Z=Z EENMAAL 1= jT MANDERSLOOT. Scfimitzner' s Appelmarkt 13 n/h. Garnizoensbureau. Magazijn van Gouden- en Zilverenwerken, Diamanten, Horloges, enz- Maandag is een begin gemaakt met het brengen der telephoondraden op den grooten paal aan de Langegracht. Ver schillende abonné's konden daardoor korter of langer tijd niet van hun toe stel gebruik maken, daar gedurende het overbrengen de verbinding met het Cen traal bureau was verbroken. Men deelt aan de Tel. mede: De, in navolging van andere rijken, in ons land genomen proef, om jonge lieden te gebruiken voor het bezorgen van telegrammen, heeft aan de verwach ting beantwoord en zijn dientengevolge door den directeur-generaal ctnige be palingen vastgesteld, welke in hoofdzaak op het volgende neerkomen: De jongelingen worden ter voorziening in vacatures van besteller door de directeuren, na bekomen machtiging van den directeur-generaal in dienst genomen. De aanneming geschiedt op 16-jarigen leeftijd, op een aanvankelijk loon van 14 per week, hetwelk bij gebleken ijver cn geschiktheid door drie jaarlijksche verhoogingen van f 1 tot f 7 per week wordt vermeerderd Aan de jongelieden wordt, ten ge- bruike bij de uitvoering van hun dienst verstrekt eene uniformpet, eene pelerine, een stel lederen beenkappen, een tasch, welke zij aan een rood-lederen riem over de bomt dragen, alsmede een koperen nummerplaat, welke op de borst wordt bevestigd. Bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd volgt ontslag. Zij, die in alle opzichten daarvoor geschiktheid betoo- nen, kunnen alsdan, bij behoefte, over gaan als hulp-brievenbesteller bij den postdienst en later in aanmerking komen als vaste brievenbesteller. Een buitengewone mededeeling van het hoofdbestuur der posterijen en te legraphic bevat aanwijzingen ter bevor dering van den dienst in den avond van 1(5 Juni, wanneer de uitslag der stem ming voor de leden der Tweede Kamer bekend gemaakt wordt. Zoo zullen de telegraaf- en rijks- telephoonkantoren ua 4 uur onafgebro ken geopend blijven tot 10 uur (Green- wichtijd) of zooveel langer als de drukte vordert. Den 17en Juni sluiten de kan toren met beperkten dienst in plaatsen welke als hoofdkiesdistrict zijn aange wezen, de6 ochtends niet voordat de officieele verkiezings-telegrammen zijn aangeboden en overgeseind. Ook de kantoren van de H. IJ S. M. en Staatsspoor zullen den avond van 16 Juni zoolang als noodig geopend zijn. De Gezondheidscommissie alhier heeft tot hen, die het barbiers en kap- persbedrijf uitoefenen, het verzoek ge richt om in het vertrek, waarin zij hun klanten bedienen, een zichtbare plaats te geven aan een lijst, bevattende eenigc voorschriften togen de gevaren van besmetting. De Commissie acht de toepassing daarvan door de kappers en barbiers hoogst wenschelijk ter voorkoming van het overbrengen van huid- en haarziek ten van den eenen klant op den anderen. En waar in eenige 'andere Gemeenten die maatregelen reeds met succes wer den toegepast twijfelen wij er niet aan, of dit goede voorbeeld zal ook in onze stad gereedelijk navolging vinden. Na een langdurige ongesteldheid is alhier overleden in den ouderdom van 44 jaar, de heer C. B. Kok. De overledene gevoelde zich tot veel, wat zich bewoog op oudheidkundig ter rein, aangetrokken en gaf daarvan meer malen blijk als penningmeester van de oudheidkundige vereeniging „Fléhité" ecu functie, welke hij jarenlang vol toewijding vervulde, ook wijl zij hem zoo gereedelijk gelegenheid schonk om zijn belangsteling te toonen in de his torie van onze gemeente, zijn geboor testad, waaraan hij zoo gehecht was. Ook was hij bestuurslid van de „Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen", van de vereeniging Vreemdelingenverkeer" en van de Vereeniging „Johan van Oldenbarneveld." (0. A. Ct.) Bij de onlangs gehouden etalagewed strijd uitgeschreven door de Sunlightzeep- maatschappij te Rotterdam is de eerste prijs in de prov. Utrecht toegekend aan den heer M. R. N. Oosterveen, Lange- 6traat alhier. Dr. Knypcr, dc vijand der arbeiders. In een openbare vergadering van de afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij sprak Maandagavond de heer Frank van der Goes over bovenstaand onderwerp. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, sprak de heer van der Goes ongeveer als volgt: Ik zou vanavond tot u spreken over Dr. Kuyper, de vijand der arbeiders. Vooraf wil ik twee opmerkingen laten gaan. Ten eerste als we spreken over Dr. Kuyper, dan bedoelen we daarmee Dr. K. als de vertegenwoordiger van de clericale regeeringsmeerderheid; en in de tweede plaats, dat we niet zijn in de eerste plaats anti-clerieaal. Kuyper is niet de vijand der arbeiders als clericaal maar als vertegenwoordiger der kapita listische klasse. Tegenwoordig wordt veel met dat anti-clericalisme gespeculeerd, en wellicht wel het meest in dit district, zelfs onder onze partijgenooten. Die zouden het heerlijk vinden als den 16den Juni den val van Kuyper brengt. Ik wil wel zeggen dat ook wij daarom verheugd zouden zijn, maar we weten vooruit, dat er dan één vijand is verslagen en dat we dan dadelijk voor andere tegenstandeis op onze hoede moeten zijn. Ik wenschte dat vooraf laten gaan, omdat ik zoo zeer wensch, dar we als vrucht van onze campagne tenminste hierop mogen rekenen, dat dan dat gevoel van clericalenhaat zal zijn op geheven. Dan zullen wc niet te vergeefs hebben gewerkt. Want dat anti-clericalen- gevoel is niets anders dan iets wat den liberalen ten goede komt. Daarom wij zen zij er ook steeds op alle vergade ringen op, dat bij herstemming dc soci alisten toch op de liberalen stemmen, 't Is niet onmogelijk, dat een groot aantal zich door die clericalenhaat zullen laten leiden, maar we komen er reeds bij voorbaat tegen op. Ik zei reeds de liberalen willen het graag en de cleri- calen ook. Als de kerkelijken er op kunnen wijzen, dat ook de arbeiders stemmen op een reactionair als de Beau fort, dan krijgen zij meer vat op hun arbeiders, die ze dan beter kunnen wijs maken, dat het gaat vóór of tegen God. Dat zal tegenhouden het samengaan van alle arbeiders, wat toch noodzake lijk is, willen de clericalen hun invloed verliezen. Daarom wijs ik er op, dat zoo het tot een herstemming komt tusschen de Beaufort en van Asch van Wijck, het noodig is, dat gij thuis blijft. Wanneer we spreken over Dr. Kuyper den vijand der arbeiders, dan komt dat door een louter toeval, dat Dr. K. deze vier jaar minister is geweest. Ware in zijn plaats een liberaal geweest, dan zouden we hetzelfde, en niet minder ernstige dingen kunnen zeggen. Er zijn menschen geweest, die geloofd hebben, dat Kuyper veel voor de ar beiders zou tot stand brengen, die in hem zagen een democraat. Ik heb dat geloof nooit gedeeld, nooit zagen we in hem een democraat in onzen zin, maar hoogstens een klein-burgclijk demo craat. Met de kleine luydcn heeft hij steeds het oog gehad op den kleinen midden stand. Nooit heeft hij in zijn eerzuch tige droomen er een gehad, dat hij zou staan dan het hoofd van een ernstige en zuivere proletarische beweging. Op de moderne arbeidersbeweging heeft hij geen vat. Dat eerst nu alle critiek van de laatste vier jaren op hem van toe passing zou zijn, is ook niet waar. Reeds voor 1901 was hij dc beschermer van de brandkast. Zijn macht als agitator, zijn grooten invloed als christelijk poli ticus, hebben geen ander doel gehad dan behoud, behoud van het bestaande. Hij heeft zich altijd een voorstander genoemd van de organisatie van den arbeid. De verschillende organen van den arbeid, zei hij, moeten we een eigen sfeer geven. En die organisatie moet niet worden gegeven van boven af, maar moet uit de arbeiders zelf voortkomen. In dat stelsel zoudeu de rechten van de arbeiders beter worden toegepast, maar van dien kant stelt men het altijd voor, dat het gevolg daarvan zou zijn, dat er komt een beter bevestigd kapi talisme waarin de klassen elkaar beter in evenwicht houden. Men heeft aan dien kant altijd gedroomd het kapita lisme op die manier steviger te maken. Wanneer men nu, zooals Kuyper, die dingen mooi weet in te kleeden, na tuurlijk met een godsdienstige saus er over, dan komt over de lippen van zoo iemand menig democratisch woord. Dat klinkt heel aardig voor de groote massa, dat er iemand is, die spreekt over ar beidersrechten. Maar lezen we een beetje door wat hij eigenlijk wil, dan zien we juist, dat hij wil een betere bevestiging van het kapitalisme. Hij heeft er van willen maken een soort kastenstelsel als nog wel in Azië bestaat. Dat is het doel, wat de verderziende anti-revolutionairen zich hebben voorge steld, zoo'nindeelingkasten voor Europana te maken. Iemand die zoo'n Oo9tersch kastenwezen op het oog heeft, kan niet, wanneer hij eenmaal komt aan de regeering, anders dan elk ander kapi talist, omdat daarvoor onze maatschappij niet is ingericht. In onze maatschappij is maar een keuze: vóór of tegen het kapitalisme. Als men eenmaal partij gekozen heeft, dan kan men geen andere wegen kiezen dan die de werkelijkheid geeft. Daarom moest Kuyper ook toen hij minister werd als dienaar optreden van het kapitalisme. 't Is zeer goed mogelijk datKuyper bij zijn optreden gedacht heeft, dat hij nu eens zijn wetboek van den arbeid, ten uitvoer zou brengen. Maar lang kan hij dat niet gedacht hebben, want bij het practisch regeeren moest hij evenals elk liberaal kapitalistisch regeeren. Over de wijziging van de arbeidswet op het stuk van vrouwenarbeid, heeft men zich zelf in zijn eigen kringen verwonderd. Dat wat een ander cleri caal ministerie tot stand bracht, hoe is het mogelijk, dat Kuyper in de eerste plaats dat wil veranderen? In de toe lichting op de spcetwet stond niets van Gods ordonnantiën, maar koud nuchter weghet bedrijf eischt het. Dat zou ieder minister, die staat aan de zijde van het kapitaal, hebben moeten zeg gen. Bij de staking kreeg Kuyper eens gelegenheid te toonen wat hij wilde met zijn organisatie van den arbeid. Maar geen enkel woord van instemming kwam er immers van de regeering, maar wel geweld. En hoe kan het ook anders? Hij heeft gedaan wat hij moest doen, dwangwetten in 't leven roepen, op gewone heidensche liberale manier. Had hij een onderzoek toegezegd naar de toestanden, dan had de tweede staking kunnen uitblijven, maar ook dat niet. Niets dan een uittarting, om de arbeiders ten onder te brengen. En voor de slachtoffers, die dan toch eigenlijk zijn slachtoffers zijn, had hij niets over, het eerste woord daarover moet nog gesproken. En wat heeft hij nu feitelijk meer gedaan? Niets. We hebben verder te doen met niets anders dan voorstellen, en dat zijn juist voorstellen, zooals ze gedaan zouden zijn door liberalen. Mat beginsel aangaat en de mate van be loven en de nadeelen van de arbeiders betreft, niets anders dan de oude liberale manier. Niets wat de organisatie van den arbeid van voor 30 jaar zou doen verwachten. Zelfs het allereerste, ver korting van den arbeidstijd, is niets aan gedaan. In de Arbeidswet stond een goed ding, een punt van vooruitgang. Het terugbrengen van vrouwenarbeid van 11 tot 10 uur. Dat was ten minste iets. Dat is in alle landen thans aan de orde, doordat de arbeiders het zelf voor vrouwen reeds tot 10 uur hebben gebracht. En nu komt de kapitalistische wetgever achter aan en stelt het voor of het al heel iets bijzonders is. Dat was nu voorgesteld, iets wat met het oog op den stand der techniek in't ge heel geen belangrijke ingrijping zou zijn. Maar toen dc groot-fabrikanten uit Twente zich er tegen verzetten, nam Kuyper het dadelijk terug en daardoor viel uit die Arbeidswet het beste, het eenige dat nog van belang zou zijn geweest. Zondagsrust wordt iu de Arbeidswet vrijwel voorgeschreven, maar juist niet daar waar die Zondagsrust hot incest noodig was. De lui in de winkels worden Zondags het meest afgebeuld, maar die worden juist zooveel mogelijk vrijgelaten. Geen ingaan dus tegen het kapitalistisch stelsel weer. Daarvoor kan Kuyper ook geen wet maken, evenmin als ieder ander minister. Wanneer er onder de winkelbedienden zelf niet een stevige actie is voor sluiting, zal geen minister er toe over gaan ook voor hen de Zondagsrust voor te schrijven. We komen aan een ander punt, de belastingkwestie, de invoerrechten. Daar aan kunnen we weer zien, dat Kuyper als vijand van de arbeiders dadelijk te kennen is als de kapitalist. Kuyper werd gesteld voor de keus: waar moet het geld van daan komen, van dc arbeiders of van de kapitalisten? Dr. Kuyper heeft gedaan wat iedere regeering doet als zo geld moet hebben voor de sociale hervormingen, n.l. het halen van dc indirecte belastingen. Komt het zoover, dat de arbeiders kunnen zeggen, wij nemen het geld van dc be zitters, dan moeten ze zooveel macht reeds hebben, dat ze wel een stapje verder kunnen gaan. Sociale hervor mingen zullen er niet komen, dan onder den invloed der arbeiders. En nu moeten we maken, dat de nadeelen er in voor de arbeiders zoo gering mogelijk worden. Zoolang we het kapitalisme hebben zullen de hervormingen het stempel dragen van de kapitalistische klasse. In 1895 schreef Dr. Kuyper een proeve tot pensioenregeling voor arbeiders en nu komt hij met een wet waarin juist veel 6taat, wat hij toen afkeurde, zooals bij dragen van de arbeiders, de leeftijd e. a. En de uitkeeringen zijn niet hooger dan ze tegenwoordig van diaconie of lief dadigheid krijgen. Welke verandering is er dan? Geen ander dan dat de arbeiders thans betalen, zoodat er een vermindering komt van armenkasten. Iets ingrijpends, iets bijzonders geeft dit wetsontwerp dus niet. Wc hebben hier een uitstekend voorbeeld, dat er niets gegeven wordt, dan binnen het kapitalistische raam past. Al de jarenlange propaganda van Kuyper is dus niets anders geweest dan bedrog, op zijn zachtst genomen van zelfbedrog. Ja het Arbeidscontract zouden we haast vergeten, dat is toch ook iets. Maar ook hier hebben we weer een duidelijk en prachtig voorbeeld, dat Kuyper staat aan den kant waar hij hoort. Wij die hem kennen wisten wel, dat hij zou staan aan de zijde van het kapitaal.HetArbeids-contractzou immers werkelijk het stakingsrecht onmogelijk hebben gemaakt. En dat het er niet meer instaat is de vlucht van de agitatie der arbeiders. Het was een erfenis van de liberalen, het was de strop gedraaid om den hals der arbeiders, uitgedacht in dc studeerkamer van prof. Drucker. Ook hier weer is Kuyper zuiver kapi talist. Ziehier wat ik te zeggen had. Mis schien heb ik velen teleurgesteld, maar men moet toch voorzichtig zijn met het anti-clericalisme. Wanneer we spreken over welken ^ericalen woordvoerder, dan hebben wc volkomen gelijk als we spreken van vijanden der arbeiders. Maar we zouden verwarring stichten, als we het toeschreven aan het cleri- calismc. Ondanks het clericalisme, al waren ze nog veel christelijker, dan zouden ze het nog blijven, zoolang ze staan aan de zijde van het kapitaal. Wanneer deze verkiezingscampagne is gestreden cn we hebben hot resultaat bereikt, dat de arbeiders dat goed inzien, dan kunnen we tevreden zijn. Debat. Dc heer D. Gerritsen. Het zou me spijten, wanneer niet met een enkel woord werd tegen gesproken, iets wat dc heer v. d. Goes dezen avond gezegd heeft. Ik wil niet spreken over de kapi talistische maatschappij, waarover de heer v. d. Goes het zoo druk had, maar wel moet ik met een enkel woord opkomen, tegen den raad, dien de heer v. d. Goes meent (e moeten geven aan de socia listische arbeiders, in geval er een her stemming komt tusschen dc heeren Asch van Wyck en de Beaufort. De socialisten willen toch ook door middel van het parlement zooveel mogelijk hervormingen bereiken. En daarvoor zullen ze dan toch zeker bij den heer de Beaufort meer steun vinden dan bij den heer van Asch van Wyck. Bovendien zijn er twee zaken, did de heer van der Goes tot mijn spijt niet heeft aangeroerd. In de eerste plaats ons volksonderwijs, op welk gebied we in de laatste jaren in plaats van vooruit zijn achteruit gegaan. En in de tweede plaats dc tariefwet. En nu weet ik wel, dat de heer v. d. Goes mij zal tegenwerpen, de liberalen hebben dat, adres aan Pierson, toch ook gewild. Maar we kunnen er toch van verzekerd zijn, dat de liberalen minder lasten zouden ladon op de schouders van de arbeiders. Deze twee zaken, onderwijswet en tariefwet maken hel reeds noodzakelijk voor allen om de huidige regeering zoo zwak mogelijk te maken. Ik wil dan ook juist het tegenovergestelde doen van den heer v. d. Goes en den arbeiders aanraden n ieder geval te gaan stemmen. Kiest toch bij herstemming de meest goede van de twee. Beplick. De heer v. d. Goes. Het doet me werkelijk genoegen, dat er dezen avond van liberale zijde wordt gedebatoerd. Maar ik nteen toch te moeten blijven bij mijn gegeven raad. Dc weg van den heer Gerritsen zou ge heel indruschen tegen onze gedragslijn. En vooral waar we hier in dit district 6taan voor dc keuze van een man als mr. dc Beaufort, die juist in het vorige ministerie het conservatieve blok werd genoemd. En die zouden we er nu moeten inhelpen? Nu heeft de heer Gerritsen twee pun ten genoemd en ik wil aannemeu, dat de heer Beaufort daarover juist zoo denkt als de heer Gerritsen, doch die zaken zijn dan toch nog maar heel klein. Zelfs al zou mr. de Beaufort op die twee puuten dc voorkeur verdienen, dan nog zouden we den menschel] aan het ver stand moeten brengen, wat we in 't algemeen aan den heer dc Beaufort hebben. De steun op grond van die twee punten is ons niet zooveel waard, om onzen plicht te verwaarloozcn, den arbeiders aan het verstand te brengen waar hun plaats is. En nu wil ik gaarne toegeven, dat voor het oogenblikkelijke daardoor misschien iets verzuimd wordt, maar wij zijn geen menschen van hot oogenblik. Waren we dat, dan zouden we het kleinste kwaad kiezen. Maar dat kleine en oogenblikkelijke moeten wc over het hoofd zien voor het groote, d. i. dat de arbeiders hun eigen partij moeten zijn. Arbeiders, de kapitalisten dat zijn uw tegenstanders, uw vijanden. Door hen moogt gij U niet laten gebruiken, zelf niet al brengt het U een klein voordeel. Wij mogen nooit vergeten, dat onze grootste vijand wij zelf zijn. Ons klasse- gevoel cn ons klasseinstict moeten we in de eerste plaats versterken. Wij moeten zorgen, dat er licht komt inde hoofden, ten koste van het kleine voor deel dat ons ook hedenavond hier, mis schien terecht, wordt beloofd. De heer Gerritsen voor de tweede maal het woord verkrijgende, dankt de heer Van der Goes voor zijn nadere uiteenzetting, maar toch kan hij zich niet mot zijn raad vereenigen. Het spijt hem dat er geen anarchist aan wezig was, daar we anders een eigen aardig debat hadden kunnen krijgen, aangezien de heer v. d. Goes meer als anarchist dan als sociaal-democraat sprak. De onderwijswet is geen kleinigheid maar een zeer voornaam punt, en iemand die voorstander is van goed volksonderwijs dient steun te krijgen ook van de sociaal-democraten. Van het huidige ministerie krijgen we geen verbeteringen, ook niet voor den arbei der, daarom is dc Beaufort beter dan Van Asch van Wijck. De hoer v. d. Goes is het met den heer Gerritsen eens, dat de zaak van het onderwijs een zeer voorname is, maar er is nog zooveel anders, dat hij niet inziet iets af te moeten doen van zijn eens gegeven raad. Inderdaad is liet tusschen Asch van Wijck en de Beaufort oud lood om oud ijzer, zegt de heer v. d. Goes. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Burgerlijke Stand. van 3 tot 7 Juni. GEBOREN: Isabella Johanna Corne lia, d. v. A. G. van Ewijk en A. C. van Hout. GETROUAVDG. A. van Doonik en G. van de Pol. S. Hartogsveld en G. Smit. G. W. Willemsen en O. G. de Graaf. 378c Staatsloterij. Vijfde klasse. Trekking van 5 cn 6 Juni l'J05. 2000 loten. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 200 op No. 20588. Prijzen van f 70. 7021 7557 7566 75S4 7590 S003 S300 13466 13821 13S57 15504 15509 15521 18093 20435 205S2 Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1974 1977 1987 7022 8025 8027 803G 8537 8752 13462 13810 13817 13829 13858 15502 15507 15508 15522 18098 18106 18116 20437 20445 20574 20586 'n bezoek aan en men blijft Ondegracht H Z. 145 bil Jacobibrug Utrecht. Opgericht 1872. Teleph. no. 1327. Uitgebreide Reparatie-inrichting voor alle luxe voorwerpen. Speciale Afd. MEDAILLES, INSIGNES, SPORTPRIJZEN waarvan op aanvraag prijscourant gratis en franco.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3