Stadsnieuws Allerlei. ongemerkt het specifiek Roomsche meer op den achtergrond te doen treden Yan alle kanten kwamen ze met een innemend gelaat en met open armen op u aanloopen, oin met u saam den strijd voor scepter en altaren tc strijden. Hun politiek» tolken schikten zich op uiterst gelukkige wijze in de vcreischteu, voor het welslagen van deze verzoening noodig. En zoo ter goeder trouw, ja zoo verleidelijk en vertrouwen inboezemend was hun optreden, dat oude Prote6tant- sche woordvoerders in een aaneensluiting der slagorden heil meenden te zien. (Na te hebben aangestipt, dat Groen van Prinsterer zich niettemin terecht hier te lande op het Puriteinsche stand punt handhaafde en het ultramontaan- sche in de Roomsche politiek bestreed, schreef Dr. Kuyper verder:) „In het buitenland daarentegen kwam men tot die ontnuchtering eerst, toen Rome ten laatste zelve het masker liet vallen en ieder zich overtuigen kou, hoe de Jesuieten, terwijl Roomseh en Her vormd zich goed en wel op de grenzen schenen te verbroederen, i n alle stilte op het onmerkbaarst, achteronso m, het op onze vernietiging hadden toegelegd en ons mee hadden gebruikt; om Rome ten slotte met de brutaalste driestheid haar onloochenbaren triomf te doen celebree ren." (Ons program, blz. 27 en 28.) Een eigenaardig staaltje van de wijze, waarop men in de verkiezingsdagen ge bruik weet te maken van halve waar heden levert het Dbld. V. N. Br. dat aan dr. J. v. d. Brink den socilistischen priester verwijt, dat hij „zijn Paschen niet houdt" d. w. z. niet aan de com munie, het Avondmaal, deelneemt. De waarheid echter is, wat aien hem daartoe niet heeft toegelaten, 't geen Dr. v. d. B. aldus aan't Yolk meedeelt: Men kan even goed een hongerige verwijten, dut hij niet gegeten heeft, als men hem alle spijs heeft onthouden. Je moet maar brutaal zijn, dacht zeker het N. Brab. Dgbl., daarbij zich volkomen aansluitend aan drie hoeren, van de belasting, zooals ze zeiden die bij een dame te Rotterdam met de vriendelijke mcdedeeling kwamen, dat beslag zou worden gelegd op haar in boedel, zoo ze niet onmiddellijk een deel harer belasting betaalde. Mevrouw, geheel ontdaan, betaalde maar gauw, kreeg een soort van kwitantie en kwam pas later tot de overtuiging dat ze door brutale oplichters was beetge nomen. ,t Valt echter gemakkelijker een dame beet te nemen (zoowel in letter lijken als in figuurlijken zin) door de Parijsche politie, zooals dozer dagen een zeer ambitieus man te Parijs onder vond. Daar waren n. 1. eergisterenacht op de boulevard Hausmanu twee mannen aan het vechten. Toen de politie kwam aansnellen en de vechtersbazen in hech tenis wilde nemen, verzetten zij zich zoo heftig, dat het weinig scheelde of de agenten moesten het onderspit delven. Daar kwam een fietser voorbij met een medaille op zijn borst; hij sprong af, kwam de politie te hulp, wist een der mannen te grijpen en bracht hem naar 't bureau in de Rue de 1' Opéra. Toen de beambten hem bedankten antwoordde de fietser: „Ik doe toch m'n plicht, ik ben ook agent. Na eenigen tijd kwaui de man nog eens op hetzelfde bureau, weer met den dader van een of ander misdrijf, dien hij in hechtenis genomen had. Nu moest hij echter zelf daarvoor het rap port opmaken. Dit rapport was in zulue vreemde termen opgesteld dat de in specteur er bij tc pas kwam, die den „politie-agent" een scherp verhoor deed ondergaan. In het nauw gebracht, kwam de fietser er voor uit, dat hij eigenlijk kleerma kersknecht was, maar dat hij roeping gevoelde voor het vak van agent, en dat hij geloofde daartoe geboren te zijn. Zijn pogingen om een plaats te krijgen bij de Parijsche politie waren mislukt en nu trachtte hij de politie zooveel mogelijk van dienst te zijn. Zoo hoopte hij den autoriteiten op te vallen en een plaats te verkrijgen Yoorloopig echter is er procesverbaal tegen hem opgemaakt omdat hij, daar toe onbevoegd, een politie-medaille droeg. Ja, 't kan raar gaan in de wereld. Zoo kan men b.v. in alle kranten lezen, dat er in Berlijn grandioos feest is ge vierd ter eere van het huwelijk van Kroonprins Wilhelm, terwijl men bij het hooien der bizonderheden meer ge neigd is te denken aan een menschen- martelarij. Men oordeele slechts. Van 't kijklustige publiek zijn niet minder dan 597 personen flauw gevallen; terwijl er 26 hersenschudding of licha melijk letsel kregen. Vooral in den Tiergarten, Waar het onder de boomen broeiend heet was, vielen herhaaldelijk vrouwen in zwijm. De vrijwillige zieken verplegers en de dokters hadden geen handen genoeg om de menschen te helpen. Door do koets van den Kroonprins werd Zaterdagmiddag een dame oi er- reden. Gelukkig kreeg zij slechts lichte kwetsuren. Bij de feesten heeft de politie 15 zakkenrollers gesnapt. Sommigen van hen hadden, zooals bij hun fouilleering bleek, prachtige zaken gedaan: hun zakken zaten vol met brieventasschen, portemonnaies, horloges en horlogeket tingen. De grootste buit had de Hon gaar Ehrlich, een oude bekende van de Berlijusche politie. Twee Russische da mes, die samenwerkten, bleken ook buitengewoon handig te zijn geweest. Warm bevelen wij bij <le a.s. verkiezing aan: Mr. W. II de Beau lort Waar we een gelieel ..de Beau fort nummer* uitgeven met een oplaag van ÜOOO nummer» weusehen wij daar tliuus niet» b'j te voegen. Red. Eeml. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand voor het publiek geopend zal zijn op den len en 2en Pinksterdag, 11 en 12 Juni as van des voormiddag» 8'/2 tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden voor hen, die daartoe mondeling of schriftelijk aanvrage doen aan het gemeentehuis, uiterlijk tusschen des voormiddags 8 en 81/, uur van die dagen. Amersfoort, den 9den Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENEERT KROEZE. Bij de Donderdag ten Raadhuize gebonden aanbesteding van: 1. verfwerk aan openbare gebouwen, werd ingeschre ven door: S. H. Massa, voor f824, R. van 't Hof voor f 527 beiden te Amers foort; P. Dal Mulder, te Utrecht, voor f514; L. van Wijngaarden voor f515, G. Ruitenberg voor f 756 en Th. van Zuilen voor f760 allen tc Amersfoort. De gunning is in beraad gehouden. 2. Herstelling aan de Eembrug. Ingeschreven door: E. J. Ruitenberg voor f 2575 en G. Wassink voor f 2567, beiden te Amersfoort. Gegund aan den heer G. Wassink. Voor de betrekking van concierge aan de Amersfoortsche Industrie, en Huishoudschool hebben zich niet minder dan 58 sollicitanten aangemeld. In de plaats van Ds. I. Ilooykaas, die als secretaris van „Volkshuisvesting'1 heeft bedankt is gekozen de heer J. C. v. d. Meer, thans penningmeester, ter wijl als zoodanig zal optreden de heer H. C. van Dam. Voor de betrekking van leeraar in wis- en werktuigkunde aan de hoogere burgerschool te Nijmegen worden aan bevolen de heeren dr. J. G. Rutgers, te Alkmaar en A. J. A. Busqiiet, te Amersfoort. Maandag 19 Juni houdt de vereeni- ging" Het Groene Kruis" een algemeene ledenvergadering in de Arend. V r ij zinnige propaganda. Men verzoekt ons mede te deelcn, dat de Verkiezingscourant, uitgegeven door den „Bond van Vrijzinnige Propagandaver- eenigingen," tegen het einde dezer week zal verschijnen. De oplage bedraagt een half millioen exemplaren. De courant is voor niet bij den Bond aangesloten Propagandaclubs en kiesvercenigingen op aanvrage, bij den heer A. M. de Lange, Zwanenburg wal 32, Amsterdam, verkrijgbaar tegen f2.50 per duizeud exemplaren. Ter Hollandia-drukkerij tc Baarn is verschenen n'. 1 van de 1ste serie van „Pro en contra", betreffende vraag stukken van algemeen belang. In dit nummer wordt behandeld: „Ilet Mini- stcrie-Kuyper": pro door prof. mr. Anne Aneina, contra door mr. J. Limburg. Door het Kantongerecht te uiers- is op den 5den Juni 1905 veroordeeld: de persoon van J. H. vischventer, wonende te S. tot eene geldboete van f 2, subsidiair '2 dagen hechtenis wegens het doen trekken van zijn hondenwagen door honden, welke eene mindere schou derhoogte hadden dan 50 cM. In de zitting der arrondissementsrecht bank van Utrecht van Maandag 5 Juni 1905 werd W. W., 54 jaar, te Amers foort, bekl. van diefstal van een konijn, enz., ten nadeele van G. v. d. B. ver oordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. Bij Koninklijk Besluit is aan den op zichter van den Rijkswaterstaat, den heer D. Baars alhier, mot ingang van 1 Augustus, op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Zondag len Pinksterdag, zal op een terrein aan den Soesterweg een open lucht meeting worden gehouden, waarbij als sprekers zullen optreden de heeren Frank van der Goes uit Hilversum, Mr. Mendels te Zaandam en J. Oudegcest te Utrecht. In „de Keizerskroon" hebben de anti revolutionairen gisterenavond weder eens een onder-onsje gehouden, waar men wel mocht komen luisteren naar wat Ds, Jongebreur orakelde, mits men niet debatteerde. Een pagauist, die het twijfelachtig genot had de vergadering bij te wonen schrijft ons: „De rede was naar den vorm dema gogisch en leugenachtig, naar den in houd een bewijs van gebrek aan inzicht in het hedendaagsche politieke leven en enorm leeg. Op de meest fana tieke en zeker een bedienaar des woords onwaardige wijze worden de pa- ganisten als „satanisch" uit Beliël enz. gekwalificeerd. Ook deze spr. blijkt een krachtig voorstander dor „tale Sybrandy's". De spreker van dien avond behoefde niet te zeggen dat de „vader der leugen vaak verschijnt als do Engel des lichts" hij zelf was er het extra bewijs van. Ik kan nu begrijpen, waarom geen debat werd toegestaan. Katholieke onderwijzers verspreidden propagandablaadjes. In het Handelsblad lezen wc-: Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich te verantwoorden de 21-jarige E. F., uit Amersfoort, die voor de rechtbank te Utrecht terechtstond, we gens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht en wegens smaad en beleediging van den predikant der Ned. lierv. gemeente te Amersfoon W. J. Meiners. Van 9 Juni tot 13 September werd deze predikant vervolgd met briefkaar ten, waarin hij werd bedreigd en hem handelingen op zijn vroegere standplaats Eibergen ten laste gelegd werden, die niemand, maar in 't bijzonder een pre dikant niet, tot sieraad strekken. Het O. M. bij do Utrechtsche recht bank had tegen de bekl. 6 maanden gevangenisstraf gcëischt, doch de recht bank, niet overtuigend bewezen ach tende dat de bekl. zich aan het misdrijf had schuldig gemaakt, sprak haar vrij. Ds. W. J. Meipers werd als getuige gehoord, verklaarde o. a. dat_ bekl. bij hem ter catechisatie heeft gegaan, en door hem is aangenomen. Met bekl. heeft hij nimmer eenige onaangenaam heid gehad. De beklaagde bleef ook voor het Hof ontkennen. De schriftKundigen D. Ilcineke en W. K. D. Lustig vergeleken het schrift van bekl. met de beleedigende brief kaarten. Zij achtten niet den minsten twijfel aanwezig of bekl. was de schrijf ster. Het schoolhoofd H. Hasper, vroeger hoofd van de christelijke school te Amersfoort, verklaarde als getuige a décharge, dat bekl. zich altijd zeer goed op die school godragen heeft. Haar ontwikkeling was gewoon. Jhr. mr. Van den Brandeler, de ad vocaat generaal, deed uitkomen dat er in deze zaak slechts één bewijs is, het verslag der schriftkundigen. Dit bewijs is echter al zeer veel. Uit eigen aan schouwing van het schrift der bekl. zal zelfs een leek getroffen worden door de overweldigende overeenstemming van het schrift. En oui het bewijs heen coneentreeren zich tal van feiten, die haar schuld aantoonen. Welk motief zij ook moge hebben gehad, deze bekl. is de schrijfster der briefkaarten. Vaststaat dat er twee briefkaarten onder zijn, die zooals door de photo- graphie aan het licht is gebracht, be vatten de voorletters van haar vaders naam en den naam Fröger; die namen zijn uitgeradeerd en daarover heen is geschreven de naam van den predikant. Spr. eischt vernietiging van het von nis en bekl.'s veroordeeling tot 3 maan den gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. dr. W. A. van Zijst' uit Utrecht' die vrijspraak pleitte. Onze kandidaat. Mr. W. H. de Beaufort heeft eene rede gehouden in Amsterdam VI (met debat) waaruit wij liet volgende overnemen: (ver slag N. It. C.) Voor een door Vooruitgang- en de Grond wet bijeengeroepen vergadering in district zes trad hedenavond de candidaat dier kies- vereeniging mr. W. H. de Beaufort op met een rede waaromtrent de spreker zijn gehoor bij voorbaat mededeelde dat zij in hoofdzaak zou overeenstemmen met de be schouwingen door hem in het district Amers foort ten beste gegeven (zie N. R. Ct. tweede blad van 25 Mei), aangezien het in de te genwoordige omstandigheden minder eigen aardig is voor de kiezers een vraagstuk van algemeene staatkunde of economisch belang in te leiden maar hij zich beter bepaalt tot wal verband houdt met de politieke omstan digheden van het oogenblik. Enkele punten zijner vroeger gehouden rede werden door hem versterkt, zoo o.a. de eigenaardige verhouding waarin de calvi nisten in dc coalitie staan tot katholieken. Hoewel do laatsten in de Kamer verreweg de meerderheid hebben en die meerderheid ook de meeste, vastheid heeft zit toch de eerste vooraan en voert zij het hoogste woord. Dat de meerderheid in deze op sleeptouw- wordt genomen door de minderheid is echter meer schijn dan werkelijkheid. Kon men achter de schermen zien, men zou ontwaren dat de calvinistische partij in veel danst naar de pijpen van dc katholieken. Dit blijkt uit de vele calvinistische stokpaardjes die ge durende deze regeeringsperiode verborgen zijn gebleven. Moge dus de katholieke party do stille vennoot zijn in wezenlijkheid oefent zij het meeste gezag uit. Iu zeker opzicht mogen wij ons daarover verheugen. Dat veel is uitgebleven, dat in de calvinistische lijn lag: een poging tot wederinstelling dei- doodstraf. de invoering van den Sehotschen Zondag, de aanval op de vaccinewet dat alles mogen wij dank weten aan den katho lieken invloed. Intusschen blijkt het groote nadoel voor de ontwikkeling van land en volk dat wij thans onder een regeerings- stelsel gebukt gaan waarbij het waarschu wend w-oord van Thorbceke om de staats zaken niet to bezien noch uit eeu katholiek noch uit een protestantsch oog, al zijn zin verloren schijnt te hebben. Hoe er van eeu zuivere beschouwing der dingen geen sprake zyn kan als ze worden bezien met eeu cal vinistisch oog en met een neen met twee katholieke oogen, zal wel voor ieder duide lijk zijn. De predikant der gereformeerde ge meente Ds. Donnet- alhier heeft als voorzitter van het Moderanten der Cen trale Antirevolutionaire Kiesvcreeniging in dit district een schrijven ontvangen van Ds. J. Th. de Visser te Amsterdam, dat onder dc kiezers in het district Amersfoort is verspreid. Natuurlijk neen niet natuurlijk van den heer dc Visser hadden wij anders verwacht, moet de naam van den heer van Houten weer dienst doen om de liberalen te be strijden. Deze circulaire is ook gezonden aan de Redactie van de Nieuwe Courant, die terecht van deze circulaire schrijft: Dit schrijven in den vorm van een manifest aan alle kiezers gezonden, en dienende ter aanbeveling der candida- tuur van Asch van "Wijck, bevat o.a. dekrasse beschuldiging, dat „de liberalen, als zij konden, alle subsidie aan de christelijke scholen dus ook diaconie scholen, dat zijn de scholen der N. II. Kerk, zouden willèn ontnemon en daarmede een zwaren slag aan onze kerk zouden toebrengen". Dc houding der liberale re geeringen en van do liberale p artij sinds de wet Mackay van 1S89 tot en met de jongste Ka merdebatten o v e r d e O n d e r w ij s- novelle in aanmerking geno men, valt het niet te begrijpen, boe dr. de Y isser eender gel ij ke bewering durft neerschrijven. Programma van het concert, te geven op 12 Juni, op het terras van Ainicitia, door dc stafmuziek van het 5e Reg. Inf. dir de heer G. Bikkers. 1. Marche Festivale Gounod; 2. Ouverture „Haijdée" Auber; 3. Der Kaiser und die Kaiserin, W'alzer Eilen- berg; 4 Fantaisie aus der Oper „Lo hengrin" R. Wagner; 5 Ouverture „Phedre" Massenet; 6. a. Entre acte Zu dein Drama „Rosainuude" Schubert b. Menuetto Paderewsky; 7. Benediction des Poignards de l'opéra „Les Huge- nots" Meyerbeer; 8. Fantaisie Caprice Yicuxtemps. Bikkers. Iu een openbare vergadering van de afd. Amersfoort van de S. D. A. P. sprak gisterenavond in Amicitia de heer J. E. W. Duys van Amsterdam over: Theorie en practijk dor Libe ra J en e n V r ij z i n nig-D o m o cr at en. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, wenscht de Heer Duys met een enkel woord terug te komen op bet optreden van Sybrandy, den gereformeerden staatleugenaar bij uit nemendheid te dezer stede. Toen Mr. S. op de meest goddelooze manier heelt staan liegen tegen de soc.-dem. heelt de liberale pers dat doodgezwegen, maar thans bij denotariskwesticisdiezelfdepers in rep en roer, omdat hier de liberalen er zelf bij gemoeid waren. Ofschoon mr. S. tot zijn hemd toe is uitgekleed zegt de heer Duys, handhaaft de a. r. partij dat sujet als kamercandidaat in Veen- dam en Appingedam, terwijl de Stan daard hem nog aanvaardde als een der beste propagandisten voor de Christe lijke beginselen. Wij mogen dus de ge- hcele partij aansprakelijk stellen. Nu erkent de heer Duys, dat hij tegenover mr. S grof persoonlijk is geweest, maar tegen zoo iemand treedt men niet andera op. Waar dan ook de a. r. te dezer stede besloten hebben den heer Duys niet meer op hun vergaderingen toe te laten, beschouwt hij het als een eer, niet meer in aaaraking te mogen komen met dergelijke politieke schansloopers. Nu gaat de heer Goossens evenwel rond en vertelt allerlei leugens over dea heer Duys. Deze hoopt, dat dc heer Goossens, daarmee maar eens voor don dag zal komen in de plaatselijke bladen, dan zal de heer D. niet achter wege blijven de leugens aan te toonen Komende tot het onderwerp, herinnert spreker aan de debatten met de heeren Oosterbaan en Sybrandy, waar de vrijz. dem. Moerman debateerde. Bij zoo'n vergadering kan licht het idee ontstaan dat vrijzinnigen en socialisten dicht bij elkaar staan. De Soc.-dem. staan echter tegenover alle partijen in dezelfde vee houding. Er kunnen wel punten voor tijdelijk samengaan zijn, maar van een vast verbond kan geen sprake wezen De verkiezingsstrijd is voor de soc dem. een stuk klassenstrijd, vandaar reeds dat ze niet samen kunnen gaan met de burgerlijke partijen. Spreker gaat nu na de valsche leuze van Kuyper: geloof tegen ongeloof. Een zoodanige indecling van partijen, brengt de meest uiteenloopende elementen tot elkaar, waardoor de conservatieven dan steeds de vooruitstrevende!! tegenhouden Dat is duidelijk gebleken bij de Drank wet, die eerst goed was maar een klungel is geworden, hoofdzakelijk door toedoen der Katholieken, want in 't Zuiden des lands is de jeneverflcsch de politieke hefboom. Kuyper heeft zooveel water in zijn wijn gedaan dat als de kasteleins zooveel water in hun jenever deden was er geen drankwet noodig. Ofschoon ook de vrijzinnigen prote steeren tegen die valsche lettze, aanvaar den ze die in de practijk, daar thans ook conservatieven en vrijz dem. samengaan De sociaal democraten doen daar niet aan mee, maar stellen een andere anti these, die van kapitaal en arbeid. Hierna gaat spreker na het ontstaan van den klassenstrijd, die niet wordt gemaakt maar een economisch feit is De hoer Moerman ontkende indertijd don klassenstrijd, maar dan weet hij er niet veel van en deed hij beter eerst wat te studeeren, voor hij in 't openbaa optreedt. Nog erger, de heer Moerman zei: zelfs Treub, de meest rooieontkent dien strijd. Dat is toch te gek om alleen te loopen daar dc vrijz. dem. toch willen tempe ren, en men kan tochnietiets temperen dat niet bestaat. Die klassenstrijd nu, zegt spr., zetten de soc. dom. ook bij dezen verkiezings strijd weer voorop. Geheel ons land schijnt bevangen door Kuyper malaria en dan is het noodig wat socialistische kinine pillen toe te dienen. Spreker komt nu op het concentratie program. Ofschoon Treubde liberalen heeft uitgescholden, gaat hij er nu mee samen Hij sprak van een oude juffrouw, dat was de liberale partij, die kou je kie telen zooveel je wilt, maar vrijage is er niet in te krijgen. Bleef hij er nu maar mee, aldus spr., in het Vondel park, dan zou hij zoggen, ga je gang, maar hij komt er mee in het parlement en dan wordt het anders. De heer Duijs voorspelt dan ook dat prof. Treub de paganistisehc Dr. Kuyper zal worden. Hierna gaat spreker enkele punten van het concentratie-program na. Ook wijst hij met een enkel woord op het arbeidscontract, dat afkomstig is van den vrijz. dem. DruckersSpreker komt op tegen dc staangeldregeling van prof. Treub (De heer Duijs bedoelt prof. Druckcr.) De heer T h i e 1. Dat is niet waar, dc staangeldregcling in niet van Treub. Dc heer Duys: Wel waar, het eerste ontwerp is van Drucker, daarin stond ook die regeling. De heer Thicl. Niet waar. Bonsoir Sybrandy H. (De heer Thiel ver trekt.) De heer Stijnnian. Dat i6 nou de beste vriend, de geestelijke adviseur van de Amersfoortsche sociaal-democra ten. De heer Duys. De zaal is nu weer wat gezuiverd, we kunnen verder gaan. Spreker ontwikkelt nu het standpunt

De Eemlander | 1905 | | pagina 6