Hooigras Hooigras Hooigras Hooigras T. L, BLOK, MEN BEDENKE: Stemrecht is stemplicht. - - FOTOGRAFIE - - Advertentiën. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. AMERSFORTIA's Melkproducten. E. J. Ruitenberg A. N. J. VOS A- publiek verkoopen: Bpubliek verpachten: De Naweide De Naweide De Naweide Honing Honing Bijenhoning J. VAN GENDEREN, Waltmann Co., Vaste goederen, Assurantiën, Hypotheken. Feestdagen .Zalingen, Huis- en Decoratieschilder. Onthouding van stemmen is ook stemmen. Wie niet stemt op de BEAUFORT, maakt daardoor de kan sen van de tegenpartij grooter. Langestraat 46==Arnhemschestraat 11 L. B. J. SERRÉ Utreclitsehestraatvveg 42, Amersfoort. fclyk echtpaar eenige oogenblikken, waar na de reis naar 't Loo werd voortgezet. Door den parkopzichter Jachtenbevg werden op heeterdaad betrapt twee jongeheeren M. en N. welke bezig waren met het ingooien der spiegelruiten van twee onbewoonde villa's in de Prinses Haria-laan aan den Utrechtschenweg. Dat zij nog al succes hadden van hun kwajongenswerk blijkt uit het feit dat van de eene villa nagenoeg alle ruiten waren ingegooid en met de tweede door hen juist een begin was gemaakt. De Christen Democraten. In een openbare vergadering van de Christen Democraten, trad gisteren avond in de Arend als spreker op de heer Hessels van Amsterdam, in plaats van den heer Staalman. De vergadering werd door den heer Prinsen van Zeist geopend met gebed, waarna de heer Hcssels zijn rede begon met er op te wijzen hoe moeilijk het is iemand als den heer Staalman te inoefen vervangen, hij rekent evenwel op de welwillendheid der vergadering. Toen, aldus spr., in 1901 al wat den ChristUB scheen te belijden, de over winning behaalde bij de stembus, ging er een gejuich op, daar nu Kuyper minister zou worden, die steeds in woord en geschrift was opgekomen voor de kleine luydcn, voor de democi atie. Wel was de vreugde niet algemeen. Er ,8 ook vreezc bij de conservatieven van allerlei richtingen. Nu aan het eind der vier jaren hebben zij echter reden tot juichen daar Kuyper een verbond heeft gesloten met het conservatisme Maar veel teleurstelling is er bij de kleine luyden, die zich niet hebben laten meeslepen door het machtig talent van Kuyper, die tijdens zijn regeering niets gegeven heeft van al wat hij be loofde. Het zaad der ontevredenheid is door de huidige rechterzijde gezaaid. De stemmen van protest die van ons kwamen, werden gesmoord en achter de schermen is heel wat geknoeid en gekonkeld. Daarom beschouwen wij thans ons stemmencijfer als een protest tegen de huidige richting in de regeering. Kuyper heeft geen honderste part in vervulling gebracht van wat hij beloofde. Spreker leest een gedeelte voor uit de rede van Dr. K., gehouden op het Sociaal Congres van 1891, waarin deze uiteenzette dat de maatschappij niet deugde en een verandering daarvan inoest worden nagestreefd. En zegt men nu, aldus vervolgt spr., het moet een machtig man zijn, die zelfs een duizendste van al het door Dr. K. be loofde in vervulling brengt dan ant woorden wij, hij heeft daarna zelfs niet getracht. Als Kuyper dan niet had gekund zooals hij wilde, had hij heen moeten gaan, dan had hij zijn porte feuille moeten neerleggen. Is het dan wonder, dat er gefluisterd wordt, de f 12.000 zijn Dr. K. ook lief? Men voert ons wel eens tegemoet, zij, die gelooven haasten niet. Maar wij gelooven niet in Dl'. Kuyper. En bovendien, zij die voor twee jaar riepen, wachten, Staalman, wachten, zij staan nu aan onze zijde. Staalman hoeft met een blik in de toekomst gezien, dat het mis zou loopen, en in geheel dezen strijd staat Staalman's figuur als een edele, die veel overeenstemming ver toond met Keuchenius. De huidige coalitie zegt: Wat sta of val, Dr. K. bovenal. Dat is onze leuze niet. De Schrift zegt: Gode bovenal. Hierna gaat spreker na de tegenstel lingen in de huidige maatschappij en wijst hij er op, dat de Christen Demo craten een economischen strijd strijden tegen al het bestaande onrecht. Als zoodanig zal deze partij worden de aangewezen bestrijdster van de sociaal democraten. Nu weet spr. wel, dat ook deze ver kiezingsstrijd veel teleurstelling zal brengen, maar wat er bereikt wordt is winst, de stemmen der Chr. Dein. heb ben de beteekenis van getuigen. Het komt er niet op aan zich Chris ten te noenien, men moet het ook zijn. Spr. deelt mede, dat de lieer 't Hooft, vroeger anti-rev. afgevaardigde in de Tweede Kamer voor Haarlemmei meer een man in dienst had, die 15 ets. per uur verdiende. Die man kreeg, nadat hij 21/., uur gewerkt had een ongeluk en stierf. Wat deed nu de hoer 't Hooft? De man had 377a ets. verdiend. Maar de heer 't Hooft, Christus belijder anti-revolutionair, gaf aan de weduwe 40 cents, alzoo 2l/t ets. als douceurtje voor het doodvallen van haar man. Zoo'n Christusbelijder vloekt met het Christendom. Zoo zijn er meer. Wijs me een christen kapitalist, die vrij is van mammondienst, ze zijn met een kaarsje te zoeken. Hierna bespreekt de heer Hessels de pensioenwet en komt hij op tegen het toekennen van een zoo laag pensioen en dan eerst op zeventigjarigen leeftijd, terwijl een arbeider van 00 jaar reeds wordt opgedoekt, daar hij niet meer dienstig is voor het kapitaal. De Chr. Democraten strijden tegen de sociale wanverhoudingen, tegen een zon dig kapitalisme. Daarom zijn ze niet rood, maar Christenen. Onze maatschappij, zegt spr., kan niet anders dan ziek zijn, omdat het funda ment rot is. Deze maatschappij is een vloek tegen het Christendom en is dan ook gedoemd om te verdwijnen. De Christen Democraten zullen zich nimmer scharen onder de roode vaan. Er kunnen momenten zijn dat zij samen gaan, maar d? sociaal-democraten moeten afblijven van het heilig geloof in God. De groote klove, die tusschen sociaal- en christen-democraten bestaat is dat zij alles putton uitde rede en wij ui t Gods woord Maar daarom kunnen wij op practisc-h teriein toch zeer goed samengaan. Spre ker vindt het schandelijk, dat het idee kan zijn ontstaan, dat arbeidersDelangen alleen veilig zijn bij de socialisten. Dat is een schande voor de Christenen. Kracht kan er van de rechterzijde niet uitgaan. De arbeiders worden overgeleverd aan een ongeloovige sociaal democratie. En juist daarom is het zoo gelukkig dat er mannen zijn opgestaan waarbij de belangen der Christen arbei ders veilig zijn. En tot die mannen, behoort Staalman die nooit het christendom verloochent, maar in de oude plunje van Dr. Kuyper het land doorgaat, De Christen Demoeraten zeggen niet het Christen dom vaarwel. Zij nemen een eenige plaats in in dezen verkiezingsstrijd. En van links èn van rechts worden wij bestreden, maar wij hopen door de kracht Gods, nimmer uit het oog te verliezen de banier Gods. Aan het debat werd deelgenomen dooi den heer O os term an, die van oor deel was, dat als de Christen Democraten het standpunt innamen, zooals dat dooi den heer Hessels was ontwikkeld, zij in bijna alle opzichten metdeSociaal-Demo- craten konden meegaan. Verder bestreed hij den heer Hessels, waar deze gezegd had, dat de sociaal-democraten af moesten blijven van het heilig geloof in God. Waar, vroeg de heer Oosterman, waar in do socialistische literatuur staat, dat de soc. dem. dat geloof aantasten. Het socialisme als economisch stelsel, kan worden aanwaard, door allen, zoowel geloovigen als ongeloovigen. Zij, die erkennen, dat de huidige maatschappij rot is, zooals de heer Hessels het uit drukte, en weteu, dat het kapitalistische productie stelsel de oorzaak is van het door spreker gehekelde zondige kapi- lismo, zien geen anderen weg, om te komen tot een andere samenleving, dan de vervanging van dat productie stelsel door een ander en beter, het gemeen schappelijk, het socialistisch productie stelsel. En daaraan kan ieder meewerken, daarvoor wordt naar niemands geloof gevraagd. De heer van Uncn verwondert het, dat de heer Oosterman, ofschoon hij spreekt van wij, sociaal-democraten een warme aanbeveling voor v. d.Goes heeft achterwege gelaten. Yerder wenscht hij te vragen, hoe Staalman's houding is te verdedigen in zake ontslag Linde man, ontslag Kappcteyn en andere za ken. In zijn repliek zegt de heer Hessels niet op alles te kunnen ingaan daar hij een achttal jaren in het buitenland heeft vertoefd en pas ongeveer een maand in Nederland is. Met verschillende de tails is hij niet op de hoogte, hij ver wijst den heer Yan Unen daarom met zijn vragen naar den lieer Staalman, die binnenkort nog zal komen spreken. Tot den heer Oosterman wil hij zeggen, dat hij volstrekt niet bang is voor rood, en dat hij dan ook steeds gezegd heeft, dat men niet van hem mag zeggen, dat hij rood is zonder Christus. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. „De Ni e u tve Co u r a n 19c h rij ft: Onder het opschrift.: Eer is teer, gaat De Standaard mr. W. II. de Beaufort te lijf, die te Amersfoort eenige dingen over de Buitenhofcrisis gezegd heeft, welke niet aangenaam waren voor dr. Kuyper. De heer De Beaufort ging daarbij. verzekert de Std. af op „allerlei dagbladpraatjes" en het blad wil nu wel niet bepaald zeggen, dat dit unfair was, maar acht het toch onverantwoor delijk, juist wijl de spreker Minister van Bnitenlandsche Zaken geweest is en dus bij ervaring weet, dat speldeprik- ken in bnitenlandsche bemoeiingen bijna altoos van dien aard zijn, dat antwoor den erop onmogelijk is. Komt een dergelijk verweer op iets anders neer dan het stellen van heel het beleid en beheer van Buitenland- sche Zaken buiten het terrein dei- openbare critick? Zeker, de critiek behoort te dezen aanzien bijzonder voorzichtig te zijn en altijd rekening te houden met de moge lijkheid, zelfs de waarschijnlijkheid, dat er belangrijke omstandigheden en mo tieven bestaan, welke niet openbaar gemaakt mogen worden. Maar uit bek< ndc zaken, uit onloo chenbare tegenspraak tusschen ministc- rieele verklaringen en van elders gepu bliceerde of uitgelekte, niet gelogenstrafte gegevens, mogen betrekkelijk de bniten landsche politiek gevolgtrekkingen ge maakt worden zoo goed als omtrent een naar den aard meer openbaren tak van regeeringsdienst. En wanneer dat dan geschiedt door een man als De Beaufort, die (gelijk De Std. terecht zegt) meer dan anderen van de noodzakelijkheid van voorzichtigheid en kieschheid in deze aangelegenheden doordrongen moet zijn en bovendien tal van aanrakingspunten bezit met kringen, waarin men van de gebeurde zaken heel wat meer weet dan in de couranten heeft gestaan of in de Kanier is gezegd dan is het volko men waar, maar ook volkomen terecht, dan wie hem hoort bij zich zeiven denkt: Nu een oud-Minister van Buiten- landsche Zaken het zegt, nu zal 't wol waar zijn. En dar gelooven wij dan ook. Burgerlijke Stand. van 10 tot 14 Juni. GEBORENHendrika Gerhardina Petronella Wilhelmina, d. van W. Groenhuijsen en J. F. Zwep. Willem Frederik Hendrik, z. van J. A. Havcr- horn en G F. Tabernal. Wilhelmus Johannes, z. van J. van Boek en H. van der Logt. Cornelis Johannes, z. van J. vau Beck en H. van der Logt. Elbert, z. van D. van de Kamp en J. van der Horst. Johannes Wilhel mus Bernardus, z van H. B. Bouwhorst en C. Velthuizen. CEYESTICP 189Q. - - Handel in le kwaliteit - Magazijnen: Koestraat, Kestelkautoor: Arnhemsche straat 1, „De Graaf van Atlone.' Amersforf ia. ZEEKTEKIEMVRIJE MELK, ROOMBOTER f 1,30 per K.G. ROOM, en KARNEMELK. Yolle garantie voor zuiverheid. Controle van den Heer W. A. v. l). BOVENKAMP. Postpakketten n./alle plaatsen 1 10 en 7, vaatjes. Vraag prijscourant. "Bezorging 2 X per dag. Timmerman en Makelaar. ÏÏEYERSISOEI 11. DE NOTARIS te Amersfoort zal op VRIJDAG 16 JUNI 1905, des middags 12 uur, in het Hotel „DE YERGULDE ZWAAN" aan de Utrechtschestraat al daar, 8 perceelen in de Zurenmaat aan de Eem onder Baarn. Aanwijzer P. VAN ROOMEN aan het Zureneind. 4 perceelen op den Treek onder Leusden. Aanwijzer J. D. STRUYE op den Treek. 4 perceelen op het land achter Wolkenberg onder Baarn. Aanwijzer L. v. d. TWEEL aldaar. 2 perceelen nabij LocJchorst onder Leusden, eigendom van de familie CROOCKEWIT, vroeger in huur bij Boersen. van 2 perceelen WEILAND op den Treek. van 2 perceelen WEILAND op den Wolkenberg voormeld. van 1 perceel WEILAND onder Leus den van de familie CROOCKEWIT voornoemd. Betaling der koop- en pacht- penuingen 1 October 1U05. is buitengewoon gomakkelijk verteer baar; hij gaat, zonder de maag of de nieren te belasten, onmiddellijk in 't bloed over. Een lepel is een lepel voedingsstof en daarom 't aangewezen voedsel voor ziekelijke en bloedarme kinderen, zwak ken en herstellenden en ouden van dagen. (j. pannekoSx, ,n. v. d. n." Een boterham met koning vervangt de levertraan volkomen. (Journal de ïnèdieine.) Zuivere uit 't Bijenpark „Adelshocve" te Apeldoorn, onder scheikundige con trole, in 1903 vijfmaal bekroond, o a. met de Gouden medaille te 'silage. Verkrijgbaar bij: Telph. No. 104. Arnh.straat 35. COMMISSIONAIRS, AMERSFOORT. KANTOOR Arnhomschestraat 7, Interc. telcphoon 116. Voor Ct. ons. Alleen ver- ■ijgbaar bij: Confiseur, Langestr. 1. Groote het liefst, maar ook kleine schilder- en behang- werken worden gaarne uitgevoerd door Ia. VAY WIJNGAARDEN, Mr. Schil fier, Amheiusclie- weg 41. lltreclitNche weg 44, Amersfoort. Bisschopwijn Cardinaalwijn Meiwijn van vruchten Kersenwijn Frambozenwijn Witte bessenwijn Zoete meiwijn Roode bessenwijn CHAMPAGNE van zuivere mlandsche vruchtenwijn per flesch 90 cent. Telefoon 77. M. R. N. Oosterveen. per fl. 50 Grenadine per H. 80 r> 50 Rumpunch 45 ft T) 50 Frambozen likeur r 35 T> ff 45 Kersen ft n 35 ff ft 45 Punch 35 ff ff 40 Citroen l - ff ff 40 Ananas ft 35 ff ff 35 Frambozen-citroen limonade. Het beste en goedkoopste adres voor goedlijkende en standhoudende PORTRETTEN is bij Speciaal ingericht tot het maken van Groepen aan huis .zonder prijsverhoo- ging. Opname met kunstlicht. Zeer aardig voor Bruiloften of Partijen. Direct te ontbieden. Aanbevelend, E. B. J. SERRÉ Fotograaf. Stemt vóór 12 uur.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3