Agent-Boden. C. H. de Jong. T. L. BLOK, Agent-Boden, SCHOENEN NAAR MAAT. Nieutoe Aardappelen, Advertentiën. £UIÜLL'NGEN Heden ontvangen Huis- en Decoratieschilder. E. J. Ruitenberg Hof 38. Sti *8 I Waarom zijn er tochzoovelen anonsthui6 gebleven? Ook in district II? Daar is de heer Himers herkozen och de heer P. van Achterberg ei behaalde er een beduidend aantal stem- men. We gaan vooruit in district II. De uitslag in HI is ons niet mee rvallen. We hadden gedacht, dat de heer erschel meer stemmen verkregen :ou hebben. Doch het feit, dat hij stond tegenover nt ten aftredend raadslid, het laffe gescherm met „zuinig" door de kerkelijken, terwijl je leuze door de Eembode aangeheven .ierop neerkomende: „Er is al een Jood i„ den Raad, er behoeft geen tweede vermeerderd met een portie echt- Limburgsche logehaat, schijnen hun uit werking niet gemist te hebben. Bovendien, hoe zonderling we de houding van den heer Plomp in den i'e Kaad ook mogen vinden, hij is stellig een bekwaam man en in het gewone leven voor velen een svmpathiek persoon, zoo geheel anders dan de heer KI e her. Dat de heer Tromp van Holst herkozen is verheugt ons hartelijk en erd natuurlijk door ieder verwacht, daar zijn kandidatuur geen tegenkanting ondervond. Het verheugt ons, omdat we den heer Trompvan Holst kennen, als iemand, wiens hart wann klopt voor minder bevoorrechten, wat hij herhaaldelijk door daden getoond heeft en tevens omdat hij een man is van onverdacht vrijzinnige beginselen, die nimmer zijn iteun aan de reactie zal verleenen. Over het geheel achten wij den uit- ilag bevredigend. We hebben niets verloren en kun nen twee zetels winnen. Aan liet werk met onver- Bauwden geestdrift. 'Verscheideuen der onzen zijn thuis gebleven. Anders was Dr. Hagedoorn al verkozen. De anti-revolutionairen zijn in I en Hl bijna allen opgekomen. het kan van enkele stemmen af hangen. Blijf nu niet thuis, maar doet uw plicht en stemt op de heeren. V. d. Meer en Hagedoorn. De heer IV. N. Coenen, leeraar aan de II. B. S. alhier, wordt door Burg. en Weth. van Utrecht aanbevolen voor de botrekking van leeraar in de kunst geschiedenis van de H. B. School met vijfjarigen cursus aldaar. In de algemeene vorgadering van het Nut8departement alhier, werd de be grooting voor het jaar 19051906 vast gesteld eene commissie benoemd be staande uit de hoeren J. van der Horst Bruyn, professor F. Kenninck en De. J. G. Kam, tot nazien der rekening en verantwoording; tot leden van commis sie voor de volksbibliotheek werden herkozen de heer Dr. Peyrot en Ter- schuur; tot leden van het zieken fonds de heeren B. Nagelhout en W. A. van den Bovenkamp. Verder werd het Bestuur door de AJg. vergadering ge machtigd met het Bestuur van de Fröbel school te onderhandelen omtrent den verkoop van het gebouw dier school aan de Lange Gracht. Ie Dc majoor T. E. M. von Lilaar, van het -o rog. huzaren alhier, wordt op 1 Sept. a.s. gedetacheerd te Haarlem en voorloopig belast met het toezicht op het Depót-escadron aldaar. Het Kon Instituut van ingnieurs, afd. werktuig en scheepsbouw, hield de '21e vergadering in Amicitia. Behalve benoemingen van bestuurs leden, vaststellen begrootingen afdoening van zaken van huishoudelijken aard, werd een bespreking gehouden over zuiggas-installatie8, centrifugaalpompen en hoogdrukpompen. De heer C. F, Stork deed mededee- liogen over een interessante stoom machine-brekage, dc vermoedelijke oor zaak daarvan en deuitgevoerdeherstelling. Onder leiding van den heer II. Stolp werd na afloop der vergadering een bezoek gebracht aan de wagenwerkplaats van de H. IJ. S. M. De deelnemers hielden een gemeen- ïchappelijken maaltijd in het hotel Zeiler te Baarn. Door wijlen den heei C. B. Kok al hier, in leven bestuurslid van de Oud heidkundige vereeniging Flchilé alhier, is aan legaat gemaakt, bestaande in oude meubelen, oud porselein, oud zilverwerk, oude schilderijen enz. enz. Aangezien die voorwerpen niet in het museum, zooals het thans is, kunnen worden geborgen, zal men er moeten overgaan dit door aanbouw te vergrooten. Tijdens het hevige onweder, dat zich Zondagavond boven de stad ontlastte, sloeg de bliksem in een der hooge boumen onderaan het terras van Amicitia. Van boven tot onder kon men den door den bliksem genomen weg volgen. De bast is daar, ter breedte van ongeveer 5 cM., afgerukt. Een klein gat in den grond deed zien waar de vuurstraal in de aarde was gegaan. A. D. Bij het overgangsexamen van de eerste naar de tweede klasse aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam, slaagde o. m. mej. J. C. van der Want. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, geeft hedenavond weer een concert op het Stationsplein. Het programma bevat de volgende nummers: 1. Dem Thronfolger, marsch, A. Torel- li; 2. Ouverture „Elvira", J. Werkmann; 3. Sympia Walzer, B. Holtzmann; 4. Fantaisio La Reconnaissance, J. Benoudt; 5. Soldiers in the Park, marsch; 6. Ouverture Jeanne d'Arc, J. Kessels; 7. Loin du bal, E. Gillet; 8. Fantaisie „Le Trouvère", G. Yerdi; 9. Finale. Het concert vangt te 8 uur aan. Een pupil van de Maatsch tot opvoc ding van weezen in het huisgezin legde elders toelatingsexamen voor een H. B. S. af. Aan de candidate werd o. m. ge vraagd waar in ons land cacaofabrieken worden aangetroffen. Zij noemde ook Amersfoort, maar de examinator was het hier niet mee eens en beweerde, „dat men te Amersfoort zóó ver nog niet gekomen was." Of zij nu al volhield, dat zij vaak langs de fabriek van den heer Nesen- berend, aan den Arnliemschen weg, was gewandeld, de leeraar kon dit niet ge looven. Zij zal hem nu een pakje Nesen berend's cacao van de Amersfoortsche fabriek toezenden. Raadso verzicht. Van de Raadszitting van 30 Mei 1.1. hebben wij geen overzicht gegeven, om dat wij van oordcel waren, dat het toen verhandelde van te weinig belang was, om er onzerzijds nog opmerkingen aan vast te knoopen. Hadden we toen ge weten, wat ons sedert duidelijk is ge worden, stellig waren wij er toe over gegaan om tenminste één enkele opmerking te maken en eere te geven aan hom wien eere toekwam n. 1. aan den heer Y a n E s v e 1 d. Toen indertijd de kwestie in den Raad aan de orde gesteld was van het verkrijgen van eene Rijks-Hooger-Bur- gerschool, verklaarde Dr. Kuyper later in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de gevoerde discussiën in onzen gemeenteraad, dat er maar één w ij z e in den Am ersf oo rtsche n raad was. Wij herhalen thans die woorden, doch niet met betrekking tot denzelfden persoon. Nu was dat eene wijze raadslid d e heer II. W. van Esveld. Wat is de geschiedenis. In de zitting van den Gemeenteraad van 30 Mei kwam een adres in behan deling van de Coöperatieve vereeniging: „Eigen Haard" om aanleg van een straat tusschen den Appelweg en Leus- derweg met het verzoek een spoedige beslissing te nemen. De zaak werd spoedeischend verklaard en alleen de heer Yan Esveld ver klaarde zich bezwaard om op de zaak zoo spoedig in te gaan. Ons Raadsverslag vermeldt daarom trent „De heer Yan Esveld zegt geheel onvoorbereid te zijn en daarom bezwaar te moeten maken deze zaak nu af te doen. De Raad moet geene zaken aannemen, waarover de leden niet heb ben kunnen denken en ter plaatse kunnen onderzoeken. De heer Van Esveld bleek het bij het rechte eind gehad te hebben. Want, wat noch dc Raad, nóch de wethouder van Publieke werken schijnt te hebben geweten (had deze dit niet moeten weten?) is het feit, dat door het genomen besluit de philantropische vereeniging „Volkshuisvesting" belang rijk benadeeld is geworden, zonder dat „Eigen Haard" er voordeel bij heeft. Door de vereeniging „Volkshuisves ting" zijn daarop twee adressen verzon den, één aan Gedeputeerde Staten met het verzoek hunne goedkeuring aan bedoeld Raadsbesluit te onthouden en één aan den gemeenteraad, dat wij hieronder laten volgen: Aan den Raad der gemeente Amersfoort. Geeft eerbiedig te kennen het bestuur der Naamlooze Venuootschap „Volks huisvesting" gevestigd te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. Besluit ad. 26 Augustus 1898, no. 64; dat ter onze kennis is gekomen het ontwerp van een nieuwe straat ten behoeve van de coöperatieve bouwverecniging „Eigen Haard," welke straat ontworpen is op het terrein, dat ter eene zijde begrensd wordt door de terreinen van de Infanterie Kazerne en ter andere zijde voor een breedte van 78 M. door de terreinen van „Volkshuisvesting," gelegen aan de Nicasius- en Nicasius- dwarsstraat; dat tegelijkertijd tot onze kennis kwam het feit, dat dit ontwerp aireede voorloopig is aangenomen; dat het ontwerp dezer straat in dier voege is opgemaakt dat, als 't ontwerp wordt ingevoerd, tusschen die straat en de terreinen van „'Volkshuisvesting" een strook van 2 a 2'/2 M. diepte zal liggen, die 't eigendom blijft van de coöperatieve Bouwverecniging „Eigen Haard;" dat daardoor „Volkshuisvesting" nooit het bedoelde open terrein liggende ach ter deze strook en oreed 62 M. zal komen bebouwen, tenzij het van „Eigen Haard" het voormelde strookje grond koope tegen een prijs, dien „Eigen Haard" naar willekeur opdrijven kan; dat het bestuur van „Volkshuisvesting" erkennende een recht van billijkheid ten gunste van „Eigen Haard" dat „Volks huisvesting" haar vergoede een deel der kosten van straat aanleg, zoodra „Volkshuisvesting" haar terrein aan de nieuwe straat in exploitatie brengt; maar het anderzijds onbillijk acht, dat de Raad der Gemeente ons ten opzichtte van die exploitatie met gebonden handen en voeten aan een ander zou overleveren; dat het bestuur gegronde reden meende te hebben om te vreezen voor willekeurige, wellicht onbillijke eischen van„Eigen Haard;" dat de Raad der Gemeente, toon dit ontwerp behandeld werd als spoed- oischende zaak in de vergadering van Dinsdag 30 Mei 1.1. op deze zijde van de zaak niet gewezen is en dat althans de meerderheid daarvan volstrekt on kundig was; dat het ontwerp aan het bestuur van „Volkshuisvesting" pas bekend werd na de Raadsvergadering, zoodat het Bestuur niet bijtijds kon opkomen voor de rech ten van de Vennootschap. Redenen, waarom het bestuur den Raad verzoekt: le. het besluit der vergadering van 30 Mei 1905 nog eens te herzien; 2e. de uitvoering van alle bouwwerken op genoemd terrein te doen w achten tot de Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Haard" een billijk voorstel gedaan zal hebben aan „Volkshuisvesting" omtrent voornoemd strookje grond. Amersfoort, 5 Juni 1905. 't Welk doende. (w.g.) H. W. SCHREUDER, Voorzitter. I. IIOOYKAAS Secretaris. De bezwaren, door de vereeniging „Volkshuisvesting" inhaar adres genoemd zijn stellig van genoegzaam gewicht te achten om de haast, waarmee tegemoet gekomen is, aan de wenschen van „Eigen Haard", te betreuren. Op den voorgrond stellen wij, dat we geenszins onderstellen, dat het de opzet telijke bedoeling van B. H. geweest is, „Volkshuisvesting" ernstig te benadeclen, doch nu het er eenmaal zoo toe ligt, heeft genoemde Vereeniging het inhaar macht „Volkshuisvesting" te dwingen een veel te hooge som te betalen voor de voo]1 „Eigen Haard" zelf geheel waardelooze strook grond of indien deze Vereeniging dat niet wil of niet kan doen haar te beletten het open terrein achter deze strook te bebouwen. Het gevolg van het adres van „Volks huisvesting" is geweest, dat Gedepu teerde Staten op verzoek van B. en W, de beslissing over hot desbetreffende Raadsbesluit hebben verdaagd, om alzoo den Raad in de gelegenheid te stellen op zijn besluit zoo noodig terug te komen, hoewel B. en W. in hun ïapport voor stellen dit niet te doen. B. en W. motiveeren hunne ziensw ijze, om het gevallen raadsbesluit te hand haven voornamelijk op dien grond, dat bij het aanleggen van straten niet gelet mag worden op particuliere belangen; doch alleen daarop, dat er een goede verkeersweg komt. Het gelijkstellen van de Vereeniging „Volkshuisvesting" met een particuliere vereeniging is o. i. onjuist, „Volkshuisvesting" is eene vereeniging geheel in den geest der Woningwet. In hare Statuten is uitdrukkelijk voor geschreven, dat hare aandeelhouder nooit meer van hun geld mogen trekken, dan 3'/a °/0, zoodal het maken van winst geheel is uitgesloten. Een goede „Volkshuisvesting" mag gerust een algemeen, een gemeentebe lang worden genoemd. Het mooie werk, dat deze Vereeniging, heeft verricht door het opruimen van tal van krotten in de „Kleine Haag"' daartoe in staat gesteld door eenige vrienden van de minder bevoorrechten, zal zeker door ieder „weldenkende" worden gewaar deerd. Trouwens de gemeente heeft zelf reeds erkend, de vereeniging „Volkshuisves ting" niet te beschouwen op voet van gelijkheid met „particulieren" door bij dc aanleg van straten voor deze ver eeniging maar de halve kosten in reke ning te brengen, terwijl particulieren die geheel moeten betalen. Veel, zeer veel ware er voor te zeggen geweest te trachten een zedelijke pressie uit te oefenen, op „Eigen Haard" om met aannemelijke voorstellen voor den dag te komen, teneinde Volkshuisvesting in het bezit te stellen van de strook gronds voor haar van groote, voor Eigen Haard van geen waarde. Het heeft niet zoo mogen zijn. Dc heeren Heijligers, Van Esveld en Van Duinen hebben getracht den Raad te bewegen een definitieve beslissing uit te stellen om E. H. en Itot een over eenkomst te doen komen en bij elkaar te brengen, doch de Raad heeft het niet gewild. Vooral de heer Plomp heeft zich heftig verzet tegen het terugkomen op het besluit, dat 30 Mei genomen was, daarin krachtig gesteund o. a. door den heer Veis II e y n. De heeren Plomp en Veis lleyn roept ge wellicht uit? We zien uw verbaasd gezicht in ge dachten reeds voor ons. De heeren Plomp, Veis Heyn en ook de heer Joris sen waren in de raadszitting aanwezig. En ze hadden bedankt? Zeker dat had den ze. Hoewel tot nu toe door geen hunner duidelijk is ontvouwd, waarom dat demonstratief bedanken heeft plaats ge had en alleen het Kooinsch-Katholicke orgaan hun partij heeft opgenomen, toch zijn ze mot een zeker „éclat" den Rand uitgegaan, om er nooit meer terug te komen? Dat dacht men eerst. Doch uit het feit, dat ze zich door Roomschen en Anti-Revolutionairen weer kandidaat hebben laten stellen, zich althans zonder protest een kandidatuur laten aanleunen, schijnt te moeten op gemaakt worden, dat de heeren „een uitspraak van de kiezers willen uitlok ken". Ze zijn dan ook allen dc vorige zit ting weggebleven en hadden dit ook nu moeten doen. Hoewel wij dc demonstratie kinder achtig blijven vinden, luidden de acht bare heeren niet terug moeten komen vóór ze door de kiezers in het gelijk gesteld waren. Nu wordt hun houding belachelijk. Of hebben we hier mot een verkiezingstruc te doen. Er zijn in deze Raadszitting meer zaken aan de orde gekomen, meer be sluiten genomen, die we thans met stil zwijgen kunnen laten voorbijgaan. Op een tweetal zaken zij nog even de aandacht gevestigd. In de eerste plaats op het onbewoon baar verklaren van enkele perceelen, die uit een oogpuut van hygiëne voel te wenschen overlieten. Zoo iB althans een begin gemaakt tot uitvoering van de woningwet, die hier in Amersfoort nog wel het een en ander te doen zal geven. Er staan nog krotten, die althans naar het uiterlijk te oordeelce, noodig tegen den grond moesten. We geven den lezers, die belang stellen in verbetering van den socialen toestand van de minder bevoorrechten d w. z. al onze abonné's, den raad bijv. eens een wandeling te maken door de Hellestraat; daar tegenover de Tusschenschool staan enkelewoningenzullen we maar zeggen, die misschien aantrekkingskracht uitoefenen op den kunstenaar, maar die een verstandig landbouwer zeker niet goed genoeg zou achten tot een verblijf plaats voor zijn vee en die toch tot voor zeer kort dooi onze „naasten" bewoond werden. En naar men ons meedeelt zijn er nog heel wat erger en ergerlijke toestanden te verbeteren. Wij hebben evenwel een groot ver trouwen in de activiteit van onze wak kere gezondheidscommissie, zoodat we er niet aan twijfelen of er zal gedaan worden, wat mogelijk is. Een verbetering achten wij het, dat door het besluit van den Raad voortaan B. en W. hebben te beslissen of een leeraar privaatlessen mag geven, wat tot nu toe altijd door den Raad moest gebeuren. Nog beter zouden wij het evenwel achten, dat die vergunning alleen maar vereischt word, wanneer het leerlingen betrof van de Inrichting, waaraan de betrokken leeraar werkzaam was. Elke andere belemmering van dc persoonlijke vrijheid achten wc doelloos en verkeerd. Waarom organiseeren de leeraars bij het Iloogcr en Middelaar Onderwijs hier ter stede zich niet? Zulk een vakvereeniging kon dunkt ons en aan de zaak van die tak van onderwijs en aan de heeren zelf uit muntende diensten bewijzen. Hierbij moeten we 't latcu. Wat we nog meer op het hart hebben bij een andere gelegenheid, als geen weggekro pen raadsleden, die toch weer terug komen, voor ze door de kiezers geroepen worden, zooveel beslag leggen op de ruimte van ons blad. •Stemt vóór 12 uur ui aar Stemt vooral. Ku moogt ge niet thuis blijven. Er staan ernstige belangen op het spel. Kiezers! Ge moogt ile heeren van d e r Meer en Hagedoorn zoo zivart uiakeu als ge wilt. l,aat de heeren Yels-Heyu en Jorissen maar blank. IV0EDINGS' HET X.vMIDDEL VOOR FasriVAN HASELENtkBOOM AMERSFOORT J Wettig gedeponeerd fabrieksmerk. Verkrijgbaar bij B. VAN 'T EIND, J. v. d. IIOOFF, C. J. DE KONING, A. J. JANS, M. R. N. OOSTERVEEN, WATERSCHOT Co., A. v. d. WEG. W. E. A. Groenhuizcu. IIORLOGER. Langcstraat 42. Magazijn van gewone en fijne uurwerken. BIEEIJKE PRIJZEN. Reparatiön spoedig en goed. Ie stoort (Noord-Hollandsclie). Koelie. A. WAGENAAR. Etreelitseiie weg 41, Amersfoort. Timmerman en Makelaar. WEVEltSIXGEE 11. Eene Solide Ecvensvcrzekeriug-Maatttehappij vraagt (voor afdeeling Volksverzekering) aetieve tegen vast salaris en provisie Brieven fr. lctt. O. O. aan den Boekhandel L. J. C. BOUCHER, te 's-Gravenhage.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3