schrijfwerk Heden HEROPENING Najaars- en WinlerarüMen. VAN PUTTEN, Stadsnieuws. Advertentiën. „De lan Vereeniging „Voor de JCunst." Oranjevereeniging. IEMAND, Mevrouw Buitengewone Voorstelling Isadora Duncan Dans-idyllen-Avond. Tochtlatten, Tochtduffel, Tochtdeuren, Tochtschermen TE HUUR EN TE KOOP. J. A. MAARSCHALKERWEERD, - - - Stationsstraat. - - - Be bekende merken zooeven van de verschillende fabrieken ontvangen. M. KRAAIJENHOFF. D. J. SMITS, Langestraat 20. Zie de étalage. Billijke prijzen. B. PROPER Wzn. was, dat zelfs de waterleiding droog stond, neen dat zal tocli zeker niemand hebben durven denken, En toch, Wet houder Yisser zal het nn zelf toe moeten geven, we hebben een waterleiding vrijwel zonder water Bij den brand op de Langestraat, daar ging het nog, daar kwam ten minste water al was het niet veel. Maar op de Stationsstraat, neen maar bespottelijk. Be heer Plomp, die op het terrein aanwezig was, liep de consessie voorwaarden der waterlei ding-maatschappij te bestudeeren, cu schudde telkens het hoofd. Die scheen ook al overtuigd van al het drooge. En onder de autoriteiten merkten we ook op de stadsbode, de lieer van Manen, die onafscheidelijk hot officieele karak ter van B. en W. bij feestelijke en andere gelegenheden schijnt aan te duiden. Nou en dan hoef je niks meer tc vragen. Ook niet, hoe lang het nog zal duren met die droogte, al regent het nog zoo fel als de laatste dagen. BRAM I. Mejuffr. R. Stolberg alhier, is benoemd I tot tijdelijk onderwijzeres te Hierden bij Harderwijk. Jhr P. A. van Holtlie, thans te Apel- I doorn, is bevorderd tot commies-titulair der Posterijen en Telegrafie. Dinsdag 10 October houdt de Ver- eeniging Handel en Nijverheid haar maandvergadering in de Zwaan. liet bestuur van het Symphonie-orkest „Jubal" heeft aan donateurs en kunstlic- I rende leden het volgend schrijven ge- I richt „Terwijl Jubal op muzikaal gebied I merkbaar vooruitgaat, hebben de eerste I twee jaren van het bestaan van het I orkest bijzondere uitgaven vereischt, I zoo voor het aankoopen van muziek I als vau instrumenten die een liefhebber I zich niet licht aanschaft, bijv. trommen, I bekkens, triangel, contrabas, altviool enz. Daar kwam nog bij de hoogo zaal- I huur voor hot geven van uitvoeringen Ivoor donateurs en kunstlievende leden, |eu van volksconcerten. Het gevolg van een en ander is een liekort in de kas. Algemeen wordt erkend dat goede I muziek een weldadigeu invloed uitoe- Ifeut, en nu wekt vooral het samenspel I dc lust op tot het bespelen van snaar- I en blaasinstrumenten, terwijl de volks- I concerten aan minder gegoeden eenige I aangename en daardoor nuttige muziek- avonden verschaffen. Om Jubal financieel in stand te houden I zijn dewijl andere pogingen om in I het tekort van de kas te voorzieu mis- I lukten, bezuinigingen noodig. Eén daarvan is, dat dit jaar de uit- I voeringen en de volksconcerten in de concertzaal van Dc Arend plaatshebben." Het nutspubliek, vooral de dames I waren Donderdagavond in vrij grooten Igetale opgekomen om dc Rotterdamschc Idéclamatrice, mevrouw Flothuis van iDommelen de geschiedenis van Saïdjah len Adinda te hooren vertellen en eenige Ikeurig gekozen gedichten te hooren Ivoord ragen. De „spreekster begon met de toe gevendheid van het publiek in ie roepen lioor haar stem, die zij ten gevolge van Idc echt nationale herfstkwaal, verkoud- Ihcid, niet geheel in haar macht had. Nu, een enkele maal was dit mork- Ibaar. Haar niet sterk, maar liefelijk Ijeluid „deed" het anders goed bij het Izeggen van de prachtig-dramatische ■vertelling van onzen eersten stylist. Werkelijk schoon was de wijze, waarop Itij de zicleworstcling van Saïdjah, toen Ihij wachtte bij den Ketapan, wist te ■vertolken. Het monotone zeggen van l't: „Ik weet niet, waar ik sterven zal", Ivas eveneens zeer goed. De kleinere stukjes van haar program, ■hoe aardig ook gezegd, konden ons niet ■too goed voldoen. „liet lied van de Zee" len „Schrijverken" hebben wij verleden ■jaar gehoord van mej. Sjauk Tigler IWybrandi en de vergelijking viel niet |»it in het voordeel van de déclamatrice Ivan heden. De twee laatste stukjes, puioristisch getint, vielen blijkbaar zeer den smaak van het publiek en werden llin ook geestig voorgedragen. In verband met de lezing, die de heer v. Manen binnenkort hier hoopt tc houden over Theosofie, vestigen we de lundacht onzer lezers in 't hijzonder op |het in dit nummer voorkomende artikel aa Dr. Boissevain. llaast onbegrijpelijk is het, maar toch Ithijnt het waar te zijn, dat bij den brand an de Stationsstraat van den heer Koevoet f 2200 in bankpapier is verbrand, terwijl genoemde heer naar boven vloog de sleutels van de kast te halen, Eariu het geld geborgen was, had het vuur reeds zulke afmetingen aangenomen, dat de kast niet meer te bereiken was. Tiet voornemen bestaat om in het tijdvak medio November tot medio Februari e. k., bij wijze van proef en bij genoegzame deelneming, in eenige garnizoenen, waaronder ook Amersfoort, landbouwcursussen te doen houden. De lessen zullen worden gegeven één maal per week, gedurende twee achter eenvolgende uren, tot een totaal van 20 lesuren. De deelneming is vrijwillig, doch wie zich eenmaal heeft opgegeven, is ver plicht alle lessen bij te wonen. Voor de deelname komen in aan merking miliciens, behoorende tot den landbouwenden stand, die een vol doenden graad van ontwikkeling bezit ten, o.a. blijkende uit het behoorlijk kunnen lezen en schrijven. Het aantal deelnemers in een garnizoen moet min stens 20 bedragen. Bij den jachtrit met eindwedloop van de Militaire Sportvereeniging, te Nijme gen gehouden, behaalde de le luit. J. R. Dicmont, van liet le regiment veld artillerie alhier, den 3en prijs. De heer H. W. Borgerhoff Mulder legde aan deRijks-Univcrsiteit te Leiden uiet guustig gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde af. Dc heer A. F. N. van der Kroon, adj.-onderofficier, militair apothekersbe diende in het hospitaal alliier, wordt overgeplaatst naar Leiden. De 2e secretaris van de afd. „Gooi en Eemland" der Neder]. Yereeni- ging tot beschérming van dieren ver zoekt 0116 nogmaals het volgende op te nemen: Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen tc gaan, verzoekt ondergeteekende, wonende aan dc Utrechtschestraat no. 35, allen, die van zoodanige mishandeling getuige zijn of zulks vernemen, hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen. J. A. SANDBERG. Op 6 October is door den keurmeester van visch op den Hof alhier afgekeurd een mand met visch (sprot) welke visch aan de politic ter vernietiging is overhandigd. Het Amersfoortsche Symphonie-Orkest „Jubal" geeft Woensdag een volks-con- cert en Donderdag een uitvoering voor leden en donateurs in de Concertzaal „do Arend". Onderstaand programma zal beide avonden ten gelioore worden gebracht: 1. Coruelius-Marseh Mendelsohn. 2. Ouverture Bella Rosa. Langlois. 3. Allerliebst. Gavotte R. Clarens. 4 F&ntaisie sur des motifs de l'opera La Fille du RegimentDonnizetti. PAUZE. 5. Concert-Ouverture C. Franke. 6. Sourire d'Avril-Valse. M. Depret. - (i. Am Meer F. v. Schubert. h. Pizzicato-Gavotte Desormes. 8. Vezzo di Melodie Conradi. Naar wij vernemen, gaat onze vroegere stadgenoot de Generaal-majoor \V. E. A. Wüppermann, Inspecteur dcrCavalcrie tegen November a.s. den militairen dienst met pensioen verlaten. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ncd. Onderwijzers werd tot afgevaardigde benoemd naai de aigemeene vergadering, die dit jaar in Zwolle wordt gehouden, de heer W. C. Oosterman en tot diens plaatsver vanger de heer O. Akkerman. Meegedeeld werd o.a. dat het aantal leden dit jaar van 13 tot 30 is gestegen. Op 8 dezer zal liet 90 jaren geleden zijn, sedert dc afdeeling infanterie werd gevormd waaruit naderhand het 5e regiment infanterie is ontstaan. liet officierskorps houdt bij deze ge legenheid een kameraadschappelijken maaltijd. Yoor korperaals en manschappen zijn feestavonden georganiseerd en Zondag avond hebben de onderofficieren met hunne dames een soirée in de grootc zaal van de Sociëteit Amicitia, gevolgd door bal. De Schutterij - kader - Vereeniging „Broederschap" opende Donderdag j 1. haar doorloopenden wintel-wedstrijd met een wedstrijd om kunstvoorwerpen door kameraden van zusterafdeelingen ge schonken, als bewijs van waardeering voor den uitmuntenden afloop der Ned. S. K Bondsfeesten op 30 en 31 Juli alhier gehouden. De groote verguld Zilveren Medaille als eerste prijs werd behaald door den Sergeant Majoor J. W. van Achterberg, de 2e prijs Serge ant Majoor O. Muijs, 3e prijs Sergant majoor K. van Heuvelen, 4e prij s Serg. L. Th. van Zwol, 5e prijs Fourier J. J. Otte en dc 6e prijs door den Adjudant Onderofficier II. van Gelder. sfobt. Zondag speelt Quick I te Arnhem haar eerste competitie wedstrijd tegen Vitesse n ran daar. Quick IH speelt op het terrein aan den Leusderweg voor de 2e klasse U. P. V. B. tegen P. II. van Soesterberg. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) rust niet. Na volbrachten arbeid is het goed rusten, zegt liet spreekwoord en vele. vrijzinnigen schijnen het daarmede eens te zijn, wat niemand hun kwalijk zou mogen nemen, indien er sprake kon zijn van volbrenging. Als niet velen dachten dat oen zoete rust nu geoorloofd was, hoe zou het dan anders mogelijk kunnen zijn, dat convoceerende Besturen slechts vier en 'n half ten honderd konden trekken. Rust na arbeid en strijd is heerlijk, is noodig, maar daar er zoo ontzettend veel te doen valt: Rust niet te lang! Een leger van onverschilligen, van lakschen is er om tc bewerken. Maakt gebruik van gepaste oogenblikken. Ver zuimen is verzaken. En dan in eigen boezem? Is men daar concequent? Wat doen velendaar voor de toekomst hunner beginselen Niets! Ja erger nog! Vaak breken ze zelve die toekomst af! Want welk menscli zal meenen vrijzinnig fundament bij zijn kinderen of pupillen te leggen door hen toe te vertrouwen aan de Orthodoxie? Door hen ter Zondagschool catechisatie of kerk te zenden bij het starre conservatisme? Of anders: Door hen als gemakkelijke prooi der oDfeilbaarheidspredikers totaal on kundig te laten van het wezen en werken der Godsdiensten en hunne Genootschappen? Neen waarlijk, nog nooit hebben dc zulken de kracht ge voeld van een eigen, vrijzinnig-Gods dienstige overtuiging, waarbij elke Orthodoxie hot aflegt. Ziet des Zondags naar de tnenschen massa's die stroomen uit de tempels der leer- en kerkheiligen en roemt eens als ge durft. Roemt niet, maar vervloektVervloekt alle halfheid en laksheid, anders zullen de vijanden der zelfstandige vrijheid hun schoonste triomfen vieren. X. Aan de leden der afdeeling „Gooi en Eemland" van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren wordt in herinnering gebracht, dat de navolgende slagers te Amersfoort ge bruik maken van het schietapparaat, door hetwelk de dieren op de snelste en minst pijnlijke wijze worden gedood. Deze slagers zijn de heeren: G. P. Ittmann, Hof 16; E. J. van Ommen, Arnh.str. 17; F. J. Willenborg, Krommcstr. 3; C. J. Visser, Nicuwstr. 2. Op de aigemeene vergadering, ge houden te Baarn, den 28sten April 1905, werd eene motie aangenomen, om uit sluitend bij de slagers, die van het schietmasker gebruik maken, hunne bestellingen te doen. De 2de Secretaris der boven genoemde afdeeling: J. A. SANDBERG. 379e Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week Trekking van 4 en 5 Oct. 1905. 1950 loten Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op Nos. 15330 en 20979. Prijzen van (70. 2250 2269 2785 5908 10384 11538 17019 17031 20982 20996 te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 929 948 2002 2008 2795 2829 2830 4480 4495 4499 10351 10354 10364 10370 10389 11370 11394 11573 15310 15314 15346 15349 15357 17005 17040 17263 17278 20971 20975 20980 20983 Volgende trekkingen geschieden: 10—14 Oct. 1905. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleten de navolgende prijzen: 1 van f 10.000, 1 van f 2000,1 van f 1500 18 van 1000, 27 van f400, 20 van f200, 41 van f 100 en 1028 van f70. Burgerlijke Stand. van 4 tot 7 Oct. GEBOREN: Johannes Weijgardus, z. v. F. A. F. Groneman en A. Smeding. Maria, Johanna, d. v. E. Tommei en M. Pothoven. Johan, z. v. A. van Maanen en J. J. de Ki'evid Johanna Gijsberta, d. v. W. van Duin- molen en J. van de Brug. -Ynte Elbert, z. van H. Y. Dijkstra en M. van den Broek. Elsina, d. van C. van Nieuwenhuizen en E. van der Yelden. ONDERTROUWD: J. Vacond en M. W. van 't Wal. OVERLEDEN: Harmen Roozcboom, oud 74 jaar. Jacomine Moorman, oud 59 j., ongeil. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond met het overlijden van ons innig geliefd kind, betuigen wij onzen dank. M. KLASSER. C. KLASSER— Simons. Amersfoort16 October. ALGEMEENE VERGADERING op Donderdag a.s. 12 October. 's avonds om 8 uur, in de bovenzaal van „DE KEIZERSKROON." Trouwe opkomst wordt beleefd doch dringend verzocht. Ook toegankelijk voor hen die lid wenschen te worden. Punten van behandeling: Bestuursverkiezing. Het Yoorloopig Comité. zijne avonduren onbezet hebbende, zag deze gaarne aangevuld met het ver richten van (bijhouden van boeken enz.) Brieven letter J. R., bureau van dit blad. AMERSFOORT, October 1905. Ondergeteekende, voorheen meester knecht van den Heer Proper, bericht dat hij heeft opgericht een Glazen- wasscherij en Puibewassching voor eigen rekening. Hij hoopt door een nette bediening het vertrouwen waardig te worden, zoo als altijd. Hij is zonder verschil tusschen hein en zijn vroegeren patroou ver trokken, om een oenigszins hetero positie te verkrijgen. De prijzen zijn scherp concurreerend en alle werkzaamheden worden door hem verricht. Ook belast hij zich met alle reparation asn Jalouziën, en is speciaal ingericht tot het schoonmaken van leegstaande huizen. Eenigste Amersfoortsche glazen- Wasscherij. Onder minzame aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar E VAN PUTTEN. ALDEQONDESTRAAT 47. Schouwburg. Utrecht. Donderdag 12 Oct. 1905 8 uur. te geven door Miss Muziek van Rarneau, Couperii, Peri, Ferroni, Gliick, Pecci, c. a. Met medewerking van liet Haar- lemsch Orkest, onder leiding van den heer CHR. KR1ENS. Haard- eu Kachelzeilen. Langestraat No. 34. Behanger en Stoffeerder. 55 van bet Sigarenmagazijn Aanbevelend, P.8. De door waterschade geleden goederen worden beslist in mijn magazijn NIKT verkocht. Bericht de ontvangst van een uitgebreide collectie Vachten, Vellen, Tochtdehens, Voetzakkeu, Watcrstooven, Tca-Cosey's, Fantasiekusseus. Ondergeteekende bericht zijn geachte clientèle dat zijn voormalige meesterknecht van heden af niet meer voor hem werkzaam is. Met het oog daarop verzoekt hij beleefd eventueele orders te doen bezorgen aan zijn kantoor KORTE GRACHT 2. UTRECHT Nobelstraat 12. Tentoonstelling van knnst, toegepast op de ontwikkeling eu op voeding van het kind, (platen, poppen, kinderspeelgoed, teekeningen, enz). GEOPEND van Zondag S Oct. tot Zomlag 5 Nov. a.s. dagelijks van l©4 uur. Entree Leden vrij, niet Leden f O.SO, (kinderen onder geleide fO.25.) HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3