Advertentiën. aanbesteden Industrie- en Huishoudschool, Hulppersoneel E. J. Ruitenberg J. A. Schoterman in Wijnen equestrant heeft genoegen niet destor- n<r genomen, maar dczewasniet verphcht. De Heer Van Eek zegt, dat het oo wel in elkander zal zitten. In ekeren zin is het allemaal in orde, och als de leeraren der H. B S. ver rekken, krijgen zij hunne bijdragen och ook niet terug. De Heer Gerritsen vraagt of de rijziging der verordening aan requestrant lekend was en of hij daarbij zou wor- [en opgenomen, in welk geval hij 't ens is met den Heer Van Eek. Er ijn meer ambtenaren, dio in hetzelfde ■eval verkeeren. De Voorzitter merkt op, dat de In- pecteur en de Gem.-opzichter in de crordeuing genoemd zijn; een adjunct n een 2e Opzichter waren er toen tog niet. Requestrant was bekend met [c voorstellen van B. en XV. Mr. Heyligers vindt, dat de Heer itellinga, dan de dupe is geworden van •en uitstel van B. en XV. De verorde ling moet spoedig gewijzigd worden, ipiiat zoo'n geval niet meer voorkome. De Heer Gerritsen vraagt of le 2e opzichter der gemeente in 't zelfde ;eval verkeert, hetgeen dan een tekort- uming van B. en XV. zou zijn. Ambte- laren, die recht hebben, moeten worden ingenomen. De Voorzitter ontkent, dat het ■ene tekortkoming van B. en W. zoude :ijn. Het voorstel tot wijziging der icnsioenverordeuing is aanhangig. De Heer Gerritsen neemt de litdrukking tekortkoming gaarne terug, naar is tegen het verleenen der resti- Mie. De Voorzitter merkt op, dat wanneer non niet in 't pensioenfonds betaalt, men iok geen pensioen kan verkrijgen. De Heer Van Eek zegt, dat dus luiten de verordening om een accoord aangegaan met den Adjunct, het is lus eene officieuse overeenkomst. In iet pensioenfonds voor Buigerlijke Lnbtenaren staat de bepaling, dat men ii zoo'n geval ineens een bedrag moet storten. De Voorzitter zal dit denkbeeld an den Heer Van Eek gaarne bij de lehandeling der verordening in over weging nemen. De Heer Van Esveld keurt het i[ deze zaak zoo lang te laten wachten en verzoekt bij de wijziging de kleinste loowel als de grootste ambtenaren op te nemen. De Voorzitter zegt, dat dit zoo poedig mogelijk zal geschieden. \V e t h, C e 1 o s s e. De opmerking en le conclusie van den Heer van Eek zijn volkomen juist. Het niet verjaarde bedrag dient z. i. te worden terugge geven. De Heer Gerritsen vraagt, wan neer de adjunct gebleven was, met welken datum de wijziging dan zou in gaan. Spreker ontkeni het recht op restitutie. Waarna de Voorzitter het advies van B. en W. in stemming brengt, hetwelk wordt aangenomen met ze stemmen tegen 4. Voor stemden de Heeren: Weth. Visser, Mr. Heyligen, au Duinen, van Kalken, Oosterveen en Weth. Celosse, tegen de Heeren Ger ritsen, van Esveld, Tromp van Holst cc van Eek. De adjunt krijgt dus het nog niet verjaarde gestorte bedrag terug. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening houdende be palingen, in acht te nemen bij het over dragen aan de gemeente van straten, of gronden, tot het aanleggen van straten of wegen bestemd, met adviezen. Z. d. en z. h. st. overeenkomstig hot voorstel besloten. Punt 9. Vastelling der verordening op dc heffing en invordering van het crgunningsreclit voor den verkoop van sterkendrauk in het klein, met adviezen. Z d. en z. h. st. advies besloten. Punt 10. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een klacht van den Heer J. Klaassen, over handelingen van den Gemeente ontvangen. Den Heer Gerritsen spijt 't dat B. en V. den brief van den ont vanger hebben geaccepteerd. Beide lozingenstaanvierkanttegcnover elkander. B. en W. hadden den brief van don ontvanger aan den adressant moeten laten lezen om te kunnen oordeelen, of den sub-ontvanger moeten hooren. Spreker vindt het zeer goed, de B. en W. de ambtenaren hoog houden, maar acht het verkeerd, dat de ontvan ger alles wat adressant meedeelt voor onwaar verklaart, terwijl hij bovendien nog tracht den adressant bespottelijk te maken. Den HeervanEsveld bevreemdt het slot, waartoe B. en W in hun ant- woord komen. Zij zeggen daarin name lijk, dat de ontvanger niet verplicht is inlichtingen te geven, omtrent hooger beroep, enz. In de aanslagbiljetten staat niet, dat men om inlichtingen ter Secretarie moet wezen. Voor ontheffing wordt zelfs verwezen naar den ontvanger. Spieker zelf heeft meermalen inlich tingen ingewonnen bij den Rijks ontvanger, en die welwillend gekregen, waarom kan dit ook niet bij de ge meente. De commies ter secretarie Dekker, heeft spreker meermalen hulp verleend, en zou volgens B. en W. daartoe niet verplicht zijn, waar voor spieker echter aan dien Ambte naar hulde brengt. B. en W. trekken op deze manier partij tegen 't publiek. Ik voor mij persoonlijk ontving steeds de meest mogelijke hulp van de 5 mb- tenaren. Bij mij komt het publiek in de eerste plaats en dan de Ambtenaren. De Heer van Kalken begrijpt, waarom in dit geval B. en W. partij trekken voor den ontvanger. Uit liet schrijven is wel bitters, maar ook zoets te halen. Men moet den mensch nemen, zooals hij is. Spreker zal de laatste zijn dc Ambtenaren aftebrekeu. De Heer van Duinen kan en zal op de kwestie zelf niet ingaan. Dc verantwoording van den onvangor noemt spieker geen verweerschrift, maar geeft den indruk van een gekwetste majesteit. Wanneer de Hoofdambtenaren zoo han delen zullen de ondergeschikte ambte naren volgen. De ontvanger schijnt anders te zijn dan de andere Ambte naren. Zijn antwoord bevalt mij niet. De Voorzitter, wenscht met het gezegde waarmede de Heer van Kalken eindigt, aan te vangen. Deze hoofdambte naar isbuitengewoongeschikten bijzonder accuraat. Alles is steeds in de puntjes. De zaak komt hem van zoo weinig bc- teekenis voor, dat spreker voorstelt het antwoord van B. en W. te zenden aan den Heer J. Klaassen, waarmede de vergadering zonder stemming besluit. Teu kwart voor 3 zegt de Voorzitter te zullen overgaan in een geheime ver gadering, die ten kwart voor 4 afloopt Na opheffing der geheime zitting werden gcene punten meer behandeld. Stemming kiescollege Ned. Herv. Gem. 2 Mei 1905. Uitgebracht 548 stemmen Blanco 2, Geldig 546, Vol strekte meerdorh. 274. Gekozen de heeren: J. J. Berends 515, H. C. v. d. Horst 508, II. G. van Ginkel 330, J. E. H. de Jong Schouwburg 326, E. v Hooge- vest 325, A. Smeitink 320, H. Noor man 319, D. Ruijs 300, A. J. de Wilde 293, A. Veen 280, J de Valk Jr. 278, Verder waren uitgebracht op de heeren J. van Eeden 240, C. van Zwol 238, M. A. van Bemmel 232, J. Ger, Kleber 217, A. Frederikse 213 A. E. Blok 209, J. G. Busch Keiser 205, A. J. Krieger 202, C. W. F. Reyckers 189 en op verschillende andere per sonen enkele stemmen. Binnenkort hoopt prof. mr. W v. d. Vlagt in enkele plaatsen van ons di strict op te treden, o.a. in Amersfoort en Zeist en denkelijk ook in Baarn en Woudenberg. De heeren A. de Groot en M. L. van den Berg slaagden Zaterdag te Utrecht voor de hulp-acte. Het schijnt thans definitief te zijn vastgesteld, dat we Donderdag 12 Mei het genoegen zullen hebben Mr. G. J. Sybrandij weder te hooren. Naar verluidt komt omstreeks denzelfden tijd de heer A. P. Staalman hier spreken. Misschien komen ze wel op denzelfden avond, hetgeen niet on aardig zou zijn. Mr. Sybrandij toch weet niet genoeg moois van het mi nisterie te vertellen, terwijl de heer A. P. Staelman juist te veel moois weet. We zullen zien. De tram vervoerde in April dezes jaars 6741 betalende passagiers, tegen 6226 in de zelfde maand van 1904, 6308 in 1903 en 4089 in 1902, De opbrengst der passage was f483,97'*, tegen f530,95 in 1904 en f 512,45 in 1903. De neveninkomsten bedroegen dit jaar f65,56', tegen f 21,15 in 1904 en 17,10 in 1903; de totaal-ontvangst was 549,54 in April 1905, tegen f 552,10 in 1904 en f529,55 in 1903; de opbrengst per dagkilometer was f 10,18 in 1905, f 10,22 in 1904, f9,81 in 1903 en f 8,06 in April 1902. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht van Maandag 1 Mei 1905 werden de volgende uitspra ken gedaan: D. van E.. 19 jaar, koopman, A. van V., 16 jaar, koopman te Amers foort, beklaagd van diefstal van een paardendeken enz., ten nadeele van H. van R. c. s., resp. veroordeeld tot 5 en 3 maanden gevangenisstraf. A. van Z., 45 jaar, te Amersfoort, bekl. van diefstal van een koperen waschketel, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagmorgen om half tien een gods- dienstoefeninggehoudeu voor jongelieden. De gewone dienst voor de Gemeente vangt alsdan om 11 uur aan. Maandagavond gaf het gezelschap Vleugels" uit Rotterdam een voorstel ling in Amicitia. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet, hetgeen te meer te betreuren was, daar het geheel een bezoek ten volle waard was. Of- •hoon alle medespelenden keurig spel en werk te hooren en te zien gaven, kon men merken dat het schrale bezoek ook op hen geen gunstigen invloed had. Het geheele program werd dan ook met een haast afgewerkt, die zeker niet aan een goede uitvoering ten goede kwam- Het dubbel dameskwartet „Fleurs d'Orange" voldeed zeer goed. Wat meer te bewonderen was, of de vrij goede stemmen of de afwisselende fraaie costuums, weten we niet. De gymnasten en de kunstwielrijders gaven menig stout stukje te zien. Als gewoonlijk werkte Nap. de la Mar geducht op de lachspieren. Meer malen werd hij dan ook teruggeroepen. We hopen dit werkelijk goede ge- gelschap eens meer hier te zien, en dan voor een vollere zaal. De majoor A. L. Klerk de Reus, vau bet 5e regiment infanterie, wordt van 15 Mei tot 1 Juli gedetacheerd op het bureau van den chef van den staf der 2e divisie te Arnhem. Bij beschikking van Z.E. den luito nant-generanl, inspecteur der infanterie, i6 de le luitenant van hot 5e regiment infanterie F. J. C. baron van Harden- broek van Ammerstol, met ingang van 12 Juli op zijn verzoek, overgeplaatst bij het 11 regiment te Nijmegen. Men verzekert ons, dat morgenavond tegen Mr. H. Smeenge voor de anti revolutionairen zal komen debatteeren Mr. G. J. Sybrandy. Waarom komen toch de Amersfoort- sche anti-revolutionairen telkens met dezen alles behahalve gunstig bekend staanden propagandist? En meer nog waarom komen ze eens niet met den afgevaardigde voor ons district mr. H W. van Asch van Wijck? Yelo kiezers ook paganisten hoor, snakken er naar, eens met hun afgevaardigde kennis te maken. De commies le kl. stations dienst P. M. Schweig, werkzaam op het bureau van den stations-chef is ingaande 1 Mei overgeplaatst naar Den Haag; de com mies 2e kl. stations dienst J. Rietbergen is op dien datum van Den Haag naar Amersfoort overgeplaatst. In den plaats van den Heer Schweig wordt de com mies 2c klasse stations dienst J. Busquet werkzaam gesteld. De halte Kleine Koppel wordt tot dat de H. IJ. S. M. ook van deze halte gebruik zal maken alleen door personeel N. C. S. bediend. Van deze halte zullen ook kaartjes naar de stations van den 6poorweg NijkcrkEde verkrijgbaar gesteld wor den. Kilometerboekjes worden aan de halte afgestempeld, de afstanden van station Amersfoort zijn hiervoor geldig. Men deelt ons mede dat omtrent het gebruik van het slaaprijtuig van en naar Berlijn in de nachttreinen de volgende bepalingen bestaan: De prijs voor een bedkaart bedraagt f 6 voor de eerste kl. en f 4.80 voor de 2e klasse. Heeren reizigers le en 2e kl. hebben toegang tot het slaaprijtuig, aan reizigers le kl. kunnen bedkaarten le of 2e kl worden afgegeven, aan reizigers 2e kl. alleen bedkaarten 2e klasse. 4 reizigers le klasse, die in een coupé van bedden willen plaats nemen, behoeven te zamen maar 3 bedkaarten le klasse te nemen. Voor 2 kinderen beneden 10 jaar die te zamen een bed gebruiken behoeft maar een bedkaart genomen te worden. Voor een gedeelte van een traject wordt de volle prijs betaald. Aan het Reisbureau der H. IJ. S. M te Amsterdam C. S. worden tot een uur voor vertrek van trein no. 238 bedkaarten afgegeven, verder kunnen op alle stations der H. IJ. S. M. en reisbureaus bedden besproken worden. Van de reizigers worden bovengenoemde bedragen plus f 0.30 bespreekgcld per bed en bovendien als de aanvraag per telegraaf moet worden behandeld f 0.30 telegramkosten. Voor deze bedragen wordt een voorloopige quitantie afge geven. Mocht van het Reisbureau antwoord ontvangen worden dat geen bedden be schikbaar zijn dan wordt tegen intrek king van het bewijs, het betaalde terug gegeven. Ook geeft de geleider van het slaaprijtuig bedkaarten uit, aan de eizigers die niet vooruit bedden be sproken hebben, het is echter zeer raadzaam dc plaatsen vooruit te be spreken. In den regel mogen de bedden alleen tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgeus gebruikt worden, af wijkingen zijn toegelaten, mits met goedvinden van alle reizigers. De ge leider van het rijtuig mag ververschingen en zeep verkoopen tegen een vastgesteld tarief. In de coupés mag van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens niet gerookt worden. Bij den ten raadhuize gehouden verpachting van standplaaticn gedurende de kermis, werd ingeschreven: a. voor stoomcaroussel door A. Benner, voor f1702. Ij. Vincken, voor f1525. K. Benner, voor f 1605. Niet gegund. b. voor draaimolen: C. Schoenmaker voor f275.75. J. Appel voor f351. J. M. Vermolen, voor f 341,37 l/a. J. C. Galjaard, voor f 375. Gegund aan J. C. Galjaard. c. voor hippodrome: Wed. J. A. van Bergen, voor f 273. G egund. d. Toor kinematographc: II. J. Hommerson, voor f575.75. Gebrs. Alberts, voor f 555.55. Gegund aan Hommerson. 0. voor schiettent: Wed. A. L. Bonefang, voor f 35. Gegund. f. Wafelkraam. Varkensmarkt: W. Loggen, voor f 156,16. B. van der Linden, voor f 125,12'/a. Y. van der Zee, voor f 151,50. Gegund aan W. Loggen. g. Gebakkraam, Groenmarkt H. Stam, voor f40. W. Goosens, voor f 65. Gegund aan Goosen. Gebakkraam Groenmarkt H. Stam voor f 35. W. Goosen, voor f43. Gegund aan Stam. 1. Beignetkraam, Hof: J. H. Bongers, voor f 206,85. C. de Haan, voor f251. W. Papendorp (firma Dekker) voor f 270,50. J. Dekker, voor f '240. Gegund aan W. Papendorp (firma Dekker.) j. Beignetkraam, Hof: J. H. Bongers, voor f '236. C. do Haan, voor f 226. XV. Papendorp (firma Dekker), voor f235,25. J. Dekker, voor f 240. Gegund aan J. Dekker, k. Photograaftent, Varkensmarkt: S. Winter voor f 20.85. Gegund. 1. Voor panopticum. Geen inschrijving, m. Luchtschommel, Hof: L. Yallentgoed, voor f209,50. H. Hcimann, voor f250. C. M. Vermolen, voor f231.50. Gegund aan H. Heimann. Strijdzang. (Wijze: Die Wacht am Rhein) De uitslag der tennismatches op „Zandbergen" gehouden is als volgt ïleerensingle: le prijs den heer B. ter Haar Ro- meny; '2e prijs den heer A. Reijnders Heerendouble: le prijs de heeren II. Coenen en H. Rolandus Hagendoorn. Mixed double le prijs Mojuffr. J. van Harencar- spel en den heer B. ter Haar Romeny. Een strijdkreet dreunt ons landje door, „Volksonderwijs" gaat krachtig voor, Verzeld van 't oude „N. O. G. En ook de „Bond" doet krachtig mee. Gij allen, die do volksschool mint, En haar de eenig goede vindt: Maakt front, maakt front voor d'open- barc school. Vergeten wij, wat scheiden kan, Slechts eendracht is 't, die strijden kan. 't Belang van 't kind, 't belang van 't land. Wordt door den vijand aangerand. Hij zie ons dan ten strijd' gereed, Hij hoore alom onzen kreet: Maakt bont, enz. Geen godsdiensthaat, verdeel' ons volk, Geen sectegeest daal' als een wolk Op 't klein, maar vrije Neerland neer; Het blijf' eendrachtig als weleer. Op school dus Roomsch naast prote stant, En Calvinist naast Remonstrant. Maakt front, enz. Daar 't kind verstandig opgeleid In alle deugd en kundigheid, Voor Staat en Kerk en Maatschappij, Van alle haat en tweedracht vrij. Dat kan geen enkle secteschool! En daarom zij steeds ons parool: Maakt front, enz. Hoe vaak zij ook belasterd is, Wij weten, dat zij Christelijk is, En trots den vijand en zijn macht, Blijv' zij bestaan in volle kracht. Zij blijke steeds, hoe aangerand, De school, de school voor Nederland. Maakt front, enz. de J. (X'olksonderwijs). Burgerlijke Stand. van 29 Apnl tot 3 Mei GEBOREN: XVouterdina, d. v. G. de Vries en J. Buis. Geértruida Alijda, d. v. J. vau Beuk en R. Vaas. Berendiua Antonia, d. v. L. J. He mels en M. Kaspers. Arnoldus, z v. J. üijtenbeek en M. Pot. Jan Jilles Pieter, z. v. A. Atlas en J. Stclser. Hendrikus XX'outerus, z. v. J. van Dijk en C. Xrerhoef. lheodorus XX'illem Jacobus, z. v. II. J D Welling en L. Klareabeek. Elisabeth Cornelia, d. v. G. van XVyland en II. Ilemminga. Hendrikus Antonius, z v. A. van Groenestein en XV. C. Boerssen. XVijnandus Johannes, z. v. II. van der Heijden en C. de Groot. Johanna Marritje, d. v. XX'. Plante en A. Ger ritsen. Jenneken, d. v M. Lok en J. Schreudcr. ONDERTROUWDJ. van Niinwegen en E. Smit J. F. Kindewater en J. Bouw. G Stegehuis en J. Xreenendaal. OVERLEDEN: Dirkje v,d. Twcel, oud 54 jaar, ongehuwd. Dirk Theodoras van WiUigenburg oud 1 maand. Arnoldus Apeldoorn, oud 6 maanden. Trijntje van Ouwerkerk, oud 11 da gen. Nicolaas Veldhuizen, oud 68 jaar, ongehuwd. Correspondentie Wegens gebrek aan plaatsruimte moet het ingezonden stuk van het II. B. voor Volksweerbaarheid en van den heer K. v. 't V. blijven liggen tot het volgend nummer. BURGEMEESTER EN XVETHOU- DERS van Amersfoortzullen op 11 Mei 1905, 's voormiddags te elf uur, ten Raadhuize publiek Bestek I. Het vernieuwen van de bestrating van eenige voetpaden en wegen te Amersfoort. Bestek II. Het rioleeren en bestraten van de JLauge Beekstraat en bet rioleeren en bestraten van den nieu wen weg tusseheu dc sta tions- en verlengde tVilkcl- minastraat te Amersfoort. De bestekken zijn ter Gemeente- Secretarie op franco-aanvraag verkrijg baar: bestek -1 a f 0,30 en bestek II f 0.30. Met franco toezending 2' a cent meer. Inlichtingen op hot bureau van den Gemeente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Aanwijzing volgens datum en uur, in de bestekken vermeld. (Hendrik van Viandenstraat). In den loop der maand Mei kan door liet Bestuur van bovengenoemde Inrich ting, naar gelang van het getal leer lingen dat zich zal aanbieden voor de verschillende lessen, tijdelijk worden aangesteld. Men vervoege zich schriftelijk, onder overlegging van bewijzen van bevoegdheid en aanbevelingen, bij den Secretaris, den lieer F. WESSE- EMNG, Weijersstraat 5, alhier. Groote liet liefst. maar ook kleine schilder- en behang- werken worden gaarne uitgevoerd door E. VAüf WIJNbAAKllES, M r. Schilder, Arnhcmsche- weg 41. Timmerman en Makelaar. WEVEBSIXGEE 11. Ctrechtscbe straat 34.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3