DE EEMLANDER. (BIJVOEGSEL). Spekkoek INBOEDEL, Inboedel, J. SMITS, Stadsnieuws. \J.v.d.JCooff, Vrijwillig Erfhuis, Vrijwillig Erfhuis Vereeniging Voor de JCunst. Allerlei. Advertentiën, Langestraat. A J v Zalingen A. J. Boode Gzn., Huis- Plafond- en Rijtuigschilder Kamerbehanger G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang, De Deurwaarden D. C. PRINS De Deurwaarder D. C. PRINS Brillen eii Pince-nez Langestraat 20. ii, Gordijnen, Karpetten, Loopers, Vitrages, Tules, Linoleums, Zeilen. angerij Stoffeerderij. een geloof aan leerstellingen of een beweging van het hart? De antithese is daarom zoo verkeerd, omdat do zonen van eenzelfde land er door in twee groepen worden verdeeld. En nu nioogt gij zeggen, dat de libe ralen, die antithese hebben geschapen, inaar dan liegt gij, mr. S. want dat heeft Kuyper gedaan. Wij nenten het den ambtenaar Kuy per, die Lindeman ontsloeg, dien amb tenaar nemen we het kwalijk, dat hij ons uitscheldt voorpaganisteu(a pp la lts.) Nu heeft mr. Sybrandy gesproken van het moderne levensbeginsel. Wat staat daar tegenover? Het orthodoxe? Dat Samuel van Houten den zelf moord weer in eere wilde hersteld zien, De Militiewetten hebben veel geld gekost, maar alle anti-revolutionairen hebben er toch voorgestemd zij dragen dus mede de verantwoordelijkheid. De heer Duys. 'tls ook een pot nat. Dan zal ik den heer Duys uit zijn eigen brochure aautoonen, dat dit niet zoo is. Bij de verschillende stemmingen over het toestaan van nieuwe oorlogschepen stemden alle a. r. voor en liberalen tegen. Mr. S. moet dus niet zeggen, op de liberalen rust de verantwoordelijkheid, ook de a. r. hebben er aan meegewerkt. Nog even wil ik wijzen op de belas ting-politiek. Ik heb hier een blaadje' over de leugen der bedrijfsbelasting en daarin lees ik: „De vrijzinnigen willen wel ook voor Talma heeft gezegd, dat als zijn Christendom in strijd komt met zijn democratie, dat hij dan zijn demo cratie laat varen. Hieruit blijkt, dat hij het Christendom niet kent, want Christendom en democratie zijn een. En thans de ondergang van het Romeinsche rijk, volgens den heer Sybrandy te wijten aan het nieuw- Malthusianisme. De heer Sybrandy heeft een univer sitaire opleiding gehad en dat nog wel aan een openbare universiteit. Bij de reputatie, die Sybrandy aller- wege in den lande geniet, had ik gedacht dat hij wel van de „Vrije" zou komen. Doch dit doorgelaten, de heer centen per week te doen betalen, waar bovendien de S. D. A. P. tegen is. En Kuyper 2/., van de premie. Dat is geen vergelijking, mijnheer Sybrandy. Ik heb geen tijd meer om in te gaan op hetgeen de heer Moerman gezegd heeft, maar heel gaarne ben ik bereid eens met hem te debatteeren. 't Is wel noo- dig, dat hier het verschil tusschen het socialisme en liberalisme goed uiteenge zet wordt. Onthoudt dat beeld van de jas ver gadering. De Christelijken willen hun geestelijk leven aanpasseu aan het zondige leven. M de V. Alen toleerert hier allerlei leugens en opent en sluit de vergade ring met gebed. in", jze, bij- Zatertlag <3 Mei 19©5. Niet thuis! Wellicht ook in onze goede stad, maar zeer stellig in andere itedeii ziet men dikwijls een bordje voor raam of deur met de veelzeggende woorden: „Niet thuis", terwijl men in zes van de tien gevallen meneer of mevrouw zou vinden, indien men in stilte de deur kon binnentreden. Buiten beschouwing ge laten de „zonde" van dit moedwillige leugentje, kan deze gewoonte toch iets goeds hebben, zooals dezer dagen in den Haag bleek. In de Euimastraat n.l. had een dame, wier echtgenoot in den middag afwezig was en die daarom niet wilde ontvan gen, gemakshalve het bordje voor 't raam geschoven. En het had zijn effect, want 't bleef werkelijk stil; geen belletje werd ge hoord. Ongeveer drie uur evenwel toen de dienstbode ook het huis verlaten had, hoorde de dame juist de trap afgaande, de deur met een sleutel openen. Ben jij 't man? riep zij. En daar stond plotseling in de gang een groote sjofele kerel met een vreesaanjagende boeventronie van belang. Du dame, haar tegenwoordigheid van geest niet verliezende, sommeerde met luide stem den kerel heen te gaan. Maak maar zoo'n drukte niet, je mag blij zijn, dat ik je deur, die juist openstaat sluit! riep de man brutaal. Kas! Kas! Kas! riep de dame. En nu rende een jonge lobbes van een hond in volle vaart brommend en blaffend de trap af, de gang door op den kerel aan. Altijd maar blaffend en tegen den man opspringend belette hij hem de gang verder binnen te treden, zoodat hij van zijn voorgenomen visite maar afzag en de deur achter zich dicht trok. Was de dame niet thuis geweest, dan zou zijn bezoek allicht slechter gevolgen gehad hebben. Men zou echter ook vragen kunnen, was het niet beter geweest, het bordje weg te laten, zoodat geen inbreker op het denkbeeld zou gekomen zijn, zijn slag te kunnen slaan? Want zeker is het, dat er door het plaatsen van zoo'n bordje heel wat dieven worden verleid en menig buitenkansje wordt verkregen al mag het niet zoo groot zijn als 't geen Australischen koetsier te beurt viel, die plotseling baron en pair van Engeland was geworden en een kasteel met landgoed had georfd, dat hem een jaarlijks inkomen van 8000 pond sterling (f 96,000) waarborgde. Hoogmoedig is de nieuwe baron niet. Hij maakte de reis naar Engeland als tusschendeks-passagier en alvorens hij zich inscheepte gaf hij een afscheidsfuif aan zijn vroegere collega's koetsiers, die hij ruimschoots op whisky onthaalde, Woensdagavond gaf de Amersfoortsche Muziekverecniging voor de eerste maal van dit jaar een uitvoering aan de Ko- ninginnelaan. Het prachtige weer droeg er zeker niet weinig toe by, dat een groote menigte zich om en bij de mu ziektent bevond. Bij het examen voor onderwijzeres slaagden Woensdag te Utrecht de dames M. H. Boode en A. A. M. Beth, leer lingen van de Rijks-Normaallessen alhier. Zondagmorgen om half elf wordt er in het gebouw der I.oge Jacob van Campcneeii godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarbij hoopt voor te gaan Ds. T. lviclstra, Emeritus-Predikant te Oegstgeest. In de^ Donderdagavond in de Zwaan jehouden algemeeue vergadering van de Amersf. Tramweg-Maatschappij werd de balans en de winst de verliesrekening over 1904 goedgekeurd. Tot leden der financiecle commissie voor het boekjaar 1905 werden benoemd de heeren Mr. P. J. J. van Voorst Vader, P. v. d. Mark en G. van Nieuwenhuizen. Bij de bestuursverkiezing werd hei- kozen de heer C. Th. van Beek en gekozen de heer A. M. Tromp van Holst. Burgerlijke Stand. van 10 tot 13 Mei GEBORENDiederik Jan, zoon van D. Barendse en H. van Os. Dirkje Hendrika, dochter van C. J. van Ginkel en M. vanBuuren.Anton Bernard, z. v. J. kuyt eu D. van Dijk Cornelia, d. v. A. van den Breg en F. de Vries. Heintje, d. v. B Lagerweij en J. Buddingh. ONDERTROUWD: S. Dijkstra en L. P. W. Verschuur. T. van Drie en A. Bouwman. B. Hemmenga en E. van Daal. J. J. Rutten en M C. C. van de Pavert. J. Eremouw en A. van den Eshof. G. Kuijt en B. Wessellnk. GEHUWD: A. W. Coebergh en S. J. M. Sinnige. D. Voortman en C. van Doorn. - R. Willemse en G. van der Wart. G. van der Veer enW. van Wessum. OVERLEDENIlijmen Ilurwitz, oud 82 jaar, echtgen. van C. van Gelder. Keizerborax. Keizerboraxzeep. Toilctzecpcn. Parfumerieën. ©«lol. 'I'auilpocilci's. Tandpasta's. Kan de ©niiiiue. Eau Végétal. Itaij Bum. Tandenborstels. Nagelschuiers. Toilet kaïn men. enz. enz. Verkrijgbaar bij Echte Indische (zeer fijn) gesneden 20 eent per ons. Verkrijgbaar bij: CONFI9EIIR. Langestraat 1 Hoek Varkensm. Laniaison Bouwer Co. Commissionairs in Effecten AMSTERDAM, NIJMEGEN AAIERSFOORT. AI uur huizen 39, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, sluiten prolongatiën, koopen en verkoopen van coupons, buitenland- sche wissels, vreemd bankpapier; verschaffen gelegenheid tot liet in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand- en inbraakvrije kast, waar voor nadere condities te hunnen kantore verkrijgbaar, Kantoor geopend eiken werk dag van 93 T1128112. Kampstraat, Hoek ©liesteeg. Lceraar in Utrechtscbestraat b/d Ilellingstraat 36. go den :en. lijk de zijn gen ven ians dat 3rd. iris- irop laar t al rop de tot SL- nk 'ng, iner ;cht r. 8 17 en irg- eer gte het Maandag, 15 Mei 1905. wegens vertrek naar elders te V1IKKSFOOHI J CONTANT. te Amersfoort, is voornemens om op Mauu«lag, den 15u Mei 1905, des namiddags ten een ure precies, ten woonhuize van den Heer K. B. DE RUITER, aan den Paralelweg 8 aldaar, wegens vertrek naar elders, om contant geld, in het openhaar te verkoopen: Den goed onderhoiuien bestaande in mahoniehouten-en andore meubelen, waaronder: linnenkast, pe nantskastje, tafels, canapé, stoelen spiegels, schilderijen, 2 ledikanten, 3 pits gaskroon, gascomfoor (3 vlams), gaslamp, vloerkleed, karpetten, gor dijnen, divers koper-, tin-, ijzer-, glas en aardewerk; voortsCjongen kippen en haan, kippenhok met loop en het geen vedder te voorschijn zal wor den gebracht. Soliede goederen mogen worden bijgevoegd. Alles 's morgens vóór don verkoop van af 10 uur genummerd te zien. Woensdag, 24 Mei 1905. wegens vertrek naar elders te A M E K S E O K T. a CONTANT. te Amersfoort is voornemens om op Woensdag, 2-1 Met 1905, des voor- middags ten ÏO ure precies, ten woonhuize van den Weledelgestrengen Heer A. SIMONS, aan de Bergstraat No. 17 aldaar, wegens vertrek naar elders, om eontant gel«l in liet openbaar te verkoopen: Den deftigen en goed onderhouden bestaande in MAHONIEHOUTEN en andere A1EUBELEN, waaronder: Spiegelkast, Linnen-, Penant- en andere Kasten, Bureau ministro, Tafels, Spiegels, Schilderijen, Gravures, Canape's, Fau teuils, Stoelen, Pendules met Coupes, Gas- en andere Lampen, Fornuis, Vul- en andere Kachels, Tapijt, Vloerkleeden, Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Gor dijnen en Overgordijnen, Ledikanten, Bedden met toebchooren, Alangel mot Linnenpers, groot Bad met Geijser, zoo goed als nieuw, antiek porselein, Tafel zilver, waaronder 12 Lepels en Vorken, Soeplepel, 2 Yleeschpehnen, 2 Suiker strooiers, Suikervaas en Ivaraft met zilver; verder divers Kristal, Porcelein-, Koper-, Tin-, Blik-, Ijzer-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Alles daags vóór den Verkoop op de gewone uren genummerd te bezichtigen oed in Goud, Double, Zilver, Nikkel els, en Staal. :cn, Bcparatie- en Slijpiurichting een voor Brillen. ge- BRILLEN op voorschrift van h.h. Doctoren bij ien W. E. A. ©BOEKHUIZEN. I nstrumentmaker Langestraat 42. tote sorteeriug: liet groote anti-rev. idee, terwijl mr. Heemskerk zelfs zei: het is een afglij den naar staatssocialisme. De openbare school wordt niet aan gevallen. Air. Sybrandy moet maar eens lezen wat Ds. Van Grieken, Ds. Vonken- berg en Ds. Offringa hebben gezegd. Dan is het toch te gek om te zeggen: wij hebben niets tegen de openbare school, bet is meer dan onzin om te zeggen: wij leggen de openbare school geen stroobreed in den weg. Als gij Uw bijbel naleest, in het bijzonder de tien geboden, dan weet ge, dat die spreken zoowel van de plichten van den mensch jegens zijn naaste als jegens God. Vier geboden handelen over de plichten jegens God en 6 over de plichten jegens zijn naaste. Te zeggen, dat men daaraan hecht beteekent niets, maar uit d a d e n moet dit blijken. En in dien zin heeft dit Alinisterie niet getoond Christelijk te zijn. aï verplicht uit te knijpen. lu andere landen is het beter. Daar krijgt de arbeider al op zijn 55 of 65 jarigen leeftijd. Als 't niet waar is M. d. V., dan liegt Dr. Kuyper, want aan hem ontleen ik de gegevens. (De voorzitter hamert en zegt iets) "Wat ge van Vliegen gezegd hebt is meer dan schandelijk. Vliegen heeft gezegd, als een arbeider f 16 per week verdient, dat hij er dan niet op tegen zou zijn, hem eenige UTRECHT, NOBELSTRAAT 12. Tentoonstelling der ontwerpen voor een gedenkteeken voor wijlen Mgr. Dr. SCHAEPAIAN. GEOPEND van 14 tot 31 Mei, dagelijks van ÏO5 uur. Leden vrij. Niet Leden 25 ets. Entrée. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3