T. L. BLOK, VAN PUTTEN, Amersfoortsche Industrie- - - - - - en Huishoudschool. OPENING Rund-, Kalfs- en Varkensslachterij. Theosofische - - - - - - - Vereeniging. OPENBARE VOORDRACHT Huis- en Decoratieschilder. De Amersfoortsche Glazenwasscherij en Puibewassching Aldegondestraat 47. E. VAN PUTTEN. B. PROPER Wzn. ire voor die aan de verschillende reenigingen hier ter plaatse is ver oden, waarin verzocht wordt om de uii barer leden ter bevordering der rvroegdc sluiting. Een der leden maakt de opmerking, t 't misschien beter zou zijn, de ededeeling, dat er met ingang van 7 ;c. om 9 uur gesloten zal worden, oigen tijd voor dien datum in de nkels op te hangen. Het Bestuur zal hier rekening mede mden. Ingekomen waren: Een schrijven van den Bond van andelsvereenigingen, waarin medege- :eld wordt dat 25 Oct. een vergadering Amsterdam zal gehouden worden, jarop over een nauwer verband tns- hen deze vereeniging en den Midden- jndsbond zal gesproken worden. Op het congres van den Middenstands- ind is gesproken over de instelling van >n incasso- en informatiebureau. Daar is men echter van meening dat deze iten bij den bond van handelsver- nigingen hun plaats vonden, maar el een nauwer verband tusschen beide inden wenschelijk was, om dit te vorderen zou de vergadering te Am- erdam gehouden worden. Een schrijven van den voorzitter der ireenigiug tot bevordering van 't arktwezen om inlichtingen over den hier gehouden etalagewedstrijd. Inlichtingen zijn in ruime mate ver rekt. Bij de rondvraag brengt een der den de mogelijkheid van onderlinge asverzekering ter sprake. De voorzitter acht coöperatie, waar- rer ook op 't congres gesproken is, lor de winkeliers, die in doorsnee genstanders daarvan zijn, niet raad- am. Een der leden wijst er op, dat 't be- msel van coöperatie hier buitengehouden an worden. Men richte een maatschappij |t voor onderlinge glasverzekering met andeclen onder de winkeliers. Andere leden erkennen, dat 't voordeel au kunnen afwerpen. Op raad van lt bestuur zal 't genoemde d een schriftelijk voorstel te dier zake idienen, terwijl het bestuur inlichtingen il inwinnen te Haarlem, waar reeds alk een glasverzekering bestaat. Hierop wordt de vergadering gesloten Wij herinneren er nogmaals aan, dat het rinphonie-orkest „Jubal" hedenavond en volksuitvoering geeft in de Arend d morgenavond een uitvoering voor onateurs en kunstlievende leden in ezclfdc zaal. Het eerste natuurkundig examen is Utrecht met gunstig gevolg afgelegd oor Mej. W. J. F. Bost aUiier. Gedurende de afwezigheid van den oionel W. A. T. de Meester, wordt het Bvel over het 5e regiment infanterie n het garnizoenscommaudo waargeno- len door den luitenant-kolonel AV. F. i. Bisschoff van Heemskerck De minister van oorlog heeft aan de onimandanten der verschillende korpsen pgedragen, zoo noodig onder gebruik- ïaking van do diensten der militaire pothekers, een nauwkeurig onderzoek i doen instellen omtrent bet al of niet ndeelige voor de gezondheid, gelegen a het gebruik van de materialen, ge bigd bij bet vertinnen en herstellen van ertind of geëmailleerd tafelgereedschap. Onlangs maakten wij melding van een ondschrijven aan de Handels- en kau- Jorbedienden in Nederland gericht, be- loelende de oprichting van een Vak- ereeniging voor te bereiden. Naar men ons mededeelt is een groot antal adhaesiebetuigingen ingekomen o zal de constitueerende vergadering laats vinden op 22 October in Café 'arkzicht te Amsterdam. Toegang tot lie vergadering wordt alleen verleend an hen, die verklaarden tot de oprich- mg te willen medewerken, op grondslag »n de uiteenzettingen in het rond ithrijven vermeld. Adhaesiebetuigingen kunnen alsnog «orden ingezonden aan den Heer G. L. Niermeijer, Haarlemmerstraat 51, hnsterdam. Een onzer lezers verzoekt ons opname 'an het volgende: Uet 90-jarig bestaan van het 5e Regiment Infanterie. Zondag j.l. had door de Onderoffi- tieren van bet 5e Beg. Inf. in de keurig tersierde zaal van „Amicitia" de plechtige feestviering plaats van het 90 jarig be gaan van bet regiment. Behalve de onderofficieren met hunne lames waren ook uitgenoodigd ge- pt-nsionneerde onderofficieren en werd leze plechtigheid tevens door den Heer Kolonel, Commandant van het Korps en verdere Iloofd-officieren bijgewoond. Nadat door den heer AVijk, Adj.- ondcrofficicr de vergadering was geopend, werd het woord gegeven aan den heer Sergt.-Majoor Drenth, die op beknopte doch duidelijke wijze het ontstaan van liet -5c Begiment weergaf. De heer Drenth sprak ongeveer het volgende: „Dames, Heeren en feestvierende militairen!" Mij viel de eer te beurt te worden gevraagd om een inleidend woord tot u te richten bij de gelegen heid van dit heuchelijk feest, n.l. het 90 jarige bestaan van bet 5e Begiment Infanterie. Hoogst dankbaar en zeer vereerd hoop ik mij van die opdracht te kwijten. Vooraf wil ik gaarne be kennen, dat men dit werk aan talent voller mannen had kunnen toevertrouwen. Een volledig overzicht van de geschiedenis van ons regiment wensch ik niet te geven, het zou te veel van uw geduld vorderen en te veel tijd in beslag nemen. Ik wensch alleen te wijzen op de hoofd zaken, de hoofdschakels van de keten waarlangs de draad dier geschiedenis gespannen is. Wellicht zult go u uit uwe school jaren nog eenige geschiedkundige feiten kunnen herinneren, b.v. ons land bij Frankrijk ingelijfd, Napoleon naar Rusland, Slag bij Leipzig, Slag bij Waterloo, Tiendaageche veldtocht, enz. Misschien is er wel wat blijven zitten; waarschijnlijk is er ook wel wat aan uw geheugen ontsnapt! Gaarne wil ik trachten u 't een en ander weer eens voor oogen te stellen. Hiertoe vraag ik beleefd uwe aandacht. Gij moet niet denken, dat het 5e van den beginne af nu 90 jaar geleden altijd het regiment geweest is zooals wij het nu kennen. Na den val van Napoleon waren de meeste onzer officieren en soldaten ver spreid geraakt over de legers der ge allieerden. Er werden nieuwe vrijwilli- gers-korpsen opgericht, waarvan de voornaamste warende Jagers van Heemskerk, het 4e regiment Etrangers, Oranje-Pruisen en het regiment van linie van Phaff. Toen men echter niet tot een contingent van 160.000 man kon komen, worden de bataljons van Nationale militie in 't leven geroepen, bestaande uit een ge deelte, door loting aangewezen der weer bare mannen van zekeren leeftijd. In October van het jaar 1S15 ontstond de 5de afdeeling Infanterie uit de bataljons Nationale militie Nos. 7, 10 en 11, waaraan later het 6e bataljon werd toegevoegd. Aanvankelijk bestond de Afdeeling uit le, 2e, 3e bataljon en depót. In ISIS werd het 6e bataljon gelijkelijk over de 3 andere bataljons verdeeld. Eerst in April 1841 kreeg de Afdee ling den naam „5e Begiment Infanterie". In 1843 werd daaraan toegevoegd het 12de bataljon Nationale militie. Dit laat ste bataljon werd het 3e bataljon, terwijl aan bet voormalige 3e bataljon No. 4 werd gegeven. Het 5e regiment is bij Waterloo tegenwoordig geweest; daar heeft het getoond dat Nederland zijne onafhanke lijkheid waard was. Wel werd bij den slag bij Waterloo ons leger beschouwd als een onderdeel van het Engelsche, maar toch oogstte ons leger onder den dapperen Prins van Oranje roem in. Ons regiment bad zich kranig gedragen. Vele dapperen werden met de Militaire Willemsorde begiftigd. Doch ook: Begraven, begraven Ligt menig jonge held En menig grijze krijger Op 't Waterloo'sche veld Maar plechtig, maar plechtig, In 't zelfde graf als zij, Zijn voor altijd begraven Geweld en dwinglandij. Hierop volgt een rustig garnizoens leven voor het regiment van 15 jaren tot aan den strijd met België. In dat tijdperk valt echter nog eene gebeurte nis voor, nl. de uitreiking vau vaandels op bet Vreeburg te Utrecht. Iu September 1820 werden aan de Afdeelingen met buitengewone plechtig heid, die vaandels uitgereikt; aan den troep werd bij die gelegenheid eene buitengewone uitdeeling van brood, kaas en bier of wijn verstrekt. Nadat hot vaandel den regiments commandant (Kolonel C. A. de Fafangc) was overhandigd, werd er een oorver- doovend hoera aangeheven. De krijgsmuziek deed het Wilhelmus hooren. Den 25sten Augustus 1830 had eene opgewonden menigte te Brussel zich tegen liet wettig gezag verzet, waardoor in 't Zuiden oen opstand uit brak, die tengevolge bad: le. Scheiding van Noord- en Zuid Nederland; 2e. Ontbinding der bestaande krijgs macht; 3e. Nieuwe samenstelling van het leger van Noord Nederland op voet van oorlog. In dezen oorlog die daarvan het ge volg was nam de 5e Afdeeling deel als onderdeel van de le divisie, die gecom mandeerd werd door den Luitt.-Generaal Cort Heijligers. Er was een geestdrift onder het Nederlandsche volk, zooals men mis schien zelfs in de dagen van den opstand tegen Spanje niet gekend had. Gij moest liet hebben gezien met welke geestdrift de 5e Afdeeling onder bevel vau den Kolonel der 13e Afdeeling Beuther, was bezield en aan den strijd deelnam. Bij den terugtocht op Antwerpen had den 24cn October 1830 even buiten die stad bij Bcrchem, een gevecht plaats, waarbij de brave Kolonel Beuther sneu velde. In 10 dagen tijds werden echter de Belgen driemaal verslagen. Met de strijdkrachten der „Blauwkielen" was hot treurig gesteldde meeste officieren en soldaten waren slecht geoefend. Daar kwamen echter plotseling de mogend heden weer tusschen. Een Fransch leger rukte België binnen den Belgen ter hulp en daarom riep onze Koning zijn troepen terug. De Tiendaagsche veldtocht moest dus wel zonder succes eindigen. Uit het metaal der kanonnen, die op den vijand zijn veroverd, werden eerc- penningen geslagen, die de borst hebben versierd van de dappere strijders van ons regiment. Gedurende den Tiendaagsclien veldtocht zijn 2 soldaten gesneuveld en werden 1 luitenant, 1 sergeant, 1 korporaal en 27 soldaten gewond. Voor hunne dapperheid werden eenige officieren en minderen benoemd tot ridder'der Militaire Willemsorde. Het 3e bataljon heeft deel uitgemaakt van de bezetting der Citadel van Ant werpen. Het 5e regiment heeft daar waar ook de geringste gelegenheid was, dapper gestreden en eervol bijgedragen tot den roem van Neerlands leger. Het regiment heeft een goeden naam. Die goede naam uioet ons aansporen er trotsch op te zijn het voorrecht te genieten deel te mogen uitmaken van dat regiment. Ook wanneer onze diensten gevorderd werden tot handhaving van het wettig gezag of ter verdediging van ons vader land en tot bescherming van onze geëerbiedigde Koningin, zijn we gaarne bereid dien goeden naam onbevlekt te bewaren. Dat zijn wij verschuldigd aan liet roemrijke verleden van ons regiment, maar bovenal aan onze geliefde Koningin Wilhelmina. Dat zij leve! Thans aan het einde mijner inleiding tot dit 'feest gekomen, is het my eene behoefte, mijn dank uit te spreken voor de eer mij bewezen, dat ik voor U mijne gevoelens van warme liefde voor Koningin en Vaderland heb kunnen uitspreken. Moge die gevoelens bij U ingang en eveneens weerklank hebben gevonden. Dank ook aan allen voor de verleende aandacht. Laat ons thans op dit 9U-jarig feest aanheffen een driewerf „Leve do Koningiu!" Hierna werd door allen het Wilhelmus van Nassauwe staande gezon gen onder begeleiding van het orchest. Plechtig, indrukwekkend ruischten die klanken door de zaal, een ieder met geestdrift bezielend, zoodat ongetwijfeld de dag van Zondag voor allen tot een onvergetelijken dag is geworden. Vervolgens hadden verscheiden voor drachten, afgewisseld door muziek, plaats die zeer in den smaak vielen, waarna een zeer geanimeerd bal de feestvierenden nog gcruiinen tijd in prettige stemming bijeen hield. E. Voldoende aan het verzoek om onder staand stukje in de Eemlander op te nemen, omdat de zaak ons zeer sym pathiek voorkomt, willen wij toch even onze verwondering er over uitspreken, dat we niet vermeld vinden, dat ook hier ter stede een comité is opgericht Rembrandt aan het Tolk. Onze oproep betreffende eene Natio nale Rembrandt-Hulde is in alle deelen van het land met veel sympathie ontvangen. In de volgende gemeenten is reeds 'n Plaatselijk Comité opgericht Amsterdam, Anna Pauwlona, Anloo, Achtkarspelen, Batavia (Oost-Indië), Bal moral (Transvaal), Barradeel, Borger, Breskens, Brummen, Delft, Dantumadeel, Dokkum, Doorn, Drachten, Edam, Ede, Emmen, Enschedé, Epe, Ermelo, Goor, Gouda, 's Gravenhage, Groenlo, Haarlem, Halsteren, Harderwijk, Ilaveltc, Heeren- veen, Heescb, Helder, Helmond, Ilille- gom, Hilversum, Hoom,Kamerik,Klazina- voen, Leiderdorp, Loppersum, Maassluis, Marum, Noorddijk, Noordwolde, Nijme gen, Numansdorp, Odoorn, Olst, Oud- Beierland, Oudshoorn, Palembang (Oost- Indië), Rcnesse, Renkum, Boermond, Botterdam, Sehagen, Scheemda, Schie dam, Schinnen, Schoonhoven, Slochtereu, Smilde, Ten Boer, Tietjerksteradeel, Ulrum, Velp, Vleddcr, Vlissingen, Water graafsmeer, Weesperkarspel, Westdon- geradeeljWesteremden, Weststellingwerf, Wierden, Winschoten, Winterswijk, Wons, Woubrugge, Woudsend, Zaandam, Zaandijk, 't Zandt en Zwijndrecht. Ofschoon dankbaar, dat reeds zoovele landgenooten zich bereid .verklaard heb ben, mee te willen werken aan de tot standkoming der Nationale Beinbrandt- Ilulde, die werkelijk Bembrandt nader lot het volk brengen zal, voldaan zijn wij nog geenszins, mogen wij niet zijn. Immers, naast deze gemeenten zijn er nog zoovele andere, waar wij tot beden geen medewerkers gekregen hebben. Wij zouden het ten hoogste bejammeren, als in al deze plaatsen, zoovclen wien wij ook een klein weinigje van Boui- brandt's kur.st toegedacht hadden, daar van verstoken zouden blijven, wijl nie mand der gegoeden en meer ontwikkelden zich de geringe moeite getroost bad, met eenige gelijkgezinden een Comité te vormen. Wij zijn er van overtuigd, dat de sympathie met ons streven niet alleen gevonden wordt in al de plaatsen, waar reeds 'n Comité gevormd is maar dat ook overal elders nog vele welmeenende mannen en vrouwen zijn, die er prijs op zullen stellen, mee te kunnen werken aan een groote hulde, aan Rembrandt's nagedachtenis te brengen. En zullen die allen dan niet met volle sympathie bet denkbeeld van het Centraal-Comité dei- Nationale Rembrandt-Hulde begroeten: Rembrandt aau liet Volk te geven? Het is daarom, dat wij nogmaals allen, die ons streven sympathiek vinden en het wenschen tc steunen, toeroepen: Sluit U aaneen! Vormt overal Plaatse lijke ComitéLs! Zouden hierin de Burgemeesters onze Nationale Rembrandt-Hulde niet een onschatbaren dienst bewijzen kunnen, indien zij het initiatief namen tot het vormen van een Plaatselijk Comité in hun gemeente? Aan hun roepstem zullen velen gehoor geven, als ze slechts uit genoodigd worden, daarin zitting te nemen. Verderj konden ook de Besturen van Kunstkringen, Nutsdepartcmenten en Ondcrwijzer8vereenigingen de zaak ter sprake brengen en de noodige stappen doen tot het oprichten van een Comité. Het spreekt van zelf, dat het bestuur van een Vereeniging dit gemakkelijker kan doen dan een particulier persoon. Velen kunnen en moeten hier mede werken. Waar reeds zoovele gemeenten in alle provincies van het land een goed voorbeeld gaven, hopen wij, dat alle andere spoedig zullen volgen, opdat het volgend jaar, wanneer de Rembrandt- vierig zal plaats hebben, werkelijk ge heel Nederland daaraan zal deelnemen. Veel arbeid zal daarvoor nog te ver richten zijn. Daarom niet gewacht tot de tijd daar is, maar thans reeds aan 't werk getogen, om de zaak zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij zijn dat eenvoudig verplicht aan onzen naam van „'t land van Rembrandt' te zijn. Steeds staan op aanvrage bij den Secretaris exemplaren van ouzen oproep „Aan onze Landgenooten" ten dienste van hen, die voor de Nationale Rem brandt-Hulde iets doen willen. Spoedig zullen alle Comités een paar rcproduc- Aangifte van leerlingen in de loopende maand, eiken Maandag- namiddag van 2 tot 5 en eiken Donderdagavond van 7 tot O uur, bij de Directrice, Hendrik v. Vianden- straat 19. HET BESTUUR. A.s. Vrijdag van mijn Beleeft tot een bezoek uitnoodigend, J. F. GRAU, Etr.weg. 51. ties"*"naar schilderijen van N. Maes en P. de Hoogb (Rijksmuseum te Amster dam) als proeven van uitvoering onzer Rcmbrandt-platen ontvangen. Tegen een geringe vergoeding kunnen verder alle Comité's voor hun leden meerdere stel len dezer reproducties ontvangen. Daar mee zal men iedereen kunnen overtui gen, dat ons plan, Rembrandt onder het volk te brengen, een hulde is, de nagedachtenis van den grootcn Kunste naar waardig. Frisch dus aan 't werk! Laten spoe dig honderden berichten van de vorming van nieuwe Comité's bij den Secretaris binnenkomen. Over eenige maanden zullen wij dan weer door middel der pers den uitslag aan allen bekend maken. Namens het Centraal-Comitè: Prof. C. L. PAKE, Voorzitter, J. W. GERHARD, Secretaris, Amsterdam, 's Gravesandeplein 25. SPORT. Zondag speelde Quick zijn eerste com petitiewedstrijd te Arnhem tegen Vitesse H. Quick trapte af en bracht al dadelijk V's doel in gevaar, doch tot doelpunten kwam het niet. Nadat Vitesse geruimen tijd zoo goed als ingesloten was geweest, werd een der Quick spelers binnen het strafschopgebied gehaakt, waarvan een penalty het gevolg was, die door Schaap zeer mooi in ecu doelpunt werd omgezet. Na verder den stand op 20 gebracht te hebben trad de rust in. Na de rust was het spel meer verdeeld, vooral omdat de center half van Q. door een blessuur niet veel meer kon prestceren, zoo maakte Vitesse dan ook 2 voor den keeper onhoudbare goals. Hierna kwam in den 9tand geen verandering meer, zoodat Quick, die met zeer veel pech te kampen had, onverdiend gelijk speelde (22). Quick HI verloor met 20 tegen II. V. C. van hier. Burgerlijke Stand. van 7 tot 11 Oct. GEBORENWoutertje, d. v. A. van Beek en M. van Wilgenburg. Anna Hendrika, d. van G. W. Willemsen en C. G. de Graaf. Gerritje, d. van II. Dijkhuijs en A. Blom. Wijmpje Jo hanna Sophia Maria, d. van F. Roscn- boom en A. M. Putman. Wilhelmus Jacobus, z. van 11. Wijntjes en G. van Isselt. Bernardus, z. van N. op 't Land en T. van der Oord. Hendrika, d. van H. J. Bakker en A. Vcrwcij. Willem, z. van P. F. J. Top en N. Steenwijk. Geertruida Maria, d. van G. C. Hansen en H. M. Necrijncn. ONDERTROUWD: II. G. A. A. Akkermans en J. Tuithof. J. van Driel en R. C. van Eijbergen. G. Luigjes en G. E. van Naarden. GEHUWD: F. Overwijk en H. van Eist. J. D. Slingerland en M. W. A. Creemers. OVERLEDENElisabeth Scheuerman, oud 33 j., echtgen. van H. Boerwinkel. Wouter van Loenen, oud 2 mud. Elisabeth de Vries, oud 2 weken. Donderdag 19 October in de foyer van AMICITIA van den heer JOHAN VAN MANEN. Onderwerp Het leven na den dood. Aanvang 's avonds 8 uur. Entree 25 cent. IJtreclitsche weg 44, Amersfoort. lioudt zich voortdurend beleefd aanbevolen, voor alle voor komende werkzaamheden betretfende het vak. Onder minzame aanbeveling, Uw dw. dn., Oudergeteekende bericht zijn geachte clientèle dat zijn voormalige meesterknecht van heden af niet meer voor hem werkzaam is. Met het oog daarop verzoekt hij bekefd eveutneele orders te doen bezorgen aan zijn kantoor KORTE GRACHT 2.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3