse iets meer dan de werkman. Invloed naar gelang bijdrage gaat hier dus niet op, daar dc werklieden steeds '2 X zooveel invloed in de ziekenkas hebben dan de werkgever. Ik meen hiermede uitvoerig aange toond te hebben dat Dr. Kuyper met deze wet, die de staatsverzekering voorop stelt (staats-socialisme volgens prof. Fabius) en de genootschappelijke en verdere particuliere ondernemingen de concurrentie onmogelijk maakt, handelt tegen zijn vroeger te dezer zake beleden beginsel, om de particuliere krachten op te wekken, te steunen en den Staat alleen aanvullend te doen werken. Bovendien heeft m. i. de praktijk be wezen, dat het ziekteverzekeringswezen het best toevertrouwd is aan de belang hebbenden zelf. Hiermede was de heldere, maar uit den aard der zaak dorre rede afgeloopen. Daar er niemaud zich voor debat op gaf, sloot de Voorz. met een woord van dank aan den spreker, dc vergadering. Maandag: Vergadering van Volkson derwijs. Dinsdag: Vergadering van de Industrie school. Woensdag: Vergadering van het Nut. Donderdag: Vergadering der Kiesvcr- eeniging Amersfoort. Vrijdag: (Goede Vrijdag) geen Vergade ring en omdat er Vrijdag g e e n vergadering is, zijn er Dinsdag twee, want behalve die van de Industrieschool is er ook nog één in de Toekomst, waar de heer Oudegeest spreekt. Wie denkt hier niet aan het versje van Speenhof: Maandag boonen Dinsdag boonen Woensdag boonen Donderdag boonen enz. Als de kost, die op die verschillende vergaderingen voorgezet wordt, nu maar niet minder voedzaam is, dan de vege tariërs willen voorzetten, dan kunnen er van do week „zaken" gedaan worden. Waarschuwing. In verband met ingekomen klachten wijst ondergeteekende op art. 52 der Verordening betreffende de straatpolitic (Afd. Hl) hetwelk luidt als volgt: SPORT. Morgen gaat Quick I naar Apeldoorn om een promotiewedstrijd voor de le klasse N. V. B. te spelen tegen Vitesse II uit Arnhem. II. D. I. H speelt te Utrecht tegen U. V. V. H vandaar. De openbare loting voor vereenigingen, die deelnemen aan het IJ. D. I. concours, wordt Zondagavond te 7 uur in hotel Schwemmer gehouden. Evenals verleden jaar zal weder ver pachting van het buffet op het terrein plaats hebben. Inschrijvingen kunnen tot Zondagavond bij den Secretaris der vereeniging geschieden. Voor het concours zal, behalve de 2 medailles in iedere afdeeliug, een medaille voor de hoogste score beschikbaar worden gesteld. Burgerlijke Stand. van 12 tot 15 April 1905. Geboren: Rijkje, d. v. S. van Leijenhorst en W. van Diemen. Louis Lucius, z. v. A. M. Mol en T. C. M. Runde. Hendrik, z. v. H. van de Pol en A. Beemst. Ondertrouwd: M. Reigen en W. Yraan. Overleden: Anna Maria van Voorst, oud 1 jaar. Maria Verbij, oud 27 jaar, ongehuwd. Jannetje Maria Poe iert, oud 8 maanden. Uctromvd Mr. Dr. J. A. A. H. DE BEAUFORT eti C. M. Baronesse VAN LIJNDEN, die, ook namens hun wederzijdsche ouders, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Utrecht, 13 April 1905. Allen tlic iets te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van L VAN WIJNGAARDEN, Arn- hemsche weg 41. Deugdelijk werk bij billijke prijzen. Vrijdag 21 April 1905. van eene belangrijke partij te AMERSFOORT. (a Contant.) DE DEURWAARDER te Amersfoort, is voornemens om op Vrijdag 21 April 1905, des voor middags ten tien nrc, in het Café „Berg- en Spoorzicht," bewoond door den Heer J. W. HAMEL, aan den Stationsweg te Amersfoort, om contant geld, in het openbaar te verkoopen Eene belangrijke partij bestaande in: Vele planken, zoo goed als nieuw, delen, balken, platen, regels, richters, schroten, latten, schotten, deuren, kozijns, ramen en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. AUes daags en 's morgens vóór den verkoop genommerd te zien. nabij de Stad AMERSFOORT. te Woudenberg, zal op Wocusdag 19 April 1995, 0111 ÏO uur, in het café „DE AREND" te Amersfoort, publiek verkoopen: No. 1. De Villa genaamd annex Koetshuis met Stalling voor 2 Paarden, met grooten Tuin, waarin zware boomen, groot 0.39.33 H.A., riant gelegen aan den Leusderwcg onder Leusden, in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort. Het Huis, van diverse geriefelijkheden voorzien, bevat: beneden 4 kamer keuken, kelder en provisiekamer; boven 5 kamers benevens grooten zolder, waarop 2 kamers. No. 2. groot 0.17.12 H.A. ten Zuiden van dien tuin langs den Grintweg. Nos. 3 tot 13. Eli" percoeleu met uitweg ten Noorden van No. 1, achter elkander vau den Leusdenveg tot den Appelweg, te zamen 1.9S.74 H.A. Nos. 14 tot 20. Zeven perccclcn met uitweg, achter elkander gelegen, van No. 1 Westwaarts tot den Appelweg, te zamen 1.09.96 H.A. Nos. 21 tot 30. Tieu pereeeleu ten Westen van- en langs den Appelweg, te zameu 1.32.00 H.A. No. 31. Oost van den Appelweg en Zuid van Nos. 14 tot 20, groot 0.68.48 H.A. Te veilen afzonderlijk en in diverse Combinatiën; aanvaarding na betaling uiterlijk 19 Juli 1905; de Villa c.a. onverhuurd, het overige verhuurd nos. 2 en 31 tot 1 November 1909; Nos. 3 en 13 gedeeltelijk mondeling van Augustus tot Augustus, en de overige perceelen tot 24 December 1905. Dagelijks te zien, behalve do Villa, waarvan de sleutel Maandags, Woensdags en Vrijdags te bekomen is bij den heer J. W. van Hageu, daartegenover. Bij toewijzing der Villa of Combi natiën kan -/3 koopsom als le hypotheek gevestigd blijven a 4 °/o 's jaars. Inlichtingen bij den heer N. H. van Wielingen te Woudenberg en bij den Notaris, door wien biljetten met Situatie- teekening op aanvraag worden toege zonden. DE NOTARIS te Amersfoort, zul op l)OAI>lCttl>A4<S 27 A1*RUL 1905, des voormiddags 9 uur, op de huize .WEGWIJK" te Amersfoort, aan den TJtrechtschcn weg, om contant geld (Wegens vertrek naar elders.) Den deftigen. zeer goed onderlioudciK bestaande in: salonameublcmcnt, dames- en hoeren schrijfbureaux, antieke kasten, dito spiegels, crapaux, kersenhouten slaapkamerameublement, fauteuils, speel tafels, spiegels, pendules, thee-, wascli- en beddcntafels, secretaire, buffet, bloe mentafels, gaskroneu, staande lampen, schilderijen, (waarvan 1 van G. L. Kicrs), vulkachels en andere kachels, haarden, diverse ledikanten, bedden, matrassen w.o. met springveeren, dekens, exmin- stcr tapijten, persisch kleed, karpetten, kleedjes, zeilen, looper, eetserviezen, kristal-, porcelein-, gla9-, blik-, tin- en aardewerk. Geiser, met bad dames rijwielen, for nuis, droog- en vlaggcnstokkcn, keuken gereedschap, diverse wijnen enz. Voorts tuinstoelen en tafels, en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Ter bezichtiging: particulier op DINSDAG 25 APRIL 1905, tegen be taling van 25 cent en publiek op WOENSDAG 26 APRIL 1905 beide dagen van 912 en van 2 uur. Telcpkoou 102. LANGESTRAAT 108. Art. 3S W. v. K maakt bekend, dat bij acte voor hem verleden 24 Maart 1905 is opgericht de naamlooze Vennootschap „FARBWEKK (fabriek ter bereiding vau verfstoffen) Amersfoort" gevestigd te Amersfoort. Dat die acte van oprichting en de Koninklijke Bewilliging, in haar geheel zijn geplaatst onder n° 225 in de Nedcr- landsche Staats courant No. 86 van den 11 April 1905 cn ingeschreven zijn op de daartoe bestemde openbare Registeis ter Griffie van het kantongerecht te Amersfoort. te AMERSFOORT. Aanmelding van nieuwe leerlingen voor den cursus 1905-06 kan plaats heb ben vóór den len Juni, door middel van formulieren, die bij den Concierge te verkrijgen zijn. Dc Directeur, G. J. BUIJS. vau liet Sigaren-Magazijn ft Lecraar in Utrechtschestraat b/d Ilelliugstraat 36. in Goud, Double, Zilver, Nikkel en Staal. Reparatie- eu Slijpinriclitiug voor Rrillcu. BRILLEN op voorschrift van h.h. Doctoren bij IV. F. A. GROEK1IITXEX. nstrumentmaker Langestraat 42. Kampstraat, Hoek Oliestceg. 55 UTRECHT, NOBELSTRAAT 12. Keuzen Tentoonstelling van Schilderijen, Aquarellen en Beeld houwwerk, samengebracht uit Utrechtsche collectiën. GEOPEND van 16 April tot 7 Mei, dagelijks van 10—5 uur. IIET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 5