No. 72. Zaterdag 9 September 1905. 2e Jaargang Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". FEUILLETON. DE FATALIST. Vemcliljnt Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bnrean Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden - 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting De Toestand der Gemeente. In 1901. (Vervolg Maatschappij van Weldadigheid. Het aantal der leden van de afdee- ling Amersfoort was gedaald tot 69, de contributiën bedroegen te zamen f 204.30. Het bestuur bestaat nog uit de heeren mr. F. D. graaf Schimmelpenninck te Baarn Voorzitter, M. L. Celosse Secre taris, Jhr. mr. A. H. C. Sandberg Pen ningmeester en dr. A. H. van Driel lid. Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken. Het aantal leden der vereeniging klom tot 193 het aantal donateurs daalde tot 6, tegen 191 leden en 7 begunstigers op het einde van het vorig jaar. Het Bestuur bleef bestaan uit dezelf de personen, terwijl de voorloopig open gelaten plaatsen werden vervuld door de heeren G. Blok en C. Prins Jr, De directeur der school P. Doorn, vroeg, en verkreeg eervol ontslag we gens benoeming te Haarlem; hij werd vervangen docr den heer B. van der Worp; ook de onderwijzer in het machine-bankwerken Brussaard verliet de school ten gevolge zijner benoeming aan de Koningin-Wilhelminaschool te Batavia, in zijne plaats werd benoemd de heer A. de Jonge. Het Bestuur der vereeniging spreekt met lof zoowel over de nieuw opgetre den als over de reeds in functie zijnde leeraren. De conciërgewoning werd in den loop van het jaar voltooid, waarmede de ge- heele voorgenomenn verbouwing is af- geloopcn; op het einde van het jaar waren aanwezig 149 leerlingen, waar onder 64 in den loop van het jaar waren toegelaten. De resultaten vau het onderwijs waren gunstig; aan al de leerlingen der hoogste klasse werd het getuigschrift van goed volbrachte studie uitgereikt, terwijl ook bijna al de leerlingen in de lagere klas sen konden worden bevorderd. De leerlingen zijn verdeeld: 64 voor timmeren, 49 voor smeden, 18 voor schil deren en 18 voor meubelmaken. 91 leerlingen zijn woonachtig te Amersfoort, de overigen in 19 verschil lende Gemeenten. Zie ons nummer van Woensdag 6 Sept. Een man, die altyd op zijn eer staat, heeft een zeer onzeker voetstuk. door IWAS TVBOESJEFF. Vertaling van G. H. PRIEM. 10. En ik verschijn voor Hem doodeen voudig, in mijn mantel, zelfs zonder halssnoeren. Welk een pijnlijken on- aangenamen indruk maakten deze zinnen °p mij; ieder woord, iedere letter zelfs van dit kinderachtig hindschrift, was gekunsteld. Is het mogelijk, vraagde ik mij af, in zoo'n oogenblik nog zoo vormelijk te kunnen zijn? Dan sprak hij van 't Noodlot, van vervolgingen, van zijn roeping, welke hij nu niet meer vervullen kon, van een geheim, dat hij met zich in 't graf nam, van de menschen, die hem niet begre pen hadden; ja, hij citeerde zelfs een De leeftijd der leerlingen wa6 van 12 tot 18 jaren; kosteloos onderwijs ont vingen 24 leerlingen uit Amersfoort, 3 uit Baarn en 1 uit Hilversum, terwijl 3 leerlingen een beurs ontvingen van f 22.50 van het Departement van het Nut van 't Algemeen. Het bedrag en de jjver der leerlingen waren goed. HOOFDSTUK X. Armwezen. In den ioe'stand van de behoeftige klasse in deze Gemeente kwam weinig verandering; zeker niet ten goede, zoo dat de uitgaven van het Burgerlijk Arm bestuur steeds aanzienlijk zijn. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het verslag van genoemd Arm bestuur. De Gemeente verschaft kosteloos onderwijs op de scholen 3do soort, ter wijl de Commissie voor Kindervoeding door het verschaffen van voeding en kleeding aan het schoolbezoek bevor derlijk is, aan 11911 kinderen werd ge durende 78 dagen spijs en kleeding gegeven. Het Burger Weeshuis, waar omtrent het volgende kan worde medegedeeld. In het College van Regenten kwam wijziging door het vertrek van den heer H. J. Croockewit, in wiens plaats werd benoemd de heer J. H. Krudop terwijl ter vervanging van den heer D. van de Werf, overleden, werd benoemd tot Secretaris Penningmeester de heer W. Croockewit Azn. Op 31 December 1904 waren aan wezig 11 jongens en 5 meisjes, terwijl een meisje tot het Weeshuis behoorende in het gesticht „de goede Herder" te Yelp wordt verpleegd. Gedurende het afgeloopen jaar werd het Weeshuis verlaten door drie jongens terwijl geeu nieuwe weezen werden op genomen. Sterfgevallen kwamen niet voor. 3 Jongens en drie Meisjes bezochten de openb. Lagere school 2e soort en 4 jongens de Ambachtsschool. De meisjes ontvingen handwerkonderwijs in het gesticht terwijl godsdienstonderwijs aan allen werd gegeven. De gezondheidstoestand der weezen was gunstig. Herstellingen aan het gebouw waren niet noodig. paar versregels, waarin het heet dat de menigte het leven draagt „als een hals band" en zich aan de zonde „vasthecht als een klis." En in dezen ganschen brief stond niet een schrijffout. Eerlijk gezegd was deze brief, dien Tegleff even voor zijn dood schreef, karakteristiek voor hem en de Edel- gestrenge, aan wien hrj gericht was, zal wel gezegd hebben: „wat een slecht officier was dat!" Aan het eind van den brief had Tegleff echter den waren toon gevonden: „Ach, Edelgestrenge, zoo besloot hij, ik ben een wees, niemand hield van mij toen ik een kind was, allen ontweken mij en het eenigc hart dat voor mij klopte, heeft zichzelf vermoord!" In Tegleff's mantelzak vond Semen het notitieboekje, waarvan zijn meester zich nimmer scheidde; alle blaadjes waren er baast uitgescheurd. Men vond er slechts nog een in, waarop de vol gende berekening: Napoleon, geb. 15 Aug. 1769. 1769 15 8 (Aug. de 8e maand van 't jaar). Totaal 1792 1 7 9 2_ Totaal 19 Instellingen ter voorkoming van •armoede. Behalve do diaconiëu dor kerkelijke gemeenten hebben de navolgende in stellingen ten doel de leniging of voor koming van armoede. Het Diaconie oude mannen en vrou wenhuis der Ned. Herv. gemeente. Het aantal verpleegden in 1904 was 17; 5 vrouwen en 12 mannen; door vermeerdering met 6 mannen steeg het getal op het einde van het jaar tot 23. Het opnemen van deze mannen werd mogelijk door het omruilen der zaleu bestemd voor mannen en vrouwen, waardoor meerdere ruimte werd ver kregen. Het schijnt dat vrouwen moeilijker te bewegen zijn om in het gesticht te gaan. De vader en de moeder waren zeer tot tevredenheid van het College van Regenten werkzaam. Het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis. Het aantal verpleegden bleef onver anderd; 4 mannen en 1 vrouw over leden, maar de plaatsen werden dadelijk weder aangevuld, de gezondheidtoestand was gunstig. De toestand van het gesticht bleef onveranderd terwijl de binnenvader en de moeder hunne betrekking met toe wijding vervulden. De instelling mocht zich weder in de belangstelling van H. M. de Koningin Moeder verheugen, deze zond n.l. 5 hazen en 15 konijnen ten geschenke. In het bestuur kwam wijziging door het overlijden van mevr. van Bla- ricum; zij werd vervangen door mej. C. M. Botti en door het overlijden van mr. F. H. van Porsijn in wiens plaats werd benoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Gesticht de armen de Potli. Door deze instelling werd aan 151 gezinnen of personen wekelijks uitge deeld 1. K.G. tarwe brood, 3 K.G rog gebrood en K.G. boter, en aan 24 personen 3 K.G. Roggebrood, en alleen gedurende de wintermaanden auu 150 personen 3 K. G. roggebrood. Aan 45 gezinnen werd kosteloos eene woning in gebruik gegeven; deze gezin nen bestonden uit 25 mannen en 42 vrouwen en 19 kinderen. Van de Gemeente Amersfoort werd aangekocht het Ziekenhuis in de Ko- Napoleon, gestorven 5 Mei 1825. 1825 5 5 (Mei, de 5e maand van't jaar). Totaal 1835 1 Totaal 17 Ilja Tegleff, geb. 7 Januari 1811. 1811 1 Totaal 19 Ilja Tegleff, gestorven 21 Juli 1834. 1834 21 7 (Juli,de7emaand van'tjaar). Totaal 1862 Totaal 17 De stumper! Daarom was hij dus artillerieofficier geworden! Maar als hij zich nu eens in Napoleons sterfjaar vergist had? Hij werd als een zelfmoordenaar be graven en spoedig hadden allen hem vergeten, ningstraat grenzende aan do gebouwen der instelling, daardoor kon na eenige verbouwing wederom aan 5 gezinnen gratis woning worden verstrekt, 2 oude woningen werden daarentegen afgebro ken en 1 als begplaats ingericht. De financieele toestand der instelling is gunstig, alle uitgaven voor beheer en uitkeeringen werden betaald uit de rente van inschrijvingen op do Groot boeken Nationale schuld tot een jaar- lijksch bedrag vau f SO00. Het R. K. Jongens- en het R. K. Meisjesweeshuis. In het Jongensweeshuis waren even als het vorig jaar 5 jongens aanwezig, terwijl 2 tijdelijk afwezig zijn in eene betrekking. In het Meisjesweeshuis waren aan wezig 7 meisjes terwijl één tijdelijk afwezig was in een betrekking. De gezondheids toestand in beide gestichten was zeer bevredigend. Het Gereformeerde Burgerweeshuis. In deze instelling werden verzorgd 13 wezen, 3 jongens en 8 meisjes; van de jongens verlieten 2 do instelling do eene om verder te gaan in het timmer vak, de andere om te worden opgeleid tot opzichter in de mijnen in Limburg, De gezondheids toestand was gunstig. De Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen. Door de Commissie werd bij eene rondgang een bedrag van f 1569.10 aan inschrijvingen ontvangen. De uitdeeling van spijzen had pla; gedurende 13 weken, voor de laatste weck werden de kaartjes gratis verstrekt. Na de inschrijving werden nog af zonderlijke kaartjes verkocht tot een bedrag van f 8.80 terwijl aan het lokaal nog voor f 26.60 werd gehaald. Aan de Commissie voor Kindervoeding werd geleverd voor f 694.40. In het geheel werden uitgereikt 160 71 portiën, waaronder 3757 die gratis wer den gegeven. In het bestuur kwam verandering door het overlijden van den heer P. Hamers; in zijne plaats werd benoemd de heer J. A. Hamers. Door eene vereeniging van ongeveer 80 dames werd ook dit jaar weder aan 10 patiënten dagelijks eieren en melk verschaft waartoe gebruikt werden 1512 eieren en 6130 liter melk. De vereeniging „Liefdadigheid" deed na persoonlijk onderzoek weder wat in XVII. Den dag na Tegleffs begrafenis - ik bevond mij om mijn broeder op te wachten nog altijd in het dorp trad Semen de hut binnen en deelde mij mee dat Hja mij wenschte te spreken. Wat voor een Bja? vraagde ik. -Onze marskramer. Ik liet hem binnenkomen. De marskramer verscheen. Hij sprak losweg een paar woorden over den luitenant en drukte zijn ver bazing uit over het feil, dat hij tot zoo-iets had kunnen komen. Is hij je nog wat schuldig gebleven? O, in 't geheel niet. Alles wat hij nam, betaalde hij altijd dadelijk. Ik heb u echter een ander verzoek te doen Hier begon de marskramer te lachen. U heeft een kleinigheid gevonden, die mij toebehoort Wat voor oen kleinigheid? Daar! Dat! En hij wees op de kleine kam, die nog altijd op de toilet tafel lag. Veel waarde heeft het ding niet, ging hij voort, maar ik heb het cadeau gekregen. Ik luisterde plotseling aandachtig; er ging mij een licht op. - Je heet Ilja? Ja, mijnheer. Dan waart gij het die dien haar vermogen was tot lenigen en voorkoming van armoede; in de tijden van koude en werkeloosheid werd uit gedeeld voedsel en brandstof, in enkele gevallen ook beddengoed, een ledikant of kachel. Twee personen werden in de gelegen heid gesteld eene kleinhandel te bo- ginnen; ook had oene uitdeeling plaats van lakens, dekens, mannen-, vrouwen- en kindergoed te zamen 371 stuks, welke eerst voor rekening der Vereeniging door een zevental behoeftige weduwen waren vervaardigd. Van vele leden der Vereeniging ontving hot bestuur spijskaarten ten getale van 1502, die door den Secretaris boekhouder doelmatig werden uitgedeeld. Het aantal der leden steeg tot 234. Door het vertrek van den heer H. J. Croockewit ontstond eene vacature van Penningmeester, als zoodanig wenk be noemd de heer mr. A. A. van Traa. In plaats van de departementshoofden P. van den Hooff en W. A. van den Bovenkamp werden met die functie belast in departement XVH de heer W J. Steinbuch en in departement VII de heer H. Noorman. In het St. Josephsgesticht werdon opgenomen 20 mannen en 11 vrouwen; vertrokken 5 mannen en eene vrouw en overleden 9 mannen en 10 vrouwen; het getal der verpleegden steeg dus met 6 mannen. Ia het gesticht voor K. K. verlaten en onverzorgde meisjes werden verpleegd 27 meisjes, waarvan 2 het gestioht ver lieten. Het Amersfoortsch ziekenfonds. In den loop van het jaar zijn 82 nieuwe leden toegetreden, terwijl 67 leden wegens vertrek of om andere redenen bedankten, het getal der leden bedroeg op 31 December 1904 518. Het bestuur bestaat uit de heeren H. W. van Esveld, voorzitter, B. Nagel hout, secretaris, B. A. van Ruyven, penningmeester, G. J. van der Zoo de Jong, J. C. Rolandus Hagedoorn, H. W. E. Morren, B. A. Siddré en J. van der Horst Bruyn. Spaar- en Leenbanken. De Vereeniging „de Hulpbank" te Amersfoort verstrekte 48 voorschotten en wel: 13 a f 300, 3 a f 250, 8 A f 200, 1 a f 175, 4 a f 150, 1 a f 130, 2 a f 125, nacht vlak bij den wilg De marskramer lachte met de oogen veelbeteekenend. Jawel, dat was ik. En jij waart het dus ook, die geroepen werd? Jawel, dat was ik, antwoordde hij, er is een meisje, dat wegens de buitengewone strengheid harer ouders Ja, ja, ik begrijp het, viel ik hem in de rede, gaf hem zijn kam en liet hem gaan. Dus deze Hja was het deze Ilja en ik verzonk in diepe philo- sophischc droomerijen, waar ik u niet mee lastig wil vallen, want ik ben niet van plan iemand terug te houden om aan sommige fatalistische dingen te gelooven. Naar Petersburg teruggekeerd, infor meerde ik naar Marie. Ik zocht aan stonds den geneesheer op, die haar behaudeld had. Tot mijn verwondering vernam ik van hem, dat zij niet aan vergif, maar aan cholera gestorven was. Ik vertelde hem alles wat ik van Tegleff wist. Zoo! Ah ja! riep de dokter plot seling uit, Tegleff! Een artillerieofficier, niet waar? Van middelbare grootte en wat gebukt loopeud hij stottert een beetje. Juist. Dan is die het! Die mijnheer kwam bij me ik had hem vroeger

De Eemlander | 1905 | | pagina 1