Advertentiën. Openbare Vergadering VRIJZ. PROPAGANDA-GLUB in het kiesdistrict Amersfoort. op VRIJDAG 19 MEI 's avonds 8 uur in Hotel „POL" te DE BILT. de heer K. REYNE van .Haarlem. Onderwerp: De politieke toestand. De derde van 12 Augustus tot 1 ■ptember. Aan de eerste twee kolonies kunnen Belnemen kindereu van beambten tegen ene vergoeding van f 5 per kind en in de derde kolonie kinderen van nibteuaren tegen vergoeding van f 12, overige kosten betaalt de vereeniging. Deze kolonie staat onder leiding van «juffrouw T. Dona gewezen zieken- erpleegster en onder toezicht van een amesbestuur. Verschenen is: Nieuwe Spoorwegcourant „Mijosoti" eïlluslreerd blad voor het spoorweg- rsoneel, uitgevers firma Jubels Mat- ijs9en Celcbesstraat Amsterdam. Ver- hijnt den le. en 15e van elke maand, rijs f0.20 per maand. De eerste afleve- ing bevat o. a. Beschrijving der groote Siberische poorweg, oorspronkelijk uitgegeven door e Kanselarij van het Russisch Minister- omilé Verder verschillende mede eclingen en foto's van overleden lioofd- nibtenarcn en beambten van de II. S. 1. enz. Dit blad staat geen enkele politieke ichting voor en heeft ten doel door het hrijven van leerzame artikelen, dooi en beschouwing van volksaangelegen- edeu en door het geven van gepaste ri'iek de kennis omtrent den spoorweg vermeerderen. Bij de door den architect W. van chaik gehouden aanbesteding van een [otcl Café Restaurant aan het Stations- kin alhier was hoogste inschrijver Ceyzer en Wildeman perc. A 399ÜU, ere. B 29700, en laagste Coencn en [emels perc. A 29620 perc. B 22820 eiden te Amersfoort. De tramdirectie verzoekt ons ter ennis van het publiek te brengen, dat train, die volgens de dienstregeling morgens 10.48 van het station moest ertrekken, voortaan ten 10.40 zal afrij- len, terwijl de dienst, die 's morgens 11.ure van de Kampstraat moest legrijden, zooals vroeger ten 11.07 zal ertrekken. Belanghebbenden worden uit- ;enoodigd deze wijzigingen, die de mdervinding haar leert in het belang an het publiek en den dienst te moeten lanbrengen op de verstrekte dienstrege- ingen te noteeren. Aan den .lieer C. C. van Helsdingen, atstelijk onderwijzer bij het openbaar luropeesch 1. o. in Ned. Iudië, is op ijn verzoek, wegens lichamelijke onge- hiktheid, eervol ontslag verleend met oekenning van pensioen. Bij de gehouden aanbesteding voor le levering van gerookt pekelspek, ten «hoeve van bet garnizoen alhier, zijn geleverd de volgende 8 biljetten Pli. Gregorius, voor f 0.57 per IC. G. J. au der Kamp voor f 55 per K. G. IC. an Wielingen voor f 0.57 per IC. G. A. N. Franckenmüller, Amsterdam, oor f 0.65 per IC. G.G. J. Linthorst leventor, 'voor f 0. 657 per IC. G. A. Spiegel, id., voor f 0,609 per IC. CL; J. Willcnborg voor f 0.569 per K. G. J. EgbertUtrecht, voor f 0.025 ier IC. G Aan den laagsten inschrijver, den heer van der Kamp is de levering, bc- ïoudens goedkeuring van den minister, oegewezen. De muurschildering aan de St. Joris- ;erk is aanmerkelijk opgeknapt, zoodat iet geheel veel beter tot zijn recht turnt dan voorheen. Een glazen afdak thans tevens aangebracht, teneinde len invloed van het weer zooveel mo- ;elijk te beperken. In Extra Tijding, het blad van den leer A. P. Staalman, lezen we „Lobman spreekt nu wel alleen van irie Amsterdauische districten, maar als le zaken geen andere wending nemen, iau zullen de Christen-demokrntcn ook :en vorkje meepikken in den Haag in district van Krap, in Enkhuizen, in Beverwijk, in Hnarlcnimernienr, in Hil versum, in Amersfoort en wellicht ia nog 'n paar districten". Staalman zinspeelt hier op zijn eigen kandidatuur, waartegenover door de Seldersche anti-revolutionairen Ds. A- tóaanse uit Zeist is gesteld. Alleen dus nanuecr men hem zelf in den Helder onbestreden laat, zal hij afzien van een icstrijding der kcrkelijken in de ver stillende districten. Een raar soort democratie. In de Kerkelijke Courant van Yrijdag 12 Mei j. 1. trof een onzer lezers 't olgend ingezonden stuk „Tot nu toe ontvingen een aantal leine Prot. gemeenten in Noord-Bra- \et Bant jaarlijks ecne subsidie van f 40 160, ten behoeve van harer kerkvoog dijen van het ministerie van financien. Maar tot heden is die subsidie over 1904 Bier en elders niet ontvangen. Kan iemand mij ook een inlichtend antwoord geven op de vraag waarom niet 't Stuk is getcekend door N. J. Tel den, kerkvoogd te St.-Michels-Gestcl. Deze lezer vraagtZou dit misschien 't begin zijn, om langzamerhand de Ned. Herv. Kerk te benadeclen Hij vreest dat als dit ministerie weder voor vier jaar aan 't bewind blijft, de Ned. Herv. Kerk daaivan zeer droevige gevolgen zal ondervinden. Daarom roept hij: „Cavcant consules!" Yooral de Herv. predikanten, meent hij, moesten niet zoo ijveren voor dit mini sterie, en zijne vrienden en bondgenoo- ten moesten zij niet stemmen en steu nen. Mr. Sybrandy mag noodig vertellen, dat uit de Hervormde Kerk meer en meer steun komt voor het ministerie ICuyper 1 Zaterdag morgen had er in de drukkerij van den heer A. J. Michielsen een hoogst droevig ongeval plaats. De 15 jarige W. v. D. had het on geluk te dicht bij den spil van de in werking zijnde motor te komen, waar door hij gegrepen werd zoodat hij eenige malen rond werd gesleurd, waarbij telkens de boenen tegen den grond werden ge slagen, die zeer einstig gekneusd werden. De verwonde werd dadelijk naar het Aldegoudegasthuis vervoerd waar eenige dokters hem behandelden. Een been werd onder de knie afgezet, terwijl het tweede denkelijk moet volgen. De Oude Amersfoortschc Courant deelt met beslistheid mede, dat de motor geheel volgens de eisehen der arboids-inspectie was beschut. Aan den administrateur C. F. Bauling, van het gariiizoens-kleedingmagaziju te Arnhem, is met ingang van 1 September e. k. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De kunstschilder W. O. J. Nieuwen- kamp is met zijn woonschip en atelier „De Zwerver" van hier vertrokken te Amsterdam De verbindingsbaan van de H. IJ. S. M. tusschen de spoorwegen Utrecht Amersfoort en UtrechtHilversum, nabij het kruispunt Blauw kapel, wordt 24 dezer des namiddags voor liet treinverkeer opengesteld. Te Arnhem is een vergadering ge houden van de loden van het Stichtings comité voor de ICath. Soc. Actie met de voorzitters en secretarissen van de plaatselijke comités in het Aartsbisdom, ten einde te geraken tot de oprichting van het Diocesaan-comité. De uitslag van deze verkiezing en van de daaropvolgende onderlinge functie- verdeeling was, dat het bestuur van het Diocesaan-comité is samengesteld als volgt: le voorzitter mr. A. J. M. Yos de Wael (Zwolle), 2e voorzitter mr. E. J. II. M. Yan Rijckevorsel (Zutphen), le secretaris Jobs. Brouwer Rz. (Hilver sum), 2e secretaris A. H. Yan Kalken (Amersfoort) en Penningmeester E. baron Yan Yoorst tot Yoorst (Groningen). Donderdagmiddagom 3 uur werd in het gebouw „Eensgezindheid" te Amsterdam de 31e Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin gehouden. Alvorens deze vergadering geopend werd, had de uitloting van zes rentelooze aandeelen plaats, waarvoor Notaris Boter- hoven de Haan te Amsterdam zich wel willend beschikbaar stelde. Na d^ze formaliteit opende de Yoor- zitter, de heer J. Attema de vergadering, door de aanwezigen hartelijk welkom te heeten en het op prijs te stellen, dat zij waren opgekomen om met het doel, streven en resultaten der Maatschappij nader bekend te raken. Hij betreurde het evenwel, dat de belangstelling met zoo groot was als men wel wcnschte, doch deze gevoelsluiting herhaalt zich telken jare. le meer betreurt hij dit, omdat het omvangrijke werk groote zorgen baart en veel toewijding eisebt. Die zorgen zijn niet schijnbaar, getuige het groote tekort dat de rekening telken jare aanwijst. Eene opwekking tot toe treding als lid was hier dus niet mis plaatst. Alsnu werd door den directeur-Secre taris, den Heer J. Woudstra, na voor lezing der notulen der 30e algemeene vergadering, het jaarverslag over 1904 uitgebracht. Hieruit blijkt dat op 1 Januari 1905 werden verpleegd 199 kinderen, terwijl dit aantal van af de oprichting 796 bedroeg. Een onderzoek naar hen, die in den loop der jaren de Maatschappij verlieten, had plaats gehad en de resultaten wer den daarvan medegedeeld. Van de 597 personen, waarover het onderzoek liep, is het van een 9 tal niet mogen gelukken inlichtingen te bekomen wegens onbekendheid met hun verblijf. De uitkomsten werden verblijdend genoemd en de bonte opsomming van de verschillende middelen van bestaan wijzen op groote verscheidenheid. Yan nagenoeg allen kon worden ver klaard dat zij de een beter dan de ander een behoorlijk bestaan hadden. Als nu brengt de Heer Maarschalk, Penningmeester der Maatschappij verslag uit van den finantieelen toestand. Het zou ons te ver voeren al die cijfers weer te geven waaruit dit verslag bestond en stippen alleen aan dat betaald werden (in ronde cijfers) aan verpleeggelden f 49000 waarvan de Maatschappij bijdroeg f14000 en het overige door particulieren, bur gerlijke- en kerkelijke armbesturen. Het te kort bedroeg f 8700. Genoemde rekening was nagezien door de H. H. de Bont en van Eijk, die in hun schriftelijk verslag hulde brachten aan den Penningmeester voor zijn uitstekend beheer. Bij de verkiezing voor twee bestuurs leden werden de aftredende Heevcn H. II. A. J. baron de Geer van Jutfaasen Mr. C. D. Salonionson herkozen. Eene benoeming van twee leden om de rekening over 1905 na te zien werd aan het Bestuur opgedragen. De bijdrage der Comité's werd op 40% bepaald. Na rondvraag van den Voorzitter brengt de Heer Schuursma warme hulde aan de persoonlijke bemoeiingen van den Directeur waarmede de vergadering tce- kenen van instemming betuigt. Door den heer J. N. de Jong te Westzaan wordt aangedrongen telken jaren eene vergadering met correspon denten te houden, wat door het Bestuur zal worden overwogen. Hierna wordt de vergadering te 4"t uur gesloten. Repliek ran Mr. Syliranilj. Tc ongeveer half twaalf krijgt de heer Sybrandy het woord voor repliek. De heer Duys, aldus mr. S., is in het beheerschen zijner hartstochten nog niet ver gevorderd. Ook is hij dit niet op het gebied van debat. Wat hij ge daan heeft is geen debat voeren, maar door zijn opzweepende wijze van spreken heeft hij de vergadering in rumoer ge bracht. Dat Malthus met zijn leer veel later dan het Romeinsche rijk leefde, weet ook ik wel. Maar het Neo-Malthusia- nisme en de gebruikte middelen, dag- teekenen reeds van veel vroeger en werden reeds gebruikt door de Grieken en de Romeinen. En daardoor is hel Uomeinsche Rijk ten onder gegaan en door de valsche emancipatie van de vrouw. Zeker het groot grondbezit is ook wel verdervelijk geweest, maar de achteruitgang der zeden is toch de voornaamste oorzaak van het verval. Als de blanke volken van het Westen ook dermate verontzedclijkt zijn als toen de Romijnen, kunnen er ook best weer andere volken uit het Oosten komen om ze te verdrijven. De heer Duys heeft persoonlijkheden in het debat gebracht. Dat moet u nooit doen, dat doe ik ook niet. Den persoon van den spreker moet men terzijde stellen Als ik geïnterrumpeerd heb, heb ik dat gedaan op oogenblikken, dat u buiten de orde was. Alles moogt ge zeggen, zeker, dat heb ik gezegd, maar alles wat met het onderwerp in verband staat. De heer Duys heeft gesproken van het forceeren van kerkdeuren en dat een daad van revolutie genoemd. Hij doelt daarmee op de daad van Kuyper, Lohman en nog een derde. Maar die daad was niet revolutionair. Als men iets doet, waartoe men bevoegd is, dan kan dat nooit revolutionair zijn. Dr. Kuyper nu was kerkvoogd van de Amsterdamsche kerk en als zoodanig had hij altijd toegang tot die kerk. Ik geloof dat het de heer Boissevain was, die toen over paneelzagerij schreef, maar Lohman, een man van de meest uitgebreide wetskennis, heeft toen ge zegd, als ge daarmede niet ophoudt, dan zult ge de gevolgen van uwe houding moeten afwachten. Een stem. Neen, dat zei Kuyper. Neen Lohman was het. Nu de staking, 't Gaat er niet om of de stakers bezwaren hadden of niet, maar hierom of alle verkeersmiddelen mogen worden stil gezet. Dit mag de overheid niet dulden, want de roeping van den Staat is om de rust en het land te verdedigen. Daarom moesten er wetten worden gemaakt om de rust te herstellen. Nu is er gesproken over de wreed heden van de soldaten. De heer Duys. Dat heb ik niet gezegd. Van de wreedheid dan die lag in het oproepen der soldaten. Maar waar toe dient het leger? De heer Duys. Juist tegen de arbeiders. Neen tegen den buitenlandtchen vijand, maar ook om de rust in het land te bewaren. Als er een aanslag wordt gepleegd op den Staat, dan moeten er toch middelen kunnen ge nomen worden om de rust te herstellen. Ook in een socialistischen staat zal er een verweerinacht moeten zijn. Dat heeft trouwens Troelstra in een ver gadering van „Conamur" te Groningen zelf gezegd. Het Evangelie is de beste kracht tegen de revolutie. Als het Evangelie in geheel ons volk leeft, krijgen we geen revolutie. Maar als er opstand is, moet er oogenblikkclijk worden geholpen, en niet door het schrijven van een mooi artikel maar door krachtig ingrijpen. Als onze les was opgevolgd dan was de 2de staking niet uitgebroken en dan waren er niet zooveel slachtoffer gevallen. En wie hebben het meest gezorgd voor de slachtoffers. De licer Duys. De anti-revoluli- onairen! Mijnheer Duys, ik en vooral Talma, die meer met de arbeiders in aanraking komt dan ik hebben veel gedaan voor de mannen. Door mijn toedoen zijn weer eenige mcnschcn in 't werk ge nomen. Een man, die weer bij de N. C. S. in dienst was gekomen, kwam mij bedanken en toen ik hem zeide: man, dat behoeft niet, ik heb mijn evenmensch geholpen, zeide hij, ja mijnheer, maar ik ben bedrogen en misleid. Een s t e m. Dan was jij zeker bij den Boud van Orde. In Dordrecht hebben we het gehad, dat van Zadelhoff in een stampvolle vergadering vroeg: mannen hebben wij jullie niet goed geholpen? Maar tot antwoord riep er een: neen, je hebt ons bedrogen, waarop een donderend applaus volgde. De heer Duys. Die verwekte dan ook opstootjes. Over den nachtarbeid voor .vrouwen zal ik niet veel zeggen. Prof. Druckcr heeft zelfs verklaard op het congres te Bazel, dat hij niet tegen een matigen nachtarbeid was. En de pensioenwetten zijn nog zoo slecht niet. Wel wordt het pensioen op 70 jarigen leeftijd eerst verleend, en is deze leeftijdsgrens in verschillende landen lager, maar de heer Duys vergeet te zeggen, dat op 60 jarigen leeftijd de invaliditeitsrente kan worden verkregen. Ik kom nu tot den heer Moerman. Verscheidene stemmen. En de notarissen. Mi. Sybrandy. Daar ga ik niet op in, dat is niet aan de orde. De li cer Duys. Dan is het al lang goed. Bid nu dan maar. (Het overgroote deel der vergadering staat op en verlaat de zaal). Nadat de rust weer eenigermate her steld is, gaat mr. Sybrandy verder. De hoer Moerman ontkent de antithese. Maar ik zeg niet, dat een liberaal niet christelijk kan zijn. Dat mag ik niet zeggen, ik kan niet in hun hart lezen. Christenen vindt men veel onder do liberalen, maar in dien zin bedoel ik het niet. Al is men Christen, daarom is men nog geen Christen in de politiek. Men moet erkennen, dat God is onze Schepper en onze hoogste Wetgever. Onder de anti-revolutionairen zijn ook wel geen Christenen, maar we kunnen ze niet aanwijzen. Maar de groote waarheid, dut de ordonnantiën Gods ook iets te beteekenen hebben in de politiek, neemt gij niet aan en dat is het verschil. Mannen als prof. V. d. Ylugt be lmoren tot de Christenen, maar door zich aan te sluiten bij de liberalen, werken ze tevens mede om de grond slagen van ons volksbestaan te onder mijnen. Het Christendom is een natio naal goed, en dat nationale bezit moet worden verdedigd. De uiting van Ds. Rudolph wil ik niet verdedigen, mogelijk heeft hij het in een te scherp oogenblik gezegd. Maar het beginsel van de invoering dei- doodstraf ligt in de lijn van het chris tendom. Waar is het christelijk beginsel in de wetgeving, vraagt de heer Moerman. En dan wijs ik op de regeling van de rechtspositie der inlandsche christenen. Zoo'n wet hadden we van een liberaal ministerie nooit gekregen. En de Hoo- ger onderwijswet en ook de Lager on derwijswet zijn Christelijk van aard, ze ademen een geest van rechtsgelijkheid. De herziening van de Drankwet eveneens. Ook de benoeming en zijn chris telijk. Zij dienen om het evenwicht te herstellen. Dat we niet met teksten komen, is toch vrij natuurlijk, daar komen we niet verder mee. Wat de heer Moerman zegt van den Helder bewijst juist de op schuiving naar links. De heer Moerman. Die is goed. De heer Wirtz heeft tegen de Post- wet hetzelfde bezwaar als ik: dat aan een postambtenaar geen rechtspraak moet worden toevertrouwd, die hoort thuis bij den kantonrechter. Het bezwaar der kleine scholen is toch niet zoo erg groot. Men praat wel van daling van het peil van het onder wijs, maar men verbeeldt zich toch niet dat de openbare onderwijzers betere leerkrachten zijn dan de bijzondere. En hoevele kleine schooltjes zijn er niet in Brabant en Limburg, die goed zijn? En het schooltje te Zierikzee met 12 leerlingen dat jaarlijks f 4000 kost, moet dat per sé slecht zijn? De uitlatingen van Ds. Offringa zijn niet van hem maar hij heeft ze aan gehaald uit een rede van den liberalen Dr. Brunings. Ook Ds. van Grieken en Yonkenberg hebben niet gesproken als de heer Moerman aanhaalt. Dat de vrienden der openbare school minder worden, ligt voor een groot deel aan de openbare onderwijzers zelf. Als een onderwijzer niet op wil staan als het Wilhelmus wordt gezongen doet dit meer schade aan de openbare school dan wij er aan kunnen doen. (applaus.) Nadat de voorzitter mr. Sybrandy een woord van dank had gebracht, sloot hij te 12.15 de vergadering met gebed. In de zitting dor arrondissementsrecht bank van Maandag 15 Mei te Utrecht werden de volgende uitspraken gedaan G. II. H. H., 25 jaar, leerling-machi nist te Zwolle, beklaagd van het door schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen, te Amers foort, veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. H. G., 58 jaar, huisvrouw van A. C., C. M. van O. huisvrouw van G. tea II., J. P., huisvrouw van A. L., te Amers foort, beklaagd van diefstal in vereeni ging van dennentakken, allen veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. A. de G., 31 jaar, arbeider te Amers foort, beklaagd van mishandeling van G. van D. te Amersfoort, veroordeeld tot f10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. H. G van K., 19 jaar, timmermans knecht te Amersfoort, bckl. van ver nieling van een glasruit, veroordeeld tot f20 boete, subs. 15 dagen hechtenis. SPORT. De le prijs in den eerewedstrijd van het P. H. concours te Soesterberg is door Quick I van hier behaald, na achtereenvolgens Victoria I uit Hilver sum met 10, en Hercules H uit Utrecht met 32 geslagen te hebben. Burgerlijke Stand. van 13 tot 17 Mei GEBORENElisabeth Oornellia, d. van A. Meijer en L. C. de H :an. Adri- aan Johan Maria, z. van E. Verschuur en J. M. van don Heuvel. Elbertha, Antonia Maria, d. van A. Michielsc en G. Meijers. Trijntje, d. van R. Appel en T. Oud. Gijsbertus, zoon van J. Tommei en A. van der Velden, Jo hannes Cornelia, zoon van J. Haarmans en J. de Wit. Johannes JoBephus, zoon van N. M. A. ter wolbeek en J. W. Los. Albertus, zoon van II. Vce- nendaal en A. Hazelaar. ONDERTROUWD: A. J. Boode en Bulder. OVERLEDEN: Golida Wilhelmina van Renswoude, oud 81 j., echtg. van J. J. de Visser. Clasina Waterkoort, oud 71 jaar, echtgenoote van W. van Groenestijn. Jan Willem Maarterman, oud 41 jaar, echtgenoot van W. de Wit. Voor de deelneming, ondervon den bij het overlijden van mijn ge liefde schoonzuster Mevrouw C. A. VAN BEMMELEN— Roland Holst betuig ik mijn linrtelijken dank. Wed. A. ROLAND HOLST. SPREKER: ENTREE VRIJ. DEBAT.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3