Arts Morren Ook iets over achterlijke kinderen. Advertentiën. Sociëteit Amicitia. is van 2 tot 21 September AFWEZIG VETTEN'S - - - fijne Speculaas VETTEN'S - - - Gestampte Muisjes Eén proef bewijst alles. J. van Genderen. AMERSFORTIA's Melkproducten. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. dienst 1905, wegens periodieke aftreding van de heerenC. Th. van Beek, H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst en ter ver vulling van de vacatures mr. J. C. H. prikken en J. 6. Kleber. 4. Benoeming van 2 leden voor de com missie van wetgeving (bedoeld bij art. 166 der gemeentewet) wegens periodieke aftre ding van de heeren M. L. Celosse en mr. p. J. F. van Voorst Vader. 5. Samenstelling der afdeelingen 1905/ 1906. 6. Benoeming van een lid van de com missie tot bijstand in het beheer der gas fabriek (vacature J. G. Kleber). 7. Voorstel van B. en W. tot het over brengen van een bedrag van f 328b van het batig saldo rekening 1904 naar de begrooting van 1905. 8. Voorstél van B. en W. tot het over brengen van een som van f 3526.25 van het batig saldo der rekening 1904 naar de be- ^rooting van 1905. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1905. 10. v astetelling eerste aanvullingskohier inkomstenbelasting 1905. Da. Joh. Dijserinck, emeritus-predikant te 's Gravenhage, hoopt Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden kring, welke wordt gehouden in het Loge- gebouw, Yan Persijnstraat. Bij het forceeren van de kloof Paba rassong door de troepen van Pare Pare, op Celebes werd onze vroegere stad genoot, de 2e luitenant J. A. van Hels- dingen, licht gewond. A.s. Dinsdag 5 September nemen de wekelijksche weekmarkten hier weer een aanvang. Voor de acte Fransch (L. O.) is ge slaagd mej. C. L. van Aken. Mej. J. T. C. van Aken behaalde de acte Duitsch. In den ouderdom van 72 jaar is na langdurige ziekte overleden mi. J. Van der Leeuw, ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. De ontslapene was o.a. bijna 40 jaar kantonrechter-plaatsvervanger; tot voor korten tijd corre9ponden le klasse der Nederlandsche Bank, regent van vel schillende gestichten, wier geschiedenis hij beschreef, ten gevolge waarvan het Utrechtsch Historisch Genootschap hem het lidmaatschap van het Genootschap aanbood; secretaris-penningmeester van het Heemraadschap „De Eem'; ge machtigde van hetwaterschap,DeHorse- wcide"rentmeester van vele voorname Utrechtsch familiën, enz. Maandagavond zal de Christelijke Werkmansbond een serenade brengen aan den heer N. van Veen. De stoet zal om 8 uur van het gebouw „Eben Haëzer" vertrekken. Woensdagmiddag werd te Amsterdam onder leiding van den heer J. H. A. A. Kalff, een drukbezochte ledenvergadering gehouden van de Maatschappij tot op voeding van Weezen in het Huisgezin. Bij den aanvang zette de voorzitter uiteen, dat de aanleiding tot deze ver gadering is, dat de heer G. Dijkstra R.Kzn. en vijf anderen inlichtingen vroegen omtrent het door het bestuur aan den directeur J. Woudstra gegeven ontslag [en een voorstel tot statuten wijziging deden. Na zeer rumoerige discussies werd besloten een commissie van onderzoek te benoemen, die een maand na hare volledige samenstelling rapport zal uit brengen, en weder een maand later tal dan een algemeene ledenvergadering worden gehouden. In de commissie werden gekozen: door de vergadering de heeren Van Dijk, Breda, en Van Asbeck Brusse, Kampen; door het bestuur de heeren I. Hora Siccama, Rijsenburg en B. W. Blijden8teia, Hilversum. Deze vier heeren zullen zelf een vijfde lid ver kiezen. De heer Woudstra blijft voorloopig met de weezenverpleging belast. H. M. de Koningin heeft aan den beer J. Valkhof! alhier, vergunning ver leend tot het voeren van het Kon. wapen. Door de politic zijn hier twee Duit- schers aangehouden, die, niet in bezit van geld en zonder middel van bestaan zijnde, over de grenzen zijn gebracht. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 17 arbeiders van de H. IJ. S. M., onder wie mannen met ■neer dan 20 dienstjaren, wegens dief stal van oud ijzer, in vereeniging ge pleegd. De waarde van het gestolene tuoet vrij gering zijn. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de tucht om eens een extra borrel te brinken de oorzaak van het feit is. De Koninginnedag is hier ter stede 'rij kalm voorbijgegaan. Godsdienstoefening in den ochtend, spelen van carrillon, volksspelen in de Kazerne, een vry algemeen uitsteken van de driekleur en een tweetal muziek uitvoeringen, hierbij bleef de viering van den verjaardag onzer Koningin beperkt. Of neen, we hebben ook „versieringen" gehad. In verschillende volksbuurten en op de plantsoenen, waren a l'impro- viste, meestal door kinderen „eerebogen" opgericht, waaraan menig voorbijganger eenigen steun verleende om de kosten te dekken. Bovendien waren de scholen, althans de openbare gesloten, zoodat reeds daardoor 31 Augustus, al eenigs- zins tot een feestdag werd gestempeld. Een gouden feest. A. s. Maandag den 4n September zal het vijftig jaar gele den zijn dat de heer N. van Veen, Hoofd der school in de Koningstraat, bij het onderwijs is werkzaam geweest. Na in verschillende plaatsen zijn krachten aan het onderwijs te hebben gewijd, (Nieuwkoop, Gouda, Haarlem) werd de heer van Veen in 1864 benoemd tot het hoofd der school te Soesterberg, een betrekking, waaraan voor hem tal van aangename herinneringen zijn ver bonden. Hij verliet Soesterberg om de be trekking van onderwijzer aan de voor bereidende klasse voor de Rijks-Nor maallessen te aanvaarden. Hij bekleedde die betrekking tot deze iurichtingen van onderwijs werden opgeheven, en werd kort na die ophef fing benoemd tot Hoofd der school in de Koningstraat. Aanvankelijk was het de wensch van den jubilaris, dien dag in alle stilte te doen voorbijgaan doch de kinderen zijner school en het onderwijzend per soneel waren van andere gedachten. De school in de Koningstraat zal feestvieren. Wij twijfelen er niet aan of het zal den heer van Veen niet aan blijken van belangstelling ontbreken en gaarne voe gen wij ook onzen gclukwcnsch bij de talloos vele, die hem dien dag stellig zullen bereiken. Kandidatuur Provinciale Staten. De kiesvereeniging Amersfoort heeft besloten zich van het stellen van een kandidaat voor de Provinciale Staten te onthouden en hare leden geheel vrij te laten op grond van het feit, dat de kiesvereeniging, in strijd met de usance geen invloed heeft kunnen uitoefenen op de voorloopige kandidatenlijst, waaruit de voordracht door de Centrale moet worden opgemaakt. Van die vrijheid is door een groep kiezers gebruik gemaakt om zelfstandig een kandidaat te stellen. Als zoodanig iB met algemeene stemmen verkozen de heer A. M. Tromp van Holst, die zich bereids die keuze heeft laten wel gevallen. Amersfoortsche tramwegMaatschappij. Overzicht der exploitatie over de maan den Augustus 1904 en 1905. Betalende passagiers Opbrengst passage Opbrengst diversen Totaal opbrengst Opbrengst per dagkilometer Het aantal vèrkochte strooken 4 coupons bedroeg over de afgeloopen maand 804 stuks. 1904 1905 8685 9258 693.925 686.45 26.595 25.35 720.12 711.80 12.905 12.76 Onze stadgenoote Mej. T. van 't Hof, behaalde aan de Europcesche Mode- Akademie te Amsterdam het Diploma voor le Coupeuse. Naar wij vernemen zal de heer de Lange uit Kampen in den a.s. winter alhier weder zijn danslessenkomen geven. Wij twijfelon er niet aan, of vele ouders zullen evenals vorig jaar hun kinderen aan de bekwame leiding van den hooi de Lange toevertrouwen. Gisteren had de aanbesteding plaats voor de levering van fourage ten dienste der troepen te paard alhier in garnizoen van 1 November 1905 tot 31 October 1906. Van de zes inschrijvers was de laagste de firma Gerritsen alhier. De prijzen waren hooi 44 cent, sh-oo 26 eent, buitenlandsche haver 79 cent en inlandsche haver 82 cent alles per 10 K.G. De levering iB onder het gewone voorbehoud gegund. Bij de Donderdag in „De Arend" gehouden tentoonstelling van „Floralia" werdeD de volgende bekroningen toe gekend: le prijs: W. Voorn, II. Snijders, Rijna van Dijk en H. J. Aalderink; 2e prijs: A. J. Voorn, W. Jagten- berg, J. van Winterswijk, G. Brom en Jac. Oortman; 3e prijs: T. Ouwcrkerk, Gerritje Vink, P. Ycrstay, W. ter Beek. V. Winters wijk, Berdina Stoopendaal, J. Buis, L. Maas, Wilhelmina van Nus, H. C. Ravesloot; 4e prijsH. van Vulpcn, wed. Rieze- bos, N. Voorn, weduwe Van der Tweel, J. van Barreveld, R. Kok, J. Apeldoorn, A. Johanna de Gans, J. de Groot, C. J. Verlooy, Johanna Pothoven en Geitje Langenbach. Door de commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs alhier is de heer C. J. F. Prins aangewezen als plaatsvervangend directeur van de Bur ger Avondschool. Handel en Nijverheid. Gisterenavond vergaderde de Ver eeniging Handel en Nijverheid in de Zwaan. Na opening door den voorzitter las de secretaris de notulen der vergadering van 4 Augustus, die werden goedgekeurd, nadat de voor zitter den 2den secretaris dank had gezegd voor de uitvoerige, nauwkeurige notulen. Hierna komt aan de orde een voor- Btel van het Bestuur om de contributie voor den Bond van den Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand te verhoogen met 50%, zijnde thans f5. Dit voorstel wordt zonder stemming aangenomen, nadat de heer Luycx het Bestuur verzocht heeft aan het Hoofd bestuur te verzoeken het orgaan wat vroeger te zenden. Het orgaan ver schijnt Vrijdags en wordt eerst'9 Maandags alhier bezorgd. Punt 2 van de agenda is een voorstel om het Bestuur te machtigen de even tueel te maken kosten van het sluitings comité te bestrijden uit de kas van Handel en Nijverheid. De voorzitter licht dit voorstel toe. Het comité zelf heeft geen bron van inkomsten en de penningmeester heeft er geen bezwaar tegen, zoodat het Bestuur vrijmoedig het voorstel durft aanraden. Bij dit punt brengt de voorzitter tevens dank aan de Amersfoortsche Pers voor de grooto medewerking, zoo wel vóór als na de vergadering. Een der leden gelooft geen vrijheid te mogen vinden voor deze zaak geld uit de kas der vereeniging te putten tenzij een bepaalde som wordt vastge steld, want men weet wel het begin maar niet wat er volgen zal. Bovendien zijn er leden die bij deze zaak niet zijn betrokken. Eenige andere leden zijn van oordeel dat de vereeniging op moet komen voor den handel en het is hier een zaak van groot belang voor de winkeliers. Of er nu leden zijn, die niet profiteeren van de vervroegde sluiting, doet niets ter zake, er worden ook wel maat regelen genomen uitsluitend voor de reizigers en de winkeliers verzetten zich daar toch ook niet tegen. Een bestuurslid acht het geheel on- noodig een bepaalde som vast te stel len. Het bestuur heeft steeds getoond zoo goed mogelijk de kas te beheeren, zoodat het van een blanco crediet zeker geen misbruik zal maken. De voorzitter wijst er op, dat het een zaak is, die door de vereeniging is aan gepakt en dat het dus van zelf ook voor de kosten moet opdraaien. In stemming gebracht wordt het voor stel van het Bestuur aangenomen met 15 stemmen vóór en twee blanco. Hierna wordt de heer J. A. Kuiper als lid der vereeniging aangenomen. Er zijn thans 167 leden, terwijl zich weder 4 heeren voor het lidmaatschap hebben aangemeld. Bij de Ingekomen stukken vermeld de voorzitter twee missiven, één van de Amsterdam8che Maatsch. van Levens verzekeringen aan de leden en één aan het Bestuur van den heer Ant. L. Acker- huis te "Watergraafsmeer, waarin deze zich beschikbaar stelt in een vergadering der vereeniging als spreker op te treden. De voorzitter deelt een en ander mede omtrent het Sluitings-comité, dat op 14 en 28 September vermoedelijk zal vergaderen. Een der leden wijst er op, dat het op Donderdag hier weer een „dooie" boel was. Hij vraagt of Handel en Nijverheid er een volgend maal niet eens wat aan doen kan. Nadat eenige andere leden nog enkele inlichtingen hadden gevraagd en een der leden den heer Van Duinen hulde had gebracht voor het vele dat hij gedaan heeft voor de vergadering voor de negenuur sluiting, sluit de voor zitter de vergadering. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Nu de heer Moerman ten tweede male zijn blijkbaar iet wat vol gemoed meent te moeten ontlasten van een groote hoeveelheid woorden, waaruit de liefde voor achterlijke kinderen kan stralen, acht ik mij verplicht ook een woordje in deze kwestie te zeggen. Vooraf een enkele opmerking. Tot welk een onzin inen kan komen, als men voor een goed deel zijn kracht zoekt in declamatorische wendingen, kan blijken uit het volgende zinnetje: „Hun levensweg zal niet loopen „langs Zwitserland's schoone meren „en zij zullen den blauwen Italiaan „schen hemel wel nimmer aanschou- „wen, waarom hen dan geplaagd met „plaatsen uit de Povlakte, of namen „der Zwitsersche meren." Zie, ik heb dat eenige malen moeten overlezen, voor ik kon gelooven, dat het er stond. "Waarde Moerman, zeg nu maar rond uit wat je eigenlijk wilt. Beoog je een revolutie van geheel ons onderwijs? Of heeft de liberale ernst je bij het neerschrijven van die woorden voor een oogenblik verlaten? Want aannemen mag men toch niet, dat dergelijke noii9en9 in een ernstig oogenblik aan de pen ontglipt. Nu de zaak zelve. Bovenstaande meende ik vooraf te moeten laten gaan, meerdere voorbeelden acht ik overbodig, omdat ik voorop wenscht te stellen, dat de heer Moerman feitelijk de zaak wat opblaast, en daardoor belangrijker doet voorkomen dan ze in werkelijkheid is. Ik ben ook voorstander van afzonderlijke klassen voor achterlijke kinderen, maar ik vraag nu toch in gemoede, is dat nu een kwestie van zoo ontzettend groot belang, dat men er zich over verwon deren moet, „dat andere, zeer zeker „belangrijke zaken, toch urgenter sche- „nen, dan de groote kwestie: afzonder lijk onderwijs aan achterlijke kinderen." (Zie Eemlander van 30 Nov. 1904.) Wanneer er afzonderlijke klassen komen voor achterlijke kinderen, in zekeren zin het wrakhout onzer samen leving, dan zal ik dat toejuichen, maar wanneer men dat wil doen, terwijl er nog zoo ontzettend veel hapert aan het onderwijs voor gezonde, in den zin van niet achterlijke kinderen, dan wensch ik als mijn idee te geven: eerst het goede hout, dan het wrakhout, dan meen ik in het vooropstellen van die kwestie niets anders te zien dan het coquetice ren men een bepaalde voorliefde, terwijl men veel, wat dringend verbetering behoeft, verwaarloost. Zoolang het grootste deel onzer volksopvoeders nog werkt voor een meer dan karig salaris, zoolang de onderwijzer van hot volkskind nog staat voor klassen van 50 of meer leerlingen, terwijl de scholen le soort klassen hebben van 20 of minder leerlingen, zoolang het kind van den arme nog slecht gevoed en schamel gekleed ter schole komt, zoolang de standenscholen nog bestaan, zoolang er zelfs nog geen schoolarts is aangesteld om de gezonde kinderen te behoeden voor besmetting, e.m.d., zoolang acht ik de kwestie van afzonderlijke klassen eene, die in de toe komst geregeld kan worden maar waarvan ik de urgentie niet kan inzien. En evenals in onze huidige samenle ving de liefdadigheid zoo vaak wordt beoefend als een soort sport, evenzoo kan men het streven van U, mijnheer Moerman als zoodanig beschouwen. Want daar is, mijnheer Moerman, een strijd gestreden in ons land tegen een wetsontwerp, dat ons onderwijs schrome lijk kan benadeelen. Gij stondt buiten dien strijd, of naamt er althans geen werkzaam deel aan. Daar wordt reeds sinds jaren in ons land gestreden voor verbetering van ons onderwijs door algeheele emancipatie van den klasseonderwijzer. Gij staat daar buiten. Daar wordt een strijd gestreden, ook sinds jaren, voor verbetering der toe standen waaronder het arme schoolkind moet leeren. Gij staat daar buiten. Daar is en wordt nog in Amersfoort onrecht gedaan, door het weren bjj be noemingen van Bondsleden. Gij hebt niet mede geprotesteerd. Daar maar waar zou ik eindigen. Dit wil ik U ook slechts zeggen: Zoo lang gij U onttrekt aan den werkelijken strijd voor verbetering van onze school- toestanden, zoolang zie ik en vele col lega's met mij in uw geschrijf niets anders dan ijdel vertoon. Wenscht gij werkelijk voor de ver betering van ons onderwijs op te komen, dan dient gij een anderen weg in te slaan. Uw voorbeeld volgende stel ik me voor, dat verschillende onderwijzers, ieder afzonderlijk een actie op touw gaan zetten voor meerdere woninghuur, voor hoogere bezoldiging der hoofdacte, voor schooltuinen, voor schoolwandelin- gen, voor schoolbaden enz. enz., al naar mate zij meenen, dat de kwestie min of meer urgent is, de zaak zoodoende meer achter- dan vooruit brengende. De aangewezen weg is m. i. derge lijke onderwerpen ter sprake te brengen in de vakvereenigingen, die dan kunnen uitmaken of de actie er voor zal ge voerd worden. W. C. OOSTERMAN. Burgerlijke Stand. van 30 Aug. tot 2 Sept. GEBORENJacobus Adrianus, z. v. A. H. Visser en H. van Wagoningen. Janna, d. van J. Pol en T. Hogcncg. Cornelis Johannes, z. v. T. Smink en T. Berg. Elisabeth Johanna, d. van J. van Plateringen en E. Kok. Geertruida Cornelia Johanna, d. van G. II. Rouwhorst en G. C. A. Hendriks. Margaretha Jacoba, d. van II. van den Berg en J. Baitio. Paulus Jo hannes, z. van P. J. Wijnen en G. Koekoek. GEHUWD: J. L. A. Verwcij en C. A. van de Riet. H. van de Pijpe- kamp on R. C. Mooiweer. G. van Duinen en J. J. van der Pol. C. Muijs en R. Maatcrman. II. Iloltmaii en J. van Dijk. J. Tamminga en G. Jonker. OVERLEDEN: Hermaiius Mens, oud 90 jaar. Heden overleed te Ant werpen, na eene korte ongesteld heid ons innig geliefd zoontje ARTHUR, in den nog jeugdigen leeftijd van 10 jaar. M. KLASSER. C. KLASSER— Simons. Amersfoort30 Aug. 1905. .11 or ge li in I<1 (lag te 2 uur, bij gunstig weer, MATINEE van liet Muziekkorps le. Reg. Huzaren. De praktijk wordt waargenomen door de overige burger-genees- heeren. VRAAG UITSLUITEND per blik t'O.ltO. per busje fO.15. 3 busjes 1*0.13. Aanbevelend, Telepli. lOl. Arnli..straat 35. Amersforha ZEEKTEKIEMVRIJE MELK, ROOMBOTER f 1,45-per K.G. ROOM, en KARNEMELK. Volle garantie voor zuiverheid. Controle van den Heer W. A. v. l>. BOYENKAMP. Postpakketten n./alle plaatsen 1 1C en /8 vaatjes. Vraag prijscourant- Bezorging 2 X per dag. GEVEST1U1) 1S9Q. - Handel in le kwaliteit, - - magazijnen: Koestraat, llestelkautoor: Arnliemsclie straat 1. „De Graaf van Atlone."

De Eemlander | 1905 | | pagina 3